500 300 25 DONDERDAG 14 JUNI EERSTE BLAD No. 138 72e Jaargang 1934: Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEZOND NATIONALISME. STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheelerijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. vèrz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. guldén bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEJTSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NËDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen LEERT ALLEREERST HET EIGEN LAND KENNEN De Duitschers worden van ons weggehouden. Waarom zouden we lamme goedzak spelen Zou liet logisch zijn geweest, als men ons in onze jeugd bijv. Engelsch, Latijn en Grieksch zou hebben pogen te leeren, vóór men ons vertrouwd zou hebben gemaakt met de eigen Nederlandsche taal Neen immers Om allereerst de eigen taal behoorlijk onder de knie te leeren krijgen, daartoe bieden de omstandigheden van aard en om geving de gunstigste gelegenheid. Met het verzamelen van kennis der Nederlandsche taal wordt dan op de vlotste wijze ons ge voel voor grammatica ontwikkeld en het hechtste fundament gelegd voor verdere taalkundige studies. Wat hier geldt voor de taal en de talen, gaat ook op voor het leeren kennen van landen en volken. Er is geen enkele logische reden aan te voeren voor het maken van buitenlandsche reizen, ten pleiziere althans, voor we afdoende onzen eigen bodem in zijn verschillende schakeeringen en ons eigen volk in deszelfs verschillende geaardheid, hebben bezocht en gadegeslagen. „Wat men van verre haalt, is lekker", zegt de volksmond wel eens. We rectificee- ren dat 1 ij k t soms lekker. Dikwijls echter zal men zich miskocht gevoelen, als men achteraf tot de conclusie komt, dat men korter bij buis meer interessante erva ringen had kunnen beleven, dan men ver naar buiten en heel duur nauwelijks vond. Wie eigen land en volk goed kent, is pas in de gelegenheid om juiste vergelijkingen te treffen en de bijzondere waarde van er varingen op een buitenlandsche reis vast te stellen. Geldt al liet bovenstaande reeds voor nor male tijden, in deze dagen van economische ontwrichting moeten we het bovendien als een daad van gezond nationalisme be schouwen, dat we de vacantie doorbrengen in eigen land. In tijden van nood en tegenspoed is het een uiting van goeden maatschappelijken zin, wanneer de leden eener gemeenschap pogen om elkaar te steunen en te hel pen. „Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok", heet dat in een Nederlandsche zegs wijze. We merken datzelfde streven op het oogenblik trouwens ook in andere volkeren op en het uit zich in tal van zgn. bescher mende maatregelen tegenover het buiten land. Men mag dat op zich zelf fataal vin den en overtuigd zijn, dat zulk streven den terugkeer van betere economische toestan den i2i den weg staat daarnaast moet toch worden toegegeven, dat een land, het welk zich e e n i g buiten zulke bescher mende maatregelen zou houdèn, wanneer die door andere landen worden getroffen, aan haar idealisme zou ten onder gaan.. En deswege stellen we hier nadrukkelijk vast, dat in alle landen een intensieve actie wordt gevoerd om te ;en koopen binnen de eigen grenzen en den vaeantietijd in eigen land door te brengen. Die actie vindt weerklank onze eigen handelsbalans wijst dat trouwens uit en onze zakenmenschen, hoteliers, restaurateurs, pensionhouders e.d., weten het uit droeve ervaring, dat het bui tenlandsche bezoek van geen beteekenis meer is. Met vrij grove middelen soms weten bui tenlandsche regeeringen hun onderdanen desnoods te dwingen om hun ple zierreizen niet tot over de grenzen uit te strekken en speciaal de Duitsche regeering toont zich vindingrijk in dat opzicht. Duitschers, die een pas verlangen voor het buitenland, moeten precies opgeven, wat ze over de grenzen hebben te doen. Kregen ze tot binnenkort verlof om naar het buitenland 200 mark mee te voeren, dezer dagen is dit bedrag teruggevoerd tot 50 mark; slechts in bepaalde gevallen kun nen ze d- beschikking krijgen over reis- chèque's ad 150 mark, maar dat gaat héél moeilijk. Welnu, met 50 mark op