500 300 100 25 EERSTE BLAD No. l&O 72e Jaargang 1934' Qitgavs: Firms VAN DE VEIGEIr.. Walstraat 58-60, Vlissinp.ïelei. 10. Postrekening68281 21 JULI Vorsshijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS HENN^C'S F0TOHAMDEL VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Overplaatsing districts-commandant Kon. marechaussee. De eerste luitenant W. G. F. A. van Walt Meijer, districts-commandant der Kon. ma rechaussee alhier, is in gelijke functie over geplaatst naar Maastricht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Minister De Wilde opent op Het Loo, in een der zalen van het Koninklijk paleis een schilderijen-tentoonstelling van „de Kunst in Nood". De begrafenis op „Crooswijk" te Rotterdam van den verongelukten mo torrenner Van der Pluym. Bekende renners brengen hem grafwaarts. De burgemees- ter van Leeuwarden stelt de nieuwe Vrou- wenpoortbrug in gebruik. Een opname van de „Koningin van den Nacht" de bloem van de cereus grandiflores, die slechts 3 k 4 uur bloeit des nachts. Nationale zwem- kampioenschappen op de ringvaart van de Haarlemmermeer bij Sloten. De werk zaamheden voor de te bouwen brug over den Moerdijk vorderen goed. Groot hip pisch feest te Hoofddorp. Wedstrijden op transportfietsen te Bussum. Mr. dr. P. Lieftinck, de nieuwe hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, opvolger van prof. dr. Verrijn Stuart. Dr. ir. C. F. Stork, directeur der Machinefabriek Stork Co. te Hengelo, op zijn buitengoed te 01- denzaal overleden. MIDDELBURG Onderscheidingen. In de gisteravond gehouden geregelde bij eenkomst van commandant, ondercomrnan- dant, inspecteur, brandmeesters en secreta ris van de vrijwillige brandweer alhier, was ditmaal ook de burgemeester, de heer M. Fernhout tegenwoordig. Deze had zich bereid verklaard namens de Kon. Ned. Brandweervereeniging een drietal onderscheidingen uit te reiken. Ten eerste bood hij den heer G. van Ne- derveen een kruis van verdienste en een diploma aan omdat hij gedurende 35 jaar onafgebroken bij de brandweer in dienst is. De heer J. W. H. L. van Karssen, secre taris en de heer K. J. van Loo, evenals de heer Van Nederveen brandmeester, hadden een diploma in ontvangst te nemen wegens resp. 20- en 15-jarigen dienst bij de brand weer. Tegen de cyclostyle. De drukkers in de gemeente Middelburg hebben zich met een adres tot den raad ge wend, waarin zij schrijven, dat zij met groo- te belangstelling kennis genomen hebben van de discussie over het voorstel van Burg. en Weth., betreffende de aanschaffing van een cyclostyle enz., teneinde zoo goed als alle drukwerk voor de gemeente en haar bedrijven en instellingen voortaan te cyclos tyleeren, inplaats van te drukken. Zij sluiten zich aan bij de leden van den raad, die tegen het voorstel bezwaren heb ben ingericht en het hebben bestreden op sociale en economische gronden. Inmiddels zijn zij in d*. gelegenheid ge weest elders informaties in te winnen en zij zijn daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het door Burg. en Weth. becijferde voordeel practisch op teleurstelling moet uitloopen. Ten bewijze hiervan voeren de drukkers aan, dat de exploitatiebegrooting voor de cyclostyle, door Burg. en Weth. aan den raad overgelegd, veel te zuinig is opgezet, wat zij in het adres nader uitvoerig toe lichten. Om deze redenen dringen adressanten er met den meesten ernst bij den raad op aan, het voorstel van Burg. en Weth. niet aan te nemen en het offer, door adressanten in de aangeboden sterk verlaagde drukwerkprij- zen, vooral ook ter wille van hun personeel gebracht, wel te willen aanvaarden. OOSTBURG Zomerfeest Ned. Jongeïings-V-erbond. Begunstigd door het prachtigste zomer weder had Donderdag het zomerfeest alhier plaats van het Ned. Jongelings-Verbond in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, welk feest door het overlijden van Z.K.H. Prins Hen drik was uitgesteld. Dit uitstel en waar schijnlijk de reeds veelvuldige landbouw HET GROOTSTE AMUSEMENT IS HET ZELF-FOTOGRAFEEREN w i- c. - X I— -J O o: x H- CQ U) UI Q wax D II DE AANGENAAMSTE BEDIENING VINDT U IN ONZE ZAAK! BADHUISSTRAAT, 63 werkzaamheden zijn wel oorzaak geweest, dat de opkomst niet geheel aan de wën- schen en de verwachtingen voldeed. Overi gens liep alles goed van stapel. De paardenmarkt. De gisteren alhier gehouden paarden markt mocht zich in vrij groote belangstel ling verheugen er kwamen 44 werkpaar den, 5 twee-jarigen, 9 jaarlingen en 17 veu lens aan de lijn dit was in Juli van 1933 in totaal circa 20 stuks minder. Wij willen niet .ontkennen, dat de door het gemeente bestuur uitgeloofde premiën daaraan voor een groot deel oorzaak waren, in ieder ge val waren er de dieren en was er de gele genheid tot koopen. Over het algemeen was de kwaliteit best, zoodat de taak der keur meester niet gemakkelijk was. Bekroond werden P. Monjé te Breskens met le prijs 15, voor vosse merrie I. du Bois 2e pr. 12, bruine merrie, dezelfde 3e pr. met br. merrie 10 Monjé voorn. 