VRIJDAG 32 JUNI EERSTE BLAD Neem 'n "AKKERTJE No. 145 72e Jaargang 1934 UitgaveFirma F. VAN BE VELOE Fr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 3 een ongeluk. %3 U U hand, voet of oog. J 151 iltearoe Kwartaal- Mbonné'r GRATIS WAT ZIJN DE UITGAVEN EN INKOMSTEN VAN DEN NEDERLANDSCMEN STAAT STADS- EN PROVINCIENIEÜWS INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 gulden bi.i levens- Polis, zijn GRATIS verze- ||i|ll| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor11) UU heid tot werken. "I gulden bij dood AAA gulden bij verlies door BB 9i B van een gulden bij verlies 4 gulden bij verlies Qp van 1 111 van een h JJ een duim iUU wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„VUssingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. III. De Departementen van Justitie en van Binnenlandsche Zaken vormen de vierde en vijfde, telken jare terugkeerende begroo- tingshoofdstukken. Sedert Binnenlandsche Zaken is ontlast van de kosten van onder wijs, kunsten en wetenschappen en laatste lijk ook van' landbouw, zijn de gewone uit gaven tot ruim 13 millioen teruggebracht kunnen worden, hetgeen iets meer is dan de helft van wat Justitie met ruim 26 mil lioen vraagt. Van deze 26 millioen is slechts ruim 542.000 voor het Departement be- noodigd. De burgerlijke rechtspraak kost omstreeks 6 millioen; de politie bijna 7 millioen de gevangenissen en rijkswerkin richtingen ruim 4% millioen liet Rijks tucht- en opvoedingswezen ruim 41/2 mil lioen, terwijl voor uitvoering der psychopa- tenwetten ruim 528.000 voor de reclas- seering ruim 274.000 voor de uitvoering der wet op liet levensverzekeringsbedrijf bijna 186.000 noodig is, en de pensioen uitgaven ruim iy2 millioen vragen. De rechtspraak is te verdeelen naar bur gerlijke, militaire en administratieve recht spraak, onder welke laatste dan uitsluitend vallen de Centrale Raad van Beroep, de ra den van beroep en de ambtenarengerechten, terwijl een afzonderlijk hoofdstuk, dat za ken van algemeen justitieelen aard betreft en 394.000 omvat, betrekking heeft op rechtslcosten in het bijzonder in strafzaken. De Hooge Raad vereischt ruim 272.000 de vijf gerechtshoven ruim 718.000 de totaal 21 arrondissementsrechtbanken bij na 3 millioen de kantongerechten ruim 2 millioen. Ook hier blijkt, dat de personeels uitgaven het voornaamste punt vormen bij den Hoogen Raad zijn deze ruim 261.000 tegen ruim 11.000 aan materieele behoef ten en overige uitgaven. Voor de gerechts hoven zijn ze ruim 680.000 tegen ruim 37.000 aan materieele behoeften en ver dere uitgaven. Bij de arrondissementsrecht banken bijna 2.3 millioen en ruim 175.000 aan materieele behoeften en overige uitga ven bij de kantongerechten ruim 1.8 mil lioen tegen ruim 194.000. Wanneer men voor den Hoogen Raad aan boeken en tijd schriften 1300, aan telefoonkosten en te legrammen 600 ziet uitgetrokken insge lijks voor de vijf gm'echtshoven 2100 en 5000 insgelijks voor de rechtbanken 6500 en 19.500, dan kan men moeilijk beweren, dat hier niet de noodige zuinig heid wordt betracht. En ook hier kan van de traktementen niet worden gezegd, dat deze overdreven zijn de President van den Hoogen Raad geniet ruim 10.000 de vice-presidenten ruim 9500 de presiden ten van de gerechtshoven 9150 de presi denten van de rechtbanken ten hoogste 7380 de kantonrechters der kantonge rechten le klasse ten hoogste 6420. Wat niet wegneemt, dat een totaal bedrag ad bijna 6 millioen niet van ondergeschikt be lang ig. De militaire rechtspraak daarente gen eischt slechts ruim 74.000, waarvan voor het Hoog Militair Gerechtshof ruim 32.000 voor den Krijgsraad voor de Landmacht 31.000 en voor de Zee-krijgs raad binnen het rijk in Europa ruim 11.000 is bestemd. De kosten van den C'cntralen Raad van Beroep bedragen tolaui 131.000; j die' van de totaal zeven Raden van Beroep bijna 237.000 en van de ambtenarenge rechten 5100. Voor politie geeft het Rijk jaarlijks 7 millioen uit, waarvan de Rijksveldwacht ruim 