1000 500 300 25 DINSDAG EERSTE BLAD No. V72, 72e 1Q34; 24 JLU Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT VOOR UW PLEZIER BOVEN VLISSINGEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel.verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. litlin: Firma i. VAH DE VElDEIr., llilsHSt-DD. Vliisiniii.Iiltl. ID. Fistnlniiii DEiDI ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement 1 l/,-:*--«1 is 50 ct iedere regel 5 bij vooruitbetaling speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1alles bij De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, is verhinderd morgen het ge wone wekelijksche spreekuur te houden. Vice-consul van Portugal. Aan den heer J. van Boven is op zijn ver zoek, na 45-jarigen dienst, eervol ontslag verleend als vice-consul van Portugal, on der dankbetuiging voor de vele en goede diensten in deze functie bewezen. In een zeer waardeerend schrijven van het consu laat-generaal werd den heer Van Boven kennis gegeven, dat hij de bevoegdheid blijft behouden zijn titel van vice-consul te hand haven. In zijn plaats is tot vice-consul van Por tugal benoemd de heer Arie Smit, lid van de directie van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Week-end-drukte bij de K.L.M. De luchtlijn naar Zeeland en de Belgische kust is en blijft populair. Met den avond dienst van Vrijdag gingen uit Amsterdam en Rotterdam in de richting Haamstede VlissingenKnockeOostende 34 passa giers. Doch Zaterdag was een recorddag. Toen vertrokken drie tweemotorige F VIII- vliegtuigen en zes F VII a's met 98 passa giers naar Zeeland en België. Maandag vlogen met den bijzonderen ochtenddienst voor het weekendverkeer 39 reizigers uit Knocke en Vlissingen naar Amsterdam of Rotterdam terug. Het totaal aantal passa giers gedurende deze vier dagen bedroeg dus 197# Iets nieuws Meermalen hebben wij betoogd, dat de beste propagandiste voor Vlissingen onze stad zelve is. Door haar verzorgd uiterlijk, door bestudeerden bouwstijl, door haar uit breidende parken, door haar moderniseeren- de boulevards. Doch „last not least" zeer zeker ook door een energieken winkelstand, die zich weet aan te passen aan de eischen des tijds en die eener badplaats. Met zeer veel genoegen willen wij dan ook het nieuwe artikel der Firma Speckens met een enkel perswoord inleiden. De spe ciale étalage vestigt uw aandacht op het nieuwe, door haar uitgebrachte artikel, dat vooral bedoeld is als souvenir aan onze Vriendelijke Scheldestad. De zeer smaakvol uitgevoerde verpakking voert het stedelijke wapen, hetwelk door den inhoud veelvuldig herhaald wordt. Quantitatief en qualitatief voldoet de chocolade-inhoud ten volle, terwijl bij ope ning de aanblik tot savoureeren lokt. Mede uit oogpunt van vreemdelingenver keer wordt hier op de juiste wijze voldaan aan een behoefte, waarbij succes niet kan uitblijven. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De „Jagersfontein", het nieuwe motor- passagiers- en vrachtschip van de Holland- Af rika-lijn verlaat de helling van de Ned. Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam. Natio nale zwemkampioenschappen te Rotterdam. Courses op DuinJigt. Poolsche onder zeeërs in de Amsierdamsche haven. Het fort te Naarden wordt in gebruik gesteld als kanobergplaats. De eerste buiten model bussen op lijn A te Amsterdam. Een feeëriek nachtfeest in het Amster- damsche Stadion. In de bekende oude kerk der Evang. Luth. gemeente te Edam zijn twee gebrandschilderde ramen in lood onthuld. De groote hondententoonstelling te Enschedé. De excursie op de Zeeuwsche stroomen. Ook gisteren hebben ruim 150 personen deelgenomen aan den boottocht van Vlis singen en Middelburg naar Zierikzee en buitenom terug. MIDDELBURG