4e pr. 5 met vosse merrie en du Bois voorn. 5e pr. 3 met br. merrie. Dit betrof de oudere paar den. 3-jarige niet aangevoerd. 2-jarige le pr\js 12 R. J. de Milliano te Oostburg, 2e en 3e pr. resp. 8 en 4 Monjé voornoemd deze rubriek bestond geheel uit bruine merrie's. 1-jarige le pr. 10 J. van der Heulen te Schoondijke voor bruine merrie, 2e pr. 6 G. Modde te Oostburg voor vosse mer rie, 3e pr. 5 pr. Plasschaert te Oostburg met vosse merrie en 4e pr. 3 Missiaen te Aardenburg met bruine ruin. Veulens le pr. 10 Joh. Risseeuw te Oostburg met bruine merrie, 2e pr. 8 Dhoore te Sluis met grijzen hengst, 3e pr. ƒ6 A. Verhage te Nieuwvliet met bruinen hengst, 4e pr. 4 Plasschaert voorn, met vosse merrie, 5e pr. 2.50 wed. Tas te Oostburg met grijze merrie en 6e pr. 2.50 Plasschaert voorn, met vosse merrie. Door de verlotingscommissie werden een zevental der beste veulens aangekocht. Jammer, dat de lotenverkoop niet zoo groot was, dat ook niet eens een paar volwassen dieren konden worden aangekocht. Overi gens was de handel matig, slechts enkele dieren werden verkocht. GOES De crisis-rundveecentrale. Naar de „Nieuwe Zeeuwsche Crt" ver neemt, zal het bureau van de crisis-rund veecentrale, dat tot nu tie te Hulst geves tigd was, half Augustus naar Goes worden verplaatst, waar als zetel van de provin ciale crisis-organisatie de meeste crisis-in stellingen gevestigd zijn. Deze verplaatsing is een gevolg van het streven naar centralisatie bij deze diensten. WOLFAARTSDÏJK Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Augustus benoemd tot burgemeester dei- gemeente Wolfaartsdijk O. van Bleijswijk Tierins Verhagen. HULST De restauratie van de kerk. Naar „de Tel." uit goede bron verneemt heeft het R.K. kerkbestuur van de Heilige Willibrordus te Hulst, van een milden gever een gift ontvangen, waardoor het mogelijk zal zijn met de restauratiewerkzaamheden, die aanvankelijk op 1 October a.s. in ver band met den financieelen toestand zouden worden stopgezet, nog eenige maanden voort te gaan, zoodat ook in den komenden winter zal worden doorgewerkt. Het ont slag aan de steenhouwers is in verband daarmede weer ingetrokken. Waterschappen en polders. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zee land a. met ingang van 14 September, tot dijkgraaf van den De Houwerpolder, P. Menheere, tc Scherpenisseb, met ingang van 14 September, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den De Houwer-polder, J. Keur Dzn., te Scherpenisse c. met in gang van 1 Augustus, tot gezworene van den Angelinapolder, 'M. van Eijkeren, te Biervliet. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Vlissingen 91.92, te Sas van Gent 12.28, 7.10, 7, 6.46, te Hulst 16.30, 4.53, 4. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 916 Juli werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg Modemagazijn „De Vlijt", firma A. S. Hanssen, Vlissingen, Walstraat 30, mode artikelen, babyartikelen, dameshandwerken. Venn. A. J. F. Hanssen en Mej. A. E. Hanssen. G. Peetermans, (F.), Yerseke, Emma- straat B 205b, vischhandel, im- en export. De hoofdzetel der handelszaak is gevestigd te Antwerpen, Riemstraat 3-5-7. Beh. filiaal Yerseke L. Mieras. Wpiging: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V, Houthandel v.h. G. Alberts Co., Achter de Houttuinen Q 30, houthandel, houtzagerij en -schaverg. Nieuwe proc. P. Berdenis van Berieliom, te Saltsjö-Jarla (Zweden). BRIEF UIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTELIJK DEEL. De lezers van onzen vorigen brief, waarin o.a. gesproken werd over de samenstelling van het bestuur van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor onze streek, zou den, daar eenige regels waren weggevallen, zich de onjuiste voorstelling kunnen vor men, alsof