100 25 ruining VRIJDAG 13 JULI EERSTE BLAD Leerboeken en Studiemateriaal BOEKHANDEL D'HUIJ No. 163 73e Jaargang 1934- UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening G628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 181 lange ongeschikt- door B S S11 van een Ijl BI Over Prikkels. In lag. „DE VLINDER" STADS- EN PROVINCIENïEÜWS Miinvacaniie is safe! PROVINCIALE STATEN VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheelerijk/2.50. Voor België,Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor A AÉffc gulden bij levens- ptfTjtfl) gulden bij dood A gulden bij verlies 4 pIT JIUHU heid tot werken. %jê een ongeluk. \]t vP hand, voet of oog. 1U w gulden bij dood AAA gulden bij verlies door li van een een ongeluk. 45 hand, voet of oog. AANOESLÖTEN BIJ HET BUREAU "VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen In een woestijn moeten we den dorst der men- schen niet gaan prikkelen of trachten levendig te houden. De verlaging der steunnormen is gemoti veerd geworden met' eene verwijzing naar de schier ondragelijke lasten, welke door de werkloosheidszorg op de gemeenschap komen te rusten. Dat is een argument. De verlaging is mede gemotiveerd geworden met de beweging, dat het noodig zoude zijn om onder de gesteunden den prikkel levendig te houden tot zoeken naar arbeid in het vrije bedrijf. Ook dat is een argument, doch o.i. slechts een van betrekkelijke waarde. We gelooven wel, dat er menschen zijn, die luiheid prefereeren boven moeheid. Zóó zijn er altijd lieden geweest, in alle tijden en onder alle bevolkingsklassen. En er is geen reden om aan te nemen, «dat dit bij zondere menschensoort tot uitsterven te bewegen zoude zijn. We zien echter niet in, waarom het zoo zeer noodig is, dat juist nu, in crisistijd, de arbeidslust der luien zoo sterk zou moe ten worden opgejaagd en aan de belangen van die jacht het wel en wee van de goed- willenden moet worden geofferd. Dat toch is het effect der steunverlagingen. De maatschappelijke situatie is zoo, dat er meerendeel een tekort aan werkgelegen heid is voor degenen, die arbeiden kunnen en willen. Degenen, die buiten de arbeïds- verdeeling vallen, zijn de slachtoffers van het genoemde tekort de werkloozen. Voor ons land schijnen dat 300.000 a 400.000 per sonen te zijn. Onder die honderdduizenden zijn natuur lijk een aantal arbeidsschuwen, we twijfelen daar niet aan. We hebben geen greintje respect voor die lieden, maar vra gen ons af, waarom het nu eigenlijk noo dig en nuttig is, dat we die nietsnutters met geweld gaan opdrijven naar den ar beid. Wordt de gemeenschap aldus ont last Geenszins Als er 300.000 arbeiders overbodig zijn, dan zal practisch iedere werklooze, die aan den slag komt, een arbeidende werkloos maken. Voor iedere luiaard, dien we aan het werk zetten, komt een flinke kerel op de keien, voor wien het arbeiden een lust is. We hebben vroeger al eens geschreven, dat, hoe juist overigens de regel moet wor den geheeten, dat de steunnormen blijven beneden het normale loonpeil, deze regel niet tot in het absurde kan noch mag wor den doorgevoerd. Als het loonpeil genaderd is tot de grens van het bestaansminimum, dan mag de steunnorm daar niet hen eden worden ge drukt. Zelfs niet onder voorgeven, dat de prikkel tot het zoeken van arbeid moet worden levendig gehouden. In een tijd van groote werkloosheid heeft 't levendig houden van zulke prikkels bo vendien geen practisch effect, zooals we hierboven hebben uiteengezet. Het is en blijft natuurlijk een vervelend iets, dat we gemeenschapsgeld, vaak dóór handenarbeid opgebracht, moeten uitkeeren aan luiaards, maar dat vervelende blijft evenzeer gelden, als we den steun met een gulden of een daalder gaan verlagen. Voor luiaards valt altijd wel arbeid te be denken, welke op