1000 500 300 25 DONDERDAG JULI EERSTE BLAD No. 1934: Uitgave: Firma F. VAR OF IfElöE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening06287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GËMËËNTËBËSTUÜR STADS- EN PRQVINCIENIEUWS Vakkundige Voorlichting in Hennimg's Fotohandel a.s. Zorsdag Het zai een groote attractie worden, dat garandeeren VLISSIN08CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen MEUBELEN R.K. MEISJESSCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijne op 13 dezer gehouden vergadering- is besloten aan het Roomseh" Katholiek -Kerkbestuur van den Heiligen Jacobus den Meerdere de gevraagde medewerking te verleenen tot het beschikbaar stellen der benoodigde gel den voor het aanschaffen van gordijnen voor de meisjesschool aan de Breestraat. Vlissingen, 19 Juli 1934. Burg. en Weth/ voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. DE ALGEM. MIDDENSTANDS- TENTOONSTELLING (ALMITENTO). (Van onzen Amsterdamschen correspondent) Naar aanleiding van een bezoek aan het bureau van de Almitento schreven we de zer dagen reeds van de omvangrijke toebe reidselen voor de a.s. middenstandsten toon stelling en de groote belangstelling die on der de geïnteresseerden voor deze- -show .blijkt te bestaan. 't Was daarom goed gezien van het uit voerend comité om het verloop van zijn voorbereidende werkzaamheden, nevens de tot dusver verkregen resultaten, in breeder kring bekend te maken en daarvan mede- deeling te doen in een conferentie met de dagbladpers. Deze conferentie, waartoe ook onze courant genoodigd was, vond gisteren plaats in een der zalen van het American- hotel. Na de talrijke aanwezigen verwelkomd te hebben, gaf de voorzitter van het uitvoe rend comité, de heer C. Verbeek, allereerst uiting aan het gevoel van groot leedwezen Van het comité over het zoo plotseling ver scheiden van Z.K.H. Prins Hendrik, die zich, daartoe uitgenoodigd, indertijd onmid dellijk had bereid verklaard het bescherm heerschap van de middenstandstentoonstel ling te aanvaarden. Spreker huldigde de groote verdiensten van den overledene, wiens nagedachtenis ook door den midden stand in groote eere zal worden gehouden. Hierna constateerde spreker, dat de deel name aan de tentoonstelling boven ver wachting groot is, dit zoowel van de zijde fier betrokken organisatie als van die der andere groepen, niet aanstonds tot den middenstand behoorende. Toen het tentoonstellingsplan rijpte, heeft men het comité er op gewezen, dat aan het initiatief enorm veel werk zou verhonden zijn, hetgeen juist is gebleken. De wetenschap echter, dat het zakenle ven lijdt onder de huidige depressie, even als de bij den middenstand geïnteresseerde bedrijven, heeft het comité versterkt in de overtuiging, dat de middenstand thans vooral ook moreelen steun noodig heeft en acht het dien het best te bereiken door de ze tentoonstelling. Zij zal bevatten een ideëel, een commerci eel en een officieel gedeelte. Het ideëele ge deelte betreft 't statuut der middenstands- en aanverwante organisaties, hun ontwik keling enz., het commercieele de zaken en het bedrijf, het officieele o.m. de vakorga nisaties en alles wat daarmede verband houdt. De middenstand bestaat uit ondernemers en ondernemertjes, dit ligt vaak aan de artikelen welke hij distribueert. Echter zal de middenstandstentoonstelling geen beeld zijn van klein gedoe, van groote of kleine winkels. De kleine neringdoenden zullen zich zeer zeker representeeren, doch niet individueel, maar als geheel, dus groepsge wijze. Over de medewerking van