500 300 25 X DONDERDAG 2 AUGUSTUS De strijd om de „Zilveren Scheldemeeuw" en de Rondvluchten boven Walcheren. No. ISO 72e Jaargang 1934' Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen, lelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Crisis-Publicatlën DE VRIJE VESTIGING IN DEN MIDDENSTAND. STADS- EN PROVINCIENIEUWS DEMONSTRATIE ELECTR1SCH KOKEN ToonzaalH.V.P Z E M.Koninsswer45 KERK- EN SCHQOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbela ling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BJJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen TELERS VAN VELDBOONEN EN GERST. Voor het vervoer van ongedorschte veld- boonen van het land naar een zetplaats, welke niet op het bedrijf gelegen is, dient bij de Districts-secretarissen der L.C.O. v. Zeeland een kostelooze machtiging te wor den aangevraagd. Geen machtiging is noodig voor het ver voer naar eigen schuren of opslagplaatsen, welke op het bedrijf gelegen zijn, zulks in overeenstemming met de voorschriften, reeds bekend gemaakt voor het vervoer van ongedorschte gerst. Indien men voornemens is veldboonen zoowel als gerst te dorschen moet men van dit voornemen minstens 3 dagen vóór den datum van dorschen, kennis geven aan den Districs-secretaris door middel van de daarvoor bestemde aangifte-briefkaarten. Na het dorschen dienen de dorsehbriefje3, voorzien van de handteekenning van den controleur te worden opgezonden aan den Districts-secretaris die de L.C.O. v. Zeeland in het betreffende district vertegenwoor digt en die zorg zal dragen voor opzending aan de L.C.O. te Goes, zoodat dus geen dorschbriefje rechtstreeks door de telers aan de L.C.O. te Goes dient te worden op gezonden. Dorschbrief jes niet voorzien van de hand- teekening van den controleur der L.C.O. v. Zeeland worden niet in behandeling ge nomen. Zoonoodig kunnen meerdere aangifte briefkaarten, zoowel als dorschbriefjes op aanvrage door de Districts-secretarissen verstrekt worden. Fl itsen De Middenstand neemt nog steeds een afzonderlijke positie in het economisch leven in. Meerdere malen heeft men zijn ondergang reeds voorspeld, doch steeds blijkt hij nog in leven te zijn en vele stor men te kunnen doorstaan. Eén van de meest typische kenmerken van den Middenstand is echter, dat men er zoo gemakkelijk in binnen kan dringen. Aan een Middenstander wordt hoege naamd geen eischen gesteld. In tegenstel ling met practisch alle andere vrije beroe pen, is de Middenstand een open stand. Juist voor het vrije beroep zijn in het alge meen strenge eischen gesteld. Denk slechts aan dokter, advocaat, notaris, onderwijzer, enz. Voor het uitoefenen van die beroepen, worden eischen van bekwaamheid gesteld, voldeed men daaraan niet, dan blijft de poort, die toegang geeft tot dat vrije be roep onverbiddelijk gesloten. Doch in den Middenstand heeft tot nu toe in Nederland de idee van vrije vesti ging gegolden. Aan den arbeider stelt de Werkgever zekere eischen van vakbe kwaamheid, alvorens hij hem in zijn dienst neemt, doch hij, die Middenstander wenschte te worden, was dit, om het zoo eens uit te drukken, op hetzelfde oogen- blik, dat de wensch daartoe bij hem op kwam. Dat dit tot allerlei misstanden in den betrokken stand aanleiding moest geven, behoeft feitelijk geen nader betoog. En dat die misstanden juist in dezen crisistijd het scherpst aan het licht zouden komen, be hoeft, evenmin verwondering te wekken. Van den georganiseerden Middenstand is er dan ook in den laatsten tijd actie ge voerd, om te komen tot vestigïngseischen. Het is de R.