500 150 100 25 DINSDAG 17 JULI leerboeken en ScWbeWlen No. ie© 72e Jaargang 1934i Uitgave: firma F. VAN DF HEIDE Jr., Waistraat 58-60, ïlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Flitsen Corporatieve ordening. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Boekhandel D'HUY KERK- EN SCHOOLNIEUWS w VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel.verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f\alles bii vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger' AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het begint hoe langer hoe meer gemeen goed te worden, dat het economische leven in de wereld niet uit zijn chaotischen staat kan geraken zonder ordening, zonder over eenkomsten van belanghebbenden, gesteund door hun respectieve regeeringen, om de moeilijke problemen in onderling overleg op te lossen. Wij zien dit onder meer zeer duidelijk tusschen het Westen en Japan. Door verschillende omstandigheden, die wij in dit verband niet nader zullen uitpluizen, penetreert Japan hoe langer hoe sterker in de gebieden, die tot dusver behoorden tot de werkingssfeer van de West-Europeesche- en Amerikaansche industrie. Deze wer- kings-sfeer is door verschillende factoren historisch gevormd, hetzij door kolonisatie, hetzij door hechte financieele en andere banden. De Japansche penetratie wordt daardoor gevoeld als een, vijandige band en het kost heel wat zelfbeheersching om Tokio als een mededinger zonder meer toe te laten. Wanneer Japan maar eenige ma tiging had betracht, dan zou men gemakke lijker tot aanvaarding der situatie zijn over gegaan. Door de felle penetratie echter moet men tot drastische daden overgaan men moet met Japan tot ordening komen. Doch ordening is tenslotte met alle lan den noodzakelijk. De industrieele potenti- eele productie is zoodanig opgevoerd, dat de voortbrenging het verbruik meerdere malen overtreft, terwijl de levensstandaard nog op een te laag niveau staat om de ge heel e potentieele productie te kunnen opne men. Wat de agrarische productie betreft, ook deze overtreft het verbruik talrijke malen. Doch hier kan een natuurlijk redres worden gevonden in de periodieke oogst- mislukkingen door weersomstandigheden. Of de koopkracht moet beduidend worden verhoogd (men is momenteel juist bezig aan het omgekeerde) öf de productie moet worden ingekrompen. Een ander alternatief bestaat niet. Immers worden er nieuwe ge bieden opengelegd, dan staan producenten klaar om hun felle concurrentie in die nieuwe gebieden, hot te vieren, want wat er ook geschiedt, de productie blijft het ver bruik overt-effen. Inkrimping der productie moet langs ordenende wegen gaan. Immers wie zal het eerst met die inkrimping beginnen Zon der meer, niemand de technische perfectie de kapitaalsintensiviteit der meeste indus trieele ondernemingen waardoor de vaste kosten hoog zijn opgevoerd, maken, dat een verliesgevende afzet, natuurlijk binnen grenzen, nog voordeeliger is dan het geheel stop zetten van het bedrijf. Vandaar, dat de normale aanpassing', zooals die vroeger geschiedde, nu niet meer zoo vlug kan plaats vinden. Men kan daarom alleen het eigen bedrijfsleven beschermen door de handelspolitiek, hooge invoerrechten, in voerverboden en contingenteeringen. De volgende fase is het afsluiten van bilaterale verdragen volgens het geef en neem prin cipe en het ordenen via kartelvorming of restrictie-overeenkomsten. Doch ook in het binnenlandsche verkeer is ordening dringend noodzakelijk. Wat wij internationaal zien, felle concurrentie zon der mededoogen bestaat ook in het binnen land. Hoe meer ue export stagneert, hoe meer de eigen bedrijven als wolven op de binnenlandsche markt aanvallen. Ordening is echter uiterst moeilijk in de practijk zonder steun van de Overheid door te voeren. Bovendien ontaardt ordening dikwijls in monopolie-vorming, hetgeen onder alle omstandigheden moet worden tegengegaan. Er zijn dan steeds enkele groepen de dupe, hetzij de verbruikers, hetzij de werklieden. Ordening zal dus ook steeds zooveel mogelijk alle groepen moe ten omvattenzij moet bedrijfsgewijs plaats vindenin