500 300 25 VRIJDAG 37 JULI EERSTE BLAD Zaterdagmiddag TWEE uur beginnen de Pleziervluchten boven Walcheren 72e Jaargang 1934' Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingedelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS FILMS en CAMERA'S VLIEGBEWIJS RECHTSZAKEN DE MISLUKTE PUTSCH IN OOSTENRIJK. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.4G. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen OP VACANTIE-MARSCH. Brood en koffie meenemen Beroepshalve woonden we onlangs op Birkhoven bij Amersfoort .een gedeelte van het Vara-Zomerfeest bij. Op het uitgestrek te terrein van een renbaan hadden zich cir ca 100.000 menschen verzameld, wat na tuurlijk een drukte gaf van geweld. Op en rond het terrein waren tientallen tentjes opgesteld geworden, van waaruit men zich had voorgenomen om hongerige magen te spijzigen en dorstige kelen te laven. In het bijzonder voor de tenten buiten Birkhoven waren door kleine handelaartjes, tuk om wat te verdienen, hooge pachten betaald aan de eigenaren van de gronden, van wel ke voor enkele uren een klein brokje werd bezet. Het feest was nog nauwelijks halverwege, toen de trieste uittocht begon van de zwaar teleurgestelde kooplui. Kisten met limona de, karrevrachten met vruchten enz. wer den weer opgeladen, want letterlijk niets werd er omgezet. Pachtgeld, tijd en moeite waren verspeeld. De menschen namen ab soluut geen notitie van de kooplui of dezer waren iedereen droeg mondvoorraad met zich mee geurige en warme thee, „zooals men die thuis drinkt", werd genuttigd uit thermosflesschen. De arbeiders hebben tegenwoordig geen geld meer voor „buitensporigheden" heet het. Voor vele arbeiders gaat dat inderdaad op, maar er zijn er toch ook nog wel voor wie eenig verteer tijdens een gepaste ont spanning mogelijk is. Eenige andere voorbeelden. We hebben meegevaren op de K.R.O.- vloot. En we woonden ergens een belangrijk sportfeest bij. Maar onze ervaring was dezelfde als bij het Vara-Zomerfeest. Onze perskaart veroorloofde ons een rondwandeling op het vliegterrein te Soes- terberg, toen daar de Nationale Vliegdag werd gehouden ten bate van 't Pelikaan fonds. We kwamen terecht op de afdeeling, waar raison van 5 gld. per wagen en 1 gld. per inzittende, particuliere auto's langs het vliegveld stonden opgesteld. Op dezen allerduursten rang kon men zeker 300 a 400 automobielen tellen, welker eigenaren ge middeld een tientje hadden betaald om de familie op aangename wijze gelegenheid te bieden gedurende enkele uren „het vliegen te zien". In sommige kringen zit nog wel geld Men demonstreerde er elkaar een keur van toiletten, als slechts bij de groote Engelsche paardenrennen gebruikelijk is. Een leger van kellners liep heen en weer met allerlei verfrisschende dranken bier, limonade, ijs enz. Maarer werd niets gekocht. Wèl werd overal geconsumeerd, meegevoerde blikken en doozen werden ge opend uit thermosflesschen werd thee ge schonken port of andere wijnen werden rondgediend in kristallen glazen hier en daar knalden champagneflesschen. Maar de kellners liepen met de wanhoop op hun gezicht rond. see Het is geen kwestie meer van arm of lijk, maar onze gewoonten op i'eis hebben een verandering ondergaan. Zoo gauw we „op stap" gaan, klinkt ons nog als waarschuwing het commando van onzenjsergeant uit de mobilisatiejaren in de ooren denk er om, brood en koffie mee nemen We vinden het betrekkelijk jammer, dat het zóó uit te gaan een gewoonte is geworden. Brood en koffie meenemen" moge een oplossing zijn voor de velen, die énders tot thuisblijven zouden zijn gedoemd, de overigen moesten toch niet vergeten, dat daar buiten duizenden nijvere menschen hun brood en koffie slechts verdienen kunnen, wanneer w y ze iets laten winnen. Er wordt nog genoeg geld uitgegeven in onze dagen aan allerlei- nuttige, dikwijls ook onnuttige zaken er wordt nog al veel geld zelfs verbrast en verdaan. Maar als we een uitstapje maken of op vacantie gaan, dón worden we tegenwoordig ineens sckraperig-doordacht en kiezen we de dller« voordeeligste wijze nauwgezet uit. Met het gevolg, dat het buiten vaak een dooie boel is geworden met een landerige landbevolking, welke aan de vele passanten geen stuiven meer kan yerdienen. Zóó moordt de massa het bestaan van duizenden medemenschen. Och, als we zelf blij zijn en vertier heb ben, als we het genot van ontspanning nog smaken, laten we dan in bescheiden mate ook degenen nog doen profiteeren, die