zich de werkgelegenheid in het algemeen niet schaadt. Indien de werkloosheidslasten moeten worden gedrukt, dan resten nog andere methoden dan steunverlaging. De Amster- damsche predikanten noemden in een tele gram aan de regeering reeds desnoods scherpere bezuiniging en belastingverhoo- g'ing. Wij zouden daarnevens nog willen wijzen op het nut eener meer rationeele arbeids verdeling. Wanneer werkkrachten moeten worden vervangen, of nieuwe aangesteld, laten overheid en particuliere werkgevers dan - bij overigens voldoende kwaliteiten der sollicitanten voorkeur geven aan jon gens boven meisjes, mannen boven vrou wen, gehuwden boven vrijgezellen, vaders hoven kinderloozen. Niet omdat een gehuwde arbeider heter is dan een vrijgezel of een vadèr meer res pect verdient dan een kinderloöze, maar eenvoudig om redenen van practisch maat schappelijk nuttig effect. Als er tóch 300.000 of méér menschen in ons land werkloos moeten rondloopen, laten het dan diegenen zijn, wier onder- houdslast het minst zwaar drukt op de gemeenschap. De steunnormen als zoodanig behoeven dan niet te worden verlaagd tot een peil, hetwelk wanhoop forceert en de werk loozen tot speelgoed maakt van politieke desperado's. KLEINE MARKT 7 is het Buitengewone koopjes Zie de étalage De gasconcessie. Ged. Staten van Zeeland hebben goed keuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad van 22 Juni jl., om met de N.V. Nederlandsch-Indische Gas Maat schappij te Rotterdam te stichten de naam- looze vennootschap Zeeuwsche Gas Maat schappij gezeteld -te -Vlissingen, voor de gasvoorziening der gemeente Vlissingen en eventueel in andere Zeeuwsche gemeenten. (Het geheele besluit hebbeii wij opgeno men in ons nummer van 23 Juni jl.) Zeebaden. In de week van 5 tot en met 12 Juli werden in het gewone bad genomen 3660 zeebaden, waarvan 1987 door dames en 1673 door heeren en in het volksbad 3000. waarvan 1358 door dames en 1642 dooi' heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 79 graden en de gemiddelde tempera tuur van het water 643,4 graden. Een huldiging. Uit de patiënten en oud-patienten van dokter J. P. Vermaas had zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren dr. de Noo, W. P. Edelman, wethouder van Onderwijs, M. Laernoes, ree-commandant bij de stoom vaartmaatschappij Zeeland, Krijger, Cla- risse en Lodder, om bovengenoemden medi cus bij zijn zeventigsten jaardag te huldi gen. Om 11 uur begaf de commissie zich heden naar het huis van den jubilaris om hem met dezen dag geluk te wenschen. De woordvoerder der commissie, de heer W. P. Edelman, deed dit op gevoelvolle wijze, waarmee hij zijn speechen altijd voordraagt. Hij memoreerde, dat 70 jaar geleden te Venlo een jongske geboren was, dat de namen gekregen had Jacobus Pieter Ver maas. Daaruit is „onze" dokter gegroeid, die zich reeds jong hier heeft gevestigd en nu nabij 45 jaar in dienst is geweest van de lijdende menschheid. Spreker prees hem om de heerlijke wijze waarop hij zijn taak had vervuld en daar om was er vreugde onder z'n vele patiënten en oud-patienten, waarvoor hij steeds be reid gevonden werd, bij dag en nacht hulp te verleenen. De heeren, die de kleine com missie uit zijn patiënten en oud-patienten vormen, hebben daarom met graagte de gelegenheid aangegrepen om hulde en dank te betuigen aan dr. Vermaas en het was spreker, een van zijri oudste patiënten, een groote eer, dat hij als woordvoerder geko zen werd. Hij spreekt de hoop uit, dat de dokter nog vele jaren voor zijn familie, zijn practijk, zijn patiënten gespaard moge blij ven, want voor velen dezer laatsten is hij naast dokter ook huisvriend en steun ge worden. God moge u nog vele jaren ge zondheid schenken. Maar ging spr. voort, woorden blijven klanken, die vervagen en ten slotte geheel verloren gaan. Daarom hebben uw patiënten gemeend u te verzoe ken wel van hen te willen aanvaarden een stoffelijk bewijs hunner dankbaarheid, lil. 