West-Zeeuwsch-Vlaanderen in het bestuur niet vertegenwoordigd is. Wij wijdden met eenige regels aandacht aan deze zaak, daar deze maand bij enkele can- didaatstelling (dus zonder verkiezingsstrijd, enz.) iemand uit ons gewest in het bestuur dier Kamer gekozen werd. Volledigheids halve volge hieronder nogmaals, wat wij over de samenstelling van dat bestuur schreven Er is een merkbaar verschil tusschen het Oostelijk en Westelijk Deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. In het Oostelijk Deel veel nij verheid en derhalve ook veel handel (men denke bijv. aan de vele fabrieken bij Sluis kil), in onze streek zoo goed als uitsluitend landbouw. Wat voor de bevolking econo misch beter is, laten wij hier maar buiten beschouwing, doch dit verschil tusschen het Oostelijk en ljet Westelijk Deel komt hier door ook tot uiting in de samenstelling van het bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken, wier zetel te Terneuzen geves tigd is. Het aantal leden ,uit het westelijk deel is verre in de minderheid en wij geloo- ven, dat als gevolg daarvan zoo heel weinig personen van hun stemrecht gebruik ma ken. Indien er n.l. uit onze streek iemand gecandidateerd wordt, dan is het zoo goed als zeker, dat deze het vereischte aantal stemmen niet bereiken zal, zoo tegelijkertijd in het oostelijk deel iemand candidaat ge steld wordt. Wij vinden het daarom des te meer een mooi gebaar van de Kamer van Koophan del, dat zij bij de jongste verkiezing voor een lid van de afdeeling Grootbedrijf het daarheen heeft weten te leiden, dat een in- dustriëel, in onze streek woonachtig, bij enkele candidaatstelling gekozen kon wor den. Zij bewijst hiermede het op prijs te stellen, dat ook het westelijk deel in de Ka mer vertegenwoordigd is. Velen uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen evenals het bestuur van de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer op Wal cheren reikhalzend hebben uitgezien naar de vergadering van de Pravinciale Staten van Zeeland, waarin behandeld zou worden het verzoek dier vereeniging om uitbreiding te geven aan de Zondagsdienstregelingen van de Provinciale Stoombootdiensten. O, die Provinciale Stoombootdienst. Veel woorden zijn er reeds over gevallen, veel pennen heeft hij reeds in beroering ge bracht vele kolommen notulen, moesten de VOOR HET VLISSINGSCHE BEELDENHUIS. Voor de restauratie van het Beeldenhuis, welk ge bouw dateert uit 1730, heeft de Delftsche beeldhouwer H. J. Etienne, onder toezicht van Prof. A. W. M. Odé, lid van de Rijks Commissie voor de Monumentenzorg, een beeld ontworpen en in zandsteen uitgevoerd, voor stellende Afrika. Het 2 meter hooge beeld completeert weder de beel denserie van de 4 wereld- deelen op dit in Barokstijl uitgevoerde huis. Op nevenstaande foto ziet men het bijna voltooide beeld, rechts Prof. Odé en links de beeldhouwer Etienne. debatten vermelden veel geschrijf en ge wrijf, met als resultaat4 booten des Zondags. Wij noemden het een heugelijk feit, dat de verbindingen van onze streek met Wal cheren en met het Nederlandsche Spoorweg net in 1933 verbeterd werden. Verbeterin gen, die niet alleen golden tijdens de zo mermaanden, om de vele toeristen te ver voeren, doch die ook gedurende den overi gen tijd van het jaar van kracht bleven. Wij kregen toen eenige booten per dag meer, terwijl de laatste boot, die van 21 uur, ons gelegenheid gaf om langer aan den „overkant" te kunnen vertoeven. Ook het invoeren van dagretourkaarten bracht er velen toe, om meer dan voordien, van den Provincialen Stoombootdienst gebruik te maken. Voor de totstandkoming van deze, genoemde, verbeteringen behoefden politie ke programma's niet nageslagen te worden, politiek kon er gevoegelijk buiten gelaten worden, want elk lid van de Provinciale Staten behoefde zich slechts af te vragen, of de voorgestelde veranderingen een pro vinciaal, een algemeen belang voorstonden, om al dan niet zijn stem aan die verande ringen te geven. De dienstregeling voor 1934 geeft hetzelfde beeld te zien. Wij zijn er zeer tevreden over. Wij gevoelen ons niet meer zoo geïsoleerd. Ja, de Wester-Schelde-dienst zit goed in mekaar. Om het pur een boot, en zoowel te Vlissingen als te Breskens bijna steeds aansluiting, het zij op trein, tram of auto bus, kortom, we hebben niet te klagen. Een verlanglijstje zouden wij nog wel kun nen opmaken, en