DINSDAG 12 JUNI 500 300 25 EERSTE BLAD 73e Jaargang 2534 Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feesteen STADS- EN PRQV1NCIEN1EUWS MARINE EN LEGER DE TIJD IN EUROPA. :NO. 13© VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct, Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.alles bij vooruitbeta >ng De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kunstkring- „Het Zuiden", De Kunstkring „Het Zuiden" vergaderde gistermiddag ten stadhuize onder voorzit terschap van den heer C. A. van Woelderen. De secretaris-penningmeester, de heerC. van Dijk, bracht het jaarverslag uit, waar uit bleek dat in 1933 de vier tentoonstellin gen in totaal zijn bezocht door 4231 perso nen. Achtereenvolgens exposeerden dë heer Bergsma, mevrouw Hendriks, de heer Ja cobs en de geheele groep Zeeuwsche schil ders. Verleden jaar is besloten toestemming voor een verloting aan te vragen, doch het was September voor de toestemming af kwam. Dit was voor verleden jaar te laat, nu is echter toestemming gegeven voor dit jaar. Aan het verzoek tot verkoop van.S. O. S. loten, meende het bestuur geen mede werking te kunnen verleenen, omdat het in een voor den kring moeilijken tijd kwam. De rekening sluit in ontvang met 93.27, in uitgaaf 87.89, terwijl er een kassaldo is van 71.27. Men zal trachten op peil te blijven door het aanwerven van nieuwe kunstlievende leden. Het verslag en ook de rekening werden goedgekeurd. De vergadering herkoos tot bestuursleden mevrouw Hendriks en den heer J. Bergsma. Besloten werd ook dit jaar de tentoon stellingen gratis toegankelijk te stellen en te trachten aan de bezoekers zooveel mo gelijk van de 2000 loten te plaatsen, die ook op enkele plaatsen in de stad en op Walcheren zullen verkrijgbaar worden ge steld. Daar volgens de voorwaarde de prijzen moeten bestaan uit schilderijen van noodlij dende Zeeuwsche schilders, en niet gekocht mag worden door hen, die de tentoonstel ling inrichten, als zij ook zelf verkoopen willen, verklaarden mevrouw EversKeg en de heeren M. Laernoes en Gasinjet zich bereid een aankoopcommissie te vormen. Besloten werd aan de inrichtingscommis sie over te laten te bepalen, welke tentoon stellingen zullen worden gehouden. Wel is als datum voor opening der eerste tentoon stelling 1 Juli vastgesteld, en bleek uit de mededeelingen, dat groote kans bestaat, dat in den loop van het seizoen ook een tentoonstelling zal worden georganiseerd, waarop niet alleen werken van Zeeuwsche schilders, maar ook van personen buiten de provincie zullen worden geëxposeerd. Een biljet zal worden gedrukt en op daarvoor geschikte plaatsen worden opge hangen, waarop aan de tentoonstelling en de verloting wordt herinnerd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven: 1 behanger, 31 grond werkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 6 metselaars, 13 opperlieden, 9 schilders, 1 stucadoor, 53 timmerlieden, 3 ververs, 2 opzichters, 2 machinaal-houtbe- werkers, 7 meubelmakers, 4 politoerders, 3 stoffeerders, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 330 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars/ drankbereiders, 11 brood/banketbakkers, 2 koks, 1 slager, 1 tuinman, 7 magazijnbe dienden, 3 reizigers/agenten, 7 winkelbe dienden, 5 chauffeurs, 7 kellners, 26 loo- pers, 3 portiers, 4 sleepers, 30 transport arbeiders, 17 kantoorbedienden, 7 teeke naars, 2 musici, 1 onderwijzer, 34 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen enz.) en 88 losse arbeiders. Vrouwen 3 winkel juf f rouws, 2 kantoorbe dienden, 1 onderwijzeres, 8 dienstboden, 1 werkster. Totaal 747 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 789 personen. Alzoo een vermindering van 42 werkzoekenden. MIDDELBURG Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Gistermiddag vergaderde het departe ment Middelburg der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, onder voorzitterschap van den heer ir.