1000 500 300 25 De Plezier vluchten boven Walcheren EERSTE BLAD 72e Jaargang -1934< VRIJDAG UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 3 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V3NCIENIEUWS FILMS en CAMERA'S beginnen Zaterdagmiddag 4 Augustus om TWEE uur. RUIM 100 DEELNEMERS! FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART No. 1®1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.alles bij vooruitbetaling De ab&nné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Nederlandsche Scheldevlucht 1934. De eerste vliegtuigen voor de Nederland sche Scheldevlucht 1934 kunnen morgen omstreeks 11.30 uur op het vliegveld Vlis singen worden verwacht. Om 2 uur vertrekt het eerste sportvlieg- tuig dat aan de wedvlucht deelneemt, de volgende deelnemers telkens met 5 minuten tusschenpoos. Er zijn momenteel 6 deelne mers, bovendien 2 deelnemers buiten mede dinging. De K.L.M. zendt een groote machine mede langs het traject, waaruit passagiers de rondvlucht kunnen volgen. Van 2 tot half 5 zullen op het vliegterrein plezier vluchten boven Walcheren gehouden worden. Van deze rondvluchten kan alleen ge bruik gemaakt worden door de abonné's van de „Vlissingsche Courant", die zich daarvoor aan ons bureau hebben aange meld. De Nationale Luchtvaartschool zendt een van haar instructeurs met een sporttoestel. Deze zal een vertooning- luchtacrobatie'k geven en daarna bestaat er voor belang hebbenden gelegenheid tot het ontvangen van proéfvlieglessen. Omstreeks 3 uur is alles voor de rond vlucht uit Vlissingen vertrokken. De eerste deelnemer is aan de finish te Vlissingen niet vóór ruim 5 uur te verwachten. Grand Hotel Britannia. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, belooft de Japansche avond, welke Zaterdag en Zondag wordt gehpuden, de clou van het amusement in het Vlissingsche badseizoen te worden. De kurzaal wordt door het dans instituut I. D. Meijer et fils te Rotterdam zoodanig gemetamorphoseerd, dat ze nau welijks te herkennen zal zijn. Ook het res taurant, en bij gunstig weer het terras, worden in Japanschen stijl gestoken. Door de feërieke verlichting gemaskeerd en A g'iorno de tj^pische kleurencombinatie van het decor met zijn o.a. wel honderd ver schillende figuren uit masker-, mysterie- en poppenspelen en geisha's en de verdere attributen, zal het geheel één sprookje zijn. In deze fantastische omgeving behoort na tuurlijk ook geisha-bediening, zoodat het personeel, alsmede de orkesten, gekleed zullen zijn als in het land van de rijzende zon. Diverse attracties Japansche fak kelpolonaise, cotillons, moccatent, demon stratie van moderne dansen door vorenge noemd instituut staan op het program ma. We zullen echter niet alles verklappen, alleen nog, dat het heel druk zal worden, waarop men met het oog op reserveeren van plaatsen wel verdacht mag wezen, ten einde teleurstelling te voorkomen. Kimono toilet is vanzelf toegestaan, wordt zelfs op hoogen prijs gesteld. Register van rouwbeklag. Op het Duitsche consulaat alhier, Bad huisstraat 24, bestaat gelegenheid tot het teekenen van het register van rouwbeklag, in verband met het overlijden van rijkspre sident Von Hindenburg. Natrium-verlichting aan de nieuwe buitenhaven. Aan de nieuwe buitenhaven alhier is gis teren een proef genomen met Natrium-ver lichting van den kaaimuur. Deze verlich ting is ook aangebracht in den tunnel te Antwerpen. De proefneming is uitstekend geslaagd. Eervol ontslag verleend. Met ingang van 16 Augustus a.s. is aan den rijksveldwachter, brigadier majoor A. J. Voerman te Vlissingen, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking. Scheepvaartberichten. De