500 300 25 WOENSDAG 27 JUNI 1000 EERSTE BLAD •IVTo. 149 72e Jaargang 1934' Uitgave: Firma F. VAH IE VEUE Jr., Walstraa! 58-GO. Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS IN UW VESTZAK VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nieuwe salarisregeling voor burgemeesters, secretarissen, enz. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen toegezonden een con ceptregeling van de jaarwedden van burge meesters, secretarissen enz. De nu nog be staande tijdelijke korting van 12 Y2 c/o voor burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren van den burgerlijken stand en van 4 voor de wethouders komt met ingang van 1 Januari 1935 te vervallen. Een nieuwe regeling op lager peil wordt voorgelegd. Ze luidt als volgt aanvangswedde burg. secr. ontv. weth. le kl—801 inw. 950 950 290 50 2e kl. 801-1200 inw. 1150 1150 340 70 3e kl. 1201-1600 inw. 1450 1450 390 90 4e kl. 1601-2300 inw. 1750 1750 490 115 5e kl..2301-3000 inw. 2050 2050 635 150 6e kl. 3001-4000 inw. 2400 2400 780 190 7e kl. 4001-5000 inw. 2850 2850 980 235 8e kl. 5001 en meer 3400 3400 1250 285 Zierikzee 3800 3800 1850 450 Goes 4200 4200 2350 900 Ter Neuzen 4200 4200 2350 900 Middelburg 5600 5100 3450 1800 Vlissingen 5600 5100 3450 1350 De aanvangswedde wordt verhoogd met vijf tweejaarlijksche verhoogingen voor de burgemeesters en secretarissen voor ge meenten van de le, 2e en 3e klasse met ƒ100, 4e en 5e klasse met 150, 6e, 7e en 8e klasse met 200, Zierikzee, Goes, Ter Neuzen, Middelburg en Vlissingen met 200. Voor de ontvangers zijn deze verboo gingen resp. 60, 90, 120 en 150. Verder wordt een kindertoeslag gegeven voor kinderen beneden de 18 jaar te begin nen met het derde kind bedragende 3 van de bruto wedde met een minimum van 60 en een maximum van 198 per kind. Als overgangsbepaling is bepaald dat zij, wier wedden op 1 Januari 1935 meer dan 10 lager zouden zijn dan bet bedrag dat zy op 31 December 1934 genieten een per soonlijke toelage ontvangen waardoor huu wedde niet daalt na aftrek van eventueele kindertoeslagen beneden 90 van het be drag van 31 December 1934. Over het jaar 1936 wordt dit percentage 80, waarna de jaarwedde niet verder daalt. Lichtschip „Schouwenbank". Het lichtschip „Schouwenbank" is met de beide waaktonnen voorgoed binnengehaald. Op pl.m. 51° 44'5 Nb en 3° 25' El is ge legd de roode lichtbrulboei „Middelbank", toonende een wit onderbroken licht, elke 10 sec. helder 5 sec., zichtbaar 6 zm. Op pl.m. 200 m. 225° van de lichtbrulboei ligt een roode spitse waakton. Nader bericht volgt omtrent de juiste breedte en lengte van de lichtbrulboei. MIDDELBURG Broederschap der notarissen in Nederland. Heden houdt de Broederschap der Nota rissen in Nederland haar jaarvergadering in de sociëteit „de Vergenoeging" te Mid delburg. Gisteravond waren de meeste deelnemers reeds aangekomen en had te half negen een officieele ontvangst ten stadhuize plaats door het volledige college van Burg. en Weth. en enkele raadsleden, met den ge meente-secretaris en den gemeente-archi varis. De burgemeester, de heer M. Fernhout, heette allen welkom in Middelburg en zei- de dat het zeer op prijs wordt gesteld, dat de Broederschap, die in 1920 voor het laatst te Middelburg vergaderde, besloot opnieuw naar Zeelands hoofdstad te komen. Het Stadsbestuur stelt het op hoogen prijs eenige oogenblikken te gast te hebben een zoo aanzienlijk aantal dragers van een zoo oud en eerbiedwaardig, zoo belangrijk en maatschappelijk veelzijdig-nuttig ambt, als het Notariaat is. Reeds in het Romein- sche Rijk, ten tijde van Justinianus, kende men het ambt van tabularius, welks be- kleeder, door de openbare macht aange steld, bevoegd was akten te verlijden, die, onder beding van de inachtneming van be paalde vormen, authentieke kracht bezaten. Ten onzent is de eerste regeling van het notariaat geschied door Karei V, bij het plakkaat van 1524, waarvan spr. een enkele regel yopyj^est. om te doen zien hoe oude bekenden men over en weer eigenlijk van elkander