-K. Middenstandsbond geweest die het eerst in deze richting gestuwd heeft, doch de andere bonden zijn in deze stuwing medegenomen en de Kon. Ned. Midden standsbond geeft op het oogenblik in zijn wekelijksch orgaan de beantwoording van verschillende vooraanstaande personen op de vraag, of inderdaad tot vestigïngseischen moet worden overgegaan. Wij meenen niet te gewaagd te zijn, als wij voorspellen, dat het meerendeèl een be vestigend antwoord zal zijn. En o.i. terecht. Wil de Middenstand zich werkelijk sanee- ren, dan zullen op de één of andere wijze vestigingseischen gesteld moeten worden. Pie eischen, y.alleix in. het algemeen in twee hoofdgroepen uiteen, n.l. de eischen van vakbekwaamheid en credietwaardig- heid. Deze eischen moeten als volkomen billijk worden beschouwd, want alle mislukkingen in den Middenstand zijn practisch terug te voeren tot één van deze beiden. Om werkelijk een goed Middenstander te zijn en te blijven, is meer noodig dan dat men iets over den toonbank aan een klant kan uitreiken. Vooral in den tegenwoor- digen. tijd spreekt dat sterk. Kennis van en ervaring in het vak, dat men wenscht uit te oefenen zijn onontbeerlijk, om aan de moeilijkheden van den tegemvoordigen tijd het hoofd te bieden. En het doet den Middenstand als klasse in de samenleving geen goed, dat daarin personen, die of vakbekwaamheid of cre- dietwaardigheid missen, of zelfs beiden, voorkomen. Het probleem van de distributie der goe deren wordt steeds nijpender. De productie levert technisch geen moeilijkheden meer op, doch alles stuit af op de distributie. Niet, dat wij in dit artikel zelfs maar een begin van oplossing van dit diep-ingrijpende probleem willen geven, doch het was er ons slechts om te doen, in verband met het kweeken van een gezonden Middenstand, te wijzen op de groote beteekenis, die dit vraagstuk voor het geheele economisch leven heeft. Bij dit alles zal er zonder eenigen twijfel sprake moeten zijn van een samenwerking tusschen Overheid en organisaties der be trokkenen. Op elk terrein van het econo misch leven zien wij beiden steeds meer naar voren komen. Doordat de enkeling volkomen machteloos is komen te staan tegenover de op hem aanstormende proble men, is het de samenwerking onder be paalde vormen van de diverse organisaties en van de regeeringsinstanties geworden, welke alles in goede banen moet leiden. In hoeverre aan deze laatste verwachtin gen altijd beantwoord wordt, zullen wij maar in het midden laten. Dit is trouwens ook een kwestie van practische uitvoering, waarbij uiteraard ook weer steeds naar ver betering gestreefd moet worden. Doch men verwachte van de instelling van vestigingseischen geen gouden bergen. Ook hier liggen vele voetangels en klem men. Alleen is het naar onze meening, een weg, die desondanks betreden zal moeten worden. De Woermanbooten. De eerste Woermanboot die op onze ha ven zal komen voor het ontschepen van passagiers is het stoomschip „Ubena" dat op 3 Augustus zal aankomen. Op 29 Au gustus wordt de „Watussi" verwacht op 28 September de „Adolph Woerman" en op 23 October de „Ubena". Qranjeschool. Dinsdagmiddag kwamen bestuur, perso neel en leerlingen der Oranjeschool in de hall van het gebouw samen om afscheid te nemen van mej. J. C. Nieuwenhuize, die de school wegens a.s. huwelijk verliet. In een frisch gezongen lied werd haar dank ge bracht voor toewijding en trouw, eiken dag aan haar leerlingen gegeven en de bede geuit, dat God haar een rijk gezegende toe komst geve. In korte toespraken werd de vertrekkende onderwijzeres door ds. J. S. Hartjes als voorzitter, en