'n schrijfbureau met bureaustool. Hij hoopte, dat hij er nog vele lange jaren gebruik van zou kunnen maken en dat de aanblik daar van u de schare uwer patiënten voor oogen zal brengen. Maar de tijd zal misschien komen, dat die namen ook vervagen en daarom bieden wij u een roman aan, waar uit u bjj het doorbladeren steeds de ge schiedenis uwer patiënten zult kunnen lezen bij het zien hunner namen. Zich tot mevrouw Vermaas wendend, die lief en leed met haar man gedragen heeft, die meegeholpen heeft om den dokter in.ge- moedelrjke, prettige stemming te brengen. Hij wenschte haar alsmede de dochter en verdere familieleden toe, dat de jubilaris nog lange jaren gespaard mocht blijven en bood haar uit achting een bloemenhulde aan. Dat was trouwens niet het eenige ge schenk in de blijde, vroolijke kinderen der natuur, dat den jarige geschonken werd, want, als we aan de opsomming der bloem stukken, waaronder we o.a. een groot zagen van de „Nutsspaarbank" wilden beginnen, zouden we te veel ruimte opeischen. Nadat de jubilaris met eenige hartelijke woorden bedankt had voor de huldiging en het cadeau bezichtigd en dankbaar aan vaard had, werd de koffie geserveerd. Het album, waarin de namen der patiën ten en oud-patientènvermeld waren, en dat keurig bewerkt was, droeg op de eerste bladzijde de opdracht 18641934 (gescheiden door 't Vlis- singsche wapen) en daaronder Naamlijst van patiënten en oud-pa tienten van den heer Jacobus Pieter Vermaas, arts te Vlissingen, welke hebben bijgedragen aan het cadeau hem aangeboden op 13 Juli, ter ge legenheid van. zijn 70,sten jaardag. Het bedrag dat overgebleven was van de bijdragen, werd den jubilaris ter hand ge steld, die daaraan dé bestemming zal geven welke hem het aangenaamste is. Een excursiereis. Hedenmorgen kwam op de reede alhier aan het groote Fransche passagierschip „La Fayette" met 'n groot aantal toeristen. Het overgroote deel der passagiers zijn met een sleepboot en niet de motorboot „Prins Wil lem I" van den provincialen stoomboot- dienst van boord gehaald en voor een klein deel te Breskens, maar voor het overgroote deel te Vlissingen aan wal gebracht. Daar waren ook aangekomen enkele Touringcars uit Antwerpen en zij, die te Vlissingen voet aan wal zetten, hebben met die auto's een tocht door Walcheren ge maakt, om door Zuid-Beveland en Noord- Brabant naar Antwerpen te rijden. De tou ringcars hadden ook personen uit Antwer pen mede gebracht en deze zijn te Vlissin gen aan boord van de „La Fayette" ge gaan, die later naar Antwerpen is opge- stoomd om allen daar weer aan boord te nemen. Het is een deel van een bootreis, die met de „La Fayette" af en toe wordt onderno men. V. T. V. Van belanghebbende zijde verzoekt men ons te melden dat de leden en adspiranten der V.T.V. niet op Vrijdag 13 Juli naar Middelburg gaan, zooals in ons nummer van gisteren werd geannonceerd, doch dat zij hedenavond 7 uur ter bespreking hier van op het voetbalveld aan den Kapoen- tjesweg aanwezig dienen te zijn. (Zie adver tentie in ons nummer van heden). Scheepvaart berichten. Heden is hier gepasseerd het Amerikaan- sche schoolschip „Nantuket" van Liverpool naar Antwerpen. MIDDELBURG Benoeming secretaris Burgerlyk Armbestuur. Burg. en Weth. deelen den raad mede, dat nadat in de vergadering van 30 Mei was besloten tot aanhouding der benoeming van een secretaris van het Burgerlijk Armbe stuur, op 9 Juni een bespreking met het Armbestuur plaats had, waarop Burg. en Weth. op 15 Juni een schrijven tot dat be stuur richtten en nu bij schrijven van 25 Juni dit Armbestuur een nieuwe voordracht voor de secretaris-vacature toezond. Af schriften van al deze