1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD - No. 2.3S1 72e Jaargang 193C: MAANDAG Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelel. 10. Postrekening 66287 11 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEÜWS ASNMN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels i 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50et. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.— alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bi) verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vereeniging voor Watertoerisme „Schelde". Opening jachthaven. In deze tijden, welke zich 'op velerlei ter rein, ook op vereenigingsgebied, kenmerken door een zonsondergang, is het zeer zeker een groote vreugde, wanneer er van een zonsopgang gesproken kan worden. Sedert enkele maanden bestaat er n.l. in onze Scheldestad een vereeniging voor watertoe risme, zeer toepasselijk „Schelde" gedoopt, welke zich in no time van embryo tot heer lijk bloeiend lachende maagd ontwikkeld heeft. Deze snelle groei was mogelijk, door-? dat de initiatief-nemers den grootst moge lijken steun en medewerking hebben onder vonden, want bij een vereeniging met vo rengenoemde doelstelling is het geestelijk cement niet voldoende, doch het stoffelijk bindmiddel een ligplaats voor de plei- ziervaartuigjes prae-domineerend. Hier wrong de schoen. Doch niet lang. Want Vlissingen biedt vele mogelijkheden, als de wil tot samenwerking er maar is. En deze heeft zich nu in deze aangelegenheid op schitterende wijze gedemonstreerd het ei van Columbus was spoedig gevonden. Op de terreinen van de Kon. Mij. „de Schelde", begrensd door de Joost de Moor- straat, het Verbindingskanaal en het Ver breed Kanaal, bevindt zich, in communica tie met dit laatste, een door dijken omge ven bergingsdok van 75 bij 50 meter met een diepte van 1.50 meter, dat de laatste jaren, slechts diende tot bewaarplaats van oud materiaal van den Waterstaat.uit dit uitstekend gelegen bassin kon een mooie, beschutte, aantrekkelijke jachthaven gebo ren worden, oordeelde het bestuur en het stelde zich in verbinding met de directie van „de Schelde". Al spoedig' was men tot overeenstemming, een billijke huurovereen komst werd gesloten, vlotten om de vaar tuigen te meren zouden in bruikleen wor den verstrekt, enz. De Waterstaat haalde zijn eigendommen weg, het gemeentebe stuur verleende enkele faciliteiten, zoodat een bescheiden bergruimte alsook kleedka mer-werkplaats konden worden geplaatst. Met kracht werd de outillage der jachtha ven ter hand genomen en toen we dan ook Zaterdagmiddag naar de officieele opening kwamen, stonden we eerlijk gezegd voor een volslagen surprise, 't Is er in één woord een dorado I Een vijftigtal vaartuigen van allerlei soort, motor- en zeiljachtjes, roeibooten, kano's enz. lag netjes en ordelijk aan de vlotten gemeerd. We wisten niet dat Vlis singen zoo'n uitgebreide collectie rijk was. De meesten waren keurig gepavoiseerd. Vroolijk wapperden vlaggen en wimpels in den wind. Zon-overgoten bood die vloot in zak-formaat in heldere frissche kleuren een betooverend schouwspel. Ook het terrein was niet planten en vlaggen (welwillend ter beschikking gesteld door het Ned. Loodswezen) versierd, waardoor het fees telijk aanzien alleszins werd verhoogd. Toen acht glazen geslagen waren, riep de voorzitter der vereeniging, de heer P. Zwaai, den velen aanwezigen, waaronder de burgemeester de heer C. A. van Woel deren, de wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, de onder-commandant der marine, dhr. Vrede, de directeur van den Provinciale Stoombootdienst de heer De Jonge, de commissaris van het Ned. Loods wezen, de heer G. Bakker, een hartelijk welkom toe op Schelde's haventerrein. In zonderheid richtte de heer Zwaai zich tot den burgemeester, die zich als bescherm heer der vereeniging bereid had verklaard de jachthaven te openen. Vervolgens me moreerde spr. het tot stand komen der ver eeniging en de inrichting der nieuwe haven, waarbij hij hartelijk dank bracht aan de di rectie der Kon. Mij. „De Schelde" voor de hijzonder groote medewerking, alsmede aan de lieeren haven-commissarissen en hun assistenten, voor de vele werkzaamheden door hen verricht. Voorts wees de heer Zwaai er op, dat Vlissingen, aan alle zijden door water omi'ingd, een bij uitstek ge schikt punt is voor watersport en water- tourisme dat de behoefte aan een haven voor kleinere pleziervaartuigen zeer groot was, getuigde de groote toeloop van leden, wier aantal reeds 70 bedraagtdat door de Welwillende medewerking van de autoritei ten binnenkort waterleiding op het terrein wordt aangelegd, waardoor de haven aan bescheiden eiscben zal voldoen zal en naar wenschen der vereeniging zal ingericht zijn dat de haven voldoende ruimte biedt voor een groot aantal kano's en dat ook de roeivereeniging ,,Luctor et Emergo" zich heeft aangesloten en ligplaats heeft verkre gen. Nog deelde spr. mede, dat het in de be doeling der vereeniging ligt door beeld en geschrift in Holland en België meerdere be kendheid aan de jachthaven te geven, in de hoop, dat het watertourisme en het vreem delingenverkeer daardoor zullen toenemen. Nadat de