tot heden nog een bestaantje konden vinden in 't zamelen van de kruimels, welke op ons genoegen, op ons jaarlijksche uit stapje, overschoteii. Durft te leven en te laten leven Als de portemonnaie het éénigszins toe laat, neemt dan geen brood en koffie mee op uw vacantie-marsch, doch laat de men schen voor u zorgen, in wier omgeving ge verpoost en ontspanning komt opdoen. Dat is een economie, welke het alge meen welzijn bevordert. Provinciale zwemwedstrijd. In het kanaal door Walcheren bij de zweminrichting wordt morgen een groote provinciale zwemwedstrijd gehouden door de Vlissingsche Zwemclub. De prijsuitdeeling heeft des avonds 8 uur in het Concertgebouw plaats. MIDDELBURG Een rookverbod. Als een gevolg van den Zaterdag jl. in de duinen gewoed hebbenden brand, is be paald, dat zoolang de droogte nog aanhoudt op den weg, die aangelegd is van de Oranje zon naar de duinen, niet mag worden ge rookt. Als dit toch geschiedt, zal de weg voor alle passage moeten worden afgeslo ten. Op handhaving van het rookverbod zal streng worden gelet. BIGGEKERKE Afdeeling van het Chr. ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen opgericht. Woensdagavond werd alhier een afdee ling opgericht van het Chr. ziekenhuis „Be thesda" te Vlissingen. Er waren 18 perso nen aanwezig, die zich als lid opgaven. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren ds. G. W. Korevaar, burgemeester L. Simonse, D. Coppoolse, P. Janse, K. Pol derman, J. Poppe en J. Wattel, zal als be stuur fungeeren, totdat meer leden gewon nen zijn. GOES Handperen uit de kas. Deze week waren op de veiling te Goes voor het eerst aanwezig peren van de va riëteit Precose de Trevoux, gekweekt in de kas. De vruchten waren mooi van stuk en ook de kleur was uitstekend. Er werd een prijs gemaakt van 42 a 55 cent per K.G. Excursie van de Plantenziektenkundige vereeniging naar Zuid-Beveland. Gisteren maakten de leden van de plan tenziektenkundige vereeniging een excursie op Zuid-Beveland. Woensdagavond werden voor hen lezingen gehouden over spint en bloedluis, terwijl heden onder leiding van den heer ir. v. d. Plassche, rijkstuinbouw- consulent, verschillende bedrijven werden bezocht. Eerst werd een bezoek gebracht aan den proeftuin van den heer v. d. Plassche. Daar in is veel te zien in verband met de smal bladigheid bij pruimen, waarvan de heer v. d. Plassche, evenals van verschillende soor ten aardbeien, bessen en bramen veel studie maakt. Vervolgens ging de tocht naar het Val- ckeslot bij Goes, waar de collectie vlinders, verzameld met behulp van een electrische vanglamp, werd bezichtigd. Ook werd niet vergeten de bekende Zee- lands proeftuin in den Wilhelminapolder. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan het modern ingerichte fruitbedrijf van den heer Th. A. Vogelaar te Krabbendijkc. TERNEUZEN De exploitatie van de lijn Mechelen Ter Neuzen. Het bureau der Zeeuwsch-Vlaamsche Ka mer van Koophandel had bij geruchte ver nomen, dat de directie der spoorwegmaat schappij MechelenTer Neuzen het voorne men koesterde tot opheffing van de passa- gierstreinen op het baanvak Ter Neuzen Selzaete. Het bureau heeft zich met een schrijven tot de directie gericht, waarin te gen een dergelijk voornemen bedenkingen worden geopperd. Daarbij werd de vraag GROOTE SORTEERING: in HENNING'S F0T0HANDEL BADHUISSTRAAT 63. gesteld, of door het gebruik van motorwa gens vertrekkende van een meer in het cen trum der kom van Ter Neuzen gelegen punt, het gebruik van dezen dienst door passagiers niet kan worden bevorderd. Door de directie der spoorwegmaatschap pij is hierop geantwoord, dat zij tot nu toe niet weet, of zij genoodzaakt zal zijn de stopzetting van het baanvak Selzaete Tér Neuzen aan te vragen. Zij vreest ech ter, dat de resultaten der exploitatie van dit baanvak haar daartoe zullen verplich ten. THOLEN De moeilijkheden in het landbouwbedrijf op Tholen. In verband met het feit, dat op het eiland Tholen, door het niet slagen van de bemid delingspogingen van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, een staking dreigde uit te breken van de landarbeiders, heeft de minister van economische zaken aan 250 werkgevers op Tholen telegrafisch mede gedeeld, dat zich hier een geval voordoet, omschreven in art. 3 van de Crisis-Organi satiebeschikking 1934 II en dat deze werk gevers, aangesloten bij de Provinciale Land- bouw-Crisis-Organisaties, verplicht zijn in het aanhangigè arbeidsgeschil