De Pleziervluchten boven Walcheren MAANDAG No. 183 72e Jaargang 1934; Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Ook de wedvlucht over Zeeland heel goed geslaagd SCHOOLBOEKEN BOEKHANDEL D'HUY Voor Uw Vacantie-Kiekjes naar Henning's Fotohandel STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener ffft fff) iffl gulden bij levens- gulden bij dood Offcfl gulden bij verlies 1 gulden bij verlies A f{| gulden bij verlies f% p gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- IIIIIII lange ongeschikt- door %g||| vaneen 1 nil van ||gl| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voorlUUU heid tot werken. O een ongeluk. vNJNJ hand, voet of oog. IvU een duim 1UU wijsvinger uV anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" het veld mengen ons onder de menigte die geniet die gezondheid naar binnen hapt voor lichaam en geest. Grappen ko men er voor. Om te gieren Onfatsoenlijk snel draait eensklaps de groote Fokker zijn staart naar ons toe en laat een „wind", vreeselijker dan ooit, op ons los. We houden ons vast aan ons zelf. We draaien ons om en de gierende storm buigt ons krom als de tak van een wilg. Broeken, buizen, jassen worden vol gebla zen en staan bol als een beuling. Rokken en jurken gaan den verkeerden weg op en zijn met geen geweld weer op den goeden terug te brengenZelfs stoelen gin gen omver en de reus, die zijn keerzijde liet zien, hobbelt weg als was er geen kip ge passeerd, de rakker Ook zagen we een heer, vochtig en nat, aan het zitvlak had op een tafel gezeten waarop bier zonder flesch. We zagen bleekneusjes bij het uur brui ner en bruiner. We zagen oogen oude en jonge glinsteren van innig genoegen, lachend tegen de zon en de luchtdoopelin- gen, die de wereld van boven zoo mooi von-, den. En zoo verliepen de uren tot de beide Fokkers hun plicht hadden gedaan en weg vlogen naar Knocke, waar weer andere plichten hen wachtten. Toen trad er een stilte in die genoeglijk passeerde. De zon brandde bruin wat maar bloot kwam en terwijl de heer Asjes, de in structeur uit Rotterdam, met zijn zilver grijs onderwijzertje heel fraaie vluchten liet zien, keek men toe alsof het leven slechts één zonneschijn en genot was geworden. Fraaie bochten plotseling klimmen elegant dalen met schokkende zijden als een heupwiegend coquet dametje in zilver ge waad. Ook de Gouverneur onzer provincie, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, maakten hun toertje evenals vele anderen, leerlingen lokken? Ja zeker, heel graag Twente bezit er ze ven. Waarom Vlissingen geen Het plan bestaat ook hier een instructiegelegenheid te scheppen. Zijn. er. liefhebbers voor? Vijf uur dertig De escadrille militairen komt in keurige formatie aansnorren en recht over ons hoofd. De controleurs van den luchtweg zijn er. Van de strijders geen spoor. Tien minuten gaan heen. Daar punt een hukkepuk aan den einder. Neen twee. Blauw met zwart A. van Oorschot, Amsterdam en idem P. A. Deenik zijn er. Achtereenvolgens dalen zij en zetten zich evenals de andere vechtersbaasjes be deesd in de rij. Ze zijn „binnen" en hun kansen worden nu door wijze hoofden berekend. „Secun- den" en „punten" zijn schering en inslag, tot dat eindelijk de heer Van Oorschot als eerste en Deenik als tweede uit de reken kunstige lijst te voorschijn komen springen. Bravo voor de rijksopleiding voor ver keersvliegers, onderdeel van de Kweek school voor Zeevaart te Amsterdam, waar van beiden leerlingen zijn. Uit de cijferlijst duiken daarna achter eenvolgens op S. S. Hordern, uit Maarssen als derde H. Th. van Marken, uit Aerden- hout als vierde en H. Adolph Burgerhout, uit Papendrecht als vijfde en laatste. Als „laatste" De strijd is zoo verfijnd gevoerd, dat de afstand tusschen eerste en laatste van niet veel beteekenis is. De prestatie van den heer Burgerhout was