de industrie valt niet te klagen. Men gevoelt dat het distribueeren van de producten door den middenstand aan het volk, ook zijn betee- kenis heeft voor de bedrijven. Deze bedrij ven zal men op de Almitento ook meeren- deels in werking zien. Terecht kan het comité trotsch zijn op de tot nu toe behaalde resultaten, immers de ruimte in het ideëele en het officieele deel is geheel volgeboekt. In het ideëele gedeelte is zelfs plaats te kort. O.m. worden hierin ondergebracht de Kamer van Koophandel, het economisch instituut van den middenstand, centraal beheer, de centrale middenstandsbedrijfs- vereeniging, de middenstands onderlinge, de Kon. en R. Kath. middenstandsbonden, middenstandsbank e.a. Het officieele deel der stands omvat de drogisten, melkslijters, bakkers en banket bakkers, electro-teehnische werkgevers, loodgieters, schilders, kruideniers, horloge makers, transportondernemers, brandstof- fenhandelaars en manufacturiers, terwijl er nog- in afwachting van het definitieve be sluit voor eenige organisaties ruimte gere serveerd is. Daarnaast zijn talrijke inzendingen van handel en industrie, o.a. van de Ford, edel- metaalbedrijven, Verkade, Van Spaendonek, Driessen, Presser van Zuijlen, stoomspinne rij „Nijverheid", Maggi en vele anderen. Bouw- en architectuur worden verzorgd in de ateliers van de N.V. Hypsos, archi tecten van de Almitento. Het uitvoerend comité was voornemens geweest de pers tot een bezoek uit te noo- digen, doch wegens de drukte en geringe ruimte aldaar moest hiervan worden afge zien. Ten slotte deelde spreker nog mede, dat de stands der commercieele exposanten zeer aantrekkelijk zullen zijn. Zoo zal men een zeer attractieve stand kunnen bewon deren van Carp's garenfabreken, een de kenweverij in werking, een biscuitfabriek, een spinnerij e.d. Een waarborg dus, dat het publiek iets te zien krijgt, waartoe het zelden in de gelegenheid is. Meerdere at tracties zijn nog in voorbereiding. Zal er voor het publiek allerwege veel te zien zijn, de exposanten zullen anderzijds niet over belangstelling te klagen hebben, gezien de vele toezeggingen voor collectief bezoek uit alle oorden van het land, en ge zien ook de verschillende congressen, ook internationale, o.a. van den Ccntralen Raad van den R. Kath. Middenstandbond met vele Zeeuwsche af deelingen, den Kon. Mid denstandbond, enz. De voorzitter besloot zijn uitvoerige rede met op te merken, dat deze tentoonstelling er een is uitsluitend dóór en voor den mid denstand, met de bedoeling om dc waarde van den zelfstandigen middenstand voor de maatschappij in het licht te stellen. Het oogmerk om winst te maken is haar vreemd. Haar streven wordt het best vertolkt in het devies van het comité, tevens een raad aan het publiek „Koopt bij den midden stand", Tentoonstelling van werken van Zeeuwsche schilders in den Kunstkring „Het Zuiden". Het streven van het bestuur van den Kunstkring „het Zuiden" alhier, om elk jaar in zijn gebouw aan den Boulevard tentoon stellingen te' organiseeren of kunstenaars in de gelegenheid te stellen van zijn expo sitieruimte gebruik te maken, is zeer te waardeeren, vooral ook, omdat hierdoor het publiek regelmatig in kennis wordt ge bracht met den stand der schilderkunst hier ter stede of buiten Vlissingen. Dit keer vinden we een collectie bijeen, ingezonden door verschillende Zeeuwsche schilders. Bij het binnenkomen wordt onmiddellijk de aandacht getrokken door een werk van den kunstenaar Vaarzon Morel te Veere „Dansende paren" (94), van wien op deze tentoonstelling tal van andere werken