500 300 150 25 Het verscheiden van Z.K.H. Prins Hendrik do-Nederlanden WOENSDAG 4 JULI No. 155 'f 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.alles bij vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het overlijden met groote verslagenheid vernomen. Het plotseling overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik is alom in den lande met groote verslagenheid vernomen. Men begreep wel dat de gezond heidstoestand van Z.K.H. niet gunstig was, doch dat het verscheiden zoo on verwacht zou plaats hebben, heeft wel niemand verwacht. Hadden de geneesheeren dit kunnen vermoeden, dan zou H.K.H. Prinses Juliana zeker reeds eerder uit Enge land zijn overgekomen, om haar ge liefden vader te bezoeken. Plotseling is de Prins op 58-jarigen leeftijd uit het volle leven weggerukt. Woensdag 27 Juni heeft Z.K.H. nog de begrafenis bijgewoond van baron Van Hardenbroek en Donderdag 28 Juni werd hij op het ziekbed geworpen, dat zijn sterfbed is geworden. Z. K. H. Heinrich, Wladimir, Al- brecht, Ernst, Hertog van Mecklen burg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Star gard, werd op 19 April 1876 té Schwe rin geboren uit het huwelijk van Z.K. H. Friedrich, groot-hertog van Meck lenburg en van H.K.H. Marie Caro lina, prinses van Schwarzburg. De Prins werd ruim 58 jaar oud. Hij was de jongste zoon uit een der de huwelijk van den groot-hertog, wel ke laatste zich als generaal in den oor log van 1866 en 1870 tegen Oostenrijk en Frankrijk had onderscheiden. Al was oorlogszuchtigheid juist geen ka raktertrek van hem. Want het meest beroemd werd hij om zijn groote edel moedigheid, waarin Onze Prins hem zou gaan. evenaren en waarvan hij het slachtoffer werd. Toen.nl. in April 1883 op zekeren nacht brand uitbrak te Schwerin begaf de groot-hertog zich, ofschoon hij reeds enkele dagen aan een verkoudheid leed, toch onmid dellijk naar de plaats van de ramp om eventueel hulp te bieden. Een week later bezweek hij aan een longontsteking, in dien nacht opge daan. Offideele mededeeling van het overlijden van den Prins. Gisterenavond is een buitengewone Staatscourant verschenen, bevattende de volgende Koninklijke mededeeling Het heeft God behaagd, Mijn bemin den Echtgenoot tot Zich te nemen. Hij is hedenmiddag zacht en kalm plotse ling ontslapen. Met groote droefheid geef ik daarvan kennis. Ik ben over tuigd, dat allen deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter. WILHELMINA. Tijdstip der publicatie. De Haagsche correspondent van het „Handelsblad" meldt Het heeft eenige bevreemding ge wekt, dat het overlijden van Z.K.H. ongeveer anderhalf uur nadien eerst bekend is geworden. In dit verband vernemen we, dat H. M. de Koningin er zeer begrijpelijk prijs op heeft ge steld haar dochter prinses Juliana, eerst op de hoogte te doen stellen van het smartelijk verlies, dat Haar zoo plotse ling heeft getroffen. Dit heeft de ver traging doen ontstaan in het publiek worden van het overlijden van den Prins. Ook in de departementen van algemeen bestuur was men eerst tegen drie uur op de hoogte gesteld, evenals ten stadhuize. Zijn Duitsche jeugd. Z. K. Hoogheid ontving in zijn prille jeugd de gebruikelijk Duitsche opvoe ding. Tucht, maar gepaard aan goed heid en eenvoud. Van 1886 tot 1894 bezocht de Prins het gymnasium te Dresden en legde daarna te Berlijn zijn examens af voor vaandrig. Een reis van acht maanden, door Ceylon, Indië, Egypte, Palestina en Griekenland volgde. Dan zien we Z.K.H. gedurende anderhalf jaar aan de krijgsschool voor officieren te Metz. Tenslotte trad hij in dienst bij de ja gers der lijfwacht te Potsdam, waar hij chef werd van het Mecklenburgsche bataljon. Zoowel daar als in de hertogelijke residentie genoot de Prins populariteit en reputatie als een der beste Duitsche jagers zonder echter ook maar ooit een leven in de waagschaal te stellen