is. Het bepaalde „dat van nu voortaan in Holland, een seecker getal van Notarissen wesen zal, te weten in elcke stede van dien alsoo veele als de Burgemeesters ende Schepenen aldaar adviseeren, noemen ende deselve den Hove presenteeren sullen, omme bij 't selve of gecommitteerden geëxami- neert ende geëedt ende in de Griffie van den Rade geregistreert te worden." Spr. noemde het notariaat, behalve oud, ook hoogst belangrijk, want de notaris is meer dan ambtenaar, hij is ook de raads man en vertrouwde der familiën in allerlei aangelegenheden, die het familie- en het vermogensrecht raken. Adviseur in honder derlei zaken. Vooral in kleinere geme.enten een, soort officieuse burgervader. Spr. wees er op hoe in ons land met name het nota riaat een groot aanzien en een ruim ver trouwen geniet. Spr. wees er ten slotte op wat de broe derschap in de meer dan 90 jaren van haar bestaan deed, niet alleen voor de leden, maar voor het ambt en door het ambt ook voor het Nederlandsche volk en eindigde met den wensch, dat het Notariaat de be langrijke taak, die het heeft, op even voor treffelijke wijze als tot dusver zal blijven vervullen. In het belang der ingezetenen van land. en stad en dorp, van de geheele volksgemeenschap. De voorzitter van de Broederschap, de heer dr. Ph. B. Libourel, beantwoordde de toespraak van den burgemeester en zeide, dat de Broederschap er een hooge eer in stelt, te worden ontvangen in het prachtige stadhuis van de historisch rijke stad Mid delburg. Zeer dankbaar zijn de aanwezigen den burgemeester voor de woorden van groote waardeering voor de Broederschap en de dragers van het mooie ambt. Het was een groote bewondering waard, de diep gaande kennis, die de burgemeester bleek te bezitten van het ambt van notaris. Middel burg is een mooie stad en telkens weer komt men onder de bekoring van haar oude gehouwen. Het bezit dier gebouwen is stof felijk van groote waarde, maar ook groot van geestelijke waarde. Zij getuigen van de noeste vlijt der voorouders, die toch ook wel in minder goede tijden aan die gebou wen zullen hebben voortgebouwd en men kan er dus een voorbeeld in zien, dat men ook nu niet mag tobben, maar samen de moeilijkheden moet overwinnen. Met de oeste wenschen voor Middelburg en zijn ge meentebestuur besloot spr. Hierna werd een verfrissching aangebo den en hadden de aanwezigen gelegenheid het plakkaat van Karei V, waarover de burgemeester gesproken had, te bezien, zooals het in het archief van de stad nog aanwezig is. Niettegenstaande het reeds donker begon te worden en in de oudheids kamer en de vierschaar geen kunstlicht aanwezig is, werden beide deze belangrijke deelen van het stadhuis toch bezocht. Op de bovenzaal van de sociëteit „de Ver genoeging", had vervolgens de ontvangst door den ring in meer intiemen kring plaats, gevolgd door een samenzijn in de sociëteit zelve. Intusschen had het bestuur van Vreemde lingenverkeer de attentie gehad de belich ting van het stadhuis te doen ontsteken en konden de congressisten ook van dit mooie schouwspel genieten* De vergadering. Hedenmorgen had de vergadering plaats onder leiding van den heer dr. Ph. B. Li bourel. Na de punten van meer huishoudelijken aard kwamen aan de orde de prae-adviezen van mr. J. Leopold, notaris te Rotterdam en prof. mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar te Amsterdam, over De rechten van tweede en verdere hypotheekhouders. Eerstgenoemde stelt de vraag of het een gevoel van pessimisme is geweest, dat het hoofdbestuur heeft gebracht tot het aan de orde stellen van het onderwerp. Het zou hem niet verwonderen. Immers, indien de tijd nabij ware geweest, dat de vruchten zouden kunnen worden geplukt van het moeizame werk, neergelegd in de ontwer pen van vroegere staatscommissies, van den voorzitter der Broederschap en van de Ver- eeniging van Directeuren van Hypotheek banken, dan was zeker een ander onder werp gekozen. Of is het een onverwoest baar optimisme geweest, dat in deze dagen na het compensatie-arrest vin