daardoor eveneens van groote betee kenis te noemen. Alle strijders bleken uitstekend gevlogen te hebben en een vlucht te hebben gemaakt, die aan de nauwkeurigste controle voldeed. Ook de, aan de vlucht vooraf gegane, taxa tie der vliegers kwamen goed overeen. De voorzitter der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, burgemeester C. A. van Woelderen, zwaaide dan ook niet voor niets in zijn toespraak den luchtstrijder alle lof toe. Aan den heer Van Oorschot werd de zilveren Scheldemeeuw toegezegd, die hem 's avonds meer officieel door den voorzitter zou worden overhandigd. De mooie trofee blijft gedurende een jaar onder zijn berusting, waarna hij haar nog twee achtereenvolgende keeren of nog vijf maal in het geheel zal moeten winnen, al vorens zij in zijn eigendom over zal gaan. Voorts kregen alle deelnemers en mee- vliegers een herinneringsmedaille evenals mevrouw Burgerhout, die haar man assis teerde. Ook de beide Belgische dames wer den door spreker zeer gecomplimenteerd en eveneens met herinnerings-medailles be deeld. Burgemeester Roëll, van Haamstede, werd dank gebracht voor zyn gastvrijheid den vliegers bewezen. De afstand, die op de rondvlucht doorvlo gen werd, bedroeg van Vlissingen tot Haamstede 33i K.M. en van Haamstede tot Vlissingen 73 K.M, Schitterend succes voor K.L.M. en „Vlissingsche Courant" Wel had de K.L.M. weer gelijk, door de voor 28 Juli jl. bestemde rondvluchten, tot verschenen Zaterdagmiddag uit te stellen. Als twee veldheeren in actie, zoo kennen de K.L.M. en het weer elkaar. Zij kennen eikaars zwakke en gepantserde plekken en de gewiekste K.L.M. weet in den regel haar brommerigen tegenstander de sappigste stukken te ontfutselen. Zoo ook Zaterdag middag Warme zon, getemperd door een fijn windje, dat als een waaier het mensch- dom verkoelde. Een vliegveld badend in 't zomersche licht waarboven een strak blau we hemel en aan één zijde omrand met een vroolijke, kleurrijke menschenmassa, dik uitgestrooid over de afgezette terreinen en de naaste omgeving. Reusachtige ron kende vogels, meedragend menschen wier zinnen gespannen, de allerschoonste pano rama's van Walcheren intens in zich opne men. Geen malaise, geen zeurig gedoe, geen getob over dingen die voorloopig niet zijn te veranderen, neen alom genieten van zon, van licht en kleur maar tevens van een techniek, die door de jaren zoo goed als volmaakt is geworden. uur beginnend, nog vóór hun plichtmatig vertrek naar hun gewonen dienst, handen vol werk zullen hebben om de luchtkinderen te doopen. Zij staan daar gemoedig en gastvrij. Hun schroeven draaien gematigd en, als wij hun buiken beklimmen, razen ze niet om meer voedsel. Vijftien personen zijn hun genoeg en ze hebben daarmee hun portie om verder te vliegen. De trap gaat naar binnen de deur gaat op slot een woedend „grawalt" en we drijven. We drijven omhoog hooger dan hoog en nog hooger en we genieten voor de zoo- veelste keer van het „vliegen" het sta tig voortdrijven over akkers en velden, ri vieren en steden en in één moment zien wij meer dan anders in jaren. Het vliegen is een genot en het kwartier gaat voorbij als een zucht. „Heerlijk „Verrukkelijk „Prachtig Schit terend geen bijvoeglijk naamwoord Js in staat om hun vliegweelde te uiten. En kalm staat daar weer de reus bewust van zijn plicht te hebben gedaan en wach tend op hen die hij weer omhoog en weg voeren zal die hy weer het wonder der VOOR UW NAAR Badhuisstraat 15. Telefoon 348. De overhandiging De overhandiging van de zilveren trofee vond op het Japansche avondfeest in „Bri tannia" plaats. Te midden van het Ja- pansch gewoel, waarbij de Japansche mu zikanten zich op z'n Hollandsch deden hoo- ren, zou de zilveren meeuw neerstrijken en in de armen van haar eersten baas worden gezet. De voorzitter der vereeniging, burgemees ter