Vermindering personeel belasting voor koffiehuizen enz. In afwijking met verleden jaar staan Burg. en Weth van Middelburg jiu niet af wijzend tegenover het verzoek tot vermin dering van de personeele belasting voor kof fiehuizen enz. Waar de gemeente meer dan 80 opcenten heft op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting, zal eventueele Koninklijke goedkeu ring alleen te verwerven zijn op gelijkstel ling van koffiehuizen enz. met een perceel of perceelsgedeelte dat gemeubileerd wordt verhuurd. Voor 1935 zal dit voor de ge meente een mindere opbrengst van 2860 beteekenen. Voor 1 September 1934 zal be slist moeten worden, wil zulk een beslissing vóór 1935 eenig effect sorteeren. Deze laat ste omstandigheid maakt het nemen van een beslissing in gunstigen zin op dit oogen- blik, nu Burg. en Weth. nog geen overzicht hebben van het financieele aspect der ge meente voor 1935 helaas moeten zij ver onderstellen, dat het sluitend maken der begrooting 1935 nog moeilijker zal zijn dan voor de begrooting 1934 het geval was niet zonder bedenking. Intusschen komt het hen voor, dat de te genwoordige heffing wel uitermate onbillijk is voor koffiehuizen enz. en op de exploi tanten, vergeleken met andere lasten een onredelijken druk legt. De onredelijk heid wordt nog geaccentueerd door het ver minderd aantal bezoekers, zooals gemakke lijk te constateeren is. Hoewel noode, mee- nen Burg. en Weth. toch te moeten advisee- ren tot inwilliging van het verzoek tot ge lijkstelling met gemeubileerd verhuurde perceelen of perceelsgedeelten te besluiten. Rekening Veersche straatweg. De commissie voor den Middelburg Veerschen straatweg heeft bij den gemeen- teraad haar rekening ingezonden over 1933. De onderhoudsrekening geeft een goed slot aan van 2378 tegen verleden jaar 3122. De bouwrekening een kwaad slot van 48 tegen verleden jaar 63. De begrooting'voor 1935 geeft een eind cijfer van 5264 met een post onvoorzien van 656. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Bij den gemeenteraad is een boekje inge komen van de Vereeniging van Nederland sche gemeenten, waarin duidelijk wordt uit eengezet, hoe het werk dier vereeniging voor de gemeenten steeds toeneemt. Een kaartje geeft duidelijk aan, welke getmeenten nog niet zijn aangesloten en daaronder zijn er verhoudingsgewijze nog vrij veel in bepaalde deelen van Zeeland. OOST- EN WEST-SOUBURG Collecte Ned. Bijbelgenootschap. De Nationale collecte voor het Neder- landsch Bijbelgenootschap, ter gelegenheid van zijn 120-jarig bestaan, te Souburg ge houden, heeft opgebracht 69.50. BRESKENS Gebrek aan drinkwater. In deze gemeente begint weer gebrek aan drinkwater te ontstaan. Reeds wordt per schip en per tram water aangevoerd. TERNEUZEN Benoeming rechterlijke macht. Bij Koninklijk besluit van 20 Juli 1934 is benoemd tot substituut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank te Almelo mr. M. L. D. van Walsem, thans griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen. HOEK Benoeming gemeente-veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 September 1934 benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Hoek D. de Jonge, thans agent van politie te Middelburg, KOEWACHT Smokkelen van paarden. Door de Marechaussée te Koewacht zijn Maandagmiddag een tweetal personen aangehouden, die een viertal paarden van uit België in Nederland trachtten binnen te smokkelen. De paarden werden in beslag genomen, terwijl de personen, waarvan één uit België en één uit Axel door de Mare chaussee werden aangehouden. THOLEN Dreigend landbouw-conflict op Tholen. De rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, heeft heden een conferentie op het gemeen tehuis te Bergen op Zoom gehouden met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het landbouwbedrijf op het eiland Tholen. Officieel bezoek. De Commissris der Koningin bezoekt Dinsdag 31 Juli a.s. de gemeenten Aagte- kerke, Biggekerke, Meliskerke en Grijps- kerke. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd besloten tot samenstelling van een commissie tot herziening van den gezan genbundel. Met ingang van 1 October a,s. werd be noemd tot secundus-secretaris van de Sy node in de vacature wijlen ds. B. Tichelman te Scheveningen dr. G. P. van Itterson, Ned. Henrormd predikant te 's-Gravenhage. Tot primus-predikantslid van de algemeene Sy nodale commissie werd benoemd ds. F. Tammens te Oostwold en tot zijn secundus ds. A.. B. te Winkel te 's-Gravenhage. Te vroeg yacantie genomen. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro No. 6047 verzoekt ons plaats voor het volgende Het spreekt vanzelf, dat wij in onze da- gelijksche giro steeds den invloed der zo- mervacantie ondervinden. In het eind van de maand Juli worden de inkomsten bedui dend minder. Maar dit jaar hebben zij, die in de Zending belangstellen, blijkbaar te vroeg vacantie genomen. In de afgeloopen week kwam de giro slechts een enkelen keer boven de 1000 en er waren dagen van slechts een paar honderd gulden. Ter wijl er ook in de vacantie per dag 2700 noodig is Nadat er drie weken van Juli voorbij zijn, is er 30.000 ontvangen. Op deze wijze ko men wij dus deze maand hoogstens op de helft van wat er noodig is, maar met de helft kan men het geheel niet bekostigen. Wij zeggen dit nog eens om te waarschu wen eer het te laat is. Het gaat om het zen dingswerk in Indië, dat juist in dezen tijd grooter mogelijkheden biedt dan ooit èn dat in de huidige wereldsituatie voor Indië noo- diger is dan ooit. Wijlen ds. J. B. Netelenbos. Het jongste nummer van de „Grolsche Kerkklanken", het orgaan van de Ned. Herv. Gemeente te Groenlo, is geheel gewijd aan ds. Netelenbos, den op 18 Juni jl. over leden herder van die gemeente. In dat woord „herder" is vervat, wat hij voor zijn gemeente geweest is en waarvan de talrijke bijdragen met groote erkentelijkheid getui gen. Zijn weduwe deelt mede, dat zij in zijn portefeuille dit, door hem uit het Duitsch vertaalde versje vond Nog eenen korten tijd, Dan is 't geleden, Dan is de levensstrijd Voorgoed gestreden. Dan kom 'k voor immer thuis In Eden's zalen En zal het „Jezus mijn" Eeuwig herhalen. God lof We zijn niet lang gescheiden, Eén heuvel ligt slechts tusschen beiden De groene heuvel van het graf Ger. Kerken. Beroepen te Oost- en West- Souburg ds. C. B. Bavinck te Hoek. Overgangsexamens „De Ruyterschool." Bevorde2'd tot de 2e klasse opleiding B/M (machinistenleerling K.P.M.) J. A. Grote- goed, J. A. Konings, W. M. F. Landheer, H. J. M. Moeskops, P. Pannekoek, H. J. Rate- rink, J. Schuiling, A. Spruijt, G. Teeuwsen, P. A. de Vlieger, R. J. de Vries, J. M. Wil- lemsen. Afgewezen 1. Bevorderd tot de 2e klasse cursus B/S (Stuurmansleerling) J. van den Bergh, L. J. van Gelder, J. Harinck, G. Hoogendoorn, J. L. H. Idsinga, A. E. Marchand, M. de Ruiter, J. W. Verduijn, I. C. Vos. Afgewe zen 3. Examens. Geslaagd voor het practijk-diploma Engelsche Handelscorrespondentie, afge nomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer E. F. Frangois te Vlissingen. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie, afgenomen door de Vereeni ging van leeraren in de handelswetenschap pen, is geslaagd de heer P. D. Weijermans. Voor de hoofdacte zijn te Rotterdam ge slaagd de heeren J. H. Ligteringen te Vlis singen en P. J. Leenhouts te Zuidzande. Voor de akte nijverheidsonderwijs N VI (binnenvaartkunde) is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. ter Meulen te Breskens. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte N XIX is geslaagd mej. L. M. Cam- maert te Hulst. Te Dordrecht is geslaagd voor het voor bereidend examen gemeente-administratie de heer L. van der Heide te Nisse. Sabotage op een marine-vaartuig? Het visscherij-inspectie-vaartuig Hr. Ms. „Nautilus" is Zaterdagavond wegens ma chine-schade de haven van Den eHlder bin nengesleept, toen het op het punt was naar de Noordzee te vertrekken. Zondag heeft men naar den omvang van deze machine-schade een onderzoek inge steld, waarbij aan het licht kwam, dat de smeerolie voor de machines, zand bevatte. Hoewel niet direct aan sabotage gedacht werd, zijn toch zeven marine-schepelingen in bewaring gehouden om het onderzoek niet te bemoeilijken. Er loopen in Den Helder geruchten over ernstige ongeregeldheden, doch deze kun nen beslist worden tegengesproken. Aan boord van Hr. Ms. „Nautilus" is al les rustig. Het onderzoek wordt voortgezet. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Mau- rits van Nassau", gestationneerd te Cura- gao, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse W. van den Donker, zal van 49 October een bezoek brengen aan Colon. Het oefenverband, onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, is gister te Kopenhagen aangekomen. Reserve-veldpredikers. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserve veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde, de volgende predikanten S. C. van Wijngaarden, Veenendaal Ph. J. Vreugdenhil, Gorinchem J. A. van Nie, Hoogeveen Y. Hoekstra, Wanneperveen W. Rijnsburger, Oud-Beijerland C. M. van Endt, Wehl (Gld.) M. J. Lekkerkerker, Kockengen C. Barger, Heukelum M. van Wicker, Julianadorp B. van Ginkel, Gou da T. Kramer, Eerlikum H. O. Molenaar, St. Pancras W. M. A. Kalkman, Katwijk aan Zee J. B. F. van Kleffens, Hempens J. G. Hooyer, Diemen J. Hovius, Jaars veld R. J. de Boer, Wildervank W. J. Manger, Tiel; H. L. C. Ouwerkerk, Purmer- end A. Klinkenberg J.Azn., Amsterdam W. F. ten Houwelaar, Zwolle B. E. J. Bik, Enkhuizen L. W. van Wijngaarden, Oude Wetering A. H. Hilbers, Groningen M. Holtrop, Hilversum J. Hovius, Nieuwe Pekela K. G. van Smeden, Enschedé P. de umit, UtrechtH. Velema, Drachten J. Vruegdenhil, Kampen R. Kok, Veenen daal. Bij Koninklijk besluit van 20 Juli 1934 zijn, met :ngang van 1 Augustsu 1934, be noemd tot tweede-luitenant bij het wapen der infanterie, bij het 3de regiment J. van Buuren; bij het 13de regiment B. H. Slager; bij het 14de regiment P. C. Vroom, allen cadet-sergeant van het derde studiejaar van de Koninklijke Militaire Academie. De officier van gezondheid 2e klasse van het Oost-Indisch leger, W. J. van Rams- horst, met verlof hier te lande, wordt op den datum volgende op dien, waarop dit verlof eindigt, op nonactiviteit gesteld, met bepa ling, die buiten Nederlandsch-Indië te mo gen doorbrengen. De officieren van gezondheid le klasse van het Oost-Indisch leger W. van der Veer en L. J. J. Peiffer, met verlof hier te lande, worden, op den dag volgende op dien waar op hun verlof eindigt, op nonactiviteit ge steld met bepaling, dat zij dit buiten Ned.