1000 500 300 25 DINSDAG 31 JULI EERSTE BLAD No.178 72e Jaargang 1034 UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat S8-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening G628Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIÉUWS DE Z3LVEREN SCHELDEMEEUW, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duifschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel.verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent.' Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Nederlandsche Scheldevlucht 1934. De deelnemende vliegtuigen aan de op Zaterdag 4 Augustus te houden Eerste Ne derlandsche Scheldevlucht, .komen hier des morgens tusschen'11 en 12 uur binnen. Van 12 tot 2 uur; is er pauze en om 2 uur ver trekt het erste vliegtuig.voor .de wedvlucht om de wisseltropee „de.Zilveren Schelde-, meeuw". De wedvlucht-deelnemers zijn ongeveer half drie vertrokken. Dan volgen andere vliegtuigen en de militaire escadrille van Soesterberg. De eerste deelnemer aan de rondvlucht, wordt omstreeks 14.08 te Oostburg ver wacht Terneuzen 14.22 Axel 14.30 Hulst 14.39 Tholen 14.57Zierikzee 15.13 Haamstede 15.23 landen en 16.30 vertrek; Goes 16.43 Veere 16.55; Domburg 17.04; Westkapelle 17.10 en Vlissingen (finish) 17.18. De bierbrouwerij „de Meiboom" N.V. De tegén gisteren aangekondigde ver gadering van houders .van hypothecaire obligaties ten laste der bierbrouwerij „de Meiboom" N.V.: is niet doorgegaan.' Naar wij vernemen houdt zulks verband met de tusschenkomst van de Beiersch Bierbrouwerij „de Amstel" te Amsterdam die de belangen van de Meiboom-bièrbrou- werij geheel heeft overgenomen. In hoeverre het bedrijf te dezer stede ge heel of gedeeltelijk zal worden voortgezet staat nog niet vast. Wel schijnt het in het voornemen te. lig gen het brouwen van bier in de brouwerij te Amsterdam te doen plaats vinden. Kanaalzwemwedstrijd. Zaterdagmiddag zal de jaarlijksche ka naalzwemwedstrijd MiddelburgVlissingen, over een afstand van 5 K.M., plaats hebben. Zooals bekend is de hoofdprijs de kanaal- wisselbeker, uitgeloofd door den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissin gen. De zwemmers komen samen aan de ge meentelijke zwemschool te Middelburg. Te ongeveer 2 uur heeft de start plaats ter hoogte van het Vlissingsch Wagenplein. Het eindpunt is ook nu weer bij de zwem inrichting te Vlissingen. Verleden jaar was de heer W. Kemper uit Groningen no. 1 in 1 uur 22 m. 48.8 sec. Gemeentelyke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven 1 behanger, 17 grond werkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 12 metselaars, 22 opperlieden, 28 schilders, 4 stucadoors, 62 timmerlieden, 3 ververs, 2 betonwerkers, 2 viechters, 1 opzichter, 2 machinaal-houtbewerkers, 8 meubelmakers, 3 politoerders, 4 stoffeer ders, 2 kleermakers, 2 wasschers,'2 schoen makers, 385 metaalbewerkers, 5 bierbotte- laars-drankbereiders, 7 brood-banketbak kers, 1 kok, 1 slager, 8 magazijnbedienden, 3 reizigers-agenten, 3 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 7 kellners, 24 loopers, 2 por tiers, 4 sleepers, 43 transportarbeiders, 10 kantoorbedienden, 5 teekenaars, 2 musici, 1 onderwijzer, 25 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.), 92 losse arbeiders, 2 winkeljuffrou wen, 2 kantoorbedienden, 1 onderwijzeres, 3 dienstboden. Totaal 821 ingeschrevenen, waarvan 114 in de werkverschaffing. Vo rige week 813 personen. Alzoo een vermeer dering van 8 werkzoekenden. Juweelendiefstal in Grand Hotel Britannia. f 1000 belooning. Eerst nu vernemen wij, dat Zondagavond jl. om circa 11 uur, toen een bekend Rot- terdamsch ingezetene, logeerend in Grand Hotel Britannia, met zijn vrouw op de lo geerkamer kwam, zij tot de ontdekking kwamen dat uit hun