ai juni 1000 500 300 150 100 25 donderdag EERSTE BLAD 72e Jaargang 1 ©34 Uitgave: firma f. VAN DE VE1DE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Wieiiipe Kwartaal-Abonné's GRATIS WAT ZIJN DE UITGAVEN EN INKOMSTEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN STAAT PATROONSBOND VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. ffto. 144 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van eert hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. n De eerste twee hoofdstukken van de iaarlijksche begrooting- zijn van meer for- meelen aard. Op de vaststelling van het eerste heeft de Volksvertegenwoordiging weinig of geen invloed, uit hoofde van het feit, dat dit hoofdstuk, het Huis der Ko ningin betreffende, bevat de uitgaven, die met name en cijfers in de Grondwet wor den genoemd. Het zijn de verschillende vorstelijke inkomens, van de Koningin ad 1.200.000, wijlen de Koningin-Moeder ad 300.000, Prinses Juliana ad 200.000, waaraan is toegevoegd een bedrag tot het onderhoud der koninklijke paleizen, dat telkenjare op hét grondwettelijk maximum wordt opgebracht en waarnevens staat een aandeel in de kosten van denRijksgcbouwen- dienst, voor zooveel betreft de werkzaam heden, die aan het koninklijk paleis op den Dam worden verricht. Totaal omvat dit hoofdstuk dus 1.850.000, waarvan in den loop der jaren steeds een gedeelte is te ruggekomen, aangezien de vorstelijke per sonen, met het oog op de moeilijke om standigheden, een deel van het grondwette lijk inkomen in 's Rijks kas terugstortten Hoofdstuk II, dat betrekking heeft op de Hooge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin, bereikt met ruim 1.9 milll- oen een niet veel hooger bedrag. De beide Kamers der Staten-Generaal met 1.1 milli- oen staan boven aan Algemeene Reken kamer en Raad van State volgen met resp. 338.000 en 224.000, terwijl daarnevens het Kabinet der Koningin 73.000 en de Kanselarij der Nederlandsche orden 22.000 kost. Op rekening van dit hoofdstuk komt voor pensioenuitgaven een bedrag ad ƒ104.000, hetgeen niet kan verbazen, wan neer men trouwens niet alleen in dit hoofdstuk ziet hoe groot het aandeel is dat op elke begrootingspost de personeele uitgaven vormen. Bij den Raad van State is 149.000 vereischt voor den Vice-presi dent en de leden, en daarnevens ruim 63.000 aan personeel, tegenover welk totaal van 213.000 slechts staat een be drag van nog geen 11.000 aan materieele behoeften en overige uitgaven. Voorzitter en leden van de Algemeene Rekenkamer hebben aan totaal wedden 35.000 het personeel der Rekenkamer 281.000, tegen over welk totaal van bijna 317.000 slechts staat ruim 21.000 aan materieele behoef ten en overige uitgaven. Eenigszins anders is het bij de Kanselarij der Nederlandsche Orden, waar het voornaamste bedrag ge vonden wordt in 8600 jaarlijksche uitkee- ring aan Broeders van den Nederlandschen Leeuw en 2200 aan toelagen aan weduwen van zoodanige Broeders. De beide Kamers der Staten-Generaal maken op dezen regel al evenmin een uitzondering, met dien ver stande echter, dat de leden der Eerste Ka mer slechts reis- en verblijfkosten genieten. Op het totaal bedrag ad ruim 153.000, dat de Eerste Kamer kost, komt niet min der dan 84.000 ten laste van deze reis- en verblijfkosten, waarnevens ruim 40.000 voor de personeelsuitgaven en de griffie en ruim 29.000 voor materieele behoeften en andere uitgaven. De Tweede Kamer keert aan haren voorzitter 10,000 en aan de overige leden COOO, zijnde totaal 505.000 schadeloosstelling uit, waarnevens voor pensioenen 