corporaties. Vandaar de steeds meer naar voren komende naam •.corporatieve ordening" ongetwijfeld nog een vaag begrip met alle gevaren, aan vage begrippen verbonden. Met eenige schroom betreedt onze regee- tfng dit nog glibberige pad. Onlangs heeft zij een begin hiermee ge haakt door een wetsontwerp in te dienen °m in speciale gevallen verbindende kracht te geven aan ondernemers-overeenkomsten, 2oodat de minderheid niet kan opponeeren tegen maatregelen, die ten slotte in het ^gemeen belang zijn. Schadelijke onder linge concurrentie moet kunnen worden tegen gegaan er bestaat behoefte naar regeling dier concurrentie, bijv. door het brengen van eenige uniformiteit in de ver- koops-voorwaarden, het voorschrijven van minimum-kwaliteiten, het invoeren van een zekere arbeidsverdeeling in productie en distributie, het tegengaan 'van prijsbederf en van overmatige investaties. Word de be hoefte aan dergelijke regelingen hier en daar reeds eerder levendig gevoeld, thans is zij in bepaalde gevallen tot een nood toestand geworden, die vrij algemeen als zoodanig wordt erkend en in verschillende takken het meerendeel der betrokkenen be reid heeft gemaakt, tot samenwerking te besluiten. De regeering eischt nu de be voegdheid op in zulke gevallen het toe treden tot dergelijke organisaties ver plichtend te stellen. De gemeente-rekening over 1933. De gemeente-rekening over 1933 sluit wat den gewonen dienst betreft in ontvang sten op 2.0o/\462.22 en in uitgaven op 1.905.761.26, goed slot 94.700.96. De kapitaaldienst wijst aan in uitgaven 339.655.25 en in ontvangsten 141.010.57, nadeelig slot 198.644.68. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen 1 behanger, 32 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmakèr, 1 mastieker, 10 metselaars, 18 opperlieden, 28 schilders, 7 stucadoors, 61 timmerlieden, 3 ververs, 1 betonwerker, 2 vlechters, 1 opzichter, 1 machinaal-houtbewerker, 8 meubelmakers, 3 politoerders, 3 stoffeerders, 2 kleerma kers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 353 me taalbewerkers, 2 bierbottelaars, 12 brood/ banketbakkers, 1 kok, 1 kuiper, 3 slagers, 1 tuinman leerling), 9 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 4 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 7 kellners, 22 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 37 transportarbeiders, 9 kan toorbedienden, 6 teekenaars, 1 onderwijzer, 30 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 87 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouws, 2 kantoorbedienden, 1 onderwijzeres, 2 dienst boden. Totaal 796 ingeschrevenen, waarvan 109 in de werkverschaffing. Vorige week 826 personen. Alzoo een vermindering van 30 werkzoekenden. Verlaging contributie Ziekenfonds. Het bestuur van het Ziekenfonds „Wal cheren" heeft, na kennisname van de inge treden steunverlaging, besloten de gewone crisis-werkioozèn. voor contributie-verla ging in aanmerking te. doen komen. Belanghebbenden kunnen formulieren verkrijgen op het kantoor van het Zieken fonds „Walcheren", Patsdie is raak. Coticertgebouw Hoewel het weer meer lokte naar strand en duinen was de eerste voorstelling van bovengenoemde revue, welke gisteravond vertoond werd, vrij druk bezocht. Het mag dadelijk gezegd worden dat deze revue ge durende de kermis wel volle zalen zal trek ken. In geen jaren hebben we zoo iets ge had lichte kost, maar daarvoor is het een revue die op een beschaafde manier en met veel schittering wordt voorgedragen. In een niet al te groote gemeente moet een Zeppelin een noodlanding maken. De piloot vreemd woord voor den veldwach ter zoowel als schijnbaar voor den burge meester, die echter pienter genoeg is om er met de gemeentekas vandoor te gaan komt hulp vragen aan den veldwachter en stelt dezen laatsten „officiëelen" persoon voor met zijn gezelschap, eenige revue- girls, daar ter plaatse een voorstelling te geven, waartegen de o, zoo zedelijke secre taris heftige bezwaren maakt. Het slot de zer geschiedenis is, dat de burgemeester, met medenemen van de gemeentekas, van de gelegenheid gebruikt maakt om naar de speelzaal te