koffers diefstal was gepleegd. Vermist werden o.a. een viertal juweelen ter waarde van circa 10.000. De commissaris van politie die op dat oogenblik zich in het hotel bevond werd ge waarschuwd en werd onmiddellijk onder zijn leiding een uitgebreid onderzoek inge steld, dat tot ver in den nacht voortduurde. Het hotel was druk bezet, terwijl ook de nieuwe restauratiezaal en de balzaal vele bezoekers telde. Wij hebben bij den conmmissaris van po rtie om inlichtingen gevraagd, die ons het bovenstaande bevestigde eii mededeelde dat de assurantie-maatschappij, waarbij de ont vreemde juweelen zijn' verzekerd, een beloo ning van 1000 heeft uitgeloofd, uit tekee- ren ter beslissing van den commissaris van politie, aan dengene, die aanwijzingen kan. verstrekken, welke er toe leiden dat de ont vreemde juweelen wéder in het bezit van den rechtmatigen eigenaar worden gesteld. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet. Het betreft diefstal van een drietal han gers bezet niet briljanten, zoomede diéfstal van een platina speld, bezet met 2 groote en 2 kleine briljanten. Het nieuws van den dag- in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de Koningin en Prinses Juliana aan boprd van de „Tanim- bar" van de maatschappij „Nederland", met welke boot naar de Noorsche fjorden wérd gevaren. Rouwdienst voor dr. Dollfuss in de kerk aan de Princessegracht te 's-Gravenhage. Afscheid van mr. baron van Harinxma thoe Slooten als kantonrech ter te Beetsterzwaag. De Eindhóvensche gemeenteraad bracht per K.L.M. een be zoek aan Amsterdam. Een demonstratie van politiehonden te 's-Gravenhage. De Haagsche burgemeester opent de schilde rijen-tentoonstelling van den Haagschen kunstkring. Een bureau voor Prinses Juliana vervaardigd door den'gemeentelij ken vakcursus voor werkloozen. Het concours-hippique te Breda op Zondag jl. MIDDELBURG De Schuttersgilden en schutterijen in Zeeland. Door het Zeeuwsch-Genootschap der Wétenschappen te Middelburg, is uitgege ven een overzicht van hetgeen nog bestaat van de schuttersgilden en schutterijen in Zeeland, door J. A. Jolles. Tusschen den tekst zijn verschillende mooie foto's opgenomen in verband staande met de schuttersgilden. De samensteller deelt in zijn inleiding mede, dat dit overzicht slechts bedoelt aan te duiden, wat nog bestaat en gevoelt hij zich niet verplicht alles te noemen wat hier of daar bij particulieren en in musea van te niet gegane gilden over is. Voor zoover hij het op zijn tochten tegen kwam, heeft hij echter veel, voornamelijk in de kantteekeningen opgesomd. Hij is zeer erkentelijk voor den steun van het Zeeuwsche Genootschap en voor de be reidwilligheid, waarmee door het Genoot schap de uitgave van zijn verhaal op zich nam. Wie belang stelt in de historie van de Schuttersgilden, die vroeger in onze pro vincie van groote beteekenis waren, zal zeker gaarne met deze uitgave kennis wil len maken. OOST- EN WEST-SOUBURG Een buitendag. De leden van de Jongensclub, ring Wal cheren (afd. Ned. Jong. Verb.) hebben Za terdag een prettigen dag gehad. Als plaats van samenkomst was Souburg aangewezen tot het houden van een buitendag op de weide van landbouwer Jacobse. Als gevolg van het minder mooie weder waren slechts weinigen opgekomen, deze hebben toch een genotvollen dag doorgebracht met verschil lende jongensspelen, afgewisseld door mu ziek van de Souburgsche mondoi'gelclub „Excelsior" en van het Pijpercorps „Julia na" afd. C.J.M.V. te Middelburg. Alles bij' elkaar genomen was het een welgeslaagden J ongensbuitendag. Gevonden voorwerpen. Metalen duimstok bij Kieboom, Wissel 53 en pakje met inhoud bij Pouwer, Kanaal straat. BRESKENS Stoomtram-Mij. BreskensMaldeghem. In de te Middelburg gehouden vergade ring van aandeelhouders der