als een bekwaam officier, maar vooral ook als voortreffelijk mensch. Op het eind van 1899 nam de offi cier een jaar verlof en werd door den toenmaligen regent van Mecklenburg naar Schwerin ontboden, om aldaar door practisch werken aan het ministe rie van financiën met de administratie der vorstelijke domeinen bekend te worden. Hij woonde midden in Schwe rin op zich zelf in een tuinpaleisje mid den in het groen dat dan ook den naam van Greenhouse droeg. Herdenking in de Staten- Gcneraal. In verband met het overlijden van Prins Hendrik zijn de leden van de Eerste Kamer ter vergadering bijeen geroepen Donderdag 5 Juli om half een. De Tweede Kamer zal op dien zelf den datum voor een analoge plechtig heid vergaderen om een uur. De naaste familieleden gewaarschuwd. De naaste familieleden van wijlen Prins Hendrik zijn telefonisch op de hoogte gesteld van het plotseling ver scheiden. Naar men weet had de Prins nog een broeder. Hertog Adolf van Mecklenburg en een zuster, de Groot hertogin van Oldenburg. Hertog Adolf van Mecklenburg heeft laten weten, dat hij heden in Den Haag zal aankomen. Hij zal in het Pa leis Noordeinde logeeren. Vertrek Prinses Juliana uit Engeland. Zoo blijde de komst van de Prinses in Engeland was, zoo droevig is thans de terugtocht, meldt de Londensche correspondent van „de Tel." Schrij nend was het afscheid op het Victoria- station van Prinses Alice Athione, schrijnender nog was de gang van Gravesendpierstation naar de gereed liggende boot, die de Nederlandsche vlag halfstok geheschen had, zichtbaar teeken van rouw in het vaderland. Aan boord van de Batavier werd de Prinses verwelkomd door kapitein Bakker. Ge zant De Marees van Swinderen had de treinreis meegemaakt en vergezelde de Prinses een oogenblik aan boord met de heeren Rinck en Noest. Toen de boot vertrok, volgde een kort roerend afscheid. De Prinses bleef met Haar gevolg op het bovendek, terwijl de ge zant op de kade wuifde. Met van ont roering bevende stem riep de Prinses den achterblijvenden een „Tot weer ziens" toe. Aankomst van de Prinses. Met de Batavier II is Prinses Juliana met haar gevolg hedenochtend om kwart voor zeven te Hoek van Hol land aangekomen, na haar afgebroken verblijf in Londen tengevolge van den plotselingen dood van haar vader. Om eenige minuten over zes arriveerde de Koningin reeds op het emplacement te Hoek van Holland om de eerste te zijn die haar dochter begroette. Toen de boot in zicht kwam stond Prinses Juliana voor een der vensters, terwijl de Koningin op de uiterste punt van het emplacement stond. Zoodra moeder en dochter elkaar konden zien, zwaaiden zij elkaar hartelijk toe. Toen de boot aan den wal was vastgelegd en de loopbrug was gelegd, kon de Konin gin haar ongeduld niet langer bedwin gen en liep de loopbrug over aan boord en omhelsde de Prinses hartelijk. De Kóningin ëri de Prinses namen in den gereedstaanden auto plaats en reden onmiddellijk naar Den Haag, waar zij omstreeks kwart voor acht bij het Paleis Noordeinde aankwamen. Koningin en Prinses trokken zich dadelijk na aankomst in het Paleis te rug en begaven zich na eenige oogen- blikken naar de sterfkamer, waar het stoffelijk overschot van Prins Hendrik staat opgebaard. De Prins had veler harten gewonnen. In de vele jaren van zijn verblijf in ons land heeft hij niet alleen veler har ten en sympathie gewonnen door zijn hartelijkheid en innemendheid, maar in dien tijd zijn wij hem ook grooten dank verschuldigd geworden voor het vele, dat hij gedaan heeft voor de lijdende menschheid. Want evenals onze onvergetelijke Koningin-Moeder, bewoog ook Prins Hendrik zich op het gebied van maat schappelijk werk. Toen in het jaar 1901 de mare ver kondigd werd, dat de jeugdige Konin gin Wilhelmina in het huwelijk zou treden met een jongen Duitschen vorst, vroeg menigeen zich af welke positie de Prins niet