500 300 100 25 O M WRIGLEY VRIJDAG 39 JUNI EERSTE BLAD Neem 'n "AKKERTJE" 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAD QE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN SPORT LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND No. 131 1934; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct, p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een pakkende reclame. Door het secretariaat van V.V.V. alhier is in 15 bladen een geïllustreerd bijblad in gelegd waarin op pakkende wijze reclame gemaakt wordt voor Walcheren in het al gemeen en onze badplaats in het bijzonder. Deze reclame zal zeker wel het ge- wenschte effect sorteeren. De aantrekke lijkheden van onze badplaats zijn door het secretariaat van V.V.V. schitterend naar voren gebracht. De activiteit van V.V.V. valt zeer te prijzen. Zij vestigt voortdurend de aan dacht op de badplaats Vlissingen, waardoor een toenemend bezoek van vreemdelingen mag worden verwacht. Badpaviljoen „Juliana". In het badpaviljoen „Juliana" zal van morgen af dagelijks (met uitzondering van den Zondag) van 36 uur een matinée- concert worden gegeven door „The Travel- Iers". Vacantie op de Zeeuwscke wateren. De Verëenigingenvoor Vreemdelingenver keer in onze provincie hebben een prospec tus uitgegeven betreffende de vacantie op de Zeeuwsche wateren. Gedurende de maanden Juli en Augustus zal men eiken Maandag een prachtige tocht op de Zeeuwsche wateren kunnen maken met de booten van den provincialen stoombootdienstexi binnendoor naar Zierik- zee en terug buitenom door Roompot, Noordzee en Westerschelde. Inlichtingen omtrent deze tochten wor den verstrekt door de Vereemgïngen voor Vreemdelingenverkeer in geheel Zeeland. MIDDELBURG Suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten". Gistermiddag hield genoemd fonds, welks werkkring geheel Zeeland omvat, in het Militair Tehuis te Middelburg de algemee- ne jaarvergadering. Wegens ziekte van den heer L. W. B. A. Mulder te Ovezande werd de vergadering geleid door ds. W. Reus te Westkapelle. Na de gebruikelijke opening deed de pen ningmeester rekening en verantwoording over 1933. Namens de commissie tot het nazien der boeken werd door den heer J. Bosselaar te Aagtekerke geadviseerd de re kening en verantwoording goed te keuren. Volgens het jaarverslag van den secreta ris is in het afgeloopen jaar voor 16 perso nen, die als krankzinnige in een gesticht verpleegd werden, aan ondersteuning uitge keerd 2182.50. Genoemde personen zijn uit verschillende deelen van Zeeland afkomstig. Jammer, dat het aantal leden van het suppletiefonds wat teruggeloopen is, daar toch tot de christenplichten behoort het hel pen dragen van elkanders lasten. En hoe zwaar drukken de lasten niet, als een der huisgenooten wegens krankheid der zinnen naar een gesticht moet worden gezonden. Voor een arme wordt in zoo'n geval van overheidswege gezorgd, 't zij door gemeente of armbestuur, doch de middenstander, die het vooral in deze tijden vaak zoo moeilijk heeft, wordt niet geholpen. Met dankbaarheid werd door het bestuur melding gemaakt van een ontvangen legaat van 25.000 van wijlen den heer en mevr. Blum. Besloten werd alleen de rente van dit kapitaal te gebruiken. De aftredende bestuursleden L. W. B. A. Mulder, E. Bakker en L. Wisse werden als zoodanig herkozen. In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg is de invrijheidss tel ling bevolen van P. B., ver blijvende te 's-Gravenhage, die eenigen tijd geleden werd aangehouden als verdacht van betrokken te zijn in een smokkelpartij on der de