zijn te bewonderen. Dit valt te meer op, omdat van dezen schilder in het openbaar niet veel werk te zien was, hoewel hij al sinds jaren in Veere woont. In al zijn mensch- en dierfiguren zit actie en rijkdom van kleur. Zie bijv. „Zingende zaag" (59) waar het blauw en het paars in samenwerking met geel één harmonisch geheel vormen, of bij „Kramen" (60), waar juist weer een geel gamma de overhand heeft. Ook zijn „Paarden" (57) zijn breed ge borsteld en in al hun kracht weergegeven. Echter, de achtergrond van dit schilderij, zoomede die van zijn „Bietenwerkers" (68 en 67) doet deze werken niet in beteekenis winnen. Verder zijn van dezen nog in het bijzon der te noemen „Pastels" (65 en 66) en zijn „Boekillustratie" (10). Van een anderen Veerenaar, Koets, zijn enkele zeer goede werken aanwezig. In „Paard en Veulen" (56), waarin de actie der dieren goed is weergegeven, neigt hij naar het decoratieve, zoo ook „Oostwatc- Badhuisstraat 63. ring" (49). In zijn „Schepen" (100) valt vooral te zien, dat deze schilder veel kan bereiken. Van den eveneens te Veere woonachtigen schilder H. van der Haar vonden wij wer ken als „Abdij" (83) en „Kerk te Veere" (107) met goede kwaliteiten. Mejuffr. Van der Harst te Domburg zond een welgeslaagd aquarel ,,Paddestoelen"(9) en haar dorpsgenoot J. Frater twee aqua rellen van „Sluis" (25 en 84) handig getee- kend en goed van kleur. Van den schilder Schönberg is een studie aanwezig van een „Dametje" (60) in welke hij goed is geslaagd. Bergsma te Zoutelande zond verschillen de doeken. Allereerst merkten wij op „Duin gezicht" (36) goed van stemming en voor al in de schaduwpartijen ook van kleur. Dan, „ter Boede" (35) en „Westhove" (38) beide werken, waarin de rust en verlaten heid zeer goed zijn weergegeven. Vervolgens werd onze aandacht getrok ken door een groote groep schilderwerken, waarin die van den nestor Jacobs en mevr. Hendrickx domineeren. In de eerste plaats noemen wij van Ja cobs „de Boom" (53) waaruit een groote virtuositeit spreekt. Van dit schilderij gaat bezonken rust uit, die trouwens de kracht vormt van al zijn werken. Bezie zijn „Zoutelande hij avond" (51). Elke streek is verantwoord en zijn kleuren weet hij op de juiste waarde te stellen. In zijn „Damesportret" is hij zeker ge slaagd in de uitbeelding der verschillende materies. Bij zijn „Zeeën" (34 en 55) valt terstond op de vaste ligging der schepen op het wa ter, terwijl uit dit werk een sfeer van licht spreekt. Mevr. Hendrickx verrast altijd weer haar bloemen „Violieren" (52), „Gele Le lies" (54) en „O. I. Kers" (101) zijn hier wel de bewijzen van. Hoe goed weet zij het karakter der ver schillende soorten weer te geven en welk een volheid van kleur weet zij te bereiken. Ook dc stofuitdrukking in haar stille vens en doode voorwerpen is goed geslaagd, hetgeen vooral blijkt uit „de Vlissingsche Flesch" (54). Van haar zijn verder nog verschillende andere stukken als zeeën en landschappen, immer stemmingsvol. De Vries te Vlissingen laat vooral zijn kunnen.zien in „Huizen te Vlissingen" (11 en 15). Beide geven goed weer het karak ter van oude huizen in een oude stad en hebben evenals zijn andere werken een breede stijl. De verschillende stukken van mevr. Die- leman-Magendans te Middelburg toonen opnieuw vooruitgang. Vooral haar „Crocus- sen" vl09) laten dit ziep. Haar verschillen de zeestukken hebben aan stemming ge wonnen. Vermelden wii nog enkele zeestudies van Weststrate te Vlissingen, waarvan vooral no. 23 als goed doorwerkt en mooi van kleur de aandacht trekt. Van den houtsnijder