3.4 millioen, de marechaussée en mili taire politie ruim 3.1 millioen vraagt, ter wijl voor algemeene politiekosten, waaron der b.v. huisvesting der Rijkspolitie in het algemeen, het algemeen politieblad en ge heime uitgaven, ruim 130.000 noodig is, en daarnevens het toezicht op vreemdelin gen bijna 189.000, de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen e.d. ruim 18.000 vereischt. Totaal geriiet de Rijks veldwacht aan personeelsuitgaven bijna 3 millioen, waaraan een bedrag ad bijna 127.000 voor gratificatiën is toe te voe gen kleeding, wapening en uitrusting kost niet meer dan ruim 110.000, terwijl voor de gewone materieele behoeften en uitga ven 172.000 en voor politietoezicht, waar onder auto's, vaartuigen en politiehonden vallen, bijna 65.000 is uitgetrokken. Van de Koninklijke Marechaussée en' de militai re politie, die beide onder het Departement van Defensie vallen, worden zoodoende be dragen ad resp. ruim 2.6 millioen en ruim 507.000 door het ministerie van Justitie opgebracht. Voor gevangenissen en Rijkswerkinrich tingen wordt ruim 4y2 millioen uitgegeven; de algemeene gestichtendienst kost ruim 2.7 millioen, waarvan niet minder dan 2.3 millioen aan personeelsuitgaven, ruim 354.000 aan materieele behoeften en ove rige'uitgaven, en 30.000 aan den genees kundigen dienst. De verzorging van gevan genen en verpleegden kost aan het Rijk 834.000 daarvan is een bedrag van 92.000 bestemd voor loonen aan gevange nen en verpleegden. Eveneens wordt voor arbeid in cellen en werkplaatsen 755.000 betaald, waarvan ,f615.000 aan materiaal en 120.000 aan .loonen, terwijl voor land en tuinbouw, houtcultuur, veeteelt en vee houderij en veenderij van gevangenen 100.000 beschikbaar is. Voor vervoer van gevangenen en verpleegden is ruim 28.000 beschikbaar voor kosten van maatregelen inzake wijziging van strafexecutie 25.000. Het bedrag, dat voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen beschikbaar is, verschilt niet veel van het vorige. Van deze 4y> mil lioen echter wordt nauwelijks iy2 millioen aan rechtstreeksche Regeeringszorg uitge geven de overige 3 millioen aan subsidiën aan particuliere instellingen. Het overgroo- te deel van het bedrag van de rechtstreek sche Regeeringszorg gaat aan de tucht scholen en Rijksopvoedingsgestichten die 950.000 kosten voorts aan voogdijraden die 276.000 kosten en ondertoezichtstel ling, waarvoor 140.000 is vereischt. Van het bedrag ad 950.000 voor tuchtscholen en Rijksopvoedings-gestichten is ruim 711.000 voor personeelsuitgaven beschik baar 217.000 voor de verpleging en 21.000 voor den algemeenen gestichts- dienst. Van de subsidiën ad ruim 3 millioen is bijkans 2.9 millioen bestemd voor subsi diën voor verpleging, voorts ruim 91.000 voor bouwsubsidie en ruim 64.000 voor subsidie aan kinderwetambtenaren. De re- classeering kost aan het R,ijk 274.000, waarvan het overgroote deel ad 212.000 wordt bestemd voor vergoeding van kosten en subsidiën in verband met den reclassee- ringsarbeid en de uitvoering der wet op de woonwagens en woonschepen. De taak van Binnenlandsche Zaken-is een- geheel andere, maar een niet minder omvangrijke, omdat, al is dit Departement ontlast van veel, dat vroeger daartoe be hoorde, toch geheel het binnenlandsch be stuur er onder valt, het armwezen, het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, de Algemeene Landsdrukkerij en de Rijkspostspaarbank. Intusschen verlie- ze men niet uit het oog, dat het binnen landsch bestuur zich, wat de rechtstreek sche kosten betreft, beperkt tot de provin ciale besturen niet slechts de traktemen ten van de gemeente-ambtenaren, doch ook van die van de burgemeesters, die ten deele Rijksambtenaren zijn, worden door de ge meentelijke kassen gedragen. Het Departe ment zelf vordert ruim 329.000, waarvan de personeelsuitgaven ad ruim 292.000 de hoofdschotel vormen en 37.000 zijn be stemd voor materieele behoeften en overige uitgaven. Kleine posten zijn die, welke op de Kieswet