500 300 25 DINSDAG 19 JUNI EERSTE BLAD No. 142 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma f. IfAN DE HEIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Slimme Kwartaal-'Abonné's GRATIS VERPLICHT LIDMAATSCHAP VAN VAK- EN STANDSORGANISATIE. STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door bet geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Eindrapport van de commissie uit den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond. De commissie inzake het verplicht lid maatschap voor vak- en standsorganisaties ingesteld door het bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft dezer da gen haar eindrapport uitgebracht. De commissie hééft het uitermate ge compliceerde vraagstuk, hetwelk haar ter bestudeering was opgedragen, nogmaals in zijn vollen omvang onder het oog gezien. Zij achtte dit noodzakelijk, gezien het feit, dat in dén Bond in véle kringen de meening schijnt te leven, dat door verplicht lidmaat schap of althans door een dergelijke rege ling, de moeilijkheden voor den midden stand aanzienlijk zouden worden vermin derd. Bij het opnieuw overwegen echter bleek, dat de commissie in meerderheid het des tijds ingenomen standpunt blijft handhaven. Zelfs is van eenige verschuiving van de inzichten bij de leden nauwelijks sprake, m.a.w. de commissie blijft het verplicht lidmaatschap in den strikten zin, dus als wettelijk verplicht lidmaatschap, ten eenenmale afwijzen. Zij acht de gevaren, gelegen in het teloor gaan van de zelfstan digheid der organisaties, alsmede die gele gen in het ontstaan van groepsegoistische excessen zóó groot, dat zij invoei'ing van het wettelijk verplicht lidmaatschap ten sterkste blijft ontraden. De commissie wenschfc echter bij dit ne gatieve resultaat van haar arbeid niet te blijven staan. Zij beseft ten volle, dat 't haar taak is om naast deze negatieve verklaring- een positieve uiteenzetting te geven van de richting, waarin zij meent, dat met het oog op de ontwikkeling van de maatschappij het organisatieleven zich behoort te ont wikkelen. De commissie komt tenslotte tot de vol gende conclusies 1. Het nastreven van wettelijk verplicht lidmaatschap moet worden ontraden 2. Versterking van de organisaties langs andere wegen dient met alle kracht te worden nagestreefd 3. Instelling van vakdiploma's, erkend door de Overheid, is gewenscht 4. De uitvoering der sociale verzekering worde zooveel mogelijk in handen van bedrijfsorganen gelegd 5. Verordenende bevoegdheid dient even tueel niet in handen van bedrijfsorgani saties, doch in die van op de organisties gebouwde instellingen met name de Kamers van Koophandel en Fabrieken te worden gelegd 6. De candidaatstelling voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken dient in dat geval uitsluitend aan door den mi nister erkende bedrijfsorganisaties te worden toevertrouwd 7. Ter behartiging en regeling van lande lijke bedrijfsbelangen is instelling van een top-orgaan, n.l. een centrale Kamer van Koophandel en Fabrieken in dat geval gewenscht. De commissie bestond uit de heeren Mr. M. J. Wolff, voorzitter Dr. C Visser, se cretaris W. C. van As, H. F. van Baaren, leden F. L. van der Leeuw, Adj.-secre taris, Scheldebeker-Zwemwedstrijd. Aangezien, het organiseeren van dezen wedstrijd veel geld kost, heeft het comité zich de vraag gesteld of het den 5den Internationalen Scheldebeker-Zwemwed strijd, gezien de benarde tijdsomstandighe den, wel zou laten doorgaan. Dit jaarlijks terugkeerende sport-evenement geniet in den lande echter groote populariteit, voor Vlissingen is het een attractie van belang, voor onze stad is het een pracht-reclame- object, voor de neringdoende werpt het toch altijd nog eenige baten af, zoodat terecht gezegd kan worden, dat met dezen wed strijd een Vlissing's belang wordt gediend. Deze factor mag in moeilijke tijden zeer ze ker niet uit het oog worden verloren en op grond van deze overweging is dan ook tot doorgang besloten. 