C. A. van Woelderen, onderbrak daartoe even het feest en voerde daarna het woord. De populariteit va^ri de luchtvaart neemt gaandeweg toe, en Zeeland heeft daarbij het voorrecht de kleinste luchtlijn ter we reld te hebben, die tevens rendeert. Spre ker vindt hierin een reden dezen propa- gandadag volledig te maken en de trofee temidden van zooveel feestvierenden uit te reiken. Het aantal vrienden der luchtvaart is in Vlissingen zeer toegenomen en daarin vindt spreker ook al een reden, de buiten gewone prestatie van den heer Van Oor schot té schetsen. De taxatie die de win naar vóór zijn vertrek van Vlissingen deed, scheelde, niettegenstaande een zeer nauw keurige controle op een vlucht van twee uur en twintig minuten, nog minder dan tien seconden. Er werd geen strafpunt ge maakt. De vlucht was dus prachtig. Spreker hoopt dat Van Oorschot een der beste vlie gers van Nederland zal worden. Daarna ging de trofee over in handen van den eersten prijswinnaar, die haar voor een jaar mag behouden. De heer Van Oorschot bracht dank aan de opleiding der school tevens aan den waarnemer die hem op zijn tocht verge zelde. Dit laatste vonden wij zeer sportief, daar de prijswinnaar uitsluitend op de gegevens van zijn waarnemei-, den heer Angau, heeft moeten werken. Het fundament van het winnen ligt dus bij den waarnemer, die niet eens wordt genoemd. Na de officieele uitreiking nam het feest weer een aanvang, dat nog lang „op z'n Japansch" voortduurde. Nabetrachting. Bij onze nabetrachting nemen wij twee dingen in het oog, nl. de pleziervluchten (de groote attractie voor het publiek) en de wedvlucht. De wedvlucht wenschen wij als een soort proef voor de komende Zeeuwsche luchtlijn te beschouwen waarin de voornaamste punten onzer provincie be trokken zijn. Zij kan als een slordig be werkt schema daarvoor dienen. De pleziervluchten echter kunnen worden beschouwd als de school waar de passagiers voor die komende luchtlijn worden ge vormd. Op het heerlijk geslaagde lucht- feest, dat de „Vlissingsche Courant" in combinatie met de K.L.M. zoo correct in elkaar heeft gezet, zijn de oogen en harten van velen voor de luchtvaart geopend. Niet alleen dat het vliegtuig genot en kenni3 kan geven, maar ook past het vooral in het cadre van het nuttig verkeer, waaraan onze eilanden-provincie een groote behoefte heeft. Zeer zeker dragen de beide ondernemin gen den dank van duizenden weg voor het gezond en beschaafd genot dat dit lucht- feest hun gaf, doch tevens zal blijken, dat het nuttig effect nog grooter kan zijn. Wij zeggen niet te veel wanneer wij ver klappen, dat de „Vlissingsche Courant". ?n het laatst van Augustus weer een vlieg- feest op touw heeft gezet. Zeer velen zullen het wachten Ha-Vee-Wee. Badhuisstraat 63. De boottochten VlissingenMiddelburgZierikzee. De provincie heeft een goeden greep ge» daan door wekelijks gedurende de maanden Juli en Augustus een boottocht te organi» seeren van VlissingenMiddelburgVeere naar Zierikzee en terug door den Roompot naar Vlissingen. De liefhebberij voor deze tochten is bij zonder groot en was heden zelfs zoo buiten gewoon dat minstens 200 personen teleur gesteld zijn moeten worden. Omdat de boot pok buitenom vaart, is het aantal' përéohen dat mag Worden vervoerd op maximaal 250 vastgesteld. De personen die nu heden teleurgesteld! zijn moeten worden, zullen, nu morgen in de gelegenheid worden gesteld van dit mooie boottochtj te genieten. Er zal morgen worden zorg gedragen dat dan niemand teleurgesteld zal moeten wor den, want er zal zoo noodig met twee boo ten worden gevaren. De volgende week zullen ook 2 booten worden ingelegd, want wij zitten dan nog volop in dè vacantie. De provincie die dezen bootdienst heeft ingelegd, allerminst om daarmede winst te behalen, kan zeer tevreden zijn over het be haalde succes. De nieuwe