1000 500 300 150 25 Jeugdig - en vol PALMOLIVE vertrouwen VRIJDAG 13 JUNI EERSTE BLAD 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma f. 119 DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, ülissingeii. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op iondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER „.ck 2Mp ckrjmgd LUCHTVAART BUITENLAND Wo. 139 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en'waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere rege1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bemannen der loodsen te Vlissingen. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft Sinds het jaar 1909 dus 25 jaar zijn de eerste motorscheepjes voor het be mannen der loodsen te Vlissingen in dienst getreden, in de plaats van de zeil- en roei- booten, en welke een einde hebben gesteld aan de ontelbare slachtoffers, weduwen en weezen, welke die vergden, bijzonder in de wintermaandenwaarvoor de gansche loodsdienst en den heer Paul Seegers, ten tyde volksvertegenwoordiger, nadien mi nister van zeewezen, nog steeds dankbaar is, want hij is er de ontwerper van ge weest. Het nationaal-socialisme. Gisteravond hield de afaeeling Vlissingen van „Patrimonium" een vergadering. Na verslag van den afgevaardigde ter bonds vergadering, sprak de heer B. H. Ligterin- gen over het onderwerp „Het nationaal- socialisme en wij". Spreker wees er op dat de lectuur over deze beweging zeer uitge breid is en niet in één avond te behandelen. Ten onzent is het echter nog niet weten schappelijk geschoold en moeten wij, om het goed te leeren kennen den blik richten naar het buitenland. Aan de hand van ver schillende geschriften, toonde spreker aan, dat het fascisme en nat.-socialisme meer omvat dan het begrip „partij", doch een gcestes- en wereldbeweging omvat, O.a. Nietsche en Hegel hebben den grondslag gelegd voor het fascisme, verder uitgewerkt door Rocco en door Mussolini als stelsel overgenomen. Fascisme en nat.-socialisme voeren terug naar puur-heidensche begrip pen, niet alleen in Duitschland en Italië, doch zoo zou het ook worden in ons land. Musserfc zegt, den godsdienst hoog te hou den, doch men noemt God de drijfkracht van het leven, m.a.w. men randt God in Zijn persoonlijkheid aan, dus zuiver pantheïsme. Het nat.-socialisme berust op geweld en niet op macht, zooals dit door den Chris ten wordt geëerbiedigd gezag, afgeleid van de macht, door God verleend. De Staat is het allerhoogste bij het fascisme, waaraan alles ondergeschikt moet worden gemaakt. Alles wat niet met het staatsbelang over eenstemt, moet volgens Mussert worden weggebezemd. Het recht Gods wordt niet meer erkend, daar God buiten het staats bestel wordt gesloten. De staatsidee wordt vergoddelijkt en alle persoonlijkheid daar aan opgeofferd. Verder behandelde spreker den corporatie ven staat, de aanbidding van het „ras", in Duitschland tct het uiterste doorgevoerd, enz. Voor den Christen, aldus luidde de con clusie van den inleider, is het nationaal- socialisme en fascisme absoluut onaan vaardbaar omdat het God en schepsel van elkander scheidt, het den mensch verheer lijkt, het recht vernietigt, de souvereini- teit in eigen kring aanrandt, de geestelijke vrijheden onderdrukt en de drager der Kroon tot een speelbal maakt. Wegens het late uur werd de bespreking over dit principieele betoog uitgesteld tot een volgende vergadering. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche motorschip „Rolfina" is hier gisteren binnengekomen van Londen ir-it een lading hout voor Middelburg. MIDDELBURG Het rijden in de Langedelft. Gisteren was het de eerste Donderdag, dat de politie verbaliseerend optrad tegen personen, die op Donderdag tusschen 11 en 6 uur de Langedelft met auto, motorrijwiel of rijwiel berijden in de richting Dam Markt. Ongeveer 30 overtreders van het duidelijk aangegeven verbod zullen de ge volgen ervan in hun portemonnaie onder vinden. Verschillende anderen ontkwamen aan een bekeuring, omdat zij nog bijtijds gewaarschuwd werden. Ieder weggebruiker dient dus steeds op de officieele teekens en borden te letten. Muziekuitvoeringen. De eerste volgende muziekuitvoering van bet Middelburgsch muziekkorps op het Molenwater is bepaald op Vrijdag 22 Juni en het volgende Abdijconcert op Zondag 24 Juni van 12 tot 1 uur. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een portefeuille met inhoud, kindertasch met inhoud en bos huissleutels bij J. de Visser, Middelburgsche straat A 182 be- lastingmerk bij Van Eenenaam, Voorstraat D 4 een portefeuille met inhoud bij J. Sinke, Middelburgsche straat A 199 gou den ringetje bij Deurwaarder, Kanaal straat. TI SJI MERMAN'S verrukkelijke zesteenen- schoen schijnt allen die ze dragen goed te doen. Al doen uw voeten nog zoo'n pijn, met Timmerman's zesteenen- schoen loopt U fijn. Alléénverkoop Bellamypark 54. KOUDEKERKE Concert fanfare „Voorwaarts". De fanfare „Voorwaarts" te Koudekerke, directeur de heer André J. Geijsen, geeft morgenavond 8 uur een concert. Programma: 1. „Au Revoir", marsch, Willy Schootemeijer 2. „Fashionable Ouverture", J. Egal 3. „Ie Beau Danube bleu", suite de Valses, Joh. StraussAug. Eenhaes. 4. „Frans Xaver Manhardt", marsch, P. de Rooij 5. „Vers l'Avenir", marsch, Sam Vlessing 6. „Diane de France", ouverture, L. Blémant 7. „Suspinul", valse de concert, I. Ivanovici 8. „Retour du Printemps", fantaisie, H. A. G. Gademie 9. Finale. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 18 Juni 1934, des nam. 7 uur. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het invoeren van accountants-controle admini stratie gemeente-ontvanger. 4. Korting jaarwedden ambtenaren. 5. Wijziging' politieverordening. 6. Wijziging ambtenaren-reglement. 7. Comptabiliteit. OOSTKAPELLE De bosschen van Oostkapelle. De tijd van kwieke voetreisjes, avontuur lijke fiets- en autotochten is weer daar. Men geniet van de lente, den zomer met zijn blakerende zon en verfrisschende scha duw der bosschen. Een tocht door onze prachtige duinstreek is een evenement. Doch daarbij stelt ook de maag haar ge wichtige eischen. Een degelijk pension en een verkwikkelijk zitje om een wijl te ver- poozen is daarvoor van groote waarde. En daartoe leent zich heel goed het nieuw gebouwde pension-theehuis „Huize Johan na" aan den ingang der bosschen te Oost kapelle. Het bevat ruime, frissche slaap- en zit kamers en daarbij alle moderne gemakken, terwijl het theezitje er zoowel binnen- als buitenshuis alleraangenaamst is. Men leze verder achterstaande adverten tie. OOSTBURG Ronde van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De Ronde van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, welke gereden wordt op Dinsdag 19 Juni a.s. belooft werkelijk een succes te worden, terwijl de deelname zeer groot is. Van verre uit België komen deelnemers evenals uit Nederland. O.a. zijn er een viertal uit Friesland, uit Workum. De start heeft plaats te Oostburg aan den Zuidzand- sche weg des namiddags te 2 uur, waax-na gereden wordt als volgtZuidzande, Pot jes, Nieuwvliet, Nummer Een, Hoofdplaat, Driewegen, Biervliet, IJzendjjke, Schoondij- ke, Turkeije, Waterlandkerkje, Strooput, »sl. Kruis-Eiland, Bakkersdam, Platluis, Aar denburg (Bogaardstraat), St. Kruis, Vuil- pan, Eede, HeilJe, Kruisschans, Sluis, Ter hofstede, Retranchement, Cadzand-Haven, Cadzand-Badhuis, Cadzand-dorp, Potjes, Zuidzand, Loodijk, Schenkeldijk, Maagden berg naar het eindpunt op de wielerbaan te Oostburg, alwaar de eerste renners te on geveer 5 uur 20 kunnen verwacht worden, nadat ze een afstand van 117 K.M. zullen hebben afgelegd. Op de wielerbaan te Oost- burg is een telefoonaansluiting gemaakt waardoor het mogelijk ïs van uit elke plaats waar de renners passeeren berichten door te geven, zoodat vanaf den start elk oogenblik naar de wielerbaan de stand van den wedstrijd wordt gemeld. Tijdens deze reportage worden vanaf 3 uur op de wieler baan ten gerieve van de daar wachtenden wedstrijden gehouden van de renners van de clubs uit Oostburg en Terneuzen. De suikersmokkelarij. Van bevoegde zijde deelt men aan het „Dagbl. v. Noord-Brabant" mede Waar in Zeeuwsch-Vlaanderen nog her haaldelijk gesmokkelde Belgische suiker ten verkoop wordt aangeboden, wordt er de aandacht op gevestigd, dat ingevolge art. 8 der wet, van 4 April 1870 Stbl. no. 61 ieder, die accijnsgoed, hetwelk bij het ver voer met document gedekt moet zijn, koopt, ofwel toelaat of opneemt in een aan hem toebehoorende of 'bij hem in gebruik zijnde fabriek, bergplaats, pand of