100 I 500 300 150 25 EERSTE BLAD 1 72e Jaarganj MAANDAO Uitgave: firma F. VAU DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïeiei. 18. Postrekening 86287 25 JUIMÏ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEüWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels/Ialles bijvooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Beëindiging heffing 20 opcenten op den suikeraccijns. De inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te Vlissingen deelt ons mede, dat onder bepaalde omstandigheden hij aanne ming van het betrekkelijke wetsontwerp teruggaaf of afschrijving van suikeraccijns kan plaats hebben over voorraden suiker of van suiker, verwerkt in suikerhoudends goederen by fabrikanten en neringdoenden voorhanden op ongeveer dezelfde wijze als dit in 1930 bij verlaging van de opcenten is geschied, mits uiterlijk Dinsdag 26 Juni a.s. op formulieren, in beperkt aantal verkrijg baar bij de ontvangers der accijnzen volle dig aangifte volgens dit model wordt ge gaan. Een zelfde teruggaaf of afschrijving kan geschieden van voorraden vóór 26 Juni a.s. verzonden met dien verstande, dat de afzender der goederen de aangifte moet inleveren voor 15 Juli a.s. Uitvoerige inlichtingen kunnen worden verkregen bij den genoemden inspecteur, bij den inspecteur ter sub-inspectie te Ter- neuzen en bij de ontvangers der accijnzen. Gouden jubileum Kon. Scherpschutters- vereeniging Vlissingen Zaterdag was het de laatste dag van den vierdaagschen schietwedstrijd van de Kon. Scherpschutters Vereeniging „Vlissingen". die gehouden werd ter viering van haar gouden jubileum. Begunstigd door schitterend zomerweer leverde het met vlaggen versierde terrein te Oost- en West-Souburg een zeer levendigen aanblik op. Er werd druk geschoten. De tien schietbanen waren onafgebroken bezet en talrijke schutters uit Zeeland en Noord- Brabant waren aanwezig. Vele autoriteiten kwamen het bestuur complimenteeren, o.a. de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Vlissingen, de garni zoenscommandant, de commandant der ma rine, de commandant van de Vlissingsche Burgerwacht, en anderen. Allen prezen de correcte inrichting der schietstanden, en bezichtigden met ingenomenheid de talrijke waardevolle medailles en prijzen, die door de firma Pervoost smaakvol waren geëta leerd in een der vertrekken der militairen op het terrein aanwezig. Het is voor de jubilaresse een groote vol doening zooveel belangstelling en sympa thie bij haar gouden jubileum te hebben mogen ondervinden, gezien haar verleden, waarin zij naast de bevordering der weer baarheid meermalen haar krachtige mede werking verleende aan de burgerij bij gele genheden van de viering van zoovele natio nale gedenkdagen. Hiervan getuigt nog de kostbare zijden vlag met stadswapen, die haar tegenwoordige voorzitter, de heer M. van der Beke Callenfels, toen als vendel commandant van de Vlissingsche vrouwen mocht ontvangen bij de herdenking van den 300sten geboortedag van M. A. de Ruyter in 1907. Deze vlag is steeds haar officieele standaard gebleven. Deze vlag prijkte ook met de door de vereeniging (meer dan hon derd) behaalde medailles, waaronder tal- dijke Koninklijke, bij de uitgestalde prijzen c.a. Van dezen grootschen schietwedstrijd, die geheel door de jubilaresse op eigen kos ten gefinancieerd is geworden zonder eeni- ge subsidie, zijn door een der persfotogra fen eenige opnamen genomen van het be stuur en meerdere leden benevens terrein om de herinnering aan dit grootsche ge beuren in deze vereeniging aan de verge telheid te ontrukken. De Zonnestraal-collecte. De Zaterdag alhier gehouden Zonne straal-collecte heeft 581.67 opgebracht. Het plaatselijk comité zegt hartelijk dank aan allen die hun gaven hebben geofferd om dit prachtig resultaat te bereiken. De verkoop te Middelburg heeft opge bracht 327, Nederlandsch Bijbelgenootschap. Het bestuur van de afdeeling Vlissingen verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat de collecte ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van bovengenoemd Ge nootschap hier ter stede zal plaats hebben Woensdag 11 Juli a.s, Ït.