500 300 25 DE AUGUSTUS-DAGEN VAN 1914. Tconzaal N.V. P.Z E M. Kuninosweg45 fle uitBestelJe vlieiliriten tens op Zaldapiddap 4 lag, a.s. WOENSDAG 1 AUGUSTUS No. 179 72 e Jaargang 1934' Uitgavefirma F. VAN DE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Nooit meer oorlog Tusschen de Engelsche krijtrotsen en den Rijn ligt Nederland - het slagveld van den volgenden oorlog. STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS DEMONSTRATIE ELECTRISCH KOKEN Vakkundige Voorlichting in Henning's Fotohandel VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Wanneer ge denkt aan de verdediging van Enge land, dan denkt ge niet meer aan de witte krijt rotsen van Dover; ge denkt aan den Rijn. Daar is het, waar thans onze grenzen liggen. Aldus riep de Engelsche minister Baldwin deze week in het Lagerhuis uit. Voor het jongste menschengeslacht, het welk te oordeelen naar zekere uitingen en gewekte agitaties, een oorlog zoo heel erg niet vindt, liggen de Augustus-dagen van 1914 in een grijs verleden, maar voor mil- lioenen anderen zijn ze, ondanks het ver schiet van twintig jaren, „als de dag van gisteren". De angst van toen is nog nau welijks verstorven De angst Inderdaad, angst hebben we gekend, geen lafheid. Ons volk is over het algemeen flinker dan het zich voordoet. In vredesdagen kankert en lamenteert het spot het op onze weermachttoonen we ons maar al te zeer doordrongen van onze onbe- teeKendheid. Zóó waren we óók reeds vóór 1914, maar tóch toen de klokken beier den, de mobilisatiebevelen werden aange plakt en het er werkelijk op leek, dat we binnen enkele dagen, enkele uren misschien, tegenover een „vijand" zouden staan, waar mee we dan verwikkeld zouden zijn ge raakt in alle verschrikkingen van een Moe digen strijd, toen kende de massa, welke moest „op"-komen, voor zich zelf toch geen angst of vrees. Iedereen voelde plots aan, wat „plicht" was en de massa aanvaardde dien met een bijna blijde berusting. Zoo er angst was, onderdrukt en verbor gen gehouden in de mannenborsten, die met een vroolijk gezicht afscheid namen van de achterblijvenden, dan was dat omwille van deze laatsten. Nu de mannen wegtrokken naar een ongewisse toekomst, wat zou thans het lot worden van hen, die ze moes ter achterlaten Hoe zou dezer onderhoud verzekerd worden Zouden ze straks mis schien worden geterroriseerd door een vijandelijke legerschare Zou erzou er na dit vertrek nog een weerzien zijn Er is geleden door ons volk in de mobi lisatiejaren, welke God dank voor ons geen oorlogsjaren zijn geworden. Er is ge leden, doordat zoovele huisgezinnen uiteen bleven gehaald. Er is geleden door zekere tekorten aan levensmiddelén. Er is mate rieel en moreel geleden. Inderdaad Maar als we terugdenken aan het uit breken van den oorlog, nu twintig jaar geleden, dan herinneren we ons niet in de eerste plaats onze offers van tijd en geld, dan denken we niet bóven alles aan onze magere rantsoentjes, aan de broodbonnen en de eenheidsworst, doch dan komt onze geest te dwalen langs de honderden kilo meters loopgraven, waarin de mannelijke bloem van Europa vier lange jaren tegen over elkaar heeft gelegen, tot de tanden bewapend, loerend om elkaar te vernietigen, om moordend staal of lood te drijven in het lichaam van den ónder, teneinde zélf dat lot nog een wijle te kunnen ontgaan. We denken aan de geteisterde burger bevolking van vele landen, uitgehongerd, verdreven uit de woonsteden, gemassa creerd, onteerd soms, gehoond. Tien millioen soldaten sneuvelden hon derdduizenden. werden voor hun leven ver minkt. De kosten hebben naar zekere berekenin gen bedragen 622.765.200.000.