DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID EN DE HOOGSTE WAARDE VOOR UW GELD. ZATERDAG 23 JUNI EERSTE BLAD DE BEWAARSCHOOL. (11 MATERHELLE] No. 14-& 1 1 1 s 72e Jaargang 19^4» Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Waistraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 6G28T Verschijnt dagelijks, aitgazonderil op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Het werk van wijlen Koningin Emma wordl voortgezet door Koningin en. Prinses, IS HET NOG NOODIG, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ylI?aBjH8KSZ ADVERT EN 11EPR1JSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bi-, abonnement tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door hef geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland jHHspeciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener 4 gulden bij levens- l*f| f| gulden bij dood A f| ffc gulden bij. verlies 4f*A gulden bij verlies JAA gulden bij verlies Al* gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- P|||||| lange ongeschikt- *"l| 111 door 41111 vaneen I Al I van lllll vaneen W A van eiken kerd tegen ongelukken vooriiyisUMJ heid tot werken. een ongeluk. (PUU hand; voet of oog. luU een duim 1UU wijsvinger rfU XJ anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen „Nog geheel vervuld van het verlies, dat het Nederlandsche Volk zoowel in het moederland als in de Overzeesche Gewesten geleden heeft door het overlijden van de Koningin-Moeder, geven de Koningin en de Prinses Zich ten volle rekenschap van de plaats, welke de Koningin-Moe der in het leven en in het hart van ontelbaar velen heeft inge nomen en beseffen het groote gemis, dat Haar ontslapen voor die velen beteekent. De Koningin wenscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prin ses, geheel in den geest van de Koningin-Moeder al datgene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten, ten einde aan allen, voor wie de Koningin-Moeder Haar mede leven en warme belangstelling betoond heeft, dit gemis zooveel in Haar vermogen ligt, te ver goeden." In aansluiting met het boven staande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit reeds, wat de Stichtingen „Oranje Nassau's Oord" en „Koningin Emma Jubi leum Fonds" betreft, geheel in de plaats van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van de Com missie van Weldadigheid van Koningin Emma te Baarn en te Soest wordt voortgezet. De Koningin heeft Prinses Juliana verzocht, en bereid ge vonden, de leiding hiervan op Zich te nemen, binnen de grenzen en langs de lijnen die de Konin gin-Moeder Zich had gesteld. WAT ZIJN DE UITGAVEN EN INKOMSTEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN STAAT IV. Het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor 1934 totaal ruim 154 millioen noodig, waarop dan voor komende jaren de reeds tevoren genoemde 15 millioen zal moeten worden bespaard. Het onderwijs is bij dit departement, gelijk bekend mag worden verondersteld, de over- hierschende factor totaal is daarvoor ruim 138 millioen uitgetrokken. Als men bedenkt, dat de begrooting voorts 12 y2 millioen berekent voor pensioensuitgaven, gevoelt men reeds hieruit, dat er voor Kunsten en Wetenschappen tezamen niet veel meer dan een 3 millioen overblijft. Het Departement vereischt ruim S 585.000, een bedrag, dat zeker niet hoog. kan worden 4 gerekend, wanneer men ook hier weer ziet, dat ƒ539.000 aan personeelsuitgaven, den Minister inbegrepen, weggaat, en slechts ruim 45.000 over is voor de materieele be hoeften en overige uitgaven, waarin ook hier verzending van dienststukken, reis kosten en aandeel in den Rijksgebouwen dienst is inbegrepen. Van het onderwijs verlangt het hooger ruim 10 y2, het voorbereidend hooger en middelbaar 12,8, het nijverheidspnderwijs ruim 13 millioen. Van het hopger onder wijs heeft Leiden eene begrooting van bijna 3 Utrecht van eene van 3,1 Groningen eene van 2,1 de technische hoogeschool eene van ruim 2 millioen. Neemt men Lei den, dan ziet men dat het onderwijs 1,8 millioen vereischt, waarvan 1,4 millioen voor personeelsuitgaven is bestemd voorts ruim 1 millioen voor het ziekenhuis, waar van meer dan de helft eveneens voor per soneelsuitgaven is bestemd voor den alge- meenen dienst en voor overige uitgaven totaal 615.000. De verhouding in Utrecht is een ietwat