bijv. nog eens kunnen wij zen op de tarieven, maar werkelijk veel punten zou het niet bevatten. Echter, zoo keurig de dienst voor de werkdagen geregeld is, zoo'n bedroevend beeld geeft die voor de Zondagen te zien/ Slechts 4 (vier) gelegenheden om op dien dag de plas over te steken. Het is wel heel weinig. Het verzoek van de Walchersche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft geen vruchten afgeworpen een voor stel van een in onze streek wonend Staten lid, om den Zondagsdienst met één boot uit te breiden, kon geen meerderheid verkrij gen. De stemmen staakten, zoodat in een volgende zitting de Prov. Wester-Schelde- boot nog eens een punt van bespreking zal moeten uitmaken. Het lijkt ons onnoodig om de voordeelen op te sommen, die verbonden kunnen zijn aan meerdere booten op den Zondag. Tegen deze voordeelen staan echter de principieele bezwaren, zoodat bij de huidige politieke samenstelling der Prov. Staten een eenlgs- zins bevredigende oplossing wellicht niet te bereiken zal zijn. Voor 1934 blijft de dienst dus ongewij zigd. Wij vinden het jammer wij kunneü er geen algemeen belang in zien den Zon dagsdienst zóó beperkt te houden, temeer, daar de lijn BreskensVlissingen de eenige verbinding is, die West-Zeeuwsch-Vlaande ren (en ook de Belgische kust) met ons wondermooie Walcheren en overig Zeeland verbindt. Het woord is echter aan de Provinciale Staten. RECHTSZAKEN Het drie-pülen insigne. Voor het kantongerecht te Middelburg waren gedagvaard twee sociaal-democraten, die onlangs-waren bekeurd wegens het dra gen van het drie-pijlen-insigne. Voor een der verdachten trad als raads man (gemachtigde) op de heer Khan, amb tenaar van het bureau voor arbeidsrecht voor Zeeland en Noord-Brabant, die uitvoe rig aantoonde, dat het speldje geen uiting is van het staatkundig streven der S.D.A.P., noch van het gemeenschappelijk streven van hen, die zich richten tegen het fascisme in de staatkunde, maar van 't anti-nationaal- socialisme in Duitschland. Voor Nederland heeft het dus geen enkele beteekenis. Objec tief heeft dit onderscheidingsteeken geen enkele beteekenis, aangezien geen enkele beweging in Nederland het als symbool van haar streven isschouwt. De subjectieve be doeling van den drager doet niets ter zake. Op deze gronden meende gemachtigde, dat vrijspraak moet volgen, daar verdachte de ten laste gelegde overtreding niet had gepleegd. De waarnemend ambtenaar van het O.M. had 1 boete of een dag hechtenis geëischt. De kantonrechter zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Oproermaker tot vijf maanden veroordeeld. Gisteren heeft voor den politierechter te Rotterdam terecht gestaan een 33-jarige arbeider, verdacht van opzettelijke vernie ling, wederspannigheid cn beleediging van ambtenaren. Verdachte wordt in de dag vaarding genoemd een communistische op ruier, die bij demonstraties en relletjes steeds van de partij is. Ter gelegenheid van de jongste ongeregeldheden te Schiedam is hij met behulp van een doktersbriefje, dat hij eerst door bemiddeling van den kok van het werkverschaffingskamp heeft be machtigd, uit Staphorst naar Schiedam overgekomen en op 10 Juli liep hij in de voorste gelederen van een demonstratie op de Groote Markt. Bij de afzetting werd verdachte gesommeerd een andere richting te gaan doch hieraan wilde hij geen gehoor geven. Toen hij zich desondanks doorgang verschafte hebben politieagenten gebruik gemaakt van de gummistok en de blanke sabel. Hiervoor is verdachte in een nis van een winkelpand aan de Groote Markt ge vlucht, waarheen de agenten hem onmid dellijk zijn gevolgd, daar zij bang waren, dat verdachte de ruit van genoemd pand zou vernielen. Deze vrees bleek geenszins ongegrond, daar in korten tijd in Schiedam voor 600 aan ruiten is vernield. Verdachte verzette zich evenwel en gaf een agent een trap tegen het dijbeen onder het uitroepen van scheldwoorden. Eerst door krachtig in grijpen kon hij worden verwijderd, docb niet voordat hij kans had gezien de ruit van genoemd pand in te slaan. De officier van justitie bracht de relletjes te Schiedam in verband met de ongeregeld heden die in tal van steden van ons land zijn voorgekomen. Dank zij het krachtig optreden van de politie zijn de relletjes spoedig onderdrukt. Dezen verdachte noem de mr. Reuvers een der ultra-radicale ele-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1