Nederlandsche motorschoener „Lies", komende van Southampton en bestemd naar Rotterdam, is wegens motorschade nabij de Middensteenbankboei in sleep genomen door de sleepboot „Goliath" en hedennacht te Vlissingen binnen gesleept. De „Lies" is hedenmorgen binnendoor versleept per sleepboot „Zaan" naar Rot terdam, alwaar de reparatiën zullen plaats vinden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Statistiek over de maand Juli. De leeszaal was 26 dagen geopend en werd gedurende dien tijd bezocht door 62 vrouwen en 825 mannen, dus in totaal 887 gerspnen, of 35 gemiddeld ger slag. De cjj- GROOTE SORTEERING: in HENNING'S FQTOHANDEL BADHUISSTRAAT 63. fers waren voor Juli 1933 617 bezoekers in 26 dagen, d.i. een gemiddelde van 24 per dag. De uitleening was voor volwassenen 13 dagen geopend en voor kinderen 4 dagen. Hiervan maakten 1455 personen gebruik en werden 1752 boeken uitgeleend, te weten 1404 Nederlandsche en in het Nederlandsch vertaalde romans, 91 Fransche, Duitsche en Engelsclie romans en 257 tijdschriften en populair-wetenschappelijke werken, een ge middelde dus van 112 lezers en 135 boeken per keer. In Juli 1933 werden gedurende 13 uitleendagen aan 1940 personen 2659 boe ken uitgeleend, wat een gemiddelde is van 149 lezers en 205 boeken per keer. Tijdens de 4 kinderuitleendagen werden 103 boeken meegegeven aan eenzelfde aantal kinderen, d.i. 26 per keer. Acht nieuwe leden gaven zich nog op. Aan andere bibliotheken werden 9 aan vragen voor studiewerken gericht, waarvan er 7 ook inderdaad uitgeleend konden wor den. In Juli 1933 was dit aantal 12. Journalisten uit Twente op bezoek. Gisteren bezochten een vijftal Twentsche journalisten, vertegenwoordigend 9 dagbla den uit de Oostelijke streken, alsmede de Provinciale V.V.V. aldaar, Walcheren. De heeren werden over ons eiland ge leid. door de secretarissen van V.V.V. uit Middelburg en Vlissingen mr. Adriaansen en Ad. Mets Jr. Mede door den regen 's morgens en het einde in „Britannia" 's avonds onder veel betere weersgesteldheid is deze tocht een sterk crescendo geworden en een volstrekt succes. In Veere viel een vriendelijke ont vangst door den nieuwen burgemeester en. autoriteiten den gasten ten deel. Veere's bijzondere oudheden wekten wel de belang stelling. In Vrouwenpolder werden de nieu we perspectieven van dit plaatsje door een energieken dominé geschapen, met aan dacht gevolgd, terwijl in Domburg de lunch in het Badhotel gebruikt werd. Te Zoute- lande ontving de voorzitter van V.V.V., waarna het hoogtijd was voor een uitge breid bezoek aan Middelburg, waaronder de Markt, de Abdij-gebouwen en het stadhuis. De historische toelichting gaf hier dr. Unger. Aan het diner 's avonds in „Britannia" zaten mede aan de heeren Houtekamer en Van Rheenen, inspecteur civ. dienst bij de stoomvaart-maatsch. „Zeeland". Hartelijke toespraken zijn hier gehouden door den voorzitter V.V.V. Vlissingen, den vertegen woordiger van Middelburg en een der jour nalisten. De bijzonder hoffelijke ont vangst van „Britannia" en de geheele me dewerking in Zeeland werd ten zeerste ge apprecieerd. Uit propagandistisch oogpunt zal dit ge slaagde persbezoek succesvol blijken voor onze provincie en zeer zeker ook voor „Zeebad-Vlissingen". De gasten waren ten minste uiterst voldaan. De schandelijke toestand van den weg AntwerpenBelgische kust. Onder dit opschrift schrijft het „Hbld. van Antwerpen" Ongeveer een jaar geleden hebben wij een stuk geplaatst over den treurigen toestand van den weg AntwerpenGent naar aan leiding van een waarschuwing van jhr. J. van