500 PRIJS VERLAGING PALMOLIVE ZEEP DONDERDAG 13 JULI 2 VOOR 25 CENT No.162 72e Jaargang i 1934' Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen e¥rste blad STADSEN PRGVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—, alles bii vooruitbetaling gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGJNÜ „DE NEDERLANDSC'HE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg-. 'en'Weth. is'het volgende voorstel aanden gemeenteraad gedaan In overgelégde 'adressen worden door de volgende heeiren dé achter hun namen vermelde* oppervlakten grond in koop van de gemeente aangevraagd tegen de' daar voor door uw raad vastgestelde prijzen a. J. N, D. Bijl; q.q. teVlissingen, onge veer 362 M2.t grond aa.n den Vlissingschen Zandweg voor een koopsom van 2117.50 (77 M2. k 15 100 M2. 5 en 185 M2. a 2.50) b, firma De Muijpck te Vlissingen 108 M2. grond aan 'de Vsrkuy'l Quakkelaarstraat h. 10 1080. Aangezien tegen de inwilliging van deze verzoeken bij ons' collége geen' bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen aan adressanten den vérlaiigden grond in koop af te' staan tegen de koopsommen j achter hun" namen vermeld, ten bate van het Grondbe "rijf en voorts onder de gebrui kelijke voorwaarden. Standplaats voor aiito's by het station. Wij vestigen'de 'aandacht van verhuurders van auto's op een publicatie van Burg. en Weth. in dit nummer betreffende het aan vragen van vergunning om een standplaats met een auto'bij het spoorwegstation alhier. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft Vrijdag il3 I Juli, 's avonds 8 uur, een concert op den Boulevard Evertsen. Programma: 1. „Mit kraft und feuer", marsch,H. L. Blankenburg 2. Ouverture „Cavalerie legére", Suppé Briffaux 3. Mosaique de l'Op. „Nabuchodonosor", M. J. H. Kesséls 4. „Magdala", fantaisieG. Morand 5. „Pour la Patrie", pas redoublé, Aug. Eenhaes 7. „Lustspiel Ouverture", L. Blauw 6. „Aux Bords du Rhin" pas redoublé, HerzerMartin 8. „Marie Henriette", fantaisie, I. Montagne 9. Finale. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een prachtige collectie opnamen in groot form.at van de begrafenis van Prins Hen drik Het vertrek van het paleis Noord einde, de lijkwagen, overzicht van den stoet bij het Binnenhol, de burgemeesters op het Noordeinde, de aankomst van de Koningin en de Prinses te Delft, de lijkwagen bij aan komst aan de Nieuwe Kerk te Delft met in het portiek de Koningin en de Prinses in afwachting, de Koningin en de Prinses ver laten het kerkgebouw te Delft na de begra fenisplechtigheid tusschen een haag van gepresenteerde geweren. Voorts het défilé langs de baar van Z.K.H. den Prins. Burge meester De Vlugt schouwt de troepen, die in verband met de ongeregeldheden te Am sterdam aldaar zijn aangekomen. Begra fenis van mevr. Riek de la Mar—Kleij. Brand in een asbest-cementplatenfabriek. - Kijkdag van in den trein achtergelaten voorwerpen in het Notarishuis te Utrecht. De Duitsche ex-keizer bezoekt het nieu we zwembad te Doorn. Ongeregeldheden te Rotterdam. Brand in de Touwfabrie- ken te Edam, Vlissingsche Transportcolonne Roode Kruis. Een aantal leden van bovengenoemde ver eeniging hebben ook gisteren de begrafenis plechtigheid van Prins Hendrik bijgewoond. Een drietal ploegcommandanten maakten deel uit van de eerewacht te Delft. De ove rigen hadden plaats genomen aan den Rijs- wykschen weg, waar ze vele personen, die door het lange wachten en de warmte onwel waren geworden, behulpzaam zijn geweest. Feestvereeniging „Het Eiland". Bovengenoemde vereeniging vierde jl. Dinsdag haar jaarlijkschen feestdag met het organiseeren van een autotochtje naar Breda en omstreken. Werd het vorig jaar een tocht gemaakt naar het Mastbosch, nu werd een bezoek gebracht aan het Lies bosch. Met een vijftal autobussen met plus mi nus 160 personen, waaronder 70 kinderen, elke bus voorzien van een Roode Kruis zuster, werd 's morgens om half acht de tocht aangevangen met een rondrit over het Eiland, door de stad naar Bergen op Zoom, waar de eerste rust werd gehouden, Na hier eenigen tijd gerust te hebben, wer den de wagens weer opgezocht en verder gereden naar Breda, alwaar bij café Lies- bosch de inwendige mensch werd versterkt en waar ook de heer Brocks, die evenals vorig jaar ons als gids zou begeleiden, aan wezig was. Na