1000 500 300 25 PALMOUVE DONDERDAG 26 JULI EERSTE BLAD NO. 174 72e Jaargang 1934- Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen S1W EN PROVINCIENIEUWS WAT LOOP IK FIJN 2cep der jeugd 2 stuks voor 25 ct. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitscbland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Concert Bellamypark. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Vrijdag 27 Juli een concert in de Kiosk in het Bellamy- park, aanvang 8 uur. 1. „Burgemeester Sweens", marsch, M. Bolderdijk 2. Ouverture zur Oper „Die Zigeunerin"W. Bolfe 3. „Im Walzerrausch" P. Lincke 4. „Faust", fantaisie sur l'Opera de GounodM. J. H. Kessels 5. „La Reine Tragique", ouverture dramatique, F. Popy 6. „Spanische Rhapsodie", J. Richardy 7. Intermezzo aus „Cavalleria Rusticana", P. Mascagnï 8. „Une Nuit k Venise Scènes deseriptines", F. Andrieu 1. Patronelle, 2. Rêverie, 3. Serenade, 4. Tarantelle. 9. „De Nederlandsche Leeuw", marsch, P. de Rook Districts-commandant der marechaussee. De kapitein H. A. J. G. Kaasjager, districtscommandant bij de le divisie Kon. marechaussee te 's-Hertogenbosch, wordt in dezelfde functie overgeplaatst naar Vlis- singen. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale booten kwamen heden 1900 bezoekers van de Belgische badplaat sen mede, terwijl 98 auto's werden over gezet. Een uitslaande brand. In den afgeloopen nacht omstreeks half een werd groot brandalarm gemaakt voor een brand in een pakhuis in de School straat. Hoewel de brandweer met een mo torspuit en ander materiaal is uitgerukt, is slechts gebruik gemaakt van den.politie- slangenwagen. Na een blussching van onge veer één uur is de brandweer ingerukt. Het pakhuis is bijna geheel uitgebrand, terwijl ook het dak door de vlammen is vernield. Het was in gebruik bij den vischhande- laar W. Zoowel de inventaris als het pakhuis wa ren tegen brand verzekerd. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand, die onbekend is, wordt door de po litie ingesteld. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden vergade ring va.n den gemeenteraadte Middelburg is het nieuw benoemde raadslid, .de heer J. W. Kögeler, geïnstalleerd, waarna de burge meester enkele woorden sprak naar aanlei ding van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en de bede uitsprak, dat Godes heilige bescherming het deel moge zijn van de beide leden van het Koninklijk Huis, die ons gespaard bleven. De raad vereenigde zich met het plan van Burg. en Weth. om gedurende de Neder landsche Reisweek, 20 tot 27 Augustus, het raadhuis tegen verminderd tarief ter be zichtiging te stellen. De burgemeester en wethouder Onderdzjk deden mededeelingen, waaruit bleek, dat men vergeefs gepoogd heeft de gemeente inzake den steun in een hoogere klasse ge plaatst te krijgen. Verder dat de directie der meelfabriek in verband met het aan de werklieden tegen 28 Juli aangezegde ontslag voor de 55 kostwinners een wachtgeldrege ling wil treffen, waarbij de directie de helft en rijk en gemeente ieder 3A zullen betalen. Bij een uitkeering van 14.10 per week zal dit de gemeente 194 per week kosten en Burg. en Weth. vroegen voor de eerste vier weken een crediet van 800 aan om later met andere voorstellen te komen. De raad verleende z. h. s. het crediet. Nadat reeds een paar maal de benoeming van een secretaris van het burgerlijk arm bestuur was aangehouden, benoemde de raad thans met 14 van de 15 stemmen den heer J. c. F. van Kamer, boekhouder van gemeentewerken. Bij een voorstel tot een nieuwe regeling van het schoolgeld voor het gymnasium en zulks zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de regeling voor de R.H.B. S. namen Burg. en Weth. een naar voren gebracht idee over pip