zak is practisch geen vacantie in het buitenland door te brengen. En toch zijn wij, Nederlanders, nog altijd de beste klanten van Duitschland en wordt er onder ons .door allerlei officieele en serni- officieele Duitsche bureaux een intensieve propaganda gemaakt om het Derde Rijk als doel voor ons vacantie-uitstapje te bepalen. In Duitschland reist en „eet" men zoo goedkoopAldus hoort men landgenoo- ten wel eens beweren. Dat is in zekeren zin waar. Duitschland kan ons een koopje bieden met de marken, welke het eigendom zijn van buitenlandsche en vooral Nederland sche crediteuren, doch door dwangmaatre gelen slechts door binnenlandsch-Duitsch verbruik in waarde kunnen worden omge zet. Heel het goedkoope leven in Duitsch land is kunstmatig inéengezet buitenlan ders, die er zich van bedienen, teren op het geen rechtens aan andere buitenlanders toe komt. Het is een valutahandel met een be- denkelijken moreelen kant. Daarom moest de verlokking van goed koopte voor ons niet zoo aantrekkelijk wezen. We hoorden laatst van een agrarischen Nedeiiandschen „bond", welke voor zijn le den een uitstapje had georganiseerd naar Kleef. Waarom juist naar Kleef, dat een paar stappen over de Nederlandsche grens ligt Wel omdat men daar zoo goedkoop kon eten I Cm een paar centen uit te sparen op een maaltijd, zou een agrarische bond bereid zijn een daad te stellen, welke lijnrecht in- druischt tegen de methoden van economisch verweer, welke onze andere landbouwveree- nigingen uit harde noodzaak tegen de Duit sche autarkische politiek heeft te voeren 1 Eens sprak de Nederlandsche minister van economische zaken in 's lands verga derzaal het fiere woord We willen niet langer een Lamme Goedzak zijn Met instemming begroette de massa deze woorden. Maar als het er op aankomt, dan zijn er onder die massa toch weer duizenden, die redeneeren als ik in het' buitenland goed koop kan eten, dèn wil ik desnoods die Lamme Goedzak tóch wel weer wezen I Wat 'n houding Al hebben we vele bezwaren tegen de Duitsche economische politiek, tóch moet 't niet uit anti-Duitsche gezindheid wezen, dat we met de a.s. vacantiedagen vóór de Oostgrens blijven. Omdat elk volk ter we reld in dezen tijd vóór en bóven alles eerst voor de belangen der eigen rnenschen op komt, dóArom kunnen en mogen ook wij niet anders doen. Uit een gevoel van gezond nationa lisme, uit gemeensc" .apsplicht, brengen we onze vacantie door in eigen land Consulaten. Bij Kon. besluit is de heer J. A. van Bo ven erkend en toegelaten als consul van België te Vlissinge2i, voor de eilanden Wal cheren en Noord-Beveland, alsmede voor het kanton Oostburg is de heer F. V. de Groof erkend en toegelaten als consul van België te Hansweert, voor het eiland Zuid- Beveland en de heer Th. Tiebackx ei'kend en toegelaten als consul van België te Roo sendaal voor de kantons Bergen op Zoom, Tholen, Zevenbergen en Zierikzee. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft morgenavond 8 uur een concert in de tent op den Boule vard Ev.ertsen. Programma: 1. „Festjubel", marsch, H. L. Blankenburg 2. „Ouverture Joyeuse", Keler-Bela arr. M. J. H. Kessels. 3. „Fantaisie op motieven van Frans Schubert", Alb. Floris 4. „Franche Amitié", fantaisie, Jacq. Martin 5..„Vienne reste Vienne", pas redouble, Johann Schrammel 6. „Francai", marcheA. Buelle 7. „During the Battle", ouverture, A. Gadenne 8. „Echos d'Artois", fantaisie, E. Gaudefroy 9. „Le Songe au Désert", J. M. Champel 10. Finale. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwe kruiser „de Ruijter" in aan bouw bij WiltonFeijenoord te Schiedam. De kersenpluk in de Betuwe begonnen. De eerste export-veiling van aardbeien te Beverwijk. Het 9e Eucharistisch Zie- kentridium op '12, 13 en 14 Juni in de St. Laurentiuskerk te Rotterdam. De loting voor den dienstplicht voor de lichting 1936 te 's-Gravenhage. De vrachtwagens van Heineken's Bierbrouwerij te Amsterdam op luchtbanden als medewerkers in de anti- lawaai-campagne. De Vijzelgracht te Amsterdam gedempt. Een overzicht van 15 windmolens aan de Lek te Kinderdijk. De werkzaamheden voor den bouw van het niéuwe Muiderpoortstation