-Kath. Dameszaiigvereeniging. Op het gisteren te Roosendaal gehouden Internationaal Muziek- en Zangconcours, behaalde dê R.-Kath. Dames^apgvereeni- ging alhier, onder leiding van den heer Adr. Hollaers, een eersten prijs in de eere- afdeeling met 331% punten. Het mag voor dit koor zeer zeker een prachtige prestatie genoemd worden. Vreemdelingenbezoek. Gisteren zijn hier weder verschillende plezierbooten uit Antwerpen aangekomen, nl. de „Zeeland" met 450 passagiers, de „Friesland" met 233, de „Ville d'Anvers" met 160 en de sleepboot „Durine" met 60. Bovendien kwam nog uit Antwerpen de „Zandvliet" met 49 leerlingen van de zee vaartschool te Antwerpen. Danspaviljoen „Wilhelmina". In de radio heeft men meermalen „The Travellers" kunnen beluisteren. Deze mu sici bespelen verschillende instrumenten en zij beschikken over een uitgebreid repor- toire. Van Vrijdag 29 Juni af zullen zij optre den in het danspaviljoen „Wilhelmina". De „Haagsche Courant" schrijft dat deze wakkere huiskapel onder de eminente lei ding staat van James Brouwer er bij haar optreden te 's-Gravenhage spoedig een groote bekendheid heeft verworven. Het „Vaderland" spreekt ook met lof over deze kapel en in „dc Gelderlander" lezen wy dat „The Travellers" een uitmun tende huiskapel vormen. Deze, recensies bewijzen wel dat het dans paviljoen „Wilhelmina" het volle seizoen over een uitstekende kapel beschikt. De landstormdag. Naar wij vernemen zal de minister van defensie, dr. N. L. Deckers, den Walcher- schen landstormdag bezoeken, welke Za terdag a.s. op het sportterrein aan den Koudekerkschen weg wordt gehouden. MIDDELBURG De Nutsspaarbank te Middelburg. Gedurende 1933 is bij de Nutsspaarbank te Middelburg ingelegd 833.670.60, tegen 620.768.48 in 1932, terugbetaald is 678.225.49 tegen 787.298.44 in 1932. Het saldo tegoed aan inleggers was respectieve lijk 1.873.316.18 en 1.645.585.39 of ge middeld per inlegger 398.58 en 359.75. De reserve was eind 1933 251.178.71 en eind 1932 314.026.79 of in percenten resp. 13.41 en 1S.86. De bank had nog aan rente te goed op loopende coupons èn andere be leggingen 22.064.73 en 20.041.99 zij had aan rente gekweekt resp. 91.976.01 en 88.955.47 de administratiekosten waren resp. 9368.98 en 8905.19 of per inleg ger 1.97 en 1.92 aan inleggers is aan rente resp .vergoed 53.285.68 en 48.490.66, beiden tegen 3 van 1 tot 10.000. Op de scholen is resp. 5211.35 en 6068.07 bespaard en met spaarbusjes 356.22 en 335.15. Het aantal inleggers was in 1933 4700 tegen 4627 in 1932, resp. zijn in die jaren 289 en 249 nieuwe rekeningen geopend en 216 en 207 rekeningen afgesloten. Het aan tal inlagen 1 iroeg resp. 4381 en 3781 en het aan terugbetalingen 3077 en 3110. Restauratie Abdijtoren. B. en W. stellen voor tot den Minister van O. K. en W. en tot Ged. Staten van Zeeland een verzoek te richten, met teeke- ning en begrooting tot een eindbedrag van 37.000, met de verleening van een bijdra ge van het rijk resp. de provincie in de kos ten van herstel en restauratie van den Ab- dijtoren of Langen Jan, volgens het opge maakte plan te willen bevorderen. Extra belastinggeld. De inspecteur der registratie en domei nen te Middelburg bericht, dat de opbrengst voor de gemeente uit de navordering van inkomstenbelasting 3864 zal bedragen. De Gouden Zon. Enkele weken geleden deelde het bestuur van de vereeniging Hendrick de Keijser mede, dat het zich zeer gaarne den eigen dom zou verzekeren van het beroemde, voor openbaren verkoop aangewezen huis „de Gouden Zon" c.a. in de Langedelft, doch daartoe alleen zou kunnen overgaan, wan neer van de gemeente uit financieele me dewerking zou worden toegekend in dien zin, dat een aantal obligaties van 1000 ten laste van de vereeniging zou worden geno men. De kasmiddelen der vereeniging zelve veroorloofden namelijk den aankoop niet. B. en W. meenden in den geest van den raad te handelen door zich tot de verzochte medewerking bereid te verklaren. Nadat een 5-tal particulieren (w.o. 2 vereenigin- gen) in de gemeente toezegging hadden gedaan voor het nemen van een obligatie waarvoor B. en W. hun gaarne