andere, wijl daar het onder wijs ruim 2,3 millioen verlangt,, en klinie ken en ziekenhuizen slechts 686.000. Eenigszins gelijk aan Leiden is die te Gro ningen, waar het onderwijs '1,3 millioen en het ziekenhuis ƒ823.000 vereischt. De bij zondere Universiteiten vereischen een uit gave, van ƒ71.500, waarvan de subsidie aan de Nederlandsche Handelshoogeschool ad 53.270 de voornaamste is. Het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs kost totaal 12,8 millioen, .waarvan de gymnasia 1,8, de H.B.S. en Lycea 9,6 en de handels scholen 1,1 millioen. Bij de gymnasia is de voornaamste post een van subsidiën ad 1,7 millioen, waarvan slechts 468.000 voor ge meentelijke gymnasia is bestemd, en posten ad resp. ƒ460.000 en ƒ838.000 voor voor schotten op subsidiën en subsidiën ten be hoeve van bijzondere gymnasia. Evenzeer gaan van de 9,6 millioen voor de H.B.S. en lycea bestemd, slechts 3V2 aan de Rijks- H.B.S. daarentegen komt ruim 6 millioen aan subsidiën ten goede, waarvan niet meer dan 226.500 voor gemeentelijke H.B.S. en tycea is bestemd. De uitgaven der handels scholen ad 1,1 millioen worden verdeeld over subsidiën aan gemeentelijke handels scholen ad 449.000 en aan bijzondere han delsscholen ad ƒ719.000. Het nijverheids onderwijs tenslotte vereischt 13,5 millioen daarvan is het lager nijve^heidsonderwijs voor jongens ad ruim 7 millioen en het nijverheidsonderwijs voor meisjes ad Zy2 millioen het grootste bedrag. De Ry'ks- nijverheidsscholen kosten 248.000, het mid delbaar nijverheidsonderwijs 1 y2 millioen, het zeevaart-, visscherij- en schippersvak- onderwijs 879.000, het leerlingwezen 55.000, terwijl de algemeene dienst en de overige uitgaven tezamen ruim 1\2 ton ver eischen. Het lager onderwijs verlangt voor zich de ronde som van ruim 100 millioen. De al- gémeene dienst van het lager onderwijs vereischt niet meer dan 624.000, waarvan de personeelsuitgaven voor het school toezicht ad 495.000 de voornaamste post vormen. De opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen kost 4,1 millioen de Rijkskweek- en leerscholen vallen daaron der met 1,2 millioen de bijdragen voor kweekscholen ad 2,8 millioen, de Rijksnor maallessen en de bijdragen voor normaal lessen ad resp. ƒ37.000 en ƒ16.000 even eens. De lagere scholen, die van het Rijk uitgaan zijn gering in aantal de totaal kosten zijn 38.000, waarvan 31.000 voor personeelsuitgaven. Maar het openbaar ge woon en uitgebreid lager onderwijs kost bijna 36 y2 millioen, en het byzonder ge woon en uitgebreid lager onderwijs ruim 56 y2 millioen, welke beide bedragen via de gemeenten of de besturen der bijzondere scholen hun weg vinden. Naast een uitgave voor buitengewoon lager onderwijs ad 2,3 millioen staat een van ƒ21.000 voor het be- waarschoolonderwijs, een ad ƒ262.000 voor het onderwijs aan schipperskinderen, een ad 180.000 voor lager onderwys-examens, terwijl van de overige uitgaven betreffen de het onderwijs in het algemeen die van 315.000 voor de Rijksbeurzen de voor naamste i:j. Er blijft, gelijk wij reeds tevoren aan toonden, voor Kunsten en Wetenschappen niet veel over. Het totaal bedrag ad 2,8 millioen dient voor het archiefwezen ad 312.000 monumentenzorg ad 698.000 bibliotheekwezen ad 408.000 museum wezen ad 706.000 Rijksinstellingen van kunsten en wetenschappen ad 263.000 muziek ad 269.000 dramatische kunst adƒ3000, terwijl er dan nog een post is van overige uitgaven ad 158.000, waar uit subsidiën, persoonlijke toelagen e.d. ad totaal 117.000 worden voldaan. Van het archiefwezen is het Rijksarchief met bijna ƒ184.000 de voornaamste post, die zeker niet eens gezegd kan worden uitsluitend uit wetenschappelijke overwegingen op de be grooting te zijn gebracht. Monumentenzorg geeft 514.000 aan subsidiën voor het on derhoud en instandhouden van historische gedenkteekenen en van gebouwen, die oudheidkundige of kunstwaarde hebben, en aan vereenigingen en personen, die op dat gebied werkzaam zijn. Van het bibliotheek wezen gaat 172.000 naar de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage en is ruim ƒ235.000 bestemd voor de verschillende openbare leeszalen en bibliotheken. Uit het museumwezen wordt het Rijksmuseum te Amsterdam, dat 366.000, het Mauritshuis te 's-Gravenhagé, dat' 34.000, de Rijks musea van oudheden en ethnógrafïete Lei den, die resp. 86.000 