ip gloats van 8 het cijfer 7 als gemiddelde aan te nemen voor vrijstelling van het betalen van schoolgeld. Maar men kon niet medegaan met het idee van den heer v. d. Feltz om voor het verminderen van het schoolgeld voor meer kinderen, ook die uit een gezin mede te tel len, die aan een academie studeeren, wel nam men naast de R.H.B.S. ook de Hoogere Handelsschool op. Naar de mogelijkheid om alsnog bij de vaststelling van het schoolgeld rekening te houden met het vermogen, zooals ook bij de R.H.B.S. geschiedt, zullen Burg. en Weth. een onderzoek instellen. Aangenomen werd een voorstel inzake wijziging van de wachtgeldverordening, vooral waar het betreft het woord „dienst tijd." in TIMMERMAN'S verrukkelijke zesteenenschoen Alléénverkoop Bellamypark 54. Een voorstel inzake vermindering van het aantal agenten van politie van 28 op 22, het vaststellen van een verordening voor de politie en het opheffen van de vrije geneês- kundige hulp voor de agenten en hunne ge zinnen en vervanging door 't opnemen alleen van. de agenten in het ziekenfonds en de vereeniging voor ziekenhuisverpleging, gaf aanleiding tot discussie, vooral wat het laatste betreft, omdat men dit aanranden van een verkregen recht achtte. Een voorstel van de heeren Paul (S.D.A. P.) en de Bruin (A.R.) om te bepalen, dat voor de agenten in alle gevallen, dus niet alleen in geval van een ongeval in dienst, ziekenhuis- en sanatoriumkosten zullen worden betaald, werd in stemming ge bracht. De stemmen staakten en kon dus ook over het geheele voorstel van Burg. en Weth. niet worden beslist. Aangenomen werd een voorstel om aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs een cursus voor typografen te verbinden. Eveneens vereenigde de raad zich met het voorstel tot vermindering van de per- soneele belasting voor koffiehuizen. De raad ging mede met het voorstel van Burg-, en Weth. om zich accoord te verkla ren met het plan van Ged. Staten tot ver mindering van de jaarwedden van burge meesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren van den burgerlijken stand, doch ook met het voorstel van den burge meester om Ged. Staten te verzoeken voor de wethouders de vergoeding niet met 10 doch hoogstens met 5 te verminderen. De vergadering ging mede met de voor stellen tot vaststelling van de rekeningen van gemeentewerken, duinwaterleiding, gas fabriek en electrisch bedrijf. Daarna kwam wederom het voorstel aan de orde van de meerderheid van Burg. en Weth. tot afschaffing van bijna alle druk werk en het aanschaffen van een cyclostyle en een schrijfmachine, met aanstellen van een nieuwen ambtenaar voor het vervaar digen van cyclostyle werk. De vorige maal hadden de stemmen ge staakt over een voorstel van mevrouw Weijl om dit voorstel aan te houden. Nu trok zij dit voorstel terug en kon de behandeling van het voorstel zelf worden voortgezet. Wederom zijn de voor- en nadeelen uit voerig belicht en het was vooral de burge meester, die in den breede de voorgestelde verandering verdedigde in het belang der gemeente en haar financiën, al betreurde ook hij de noodzakelijkheid, dat zelfs na een zeer lage aanbieding van de plaatse lijke drukkers, deze nog teleur moeten wor den gesteld. Het slot was dat de raad met 9 tegen 7 stemmen het voorstel der meerderheid ver wierp en dus niet tot aanschaffing van een cyclostyle zal worden overgegaan. OOST- EN WEST-SOUBURG Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 30 Juli 1934, nam. 8 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Jaarwedderegeling burgemeester, se cretaris, ontvanger, wethouderen en ambte- nax-en van den burgerlijken stand. 4. Rapporten brandweer. 5. Wijziging begrooting 1934, 6. Ui tbreidiiïg'sjjlau, houdt Uw huid zacht door de groote hoe- veelheid olijfolie. 