-H. C. Wes- seling, in een der zalen van de sociëteit „de Vergenoeging". In de plaats van den heer W. Berdenis van Berlekom, wiens zittingstijd verstreken is en die niet terstond herkiesbaar was als lid van het bestuur, benoemde de vergade ring den h.eer jhr. F. Beelaerts van Blok land, De vergadering benoemde tot afgevaar digden naar de te Breda te houden alge- meene vergadering der maatschappij de heeren J. A. Dumon Tak en jhr. F. Bee laerts van Blokland. De vergadering keurde de rekening van den penningmeester goed. Een gewijzigd en aangevuld huishoudelijk departementsregle ment zal aan het hoofdbestuur ter goedkeu ring worden aangeboden. De voorzitter bracht den heer W. Berde- nis van Berlekom dank voor hetgeen hij tijdens zijn voorzitterschap in het belang der Maatschappij heeft verricht, waarbij de secretaris, de heer L. A. van der Harst, zich aansloot en dank bracht voor de aangena me samenwerking. N.V. Houthandel v/h. G. Alberts Lzn. Co. Naar wij vernemen, zal het verslag der N.V. Houthandel v/h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg over 1933, uit te brengen in de aanstaande vergadering van aandeelhou ders, vermelden, dat de resultaten gunsti ger zijn dan die over het vorige boekjaar en een klein overschot laten. Dit overschot voor 1933 bedraagt 8050.39 tegenover een bedrijfsverlies over 1932 van 18.637.58. Aangezien het boekjaar 1933 aanving met een verliessaldo van 105.543.83, wordt dit verminderd met bovenvermeld bedrijfs- overschot ad 8050.39, zoodat het saldo verlies tot 97.493.44 wordt teruggebracht. „De Gouden Sonne". Naar wij vernemen is de Vereeniging „Hendrick de Keijser" met hulp en steun van den burgemeester van Middelburg, de Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen, de Vereeniging Nshalennia, het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en een aantal belangstellende particulieren, door aankoop van hem, die verleden ween kooper werd op de publieke verkooping, eigenares geworden van. den bekenden Re- naissance-gevel „De Gouden Sonne" in de Langedelft. Dit huis, in 1635 gebouwd voor den koopman Guillelue Quirijnse, is een zeer belangrijk specimen van verwerking der Vlaamsche Renaissance-architectuur in Noord-Nederlandsche richting. De gevel vertoont, in cartouches en waterlijsten zon, maan en sterren, vogels, visschen en viervoeters, zinnebeelden wellicht van het heelal, terwijl groote reliefs in de top de houwkunst verbeelden. De onderpui is om streeks 1900 ter vervanging van een acht tiende eeuwsche aangebracht. De aankoop van het pand, waar tot voor kort een restaurant was gevestigd, door deze vereeniging, waarborgt het zoo zeer gewenschte behoud voor de stad en spe ciaal voor de Langedelft, die reeds door den brand van 7 December 1929 zoo ern stig beschadigd is, en waarin o.a. ook nog de fraaie Provinciele Bibliotheek aan vroe ger jaren doet terugdenken. Een bijzondere tentoonstelling. Sinds enkele dagen is in de leeszaal van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, Lange Delft te Middelburg, een tentoonstel ling geopend, die een beeld geeft van de ontwikkeling, die het boek van de 15e tot en met de 18e eeuw doorloopen heeft. Zij omvat allereerst enkele voorbeelden van door de kloosterlingen in de 15e eeuw ge schreven en verluchte handschriften dan een aantal vóór het jaar 1500 