N.V. Stoom tram-maatschappij BreskensMaldeghem werden de jaarrekeningen over 1933 goed gekeurd. In het verslag deelen commissarissen mede, dat zoowel de opbrengsten van het personen- als goederenvervoer over 1933 een vrij belangrijke stijging* vertoonen. De regeeringssteun is weder belangrijk inge krompen en bedroeg in totaal 21.700 ren teloos voorschot en 9960 subsidie (v.j. 66.000 en 13.280). De maatschappij ver keerde in de onmogelijkheid ten volle haar verplichtingen tot betaling van de Juli-cou- pon der obligatieleeningen na te komen. Voorloopig is 25 pet. betaald en in 1934 te gen inlevering* van de coupon nog 25 pet. In 1934 is een regeling met obligatiehou ders tot stand gekomen. De gecombineerde winst- en verliesreke ning vermeldt als baten huishuren 1268 baten en lasten van eigendommen 118 subsidie van het rijk 9960 buitengewone ontvangsten 3197 saldo winst autobus- vervoer 3920 saldo winst vrachtauto- vervoer 3187 gereserveerde winst in ver band met aflossing van schuldbewijzen 22.498 reserve- en vernieuwingsfonds 29.322. De debetposten zijn algemeene onkosten 29.406 belastingen, diverse erf pachten enz. 1846; renterekening 46.262; afschrijving meubilair 500 en saldo ver lies tramver voer 2457. Op de balans komt het reserve- en ver nieuwingsfonds voor met 202.070. Verkeersongelukken. Gisteravond heeft te Breskens een aanrij ding plaats gehad tusschen een motorrijder uit Goes en de 27-jarige mej. V. uit Bres kens. Mej. V. is met gebroken beenen naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. SLUIS Elecfcrische tram. De dienst met de.electrische tram op het baanvak SluisBelgische kust en Brugge, zal op 1 Augustus a.s. aanvangen, met 20 verbindingen per dag. IJZENDIJKE Levensgevaarlijk gewond. Gisterenavond was de landbouwerszoon A. H. bezig met het afrijden van tarwe met een zelfbinder. Hierbij geraakten de leidsels tusschen de machine, waardoor deze af knapten en de paarden op hol sloegen. Bij het afspringen van de machine, om de paar den te grijpen, kwam hij te vallen en werd door het mes gegrepen. Geheel verminkt werd hij in levensgevaarlijken toestand op genomen. Na door een geneesheer verbonden te zijn, werd de ongelukkige naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. GOES De K.N.A.C. veiligheidslaan. Op den eersten dag werden door de K.N. A.C. veiligheidslaan te Goes gekeurd 137 automobielen, waarvan 24 reeds dadelijk in het bezit van den oranjewimpel konden werden gesteld, terwijl 55 wagens na revisie herkeurd en in orde bevonden werden, zoo dat totaal 79 auto's werden goegekeurd. De overige bleven afgekeurd. Jaardag van H.M. de Koningin. Gisterenavond vergaderde de Oranjever- eeniging. Besloten werd het kinderfeest op 31 Augustus niet te doen plaats hebben, wel za.l een vergadering worden gehouden in het Schuttershof waarvoor als spreker zal worden uitgenoodigd, pater Borromeus de Greeve. KATTENDIJKE Oeverafschuiving. Verscheidene oesterkweekers hebben bij een onder de gemeente Kattendijke plaats gehad hebbende oeverafschuiving belang rijke verliezen geleden. Ten eerste zijn vijf kweekers samen ongeveer 70.000 stuks pan nen weggezonken. De pannen waren goed met oesterbroed bezet. Ten tweede zijn van anderen min of meer belangrijke hoeveelheden oesters, die daar onder den oever lagen, verdwenen. De eigenaars van de naburige perceelen zijn natuurlijk zeer belangstellend naar den afloop van 't onderzoek of de ondermijning zich over langeren afstand dan het wegge zonken gedeelte uitstrekt. TERNEUZEN Sleepboot ernstig beschadigd. Tijdens het manoeuvreeren in de haven van Hansweert kreeg de sleepboot „Precur- seur" een draad in de schroef, waardoor de boot onder het achterschip van het schip „Albert" terecht kwam. De stuurhut van de