hier een uurtje vertoefd te hebben, werd aangevangen met een wande ling door het prachtige Liesbo.sch, wat voor ons Eiland-bewoners, die gewoon zijn aao het water te vertoeven, iets heel anders was. Dat er dan ook volop genoten werd, spreekt wel vanzelf, vooral door de jeugd, die niet moe werd om door de bosschen: te draven en naar de prachtige varens te kij ken. Ook werd nog een zgn. doolhof in het bosch bezocht, wat een prachtig gezicht op leverde. Een interessant geval deed zich nog voor. Twee mannen zijn bezig palen van plm. 2 meter lengte te ontdoen van hun •bast. Op onze vraag, waarom die zoo afge kapt werden, kregen wij ten antwoord die palen zijn voor de zeewering te Vlissingen, zoodat wij als Vlissingers de versterking van dijk en boulevard hier klaar zaken unaken. Een beschrijving van al het moois, dat wij dien .dag gezien hebben, zou ons te .ver voeren. 'Na'nog' eenigen tijd in Breda vertoefd te hebben,'werd om 6.15 uur de terugreis aan vaard en'werd in Bergen op Zoom nog wat gebruikt om dan circa half elf weer in Vlissingen aan te komen. Dat er nog volop leven in zat, getuigde vooral de jeugd, die het lied „Wij gaan naarBreda", voor deze gelegenheid op gemaakt door den heer J. C. Broeke, voort durend liet, hooren. In elke autobus was een accordéonist geplaatst, die de yroolrjke •stemming er goed wist in te houden. Met een rondrit over het Eiland werd deze feestdag,- 'Me begunstigd werd-door., schitterend zomerweer, besloten. Rest ons nog een woord van bij zonderen dank te brengen aan den heer J. A. Visser, eigenaar van de Vlissingsche Melkinrich ting „Koena", die de noodige fleschjes fosco gratis ter beschikking had gesteld en ook aan de damesafdeeling der transportcolon ne van -het Roode Kruis, die zorgde voor dé deskundige behandeling. Voor deze sym pathieke medewerking die ook gratis ver strekt werd is hier een woord van dank zeker op zijn plaats. Ook den heer Broeks komt een woord van dank toe voor zijn belangelooze hulp bij het rondleiden door de bosschen en zijn verdere begeleiding door Breda verstrekt. Vreemdelingen. Heden kwamen met de provinciale booten 1100 passagiers van de Belgische badplaat sen mede, terwijl 62 auto's werden over gezet. Een begin van brand. Het begin van brand dat gistermiddag is ontstaan nabij de Lampsinsstraat had niet plaats op het aan de A. P. C. behoorende terrein, doch behoorde aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", die de schutting reeds heeft vernieuwd. Het ontstaan der Zeeuwsche luchtlijn. In de constitueerende vergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, op 4 Maart jl. te Middelburg gehouden, werd door den heer dr. S. S. Smeding een voor dracht gehouden over het ontstaan van de Zeeuwsche luchtlijn. Van deze vergadering hebben wij destijds een verslag opgenomen. Deze voordracht is thans in boekvorm verschenen bij de firma G. W. den Boer te Middelburg. Het boekje is mooi geïllustreerd en wie in bijzonderheden het ontstaan van Neder- land's eerste luchtlijn wil lezen schaffe zich dit boekje aan. Het is verdeeld in de volgende hoofdstuk ken Vliegveld en luchtlijn het vliegveld Vlissingen het vliegveld Haamstede en de Zeeuwsche luchtlijn. Het is zooals de schrijver aan het slot van zijn beschouwing zegt De oprichting eener provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart wil zeggen, dat van de luchtvaart veel voor Zeeland verwacht wordt. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Poppenmuts bij Schipper, Beciusstr. 16. BRESKENS Een taxi-dienst. Naar wij vernemen, heeft de N.V stoom tram maatschappij Breskens Maldeghem alhier een taxidienst ingesteld. Zwemwedstrijden. De zwemvereeniging „Scheldestroom" or ganiseert tegen Zaterdag 28 en Zondag 29 Juli zwemwedstrijden, waaraan medewer king verleenen de Rotterdamsche Dames- zwemvereenigin'g en de Kon. Antwerpsche Zwemvereeniging. CADZAND De Belgische koning te Cadzand. Zondagvoormiddag zou koning Leopold, die sinds 5 Juni met zijn huisgezin op zijn villa nabij het Zwin heeft vertoefd, een tocht te paard hébben gemaakt over Cad- zand-haven en door de duinen tot nabij het badhuis Denninck, meldt het „Dagbl. van Noord-Brabant". ST. KRUIS Zeeuwsch-Vlaamsche kermispret. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan „de Zeeuw" In wel heel schrille tegenstelling met de rouw in Nederland, is dat wat zich dezer dagen afspeelt in het dorpje Sint Kruis in "West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar gaat de kermis ongehinderd haar gang. Alleen vandaag zal men éven stoppen om dan morgen de scha in te halen. Maar erger dan dit gebrek aan gevoel is, dat daar op zeer ernstige wrjze de wet wordt overtreden, en dat onder het oog der politie. Daar tapt' men in danstenten alcoholische dranken met medeweten, neen sterker nóg, in het bijzijn der politie. Naar een oogge tuige me mededeelde, dronk het hoofd dei- plaatselijke politie. er.lustig zijn potje bier. Daar ziet men in de dansgélegenheden jeugdige personen beneden 18 jaar lustig a,an den gang. Alles tegen de wettelijke voorschriften. In het naburige Aardenburg- wordt juist aan de wettelijke regelen in dezen streng de hand gehouden. En nu de goe gemeente ziet, dat in St. Kruis maar alles mag, denkt men natuurlijk* dat de burgemeester in Aardenburg de schuld is, dat het daar niet mag, terwijl deze juist de hand aan de wet houdt. De raad van St. Kruis is R.-Katholiek in meerderheid, de burgemeester is even eens katholiek. Zouden zij allen het niet we ten, dat- in deze dagen de R.-Kath. geeste lijkheid, ook in Aardenburg, waaronder St. Kruis ressorteert, alles doet om de'jeugdige personen voor verleiding te bewaren? Zou het hoofd der politie in St. Kruis nu toch werkelijk niet weten, dat er nog zoo iets als wettelijke voorschriften zijn? Of lappen ze het alles aan hun laars? Wel een goed voorbeeld in deze tijden van verwording op zoo velerlei gebied. Is het dan wonder als men ziet, hoe de dragers van het gezag zelf de wet laten overtreden, dat het volk .geen eerbied meer voor het gezag heeft? En bij velen rijst de vraag, weet men dat „hooe-erop" niet? Zal dat zelfde spelletje Donderdag nog eens gespeeld worden? TERNEUZEN Surséance van betaling. Bij beschikking der rechtbank te Middel burg, Kamer van Vacantie, van 11 Juli 1934 is aan Johannes Cornells van Rompu, wo nende te Ter Neuzen, aan de- Westkolk- straat aldaar, handeldrijvende onder den firmanaam Johan van Rompu, in steenko len en bronwateren, surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 25 Juni 1934 met benoeming van den heer Mr. G. Tichelman, advocaat en procureur te Ter Neuzen, tot bewindvoer der, teneinde met den schuldenaar het be heer over zijn zaken te voeren. Ter vergadering van schuldeischers werd door 2 crediteuren voor schuldvorderingen tot een'bedrag, van 81£»9.70 tegen het ver leenen der gevraagde surséance van beta ling gestemd, terwijl door 10 crediteuren voor schuldvorderingen tot een bedrag van 24.479.78 voor het verleenen der gevraag de surséance van betaling werd gestemd. Samenvoeging van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar het „Dagbl. v. N.-Br." uit betrouw bare bron verneemt, zijn verschillende ge meentebesturen thans betrokken bij de voorgenomen samenvoeging van gemeenten (Vogelwaarde) met het gemeentebestuur van Hontenisse, uitgenoodigd tot het hou den van een bespreking met Ged. Staten van Zeeland op 19 Juli a.s- over een nieuw plan tot samenvoeging van vijf gemeenten (Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Bosch- kapelle en Stoppeldijk). INTERVIEW MET HITLER. De „New-lYork Herald" publiceert een interview dat een Amerikaansch professor, Alfred J. Pearson, uit Des Moines, Iowa, verleden week met Hit1 er had over de dra matische gebeurtenissen van Zaterdag 30 Juni. Professor Pearson heeft altijd belang stelling gehad voor de buitenlandsche poli tiek. Coolidge benoemde hem tot gezant in Polen in 1924. Twee jaar later was Paerson gezant in Finland, waar hij vier jaar bleef. Zijn interview met Hitler had plaats op Vrijdag 6 Juli en is het eerste interview dat Hitier na 30 Juni heeft toegestaan. Prof. Pearson werd bij Hitier geïntrodu ceerd door dr. Hjalmar Schacht, den presi dent van de Rijksbank. „Wat mag ik Amerika vertellen over de onlangs plaats gehad hebbende gebeurte nissen in Duitschland en over den tegen- woordigen toestand was de eerste vraag. „De waarheid", antwoordde Hitier snel. „Duitschland heeft niets te verbergen. Over eenigen tijd hopen wij alle feiten bekend te kunnen maken. Het is voor ons heel onge lukkig dat wilde geruchten in omloop