105.000, pensioenen voor we duwen en weezen bijna 18.000 en voor vergoeding van reiskosten 76.000 is uit- getroken. De personeelsuitgaven van de griffie der Tweede Kamer vereischen ruim 95.000 en de materieele behoeften en overige uitgaven bereiken hier het totaal van ruim 129.000, waaraan nog dient toegevoegd een bedrag van ruim 67.000, dat de Stenografische Dienst, over de beide Kamers verdeeld, vereischt. Het derde Hoofdstuk van de begrooting, dat op 't departement van Buitenlandsche Zaken betrekking heèft, is het bescheidenst van de gewone hoofdstukken, waarin de begrooting is verdeeld. Het bedraagt ruim 3VZ millioen, zijnde over 1934 een dikke 2 ton minder dan het vorige jaar, dus een besparing, die 5 a 6 neerkomt. Het de partement zelf kost bijna 420.000 de buitenlandsche zendingen van diplomatie- ken en consulairen aard ruim 2y2 millioen de algemeene internationale samenwerking 420.000 de bevordering van belangen van Nederland en Nederlanders in het buiten land ruim 84.000, terwijl voor pensioen- uitgaven 46.000 is uitgetrokken. Onder deze laatste neemt een artikel voor gehei me uitgaven ad 35.000, het eenige potje waaruit Buitenlandsche Zaken kan putten om uitgaven te doen, waarvan het Lands belang medebrengt, dat ze niet wereldkun dig worden, de voornaamste plaats in. Van het totaal bedrag ad brjna 420.000, door het Departement vereischt, gaat ook weer niet minder dan 337.000 aan personeels uitgaven, het traktement van den minister inbegrepen, terwijl bijna 82.000 is uit getrokken voor materieele behoeften en overige uitgaven, waaronder de huur van de ambtswoning van den minister 9000, het onderhoud 2560, de i-eis- en detachee- ringskosten f. 3720 en de gewone bureele kosten ruim 65.000 eischen. Wanneer men ziet, dat voor briefporten en telegrammen van Buitenlandsche Zaken 18.000 wordt uitgetrokken, kan men, cijfers van groote ondernemingen voor oogen houdende, moei lijk van verkwisting spreken. De diplomatieke en consulaire posten en zendingen toonen wel eenig verschil. De gezantschappen vereischen een totaal uit gave van ruim iy2 millioen de consulaten van nog niet ten volle 1 millioen 992.000). Terwijl echter van de lJ/2 millioen der ge zantschappen ruim 1.1 millioen wordt uit gegeven aan personeelsuitgaven, daaronder begrepen de vergoedingen, die voor ver blijfskosten worden toegekend, en voor de dienstuitgaven der gezantschappen slechts 244.000 wordt verlangd, geven de con sulaten voor personeelsuitgaven ruim 512.000, dus iets meer dan de helft uit en hebben een bedrag ad 293.000 voor dienstuitgaven beschikbaar Tegenover reiskosten en kosten van detacheering van diplomatieke ambtenaren ad 150.000 staat een soortgelijk bedrag ad 186.250 voor de consulaire ambtenaren. Hoog worden noch onze diplomatieke, noch onze consulaire vertegenwoordigers bezoldigt. Wie de lijst der bezoldigingen doorloopt ziet, dat onze gezanten in Ame rika (tevens Cuba), in België (tevens Luxemburg) in Duitschland, in Frankrijk en in Groot-Britannië het hoogste trakte ment bereiken met 11.500 de gezanten in Denemarken (tevens Noorwegen en de Baltische Staten), in Japan, in Roemenië, in Spanje, in Tsjechoslowakije, in Vene zuela, in Zweden (tevens Finland) en in Zwitserland volgen met 9000 die in Bra zilië, China, Italië en Zuid-Afrika met 8100. Niet onbelangrijke verblijfsvergoe dingen en toelagen worden daarnevens ge noten. Deze post is het hoogst in Amerika, voor den gezant 54.000, waarop volgt Groot-Brittannië met 36.000, Frankrijk met 28.500, Duitschland en Argentinië met ruim 23.000, Brazilië