7. Bezwaarschriften schoolgeld en hon denbelasting. Door het bestuur van de brandweer is het volgende rapport aan Burg. en Weth. over gelegd Op 31 Mei jl. belegde de commissie van de brandweer een vergadèring teneinde een bespreking te houden over het door Burg. en Weth. verzochte in te dienen rapport naar aanleiding van den brand op 17 Janu ari jl. Naar aanleiding van het door hem ge sprokene in een raadsvergadering was ook uitgenoodigd het raadslid, de heer Van Soelen. In bedoelde raadsvergadering heeft de heer Van Soelen. onderzoek verzocht of den. raad ter kennis gebracht, dat le. Voor het vervoer van de spuit de daarvoor aangewezen persoon geen paard ter beschikking had, en dat de. spuitvoerder die daartoe bij nacht zich heeft verbonden, toen verzocht is met zijn paard te komen, waartegen toen bezwaren zouden zijn ge maakt. 2e. Dat een alarmist in een verkeerde wijk alarm had gemaakt. 3e. Dat bjj vertrek. d?\r spuit het lamoen van den wagen losraakte en daardoor de wagen achterover is gegaan, waardoor op onthoud is ontstaan in de Paspoortstraat. 4e. Dat de klok zoodanig is geluid, dat er ook vermoeden kon ontstaan van het plaats hebben van een kerkelijk huwelijk. 5e. Dat voor de spuit geen voldoende pompers aanwezig waren. 6e. Dat van het bij brandmeester Melis geplaatste materiaal vergeten was een straalpijp mede te nemen. 7e. Dat, doordat organisatie en middelen van de brandweer onvoldoende waren, een brandwaarborg maatschappij haar premiën heeft verhoog'd. 8e. Dat het terrein van den brand niet voldoende was afgezet. Naar aanleiding van deze kennisgeving of vragen van den heer Van Soelen kan het oorspronkelijke rapport (ook overgelegd) nog worden aangevuld le. Dat de spuitvoerder, daartoe bij dag aangewezen, niet aanwezig was, terwijl de knecht met het jonge paard niet met de spuit durfde weg te gaan, waarop direct de andere spuitvoerder, al was 't onder eenig protest, zijn paa2*d heeft voorgespan nen. 2e. Dat niet onmogelijk is dat een alar mist een verkeerde wijk heeft gealarmeerd, evenwel was het alarm, zoodanig dat het personeel spoedig ter plaatse was. 3e. Dat vermoedelijk de sluiting op het lamoen is losgeraakt, een ongeval wat da gelijks voor kan komen, waarbij tevens is gebleken, dat wenschelijk is, dat bij berging van de spuit het lamoen daaraan beves tigd is. 4e. Dat alleen in die uren daartoe mis verstand kan ontstaan. 5e. Dat volgens verklaring van de spuit- meesters voldoende pompers aanwezig wa- hen en naar behooren is gepompt. 6e. Dat werkelijk is vergeten een straal pijp ncde te nemen indien de b2-andmees- ter Melis niet afwezig was geweest, dan was dit niet zoo geweest. 7e. Dat deze brandwaarborg maatschap pij naar aanleiding van dezen brand haar premiën onrechtmatig verhoogt, wijl de plaatselijke spuit reeds met 2 stralen water gaf, voordat de Middelburgsche brandweer verscheen. De commissie van de brandweer acht de ze verhooging niet gemotiveerd, als dit naar aanleiding van dezen brand geschiedt, daar de plaatselijke brandweer den brand mees ter was, terwijl bovendien de Middelburg sche brandweer hulp verleende. Welke brandwaarborg maatschappij dit betreft is de commissie nog onbekend, wijl dé heer Van Soelen niet de toestemming had. daarvan den naam te noemen. 