en 137COOO «kosten, nevens andere kleine musea voldaan.. Van de Rijksinstellingen van kunsten en weten schappen zijn de Rijksacademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam met 105.000 en de Koninklijke Academie van Weten schappen eveneens te Amsterdam met ƒ50.000 de voornaamste posten. De muziek wordt verdeeld tusschen 181.000. voor sub sidiën en ƒ88.000 voor het Koninklijk Con servatorium te 's-Gravenhage, terwijl van zelfsprekend de 3000' voor dramatische kunst aan bescheiden subsidiën geheel op gaat. 0 Niet minder - groot zijn de uitgaven, die d" Hoofdstukken Vila en VII& van de be grooting vergen. Het eerste voor de natio nale ^schuld, het tweede voor het Departe ment van Financiën bestemd. Voor den ge wonen dienst der nationale schuld is ruim 97 millioen noodig, waarvan aan rente 52 y2 millioen, aan amortisatie en aflossing 20,3 millioen eerediensten 2,4 millioen, terwijl op den kapitaalsdienst een bedrag ad 780.000 voor amortisatie en aflossing is uitgetrokken. De totaalkosten van Hoofd stuk Vllb bedragen 143 millioen, waarvan de dienst der belastingen bijna 33 millioen vergtdie van de domeinen 1,1 de Rijks gebouwendienst ruim 161.000 het Rijks- inkoopburea.u ruim 204.000 de dienst van de Grootboeken der nationale schuld en het agentschap te Amsterdam ruim 105.000 het Muntwezen 56.000 kasvoorziening eischt 24 millioen en het Departement bij kans 1 millioen. Pensioensuitgaven komen op deze begrooting voor tot ruim 6 mil lioen, uit welk een en ander reeds volgt, dat de uitgaven, samengevat als overige uit gaven van het Departement tot een totaal van bijna 100 millioen het voornaamste punt dezer begrooting vormen. Zij zijn te vinden in een uitkeering krachtens de wet van 1929 aan het zgn. Gemeentefonds, dit jaar op ruim 37^ millioen begroot tegen nog geen 14 millioen in het vorige jaar en op bijna 57 millioen aan het leenings- fonds, dat het vorig jaar zijn uitgaven ge heel uit eigen inkomsten kon dekken. Wat er verder aan overige uitgaven is, valt in het niet bij deze beide, al verdient een post van ruim 2 y2 millioen voor aandeel van den Staat in de uitgaven wegens rente en aflossing van gevestigde schuld vermelding, evenzeer als een bedrag van 265.000 voor vergoeding aan den Cheque- en Girodienst, en bedragen ad 900.000 voor uitkeering aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité en 500.000 ter bevordering der werkver ruiming". De' dienst der belastingen vordert totaal bijna 33 millioen op dien dienst is reeds dadelijk een klein millioen bezuinigd, waarvan de administratie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen het hoofddeel draagt. Tegenover ruim 26y2 millioen, die directe belastingen enz. kos ten, staat 6 millioen voor de administratie van de registratie, waaronder de directie van de Staatsloterij met 38.000 en de dienst van het kadaster met ruim 1 y2 mil lioen ressorteeren. Van de genoemde 26 y2 millioen voor de directe belastingen wordt er 22,7 millioen benoodigd voor personeels uitgaven. Men bedenke daarbij, dat om slechts de voornaamste dignitarissen van ditbelangrijkst onderdeel van den belas tingdienst te noemen, door den Staat dienen te worden bezoldigd 9 directeuren, 234 hoofdinspecteurs, inspecteurs en adjunct inspecteurs, 326 ontvangers, 72 ontvangers van een grenskantooi', 299 verificateurs en commiezen-verificateurs, 4465 assistenten cn commiezen, 75 commiezen te water, 175 accountants en adjunct-accountants en 2390 adjunct-commiezen en Rijksklerken. De materieele behoeften en kosten aan de uit oefening van den dienst verbonden bedra gen 3,2 millioen, waarvan niet minder dan 700.000 is vereischt voor de verzending van dienststukken, 100.000 voor reiskos ten, 360.000 voor huur- en gebruikskosten van gebouwen en ƒ643.000 voor gewone bureelkosten. Neemt men de middelenwet var. 1934 naast zich, dan ziet men daaruit, dat de opbrengst der diverse belastingen voor'dit, uiteraard weinig rooskleurige jaar wordt geraamd op ruim 332 millioen. Waar- ui: dan zou volgen, dat de kosten van in ning dier belasting nog niet 10 van de oporengst bedragen, .een verhouding, die uiteraard een heel andere wordt in de jaren, dat voorspoed en welvaart terug- keeren KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De spelling. Natuurlijk was de interpellant niet over tuigd door de felle