openlijk hulde en dank brengen verklaarden zij zich genegen aan .den Raad voor te stellen om, onder voorbehoud der te verleenen goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland, voor de gemeente ten hoogste 5 4% obli gaties van 1000 a pari aan te koopen of minder, als nog andere particulieren een of meer obligaties zouden nemen en voor zoo ver de koop minder dan 10.000 zou be dragen, voor ieder 1000 minder, ook een stuk minder. De koopsom heeft 11.000 bedragen en een zesde obligatie is door een particulier genomen. B. en W. vertrouwen, dat de raad het zal toejuichen, dat „dc Gouden Zon" in handen is gekomen van „Hendrick de Keij ser". De gevel van het pand behoort tot de allereerste van C j enkele, die de Nederland- sche houwkunst uit het begin der 17e eeuw documenteeren en zulks op voortreffelijke wijze. Architectonisch is zij een der belang rijkste van Nederland. B. en W. stellen ten slotte voor 4 obligaties van 1000 te nemen. Een N.S.B.-huis. Door „Volk en Vaderland" wordt gemeld dat groep 202 van de N.S.B. het pand G132 aan de Rouaanschc kade in huur heeft ver kregen, omdat gezien den groei van de groep, het noodig is geworden om over een eigen huis te beschikken. GOES Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. leggen dén raad voor een nieuwe verordening regelende den rechts toestand van het personeel van den keu ringsdienst van waren. Ter benoeming van een lid van het gast- huisbestuur worden voorgedragen de heeren G. M. den Herder en J. Steketee. Voor de derde maal stellen Burg. en Weth. voor over te gaan tot aanschaffing van een vuilnisauto voor de buitenwijken. Wil de raad dit niet .dan zal moeten wor den overgegaan tot aanschaffing van een grooten wagen en twee paarden. Naar aanleiding van het besluit van den raad om aan de Kroon te verzoeken eervol ontslag te verleenen aan den tegenwoordi- gen commissaris van politie wegens 65-ja rigen leeftijd en dit commissariaat op te heffen., schrijft de minister van justitie dat hij bezwaar heeft tegen die opheffing zoo lang niet de zekerheid bestaat dat een be voegd inspecteur van politie de leiding van het politiecorps zal krijgen. Nu de aanleg van een bad- en zwemin richting bij wijze van werkverschaffing te veel bezwaren ontmoet, stellen Burg. en Weth. voor de Groote Markt te doen be straten en een parkeerterrein bij de Koe poort te doen aanleggen. Kosten respectie velijk 6000 en 3000. Federatie van comité's inzake kolenprijzen. Zaterdag vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes onder voo zxtterschap van den heer J. Jobse uit Aagtekerke de fede ratie van comité's inzake kolenprijzen in Zeeland. De voorzitter wees op den grooten om vang, die de beweging in Zeeland heeft ge maakt, wat te danken is aan de plannen om den kolenhandel aan bepaalde prijzen vast te leggen cn tc beperken. We hebben nu de zege behaald, maar we moeten pa raat zijn, want men zal opnieuw trachten ons te treffen. Hierna bracht de heer L. P. van Oorschot zijn jaarverslag uit. Ook de secretaris her innerde aan de plannen van de kolencom- missie om de prijzen vast te stellen en aan het totstandkomen der federatie. Spr. hoopt dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen zal toetreden. Ook aan de actie der federatie is het te danken, dat de kolenconventie haar doel niet heeft bereikt. De ontvangsten hebben bedragen 145.44, de uitgaven 126.31. Vervolgens sprak de heer K. de Boer van 's-Gravenhage over „De kolenconventie als economisch verschijnsel". Spr. heeft met genoegen gezien, dat de belanghebbenden in Zeeland elkaar heb ben gevonden. Het is nu noodig voor de toekomst bepaalde lijnen te trekken. Er zijn bij de brandstoffenkwestie drie partijen de mijnen, de handelaars en de verbruikers. De positie der eerste is moei lijk door den koleninvoer uit het buiten land. De regeering moest maatregelen ne men en o.a. den invoer beperken. Voor de industrie moeten kolen worden ingevoerd. De mijnen hebben getracht den handel uit te schakelen en de industriekolen te leve ren. Mijnagentschappen werden in vele plaatsen gevestigd. De bedoeling was blijk baar een beteren