te Amsterdam. Huwelijk van jhr. mr. Roëll met jkvr. baronesse Bentinck te 's-Gravenhage. Zang Veredelt. Op het gisteren te Ierseke gehouden jaarlijksch za2igconcours, uitgaande van den Zeeuwschen Zangei'sbond „Zang Ver edelt", behaalde de gemengde zangveree- niging D.O.V. alhier, directeur de heer J. F. J. Machgeels, in de afdeeling uitmuntend heid gemengde koren met 160 punten een 2en prijs. De voor de eerste maal beschikbaar ge stelde zilveren wisselbeker viel ten deei aan Cloeting's gemengd koor te Kloetinge, directeur de heer S. J. Tamminga. Fraai weer begunstigde dit jaarlijks te- rugkeerend festijn. De jury bestond uit de heeren H.' van Nieuwenhoven te Breda en Ed. Flipse te Rotterdam. MIDDELBURG Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg. Gisteravond had in een der lokalen van de handelsschool de mededeeling plaats van de namen van hen, die bevorderd zyn. Het waren van de eerste naar de tweede klasse der Handelsavondschool J. Baljeu, S. Ba- rentsen, J. de Boks, W. Graafhuis, H. A. Gutteling, C. den Hollander, A. Homburg, J. Jongepier, J. v. d. Kam, J. Maartense, C. Rooze, J. Schonis en B. Valkier. Niet be vorderd 9 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse A. v. d. Broecke, M. J. Geuze, Betsy Inkman, S. de Jonge, J. de Jongh,' A. Koole, J. de Kuiper, Aa. Lahr, J. Moens, Chr. Overweel, F. Petiet, Ma. Peute, D. Poppe, W. Vader, P. de Vos, H. Ussel. Niet bevorderd 7. Van de vierde naar de vijfde klasse E. Ja. Dekker, W. P. de Graaf, P. C. le Gran- se, P. Hamelink, Fa. Kamermans, F. La gendijk, J. Maartense, L. Pieterse, C. Reij- erse, Ta. Schipper, M. C. Schoenmakers, W. A. Schonis en N. Willeboordse. Niet bevor derd 5. Hierna had in tegenwoordigheid van be stuur, directeur, leeraren, leden en verdere belangstellenden de uitreiking der diplo ma's plaats. De voorzitter der vereeniging. de heer mr. P. Dieleman, heette in het bijzonder wel kom den burgemeester en juichte het toe, dat deze de t2-aditie van zijn voorganger voortzet om aanwezig te zijn bij deze uit reiking, al heeft hij spreker verzocht het ditmaal zelf te doen. Welkom heette spre ker de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en andere colleges en deel de mede, dat bene.'"1" van verhindering was ingekomen van den Commissaris der Konin gin, de leden van Ged. Staten, de beide wet houders, den inspecteur van het L. O., de bestuursleden de heei'en mr. Van der Veur en Hoegen van Hoogelande en enkele leden. Spreker richtte zich tot de geslaagde candidaten voor het eindexamen en zeide te begrijpen, dat het voor hen niet makkelijk was weer op de schoolbanken te zitten, maar men moet niet vergeten, dat het heele leven een leerschool is. Men moet dan cok voortgaan met ontwikkeling, hetzij in alge- meene, hetzij in een gespecialiseerde rich ting. Men mag ook nu den moed niet op geven, want waar een wil is, daar is een weg. Spreker hoopt, dat allen een voor hun aanleg geschikten w—kkring hebben of vin den en dat zij steeds den tijd doorgebracht op de H.A.S. zullen zegenen. Hierna reikte spreker de diploma's met een toepasselijk woord uit en wel voor af deeling X, drie leerjaren, aan M. Eversen te Middelburg C. Joosse te Serooskerke D. Geuze, J. M. van Luijk, G. Mol, Imke Stenhuis, S. Simonse, J. Verstraten, allen te Middelburg afgewezen drie candidaten. Afdeeling II, vijf leerjaren diploma boek houden aan de heeren W. Diermanse te Sou burg C. Faase, J. J. de Reij en mej. G. van Hercules, allen te Middelburg en mej. E. Rutgers te Vlissingen afgewezen zes can didaten. Diploma Engelsche handelscorres pondentie aan de heeren C. Faase, W. P. Poppe, Chr. W. Wakkee, allen te Middel burg afgewezen één candidaat. Diploma Fransche handelscorrespondentie aan mej. C. Kleinepier en den heer Chr. W. Wa.kkee, beiden te Middelburg en den heer J. Melse te Koudekerke afgewezen geen. Diploma Duitsche handelscorrespondentie aan mej. J. Gaastra te Vlissingen en den heer R. H. W. Joppe te Midelbui'g afgewezen geen. Diploma machineschrijven aan de dames S. de Baare, A. Buysse, L. Gideonse, B. Gok- kes, A. F. J. Reekers, T, Schipper en de heeren D. La