Melse te Goes is zijn bekende „Boei" (9) aanwezig. Wat vlak-- verdeeling en techniek betreft een knap stuk werk. Maandag uit Goes zond o.a. zeestudies in en een „Bloemenveld" (103). In dit laatste wist hij een goede sfeer te léggen. Alles te samen vormen deze werken een expositie, die de moeite van een aandachti ge beschouwing zeker zal loonen. Verschil lende zullen worden aangekocht voor een te houden verloting. Het bestuur van den Kunstkring heeft de toegang gratis gesteld. KI. Vlissingen de poort tot Neerland's tuin. In „Mooi Zeeland", van de verschijning van welk boekwerk wij reeds melding heb ben gemaakt, komt ook een artikel voor onder bovenstaand opschrift, geschreven door den heer Ad. Mets Jr., secretaris van V.V.V. Na een beschrijving te hebben gegeven van Vlissingen als haven- en industriestad en als badplaats, volgt een interessan®slot dat wij in zijn geheel overnemen. De modern geoutilleerde, vergroote zee haven, alsmede de buitenhavens en verdere industrie-terreinen, liggen minstens 15 mi nuten gaans van de eigenlijke stad, welken afstand men per tram kan afleggen. De uiterst belangrijke positie van Vlissin gen aan de Schelde voor West-Europa ac centueert het bedrijvige en fleurige marine station, dat vooral in en na den grooten oorlog uit nationaal en internationaal oog punt hier onmisbaar bleek. In de interna- 1 tionale publieke opinie is Vlissingen, mede door den zeer korten afstand naar Enge land, wel bekend. De bijzonder veilige zeehaven is steeds bereikbaar en open voor de zeevaart, wat de ligging als zoodanig als ideaal stempelt. De S.H.V. richtte in de buitenhaven dan ook een bunkerstation op. De sedert 1875 dagelijks op Engeland varende, moderne en gerenommeerde stoomschepen der maat schappij „Zeeland", de geregelde voorbij gangers van het strand, hebben zonder stagnatie in het bedrijf, den dienst onafge broken kunnen onderhouden. Deze veiligste en kortste Nederlandsche route is onver breekbaar met Zeelaüd en de Zeeuwsche trouw vastgegroeid. Bestond deze lijn, die met eere zoo lang de Nederlandsche drie kleur voert, niet hier, onmiddellijk zou het buitenland zich meester maken van het ver keer op deze internationale route. Trou wens liet men deze schitterende plek onbe nut, clan ging het Zuid-Duitsche verkeer over Antwerpen en Ostende, wat nationaal verlies zou beteekenen. Vooral tegenover het buitenland moet de waarde betoond worden, welke Nederland hecht aan deze aloude veste. Een flinke aanwinst waren ook de nieuwe ruime ferry-booten en de up-to-date aan legplaats om het geweldige seizoenverkeer naar Vlaanderen en de Vlaamsche kust te verwerken. Behalve de verbindingen per trein, boot (provinciale lijnen) en door de lucht (naar Rotterdam en Knocke), kan men schitte rende excursies maken rond mooi Walche ren, naar Beveland, Antwerpen, Brugge en de Belgische kustplaatsen. Vermeldenswaard zijn ook de tochten met de provinciale booten over de Zeeuw sche wateren. Vreemdelingenbezoek. Nu het volle seizoen is aangebroken neemt het aantal bezoekers van de Belgi sche badplaatsen dat een uitstapje naar de markt te Middelburg maakt, belangrijk toe. Heden kwamen 1789 passagiers mede en werden 85 auto's overgezet. De kermis. Hoewel het mooie weer niet aanlokt tot een druk kermisbezoek hebben de twee grootste kermis-inrichtingen, de revue en het circus, niet te klagen over te weinig belangstelling. Toch concentreert niet alles zich in de kermisvermakelijkheden, wat mede een ge volg is van wat op straat te zien en te hoo- ren is. De Koperen Ko en de