't Comité vertrouwt echter, dat iedereen zooveel mogelijk een steentje zal bijdragen om de vereischte dub beltjes bij elkaar te brengen. Circuleerde Vorige jaren bij een gedeelte der ingezete nen een inteekenlijst, dit jaar staat voor iedereen de gelegenhied open op deze wijze zijn penningske te offeren voor de goede zaak. Men behoeft :ich niet te laten weerhou den of afschrikkendoor groote bedragen, al zijn die uit den aard der zaak welkom, want de kleinste gift wordt evenzeer op prijs gesteld. Maken vele kleintjes niet één groote. Is men door omstandigheden niet in staat op de lijst te teekenen, dan kan men zijn steun verleenen door het koopen van een lot. Men dient dan het algemeen belang en het eigen belang. De wedstrijd gaat door, omdat hij gefinancierd kan worden, enmen heeft kans op een prijs. Nadrukkelijk willen we hier nog eens op iets wyzen. Het comité kan voor het kijken naar dezen wedstrijd geen entree heften en daarom is het noodzakelijk, dat getracht wordt de benoodigde pecunia op andere wijze te verwerven. Steunt daarom in het belang van Vlissingen en de sport het werken van het comité, temeer waar het thans gaat om den vijfden Scheldebe ker-Zwemwedstrijd. Vijf is een van de ge tallen, waaraan de Zeeuwen altijd speciale aandacht wijden. Blijve men dan ook lüer deze goede traditie getrouw. Federatie van Comité's inzake Iiolenpryzen in Zeeland. 'Aan het verslag van de Federatie van comité's inzake kolenprijzen in Zeeland, is het volgende ontleend Wanneer wij een verslag gaan samenstel len dat in vogelvlucht de werkzaamheden onzer Zeeuwsche federatie zal behandelen, meenen wij dat het goed is, de oorzaak te memoreeren welke aanleiding is geweest de Zeeuwsche Federatie op te richten. In Juni 1933 ontvingen de kolenvereeni- gingen in Zeeland van de Huisbrandcom missie in hun district een schrijven met de mededeeling, dat de prijzen waren vastge steld voor de brandstoffen. Deze huisbrand commissies, opgericht als uitvloeisel van de kolenconventie, stelden prijzen en voor waarden van levering vast, die tot doel hadden de positie van de handelaren te ver sterken. Iedere kolenvereeniging en coöpe ratie had zich aan de gestelde prijzen te houden, op straffe van uitgesloten te wor den van leveringen door de mijnen. Onze Zeeuwsche kolenvereenigingen in stad en dorp, die jarenlang hun zegenrijke taak voor de bevolking hunner plaats had den volbracht, zagen zich plotseling voor het feit geplaatst in hun bewegingsvrijheid te worden beknot, en voor\va.arden te moe ten accepteeren, die een bedreiging vorm den voor den groei en bloei hunner organi satie, die hun in den loop der jaren lief en dierbaar was geworden. Brandstoffen leve ren aan prijzen door de handelaren vastge steld geen nieuwe vereenigingen oprich ten geen meerdere levering als over het tijdvak 1932 dit alles in strijd met de vrij heidszin onzer Zeeuwsche bevolking. Op 10 Juni had een vergadering plaats van kolenvereenigingen op Noord- en Zuid- Beveland, te Goes gehouden, waar men be sloot tot oprichting van een comité. Men voelde dat samenwerking van allen hier een gebiedende noodzaak was. Op deze bijeen komst waren mede vertegenwoordigd de Centr. Bond van Ned. Verbruikscoöperaties en de Coöp. Groothandelsvereeniging „De Handelskamer", die als organisaties der verbruikers mede door de kolenconventie werden bedreigd en zich niet wilden laten spannen voor den wagen der kolenhandela ren, omdat hef verbruikersbelang in de knel zou komen. De oprichting van dit comité had weldra tot gevolg, dat een ring van ko len vereeniigngen op Walcheren het initia tief namen om ook voor dit eiland een comité op de richten, wat met succes werd bekroond. Even later werden comité's on gericht voor Tholen met St. Philipsland en voor Schouwen en Duiveland. Waar deze comité's te maken hadden met dezelfde vijanden, dezelfde bezwarende bepalingen, voelde men a.l gauw dat in sa menwerking (coöperatie) onze kracht lag. En zoo vond dan op 29 Augustus te Goes op initiatief van het Walchersch comité een bijeenkomst plaats, waar met de grootste eenstemmigheid