gemeente Cadzand. Door de Justitie te Middelburg is in vrg- heid gesteld, zekere P. J. C., arbeider te Waterlandkerkje, die dezer dagen ter be schikking van de Justitie werd gesteld als verdacht van het terugkeeren binnen een hem ontzegd gebied. BIGGEKERKE Een auto botst tegen de tram. Gisteravond omstreeks kwart voor negen '•Me de heer Vs uit Middelburg met zijn. auto de tramoverweg bij het station alhier passeeren, toen de stoomtram uit de rich ting Domburg naderde. De chauffeur hoor de blijkbaar het signaal van de tram niet, zoodat de auto tegen de locomotief botste en éen eind werd meegesleurd. De bestuur der kwarn er met lichte verwondingen af, terwijl de auto zwaar werd beschadigd. Ook de locomotief bekwam schade. Omwo nenden verklaarden, dat de machinist vol doende signaal heeft gegeven. Dank zij de verminderde snelheid van de tram is het ong'eluk nog betrekkelijk goed afgeloopen. De politie stelt een nader onderzoek in. GOES Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Goes werd de bekende wijziging van het ambtenarenreglement (uitingen van revolutionaire gezindheid, uitsteken van vlaggen, dragen van insig nes, enz.) na een korte opmerking van „Gevoelige voeten ge vraagd". TIMMER- MAN'S inrichting voor voetverzorging, helpt U zelfs in de moeilijkste gevallen. Alléén Bellamypark 54. soc. dem. zijde met algemeene stemmen aangenomen. Tot lid van het Gasfchuisbestuur wera benoemd de heer G. M. den Herder. De Raad vereenigde zich met de nieuwe door Ged. Staten ontworpen regeling voor de salarieering van burgemeesters, secreta rissen, enz. Voor de derde maal kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanschaffing van de eerste vuilnis-auto. voor de reiniging. Het voorstel werd nu met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De kwestie van het commissariaat van politie, waarover een schrijven van den mi nister van justitie was ingekomen, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Met op één na algemeene stemmen werd besloten tot bestrating van de GrooteMarkt en tot oprichting van een parkeerterrein bij de Koepoort, welke werken in wei'kver- schaffing zullen worden uitgevoerd. De be woners van de Markt, de marktbezoekers en de marktkooplieden zal hiermede een groote dienst zijn bewezen. Scherpe critiek werd uitgebracht op B. en W. die het ontwerpen van een gewijzig de salarisregeling hadden opgedragen aan Georganiseerd Overleg. Men achtte dit tot de taak van B. en W., terwijl G. O. alleen advies had uit te brengen. Een voorstel om alsnog een anderen weg te bewandelen, werd met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Bij de rondvraag werd van R.K.-zijde aangedrongen op beter toezicht bij de bi oscoop-voorstellingen op de leeftijden der bezoekers. HAAMSTEDE De vuurtoren. De kustlichttoren „Westschouwen", staan de aan den duinvoet te Haamstede heeft weer een belangrijke wijziging onder gaan. Na maandenlang werk is het licht thans omgebouwd tot een zeer sterke elec- trische verlichting van 1.000.000 kaars sterk, zoodat dit licht een der sterk ste kustlichttorens van geheel Nederland is geworden, meldt „de Tel." Deze belangrijke verbetering heeft tengevolge gehad, dat het lichtschip „Schouwenbank" thans is weg gesleept en is opgelegd, omdat de enorme sterke lichtbron van den toren het licht schip overbodig heeft gemaakt. Dinsdag avond werd het rieuwe licht voor het eerst geheel ontstoken. Het is een indrukwekkend gezicht de twaalf stralenbundels door het luchtruim te zien zwaaien. TERNEUZEN Een auto-ongeluk. Gistermiddag heeft nabij het