met 21.600, België en Japan met ruim 19.000, Zuid- Afrika en Spanje met ongeveer 18.000, China en Italië met ruim 17.000, Dene marken en Venezuela met ruim 16.000, Tsjechoslowakije met 13.500 en Roemenië met 12.600. Bedragen, die natuurlijk ver meerderd worden met zoodanige toelagen voor kanselier, gezantschapsraden, secre tarissen en attaché's, maar die elk op zich zelf moeten worden gezien in het licht van de verplichtingen, die het verblijf in zoodanige plaatsen met zich medebrengt. Van het totaal bedrag der dienstuitgaven der gezantschappen ad ruim 244.000 gaat ruim 211.000 aan bureelkosten, wat be grijpelijk is 64.000 daarvan is besteed aan huisvesting 85.000 echter weer aan losse hulpkrachten, terwijl porto's en tele grammen, dus kosten van de verschillende gezantschappen bij elkander, tot 31.500 worden opgebracht. Wat de jaarwedden onzer consulaire ambtenaren betreft, wordt het hoogste traktement genoten door den Consul-Gene raal te New-York, te Sydney, te Brussel, te Montreal, te Hongkong, te Shanghai, te Berlijn, te Dusseldorf, te Londen, te Sin gapore en te Tanger, die ieder 7680 ont vangen, terwijl voor 12 consuls in alge- meenen dienst ruim 58.000, voor vijf vice-consuls ruim 17.000 en voor zes adspirant vice-consuls bijna 15.000 is uitgetrokken. Ook hier zijn de verblijfsver goedingen, in overeenstemming met de plaats van vestiging, niet van belang ont bloot, al bereiken zij vanzelfsprekend niet de diplomatieke bedragen. Voor New-York is deze verblijfsvergoeding ruim 19.000 voor Sydney 18.000 voor Montreal en voor Hongkong 15.750 voor Shanghai 17.100 voor Singapore 19.800 voor Tanger ruim 13.000 voor 1 ^onden 11.700; voor Berlijn 8100 voor Dusseldorf 6750 voor Brussel 3600. Van het totaal bedrag aan dienstuitgaven ad .f 293.000 is 181.000 voor bureelkosten bestemd, waar onder 99.000 voor losse hulpkrachten, 55.000 voor huisvesting der Kanselarij en 15.000 voor porti en telegrammen. De totaal dienstuitgaven van onbezoldigde con sulaire ambtenaren bedragen ruim 111.000, waarvan ruim 69.000 aan losse hulpkrachten, 15.000 aan huisvesting der kanselarijen en 23.000 voor porti en tele grammen, welk hooger bedrag vanzelf ver klaard wordt door het grooter' aantal zoo danige ambtenaren. De algemeene internationale samenwer king, die ruim 420.000 kost, culmineert in de bijdragen aan den Volkenbond ad 335.000, waarnevens de kosten in de Cen trale Rijnvaartcommissie ad ruim' 19.000, van het Hof van Arbitrage ad 27.000, van de Carnegie-stichting ad 4250, van de studiebeurzen voor de Academie voor Inter nationaal Recht ad 1800, voor conferen ties te 's-Gra.venhd.ge ad f 1500, weinig be teek enis hebben; slechts .buitengewone zendingen, waan/oor een bedrag ad 55.000 is opgebracht, dat in de begrootingsstuk- ken geen nadere specificeering vindt, speelt hier een rol van eenig belang. Voor de be vordering van belangen van Nederland en Nederlanders in het buitenland ad ruim 84.000 nemen de kosten van voorlichting, ad 40.000 (waaronder de persdienst res sorteert) het voornaamste deel, terwijl voor hulpverleening aan Nederlanders in het buitenland 33.800 en voor enkele subsi- diën aan Nederlandsche vereenigingen in het buitenland en aan Nederlandsche scho len in 1933 ongeveer 12.000 was uitge trokken, voor dit laatste over 1934 niets, voor onvoorziene uitgaven, die zich bij een Departement als dit zoo licht kunnen voor doen, is niet meer dan 10.000 beschikbaar In de gisterenmiddag in Hotel Britan nia gehouden algemeene vergadering, heeft de voorzitter van. de afdeeling Vlissingen, de