haven. De outillage van de nieuwe haven zal binnenkort met een oliebunkerstation wor den uitgebreid. Daartoe is een overeen komst bereikt tusschen de N.V. Mineraal- Olie- en Asphalt Raffinaderij en de N.V, Haven van Vlissingen. Evenals van het kolenbunkerstation van de Steenkolen Handelsvereeniging, kan een goede exploitatie-mogelijkheid van het olie bunkerstation worden verwacht. V reemdelingen. Er was gisteren een druk bezoek van vreemdelingen uit Antwerpen, wier aantal ongeveer 1000 bedroeg, die met de volgende booten hier waren aangekomen, nl. met de „Friesland" 275, „Mercator" 275„Flan- dria" 350 en „Schelde" 90. Grand Hotel „Britannia". Japansche avond. Britannia voert ons met zijn avond- en nachtfeesten zoo langzamerhand de wereld door. We zijn bij honk gebleven, hebben een paar maal Beieren bezocht, vertoefden aan de Riviera, werden verplaatst naar Honga rije en landden Zaterdag aan in het land van de rijzende zon. Het dansinstituut I. D« Meijer et fils te Rotterdam had alle be schikbare zalen en het mooie, groote terras schitterend exotisch versierd en een fantas tisch milieu' gecreëerd in Oostersch folk- loristischen stijl. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat men van een Oos- terschen sprookjesnacht onder de giorno verlichting en het sterrenheir gespeend bieef en zoo werden, terwijl de Zigeuner kapel Elek Vörös in het restaurant de stemming op peil hield, op echt vaderland- sohe wijze in.de kurzaal de blommetjes eens buiten gezet. Harry Stafford's band, in. typisch Oostersch costuum, verlokte de vele danslustigen steeds om op den veerenden, dansvloer de lichtvoetige muze te dienen. Ter afwisseling, en om een ieder zooveel mogelijk een actief aandeel in de feest vreugde te doen hebben, annonceerde de heer Meijer gezelschapsdansen, en de band soms als looporkest optrad, en dan sloeg, de feeststemming eerst echt in de anders zoo deftige kurzaal los. De moed werd in ge- De „Ubena", het groote passagierschip van de Woermann-Linie, gemeerd aan de helder-verlichte kade van de nieuwe Vlissingsche buitenhaven op Vrijdagavond jl. Hoe druk het was op het Vlissingsche vliegveld en tegen den Souburgschen dijk. tydens de Pleziervluchten boven Walcheren, op Zaterdagmiddag jl. Daar ginds, bij de groote hal, staan de sportvliegtuigjes, die, evenals de vier mili tairen daarachter, in den morgen zijn aan gekomen. Zij staan daar eenvoudig en klein twee Moth-jes drie mugjes die aanstonds hun klein stemmetje zullen doen hooren om daarna buiten het gehoor en gezicht der groote menschenmenigte, hun vinnig strijdje te strijden. Al zijn zij nietig en klein en weinig in aantal, toch zullen zij kortstondig hun deel tje wel bijdragen om het groote feest der pleziervluchten meer helder te maken. Zij vijfjes strijdlustige rakkertjes staan daar gelijk met twee Belgen, die buiten mededinging mee zullen vliegen, terwijl ook het lesvliegtuigje van de Nationale Lucht- vaartschool te Rotterdam er als een zilver grijs onderwijzertje eigenwijs bij resideert. Hun neusjes staan spitsig gericht naar de twee groote broers die, reeds om twee lucht zal doen zien en heelhuids neerzetten zal. En zoo zijn er zeven en één gemaakt. Zeven vluchten voor de a bonne's der „Vlis singsche Courant" en één extra vlucht ad 5 per persoon. Doch buiten vonden wij tallooze menschen die ook wilden vliegen, maar dan voor drie gulden Zelfs uit Goes waren er bij (voor drie gulden). Lange ge zichten twee ellen lang verkeerd op gevatte krantenberichten Wij reciteeren eventjes Het is slechts de hand der „Vlissingsche krant", die mild'lijk deez' feestdag bereidt. Zoo wordt abonné En schudt niet van „nee" Want later dan heb je weer spijt ,We gaan verder en verspreiden ons over Een der eerste vluchten met onze abomié'ai

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1