—. Och, het is niet in te denken, wat dit cijfer beteekent. Genoeg zij het te weten, dat de wereld zich thans 16 achtereenvolgende jaren ver scheurt als gevolg van de moeilijke verre- keningskwestie. De oorlog van 19141918 wordt nog in onzé dagen betaald met de werkloosheids ellende van millioenen en de ontwrichting van alle volksnijverheid. En zal het nu uit zijn met den waanzin God gave het Maar terwijl wij, ouderen, nog huiveren en niet bekomen zijn van onze ontzetting, ja, terwijl we worstelen om ons te ont doen van het crisisspook, hetwelk we een laatste, tergend-blijvende oorlogsbezoeking weten, is de jeugd vergeten. En de jeugd, welke niet luisteren wil .e:: geen ervaring van de ouderen telt, vindt juist in de crisis, welke we.een oorlogsgeesel v/eten, aanlei ding om nationalistische hartstochten op te voeren, aldus op gevaarlijke wijze drijvende naar een nieuwen oorlog De oorlog van 1914 moet worden over gedaanverbeterd Nationalistische verdwaasden houden de wereld in onrust, blazen'in wat nog smeu lende is gebleven van 19141918, om de oorlogsvlam weer te doen uitslaan. Als in Juli 1914, ging ook in Juli 1934 moordenaarshand rond en een dreiging, bijna even beangstigend als toen, waart over de wereld. Moge God toch verhoeden, dat het ver loop gelijk zal zrjn. De oorlog, welke men verlangt over te doen en te. verbeteren, zal veel vreese- lijker zijn dan in 1914. De legers, welke zich klein en zwak ge voelen, zullen zich „sterk" maken met gif gassen en bacteriën. In den nieuwen oorlog zal de duivel zijn geweldenaren niet uitsturen, maar hij zal zelf komen en de menschheid vernietigen met zijn giftigen adem. In den volgenden oorlog zal Nederland geen eiland van vrede wezen, maar slagveld zijn van den vreeselijksten volkerenstrijd. De Engelsche minister Baldwin zei liet van de week in het Lagerhuis, toen hij de regeeringsvoorstellen tot uitbreiding van de luchtmacht toelichtte „Wanneer ge denkt aan de verdedi ging van Engeland, dan denkt ge niet „meer aan de witte karijtrotsen van „Dover gij denkt aan den Rijn. Daar is „het, waar thans onze grenzen liggen." Dat wil zeggennoch Engeland, noch Duitschland zullen afwachten tot de vijan delijke vliegtuigen met haar moordtuig bo ven het eigen gebied komen, maar men zal ze tegemoet varen. En de strijd zal in Ne derland boven onze hoofden worden uitge streden. Dona nobis pacem Met een gebed om den vrede moeten we den hemel geweld aandoen. En alles .aangrijpen, wat onze menschen- hand te doen vindt, om den oorlog af te wenden. De herinnering aan de Augustus-maan- den van 1914, sterke ons in het streven naar de verwezenlijking van de leuze NOOIT MEER OORLOG Walchersehe Kanaalbeker Zwemwedstrijd. Deze wedstrijd, welke Zaterdag a.s. voor de derde maal gehouden zal worden, belooft hoogst interessant te worden. De kampioen W. Kemper (G.Z.C.) toch, die reeds twee keer beslag legde op den door den bu2'ge- meester, den heer C., A. van Woelderen, uitgeloofden Walcherschen Kanaalbeker, zal een heel zwaar bod naar deze fraaie cup doen om haar blijvend in bezit te krijgen. Als we de inschrijvingen nagaan, zal hem dit echter niet gemakkelijk worden ge maakt, daar zich onder het 22-tal „het neusje van den zalm" op langen-afstand- zwemgebied bevindt, o.a. de hier welbeken de Frans Kuijper (Dolfijn), F. Wegener (A. Z. 1870), die zich met 20 seconden verschil ten opzichte van Stender no. 2 plaatste in den Scheldebeker-Zwemwedstrijd van dit jaar, B. K. Scholten (Schiedamsche Zwem- club), J. de Boer (M.Z.C.), die in den eersten Kanaal wedstrijd tweede werd, Zeegers uit Amsterdam, alsmede de dames I. Breukel (O.D.Z.) en M. Olsen (R.D.Z.), die elkaar het vorig jaar de overwinning bevochten, welke met enkele minuten in het voordeel van eerstgenoemde uitviel. Vergeten we bo vendien niet, dat „Marietje" dit jaar in den Scheldewedstrijd voor goed den dr. Staver- man-beker veroverd heeft. Aan gezonde ri valiteit zal het dus in dezen kanaalwed strijd zeer zeker niet ontbreken, aan span ning evenmin. De prijzen zijn bovendien van dien aard, dat elke zwemmer en zwemster ze gaarne aan zijn (haar) verzameling toevoegt, want behalve de reeds genoemde Walchersehe Kanaalbeker voor het algemeen classement, zijn beschikbaar de groote zilveren wissel- beker van de V.Z.C. voor de dames-klasse een zilveren dames-record beker aangebo den door dr. Staverman een gouden me daille voor de eerst aankomendedame, ge schonken door mevr. Henrard een zilveren lauwertak voor de(n) eerst aankomende(n) Zeeuwsche(n) dame of heer, geoffreerd door dr. J. J. Wolters, een zilveren lauwer tak voor de eerst aankomende Vlissingsche dame of heer, niet zijnde prijswinnende Zeeuw(sche), aangeboden door de Vlissing sche Courant, benevens diverse medailles. Ongeveer 2 uur vindt te Middelburg ter hoogte van de Winterstraat de start BEZOEKT DE OP VRIJDAG 3 AUG. AANVANG 2.30 UUR plaats. Het startschot zal worden gelóst door den burgemeester van Middelburg. De wedstrijd staat wederom onder leiding van den voorzitter-kamprechter, den heer J. J. de Jong, als starter treedt op de heer J. Prins. Het gemeentebestuur van Middel burg en de zwemvereeniging „Luctor et Emergo" verleenden weer de noodige mede werking, waardoor de vóór den start nood zakelijke verrichtingen in de hoofdstad ge makkelijk zullen kunnen geschieden. De eerste zwemmer (zwemster) kan cir ca half vier, eerder er vóór dan er na, als alles normaal verloopt, aan de finish wor den verwacht. Direct na afloop worden in hotel Zeeland de prijzen uitgedeeld, werwaarts de deelnejners per aan de Keer sluis-brug gereedstaande auto-cars zullen worden gebracht. De muiterij op „de Zeven Pronvinciën". Het motorschip „Christiaan Huygens" van de stoomvaart-maatschappij „Neder land", komende van Batavia, is hedennacht 3.20 uur op de reede alhier aangekomen. Aan boord bevonden zich 17 muiters van „de Zeven Provinciën" die hier aan de ma rine-autoriteiten zijn overgegeven, teneinde hier te lande hun vonnissen te ondergaan. Uit Amsterdam wordt door Vaz Dias nog het volgende gemeld Te half 11 is hedenochtend het motor-" schip „Christiaan Huygens" van de stoom vaart-maatschappij „Nederland" te IJmui- den binnengekomen. Het schip had in Indië een 30-tal veroordeelden van de „De Zeven Provinciën" aan boord genomen. De mui ters, w.o. zich ook korporaal Boshart be vond, waren in een aantal cellen, welke op de „Chr. Huygens" waren ingericht, inge sloten, waar zij door militairen werden be waakt. Bij aankomst, van het schip in de Noordersluis, waren aanwezig de commis saris van politie, de heer D. de Ridder, en een aantal agenten. Blijkbaar had deze po- litioneele belangstelling niets te maken met de bijzondere passagiers, want te 10 min. vóór elf uur voer de „Chr. Huygens" naar Amsterdam op. Bij informatie