heer W. Vader, een woord van welkom gesproken, mede namens de afdeeling van den Ned. Aannemcrsbond, en de afdeelin- gen Middelburg en Walcheren van den Pa troonsbond. In 1909 vergaderde te Vlissin gen de Aannemersbond, en nu in 1934 de Patroonsbond. Spr. zal 't wel niet beleven, dat Vlissingen weer als congresstad wordt aangewezen. Spr. hoopte, dat deze verga dering zal leiden tot de fusie tusschen bei de bonden, zulks in het belang van geheel de werkgeversorganisatie in Nederland. Spr. besloot met den Wensch, dat de verga dering een succes zal zijn en dat de gasten aangename dagen op Walcheren zullen doorbrengen. De bondsvoorzitter, de heer J. Ringers, bracht dank voor deze woorden en zeide, dat als de fusie tot stand komt, er een nieuwe organisatie is en die kan dan toch wel spoediger te Vlissingen komen verga deren. Spr. zeide, dat de omstandigheden, waar onder een vergadering gehouden wordt, misschien nog nooit zoo klemmend zijn ge weest als op dit oogenblik. Dit geldt niet voor den Bond, die steeds vooruitgaat en die steeds hooger plaats in het Nederland sche Bedrijfsleven inneemt. Minder tot ver heugenis stemmen de tijdsomstandigheden, dit blijkt uit de werkloosheids- en de aan- bestedingscijfers. Een groot aantal leden, die zich vroeger niet op dat terrein bewogen, hebben zich op den woningbouw geworpen. Vandaar dat in 1933 't aantal door particulieren gebouwde woningen (de zgn. eigenbouw) grooter was dan in 1931 en 1932. Er zijn door particu lieren rond 51000 woningen ter hand geno men, tegen 42.000 in 1931 en 32.000 in 1932. Deze gang van zaken, welke voor een deel wordt opgeheven door het feit, clat gemeen ten en woningbouwvereenigingen weinig aan de markt brengen, schijnt op buiten staanders wel eens den indruk te maken, dat in de bouwbedrijven de toestand is ver beterd. Dit is helaas niet zoo, want er is een groote wanverhouding ontstaan tusschen de hoeveelheid werk, dat op de markt komt en het aantal patroons, dat zich als gega digde voor die hoeveelheid werk aanbiedt. Daarbij komt nog* dat vele arbeiders, die steun genieten als werklooze, zich schuldig maken aan beunhazerij met de gevolgen van dien. Zelfs helpen de arbeidsbeurzen hen daarbij. Hiertegen kan volgens spr. niet genoeg worden geprotesteerd. Van winst gevende bedrijven is geen sprake meer, men leeft op de reserves, maar dat kan ook niet te lang duren. Het kan niet anders dan ook in het belang van het bedrijf zijn, dat er ook behoefte gevoeld wordt aan con centratie in het organisatie-leven. En het doet weldadig aan, dat uit de leden de wensch naar voren is gekomen om de Pa troonsbond en de Nederl. Aannemersbond samen te voegen. De nieuwetijd en de tijdsomstandigheden stellen hun eischen men moet het oog in de eerste plaats ge richt houden op de toekomst. Men zal goed doen het advies van de 15 geneesheeren, die hét rapport uitbrachten en aan het kraam bed van den nieuwgeborene zooveel zorg hebben besteed, geheel te volgen. Zeeland is ontworsteld an de zee en men moet ook voor de leden toepassen het „Luctor et Emergo" en zij ook worstelend het hoofd boven water houden; Het reeds gepubliceerde jaarverslag en de rekening van den penningmeester wer den goedgekeurd met dank aan de betrok ken functionarissen. De voorzitter, de aftredende algemeene en districts-bestuursleden werden alle her kozen. Hierna kwam het belangrijke punt aan de orde, nl. de bespreking van het rapport der commissie ingesteld door Patroonsbond en Ned. Aannemersbond, over de wensche- lijkheid en mogelijkheid van een nauwer verband