den heer P. A. Belger als hoofd der school bedankt en ge feliciteerd. Enkele herinneringsgeschenken werden aangeboden en de kinderen zorgden voor een ware bloemenhulde. Daarna werd het samenzijn met een loflied en dankge bed gesloten en allen gingen met een „prettige vacantie" uiteen. Vreemdelingen. Hoewel het weer hedenmorgen zeer on gunstig was om van de Belgische badplaat sen een uitstapje naar Walcheren te ma ken, zijn toch nog 1650 passagiers met de provinciale booten hier aangekomen, terwijl 90 auto's werden overgezet. Wandeltocht sportafdeelïng C.K.W.O. Gisteren maakte de sportafdeeling der C.K.W.O. een wandeltocht. Begunstigd door het fraaie zomerweer ging het in afmarsch van de R.H.B.S. naar het Pompstation, waar in de duinen en aan het vroon verschillende oefeningen en spelen werden gedaan. Aan verschillende jongens en meisjes werden prijzen uitgereikt. Des middags werden in groepjes kleine wandelingen gemaakt afge wisseld door spelletjes en het uitreiken van versnaperingen. Na een zeer prettigen dag werd de .thuisreis aanvaard met twee mooie autobussen van de firma Smits alhier, die de kinderen verraste met 'n flinken rondrit over Middelburg. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Luitenant Van Walt Meijer neemt op de binnenplaats van de marecheussee-kazerne afscheid van zijn manschappen als districts commandant van de Kon. Marechaussee alhier. Het Brakenes hotel te Ulvik in Noorwegen, waar de Koningin en Prinses Juliana hun intrek hebben genomen. Het Japansch prinselijk echtpaar Kaya bezoekt de Fokkerfabrieken te Amsterdam en de diamantslijperij der firma Asscher. Het Belgische koningspaar op Schiphol op zijn doorreis naar Zweden. Na een diensttijd van 55 jaar neemt kapitein Slot afscheid van de lijn AmsterdamDeventer. Het oude fort Schiphol te Amsterdam wordt ge sloopt. 33000 kinderen uit Rotterdam vertrekken per extra-treinen naar Oost- voorne om er enkele dagen van stra.nd en duinen te genieten. De Amsterdamsche politie-afdeeling wordt na den vierdaag- schen afstandmarsch met muziek begroet. Cricketwedstrijden te 's-Gravenhage. Portret van dr. H. P. Berlage, wiens toe stand zorgwekkend is. BEZOEKT DE OP VRIJDAG 3 AUG. AANVANG 2.30 UUR MIDDELBURG Boottocht Kinderzorg. Gisterenmorgen kwamen vele collec tanten van de vereeniging „Kinderzorg" naar Middelburg om een bezoek te brengen aan de stichting op den Veerschen Singel en daarna deel te nemen aan een heerlijk uitstapje met kinderen uit de stichting en directie, bestuursleden en helpers en help sters. Totaal een 375 personen gingen aan boord van de „Prins Willem I" aan de los- kade en voeren met deze provinciale boot naar Vlissingen en toen de Westerschelde op tot Borsselen, om dan te keeren en naar Breskens te stoomen. Daar hebben allen zich enkele uren op het strand vermaakt en het was gisterenavond half acht, toen de boot weer aan de loskade meerde en allen verbruind door den heerlijken tocht voet aan wal zetten. Het weer had wel bijzonder medegewerkt. Het was 'n variatie op den jaarlijkschen uitgang naar Dom burg. OOST- EN WEST-SOUBURG Werkloosheid. Op 30 Juni stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling in deze gemeente als werkzoekenden ingeschreven 199 per sonen. Gedurende Juli werden ingeschreven 46 en afgeschreven 35 werkloozen. Bij de werkverschaffing waren geplaatst gemiddeld 30 werkloozen. Aan 80 werd steun verleend. Ringrydery. Zaterdag a.s. zal op het Oranjeplein al hier een ringrijderij te paard worden ge houden, waaraan 13 ruiters zullen deel nemen. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: mej. C. G. J. Klap, van Kapelle J. Joziasse, van Zaamslagmej. M. Wagenaar, van Vlissingen J. van de Voorde, van Middelburg J. de Pagter, van Middelburg mej. L. W. de Poorte, van Middelburgmej. A. Meulmeester, van Oost- en West-Souburg mej. C. Meulmees ter, van Oost- en West-Souburg J. Lijnse, van Oost- en West-Souburg. Vertrokken: P. J. van der Horst, naar St. Laurens P. J. Kousemaker, naar Middelburg mej. J. van Wezel, naar Vlis singen mej. A. de Jager, naar Middelburg; G. Steutel, naar Middelburg. Een gelukkige combinatie, waarvan (Ie fijnproevers kunnen genieten. Profiteert er nog van De Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft, zoo men weet, een wedvlucht uitgeschreven waarvan, mits weer en wind dienende, vrijwel geheel Zeeland zal kunnen getuigen. Een „Zilveren Schelde meeuw" is daarvoor de inzet en de mededingende sportvliegers zullen hun toestellen met snorrend geweld door het luchtruim jagen om dit kostbaar trofee deelachtig te worden. E Interessant is deze strijd in de lucht en het zal een spannend moment worden wanneer het 's mid dags vijf uur gaat geraken en de winnende vogel in aantocht moet zijn. n Wie zal 't zijn Wie is 't Wie zal 's avonds gefêteerd en gehuldigd worden E Doch even interessant als dit „in de lucht han gend" moment, is het uur van vertrek, dat op twee uur is gesteld. Dan staan zij gereed. Berekenen hun kans. Oriënteeren zich nog eens en overtuigen zich dat hun machine van ooren tot pooten actief is. Zij stijgen op andere vliegtuigen stijgen op en de militaire escadrille stijgt op. B Dan wordt het een feest in de lucht, waarvan het geraas mijlen ver wegrolt. Dan ziet men het vliegveld compleet bevlagd en bewimpeld in zomersche zon en de hemel daarboven be meubeld met juichende vogels. Dan schatert de Zeeuwsche luchtvaart het uit, want zij weet „Mij is de toekomst van Zeeland's verkeer". E En dan komt voor ieder de drang naar het meedoen het mee vieren dat feest in de luchtMeevliegen en juichen boven de razende schroefbladen uitH En daar staat dan rustig de wachtende Fokker. Bezadigd, beheerscht als de man van gezag, die zijn wereid wel kent en zich nimmer te buiten zal gaan. Zijn schroeven draaien bedacht zaam hun rondje, bewust van hun kracht. Doch even daarna mengt hij zijn stem in het koor van de juichers daarboven en terwijl zij de wed vlucht beginnen, draagt hij u mee op zijn machtigen vleugel en voert u naar boven, onweerstaanbaar en snel. 0 Dan zijn èn de wed- èn de rondvlucht begonnen en ze passen ineen als een bouwdoos. Als twee bedrijvige handen vieren zij dan het feest in de lucht en laten geen rustpooze over. De honderd rondvliegers worden voldaan hebben geen spijt van het uitstel van Zaterdag want zij vieren nu ook het feest in de lucht, waar ook de toekomst in hangt. S Nóg is er plaats ter bespreking. Profiteert er nog van zoolang het nog kan, want morgen om 12 uur is het te laat Ha-vee-Wee. x zijn vervroegd en zijn nu 5.15 uur v.m. en 5.30 n.m. In verband hiermede zijn de kantooruren van het hulpstation ook gewijzigd. Van 11.30 uur v.m. tot 12 uur is gebleven, doch des namiddags is het geworden van 5 tot 5.30 uur. Door deze verandering van den tijd der buslichtingen is een groote verbetering ge komen. Een brief voor Holland vóór 5.30 n.m. gepost, gaat via Souburg nog mee met den nachttrein. Evenzoo worden de brieven 's avonds gepost, den anderen morgen te Souburg dadelijk doorgezonden. SLUIS De electrische tram SluisKnocke. Dinsdag omstreeks 5 uur had te Sluis de intocht plaats van de electrische