gehucht Driewegen (gemeente Terneuzen) een auto ongeval plaats gehad dat tamelijke ernsti ge gevolgen heeft gehad. Toen de heer De Ridder uit den Margarethapolder met zijn vrachtauto wilde uitwijken voor een stil staande auto, geraakte hij van den weg af, en reed hij tegen de tramrails op. De wagen is hierbij over den kop geslagen, waarbij een tweetal zich op de auto bevindende jon gens onder het voertuig terecht kwamen. Toen men hén er van onder had gehaald Meek dat een ervan de 15-jarige de R, een been gebroken had en een vleeschwonde aan het hoofd had opgeloopen. Zijn kame raadje was ook deerlijk toegetakeld, doch gelukkig niet van ernstigen aard. KERK- EN SCHOOINIEUWS Een tijdrede. Prof. G. Wisse is voornemens op Woens dag 18 Juli een tijdrede te houden in de Nieuwe kerk (Groenmarkt) te Middelburg. Examens. Aan de Chr. Kweekschool te Middelburg slaagden gisteren voor het eindexamen de heeren J. A. Nederhand, Goes P. J. Pekaar, Ierseke B. W. Pool, Marum G. de Ru, Oost-Souburg; W. van Soelen, West- Souburg en W. Stroo, Vlis3ingen. Voor het eindexamen der H.B.S. A met 5-jarigen cursus van de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg, slaagden Sa. Balleur, A. Blok, J. Fastenau, F. Min- derhoud, allen te Middelburg H. Bloem, C. Dobbelaar, J. R. Grool, P. G. Suurmond, allen te Vlissingen F. J. Clowting te Kou- dekerke H. v. Damme te Heinkenszand J. van Dijk te Souburg J. Hoegen te Se- rooskerke (W.) J. I. Janse te Nw. en St. Joosland W. J. Kersten te Rotterdam J. Kwekkeboorn te Aagtekerke, J. Louisse te Goes J. Minderhoud ie Souburg M. J. Noordhoek te Kortgene W. de Schipper te Nieuwdorp en A. A. Wa errjn te Kruinin- gen. Afgewezen werden candidaten. Voor het voorloopig m.~. -.hinisten-diploma zijn geslaagd de heeren J F. L. Plouvier te Vlissingen, A. de Bakker te Middelburg en W. Provoost te Domburg Te Arnhem slaagde voor onderwijzeres mej. N. A. van de Velde. Aan de universiteit te Gent is voor het apothekers-examen geslaagd de heer A. de Jaeger te IJzendijke. De Zeevaartschool te Schiermonnikoog. De minister van onderwijs heeft bepaald dat na I September geen rijkssubsidie meer wordt verleend voor de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. In de tegenwoordige financieele omstan digheden acht de minister het in stand hou den van deze kostbare en slecht bezette op leiding nie'" te verantwoorden. Daarom werd aan Burg. en Weth. bericht, dat na 1 Sep tember 1934 geen rijkssubsidie ten behoeve van deze school zou worden verleend. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit is aan den kapitein-luite nant ter zee H. Vreedenburg op zijn ver zoek wegens langdurigen dienst eervol ont slag uit den zeedienst verleend is bevor derd tot kapitein-luitenant ter zee de luite nant ter zee der le klasse F. H. Agterbos. Bevorderingen bij de marine. Kwartiermeesters W. A. van der Graaf en J. C. van Oost tot bootsman korporaal- konstabel L. H. C. van der Sel tot sergeant konstabel korporaal-hofmeester R. J. Glas tot sergeant-hofmeester sergeants-machi nist W. F. Lorie en K. van Walraven tot majoor-machinist majoor-machinist A. M. Havers tot adjudant-onderofficier-machi nist korporaal-machinist P. Huig tot ser geant-machinist korporaal-vliegtuigmaker (M) C. Cheret tot sergeant-vliegtuigmaker (M) schippers G. Veenman en G. Laeyen- decker tot opperschipper korporaal-vlieger W. C. A. van Heugten tot sergeant-vlieger. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Schipper A. P. de Buck van Wachtschip Willemsoord naar De Kooij idem H. Ver- hart van De Kooij naar Wachtschip Wil lemsoord idem G. Weeda van Wachtschip Willemsoord naar Kon. Instituut. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den L. H. en H. L. H., beiden te Vlissin gen, ieder 1 b. s. 1 d. h.met een rijwiel een weg, welke voor het verkeer met rijwie len in beide richtingen is gesloten J. J. de S. te Middelburg 1 b. s. 1 d. h. 's avonds fietsen zonder licht I. v. d. K. te Arnemui- den 5 b. s. 5 d. h. door het bevoegd ge zag naar zijn naam gevraagd, een valschen naam opgeven I. v. d. K. te Arnemuiden 20 b. s. 10 d. h. als bestuurder van een rijwiel op een rijwielpad niet op tijdige waarschuwing van een anderen bestuurder zich achter den rechts van hem rijdenden bestuurder begeven M. F. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h. fietsen op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht en/of belemmerd P. D. S. te Grijpskerke, vrij spraak trekdier onbeheerd laten staan G. de V. te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d. h. Beleediglng van oud-minister Donner. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak van den accountant R. H. tc Hillegersberg, die zich te vex'antwoorden heeft gehad wegens be leediging van oud-minister Donner, dien hij een moordenaar had genoemd. De recht bank heeft vex'dachte ver-oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De recht bank was van oordeel, dat het onbesuisd en onhebbelijk optreden van verdachte krach tig behoort te worden tegengegaa, doch an derzijds nam ze in aanmerking, dat ver dachte nog een straf van veertien dagen, hein door de Haagsche rechtbank opgelegd, heeft te ondex-gaan, en dat hij wegens zijn paradoïden toestand niet volkomen toereke ningsvatbaar kan worden geacht. Roelofseii weer veroordeeld. De 29-jarige propagandist der N.S.B. uit Rotterdam, de slager H. Th. Roelofsen, stond op 15 Juni voor de rechtbank te Breda terecht wegensbeleediging. In een bijeenkomst in het „Luxor-Thea- ter" te Roosendaal had verdachte name lijk vader en zoon Willemse de beleediging toegevoegd „Er zijn nog andere zwende- larijen, waar de familie Willemse ook bij betrokken is. Een zoon van Willemse mag cx'isisvee uitvoeren doch zijn vader moet die beesten taxeerexi die krijgt dan 40 pCt. reductie. Maar ze gaan niet naar België. Ze gaan naar Cuyk en worden daar ge slacht." En vervolgens zeide verdachte „Er zijn twee soorten smokkelaars, de eex-ste smokkelen voor hun brood, de twee de zijxi de rtille smokkelaars zooals stad genoot Willemse, die de smokkelarij finan- cieren. Het O.M. had een gevangenisstx-af van drie maanden tegen verdachte geeischt. De rechtbank deed heden uitspraak en ver oordeelde hem wegens tweemaal gepleegde eexivoudige beleediging tot 100 boete subs, dertig dagen hechtenis. Op militairen ingereden. Een architect uit Amersfoort is door het gerechtshof te Amsterdam vex'oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, be nevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. De architect was in December j.l. op den weg tusschen Amersfoort en Soesterberg met zijn auto ingereden op een troep mili tairen. Vex'schillende soldaten werden ge wond, een vaxi hen zelfs zoo ernstig, dat hij korten tijd later overleed. De rechtbank te Utrecht had hem tot zes maanden veroor deeld, met intrekking van het rijbewijs. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. VLISS. VROUWEN VEREEN IGIN G. Mijnheer de Redacteur De buurtvereeniging „Gravenstraat en omgeving" was zoo vi'iendelijk onze vei'- eeniging een bedrag van 37.16 te schen ken. We zijn haar daarvoor zeer dankbaar. Tot stijving van onze kas is een dergelijke bijdrage zeer welkom. Het bestuur v. d. „Vlissixigsche Vrouwenvereeniging tot uitrei king van melk en eieren aan arxnc, herstellende zieken." Postduiven. De postduivenvex*- eeniging „de Luchtoode" heeft 24 Juni een wedvlucht gehouden van Chatereau, 536 K.M. Dc prijzen werden als volgt behaald P. Hangoor le en 7e pr. A. Schunselaar 2e gr.L. yan Soelen 3e gi\| W. Daalhui- "WRIGIEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! zen 4e pr. L. Braet 5e en lie pr. H. Jas- perse 6e pr. H. Lacor 8^ pr. P. Bouw man 9e pr. W. Bos 10e pr. en W. Hijman 12e prijs. Stand kampioenschap van de eerste vijf P. Hangoor 525 punten, H. Jas- perse 359 p., L. Braet 252 p., A. Schunse laar 239 p., W. Bos 194 p. Vruchtboomcarbolineum ter bestrijding van de koolmade. Zooals bekend is, wordt sedex't vele jax'en ter voorkoming van aantasting vaxx kool- planten op het veld door de koolmade veel vuldig gebruik gemaakt van zoogenaamde koolkragen. Dit zijn stukjes asphaltpapier welke rond de koolplant wordt gelegd. De plant wordt daardoor bevrijd, dat de kool- vliegen hun eitjes rond de stam kunnen leggen, zoodat hiex-door aantasting door de koolmade wordt vex'hinderd. Deze wijze van bescherming is uit Amerika tot ons geko men. De Plantenziektenkundige Dienst heeft hiervoor indertijd propaganda ge maakt, zoodat het gebruik hiex'van sterk toenam, ja zelfs zoo, dat in Nederland een fabriek werd gebouwd waar genoemde koolkragen werden vexwaardigd. Er zijn jaren geweest waarin ongeveer 4 millioexi koolkragen werden aangelegd, in 't bijzonder werden deze gebruikt voor de vroege bloemkool en vroege sluitkool. Wan neer dit xiiet plaats vond, kon men altijd op een grooten uitval der kooien rekenen, wat tengevolge had, dat er groote vex-liezen werden geleden. Door het verwoestend werk, wat de kool- vlieg kon verrichten, was het maar zaak hiex-voor koolkragen aan te leggen. Nu is evenwel een wijziging in déze be strijding gekomen, eerst door het gebruik van sublimaat, en later door gebruikma king van vruchtboomcarbolineum. Den laatsten tijd, zijn met laatstgenoemd middel px*oeven genomen, met gunstig re sultaat. Men gebxmikt een oplossing van 3 vruchtboomcarbolineum, waax-van een hoeveelheid van ongeveer 75 kubieke centi meter bij elke plant wordt gegoten, dus ongeveer één liter bij de tien planten. Dit moet gebeuren kort nadat de koolvlieg eitjes kan hebben gelegd, want maden wel ke ouder zijn daxi dx-ie dagen, worden niet meer gedood, waax*schijnlijk omdat zij zien reeds te ver in den koolwortel hebben in geboord. Er wordt aangeraden, wanneer Apx'il of Juni woi'dt geplant, 4 dagen na het planten de genoemde oplossing te gie ten. Hoewel deze bestrijding nog zeer nieuw is, lijkt het toch wel de moeite waard dat hiermee op ruime schaal proeven wor den genomen. Dan zal hierbij noodig zijn, dat de kosten worden berekend, terwijl bo venal het resultaat der bestrijding, en de omstandigheden waarop werd gegoten, van groot belang zijn. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. In den Belgischen Senaat is gistexonid- dag gestemd over de motie van vertrouwen in het programma van de nieuwe regeering. Deze motie werd aangenomen met 8356 stemmen en twei onthoudingen. De blanco- stemmen kwame-\ van een Waalsch-katho- liek en een Vlaamsch nationalist. Bij het bekexid maken van den uitslag van dit vo tum werd van de banken der xneerderheids- partijen luid gejuicht, wat door de sociaal- dejMöcraiea mei gejouw werd beantwoord,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1