Brujère, P. Hamelink, M. C. Schoenmakers en N. Willeboordse, allen te Middelburg en mej. Ca. P. de Rijke te Vee- re afgewezen 7 candidaten. Ten slotte di ploma kantoorstenograaf aan de dames S. de Baare, A. Buijsse, J. Flipse, L. Gideonse, B. Gokkes. M. Meijer, T. Schipper en den heer N. Willeboordse, allen te Middelburg afgewezen 2 candidaten. BRESKENS Gemeenteraad. De gemeenteraad komt a.s. Vrijdag in openbare vergadering bijeen. Agenda 1. Ingekomen stukken en me- dedeeli22gen 2. Jaarwedden 3. Wijziging begrooting 1934 4. Electrisch net Spui- plein. Burg. en Weth. zijn voornemens de werk verschaffing met ingang van 1 Juli a.s. voorloopig stop te zetten (met uitzonde ring van den huisvuilophaaldienst). De werkloosheid is h.i. niet van zoodanigen omvang, dat voortzetting in den huidigen vorm noodzakelijk is, terwijl deze maatre gel den prikkel tot werkzoeke2i zal verster ken. Genoemde datum is gekozen, daar voor de kassen der havenarbeiders met Juli een nieuwe uitkeeringsperiode aanvangt. Ged. Staten deelen mede voornemens te zijn tot een definitieve verlaging der jaar wedden van de burgemeesters, wethouders secretarissen, ontvangers en ambtenaren van den burgerlijken stand over te gaan met ingang van 1 Januari a.s. en dan te vens de jaarwedden in overeenstemming met het bevolkingscijfer op 31 December 1933 te brengen. Tegenover deze verlaging staat het vervallen der 12/2 (voor de wethouders 4 korting, terwijl ingevolge een wijziging der Pensioenwet, het verhaal algemeen 10 bedraagt. Voorstel accoord gaan met de ter inza ge liggende concept-voorstellen. II. Het pensioenverhaal, dat thans alhier 6 bedraagt, wordt met ingang van 1 Juli a.s., ingevolge wetswijziging 10 Voorstel de tijdelijke korting van 3 met ingang van dien datum te doen verval len, zoodat voor de ambtenaren, wier wed de door den raad vastgesteld wordt, dezelf de regeling bestaan zal als, van 1 Januari 1935 af, voor de sub I genoemde categorie. III. De jaarwedde van den secretaris moet, evenals de pensioensgrondslag, inge volge de provincial regeling, per 1 Juli a.s. met 1 periodieke verhooging vermeerderd worden. De PZEM is van oordeel, dat de aanslui ting op het laagspanningsnet van de per- ceelen Spuiplein 9 (W. C. Carels), 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29 en 31 (D. Lu- teijn), veranderd moet worden en de hui zen hun stroom moeten krijgen van ue vóórzijde en niet meer van de achterzijde. Wij hebben echter tegen het plaatsen van palen, die het Spuiplein zéér ontsieren zou den, bezwaren gemaakt en de PZEM heeft zich, tot onze voldoening, bereid verklaard er een kabel te leggen. De aansluiting der perceelen brengt vanzelfsprekend kosten mede en wij hebben gemeend, dat het niet onbillijk ware, indien de gemeente een bij drage verleende, mits ook de PZEM zulks doen zou. Mitsdien stellen Burg. en Weth. voor, onder dit voo. -ehoud, te besluiten 1/3 der kosten te betalen tot een maximum van 10 per perceel. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Vlissingen en 1 in ieder der gemeente St. Annaland, Krabbendijke, Serooskerke en Stavenisse en 1 geval van diphtherie te Serooskerke. Bezwaren der Ned. Herv. Kerkvoogdyen. Ter zake van het gewijzigde ontwerp van wet tot heffing van een belasting naar het vei-mogen van instellingen van de doode hand, heeft het hoofdbestuur van de Ver eeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk, een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin o.a. wordt gezegd De voorgestelde doodehandsbelasting is, wat de Ned. Herv. Kerk aangaat, niet zulk een „luttel bedrag", als de minister dat be lieft te noemen. Verreweg de meeste goe deren van de gemeenten der Ned. Herv. Kerk zijn belegd in landerijen. Gezien de lage opbrengst der landerijen, zelfs in zoo genaamd normale tijden, beteekent de voor gestelde doodehandsbelasting voor de ge meente der Ned. Herv. Kerk een inkom stenbelasting van ten minste 10 pet., en in de meeste gevallen nog meer» In het algemeen gesproken kan de ge- heele openbare eeredienst niet uit de goe deren der gemeente worden bekostigd, be halve dan misschien ten hoogste