den Hoogen Raad en ondanks de groote waardedaling" van het onroerend goed, het hoofdbestuur nog doet meenen, dat er nog lieden zijn, die zich wagen aan het geven van gelden onder zekerheid van tweede hypotheken? Hoe het met de gemoedsgesteldheid van het hoofdbestuur ook gesteld moge zijn, degeen, die heeft aangenomen om een prae-advies te schrijven, heef'; den plicht „to make the best of it". Mr. Leopold behandelt dan ach tereenvolgens den inhoud van het recht van den tweeden hypotheekhouder de zuive ring het compensatie-arresten de cre- diethypotheek, dit alles aan de hand van de wettelijke bepalingen, 'de tot standkoming daarvan en de jurisprudentie. De tweede prae-adviseur, prof. Schelte ma, schrijft, dat de formuleering van het wetenschappelijk onderwerp veronderstelt het bestaan van een tegenstelling tusschen de rechten van de eerste hypotheekhouders eenerzijds en die. van de tweede en verdere hypotheekhouders onderzijds een tegen stelling, die in iets anders moet zijn gele gen dan in het feit, dat bij verhaal op het verbonden goed de eerste hypotheekhouder voor de verdere gaat, daar die tegenstelling evenzeer ware te maken tusschen de rech ten van b.v. den tweeden hypotheekhouder eenerzijds en die van den derden en verdere anderzijds. Zulk een tegenstelling is inder daad aanwezig, en vindt haar grondslag in de objectiefrechterlijke regeling, die de wet omtrent het recht van hypotheek bevat. Deze adviseur behandelt achtereenvolgens de gevolgde systematiek de executoriale titel het uitwinningsrechtalgemeene op merking omtrent mogelijkheden van ver koop; verkoop zonder dat zuivering is ge vraagd; verkoop (minnelijk öf krachtens art. 1223) met zuivering gerechtelijke uit winning verkoop krachtens art. 509 Rv. mogelijkheden van verkoop in geval van faillissementhet compensatiearrest en de invloed van compensatie bij verschillende mogelijkheden van verkoop. In zijn slotbeschouwing schryft prof. Scheltema, dat zijn prae-advies gewijd is aan de rechtspositie der verdere hypotheek houders (w.o. ook de tweede). De inleider heeft die rechtspositie in het algemeen be vredigend bevonden waar zij dat echter niet bleek te zijn, en aan het geldende recht in dit opzicht feilen bleken te kleven, kon hij bijna steeds constateeren, dat in het Ontwerp-1929 die feilen zijn ondervan gen. Hetzelfde geldt voor de rechtspositie van de overige, by de afwikkeling van hy pothecaire posities betrokken partijen, in het bijzonder voor den kooper. Dit overwe gende, meent de adviseur, dat zijn beschou wingen steun geven aan de stelling, dat, zoo de wetgever er toe mocht overgaan, het Ontwerp-1929 tot wet te verheffen, zulks aan alle, bij het Nederlandsch hypo thecair crediet betrokken belangen zal ten goede komen. Onder die omstandigheden acht prof. Scheltema het niet misplaatst zijn prae-advies te beëindigen met het uit spreken van den wensch, dat de Regeering het initiatief tot zoodanige wetswijziging moge nemen vooral in deze crisistijden geldt, dat ook het objectieve recht aan de uiterste eischen van doelmatigheid moet voldoen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 29 Juni 1934, des nam. half drie. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Bouwverordening. 4. Wijziging begrooting 1933. 5. Beroepschrift A. Bosschaart bouwver gunning. 6. Begrooting 1934. 7. Gebruik schoollokaal. 8. Kohier hondenbelasting. Toelichting. Punt 3. Blijkens overgelegd afschrift van een schrijven van Ged. Staten dient de ontwerp-bouwverordening alsnog gewijzigd te worden. Uit dat schrijven blijkt, dat aan de be zwaren, in de vorige vergadering gemaakt, wordt tegemoet gekomen, al is die toenade ring niet volledig. Uit het persoonlijk onderhoud met den inspecteur der volksgezondheid is gebleken, dat deze principieel gekant is tegen den bouw van meergezinswoningen. Uit bedoeld schrijven blijkt evenwel, dat voor de Ka naalstraat een uitzondering op het alge meene verbod zal worden toegestaan, waar om wij U voorstellen aan art. 18 een tweede lid