arbitrage te aanvaarden van een door den minister te benoemen arbiter. De minister heeft voqrts de werkgevers herinnerd aan hun verplich tingen in de statuten der Landbouw-Crisis- Organisaties neergelegd, met de sancties daarop uit het tuchtrecht lS. aan artikel 30 der Landbouw-Crisiswet 1933, waar wordt bepaald dat de minister bevoegd is bij over treding van de voorschriften bij of krach tens de wet gegeven, degenen, die de over treding plegen, van steun geheel of gedeel telijk uit te sluiten. In verband met deze mededeeling, wordt nog nader gemeld, dat de minister aan prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, ver zocht heeft als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aanvaard. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 3 October tot dijkgraaf van het waterschap Cadzand, P. Erasmus te Oostburg met in gang van 24 Augustus tot dijkgraaf van den Deurloopolder, P. C. A. de Wit te Tho len met ingang van 24 Augustus tot dijk graaf van den Jacobpolder, C. M. van Nieu- wenhuijzen J.W.zn. te 's Heer Arendsker- ke met ingang van 14 September tot dijk graaf van den Angelinapolder, P. de Dobbe- laere te Biervliettot dijkgraaf van den Nieuwe- of Jongepolder-van-Dreischor, C. J. van Langeraad te Dreischor tot dijkgraaf van den Henriettepolder (St. Philipsland) J. A. Stols Jr. te St. Philipsland met. in gang van 11 Juli tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Henriettepolder (St. Philipsland), C. van Bendegom te St. Phi lipsland met ingang van 14 September tot dijkgraaf van den De-Loozepolder, J. J. Die- leman te Hoek met ingang van 1 Septem ber tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den De-Loozepolder P. Dekker te Hoek; met ingang van 21 Juli tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Eersten Bath- polder, D. Butijn te Rilland-Bath met in gang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Ooster- en Sir-Jansland, L. Schouten Johzn. te Oosterland met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het wa terschap Stavenisse, A. van Lurjk te Stave- nisse, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden met ingang van 1 Augustus tot gezworene van den Nieuw St. Jooslands- polder, Chr. P. Reijnoudt te Nieuw- en St. Joosland. KERK- EN SCH00LN1EUWS Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering werd behande1 d een verzoek van vele lidmaten en van classikale vergaderingen, ook op werk dagen een of meer kerkgebouwen geduren de plaatselijk te bepalen korter of langere tijden open te stellen en op eveneens ge meentelijk vast te stellen getijden en wijzen aldaar gelegenheid te geven voor korte ge meenschappelijke godsdienstoefening. 93 abonné's van ons blad gaan de lucht in. Dames en Heeren die zich voor de vluchten opgaven worden verzocht, hun kwitantie door de „Vlissingsche Courant" verstrekt, Zaterdagmiddag op het vliegterrein (bureau K.L.M.) te willen omruilen tegen een plaats bewijs. Na afloop van den tocht wordt aan iederen deelnemer door de K.L.M. een uitgereikt, als prettige herinnering aan deze vlucht. Aan de familie die eerst Zaterdagmorgen kon beslissen of zij mee zou vliegen met haar dien morgen arriveerende logé's, kunnen wij mededeelen, dat de K.L.M. op haar bureau op het vliegveld eenige kaarten voor haar be schikbaar zal houden. Deze tochten boven Walcheren zijn uitsluitend bedoeld als propaganda voor de luchtvaart, waarbij voor ons blad geen enkel financieel belang betrokken is. De rapporteerende commissie waardeert het streven ook in verband met de oecume nische belangen. Evenwel is het verzoek niet krachtig op de classikale vergaderin gen gesteund, en zullen in 't bijzonder de dorpsgemeenten er bezwaarlijk toe komen. Daarom wordt het geven van een aanbeve ling ontraden. De conclusie wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. De heer Eisma behandelt een voorstel van de classikale vergadering van Brielle tot wijziging van art. 11** al. 2 Reglement op de kosten van bestuur. Dit voorstel beoogt een aanzienlijke ver- hooging van de bijdragen der diaconiën ten behoeve vande algemeene kas. Als eenige toelichting wordt aangevoerd, dat indien meer aan de algemeene kas wordt bijgedra gen, dit zal beteekenen „vermindering van lasten voor de kerkelijke administratie". Hoe groot de baten zouden zijn, die aan de algemeene kas ten goede zouden komen, is echter niet berekend. Heeft reeds destijds de invoering van een quotum, te heffen van de