alleen bij het Hof zou in- - nemen, doch ook hoe zijn houding zou zijn tegenover een hem vreemd, dus onbekend volk. Zeker, men verheugde zich op het huwelijk. Immers men was te zeer ver knocht aan het Huis van Oranje, dan dat men het zou kunnen verdragen, dat er eens een ander vorstenhuis over het Nederlandsche volk zou regeeren. Groot was daarom de vreugde, dat de dynastie der Oranjes zou worden voortgezet. Zijn huwelijk. Op 7 Februari 1901 werd te 's-Gra- venhage door den toenmaligen minister van justitie Cort van der Linden, als ambtenaar van den burgerlijken stand het huwelijk voltrokken tusschen de 20-jarige Koningin Wilhelmina en den 24-jarigen Heinrich, Wladimir, Al- brecht, Ernst, Hertog van Mecklen burg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Star gard. Door ds. Van der Flier, den Hof prediker, werd dit huwelijk in de Groo te Kerk ingezegend. De positie van den Prins Gemaal was wel een zeer delicate. Immers, de Prins stond naast den troon, aan de Koningin moest steeds de eerste eer be toond worden. Hem paste daarom een houding van terughoudendheid, een positie welke moeilijk is om in te ne men, doch welke hij in vol vertrouwen heeft aanvaard. In dit opzicht heeft Prins Hendrik zich een meester ge toond, hetgeen hij voornamelijk te dan ken heeft gehad aan zijn eenvoudig, beminnelijk en hartelijk karakter. Men vroeg zich af, wat de Prins-Ge maal zich als levenstaak zou stellen. Men had nag herinneringen aan den gelijknamigen broeder van den Koning Prins Hendrik, die zich den bijnaam van Hendrik den Zeevaarder had ver worven. De Prins-Gemaal was er de man niet naar om parades te houden of legers te schouwen, doch spoedig zou zich de gelegenheid voordoen zich op maritiem geschied te onderscheiden. Het waren geen verrichtingen bij de marine, waarmede hij het hart van het garische volk heeft gewonnen, doch die van opofferende menschenliefde. het verleenen van hulp aan schipbreukelin gen. De Prins en de provincie Zeeland. Prins Hendrik heeft ook bijzondere relaties met onze provincie gehad. Hij was beschermheer van de Vereeniging De Ruyterschool. Hij heeft den eersten steen gelegd voor de De Ruyterschool op 23 Maart 1907. Bij het 25-jarig bestaan van deze school was de Prins ook tegenwoordig. Het laatste officieel bezoek dat de Prins aan onze provincie bracht was bij het te water laten van de motor- veerboot „Prins Hendrik" van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" op 20 Juni 1932. Als voorzitter van de vereeniging het Roode Kruis heeft hij enkele jaren geleden de jaarvergadering te Middel burg gepresideerd en ook deel geno men aan den officieelen maaltijd in Grand Hotel Britannia. Bij verschillende andere gelegenhe den heeft de Prins blijk gegeven van zijn liefde voor onze provincie. Meerdere malen heeft hij ook incog nito onze provincie bezocht. De Prins als vader. Als vader was de Prins een man uit duizend. Nimmer was hij op reis of hij voerde een hartelijke correspondentie met zijn dochter. Overal waar hij ver toefde, werd hem zijn post nagezonden en hij gunde zich geen rust of hij moest eerst de brieven van Prinses Juliana beantwoord hebben. Keerde hij van een reis terug, dan kon men bij zijn ba gage steeds geschenken van practisch nut voor de Prinses aantreffen. Moch ten de huldeblijken, gebracht aan de Koningin bij Haar vijf-en-twintig jarig huwelijksfeest en bij Haar vijf-en-twin tig jarig regeeringsjubileum in de eerste plaats de Koningin zelve gelden, niet minder waren zij bestemd voor den Prins, die zoo nauw verbonden is ge weest met ons volk, die. onze smarten en vreugde heeft gedeeld en onze be langen heeft voorgestaan. Prins Hendrik der Nederlanden is niet meer. Doch zijn nagedachtenis zal bij ons volk in eere blijven. Voor ons was hij niet meer de vreemdeling, die

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1