gedrukte boeken, met door de monniken later inge vulde versierde hoofdletters. Prachtige met houtsneden versierde boeken uit de eerste helft der 16e eeuw toonen, hoever de druk kunst toen reeds gevorderd was. Dan ko men uit de 17e en 18e eeuw een aantal met fraaie kopergravures geïllustreerde boekeu, onder welke de rijk gebonden en met de hand gekleurde plaatwerken uit de biblio theken van koning Lodewijk XVI van Frankrijk en van madame De Pompadour wel in het bijzonder de aandacht verdienen Niet alleen van de ontwikkeling der druk kunst, maar ook van die der bindkunst geeft deze tentoonstelling een goed beeld. Een aantal reproducties, waaronder van 't beroemde in de St. Marcokerk te Venetië bewaarde Brevarium Grimani, vult de ver zameling aan. Wegens groote belangstelling, die zij reeds in de eerste dagen trok, blijft de ten toonstelling tot eind Juni geopend. Zij is eiken werkdag op de uren, dat de biblio theek voor het publiek geopend is te weten des middags van 25 uur koste loos te bezichtigen. BRESKENo Straatverlichting. B. en W. van Breskens zijn tot over eenstemming gekomen met de P.Z.E.M., en stellen voor tot het afsluiten der con tracten over te gaan. Hun hoofdinhoud kan als volgt geresu meerd worden i 1. De gemeente geeft vergunning tot het plaatsen van palen, enz. 2. Voor nieuwe lichtpunten gelden de al- gemeene voorwaarden der P.Z.E.M. 3. Voor de bestaande 49 lichtpunten blijven de Van Melie-eonditP i gehand haafd 3/4 cent per lampbranduur) met dien verstande, dat het onderhoud op een vast bedrag van 150 gesteld en de garantie voor stroom en onderhoud op 750 bepaald wordt 4. de 6 eerstvolgende nieuwe lichtpunten zullen (dus naast de 49) eveneens onder de garantie vallen. 5. De gemeente heeft steeds het recht voor de 49 lampen toepassing van het al- gemeene P.Z.E.M.-tarief te verlangen. 6. Voor verbetering van het net betaalt dc gemeente in 6 jaartermijnen 830. 7. De overeenkomsten worden aangegaan voor het tijdvak 1933/1942, behoudens verlenging. 8. Het net gaat in eigendom aan de P.Z.E.M. over. SLUIS Diefstal met braak. In den nacht van Zondag op Maandag is in de woning van den caféhouder C. te Sluis ingebroken. Door een openstaand raam is men de keuken binnengegaan.en is een al daar staand geldkistje opengebroken en 't daarin aanwezige geld, zijnde" Hollandsch en Belgisch geld ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan en deze vond aanlei ding een vrouw afkomstig uit België, ze kere de K., aan te houden, als verdacht van den diefstal te hebben gepleegd. De vrouw zal ter beschikking van de justitie te Middelburg worden gesteld. SAS-VAN-GENT Ontslag-aanvrage. Door den heer E. J. Michielsen, sedert 1908 hoofd der openbare school A te Sas van Gent is, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 1 October a.s. ontslag aangevraagd. Bij zijn aftreden heeft de heer Michielsen ruim 26 jaar aan het hoofd dezer school gestaan, terwijl hij ruim 45 jaar bij het openbaar onderwijs is werkzaam geweest. Opening nieuw stadhuis. Het nieuwe stadhuis te Sas van Gent zal op Maandag 25 Juni a.s. n.m. 2 uur door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in Zeeland, officieel worden geopend. Je bevolking van Zeeland. Blijkens het Provinciaal Blad no. 31 be droeg de bevolking' van onze provincie op 31 December jl. 125.752 m. en 124.928 vr., totaal 250.710 zielen. De bevolking van Vlissingen bestond uit 10.662 m. en 10.932 vr., totaal 21.594, Mid delburg 8724 m. en 9761 vr.f totaal 18.485, Oost- en West-Souburg 2436 m. en 2363 vr., totaal 4799, Koudekerke 1902 mr. en 1912 vr., totaal 3814, Ritthem 345 m, en 313 vr., totaal 658, Breskens 1602 m. en 1579 vr., totaal 3181, Groede 1141 m. en 1141 vr., totaal 2282, Schoondijke 1003 m. en 962 vr., totaal 1965, Oostburg 1311 m. en 1401 vr., totaal 2712, IJzendijke 1401 m. en 1341 vr., totaal 2747. Dc minste bevolkte gemeente in onze pro vincie is Serooskerke op Schouwen met 124 m. en 111 vr., totaal 235 zielen. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Mei 1934. Vlissingen ingelegd 54.635.62 terugbetaald - 53.093.49 meer ingelegd 1542.13 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedi'oeg 26. Middelburg ingelegd '62.020,14 terugbetaald - 79.216.23 minder ingelegd 17.196.09 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes droeg 53. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 1500. afgeschreven - 500. meer ingeschreven 1000.- Oost-Souburg ingelegd 7056.13 terugbetaald - 13836.33 minder ingelegd 6780.20 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7S Koudekerke: ingelegd 3763.85 terugbetaald - 10402.25 minder ingelegd 6638.40 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 8. Breskens;. ingelegd 12548.93 terugbetaald - 9512.76 meer ingelegd 3036.17 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. Op staatsschuldboekjes werd .ingeschreven 800. afgeschreven - 5000. meer afgeschreven 4200. Groede:. ingelegd 14953. terugbetaald - 5922.60 meer ingelegd 9030.40 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Schoondijke: ingelegd 3819. terugbetaald - 7191.63 minder ingelegd 3372.63 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Oostburg: ingelegd 10773.07 terugbetaald - 8595.13 meer ingelegd 2177.94 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. IJ z e n d ij k .e ingelegd 16977.34 terugbetaald - 15447.14 meer ingelegd 1530.20 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gew.etensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Vlissingen 26 te Middelburg 10.14 te Breskens 9.71 te Kortgene 10.28, 7.24, 2.30. Indische dienst. In Europa aangekomen de Oost-Inldische ambtenaar met verlof C. van Damme, hoofd der accuwerkplaats van den onder zeedienst te Soerabaya, Vlissingen, Win kelmanstraat 12 en de gepensionneerde Oost-Indische ambtenaar J. Dingemanse, architect bij 's lands waterstaat, Nieuw- en St. Joosland, Postweg, per adres C. Dinge manse. De officier-vlieger 2e klasse der zeemacht F. Bakker, onlar s uit Oost-Indië terugge keerd, wordt 28 dezer geplaatst bij het vliegkamp De Kooy nabij Den Helder. Militaire Belangenvereenigingen. De minister van defensie heeft zich met een circulaire gericht tot den onderofficie ren van de landmacht, .waarin de minister mededeelt dat den laatsten tijd enkele voor vallen te zijner kennis zijn gekomen, welke doen zien, dat sommige bestuurders van militaire belangenvereenigingen nog steeds een onjuist denkbeeld bezitten omtrent de leiding, welke van hen behoort uit te gaan en omtrent de verhouding van dergelijke vereenigingen t.o.v. de overheid. Zoo sprak uit de openingsrede, onlangs door den voorzitter gehouden op de alge- meene vergadering van een der militaire belangenvereenigingen onmiskenbaar de op vatting, dat deze vereeniging een strijdor ganisatie vormt voor de belangen der le den. Weliswaar moet de vereeniging, aldus werd betoogd, tijdelijk bukken voor de macht der omstandigheden, doch zij dient zich gereed te houden om, zoodra zulks weer mogelijk wordt, den strijd te hervat ten. Deze rede werd besloten met enkele regels uit een gedicht, w.o. de woorden „Op kameraden, op nu ten strijd", welke kenschetsend waren voor den geest, welke uit de rede sprak. Een en ander is in lijnrechten strijd met den aard der werkzaamheden, waartoe een militaire belangenvereniging zich, op grond van art. 3 van het reglement voor de militaire belangenvereenigingen, heeft te bepalen. Toch was liet bestuur der vereeniging In verband met het dezer dagen inge diende wetsontwerp tot invoering van den Greenwich tijd in ons land, zal menigeen zich er voor interesseeren, hoe de tijd in Europa geregeld is. Bovendien maakt het naderende reisseizoen dit onderwerp weer actueel, aldus schrijft ons de A.N.W.B., Toeristenbond vt Nederland. 