woning, met de wetenschap dat het in strijd met de wet is ingevoerd of vervoerd, wordt ge straft, alsof hijzelf den onwettigen invoer of vervoer had bedreven (d.i. met geldboete of met een gevangenisstraf van den hoog ste zes maanden). Een handelaar, landbouwer,, particulier, of met een gveangenisstraf van ten hoog- wijl hij weet dat deze gesmokkeld is (in het bijzonder ten aanzien van suiker zal dit ge makkelijk zijn aan te toonen uit het bedrag van den bedongen prijs en de omstandig heden, waaronder is gekocht) valt onder deze strafbepaling, ook al is het slechts een geringe hoeveelheid. Willem de Z\rijger Herdenking. Omtrent de bijeenkomst welke vanwege de vereeniging Protestantsch Nederland op 10 Juli a.s. te 8 uur in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft zal worden gehouden, ter herdenking van het feit dat Willem de Zwijger 350 jaar geleden stierf, vernemen wij dat de voorzitter der vereeniging, ds. K. H. E. Gravemerjer, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, de herdenkingsrede zal uit spreken. De spreker zal worden ingeleid door ds. A. de Voogd, Ned. Herv. predikant te Delfthet Zuiderkerkkoor uit Den Haag, directeur de heer W. H. bvan der Kaay Jr. verleent medewerking. Na het uitspreken van de herdenkingsrede zal bij het praal graf van Willem van Oranje een krans worden neergelegd. Examens. Aan de universiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaats-examen geneeskunde de heer A. Naerebout te Vlissingen. Voor 3en stuurman zijn geslaagd de hee- ren J. van den Heuvel en A. W. L. van Megen, leerlingen van de „De Ruijter- school". Aan de rijksweekschooï te Middelburg slaagden gisteren alle 6 vrouwelijke candi- daten voor het eindexamen, nl. G. H. Smit, N. E. van Splunder, beide Vlissingen L. S. Sturm, 's Heer Arendskerke M. E. Seij- moer en M. S. H. Tazelaar, beide Middel burg en T. C. Swart, Goes. Voor het eind-examen ar.:i het gymna sium te Middelburg is voor afdeeling A nog geslaagd de heer C. Meijer. Voor het examen gemeente-administratie van de Ned. Vereeniging voor gemeente belangen zijn geslaagd de heeren C. de Ruyter te 's-Heer Arendskerke en A. J. Rijstenbil te Oud-Vosmeer. Radio-examens. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie brengt onder de aan dacht van belanghebbenden, dat rekening gehouden dient te worden met de mogelijk heid, dat, in verband met het groot aantal candidaten voo_* de radio-examens, in het tijdvak 1 September 1934 tot 1 Juli 1935 niet meer dan twee examens zullen kunnen worden gehoudenhet examen, dat ge woonlijk in de maand Januari aanvangt, zou dan moeten vervallen. Vice-admiraal C. J. E. Brutel de Ia Rivière. De commandant der marine, vice-admi raal C. J. E. Brutel de la Rivière, heeft te gen 1 September zijn ontslag aangevraagd wegens het ten einde loopen van zijn dienst tijd. Vice-admiraal Brute] de la Rivièi'e is te vens commandant van de stelling Den Hel- Zoo is de moderne vrouw, ongeacht haar leeftijd! Want zij weet dat blikken van bewondering haar zullen blijven volgen zoolang haar teint frisch, jeugdig en charmant blijft. Om dit te bereiken gebruikt zij regel matig Palmolive zeep de verzach tende, verjongende zeep, samenge steld uit een mengsel van olijf- en palmoliën de edelste schoonheids producten ooit door de Natuur voort gebracht. 's Morgens en *s avonds masseert zij twee minuten lang gezicht en hals met het rijke, fluweelzachte schuim van Palmolive zeep en warm water. Dit schuim dringt zelfs de fijnste po riën binnen en verwijdert alle stof deeltjes, zoodat de huid onbelemmerd ademt. Na deze massage spoelt zij zich af: eerst met warm, daarna met koud water. Pas nog heden deze een voudige, doeltreffende methode toe! der. Hij werd 25 October 1878 te Assen ge boren. Op 2 Augustus 1899 werd hij be noemd tot adelborst le klasse, drie jaren later tot luitenant ter zee 2e klasse, elf jaren later bevorderd tot luitenant le klas se. Op 1 April 1922 werd hij kapitein-luite nant ter zee en vijf jaren later kapitein ter zee. Hij is ridder in de orde van Oranje Nassau, drager van de Atjeh-medaille 1901 1905, van het onderscheidingsteeken voor 25-jarigen dienst, van het Mobilisatiekruis. Ook is hij officier in de orde van de Kroon van Italië. Sedert Januari 1931 is hij mari