Vredenburch, gedelegeerde van de Kon. Ned. Automobielclub in België. Wij hebben er toen fel op aangedrongen in ons land bij de bevoegde besturen om aan dezen toe stand ten aller spoedigste een einde te ma ken. En wat blijkt thans Dat de toestand van genoemden weg en verder tot aan de kust er nog even treurig blykt. Er is nog geen enkele verbetering te bespeuren. Het is nu zoover gekomen, dat de voor zitter van de Antwerpsche Automobielclub een waarschuwing heeft gericht aan alle Nederlandsche automobilisten, die de kust willen bezoeken, om niet over Belgisch ge bied daarheen te rijden, maar langs den grooten omweg over Vlissingen. Het waarschuwingsbericht van den voor zitter der Antwerpsche Automobielclub Automobielclub luidt als volgt „Nederlandsche automobilisten, die zich naar de Belgische kust wenschen te bege ven, doen verstandig hun route via Vlissin genBreskensSluisKnocke en Oostende te kiezen. De weg over Antwerpen dwars door Vlaanderen schijnt hier onberijdbaar te zijn en is bovendien op verschillende plaat sen opengebroken, zoodat het maken van omwegen pnyermydeljjk is." We schamen ons als het ware om boven staande onder de oogen onzer lezers te brengen. Maar het moét openlijk bekend zijn en worden aan een ieder, welk een treurige verbinding de handelsmetropool Antwerpen heeft met de groote stad Gent. Hier staan de bevoegde besturen publiek schuldig aan een wraakroependen toestand op verkeersgebied. Wij herhalen ons protest van ten vorigen jare met nog meer kracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Das met speld bij Van Schaik, Weststr. 6 Damestasch met inhoud bij Boone, Ka naalstraat. BIGGEKERKE Loop der bevolking. Vertrokken: C. Jacobse, naar Grijpskerke. Poging tot inbraak. Donderdagmiddag tusschen 12 en 1 uur, is 'n poging tot inbraak gepleegd in de al leenstaande woning van den alleenwonenden landbouwer P. K. Door een luik te forcee- ren is de dader de woning binnengedrongen, doch heeft niets van zijn gading kunnen ontdekken. Door den burgemeester wordt met de po litie een onderzoek ingesteld. Motorrijder iii een café gereden. Woensdagmiddag is de heer Q., doordat hij achter zich keek, met zijn motorrijwiel door een deur van het café van den heer Simpelaar gereden. Een en ander veroor zaakte materieele schade, benevens een proces-verbaal voor den ongewenschten gast. Auto in brand geraakt. Door onbekende oorzaak is de luxe auto van den heer B., toen deze onderweg was naa.r Zoutelande, plotseling in brand gevlo gen en geheel vernield. GOES Middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit is aan S. A. Leopold op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar van de R.H.B.S. te Goes. OOSTBURG Postduiven. De Zeeuwsch-Vlaamsche Bond hield jl. Zondag een dubbele wedvlucht, nl. uit Cler mont en Mouscron met resp. 89 en 90 dui ven. De prijswinners waren P. Baas te Oostburg le pr. F. Yntema te Oostburg 2e ne 20e pr. A. I. Vermeulen te Breskens 3e en 21e pr. A. de Putter te Cadzand 4e pr. Iz. Misilje te Cadzand 5e pr. W. Brevet te Cadzand 6e, 14e, 15e en 17e pr. G. Dusarduijn te Groede 7e, 10e en 11e pr. P. van Grol te Retranchement 8e pr. J. Simpelaar te Oostburg 9e pr. B. P. de Rid der te Cadzand 12e pr. en 2 overduiven W. van Acker te Cadzand 13e pr. A. van Hoorn te Retranchement 16e pr. W. Klaaijssen te Breskens 18e pr. en 1 over- duif J. den Hollander te Waterlandkerkje 19e pr. A. Daansen te Oostburg 22e en 23e pr. Van Mouscron was de uitslag als volgt voor jonge duiven P. van Grol le pr. P. C. de Meij te Cadzand 2e en 15e pr. Iz. Buijze te Retranchement 3e, 4e en 10e pr. B. P. de