tusschen beide bonden. Het voor stel van het bondsbestuur luidde om in principe te besluiten op den grondslag van dat rapport over te gaan tot samensmel ting met den Ned. Aannemersbond. Zooals te verwachten was, lokte dit voor stel nog wel eenige bespreking- uit. Eerst werden voornamelijk voorstanders gehoord en én kele personen die inlichting-en vroe gen, later kwam er nog al wat critiek, o.a. meende een der aanwezigen, dat men maar niet zoo makkelijk tot fusie moet overgaan, een ander, dat niet voldoende rekening is gehouden met hen, die van beide organisa ties lid zijn. Maar met het hoofdbestuur waren voor- en tegenstanders het eens, dat het bepalen van de plaats van vestiging en de naam voorloopig apart moeten worden gehouden. De afgevaardigde van Gouda wilde ook uit het ontwerp laten vervallen de daarin op genomen bestuursvorming. De voorzitter en andere ledeji van het hoofdbestuur betoogden, dat men er nu niet meer aan veranderen moet en principe en grondslag tegelijk in stemming moest brengen. Bij de nu volgende stemming, hield al leen de afdeeling Bussum zich buiten stem ming en was het voorstel dus met alge meene stemmen aangenomen, want ook Gouda, dat stemming vroeg, stemde ten slotte voor. De voorzitter sprak de hoop uit dat het volgende week op de algemeene vergade ring van den Aann. Bond ook zoo zal gaan en men zicli daar ook zal kunnen opwerken tot eenzelfde hoogte als nu in deze verga dering. De voorzitter bracht dank aan de leden der commissie van voorbereiding de zer fusie en wel in het bijzonder aan den voorzitter, den heer B. van Eesteren, aan wien op voorstel van den voorzitter een te legram met hulde en gelukwensch werd toegezonden. Met het rapport over de instelling van een Pensioenfonds, vereenigde de vergade ring zicli zonder discussie of stemming. De afdeeling Amsterdam trok in verband met de fusieplannen, haar voorstel in, om als een afdeeling door oorzaken buiten haar toedoen de contributie van een harer leden niet ontvangt, te bepalen, dat zij niet ver plicht is voor zulk een lid de bondscontri- butie te storten en de afdeeling Schiedam deed hetzelfde met een voorstel om tot con tributieverlaging te besluiten. Beide wilden wachten totdat de nieuwe organisatie zal werken, en de statuten zijn vastgesteld, waarvan het ontwerpen aan dezelfde com missie zal worden opgedragen, die het fusie rapport uitbracht. Do vergadering werd daarop verdaagd tot Donderdagmorgen. Des avonds had in de eetzaal van Britan nia de gemeenschappelijke maaltijd plaats. Na het diner vereenigden de congressis ten zich in de groote zaal, waar hun een verrassing wachtte in den vorm van een keurige uitvoering van de dames-gymnas- tiekvereeniging „Lichaams-Ontwikkeling onder directie van den heer L. van der Steen en de Westkapelsche Damesvereeni- ging, die natuurlijk in Zeeuwsch costuum, onder leiding van den heer P. de Rooij, o.a. het Wilhelmus en het Zeeuwsch Volkslied ten gehoore bracht. 9 Vergadering van hedenmorgen. Hedenmorgen werd aan de orde gesteld het voorstel van Alpen aan den Rijn. De algemeene vergadering spreke de wenschelijkheid uit om bij de regeering aan te dringen, in samenwerking met andere vereenigingen in het bouwbedrijf, op het nemen van de volgende maatregelen le. Registratie van alle thans bestaande bedrijven in bouw- en aanverwante vakken. 