betrekking hebben met 2235, voornamelijk voor het Centraal Stembu reau de uitvoering der bioscoopwet met kosten voor <^e centrale commissie ad to taal ruim 38'.000 de uitvoering der trek- hondenwet ad 600, en overige uitgaven ad totaal 15.000, waaronder nog altijd een subsidie aan het NederlandscheRoode Kruis ad ruim 10.000 en aan de Nederlandsche groep der Inter-parlementaire Unie ad 2000 voorkomt. Het eigenlijk binnen lands^! bestuur kost voor de provinciën ruim f 1200.000. waarvan slechts ruim 137.000 is bestemd voor de traktementen en 5000 voor de totale reiskosten van alle 11 Commissarissen der Koningin, terwijl ruim 2.7 millioen voor de gemeentebesturen is uitgetrokken. Dit is in twee groote pos ten te verdeelen, zijnde 700.000 voor de verzending van dienststukken betreffende gemeentebesturen, een bedrag dat men moet zien, rekening houdende met het aan tal gemeenten, cn. een voor dit jaar opge bracht bedrag ad 2 millioen, dat dient voor onderstand aan gemeenten, diè. bui ten staat zijn in alle of in sommige kosten harer huishouding behoorlijk te voorzien. Het is dit bedrag, dat ertoe bijdraagt, dat Bin nenlandsche Zaken ruim 3.7 millioen hooger is dan een voorgaand jaar het andere be drag wordt in het Armwezen teruggevon den. Krankzinnigenwezen eischt van den Ne- derlandschen Staat ruim 718.000 Arm wezen ruim 4.2 millioen tegenover deze beide zijn de kosten voor de bevolkingsre gisters ad nog geen volle 9000 geheel te verwaarloozen. Het Staatstoezicht op het krankzinnigenwezen vereispht ruim 37000; de Rijkskrankzinnigengestifehten te Woen- sel en te Grave 672.000, waarvan de per soneelskosten ruim 400.000 de mate rieele behoeften en overige uitgaven ruim 272.000 vergen. Het Armwezen daarente gen vereischt ruim 4-.2 millioen en de ver zorging van armen met 3.8 millioen is daar van het hoofdbedrag. Daai'bij is nog te voe gen 317.000. voor verzorging van arme krankzinnigen, terwijl ook de kosten ad bijna 100.000, die de algemeene armen- commissie en de armenraden met zich bren gen, onder ditzelfde hoofd voorkomen. Het blijkt echter, dat van de genoemde ruim 3.8 millioen niet minder dan ruim 3.6 millioen dient ter ondersteuning en begrafenis van buitenslands verblijvende of van daar in Nederland' gekomen armen, wel een bewijs, dat de crisis, die zoo overal om zich heen heeft gegrepen, heel wa'j meer ellende ver oorzaakt dan velen denken en beseffen. Voor de Nederlandsche Staatscourant, de Handelingen der Sta ten-Generaal en het Staatsblad is 288.000 uitgetrokken, waar van de kosten van drukken en uitgeven ad 220.000 het hoofdbestanddeel vormen. Komt de Rijkspostspaarbank met ruim 2.1. millioen op de begrooting voor, waarvan 1 millioen bestemd voor algemeen beheer en 1.1 millioen voor overige uitgaven waar in vergoeding aan P.T.T. voor verzending van dienststukken ad 313.000 en voor ver dere bewezen diensten ad 710.000 de groote posten vormen zoowel de uitkee- ring, die de Algemeene Landsdrukkerij, als het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie mogelijk maken, verschijnen op de begrooting slechts pro memorie. Dit houdt verband met het feit dat, gelijk be kend is, bijzondere bedrijfsrekeningen tel- kenjare voor deze Staatsbedrijven worden vastgesteld. Het meerendeel van de Hoofdstukken der begroóting heeft naast den gewonen dienst een cijfer voor kapitaaldienst. De eerste vier hoofdstukken hebben zoodanigen ka- pitaaldienst niet noodig Binnenlandsche Zaken echter vraagt voor dat doel bijna 11 y2 millioen, vrijwel geheel bestemd voor het Staatsbedrijf P.T.T. en slechts voor 77.000 voor de Algemeene Landsdrukkerij. Uitgaven, die slechts volledigheidshalve vermelding verdienen, omdat men hier treedt op het gebied van de bedrijfsreke ningen, die voor vergelijking moeilijk vat baar zijn. Vacantiekaarten op D-treinen. Nu over een paar weken de vacantie kaarten weer verkrijgbaar zullen zijn, is het wel goed eens te melden, dat die ook gel dig zijn op de D-treinen, waarin directe wagens van Amsterdam naar Vlissingen zijn geplaatst, in welke wagens men ook met een gewoon kaartje zonder D-trein- toeslag mag reizen. Morgenconcert. De harmonie „Ons Genoegen", direc teur de heer C. G. Govaarts, geeft Zondag morgen 24 Juni een concert in den tuin van de voormalige kazerne Koning Willem III, aanvang 12 uur. Programma: 1. Psalm 36. 