eenige tientallen gemeenten in Friesland, Gronin gen, Noord-Holland en een enkele in Zee land. Tegenwoordig echter is te betwijfelen of deze tientallen niet tot enkele gevallen zijn ingeschrompeld. In het groote geheel beschouwd kunnen de 1500 gemeenten op geen stukken of breedten na van hun goe deren bestaan. De voorgestelde belasting kan niet anders komen dan uit de zakken der nu levende leden der kerk. Deze belasting op de doodehand is dus geen belasting op de doodehand, maar een belasting op de levendehand, en dus een be lasting op het lidmaatschap der kerk. De minister vergeet, dat de gemeenten één zijn met hun goederen. Zonder die goe deren zouden honderden gemeenten in het geheel niet bestaan. En in ieder geval zou het beeld van de Hervormde Kerk totaal anders worden „wanneer de bedoelde goe deren voor hun bezitsters verloren gingen." Bovendien schijnt de minister over het hoofd te zien dat het wetsontwerp niet al leen „goederen" (landerijen enz.) belast, maar „alle zaken welke geldswaarde heb ben", waarvan slechts uit te zonderen de vrijwillige bijdragen, doch slechts „voor de helft" én niet uit te zonderen: huur van zitplaatsen en hoofdelijke omslag, daar dit geen „inkomsten om niet" zijn. De theorie van „als de goederen er eens niet waren" argumenteert dus niets, want dan zouden alle gemeenten toch andere bronnen van inkomsten moeten hebben en die worden volgens het wetsontwerp even goed belast als de „goederen" in engeren zin. Ook de Algemeene Synodale Commissie heeft zich met bezwaren tegen het ontwerp van wet tot heffing van een belasting naar-, het vermogen van instellingen van de doo dehand tot de regeering gewend. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. In de te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van Vrijzinnig Hervormden is besloten de volgende jaarvergadering te Middelburg te houden. Begrafenis ds. van Sehie. In allen eenvoud is gistermiddag op de algemeene begraafplaats te Maassluis het stoffelijk overschot van wijlen ds. C. van' Schie ter aarde besteld. Er was veel be langstelling. Het woord werd gevoerd door ds. G. W. Akkerhuis, Geref. predikant al daar, naar aanleiding van Romeinen 8. Ook spraken ds. Elskamp, een vertegenwoordi ger der Geref. kerk te BorsseleDriewegen, waar de overledene gedurende vijf jarr-i heeft gestaan en een afgevaardigde van de classis Goes der Geref. kerken. Een zwager vu den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Bruinisse ds. J. D. Barth te Borselen. Examens. Voor het diploma A va22 de Ned. Vereeni ging voor Gemeentebelangen zijn te 's-Gra venhage geslaagd de heeren H. J. M. Kwaak te Ter Neuzen en A. Laban te Tho len. Opheffing openbare lagere scholen. Naar aanleiding van de beroepen le. door F. A. Engels en elf andere ouders van leerlingen der openbare lagere school te êasput, gemeente Schoo22dijke 2e. door Burg. en Weth. van Schoondijke, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 22 December 1933, waarbij is besloten de opheffing van de openbare lagerq school Sasput te bevelen, zulks met dien vei'stan- de, dat deze school moet worden opgeheven met het einde van den thans loopenden schoolcursus heeft de Kroon overwogen, dat de school slechts ongeveer 23 leerlin gen telt en dat te verwachten is, dat de kinderen allen of nagenoeg allen zullen overgaan naar de in de onmiddellijke nabij heid gelegen bijzondere R.-Kath. school te Slijkplaat, terwijl voorzoover door de ouders openbaar onderwijs voor hun kinde ren mocht worden verlangd, dit o.a. op le openbare lagere school in het dorp Schoon- dijke kan worden genoten. Burg. en Weth. van Schoondijke werden niet ontvankelijke verklaard in hun beroep, terwijl ongegrond verklaard werd het be roep van F. A. Engels e.a. Ongegrond is verk2aard het beroep van D. Verplanke en 17 andere ouders van leer lingen der openbare lagere school te Groe* de-Kruisdijk tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 22 December 1933, waarbij werd besloten, de opheffing van de openbare lagere school te Kruisdijk, ge meente Groede, te bevelen.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1