sleepboot werd hierdoor geheel vernield. Met behulp van een drijvende bok kon öe draad uit de schroef verwijderd worden, waarna de sleepboot de reis kon voortzet ten. De financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten. In de Staatscourant no. 144 is opgeno men een staat, vermeldend het bedrag der uitkeering uit het gemeentefonds, bedoeld in art. 3 der wet van 15 Juli 1929, over het de tropee waarom 4 Aug. een aantal Nederlandsche sportvliegers in een rondvlucht boven de geheele provincie Zeeland zal kampen. Deze tropee een wisselprijs is gesticht door enkele bestuursleden der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, met aan het hoofd haar beschermheer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland. uitkeeringsjaar 1934/1935 voor de onder scheidene gemeenten des rijks. De uitkeeringen voor de grootste ge meenten in onze provincie hebben wij reed3 gepubliceerd. Van enkele gemeenten zullen wij het be drag der uitkeering nog mededeelen Oost- en West-Souburg 45.725.35, Rit- them 4399.39, Koudekerke 14.863.54, Biggekerke 3511.67, Veere 5279.17, Westkapelle 7165.28, Breskens 11.572.48, Groede 8341.17, Schoondijke 5736.23, Oostburg 10.189.35, Nieuwvliet 2033.93, Cadzand 6567,35. Indische dienst. In Europa aangekomen Oost-Indische ambteraren met verlof D. Koster, waarne mend hoofdonderwijzer bij 't kweekschool- onderwijs, IJzendijke en L. van der Maas, inspecteur van politie bij de algemeene po litie, Wissekerke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Examens. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd mej. C. J. M. Edelman te Vlissingen. Voor het examen als costumière is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J. Meent, al hier. Voor het practijk-examen Fransche taal en handelscorrespondentie der Vereeniging van Leeraren is geslaagd de heer J. van der Erjk alhier, leerling van den heer B. H. Lig- teringen. Bij de examens afgenomen door de Ver eeniging ter veredeling van het ambacht is geslaagd voor de afdeeling lood- en zink werken de héér W. KoekmaiV te Middelburg en voor de afdeeling huisschilderen (gezel len) de heer J. A. Verhoef f te Brouwers haven. Voor de akte Engelsch lager onderwijs slaagde te Utrecht mej. S. J. Sanderse te Kortgene. RECHTSZAKEN Opruiende pamfletten verspreid. De waarnemend politierechter te Amster dam wees gisteren schriftelijk vonnis in de strafzaak tegen den 33-jarigen arbeider F. C. E. uit Hilversum, verdacht van het ver spreiden van opruiende geschriften, ge pleegd op 7 Juli jl. te Hilversum in den tijd toen te Amsterdam relletjes plaats hadden. De politierechter achtte de verspreiding van de opruiende geschriften bewezen. In het bedoelde geschrift wordt opgeruid tot gewelddadig optreden tegen het open baar gezag. Mede met het oog op de alge meene preventie, veroordeelde de politie rechter den man conform den eisch tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte, die verdedigd werd door mr. Mendels, zal in hooger beroep gaan. MARINE EN LEGER De nieuwe kruiser. In verband met het feit, dat de nieuwe kruiser den naam „De Ruyter" krijgt, wordt de naam van Hr. Ms. torpedobootjager „De Ruyter" op 1 October 1934 veranderd in „Van Ghent", Toegekend voor eerlijken en trouwen dienst Gouden medaille (36 jaar dienst) opper- schipper W. P. H. Smitmajoor-konstabel R. Haak. Zilveren medaille (24 jaar dienst) maj.- machinist A. H. Wassenaarsergt. der mariniers J. B. C. Ruiter sergt-monteur J. van Steenwijk sergt-konstabel W. F. de Klijne sergt.-schrijver A. van der Heiden marinier le kl. M. de Gooijer. LUCHTVAART Zweefvlieger verongelukt. Op het zweefvliegterreïn te Teriet bij Ede is een doodelijk ongeluk gebeurd, Een der

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1