diaconieën, tegenstand ondervonden, hoeveel te eer zal zulle een aanmerkelijke verhooging, zonder dat de diaconieën zijn gehoord, bezwaar ontmoeten. Er dienen naar het oordeel der commis sie wel zwaarwichtige redenen aangevoerd te worden om in dezen tijd die belangrijke verhooging in te voeren. De Synode vereenigde zich met dit ge voelen. Examens. Bij de examens van de Modevakschool- Vereeniging te Amsterdam zijn geslaagd de dames M. Brasser, J. Heijboer en S. Ie Roij voor coupeuse-leerares, J. Holtkamp en M. Roeting voor coupeuse, S. Harting en B. Kievit voor costumière, allen te Vlissin gen, J. de Regt en J. Filius te Koudekerke voor costuumvak a-B, allen leerlingen van de Modevakschool, Koningsweg 5. Voor het examen fraaie handwerken is te Amsterdam geslaagd mej. M. J. Blokpoel te Middelburg. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd de heer J. P. Sinke, te Ter Neuzen. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie, afgenomen door de Vereeni ging van Leeraren in de Handelsweten schappen is geslaagd de heer E. Frangois, leerling van het instituut Van Hijfte alhier. Voor het Mercurius-diploma Duitsche Handelscorrespondentie slaagde de heer J. J. den Outer, leerling van den heer W. San- derse Jr. Voor het examen boekhouden, afgenomen door dezelfde vereeniging, is geslaagd de heer J. C. Homburg en voor het examen Ned. handelscorrespondentie de heer M. A. Breel, beiden te Middelburg, leerlingen van den heer I. Sinke. De opheffing van 41 openbare scholen te Amsterdam. Naar „de Tel." meldt zullen Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeente Am sterdam de verplichting opleggen tot op heffing van 41 openbare scholen. Zooals bekend heeft de gemeenteraad de desbetreffende voordracht van B. en W. verworpen. Van de beslissing van Ged. Staten kan de raad niet in hooger beroep gaan. Driepij] en-insigne geoorloofd. Bij vonnis van den kantonrechter te Mid delburg zijn 2 sociaal-democraten, tegen wie een vervolging was ingesteld, omdat zij het drie-pijlen-insigne in het openbaar droe gen, vrijgesproken. Aannemen van steekpenningen. Gisteren heeft de zeekrijgsraad te Wil lemsoord uitspraak gedaan in drie gevallen, die verband houden met het aannemen van steekpenningen. Conform den eisch van den fiscaal werd de sergeant-bottelier van Hr, Ms, vlieg kamp „de Kooy" veroordeeld tot een gevan genisstraf van 3 maanden (aannemen van een gift). De sergeant-hofmeester T. Sch. van de kazerne onderzeedienst had van een win kelier een bedrag van ongeveer 29 ont vangen als korting op rekeningen. De be klaagde had zich verweerd door te zeggen, dat de gamelle gelden voor de uitgaven on voldoende waren. Hij moest allerlei kleine bedragen als voor taxi's, fooien, postzegels, enz. uit eigen zak betalen en betaalde zich zelf terug uit die kortingen. Deze verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand. Het derde geval betrof den korporaal hofmeester W. K., die een firma een kwi tantie liet teekenen van 147.09 en slechts 119.67 hoefde te betalen. De rest stak liij in zijn zak. Hem werd verduistering en valschheid in geschrifte ten laste gelegd. De fiscaal eischte een gevangenisstraf van 5 maanden met ontslag uit den dienst. Hij hield hierbij geen rekening met het gunstig rapport dat van de Prot. Chr. re- classeering was binnengekomen. Verdachte werd veroordeeld tot een voor waardelijke straf van 5 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Voorts wordt hij on der toezicht van den reclasseeringsraad ge steld. Mevrouw Dollfuss aan de baar. Zooals gemeld, is mevrouw Dollfuss gis terenmorgen met een vliegtuig dat de Ita- liaansche regeering haar ter beschikking had gesteld, op het vliegveld van Aspern aangekomen, waar zij door staatssecretaris Stockinger werd opgewacht. Toen zij overal de vlaggen halfstok zag waaien, verlieten haar krachten haar, zoodat zij haast in zwijm viel en staatssecretaris Stockinger haar moest opvangen en ondersteunen. Mevrouw Dollfuss begaf zich terstond naar het gebouw van de bondskanselarij, waar het stoffelijk overschot van haar man opgebaard ligt. Zij zonk op haar knieën en barstte in tranen uit. De kinderen van den vermoorden bondskanselier Dollfuss zijn te Riccione bij de familie van Mussolini geble ven. Wie loste het doodelijk schot? De nazoekingen van politiewege naar de schuldigen aan den dood van den bonds kanselier dr. Dollfuss zijn tot heden zonder

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1