Spa te vliegen, in welke inrich ting het optreden plaats vindt van The Violets, het phenomenale danspaar, dat met hun sierlijke bewegingen herhaaldelijk ver schillende gemoedstoestanden en bewegin gen uitdrukt, waarbij we bijv. denken aan den Morphinedans in het volgende tafereel Parijs bij nacht, met zijn indrukwekkende doek van bogen der Parijsche bruggen, waar de „gedoemden" den nacht doorbrengen. Na een paar tafereeltjes uit Holland het komisch-tragische hengelavontuur en de Jantjes in Holland, worden we verplaatst naar Weenen, waar de burgemeester en zijn vrouw te land komen in het Weensche cabaret Casanova^ waar juist een Hollancj- sche avond gegeven wordt met optreden der girls, een chansonnière of wil men lie ver een opera-zangeres en het bovenge noemde schitterende danspaar, dat o.a. een Tango danst. Na het optreden van den con ferencier Maup Biemans sluit dit eerste deel der revue met ^en schitterende apothéose, de Hartenfinale. Nadat het doek weer opgegaan is, wonen we de komst van den schoolopziener bij, waar de dolle, maar flauwe kunsten van eenige leerlingen op de lachspieren der aan wezigen werken. Fijn van uitvoering en geestig van opvatting is de nieuwste crea tie der Violets, de „Poppenwinkel". Het volgende nummertje geeft ons den droom van het Pinda-Chineesje te zien, die in zijn slaap zich verplaatst ziet in zijn „Heimat", waar in kunstzinnige omgeving de hem zoo welbekende figuren zich bewegen. Heerlijk fijn van stemming en roerend van opvatting. Bart de agent, verwoest door de techniek een musicus, die, steeds lager zakkend op de maatschappelijke ladder, ten slotte genoodzaakt is, zijn kostverdiener naar Oome Jan te br< 3~en en Fipsy, een gees tig nummertje van de Girls gaan vooraf aan het kostelijk gespeelde één-actertje „Verkeerd aangesloten", waarvan een mis verstand de oorzaak is. Daarna worden we verplaatst naar de Noordpool, waarvan het gezicht alleen een koude rilling veroorzaakt en waar we ons edel duo, burgemeester en echtgenoote, in dikke winterkleeding en toch verkleumend van koude, weer aantreffen. Een aardig scènetje de Pinguins besluit dit tafereel. Zijn Edelachtbare en gade hebben er nu ge noeg van en willen weer naar Holland te rug, waar ze na een bezoek in 't Rijksmu seum gearresteerd worden. De „dame" heeft van al het gestolene nog slechts een paarlencollier over, wat een ongezochte aanleiding is tot de Paarlenfinale, waarvan de schittreende aankleedt g een ware lust voor de oogen is. De aankleeding der heele revue, de be schaafde toon van het heele gezelschap, het mengsel van ernst en luim dit laat ste verreweg in de meerderheid in deze revue geven er een cachet aan, dat het tot een echte kermis-revue maakt, waaraan we met sterken aandrang een bezoek kun nen aanbevelen. Wie dat gezien heeft, kan gerust heengaan met de uitdrukking Patsdie is raak Circus Van Bever. Tot de vaste attracties van de Vlissing- sche kermis behoort de laatste jaren de circus Van Bever, welke een uitstekende re putatie geniet, getuige de bijkans geheel uitverkochte première. De directie heeft weer een bijzonder aan- trkkelrjk programma met verschillende eer ste rangsnummers samengesteld, de eene attractie volgt de andere, de eene nog ge weldiger, sensationeeler, emotievoller dan de andere. De acrobatische kunst vormt een belang rijk deel. Hoog in de lucht, op het kop- perche, een stoutmoedige dame, die tijdens de uitvoering van Volzano's roteerende be- lansen, den adem doet inhouden. Nog hoo- ger, in het nokje, Harry en Sulma, die ijzingwekkende toeren verrichten in een perche-tand-act en ten slotte een sprong, die huiveringwekkend is en kippenvel be zorgt. Dan de vier Welton's, de vliegende menschen, die zeldzame, halsbrekende toe ren verrichten, schitterende trapèzewerkerg en eerste klas gymnasten, die onder een lolletje bravoure-stukjes uithalen en salto's en sprongen maken, dat het een lust is. Voorts Tip en Top, comische, exentrieke acrobaten, die eveneens verbluffende toe ren op den beganen grond vertoonen. Wij ders de koninginnen der balanceerkunst. Irma Bello en miss Mary, koorddanseres sen, wier