zijn. Duitschland is dicht bevolkt en daardoor verspreiden zulke berichten zich snel. Dat is gevaarlijk voor ons. Wanneer bij u in San Francisco iets gebeurt, merkt men in New-York er niets van omdat uw land niet zoo dicht bevolkt is. Heel anders is het by ons. Elke beroering, ernstig of niet ernstig, raakt ons allen. Reeds eenige maanden hadden wij moei lijkheden in onze gelederen. Mannen die ik absoluut vertrouwde bleken verraders te zij. Het is ."agisch en verschrikkelijk. Deze leiders, hooggeplaatst en met heilige autori teit bekleed, zwoeren samen om de regee ring omver te werpen. Er bestond voor mij geen alternatief. Ik moest den eed van mijn ambt en het vertrouwen van mijn volk ge stand doen en ik moest de verraders uit den weg ruimen. Zoo moest het Duitsche .volk gered worden van de tragedie van een bur geroorlog. Een burgeroorlog in Duitschland zou het land verscheuren en een chaos tengevolge hebben. Voor Europa zou dit ook groot ge vaar meebrengen. Om burgeroorlog, bloed- verspilling en nameloos lijden in een land. dat reeds gedurende jaren zwaar beproefd is, te voorkomen moest ik snel handelen en met een kracht, die natuurlijk in ver schillende kringen critiek zal uitlokken. Ik hoop alleen dat zij die het niet eens zijn met wat ik deed, zoo wijs zullen zijn om hun oordeel op te schorten totdat zij de fei ten kennen en de waarheid ontdekken. Volgens mijn meening was het mijn ge biedende plicht om het leven van eenige sa menzweerders en verraders op te offeren, die gedreven werden door zelfzuchtige am bitie en een hunkering naar macht, om te voorkomen dat het land gedompeld zou worden in den chaos van een burgeroorlog, waarin honderden en duizenden onschuldige menschen als slachtoffer zouden vallen." Hitier wees vervolgens op Oostenrijk, waar honderden personen werden gedood als gevolg van een poging tot opstand. Het verbaasde hem dat het buitenland hem ver wijt zijn plicht gedaan te hebben als dienaar van zijn volk. Er zijn voorts menschen die zeggen dat hij op een andere wijze had moeten optreden. Maar alleen zij die we ten hoe de laatste maanden in het geheim gekonkeld en geïntrigeerd is, hebben recht om te spreken. Professor Pearson vroeg den leider welke richting de Duitsche regeering thans zou volgen. „Er zal geen verandering komen", zeide de rijkskanselier op beslisten toon. „De re geering zal niet naar rechts en niet naar links ombuigen, maar de richting volgen die zij steeds gevolgd heeft. Dit beteekent voor waarts gaan in rechte lijn. Corruptie bij het uitoefenen van een pu blieke functie zal moeten ophouden. Publiek recht is publieke plicht. Eerlijkheid is het wachtwoord." DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIË OPGEKLAARD. De Brusselsche correspondent van „het Vad." meldde gisterenavond De politieke toestand, die in het begin van de week in verband met de oppositie van Max, den Brusselschen burgemeester, tevens leider van de liberale' fractie, zeer precair was, is hedenochtend grootendeels opgeklaard. Daar hij niet veel steun vond bij de liberale Kamerleden, stemde burge meester Max er in toe zijn houding eenigs- zins te wijzigen. In de speciale Kamercommissie, belast met de voorbereidende behandeling van het regeeringsvoorstel betreffende de volmach ten, heerschte dan ook reeds 's ochtends een veel gunstiger stemming. Verscheidene ministers woonden de vergadering bij en verstrekten uitleg betreffende een aantal min of meer duister gebleven punten. Ver schillende wijzigingen werden gaandeweg aan den tekst aangebracht. Zoo werd onder meer een amendement aangenomen, bepa lend, dat de volmacht niet verleend wordt voor een termijn van 7 maanden, maar reeds 30 November ten einde zal loopen. De commissie heeft eerst halftwee gisteren middag het geamendeerd voorstel van de regeering goedgekeurd met 13 tegen 10 stemmen en 1 onthouding. De algemeene indrilfc na afloop van deze vergadering was, dat, indien zich geen nieuwe verwikkelingen voordoen, het ge vaar voor een regeéringscrisis hiermede als bezworen kan worden beschouwd. GANDHI WIL WEER VASTEN. Gandhi heeft besloten, wegens beleedi- ging van een orthodox Hindoe-leider te A j mere boete te doen, en wil derhalve we- deiom zeven dagen vasten, te beginnen met

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1