2. „Ave Maria" Ch. Gounod 3. „Avondlied" Fr. Abt 4. „Chr. Liederenperlen", fantaisie, arr. C. G. Govaarts 5. „Dem Ruhm und Ehre", andante, A. Reisler 6. „Adagio"Von Wéber 7. „De Heilige Stad", A. Adams 8. „Ein Melodie", A. Rubinstein Strandeoncert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Zondag 24 Juni een concert in de kiosk op den Boule vard Evertsen, aanvang 8 uur. Programma: 1. „Hohenzollern Ruhm", marsch, C. L. Unrath 2. Ouverture „Regina", G. Rossini 3. „Mondnacht auf der Alster", walzer, Oscar Tetrds 4. Fantaisie sur I'opera „Zampa", F. Herold 5. „Oberto Conté di S. Monifacio", sinfoniaG. Verdi 6. „Marie-Louise", serenade (op verzoek), arr. C. G. Govaarts 7. „Ein Melodie", A. Rubinstein 8. „Berlin Wackelt", potpourri, C. Morena 9. Finale. De Vlismar. Met de „Staatscourant" no. 118 zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Vlissingsche Mineraalolie en As phalt Raffinaderij te Vlissingen. Jong-Hervormden. De buitenvergadering der Jong-Hervorm den welke hedenavond zou worden gehou den, is uitgesteld tot. Vrijdag 6 Juli.. Een geschenk van het college Zeemanshoop Door den inspecteur der N.V. Stoom vaart Mij., „Nederland" is een sextant ter hand gesteld namens het college Zeemans hoop, geschenk van wijlen kapitein J. Kui per, aan den heer J. Kanaar, als blyk van gedrag, vlijt en vorderingen als oud-leer ling der Zeevaartschool te Vlissingen. MIDDELBURG Nog eens het rijden in de Langedelft. Er is nog altijd een deel van de autobe stuurders en wielrijders, die maar niet op de borden in de Langedelft letten en er niet aan denken, dat men Donderdags tusschen 11-en 6 uur en Zaterdags tusschen 4 en 10 uur niet in de richting Dam-Markt mag rijden. Het kostte gisteren aan ruim 30 personen een proces-verbaal. Ko de Voogd 80 jaar. Een bij ieder Middelburger en bij hon derden vreemdelingen bekend persoon viert heden in goede gezondheid zijn 80sten ge boortedag. Wij doelen op Ko de Voogd, die op zijn origineele wijze zulk een groot aan deel heeft in de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Wie kent niet den kleinen man, die speciaal op Donderdag, maar meermalen ook op andere dagen over M'-'kt en Botermarkt wandelt in het oud- Walchersch.costuum met de hooge „tunne" en de steenen „puupe", het vele zilver en den korten broek. Ieder kind kent „Ko". Maar niemand zou denken, dat deze nog zoo krasse man, die naar zijn uitlatingen nog wel lust heeft in een vliegtochtje naar Engeland, natuurlek als propagandist voor bezoek aan ons eiland op 22 Juni 1854 te Middelburg is geboren. Bij de eerste tentoonstelling van Zeeuw- sche kleederdrachten in de zalen van het Pre -inciaal bestuur, nu reeds weer meer dan 20 jaar geleden, deed Ko voor het eerst in zijn alom bekend costuum dienst als contrabureaulist en sinds dien is hij nog steeds een levend historisch stuk. De laatste zeven jaar doet De Voogd dienst bij de uitbetalingen van het Burger lijk Armbestuur en toont daar nog' goed de orde onder de bezoekers te kunnen houden. Diefstal. Door de firma Littooy en Olthoff alhier was aangifte gedaan van diefstal van geld uit het bureau op het kantoor. De politie heeft twee jonge mannen aangehouden, van wie een bekende den diefstal te hebben ge pleegd, terwijl de andere zich aan mede plichtigheid blijkt te hebben schuldig ge maakt. Pas op de karretjes. Gisteren is een rijwiel, dat onbeheerd op de markt had gestaan er zonder eige naar er van door gegaan. Wellicht heeft een ander zich over het karretje ontfermd. Een huurder van een ander rijwiel, ver gat het tot heden terug te brengen of is wellicht het adres van den verhuurder