prijs te maken. Dit heb ben de buitenlandsche mijnen niet stil aan gezien. Ze namen tegenmaatregelen en stelden hun vertegenwoordigers in staat de concurrentie vol te houden. Er kwamen te veel detailhandelaren, met het gevolg, dat de prijzen, teneinde aan. een bepaalde winst te komen, hooger moesten worden. Dit had beperking van den omzet tenge volge. De mijnen stelden zich te weer. De afname verminderde, ook omdat de in dustrie minder vroeg. Spr. wees er verder op, dat de prijzen van de kolen des zomers door bepaalde oorzaken altijd lager zijn dan des winters. Hiervan profiteerden de verbruikersorgani- ties, ze sloegen kolen in den zomer op en distribueerden die ook des winters. Dé mijnen zagen dit met vreugde. Maar de be weging groeide. Ook kreeg men de inkoop combinatie van de boeren (Inkoopbureau Landbouwcomité). Handelskamer en Land- bouwcomité betrekken een aardig kwan tum. De handelaren zeggen, dat dit nog weinig beteekent, maar toch zijn ze er voortdurend op uit maatregelen daartegen te nemen en de coöperaties te vermoorden. Begrijpelijk is, dat de handel zijn prijzen niet teveel boven die van de coöperaties kan stellen. De corporaties hebben voor een ernstig gevaar gestaan (bindende prijzen). Men trachtte ook het grondwettelijk recht van vereenigingen illusoir te maken. Men wilde verdere groei der corporaties onmogelijk maken. Dit alles is mislukt door het optreden der corporaties en door het gebrek aan eenheid onder de handela2'en. Men wil echter opnieuw een poging wa gen. De verbruikers hebben het in hun hand of dit al of niet gelukken zal. Spr. wekte daarom op tot krachtige organisatie. Na bespreking werd een voorstel van „Draagt Elkanders' Lasten" te Vlissingen tot reglementswijziging ingetrokken. Actie onder de Zeeuwsche landbouwers. Zooals reeds is bericht is door de hoofd besturen der drie landbouwarbeidersorgani- saties besloten tot het voeren van een krachtige actie in de Zuidelijke provincies voor een betere loonregeling en rechtsposi tie van de landarbeiders. Naar aanleiding hiervan werd Zaterdagmiddag te Goes een druk bezochte vergadering gehouden van de afdeelingen van den Chr. Landarbeiders- bond op Zuid- en Noord-Beveland, waarin de hoofdbestuurder de heer A. Vingerling het woord voerde. Deze lichtte het besluit der hoofdbesturen om een scherpe actie te gaan voeren toe. De arbeiders hebben te lang gedacht, dat de regeering wel zorgen zou voor meer overleg met de werkgevers, maar de arbeidersorganisaties zijn nu de weigering der werkgevers en het getreuzel der regeering moe. Er moet nu in de eerst volgende maanden een krachtige actie wor den gevoerd, waarover nu nog geen bijzon derheden kunnen worden medegedeeld. De regeering en de ambtenaren in Den Haag moeten nu eens goed worden doordrongen van den noodtoestand der landarbeiders. Ook de Kamerleden weten te weinig wat er op het platteland omgaat en dat het daar begint te kraken. De steun aan de be drijven had de werkloosheid moeten ver minderen, maar het loonbedrag is integen deel de laatste jaren steeds verkleind. Tal van personen uit de vergadering na men aan de bespreking deel. Velen uitten hun teleurstelling over den loop van zaken en drongen op krachtige maatregelen aan. Volgens sommigen wordt op het platteland thans veel kapot gemaakt. Vele landarbei ders raken het vertrouwen in onze Christe lijke regeering en Kamerleden kwijt. Zoo als het nu gaat kan het niet blijven gaan. Besloten werd dat de afdeelingen spoedig alle zullen vergaderen en dat de Kamerle den over den toestand zullen worden inge licht. De bedryfsuitkomsten van de Zeeuwsche landbouwers in 1932. Het Boekhoudbureau der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij publiceert thans in zijn verslag over 1933 de bedryfsuitkomsten van de bij het bureau aangesloten bedrijven over het boekjaar 1932. Bij het bureau zijn aangesloten 300 bedrijven. Deze zijn ingedeeld in vier groepen, nl. 1. zuivere akkerbouwbedrijven, 2. overwegend akkerbouwbedrijven (wei nig weiland), 3. gemegde bedrijven (bouw- en wei land ongeveer de helft), 4. overwegend weidebedrijven (weinig