toe te voegen. Verder acht de inspecteur een woning met 1 hoofdvertrek en 3 bijvertrekken te groot en wenscht deze te stellen op 1 hoofd vertrek en 2 bijvertrekken, om aan de wen schen van den raad zooveel mogelijk tege moet te komen. Wij kunnen ons wel met de zienswijze van den inspecteur vereenigen en stellen U dan ook voor dienovereenkomstig te besluiten. Punt 5. Bij besluit van ons college van 1 Juni 1934 werd aan A. Bosschaart, Braamstraat alhier., y.ergunniftg verleend tot den bouw van een woonhuis met winkel en schuur, onder voorwaarde, dat gemeld perceel op de waterleiding moet worden aangesloten. Blijkens een overgelegd adres komt ge noemde persoon tegen dat besluit bij uw college in beroep, omdat hij meent, dat niet verplicht kan worden op de waterleiding aan te sluiten. Een verzoek om vrijstelling van die ver plichting heeft hij echter niet gedaan. Blijkens art. 51 der bouwverordening geldt ook voor het geheel of een gedeelte vernieuwen van gebouwen de verplichting tot aansluiting op de waterleiding. In het onderhavige gev\l betreft het zoo goed als geheel nieuwbouw en bestaat er geen aanleiding vrijstelling te verleenen van de verplichting tot aansluiting op de wa terleiding. Wij stellen U dan ook voor met handha ving van ons meergenoemd besluit het be roep ongegrond te verklaren. Punt 6. Uit een overgelegd afschrift van het besluit van Ged. Staten blijkt, dat aan de begrooting voor 1934 de góedkeu- ring is onthouden, omdat niet voldaan is aan eischen, gesteld bij hun brief van 23 Maart 1934. Daar voor noodlijdende gemeenten door Ged. Staten steeds overleg wordt gepleegd met de regeering, zal naar onze meening een beroep op de Kroon niet haten en aan de gestelde eischen niet te ontkomen zijn. In verband hiermede doen wij U de vol gende voorstellen a. Verhooging van het pensioenverhaal tot het wettelijk maximum. Nu met ingang van 1 Juli a.s. volledig pensioenverhaal wettelijk verplicht zal zijn, meenen wij, dat daardoor aan het verlan gen van Ged. Staten is tegemoet gekomen. Het kan naar onze meening immers niet de bedoeling zijn, zulks met het oog op de rechtszekerheid waarop de gemeenteambte naren aanspraak moeten kunnen maken, 0111 tot volledig pensioenverhaal te besluiten met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1934. Van de ambtenaren kan toch niet worden geëischt om een deel van het tot heden over 1934 genoten salaris op grond van latere besluiten van den raad, terug te storten. Wij stellen U dan ook voor, te besluiten om aan Ged. Staten te verzoeken, er ge noegen mede te willen nemen, dat vanaf 1 Juli 1934 volledig pensioenverhaal wordt toegepast. Van oordeel zijnde, dat de loonen der ge meente-werklieden reeds zeer aan den lagen kant zijn, mede tengevolge van de voorge stelde daarop toe te passen tijdelijke kor ting van 3 lijkt het ons noodzakelijk deze salarissen met iy2 te verhoogen, waarom wij U voorstellen dé jaarwedden en pensioensgrondslagen met ingang van 1 Juli 1934 vast te stellen als volgt voor D. van der Est op 1220, voor J. Melse op 1120, voor J. Louwerse op f 1060, voor D. Koole op 1060. Ten aanzien van de jaarwedden van J. Melse en J. Louwerse deelen wij U mede, dat het ons wenschelijk voorkwam, met in gang van 7 Mei 1934 verandering te bren gen in de werkzaamheden van deze werk lieden en wel om J. Melse aan te wijzen als werkman bij den reinigingsdienst, tevens voerman, en om J. Louwerse werkzaam te stellen bij gemeentewerken, waardoor de jaarlijksche vergoeding ad 104 voor het verzorgen van een paard, met ingang van dien datum ten goede wam aan J. Melse. b. Wij stellen U voor over te gaan tot eenige verhooging van het tarief van het schoolgeld voor gewoon lager onderwijs. c. Tijdelijke korting van 3 op alle ambtenaren toe te passen. Het gaat hier over het alsnog toepassen van een tijdelijke korting van 3 op de jaarwedden der gemeente-veldwachters, ge meente-werklieden en los personeel bij ge meentewerken. Daar onzes inziens ook aan dezen eisc1- niet valt te