8e. Evenals bij oefeningen is het onvol doende afzetten van het terrein een doorn in het oog van de commissie van de brand weer en zij meent echter dat dit niet haar taak is, hoewel tevens dringend verzocht wordt bij eventueele gevallen meer en beter politietoezicht toe ie willen staman. Rapport van plaats gehad hebbenden brand aan den N. Vlissingschen weg. Op Woensdag 17 Januari 1934, des mid dags te ongeveer 2y2 uur werd alarm ge maakt, daar brand was uitgebroken in een perceel bewoond door den heer Nieuwdorp aan den Nieuwen Vlissingschen weg, nabij 't Wissel. Al spoedig werd door klokgelui en door aan de spuit verbonden alarmisten het al arm voortgezet, waarna spoedig met de spuit is vertrokken. Bij aankomst sloegen reeds de vlammen aan alle kanten uit, waarop toen direct het belendende perceel werd nat gehouden, waar men reeds mede bezig was met. het bij den brandmeester Melis geplaatste materiaal. Kort daarop stortte de bekapping van het brandende huis in. Hierna arriveerde een spuit van de Mid delburgsche brandweer, welke direct met 2 stralen water gaf, waarna na een kwartier het gevaar voor uitbreiding was geweken en deze spuit is ingerukt. De plaatselijke spuit kon te 4 uur ver trekken, waarna nog 8 man achterbleven voor nablussching, waarvan te 5]/2 uur 4 man en te 6 uur 2 ma.n kon inrukken, waar na een wacht van 2 rnan is gebleven tot des morgens 4 uur. Van het personeel van de brandweer was afwezig 18 man, waarvan na onderzoek is gebleken dat deze verhinderd waren of aan nemelijk konden maken onbekend van den b2-and te zijn. Van het bestuur van de brandweer was afwezig de brandmeester Melis wegens werkzaamheden buiten de gemeente. Punt 3. Naar aanleiding van de door Ged. Staten ontworpen nieuwe jaarwedde regeling deelen Burg. en Weth. mede, dat de nieuwe jaarwedde van burgemeester en secretaris met 150 worat verlaagd, terwijl de periodieke verhoogingen gelijk blijven. Voor den ontvanger bedraagt de verlaging 20 en voor de wethouders 5. De ambentaar van den burgerlijken stand, belast met huwelijken zal verlaagd worden met 28. De ambtenaar, belast met alle overige werkzaamheden betreffende den burgerlijken stand geniet thans een jaarwedde van 500. Thans zal die jaar wedde 276 worden. De tijdelijke kortingen van 12 ys voor burgemeestér, secretaris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand en 4 voor de wethouders komen thans te vervallen. Bij ons college berust tegen de voorge stelde regeling geen overwegend bezwaar. Wij verzoeken U overeenkomstig de be palingen der Gemeentewet uw gevoelen be treffende de nieuwe regeling te willen uit spreken teneinde deze aan Ged. Staten ken baar te kunnen maken. Punt 4. Uit bijgaande rapporten blijkt U het verloop van de door de brandweer ont wikkelde actie bij den laatst plaats gehad hebbenden brand aan den Nieuwen Vlis singschen weg. Het zal bij een groot personeel als bij een handbrandspuit noodig is, steeds moeilijk zijn alles precies te laten verloopen als wen schelijk is. Er zijn fouten gemaakt, die ook wel zullen voorkomen bij modern ingerichte brandweerkorpsen. Van het verhoogen der premie van een brandverzekering is ons niets gebleken. Punt 6. Het zal U bekend zijn, dat wij in het bezit zijn van een uitbreidingsplan. Dit plan dateert van 1910 en voldoet niet aan de ontwikkeling dezer gemeente. Ook dc inspecteur der volksgezondheid is van oordeel dat het verouderde plan niet aan zijn doel beantwoordt. Veelal ligt de uit breiding der gemeente daar waarin het be staande plan niet voorziet. Het is daarom noodig dat een nieuw plan wordt ontwor pen, waarvan kan worden verwacht dat het, ontworpen door den terzake deskundige, de toekomstige ontwikkeling- der gemeente op bevredigende wijze vastlegt. Wij hebben ons gewend tot den heer De Ranitz te 's-Gra- venhage, die bereid gevonden is een plan te ontwerpen. De kósten worden door ons ge raamd op 250 622 verzoeken wij U dit bedrag met wijziging der begrooting te willen .voteeren* UW VLIEGTOCHT OP ZATERDAGMIDDAG A.S. LEEN MIJ UW FANTASIE. Leen mij uw fantasie die ik zoo goed mogelijk za! vergezellen op den tocht, dien gijzelt Zaterdagmiddag voor een luttel bedrag