bouwland). Groep 1 gaf over 1932 een verlies van 20.84 per H.A. of per bedrijf gemiddeld 846.10. Over 1931 waren deze cijfers resp. 46.02 en 1968.46. De toestand is dus, hoewel nog slecht, aan het verbeteren. Groep 2 gaf over 1932 een verlies van 27.67 per H.A. of per bedrijf 1963.45. Over 1931 resp. 45.59 en 2070.15. Ook in deze groep is dus een verbetering ingetre den, hoewel nog een zeer aanzienlijk ver- liessaldo overblijft. Groep 3. Hier waren de verliezen resp. ƒ19.92 en ƒ350.59 (over 1931 resp. ƒ37.42 en 609.48. Ook hier dus eenige verbetering. Groep 4. Over 1932 resp. ƒ18.99 en 301.71. Over 1931 resp. 29.55 en 537.81. Ook in 1932 kon het bedrijf dus niet ren dabel gemaakt worden. Het bureau hoopt, dat 1933 een beteekenend beter resultaat zal opleveren. De thans in bewerking zijnde afsluiting van boekjaar 1933 geeft voor deze onder stelling wel reeds eenige gronden, zoodat althans de akkerbouw wel aan een netto winst zal komen, dank zij de tarwe- en bie- tenst- n en de aanzienlijk betrere aardap pelprijzen. Ook voor de weidebedryven zal de verde re doorwerking der steunmaatregelen wel merkbaar zijn, hoewel in sommige streken de melkprijs abnormaal laag is geweest. Een 101-jarige. Opa Borgs, verpleegd in het „St. Joanna"- gesticlit," heeft Zaterdag zijn lOlen jaardag herdacht. Hij geniet nog een uitstekende gezondheid. Zijn jaardag is onopgemerkt voorbij gegaan, omdat hij er niet op gesteld was, daar veel drukte van te maken, om dat het geen kroonjaar was. IJZENDIJKE Aangehouden. In den nacht van 11 op 12 November van het vorig jaar werden ten nadecle van den landbouwer L. te IJzendijke eenige zakken tarwe benevens een tweetal jassen uit een op het erf staande schuur ontvreemd, Eeu destijds ingesteld onderzoek had geen resul taat. Dezer dagen werd in verband met een vermoedelijk gepleegde suikerfraude bij ver schillende inwoners op het gehucht Driewe gen onder de gemeente IJzendijke een huis visitatie gedaan. Bij een onderzoek ten hui ze van zekeren C. vond men in een schuur tje een manchesterjas, welke volkomen be antwoordde aan het signalement van de gestolene. Thans werd dienaangaande een nader onderzoek ingesteld, waarbij een 2-tal personen bekenden destijds de tarwe en de jassen bij L. te hebben weggenomen. Tevens bleek dat nog een derde persoon, zekere B., aan den gepleegden diefstal debet was, doch deze ontkende iets met den diefstal te heb ben uit te staan. B. is door de marechaussee Zondag jl. aangehouden en zal ter beschik king van de justitie te Middelburg worden gesteld. Door de marechaussee te IJzendijke is aangehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld zekere P. J. C„ arbeider, wonende te Waterlandkerkje, aan wien eenigen tijd geleden het verblijf in het bewakingsgebied was ontzegd, doch daarin wederom was teruggekeerd. Rijksveldwachters. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de rijksveldwachter C. M. van de Zande ver plaatst van Heerlen naar Heinkenszand. Met ingang van 1 September a.s. is aan den Rijksveldwachter brig. tit. H. Schipper te Serooskerke (W.). op diens verzoek ont slag verleend. KERK- EN SCH00LN1EUWS Dc nieuwe president der theosofische vereeniging. De benoeming van dr. G. S. Arudale als opvolger van dr. Annie Besant, beteekent een nieuwe phase in de activiteit der The osofische Vereeniging, welke vermoedelijk zich meer dan tot nu toe het geval was, zal gaan bewegen op het gebied der prac- tische problemen van dezen tijd. Het leven en werken van dr. Arudale wijst op een veelzijdige en krachtige persoonlijkheid, die zijn sporen verdiend heeft op het gebied der opvoeding, van politiek, godsdienst en sociaal werk. Na zijn studie te Cambridge voltooid te hebben, wierp hij zich al jong met volle energie op het groote opvoedkun dige werk, dat Ir. Besant voor de ophef fing van het Britsch-Indische volk begon nen was. Hij werd hoofd van het Central Hindu College in Benares en later minister van Onderwijs in een der Indische vorsten dommen. Op theosofisch gebied is vermel- denwaardig, dat dr. Arundale de functie

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1