ontkomen, stellen wij U voor dezen in te willigen, met dien verstande evenwel, dat de korting zal wor den toegepast met ingang van 1 Juli 1934. d. Vermindering van de gratificatie van een oud-secretarie-ambtenaar. Noodgedwongen stellen wij U voor de gratificatie van W. Antheunisse ad 500 met ingang van 1 Juli 1934 met 5 te verminderen. e. Schrapping van het uitgetrokken be drag voor de vernieuwing van het wegdek van den Kasteelweg. Ged. Staten blijven het voor bovenstaand doel uitgetrokken bedrag ad 900 overbo dig vinden, zoodat wij U voorstellen de be grooting met dat bedrag te verlagen. Punt 7. Het bestuur van het Chr. fanfa rekorps „Vlijt en Volharding" verzoekt aan den raad te mogelijkheid te willen overwe gen of het de beschikking zou kunnen krij- .gen over een der leegstaande lokalen dec. vindt zoo'n metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES" altijd nog een plaatsje, 't Is zoo plat, zoo klein, zoo licht! En.... zoo prac tised want Ge hebt dan altijd AKKER-CACHETS bij de hand tegen plotseling opkomende hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, enz. Zakdoos Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent 20 cent jj Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. openbare school, om daar de wekelijksche repetitie's enz. te kunnen houden, tegen vergoeding van vuur en licht. Mede door de tijdsomstandigheden zijn de inkomsten der vereeniging den laatsten tijd aanmerkelijk verminderd, terwijl de uitgaven zoo goed als op peil zijn gebleven. Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Al voelen wij de moeilijkheden waarmede die vereeniging te kampen heeft, komt in williging van het verzoek ons niet raad zaam voor, omdat uit bczuinigingsoverwe- gingen de bewaarschool is opgeheven, waardoor o.i. minder onderhoud der lokalen zou worden verkregen. Wanneer nu aan één vereeniging de ruimte beschikbaar gesteld zou worden, zou dit ook niet te weigeren zijn aan andere vereenigingen en zou 't on derhoud der lokalen zeer zeker een belang rijk bedrag gaan vorderen, waardoor ook de bezuiniging op de subsidies der verschillen de vereenigingen teniet zou worden gedaan. KOUDEKERKE Voorkeuring politiehonden. Zaterdag vond op de buitenplaats „Ter Boede" te Koudekerke, welwillend afge staan door den heer Loeff aldaar, de voor- keuring plaats voor politiehonden der afdee- ling Zeeland der Kon. Ned. Politiehondver- eeniging. Hiervoor waren 10 honden inge schreven, waarvan 8 deelnemers voldoende aantal punten behaalden om aan de keuring van politiehonden deel te, kunnen nemen. Twee deelnemers moesten worden afge wezen. HULST Aangehouden. Door- de marechaussee te Hulst is als verdacht van het smokkelen van suiker, bloem en Lelgische margarine aangehouden en aan de justitie te Middelburg overgege ven de vrachtrijder P. J. S. te Axel. Na zijn verhoor te Middelburg is hij we der losgelaten. STAVENISSE Een benoeming. Met ingang van den datum der indienst treding is aangesteld tot rijksveldwachter in vasten dienst ter standplaats Stavenisse, de gemeenteveldwachter te Tholen A. J. Schippers. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. met 31 Juli tot dijkgraaf van den Kats- polder, H. van der Maas te Kats b. met 5 Augustus tot dijkgraaf van den Koudepol- der, J. van Wijck te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden c. met 31 Juli tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Katspolder, L. M. de Vos te Kats d. met 1 Augustus tot gezworene van het water schap Waarde, M. van Fraassen te Waar de e. met 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Oud-Vossemeer, B. J. van Westen te Oud-Vossemeer f. met 1 Augus tus tot gezworene van den polder Vierban- nen-van-Duiveland, J. N. Bouman te Nieu- werkerk, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden g. met 1 Augustus tot gezworene van den polder Vierbannen-van-Duiveland, C. J. van Westen te Nieuwerkerk h. met 1 Augustus .tot lid .van het bestuur .van het

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1