ne-commandant in Den Helder. De luitenants ter zee 2e klasse H. Kolff en M. G. Smalt, die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen 20 Juni aan boord van het m.s. „Dempo" uit Rotterdam derwaarts vertrekken. Overkleeding bij de Koninklijke marechaussee. Bij Koninklijk besluit is de overkleeding bij het wapen der Koninklijke marechaus see gewijzigd vastgesteld. Tot 25 April 1935 kan de overkleeding, die voorheen was vastgesteld, worden af gedragen, daarna vervalt voor allen de jekker en voor de onderofficieren, beneden den rang van adjudant-onderofficier en voor de minderen ook de mantel. Nederlandsche rondvlucht. Tijdens de derde Nederlandsche rond vlucht, die op 24 en 25 Augustus van Rot terdam via SoesterbergTwente naar Eindhoven en verder via VlissingenGilse Rijen naar Rotterdam zal worden gehou den. zullen vijftien sportvliegtuigen uit België, Frankrijk, Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Hongarije de gast zijn van de ondernemers der rondvlucht. De Duitsche Luchtdienst op Zuid-Amerika. Duitschland vaart op Zuid-Amerika via Afrika zoowel met het luchtschip „Graf Zeppelin" als met Junkersvliegtuigen naar Las Palmas en .andaar met Dorniervlieg- booten, via het s.s. Westfalen naar Zuid- Amerika. De kortste reistijd van de Zeppelin is 61 uur, 5 minuten. De kortste tijd van den dienst met vliegtuigen 81 uur 16 minuten. De vliegtuigen zijn dus nog in het nadeel, maar de oorzaak daarvan is, dat de Duit sche vliegtuigen den nacht te Sevilla en te Las Palmas doorbrengen terwijl de Graf Zeppelin des nachts doorreist. Versnelling van den dienst met de vliegtuigen door de invoering van nachtvluchten wordt dus be pleit, maar dat zal niet eerder mogelijk zijn dan na een overeenkomst tusschen Frank rijk en Duitschland, waarbij de Duitschers moet worden toegestaan in Marocco te landen. Wat bereikt kan worden met nachtvlie- gen hebben de Franschen bewezen met de „Arc-du-Ciel". T'i samenwerking met de gewone toestellen van de Air France en de Concor-maatschappij in Zuid-Amerika heeft deze proefdienst de post van Toulouse naar Rio de Janeiro gebracht in 54 uur 20 min. Een toestel voor den Amerikaanschen Oceaandienst. De Russisch-Amerikaansche constructeur Sikorski heeft een vliegboot gebouwd, die zeer de aandacht trekt. Vliegbooten hebben n.l. groote bezwaren o.a. behooren ze niet tot de snelste machines. De groote Amerikaansche luchtvaart maatschappij „Pan American Airways" (P.A.A.) heeft zich echter op het stand punt gesteld, dat Oceaanverkeer vliegboo ten eischt. Sikorski heeft opdracht gekre gen een prototype te bouwen, dat op proef in dienst zal komen op de lijn naar Zuid- Amerika. Het resultaat van deze opdracht is de Sikorski S 42 geweest, een vliegboot met vier motoren, Hornets van 675 pk. met in de lucht verstelbare schroeven. Al spoedig zijn met het toestel twee wereldrecords verbeterd, het hoogterecord met 5000 K.G. en de grootste lading op 2000 meter. Het toestri biedt plaats aan 32 passa giers, 450 K.G. vracht en 5 koppen beman ning. Het heeft een actieiaduis van 2000 K.M., een kruissnelheid van 240 km/h en weegt afgeladen 19 ton. De aeronautische adviseur van de P.A.A. is Charles Lindbergh, die, zooals men zich herinneren zal, voor diezelfde maatschappij de beide Oceaanroutes verkend heeft, de Noordelijke en de Zuidelijke. De Noorde lijke acht hij thans nog ongeschikt. Lind bergh nu heeft meer dan een uur met de Sikorski gevlogen, om het toestel op zijn vliegeigenschappen te beproeven. Hoewel karig met woorden was hij vol lof. HET ONDERHOUD TUSSCHEN MUSSOLINI EN HITLER. Over het eerste onderhoud tusschen Hit- Ier en Mussolini in Sfcra is het volgende officieele communiqué gepubliceerd. De chef der Italiaansche regeering heeft ter èere van den Duitschen rijkskanselier gisteren een déjeuner gegeven in de villa Pisani te Stra. Na dit déjeuner hebben de beide regee- ringschefs meer dan twee uur lang samen geconfereerd. De conferentie wordt morgen voortgezet. Naar wij vernemen, heeft liet onderhoud onder vier oogen plaats gehad. Aan het déjeuner namen o.a. deel de se nator en vroegere partijsecretaris Giuriati, staatssecretaris Suvich, partijsecretaris Str&race, de Italiaansche gezant in Berlijn,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1