- Indië mogen doorbrengen. De kapitein H. W. B. Croiset van Uche- len, districts-ommandant bij de 2e divisie der Koninklijke marechaussée, te Maas tricht, wordt overgeplaatst naar 's-Gra- venhage, met bestemming voor de functie van inspecteur der grensbewaking en van den vreemdelingendienst. ATHLETIEK. Maandagavond hadden op het gemeente lijk sportterrein te Middelburg wedstrijden plaats, uitgeschreven door de athletiekver- eeniging „Eendracht maakt Macht". Zooals gewoonlijk was de belangstelling niet groot. Een 150 personen passeerden de controle. De uitslag van de wedstrijden was 100 M. snelloop, C klasse 1. J. v. d. Runstraat, Marathon 12.4 sec. 2. J. Ha rinck, Marathon 12.6 sec. 3. P. de Munck, Wilheimina 12.8 sec. 400 M. 1. C. J. Aerssens, Marathon 58.4 sec. 2. H. Enkelaar, E.M.M. 1 min. 0.6 sec. 3. J. Eindhoven, Zeemacht 1 min. 4.6 sec. 800 M. C klasse L. C. Meijer, E.M.M. min. 25 sec.2. Th, van Tol, Zeemacht 2 MET DE VEILIGE FOKKERS! Stuurde U reeds het in schrijvingsbiljet naar het bureau van deze krant. Weet U het al Den 28sten Juli kunt U vliegen boven Vlissingen. Dan staan de Fokkers op West-Souburg klaar, het publiek trekt in drommen naar het vliegveld en, ja, wat doen we dan Eerst eens kijkenwat een vleugel heeft zoo'n ding Stevig genoeg zou ik denken. Daar, achter die raampjes, dat is de kajuit, het moet toch wel leuk zijn om eens achter zoo'n raampje naar beneden te koekeloeren, hoog in de lucht, hoog boven de stad „Durf jij er in hoor ik iemand vragen. „Kijk eens, daar staat de oude heer Pietersen aan het loket, die gaat de lucht in Toch kranig op zoo'n leeftijd." „Mag ik U verzoeken Dezen kant als het U belieft, dames en heeren Daar gaan de eerste vliegers reeds het veld op, zij stappen in het vliegtuig, de deur wordt gesloten en dan taxiet de Fokker naar een hoek van het terrein om tegen den wind in te starten. Aller oogen zijn op het vliegtuig ge vestigd, dat na een korten daverenden aanloop zich zacht van den grond ver heft. Zij, daarginds met den neus gedrukt tegen de cabine-ruiten, zullen straks den Noordzee-boulevard zien, alles klein. Donkere stippen van menschen krioelen er overheen. Ze nemen een zwaai boven het vroolijke strand, waar de baders naar hen wuiven. Ver en groot is het panorama van de rivier de Schelde met al die schepen. Daarginds aan den voor kant ligt Breskens en zelfs zie je aan den horizon Knocke, Heijst en Oostende, de ons zoo bekende Belgische badplaatsen. Maar hoe mooi is ook de eigen Vlissing- sche oever, de havens en de kaden. Nu vliegen ze pardoes over Vlissinger Michiel „Moeder, ons huis 1" roept mijnheer Pietersen zijn vrouw in de ooren. Zij overzien het eiland, waar de kerk torens hoog uitsteken boven de roode dorpen. De weiden zijn als groen flu weel, als geel trijp de korenvelden. Bosschen ais donker gobelin voltooien het kleed der Zeeuwsche aarde, omzoomd door het zilver van zee en rivier. Nog een laatste draai en het vliegtuig duikt naar liet veld. Lachend en pratend stappen de lucht- doopetingen uit. Vrienden en kennissen vragen honderd uit„Jan hoe was het Heeft hij zijn neus niet gestocten tegen een wolk „Fijn Ik zou best dadelijk weer willen 1" „Was je niet duizelig moeder?" „Kind geen kwestie van. Het is won derlijk, zoo los van den grond bestaat dat gevoel niet." „Ik zat in de lucht voordat ik het wist." „Dat het zóó mooi was. had ik nooit gedacht, het is om nooit te vergeten en de oude heer Pietersen staat met den heer Gast, den stationschef te Vlissingen te praten „Ik zou wel eens verder wil len 1 Waar kan -k heen „Non mijnheer, naar Rotterdam of Amsterdam b.v. en nog verder, naar Londen, Parijs, Berlijn en naar Indië zelfs en met October naar Australië 1" „Ik ga er eens over denken, ik weet nog niet of ik naar Rotterdam of Austra lië ga, maar verder vliegen wil ik. Daar kunt U van op aan, mijnheer Gust 1" Tienduizenden heeft de K.L.M. reeds den luchtdoop gegeven en tweehonderd duizend reizigers vlogen met de geregel de diensten in het binnenland, Europa en naar Indië. Eén keer moet de eerste zijn. Hebt U nog niet gevlogen Doe het nü 1 Tot ziens, Zaterdag op Souburg! Vul even het inschrijvingsbiljet in. U vindt het op de derde pagina van dit nummer.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1