brieven zijn voor de leden van den raad „in de gesloten trom mel" ter inzage gelegd en stellen Burg. en Weth. voor in de eerstvolgende raadsver gadering tot benoeming van een secretaris over te gaan. De voordracht wordt in de gedrukte stukken niet nader genoemd. Rekening gemeente-bedryven. De Gemeentelijke waterleiding had over 1933 een netto-verlies van 562:81 en waar het bedrijf geen rseerve bezit, stellen Burg. en Weth. voor dit verlies aan het bedrijf uit te keefen. Zij merken op, dat het verlies 2842.74 minder bedraagt dan het op de gemeente- begrooting geraamde bedrag. De rekening van de Gasfabriek wijst een winst aan van 13.468.1714. of 12.226.77 meer dan is geraamd. Burg. en Weth. stel- bij Badhuisstraat 15. Telef. 348 len voor de winst aan de reserve toe te voegen. De rekening van het Electriciteitsbedrijf wijst 69.091.53 of 11.397.20 meer dan de raming. Daar de reserve 5 van het in het be drijf vastgelegde kapitaal heeft bereikt, stellen Burg. en Weth. voor de netto-winst geheel in de gemeentekas te storten. De dienst van gemeentewerken heeft over 1933' een tekort op zijn rekening van 149.40, en stellen Burg. en Weth. voor dit bedrag naar de rekening 1934 over te bren gen. Kosten Veersche weg. Nu gebleken is, dat Ged. Staten er ge noegen mede nemen, dat de gemeente 1/16 bijdraagt in de kosten tot verbetering van den Middelburg-Veerschen weg voor zoover zij zijn uitgegaan van de oorspronkelijke begrooting, stellen Burg. en Weth. voor alsnog 1312.23 bij te dragen, en dit be drag t.z.t. in een leening op te nemen. Een jubileum van het Leger des Heils. Gisteren heeft het korps Middelburg van het Leger des Heils zijn 45-jarig bestaan herdacht in een goed bezette Concert- en Gehoorzaal. De bijeenkomst werd geopend door den adjudant van den mede aanwezigen com mandant B. Vlas, majoor Salinen, die een lied uit den bundel deed zingen, waarna adjudant Verhage, ^vroeger te Middelburg, thans te Goes, voorging in gebed. De kapiteine te Middelburg, mej. Grok, wees op het moeilijke werk toen men 45 jaar geleden begon. Men had in de eerste plaats te strijden tegen vooroordeel. De zangbrigades van Middelburg en Goes zongen vervolgens onder leiding van adju dant Claeijs, een speciaal jaarfeestlied. Hierna was het woord aan den heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, die zeide, dat men niet ten onrechte bij den burgemeester belangstelling heeft verwacht voor het in sociaal opzicht zeker goede werk van het Leger des Heils. Het is een eerste hulp bij ongelukken, een reddingboot op de levenszee, een ambulance bij den le vensstrijd. Wie zal zeggen, hoeveel nut het korps in den loop der jaren heeft mogen doen, hoeveel krachten het heeft mogen wakkerroepen. Daarom heeft de burge meester van Middelburg alle reden uiting te geven van waardeering en dank voor dit alles. Persoonlijk heeft spr. alle eerbied voor hetgeen het Leger des Heils op geestelijk gebied doet. Het bevordert volharding, trouw en zelfverloochening. Als er gewerkt wordt uit liefde, dan geeft God zijn zegen. Hier is het liefde voor zijn naasten. Spreker erkende dan ook ten volle de groote gods dienstige en geestelijke waarde van het Le ger des Heils. Dé volgende spreker was de heer mr. P. Dieleman, die sprak als lid van het korps, en die er op wees, dat men Woensdag de bijzetting had van den Prins der Nederlan den en dat men mede treurde met Neder lands Koningin en Nederlands Kroonprin ses. Nu had men gisteren weer vreugde met de Koningskinderen, die de menschen bren gen van uit de duisternis tot het licht. Men heeft spr. wel eens gevraagd hoe hy zich kon voegen bij de Heilssoldaten, die toch de eenvoudigen zijn, die behooren tot de heffe des volks. Maar spr. noemt dit onjuist, het zijn niet de heffe des volks, maar de koningskinderen, die