ver geten. Een aanryding. Gisterenmiddag kwam in de Langeviele de heer C. uit Goes met zijn auto in bot sing met de tram. De auto was aan de voorzijde vrij erg beschadigd, maar per soonlijke ongelukk.en kwamen er niet hij voor. Niet geschikt voor het moderne verkeer. Gisteren geraakte in de Nieuwe Kerk straat een groote Belgische touringcar fee- uit zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Migraine, "Kater", Hoofdpijn. kneld tusschen het daar staande pothuis en het waarschuwingsbord om den hoek van de Langedelft. Dit bord moest eerst worden verwijderd alvorens de touringcar uit de beknelling verlost was. 's-HEER ARENDSKERKE Het spoorweg-viaduct by Heer Arendskerke. Bij het werk aan het spoorwegviaduct brj 's-He'ér Arendskerke heeft zich voor de tweede maal een ernstige verzakking voor gedaan en wel op dezelfde plaats waar de eerste geschiedde. Voorzichtigheidshalve reiden de treinen ter plaatse met verminderde snelheid, maar direct gevaar voor de spoorbaan is niet aanwezig. De snelheid der treinen is dan ook weèr wat opgevoerd. Voor het werk beteekent de verzakking echter een belangrijke stagnatie. Het Noord-Bevelandsche veer. Dat de veerdienst KortgeneWolf aarts dijk niet aan de eischen voldoet is Woens dag wel heel duidelijk gebleken. Op dien dag begaven zich nl. vele Noord-Beveland sche landbouwers per auto naar de land bouwtentoonstelling te Kruiningen. Het ge volg was dat op den Kortgeenschen oever den geheelen morgen tot na den middag een lange rij auto's stond te wachten. Som migen hebben twee uren geduld moeten hebben eer ze werden overgezet. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur In verband mét het ingezonden stuk van den heer Visser betreffende overlast van driewielers op het rijwielpad in de duinen, kan ik hem mededeelen, dat deze kwestie reeds vele jaren de volle aandacht heeft van ons hoofdbestuur. Ook maakt deze zaak reeds verschillende jaren een punt van ern stige bespreking uit op de vergaderingen van de besturen van Nederlandsche Rij* wielpadvereenigingen. Zat u-dag j.l. is dit punt wederom ter sprake gebracht op de te Barneveld gehouden vergadering van de federatie van Nederl. Rij wielpadvereenigin gen. Resultaten van deze bespreking kan ik den heer Visser nog niet toonen, omdat het niet tot onze taak behoort om de wet te wijzigen. De heer Visser zal precies als wij in deze een afwachtende houding moeten aannemen. Ik kan hem echter wel verzeke ren dat het hooidbestuur van onze vereeni- ging paraat is. Wat de opmerking van den heer Visser betreft, als zouden de fietsers het rijwiel pad moeten verlaten om een driewieler te laten voorbijgaan is niet juist, aangezien een driewieler evenmin als een gewone fietser het verkeer in gevaar mag brengen. Hierin voorziet de wet. Het behoort echter tot de taak van de poiitie om tegen zulke feiten op te treden, alsook tegen de fiet sers die met 2 of meer personen naast elkaar blijven rijden als er een fietser van tegenovergestelde zijde komt, die kunnen ook het verkeer in cvaar brengen. Ik vertrouw den heer Visser voldoende in-- gelicht te hebbe?. en zeg U, Mijnheer de Redactcu', dank voor de plaatsing. J. LOUWERSE, Secr.-Penn. V. R. W. WANORDELIJKHEDEN VOETBAL WEDSTRIJD MIDDELBURG. Theorie en practijk. Mijnheer de Redacteur Met meer dan gewone verbazing heb ik gelezen, dat zelfs op het terrein der voet-' balvereeniging „Middelburg" een wedstrijd gestaakt is moeten worden wegens „wan ordelijkheden". Wanneer men nu nagaat dat de voorzit ter dier vereeniging tevens voorzitter is van den Zeeuwschen Voetbalbond, welke bond de aangesloten vereenigingen steeds voor oogen houdt te zorgen, dat er geen publiek binnen de lijnen van het speelveld komt en dat elke speler steeds en direct heeft te voldoen aan een beslissing van den scheidsrechter enz. enz. dan vraagt men zich af hoe het toch mogelijk is, dat bij de veieeniging van den voorzitter van .dien

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1