vernamen wij nader, dat de „Chr. Huygens" in den vroegen ochtend de reede van Vlissingen had aangedaan, waar de gevangenen van boord zijn ge haald. Een aantal van hen zal de hun op gelegde straffen te Den Helder uitzitten, terwijl ook eenige in de strafgevangenis te Amsterdam zullen worden ingesloten. MIDDELBURG Een beëediging. Ter burgelijlce terechtzitting van de rechtbank te Middelburg is heden beëedigd de candidaat-notaris H. Bakker te St. An na ter Muiden, als plaatsvervanger van de te Sluis resideerenden notaris H. van Ma- zijk, zulks voor het tijdvak van 30 Juli tot 17 Augustus. De K.L.M. zorgt dat de tocht voor ieder een genoegen moet blijven! Zoo is dan het ongedacht groot aantal luchtenthousiasten Zaterdag middag in hun h o o g e verwachtingen teleurgesteld en hebben zij het, dank zij den feilen wind, niet hooger dan het gelijkvloersche kunnen brengen. Teleurgesteld Ja. Degeen die plannen koestert die verwachtingen heeft en vooral van een dergelijk hooge prestatie kijkt op z'n neus wanneer hij daarin wordt gedwarsboomd. Doch een pleister daarop is het te respecteeren feit, dat de Koninklijke Luchtmoeder haar baby's tot in onderdeden voor onheil bewaart en Het zakje waar ieder zijn inhoud in ledigt En dat men uitsluitend bij luchtziekte bezigt - aan haar doopelingen bespaart. Want, al treedt de luchtziekte niet zoo vlug op als die der zee, toch bestaat er de kans, dat een licht deinende machine onsmakelijke gevolgen kan geven. Bij een eerste kennismaking is dit niet gewenscht en we waardeeren dus dezen gedachtengang der K.L.M., waarbij zij redeneerde 't Is waaierig, winderig 't is woedende wind, 't ls weer waar wij wel wat van weten. En 't is wat te kras voor iemand die pas In een vliegend salon is gezeten. Maar nu't Is jammer voor degenen die er Zaterdagmiddag a.s. geen gebruik meer van kunnen maken en die hun geld terug moesten vragen. „Jammer" ook is het, dat het getal „honderd", hetwelk zoo glansrijk bereikt werd en een record voor dergelijke vluchten in den lande mag heeten, niet overschreden mag worden Doch niet jammer is het in dezen alweer, dat degenen die een hoogere lucht willen proeven, zich alsnog voor de vacante plaatsen op kunnen geven zoolang het getal „honderd" nog niet is bereikt. Wij raden hen echter ten sterkste aan, hiervan zoo vlug mogelijk gebruik te maken, daar het bureau der „Vlissingsche Courant" thans nog voor hen is geopend. Ha-vee-Wee. ZOUTELANDE Gemeenteraad. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat namens den Raad aan H.M. de Konin gin en aan Prinses Juliana een schrijven van rouwbeklag is gezonden naar aanlei ding van het overlijden van den Prins. Bij stemming over het voorstel tot ver koop van grond aan den heer J. F. Vermeu len te Middelburg staakten de stemmen op nieuw, waardoor het voorstel was verwor pen. De heeren Koppejan, Maas en De Wit te stemden tegen. De raad kon zich vereenigen met de door Ged. Staten voorgestelde jearwedderege- ling, uitgezonderd de verhooging van de kindertoelage, welke niet werd gewenscht. De jaarwedde en pensioengrondslag van den gemeenteontvanger werd met ingang van 1 Juli a.s. vastgesteld op 530. Op verzoek van het schoolbestuur werd besloten ten hoogste 50 beschikbaar te stellen voor den aankoop van boekjes, die aan de schoolkinderen zullen worden uitge reikt op den jaardag van H.M. de Koningin, en waarin de Koningin-Moeder en de Prins worden herdacht. Op voorstel van B. en W. werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld een ver ordening op de heffing en een verordening op de invordering van de Duinwegbelas- ting een nieuwe verordening op de heffing en een verordening op de invordering van schoolgeld een nieuwe verordening voor de afkondiging van officieele stukken. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1933 werd goedgekeurd met een voor- deelig saldo van 1804.95%. De rekening der gemeente over 1933 werd aan den raad aangeboden. Het goed slot van den gewonen dienst bedraagt 1278.74 en van den kapitaaldienst 541. De heeren Verhage en Maas werden be noemd om de rekening na té zien. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de wedstrijdcommissie voor de brand weer op Walcheren een bijdrage van 5 te verleenen. OOSTBURG Gemeenteraad. Gisteren kwam de gemeenteraad bijeen en verleende vergunning aan de N.V. Ame rican Petr. Cy. tot plaatsing van een twee de benzinereservoir bij de garage-Luteijn aan de Langestraat. De behandeling van de bekende salaris circulaire van de Ged. Staten liet ons geen frissche, nieuwe geluiden hooren. Burge meester en Wethouders stelden yoor de Badhuisstraat 63. jaarwedden geheel volgens deze circulaire vast te stellen, d.w.z. aan gemeld college te adviseeren de salarissen op de bekende mi nima met de voorgestelde verhoogingen vast te stellen. Dit vond bestrijding bij den heer Van Ginkel, die veronderstelde, dat zijn stand punt in deze den raad wel bekend was. Daar het hier een opleggen was van boven af zou hij de verlaging aanvaarden onder protest, omdat deze naar zijn meening voor Oostburg niet gemotiveerd is. Zijn meening vindt geen steun, zoodat het voorstel van, Burg. en Weth. wordt aangenomen. Bij het voorstel van Burg. en Weth. tot intrekking der tijdelijke korting en pen- sioenverhaal vraagt de heer Van Ginkel om inlichtingen. De voorzitter zegt, dat hieronder vallen, de jaarwedden van den directeur der licht- bedrijven, den boekhouder daarvan, den veldwachter, den keuringsveearts, hoofd van dienst, voorzooveel Oostburg betreft, den concierge der kweekschool en openbare school, der bode, den gemeentewerkman, het hoofd der bewaarschool, den klokluider enz. De heer Van Ginkel is tegen elke ver laging dezer ambtenaren voor de hoofd ambtenaren wordt zij opgelegd, maar voor de overige jaarwedden is de raad vrij en zou spreker hier geen verlaging toepassen, vooral daar de meeste dezer jaarwedden niet tot de zoogenaamde goede bezoldigin gen behooren. Burg. en Weth. achten het noodig de kosten over alle salarissen uit te strekken, ook uit oogpunt van billijkheid. Wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem* Ook het voorstel om op alle wedden, de kleinere inbegrepen, die niet onder de pen sioenwetten vallen met 10 procent te kor ten, wordt aangenomen, al meent de heer Van Ginkel, dat van die kleine bezoldigin gen ten slotte niets meer overblijft. „Ja", zegt de heer Van Ginkel, „dit is 't gemakk lijkste. Hetgeen van boven af op gelegd wordt, moet hier ook maar toege past worden." Met zijn stem tegen aange nomen. Een verzoek der commissie voor de ten toonstelling van handels- en fokvee om subsidie voor de tentoonstelling op 3 Octo ber a.s. wordt ingewilligd met alleen de heer Van de Waeter tegen. Er wordt 50 .bijgedragen, terwijl een tweetal zilveren medailles zullen geschonken worden. De vergunning voor i-adio distributie, in dertijd verleend aan de firma Wed. lz.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1