rede van minister Mar- chant. De motie tot uitstel van de invoe ring der vereenvoudigde schrijfwijze bleef niet achterwege. Uit de katholieke, de anti-revolutionnaire en de liberale groep had de heer Tilanus een mede-onderteeke- naar van die motie gevonden. Waarom die eigenaardige politieke constellatie Om te laten zien, dat het niet een kwestie van conservatisme van één partij was Vóór- en te-enstanders kwamen op de proppen met de oude tegenstelling van de wetenschappelijke en praktische opvatting omtrent de schriiftaal. Het was dus een herhaling van hetgeen de heer Tilanus al gezegd had, in min of meer verheven taal. Het was haast aandoenlijk de lofrede van den heer Westerman op de huidige schrijf wijze te hooren en te vernemen hoe aan randing daarvan een soort misdaad is. Laat men toch wat nuchter zijn. Het is ten slotte toch om den inhoud te doen van de taal en niet om de verpakking. Wie nu eens een boek leest in de oude spelling die vóór De Vries e- te Winkel gold, kan een glimlach niet onderdrukken bij de gedachte dat men indertijd ook daaraan zóó gehecht was. Denk maar eens aan de kachel die kagchel luidde. En toch beweerden velen, dat het publiek op aen duur kaachel zou gaan lezen en zeggen als die g er uit ging. Zijn de meeste voorstellingen op dit gebied niet even zwart als de kachel Van veel betekenis bij de invoering zal het zijn hoe de pers, dagblad- en tijdschrift-pers er te genover zal staan. Wanneer die de nieuwe wijze aanvaardt en dagelijks de lezers deze voorzet, dan zal het grootste deel van het publiek er in een paar maanden aan gewend zijn. Noodig blijkt het ons dat er een perma nente taalcommissie komt die èn de uit spraak van de Nederlandsche taal èn de schrijfwijze eens geregeld beziet. Het invoe ren van kleinere wijzigingen zal dan zonder moeite geschieden en de groote schokken, gelijk wij er nu één zullen hebben dooi- te maken, blijven achterwege. Terecht heeft minister Marchant er op gewezen dat in het spreken even groote anarchie en wan orde bestaat als in het schrijven en het is daarom noodig leiding te geven. Het afslij ten van de befaamde mannetjes-n is voor een goed deel het gevolg van het slordige spreken. De Tweede Kamerleden zelf vor men een honderdkoppige cacophonie van onze hoog geëerde moeder-spreektaal Het aantal sprekers vóór en tegen groei de geleidelijk aan. Merkwaardig was dat onmiddellijk na den heer Zijlstra, die tegen de vereenvoudiging was, zijn partijgenoot Wielenga er even vurig vóór sprak. De heer Ter Laan, bekend vereenvoudiger, was niet tevreden met het keuze-laten op 1 Septem ber en stelde daarom een motie voor om op dien datum dwingend de vereenvoudiging in te voeren. De eenige interessante rede was van den heer Moller, die eigenlijk meer een pleidooi hield voor betere taalverzorging bij het onderwijs en een motie indiende waarin daarop bij de Regeering werd aangedron gen, ook en vooral zelfs als belangrijk deel van alle examens. Inderdaad ligt in dit te kort aan taalverzorging een der oorzaken van de taalslijtage. Wie niet goed weet wat hij zegt zal nooit goed dit kunnen neer schrijven. Trouwens de Minister had dit gis teren reeds op dezelfde wijze betoogd. Meteen wordt dan ook erkend, dat die spelling feitelijk bijzaak is, waarover men zich niet te dik moet maken. Schrijfwijze is een stuk techniek, anders niets en het is gewenscht dat technische instrument zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Minister Marchant heeft in zijn dupliek zijn opvatting gehandhaafd. Hij wil in Sep tember de keuze officieel geruststellen. Voorzoover noodig zal Dinsdag de beslis sing val! n. dat wij U eraan herinneren, dat de grootste film, aller groote films vertoond wordt. De film, die thans voor de 20e week dus bijna een half jaar in één Theater te Amsterdam achter elkaar wordt vertoond en 3 x per dag 1 BESPREEKT UWE PLAATSEN tusschen 10 en 12 en 1 en 3 uur. U kunt desgewenscht, reeds tot en met DONDERDAG a.s. Uwe plaatsen reserveeren, zoodat U thans gelegenheid in overvloed hebt die plaatsen te reserveeren, die U gaarne hebben wilt. „Laat U niet wijs maken dat het Zateidag en Zondag ot andere dagen reeds vol is, doch komt U overtuigen. Boven 18 jaar. De première van gisteravond was een enorm succesledereen was vol lof.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1