Zijn Konink rijk brengen en dat van den Heiland. Zij hebben het voorbeeld van die discipelen van Christus gevolgd en dit alleen door te die nen. Toen in 1889 William Booth naar Ne derland kwam, waren er 22 korpsen, maar nog hetzelfde jaar kwamen er meer en Middelburg is het 24e geweest en nog steeds. De wijzigingen in het wereldverkeer, had den de menschen afgebracht van God en toen deed Booth zijn bazuinen klinken om aan te toonen, wat te doen stond. Voor Mid delburg hadden in Zeeland Retranchement en Vlissingen reeds een korps, maar op 10 Juli 1889 stond in de „Heilsoldaat", dat te Middelburg op 13 en 14 Juli de oprichting van het korps zou plaats hebben. Dit is ook hier met strijd gepaard ge gaan. Men kon toen telkens berichten lezen dat er oploopjes waren bij het gebouw, dat ruiten werden ingeworpen en men kon zich niet veilig in de kleedij van het Leger op straat vertoonen. Spr. bracht dank aan God, die .dit alles veranderde en aan de want ik heb "AKKERTJES" in mijn zak., Ik heb géén bedorven dag door "zoo'n" De Ideale pijnstillers die altijd van pas komen en direct afdoend helpen. "AKKER"TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 Ct. (omzetbelasting inbegrepen]. pioniers, die dien tijd in Middelburg mede maakten. Als het korps 50 jaar bestaat, kan men zijn werk beter eens geheel overzien, maar nu kan men reeds vaststellen, dat dit werk velen tot rijke zegen is geweest. Dit heeft spr. ook ondervonden, toen hij een paar jaar geleden begon met het bezoeken der bijeenkomsten van het Leger. Hij had geen vrede met zichzelf en de Booze dacht reeds hem te pakken te hebben, maar bij het Le ger vond hij de waarheid en de waarach tigheid en besefte hij, dat het Leger des Heils in den waren zin des woords 'n heils leger is. De verdere avond was gevuld met zarig en muziek, terwijl commandant Vlas sloot met het uitspreken van een bede. De Abdij-uitvoering. Het programma van de uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps in de Abdij op a.s. Zondag van 12 tot 1 uur, meldt, dat voor het eigenlijke programma zal worden ten gehoore gebracht de Treurmarsch uit het oratorium „Samson" van C. F. Handel, zulks als een in memoriam Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. OOST- EN WEST-SOUBURG Een verwonding. Hedenmorgen had de werkman B., toen hij een gevallen steen van een in beweging zijnde wagen wilde grijpen, bet ongeluk, dat zijn hand gedeeltelijk door het wiel werd aangereden. Zijn hand werd zoodanig gekwetst, dat hij zich direct onder .dokters behandeling moest stellen. Een aanrijding. Op den Nieuwen Vlissingschen weg had hedenmorgen 'n aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van Ritthem en een wagen met groente en eieren. Een honderdtal eieren lagen spoedig stuk op straat. Een schadepost voor den groentekoopman, die de politie met een en ander in kemiis heeft gesteld. CLINGE Diefstal. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, is dezer dagen ingebroken in de woning van den caféhouder Van C. te Clinge. Uit een in de woonkamer staande kast werd een belangrijk bedrag aan geld medegeno men. De politie stelt een onderzoek in. Besmettelyke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 7 gevallen van roodvonk, n.l. 4 te Arnemuiden en 1 in ieder der gemeenten Goes, Kruiningen en Vlissingen. Zitting van Vrijdagmorgen. Afwezig de heeren Overhoff, De Ridder, Edelman en De Jonge. Herdenking Z.K.H. Prins Hendrik. Te 10 uur opent de voorzitter de vergade ring en herdenkt allereerst het overlydea van Z.K.H. Prins Hendrik. Spr. uit een woord van hartelijke deelneming voor de Koningin en de Prinses, die zoo zwaar be proefd worden. Moge de Almachtige God hen sterken om ook dit .verlies te dragen.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1