poppenkast, die regelmatig terugkeeren, hebben als al tijd veel bekijks, de witte muizen-maat schappij mag zich als steeds in veler be langstelling verheugen. Ook staan er steeds heel wat toeschouwers voor 't „looping the loop", dat de ouderwetsche schommels heeft vervangen. Een der schitterendste nummers, waarmee Faveur vroeger kwam, kan nu genoten worden in de tent, waar de lichtgodin in vuur en vlammen staat. Zoo is er dus weer elk wat wils op de kermis te zien, want liefhebbers van dikke en dunne menschen kunnen op het Bellamypark hun hart ophalen, terwijl minnaars van de occulte kunsten zelfs twee gelegenheden vinden om aan hun liefhebberij voedsel te geven. De kermisdrukte is echter betrekkelijk vroeg afgeïoopen. Wij vestigen nog eens de aandacht op het poffertjes-, wafel- en beignetkraam van P. A. van Bezooijen, dat standplaats heeft op den Nieuwendijk. Zooals in een advertentie is hekend ge maakt bedraagt de prijs der wafels en pof fertjes 25 cent per portie. De miniatuur-racebaan, welke standplaats heeft op het Bellamypark, is een bijzondere ontspanning voor de jeugd. De directie heeft rekening gehouden met de tijdsom standigheden en heeft daarom crisisprijzen vastgesteld. Het nieuws van den dag' in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het stoomschip „Nieuwkerk" dat van een nieuwe Mayer-steven wordt voorzien door de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, arri veert in het droogdok te Rotterdam, waai de nieuwe neus zal aangebracht worden. De Haagsche burgemeester De Monchy houdt receptie ter kennismaking met auto riteiten. De stoomeutterzuiger „Draga", gebouwd door Smit Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw en bestemd voor Venezuela tijdens het proefvaren op de Lek. De „Jagerfontein" van de HollandAfrika lijn, die binnenkort van stapel zal loopen. Het schip op de werf der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. In Amsterdam wachten vele duizenden op de gratis-uitreiking van rijwiel-belastingplaatjes. De werkzaam heden in het complex der TwenteRijn kanalen bij Delden. Een jonge olifant in den Haagschen Dierentuin is nog. aan de flesch. Haagsche schoolkinderen worden in Wat kunnen de Bioscopen nu nog brengen voor het programma vanaf na de succesvolle Kermis-programma's Wij f Niemand zai dit willen missen!! Zaterdag vindt U de aankondiging. de vacantie op het Malieveld bezig gehou den. Een motorrijder rijdt door een spie gelruit van een sigarenwinkel te Amster dam. De nieuwbenoemde burgemeester van Apeldoorn, jhr. C. G. C. Quarles van Ufford. Zeeuwsche Provinciale Brandweerbond. Aan de colleges van B. en W. op Walche ren is de volgende kennisgeving gezonden Zooals U bekend zal zijn, bestaat bij het bestuur van de afdeeling Walcheren van den Z. P. B. B. het plan dit jaar een onder linge wedstrijd te houden van de verschil lende brandweren op het eiland. Een commissie, bestaande uit de heeren Mathijssen en Bierman van de Middelburg- sche brandweer, J. Corbijn, commandant der brandweer van Biggekerke en W. A. Jon- gepier, commandant der brandweer te Oost- en West-Souburg, heeft dit plan uit gewerkt en brengt het volgende te uwer kennis 1. Als wedstrijdddag is bepaald 25 Augustus 1934. 2. Als plaats wordt vastgesteld Seissin- gel, Middelburg'. 3. Het uur van aanvang wordt later be kend gemaakt. 4. Elke brandweer van Walcheren kan met één of meer groepen aan de wedstrijden deelnemen. Elke groep bestaat uit een commandant en 5 man, met hoogstens twee man reserve.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1