Ridder 5e, 6e en 8e pr. M. Sim pelaar te Oostburg 7e pr. J. Haerens te Oostburg 10e pr. P. van Hee te Cadzand lie pr. J. Simpelaar 12e pr. Iz. Wage te Oostburg 13e pr. D. Luteijn te Oostburg 14e pr. P. de Meij te Oostburg 16e pr. I. Misilje 17e pr. A. van Hoorn 18e ne 19e pr. vervolgens overduiven A. Daansen, J. P. Duste, W. Klaaijssen en Vermeulen. Van de oude duiven was die van Iz. de Neef te Cadzand le, W. van Acker 2e, Ver meulen 1 overduif. Een roekelooze rijder. Op den weg Oostburg—Groede nabij laatstgenoemde plaats kwam Woensdag een benzine-auto, bestuurd door een jongeman in een te groote vaart gereden, zoo weinig plaats tot uitwijken latende, dat een tuig(3) van V. bijna in de sloot terecht kwam, ter wijl in de nabijheid een dochter van V. op de fiets met nog een fiets aan de hand geen plaats meer had op den weg te blijven, met het gevolg dat zij, hoewel bij toeval niet ver ongelukt, een fiets in den steek moest la ten, die dan ook in elkaar gereden werd. Zeer wenschelijk lijkt het, dat dit jonge- mensch, die wel eens meer onbehoorlijk schijnt te rijden, vooral in de bochten van der» weg, eens ernstig gewaarschuwd werd. Aan de abonné's van ons blad die zich voor de rond vluchten boven Walcheren opgaven, wordt medege deeld, dat zij vandaag een reisbiljet zullen ontvangen, tevens toegangsbewijs tot het vliegterrein. Na de vlucht zal aan ieder der deelnemers door de K.L.M. een vliegbewijs worden uitgereikt. Portemonnaie met geld ontvreemd. Ten nadeele van zekere B. te Oostburg, werd dezer dagen uit zijn kleeren, die hij in de duinen onder de gemeente Cadzand had gelegd, terwijl hij ging zwemmen, een portemonnaie met een bedrag aan geld ont vreemd. SLUIS Kleedt U behoorlijk Bij de aanlegplaats van de boot is te Sluis een plank bevestigd, waarop staat Weest welkom in Sluis, doch kleedt U behoorlijk En dit in de Fransche, Duitsche en En- gelsche taal. TERNEUZEN Scheepvaartbeweging, - In de afgeloopen maand zijn alhier in totaal langs de nieuwe sluis opgevaren 161 zeeschepen met een tonneninhoud van 156.876 N.R.T. en afgeschut 157 zeeschepen met een tonnenmaat van 151.341 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen de totaalcijfers Op gevaren 162 zeeschepen met een tonnenin houd van 147.433 N.R.T. en afgeschut 151 zeeschepen met een tonnenmaat van 137.799 N.R.T. HULST Verblijf ontzegd. Door de marechaussee te Hulst is aange houden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere A. L. v. A., koopman te Clinge, aan wien het verblijf was ontzegd in den verboden strook, doch daarin was teruggekeerd. Eervol ontslag commies provinciale griffie. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 Januari 1935 aan den lieer M. J. Jonk, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking verleend als commies ter provinciale griffie. Benoeming schatters. Ged. Staten hebben benoemd als deskun dige tot het doen van de schatting der on zuivere opbrengst van de gronden in het calamiteuze waterschap Walzoorden, den heer F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joos- land en van den calamiteuzen Anna Friso- polder den heer D. J. Dees te Terneuzen. Wyzging jaarwedden provinciaal personeel. De Centrale' Bond van Transportarbeiders heeft het volgend adres aan Ged. Staten van Zeeland gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Centrale Bond van Transportarbeiders, gevestigd aan den Heemraadssingel no. 323 te Rotterdam dat hij kennis genomen heeft van het ver loop der behandeling van het voorstel van uw college betreffende wijziging jaarwed- denverordening voor het personeel in dienst van