evenwichtstoeren op het dunne staaldraad bewondering wekken. Daarna nog Hassan Ben Ali met zijn Ma- rokkaansch-Arabische springtroep, die een heel apart nummer vormt. Watervlug zijn deze slangenmenschen, die de dolste caprio len maken, doch ook verschillende standen formeeren, w.o. een, waarbij één artist zijn zeven confraters alleen torst. Een goed circus is tevens een goed paar denspel. Dit is inderdaad niet vergeten, het hippische gedeelte is keurig verzorgd. De directeur en mevr. Van Bever laten met hun prachtige raspaarden meesterstukjes van dressuur zien. Directeur Van Bever geeft met zijn fraaien, zwarten volbloed eenige zeer bijzondere staaltjes van hooge- school. Zijn dansend paard zou in een dan cing een schitterend figuur slaan. Ook de rijkunst van jockey Roedy met zijn tandem vraagt evenals zijn voltigeeren de aandacht Wat dierendressuur betreft zij nog gewe zen op mej. M. van Bever, dié zeer kame raadschappelijk met haar olifant Rosa om gaat en dezen kolos al aardig wat kunsten laat yefTic.jjtgö. Hst laatste nummer voerde Uw adres voor Badhuisstraat 15 - Telef. 348 de sensatie ten top nl. het optreden van den temmer R. Jhan met zijn leeuwengroep. Zeer vertrouwelijk gaat hij met zijn ver vaarlijk speelgoed om, dat zonder slaan door hem wordt gedresseerd. Met een van de woudkoninginnen sprong hij om als ware zij een hond. Voeg daarbij nog eenige andere attrac ties als het optreden van het Mira Girls Ballet, o.a. met den Engelschen zeemans- dans, de Hornpipe, alsmede de clowns, die den geheelen avond den lach door de tent deden schateren en u hebt een indruk van het programma, waarvan oprecht genoten is en dat den circus-artisten een geestdrif tig succes bezorgd heeft. Meer zullen wij er niet van vermelden alleen nog dat het typische circus-orkest getrouw zijn plicht deed teneinde dan bezoekers de spanning niet te ontnemen van hetgeen hun in de ko mende kermisdagen door den Nederland- schen circus Van Bever geboden zal wor den. Ook de stallen en de menagerie zijn een bezoek ten volle waard. De boottocht VlissingenMiddelburg Zierikzee. Aan den derden boottocht met een pro vinciale boot van Vlissingen en Middelburg naar Zierikzee hebben gisteren 170 perso nen ieelgenomer. Deze tochten schijnen dus zeer in den smaak var het publiek te vallen. MIDDELBURG Vereeniging voor Voortgezet Nijverheids- Onderwijs. Zaterdag jl. werd in de Ambachtsschool te Middelburg, na gehouden examens, ver gaderd ter bepaling van den overgang der cursisten en de uitreiking vande rapporten voor de afdeeling waterbouwkunde. Daar de voorzitter van den raad van toe zicht, de lieer ir. J. J. van Leeuwen, wegens uitstedigheid verhinderd was de uitreiking van de rapporten en de mededeeling van eventueelen overgang aan de cursisten te doen, geschiedde dit door den voorzitter der vereeniging den heer C. Wagenvoorde. Hierbij bleek dat werden bevorderd van de le naar ue 2e klasse der afdeeling wa terbouwkunde de heeren C. van den Buusse, J. A. de Nooijer, G. J. Kwaak en C. J. van Wezel, allen te Vlissingen, terwijl voor waardelijk werd bevorderd de heer P. A. Ligteringen te Vlissingen, verder de heeren L. van den Broeke te Veere, 5. A. Kant te Biezelinge, A. P. Schrier te Colijnsplaat één candidaat werd afgewezen. Verder werden bevorderd van de 2e naai de 3e klasse de heeren C. J. Kuijper te Mid delburg, W. C. Sturm te Middelburg en L. van Eenennaam te Arnemuiden één can didaat werd ook hier afgewezen. Stadhuisbelïchting. Te beginnen met morgenavond zal gedu rende de tweede helft van Juli en gedurende de maand Augustus iederen V/oensdagavond de belichting van het stadhuis gedurende ongeveer een uur worden ontstoken. In verband met den laten zonsondergang is voor morgenavond het uur van 10 tot 11 gekozen. Mooi Zeeland. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Mid delburg heeft een geïllustreerd boekwerk laten vervaardigen, getiteld „Mooi Zeeland". Deze uitgave geschiedde met medewerking en instemming van verschillende gemeenten in onze provincie, o.a. Vlissingen, Koude- kerke, Veere, Domburg, Breskens, Sluis, Terneuzen, Goes en Zierikzee. De uitgave is verzorgd door de N.V. D.Y. Alta's Uitgevers- en Courantenbedrijf te Amsterdam. In dit boekwerk komt een beschrijving van geheel Zeeland voor en tusschen den tekst zijn vele mooie foto's opgenomen. De uitgave zal wel bijdragen tot het be vorderen van het vreemdelingenverkeer. De tekst is geschreven door den heer Dirk L. Broeder te Veere, wiens bekwame pen een schitterende beschrijving van onze provincie heeft gegeven. Wie „Mooi Zeeland" heeft gelezen zal een uitstekenden indruk krijgen van onze provincie. De vereeniging V.V.V. te Middelburg heeft door het uitgeven yan .dit boekwerk I een nuttig werk verricht, dat wel zijn vruchten zal afwerpen. De burgemeester van Vlissingen schrijft, dat de Middelburgsche V.V.V. uitstekend werk doet met haar initatief van de uit gave „Mooi Zeeland". Wij op Walcheren behooren bijeen, kunnen elkaar niet missen, behooren elkaar geenszins in den weg te staan en moeten ons vereenigen onder de oude zinspreuk „Concordia res parvea Crescunt". (Door eendracht worden kleine dingen groot.) OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Armband met rood steentje bij Graves, café „de Zwaan". OOSTBURG Amsterdamsche Bank. Ingevolge ons gedane uitnoodiging zijn wij even een kijkje gaan nemen in het gis teren alhier geopende bankgebouw der Am sterdamsche Bank en hebben aldaar den indruk gekregen, dat alles er even sterk en solide uitziet. Het fraaie, moderne front aan de Brouwerijstraat trekt door zijn een voud en degelijkheid onmiddellijk de aan dacht. De zware voordeur binnengaande, verleent een tourniquet toegang tot de wachtkamer voor 't publiek, waar we een viertal loketten zien met zicht op het rui me kantoor. Alles is naar de eischen des tijds ingericht, zoodat er aanwezig is een spreekkamer, een tweetal kamertjes voor hen, die gebruik maken van een safe, om hunne coupons te knippen. De zeer ruime kluis heeft 64 safe-loketten van verschillen de grootte, benevens een ruimte voor in be waring te geven koffers. Natuurlijk is in alle opzichten tegen eventueele aanvallen op de bank gewaakt, waar vanuit het ver blijf van directeur of beambten een sirene in werking gesteld kan worden, terwijl langs electrischen weg tegelijk de tourni quet muurvast gezet kan worden. Alles maakt een netten en degelijken indruk, de architecten de heeren Posthumus Meyes en Van der Linden, alsmede de aannemer de heer L. C. Barens, allen te Amsterdam, hebben een mooi stuk werk geleverd. De kluis met safe-inrichting is van de firma Lips te Dordt, terwijl de centrale verwar ming werd geleverd en aangelegd door fir ma Beukers te Schiedam, de sanitaire in richting door firma Wed. Schippers en Zn. te Oostburg en de lichtinstallatie door de firma Drucks te Breskens. Het kantoor ameublement werd geleverd door Du Fosse en Zoon te Sluis en Breskens. Met ingang van heden werd tot directeur aangewezen de heer C. de Wolff Jr. alhier, die tot heden een zitdag hield voor de bank. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naai- inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Hansweert 1.40; Sas van Gent 25.36, 16.30, 14.58, 11.64, 10.50, 9.05, 8.76, 7.92, 6.78, 6.14, 5.90, 3.50, 1.60 Ter Neuzen 150, onder de letters W. P. 27.44, 20.72, 14.68, 12.80, 12,04, 11.08, f 10.50, 9.92, 7.82, 6.76, 6.30, 6.06, 4.76, 4.60, 4.46, 4.13, 4.10, 4.10, 3.80, 3.50, 3.50, 3.06, 3.06, 2.36, 1.70. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar OvezandeDriewegen cand. F. C. Willekes te Spijk. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Middelburg door ds. A. H. Oussoren te Ambt-Vollenhove (A.) Nog geen beroep. Het bericht is ons vorig nummer betref fende het beroep bij de Ger. Kerk te Oost en West-Souburg, is naar men ons verzoekt te melden, onjuist. Ger. Gem. Beroepen te Tholen cand. H. Ligtenberg te Rotterdam. Examens. Aan de rijks-universiteit te Leiden is be vorderd tot arts de heer H. G. S. van Raal- te te Middelburg. Aan de huishoud- en industrieschool te Amersfoort is geslaagd voor het examen leerares akte. M VIII mej. M. de Jonge te Goegj

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1