2e. Verbod van vrije vestiging van nieu we bedrijven gedurende een nader tc bepa len tijd. 3e. invoering van een vergunningsstelsel tot het uitoefenen van een bedrijf. De afgevaardigde van de voorstellende afdeeling gaf een nadere toelichting, die iets uitgebreider was dan de schriftelijke die gegeven was. Daarna was de secretaris van het hoofdbestuur, rar. Bouman, aan het woord, die in het kort aangaf, wat de be-, döeling was van het voorstel het verkeer de, dat personen a.ls patroon optreden, dm eigenlijk dat niet zijn. De daardoor bereikte resultaten zijn zeer treurig,-terwijl kleinere patroons daardoor in bet gedrang komen. Het is op het oogenblik zeer moeilijk, ja vaak ondoenlijk, loonende opdrachten te krijgen. Waar de toestand op het oogenblik vólkomen mis is in bet bouwbedrijf, vroeg spr. hoe dit te verhelpen? In verband met de wereldsituatie, die volkomen onvrij is en waarvan spr. met voorbeelden, ontleend aan de maatregelen in deze materie geno men in Italië, Duitschland en de Vereenig de Staten van Noord-Amerika, het kritieke bewees, meende hij, dat de beste regeling zou zijn, dat er een regeling van ónder af kwam, waarbij alle betrokkenen zich aan sloten, zooals bijv. in de leer-industrie het geval is. Maar dan zou tegelijk ook een wettelijke regeling moeten komen, om hen die willen vrijbuiten, dit te beletten. Hij achtte de volgende punten dan zeer ge- wenscht niet iedereen mag patroon kun nen spelen (vakkundigheid en credietwaar- digheid) zuivering van verkeerde elemen ten het niet bestendigen van het huidige systeem van aanbesteding de levering on mogelijk te maken door den handel aan niet-erkendc patroons de opdrachten mo gen niet aan Jan en i'lcman gegeven wor den. Maar voorop stelde spr. niet zonder meer de regeering er in halen, doch eerst onderling regelen. Nadat verschillende sprekers hun mee ning over dit voorstel hadden kenbaar ge maakt, verklaarde de voorzitter, die den secretaris dank bracht voor zijn interessant betoog, waaruit bleek, dat er heel veel kan ten aan deze zaak zijn,'dat deze zaak nog niet lieelemaal rijp is voor beslissing. Hij deed daarom het voorstel, ook in verband met de gisteren gevallen beslissing tot fusie, aan het bestuur machtiging te ver- leenen deze materie verder uit te werken. Nu werd aan de orde gesteld punt 15. Daar bij de behandeling van dit punt inter ne aangelegenheden ter sprake zouden komen, werd de openbare zitting opgehe ven en ging de vergadering over „en petit- comité". Na de heropening van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de collecte voor het steunfonds de som van 152.39 had opgebracht, terwijl aangaande voorstel 15 „de collectieve arbeidsovereenkomst" werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur gemachtigd is in September 1934 het noo- dige te verrichten. Daarna werd namens de afdeeling Vlis singen medegedeeld, dat ze haar voorstel intrekt, wat met applaus ontvangen werd. Bij de rondvraag werden eenige interne zaken behandeld, o.a. het aandringen op een eensluidende regeling der vacantieda- gen en de kwestie van het plakken van vacantiebons. De afgevaardigde van de afdeeling Am sterdam bracht woorden van dank aan den voorzitter voor de leiding der vergadering. Vervolgens spi'ak de voorzitter het slui tingswoord, waarin hij dank bracht voor de wijze van vergaderen. Als hij dan overziet, wat de vergadering gedaan heeft, brengt hij naar voren, dat de moeilijkheden over wonnen zijn door eendrachtig de schouders er onder te zetten. Hij sprak de hoop uit, dat, als volgende week in de andere ver- eeniging de fusie-plannen aan de orde zijn, deze met even groote meerderheid zullen worden aangenomen als gisteren bij ons. Hij uitte een woord van dank voor de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1