de provincie Zeeland dat in uw laatstelijk daarover gehouden vergadering een motie van het Statenlid, den heer Onderdijk, is aangenomen, waar door de maximum grenzen der wedden van het varend personeel der Provinciale Stoom bootdiensten 100 hooger zijn gesteld dan in bedoelde wijziging der wedden aanvan kelijk was aangegeven adressant vraagt beleefd uw aandacht voor het feit, dat door de aanname van de ze motie het in onmiddellijk verband wer kende werkplaatspersoneel hoewel dat de bedoeling der voorstellers p.i. niet is ge weest buiten de toepassing valt, waar door de marge, welke tot nu toe in de be looning van alle bij dezen dienst tewerkge- stelden bestond, wordt verstoord. Gezien het feit, dat door de toepassing der nieuwste mogelijkheden welke de voortschrijding der techniek biedt, voortdu rend zwaardere eischen aan het kunnen van deze groep arbeiders worden gesteld, vindt adressant daarin vrijheid uw college beleefd te verzoeken de motieOnderdijk, voor noemd, cok voor het werkplaatspersoneel van toepassing te verklaren. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in ue pro vincie Zeeland met 24 Augustus tot dijk graaf van den Schengepolder W. Kakebee- ke te Goes met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Nieuw-Bom- menede N. A. v. Puttete Zonnemaire met 1 Augustus tot gezworene van den Schen gepolder N. de Kater te Wolf aartsdijk. Auto-concessie. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van de directie der Ned. Spoor wegen tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Zeeland, waarbij aan G. J. Jager te Driewegen vergunning is verleend tot het onderhouden van 'n autobusdienst tusschen Ellewoutsdijk en Goes over Driebergen, Ovezande, Nisse en 's-Heer Abtskerke. Door de rechtbank te Middelburg is fail liet verklaard Honoré F. Vercauteren, wo nende te Clinge. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop, rechter. Curator mr. H. B. L. de Rechter, advocaat te Hulst. De dubbele vlucht over den Atlamtischen Oceaan. Terwijl het Zuiderkruis koers zette naar de Zuid-Amerikaansche kust, stevende de Regenboog in omgekeerde richting om te trachten het Afrikaansche grondgebied te bereiken. Voor beide kwam het er dus op neer om den Atlantischen Oceaan over te vliegen. De onopzettelijkheid van deze coïncidentie verhoogt er de belangrijkheid en de verdiensten van. Dat deze gebeurtenis zonder precedent is, accentueert de beteekenis ervan. Boven dien had men hier geen record-vlucht op het oog, noch een raid met speciaal mate riaal. Beide vluchten gelijktijdig onderno men of nagenoeg gelijktijdig werden vol bracht met genormaliseerde constructies, berekend op een regelmatige en recht- streeksche luchtverbinding met Zuid-Ame- rika. Na dit dubbele succes kan binnenkort een geregelde dienst verwacht worden. Vooralsnog behoeven de beschikbare lan dingsterreinen grondige verbetering. Deze zijn niet berekend op den dienst met machines van het kaliber als het Zuider kruis en dé Regenboog. Wat de eigenlijke vlucht betreft, zoowel het eerste als het tweede vliegtuig hebben den indruk geves tigd alsof er voor hen niets bijzonders aan de band was. Ging het Zuiderkruis met Europeesche en Afrikaansche post naar de overzijde van het water, de Regenboog is niet achter gebleven door gelijktijdig te zorgen voor een goede overkomst van de Zuid-Amerikaansche post met Europeesche bestemming. Het Zuiderkruis heeft nochtans den lang- sten rechtstreekschen afstand afgelegd. Het vloog direct van Dakar naar Natal, wat een tiaject is van 3200 K.M. De Kegeöboog

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1