kunt volbrengen. Gij zit reeds in uw fauteuil, rechts in het toestel en wacht op de dingen die komen. Het portier is gesloten en de schroef draait nog rustig haar liedje om u zoo dadelijk met een forscher geluid over het veld naar het punt van den aan loop te voeren. Ge zit in geen kruiwagen die bonkt en die schokt, want ge wiegt zooals ge nooit zachter gewiegd werd. Ge zijt rustig en voelt u veilig, want uw mogelijke vrees wentelt zich af op den braven piloot, wiens beenen gij door het cocqpit-deurraampje kunt zien. Èen zwenk en met den kop in den wind raast thans de schroef haar machtig lied uit. Ge kijkt naar het wiel der machine en ge ziet in welk een vaart het over het plat waaiende gras voortijlt. Het is het moment van den aanloop. Ge voelt u rustiger dan ooit als het wiel, nog steeds voortdraaiend, den grond heeft verlaten en het zwevend gevoel u in zijn armen heeft genomen. Ge glijdt weg en ge neemt waar, dat de overheerschende rust slechts IN of boven de aarde is te vin den. Ge voelt het kleingeestig aardsch gedoe van u afvallen ais een harnas dat knelt en ge ziet het snel onder u wegijlen. Ge voelt de overwinnende kracht van de schroef, die u in minimum van tijd op een hoogte zal trekken die ge nimmer bereikt hebt. Zij raast voor u uit zij werkt en geeselt de lucht zonder u hin der te geven, want met eenige verheffing van stem kunt ge spreken en uw en thousiasme aan anderen meededen. Uw oorwaf kunt ge bewaren. De kijkers rondom het terrein „zien ze vliegen" vrijwillig of wel gedwongen en ze worden in uw oogen nog kleiner dan klein als ge hun flauwe angsten bedenkt. Ge ziet daar uw huis ge ziet tante Saar met haar breikous en uw schoon moeder, waar ge altijd ruzie mee hebt en die u thans in extase toewuiven. Ge ziet het belastingkantoor nietig en klein er. ge hebt maling aan dwangbevelen deurwaarders en wat dies meer zij. Gc hebt maling aan al dat gedoe daar be neden en ondervindt slechts alleen de heerlijke sensatie van de vrije luchten. Ge maakt een kiek van uw huis en uw schoonma, zonder rancune van de opene Schelde, waarop een oceaanstoo- mer een roeiboot gelijkt. Ge herleidt gol ven tot rimpels menschen tot muizen koeien tot lammertjes. De schroef zingt haar lied en ge hebt haar lief, want zij voert u over de levende landkaart van Walcheren. Gc voelt een giering die li- aangenaam stemt en u hreinnert zich, dat ge in een vliegmachine zit, doch zij is niet erger dan die van een lift. Ge draait en ge ziet uw heerlijk Souburg als een bouwdoosobject het kanaal ais een beek, rechtlijnig en smal. Middel burg ligt onder u 'en ge ziet welk een schoonheid die oude gebouwen toch zijn. Malie Bet is verliefd en staat dichter bij Lange Jan. Ge drijft langs de kust de blonde duinen het strand en ge voelt niettegenstaande de crisis de frischheid des levens. Geen zorgen kwellen u meer, want de loop van uw bloed is veranderd is rooder geworden en uw geest is verhelderd. Met moed en volharding draagt ge uw lasten en zorgen ge voelt u een mensch met lèf in het hart, want gc hebt de wereld van boven gezien en haar nietig bevonden. De machine daalt IS gedaald 'de wereld is weer aan u en gc bedankt dc „Vlissingsche Courant" en de K.L.M. hartelijk voor het goedkoop en heilzaam genot, dat uw geest en uw lichaam een balsem geweest is. Ha-vee-Wee. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud bij v. d. Vrede, Voorstraat 10 jongensjas bij Mijnsbergen, Nieuwstraat 4 kindertasch met inhoud bij Bakker, Paspoortstraat 2 rijwielslot bij De Bree, Abeelsche Zandweg 2, Gr. Abecle. GROEDE Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd behandeld de cir culaire van Ged. Staten betreffende de jaar-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1