tram, baanvak Sluis-Belgische kust-Brugge. Langs de geheele route waren vlaggen uitgestoken, terwijl ook de officieele ge bouwen vlagden. B. en W. waren ter ontvangst aanwezig, terwijl ook de ingezetenen in grooten getale op de plaats van aankomst vertegenwoor' digd waren. Na de wederzijdsche beleefd heidsbetuigingen ging men naar het hotel van den heer M. Sanders, waar velschil lende toespraken gehouden werden. GOES Een treurig verschijnsel. Wie thans door Zuid-Beveland een auto- of fietstochtje maakt kan constateeren, dat op vele perceelen de roode bessen aan de struiken hangen te verdrogen. De prijzen waren de laatste weken zoo laag, dat ze de gemaakte onkosten van plukken en ver zenden niet meer goed maakten. Intusschen gaat op deze wijze weer een belangrijk be drag aan arbeidsloon verloren. De veiligheidslaan van de K.N.A.C. Gisteren, op den derden dag van de K.N. A.C. veiligheidslaan werden 104 auto's ge keurd, waarvan 27 dadelijk in het bezit van den oranjewimpel konden worden gesteld. Er werden 55 wagens na revisie herkeurd en in orde bevonden, zoodat in totaal 82 auto's met den wimpel gingen strijken. RITTHEM Verbetering vaai den postdienst. Voor deze gemeente is met ingang van 1 Augustus verandering gekomen in de buslichting der posterijen. Ds buslichtingen KORTGENE Een begrafenis per mestwagen. In de vergadering van den gemeenteraad van Kortgene, kwam aan de orde een voor stel om over te gaan tot aanschaffing van een lijkwagen. De burgemeester en een wet houder bleken niets voor deze aanschaffing- te gevoelen, maar de andere raadsleden wel, zoodat B. en W. machtiging ontvingen om een kostenberekening te maken, Een der raadsleden merkte op, dat een met mest bevuilde boerenwagen voor het vervoeren van een lijk, toch niet geschikt Vrijwillige voldoening van belasting, enz. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Middelburg 15.86 Terneuzen 2.68 Axel 22. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Goes, 2 te Kruinin- gen en 1 te Wissekerke (het tweede geval in één gezin) en 1 geval van diphtheritus te St. Jansteen. Examens. Op de te Utrecht en Arnhem gehouden P.B.N.A.-examens slaagde voor het diplo- ma eleetro-technisch opzichter de heer W. Brizee alhier. Voor de hoofdacte zijn te Rotterdam ge slaagd de dames A. C. Cruson te Breskens en F. E. Bakker te 's-Gravenpolder en de heer J. P. Roozemond te St. Philipsland. Geslaagd voor het praktijkdiploma boek houden der Federatie „Mercu2'ius" de heer C. Koster te Breskens. Bevolking van de Duitsche Hoogescholen. Aan de Universiteit te Leipzig en de Technische Hoogeschool te Dresden is het getal studenten, dat zich liet inschrijven om het zomersemester 1934 belangrijk minder dan dat voor het wintersemester 1933'-34. Er valt een teruggang van 2.1 procent te constateeren. Het getal hoorders voor de winterperiode bedroeg 2830 dit zonk voor den zomer aan beide hoogescholen terug tot 2232. Van deze studeeren bijzondere bouwinrichtngen 222 (tegen 260 in winter semester), ingenieurswezen voor bouwvak ken 304 (343), mechanica 632 (741), chemie 194 (214), boschbouwwetenschap 46 (50), mathematische - natuurwetenschappelijke vakken 251 (351) en cultuurwetenschappen 563 (851). Volgens pas verschenen gegevens liep ook in Heidelberg het aantal studenten te rug. Den vorigen zomer stonden ingeschre ven 3687 thans bedraagt het aantal 3229. Deze vermindering van 458 studenten is voornamelijk als gevolg van de nieuwe ver ordeningen betreffende de toelating tot het hooger onderwijs.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1