werd besloten de grondslag te leggen voor een organisatie die alle Zeeuwsche coöperaties en kolenvereenigin gen in een bond zou. samenvoegen. Sterk kwam op deze bijeenkomst de groote eens- willendheid naar voren om met kracht op te komen tegen" de bedreiging onzer vrij heid. Ook hier was de „Handelskamer" ver tegenwoordigd, die ons alle mogelijke steun toezegde. Pogingen om in Zeeuwsch-Vlaanderen belangstelling voor ons werk te wekken, bléven tot heden zonder resultaat, al is met een enkele vereeniging het contact be waard. De pers nam geregeld onze berichten op, zoodat een woord van dank op zijn plaats is. Daardoor toch werd in groote kringen de aandacht op ons werken gevestigd. Aan de regeering en volksvertegenwoor diging werden adressen gericht, waarin de nadruk werd gelegd op de belemmeringen, de kolenvereenigingen en coöperaties in den weg gelegd, en waarin gevraagd werd zoo danigemaatregelen. te nemen, opdat de vrijheid der vereenigingen gehandhaafd zou blijven voor het vervullen van hun taak. Nimmer heeft ook maar één lid van de Eerste- of Tweede Kamer inlichtingen ge vraagd. Een adres gericht aan de fracties der Tweede Kamer ondergingen hetzelfde lot. Van deze adressen werden afschriften aan de aangesloten vereenigingen verzon den. Toch is ons werk niet zonder succes ge bleven. Al negeerde gj': de kolenconventie te 's-Gravenhage ons protestschrijven, al spoedig bleek, dat het advies door ons ge geven, zich niet te onderwerpen aan de conventiebepalingen, groote verwarring onder de handelaren heeft gesticht. We mogen gerust constateeren, dat ons agitee- ren er toe heeft medegewerkt dat de huis- brandcommissie uit de conventie in Januari 1.1. is ontbonden. Een oogenblik dreigde de strijd, ernst te worden toen de coöperatie „De Broederband" te Vlissingen, inderdaad van kolenlevering uit Duitsche mijnen werd uitgesloten. Na de ontbinding der huis brandcommissie is dit al weer opgeheven. Als we nu maar niet meenen, dat de strijd gewonnen is, als we maar niet uit het oog willen verliezen, dat de vos wel zijn haren verliest maar niet zijn streken, dan is het goed. Verslapping' van onzen kant beteekent versterking van de positie der handelaren. In hun bladen dringen zij er op aan, opnieuw krachtig aan te pak ken om het verloren terrein te herwinnen. In „Gem. Belang" van 23 Februari 1.1., 't blad van den kolenhandel, schrijft de redac tie o.a. „dat de conventie verzuimd heeft in te grijpen tegen de coöperaties en Handels kameren „dat zij er krachtig naar zullen streven dat voor de coöperaties (hieronder e.v. te verstaan ook kolenbon- den secr.) zoowel t.a. van in- en verkoop de prijzen en verdere voorwaarden dezelfde zullen zijn als die voor den detailhandel"... Laat dit voor allen een waarschuwing zijn, laten wij onze positie versterken, door ons in de toekomst los te maken van de handelaren en in verband met art. 3 onzer statuten, al datgene te doen. wat in het werkelijk belang is onzer leden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In tegenwoordigheid van vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten is Zaterdagmid dag te Enschedé onthuld het standbeeld van mgr. dr. Ariëns. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, her dacht Zaterdag den dag dat hij vóór 15 jaar tot dat ambt werd benoemd. De „Bloem fontein" loopt te water en minister Colijn bij het uitspreken van zijn rede. Massa muziekuitvoering in het Vondelpark te Am sterdam. Roeiwedstrijden op den Amstel. Intern. Hondententoonstelling te Den Haag. Aan de boorden van Amsterdam op een warmen zomerdag. Gemeentelijke Dienst der Arbeidsbemidde ling cn Werkloosheidsverzekering. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven. Mannen: 1 behanger, 34 grondwer kers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 8 metselaars, 19 opperlieden, 15 schilders, 1 stucadoor, 50 timmerlieden, 3 ververs, 2 vlechters, 2 opzichters, 1 machi- naal-houtbewerker, 7 mc belmakers, 4 po- lito.erfiei^ 4. stoffeerders^ 2, kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 322 betaalbe- werkers, 1 bierbottelaar/drankbereider, 11 brood/banketbakkers, 1 kok, 2 slagers, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 3 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 8 kellners, loopers, 3 portiers, 3 sleepers, 35 trans portarbeiders, 15 kantoorbedienden, G tee kenaars, 2 musici, 1 onderwijzer, 38 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 92 losse arbei ders. Vrouwen: 3 winkeljuffrouwen, 2 kantoorbedienden, 1 onderwijzeres, 6 dienst boden, 2 werksters. Totaal 764 ingeschrevenen, waarvan 118 in de werkverschaffing. Vorige week 747 personen. Alzoo een vermeerdering van 17 werk zoekenden. Aanrijding. Op den hoek van den Singelweg—-Van der Sluysstraat heeft gisterenmiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een wielrijder, waardoor laatstgenoemde kwam te vallen. De aanrijding liep goed af, daar de wielrijder alleen schade aan zijn kleeding bekwam. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld naar de schuldvraag. Verplaatsing. De vakwerklieden op arbeidsovereen komst bij de P. T. en T., C. A. van de Velde te Middelburg en W. Seijbel te Vlissingen, worden met ingang van 2 Juli a.s. ver plaatst respectievelijk van Middelburg naar Vlissingen en van Vlissingen naar Middel burg. Pleziertochten. Met de Fransche paketboot „La Fayette" zullen pleziertochten worden gemaakt. Op 13 Juli vertrekken de deelnemers om 7 uur uit Antwerpen per autocar en komen om 9 uur te Vlissingen aan, waar zij zich zullen inschepen aan boord van de „La Fayette". Om 4 uur komt deze boot te Antwerpen terug. Dienzelfden dag vertrekt de „La Fayette" weer uit Antwerpen en zal na inscheping der passagiers weer vertrekken en zullen de toeristen zich op 14 Juli des middags 1 uur te Rotterdam te ontschepen. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Gisterenavond hield de gemeenteraad van Koudekerke een vergadering onder voor zitterschap van burgemeester A. Bakker. Medegedeeld werd dat aan den burge meester van 20 Juni tot 13 Juli verlof is verleend. Door Ged. Staten is goedgekeurd de ga rantiestelling door de gemeente van 3500 voor de vereeniging Rijwielpad Vlissingen. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer J. A. Sakko met 8 stemmen tegen 3 op den heer W. P. Roose. Behandeld werd daarna een voorstel van Ged. Staten om de gemeente-administratie te doen nazien door een accountant, en dit van 1 Juli a.s. af tegen 120. Na eenige discussie werd het voorstel nog aangehouden tot eventueel een nieuwe ontvanger zal worden benoemd. Vervolgens kwam ter tafel een voorstel tot korting van de salarissen van ambte naren met 12 y2 waaronder begrepen de pensioenaftrek. De heer Sanderse merkt op, dat Zeeland vèr beneden peil staat bij de overige povin- ciën en wijst op de handeling van Ged. Sta ten in de a.s. zitting korting voor de la gere- en verhooging voor de hoogere amb tenaren. De voorzitter merkt op, dat we niet ter beoordeeling van handelingen van andere colleges hier rijn, en het volgens hem een crisiskorting is, waar niemand buiten valt. Verschillende leden hebben bezwaar voor den gemeentewerkman, de politie en de se cretarie-ambtenaren en ook tegen de terug werkende kracht tot 1 Januari. Bij stemming ingaande korting op 1 Ja nuari werd dit voorstel verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Aangenomen werd de korting te doen ingaan op 1 Juli a.s. De wyziging der politieverordening werd daarna behandeld. Verboden is dat venters standplaats ne men zich ontkleedt of verkleedt't verblij- plaats en dat in de duinen en het vroon men zich ontkleed of verkleed het verble ven in tenten aan het strand tusschen een half uur na zons ondergang en 's morgens 7 uur, zonder schriftelijke vergunning van Burg. en Weth. het ontkleeden en aan- kleeden aan het strand, anders dan in de daarvoor gesloten tenten het in badcos- tuum loopen buiten het stz'and zonder man tel, hiervoor is een straf gesteld van 25 of 6 dagen hechtenis* Bij het voorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement vraagt de heer San derse wat of onder revolutie wordt bedoeld. Na inlichting door den voorzitter werd na breedvoerige bespreking het reglement aangenomen. Na besloten vergadering werd besloten 40 opcenten te heffen op de gemeentefonds belasting in te gaan 1 Mei 1934. Bij de rondvraag merkte de heer Contant op, dat als men van zekere zijde weer een aanval doet op den wethouder van open bare werken, men eerst wel eens een gron dig onderzoek mag instellen. De heer Lourier vraagt aanvulling van de putten in den lagen weg en tewerkstel ling van werkloozen bij de watergang. De heer Sanderse bespreekt de orde en regel aan het strand en het bouwen van huisjes en vraagt of Burg. en Weth. zeg genschap hebben in de aanleg van het rij wielpad, wat nu goed is voor kameelen maar niet voor rijwielen en dringt op be tere afwerking aan. De heer Goote verdedigt zijn aanval op den wethouder in de vorige vergadering. De voorzitter merkt op dat niet een be paald persoon maar het college dient te worden genoemd en de Zwanenburgsclie weg nu in orde is. Aan de putten in den. lagen weg zal worden gedacht en bij de watergang zullen, als er geschikte zijn, werkloozen worden geplaatst. Naar den bouw der nieuwe huisjes zal worden omge zien evenals naar het rijwielpad als daar de toestand niet goed is. Dat de werkloozen nu voortaan 10 ct. zul len moeten betalen is wel jammer, maar nog geen ramp. ■- 't vervolg zullen aan den raad de tarieven van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer worden overgelegd. MIDDELBURG Polder Walcheren. Het Poldei'bestuur van Walcheren is bij een geroepen voor een buitengewone alge- meene vergadering op Zaterdag 30 Juni te. 10 uur, ditmaal in het stadhuis te Middel burg. Aan de orde komt als voornaamste punt het voorstel tot het verleenen van een bij drage van 16.000 aan de gemeente Middel burg in de kosten van het uitdiepen der vesten tusschen de Seisbrug en de Veersche brug. Het dagelijksch bestuur wijst er op, dat blijkens de overgelegde bescheiden het in de bedoeling ligt van het gemeentebestuur om de vesten uit te diepen tot 1.50 M. on-, der zomerpeil, behalve het te dempen deel voorbij de Veersche brug. Het dagelijksch bestuur heeft zich overtuigd, dat de aan te brengen koker door de gemeente niet al leen zal worden gemaakt doch ook onder houden. De ingenieur waardeert het belang van den polder bij de uitdieping der vesten op 12.600 en bij het vervallen van de boven genoemde brug op 4000, dus samen op 16.600. Een tweede voorstel luidt een voorstel inzake de verzoeken van de gemeentebe sturen van Westkapelle, Domburg en Zou- telande om bijdragen uit de polderkas in de kosten van verharding van den Geert- se's weg met het daarop uitmondende we« geling „Elf gemeten", den St. Janskerk- schen en den Jongepiersweg. Deze wegen vormen samen een verbinding tusschen den straatweg naar Meliskerke en den straat weg van Westkapelle naar Aagtekerke. Het dagelijksch bestuur stelt voor aan ge noemde gemeenten maxima van resp. 655, 935 en 1780 uit te keeren. In verband met de voorgenomen verbete ring van den Ritthemschen straatweg stelt het dagelyksch bestuur voor op verzoek aan de gemeente Ritthem te verkoopea 5004 cA. zijkant weg tegen 10 ct. per cA. Nog stelt het dagelijksch bestuur voor afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Koppejan Hzn. te Ritlhem om vermin dering van erfpachtscanon voor 0.19.60 H.A. grond, waarop zijn huis en schuur staan. BIGGEKERKE Een aanrijding. Toen gisteravond de bejaarde veldarbei- der L. van K. den provincialen weg naar Zoutelande wilde oversteken, werd hij door een luxe auto uit Limburg aangereden. Van K. werd opgenomen met een gebroken been en een hoofdwonde. Dr. Drijber ver leende geneeskundige hulp. De politie stel de een onderzoek in. BRESKENS Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Bij het door het Ondeivvijsfonds voor de Scheegvaart te Breskeus gehouden examen

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1