12.00 Amsterdamsche zomertijd 11.00 Amsterdamsehe wintertijd 11.40 West- Europeesche zomertyd 10.40 West Euro- peesche wintertijd (Greenwichtijd) 11.40 Midden-Europeesche tijd 12.40 Oost- Europeesche tijd 5.40 in New-York 17.59 in Batavia 19.40 in Japan. Amsterdamsche zomertijd des zomers alléén in Nederland. Amsterdamsche wintertijd des winters alléén in Nedèrland. West-Europeesche wintertijd (Greenwich tijd) het geheele jaar in Spanje en Por tugal. West-Europeesche wintertijd (Green- wiehtijd) des winters óók in België, En geland, Frankrijk, Luxemburg en Monaco. West-Europeesche zomertijd des zo mers in België, Engeland, Luxemburg en Monaco. Midden-Europeesche tijd het geheele jaar in Danzig, Denemarken, Duitschland, Hongarije, Italië, Joego-Slavië, Liechten stein, Lithauen, Noorwegen, Oostenrijk, Po len, Roemenië, Saargebied, San Marino, Tsjeeho-Slowakije, Vaticaanstad, Zweden en Zwitserland. Oost-Europeesche tijd het geheele jaar in Bulgarije, Eestland, Finland, Grieken land, Lettland, Sowjet-Rusland(Europeesch deel) en Europeesch Turkije. herhaaldelijk schriftelijk zoowel als monde ling gewaarschuwd en op de hoogte gesteld van de eischen, die in het belang van de krijgstucht en van de weermacht zelve aan de vereeniging gesteld worden. In de openingsrede ter algemeene verga dering van een andere belangenvereeniging werden de voorschriften, die zijn gegeven met betrekking tot het vereenigingsleven van beroepsmilitairen, gekenschetst als „vr'jheidsberooving" en als „een zwaren druk" en werd bovendien de hoop uitge sproken, dat deze maatregelen slechts van voorbijgaanden aard zouden zijn. Niet al leen werden derhalve de getroffen maatre gelen op onbehoorlijke wijze gequalificeerd, doch tevens werd door het wekken van de onjuiste verwachting, dat deze maatre gelen slechts een tijdelijk karakter zouden dragen het zich inleven van de leden der vereeniging in den nieuwen toestand be moeilijkt en vertraagd. Tevens werd in de hierbedoelde openingsrede medegedeeld, dat met een vereeniging van religieuzen aard (niet vallende onder het vorengenoemde reglement) een zóó nauw verband bestaat, dat de eene vereeniging staat en valt met de andere en men door te bedanken voor dc eene vereeniging derhalve tevens de an dere afbreekt, welke mededeeling in strijd was met de statuten. De minister heeft dit ter kennis van de onderofficieren willen brengen om huil vooral duidelijk te doen worden, dat het met den vroegeren gang van zaken bij het ver eenigingsleven u t is en voor goed uit moet blijven. De belangenvereenigingen mogen geen strijdvereenigingen zijn, ook geen vax- vereenigingen in den gewonen zin van het woord. Alles wat er toe zou kunnen leiden, dat de vereenigingsarbeid nadeel toebrengt aan den goeden geest in den troep, aan de ge hoorzaamheid van de onderofficieren aan hun officieren en opgewekte plichtsvervul ling is uit den booze en zal met kracht worden tegengegaan. Desnoods zal het uiterste middel worden toegepast en de ver eeniging verbieden om de onderofficieren, in groote meerderheid trouwe .de krijgs-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1