heer Zwaai het verlanglijstje der vereeniging had gelanceerd gelegen heid tot meren van grootere vaartuigen in het Verbreed Kanaal, dus aan de buiten zijde van de jachthaven, verzocht hij den heer Van Woelderen door het hijschen der clubvlag de haven te willen openen. Nadat de heer Van Woelderen deze sym bolische handel ïg had verricht en ook de vereenigingsvlag van „Luctor et Emergo", die op dezen dag haar 13-jarig bestaan herdacht, had geheschen, verklaarde de burgemeester, dat hij met bijzonder veel genoegen en voldoening de uitnoodiging tot het openen van de jachthaven, welke een groote aanwinst voor Vlissingen betee- kent, had aanvaard. Spr. constateerde, dat de geheele omgeving een verandering heeft ondergaan, waarop bestuur en vereeniging trotsch mogen gaan, ook de vaartuigen maken een allerprettigsten indruk. De bur gemeester was ervan overtuigd, dat de watersport door de genomen maatregelen sterk bevorderd zal worden en dat ook het gebruik van motoren, waardoor men overal kan komen, daartoe veel zal bijdragen, te meer waar het zeilen in Zeeland niet van gevaar ontbloot is. Indien de vereeniging zich in een krachtigen groei verheugt, en dat doet zij blijkens haar ledental, komt zulks ook het gemeenschapsleven ten goede. Spr. zeide dan ook toe, dat de geuite wenschen zeer ernstig overwogen zullen worden en hoopte, dat de nieuwe jacht haven moge bijdragen tot 't watertourisme in Vlissingen en Zeeland en tot het vreem delingenverkeer. Vervolgens wijdde de bur gemeester een dronk van heil en voorspoed aan de Vereeniging voor Watertourisme „Schelde", aan de Kon. Mij. „De Schelde" en aan de jarige vereeniging „Luctor et Emergo", waarbij de aanwezigen door een driewerf hoera aan hun dankbaarheid en vreugde over den gepresteerden arbeid en de behaalde resultaten uiting gaven. Tot besluit maakte de geheele vloot een rondvaart door de havens, hetgeen een alleraardigst gezicht opleverde, zoowel voor hen, die het tochtje meemaakten als voor degenen, die bereids op het terras van het clublokaal „De Klip" waren gestrand. Vlissingen bezit thans een mooie jacht haven en een organisatie, die zich door de stuwkracht van de pionniers zeer zeker op touristisch en sportief gebied verder zal ontplooien. Nu een vast lichaam is gescha pen, openen zich n^g weer nieuwe perspec tieven als wedstrijden, assistentie bij den Scheldebeker-zwemwedstrijd, deelname aan festiviteiten, gondelvaart als anderzins. Een feit, dat vooral in deze tijden, tot blijdschap en dankbaarheid stemt. Vreemdelingenbezoek. Met de „Mercator" zijn gisteren 275 ple- zierreizigers uit Antwerpen, gekomen en met de „Friesland" 100. Een Walchersche Landdag. Zaterdag 30 Juni a.s. zal alhier worden gehouden een Walchefsche Landdag van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, waarbij alle landstormers in Zeeland zullen worden verzocht tegenwoordig te zijn. De marine en anderen verleenen hun medewerking, terwijl verschillende sprekers zullen optreden. De regeling van dien dag zal in de pro gramma's nader worden bekend gemaakt. Verschillende autoriteiten zullen dezen landdag bezoeken. Patrimonium. De afdeeling Vlissingen van „Patrimo nium" houdt Donderdag a.s., des avond 8 uur, een vergadering in het Militair Tehuis, waarin als spreker zal optreden de heer B. H. Ligteringen, met het onderwep „Het nationaal-socialisme en wij". Aanrijdingen. Zaterdagmiddag is een wielrijdster, die de rails welke den Prins Hendrikweg krui sen, overstak, aangereden door een auto van het Roode Kruis. Een der voorwielen van den auto reed haar over haar lichaam. Zij bekwam schaafwonden op verschillende plaatsen en is op advies van een medicus ter observatie overgebracht naar het zie kenhuis „Bethesda". Het rijwiel werd bij de aanrijding gedeeltelijk vernield. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Zondagavond omstreeks 9 uur reed een motorrijwiel met zijspan, welke den hoek nam Kenau Hasselaarstraat—boulevard Evertsen, op het trottoir, waarop op dit tijdstip veel menschen wandelden. Een meisje werd hierbij door het zijspan ge raakt en bekwam een lichte verwonding aan een der knieën. Een ander meisje werd door het zijspan gegrepen en neergeslingerd op het trottoir. Gelukkig kwam het motor rijtuig op den rand van het trottoir en de steenen glooiing naar het strand tot stil stand, anders zouden de gevolgen wel eenigszins anders zijn geworden. Het aangereden meisje bekwam wonden aan armen en beenen, terwijl haar kleeren werden beschadigd. De motorrijder kwam met den schrik vrij. Een inspecteur Van politie, die zich juist ter plaatse bevond, stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het is gebleken dat de motorrijder, na dat hij menige voorbijgangers, die op den weg liepen, was gepasseerd, naar de rech terzijde van den weg wilde komen, doch door het naar rechts trekken van het zijspan en doordat zijn voet van het rempedaal af gleed, de macht over zijn stuur kwijtraakte en op het trottoir terecht wam. Voorts was deze motorrijder niet in het bezit van de wettelijk vereischte papieren. Proces-verbaal wordt tegen hem opge maakt. Drankmisbruik. Zondag is de politie meermalen moeten optreden tegen dronken lieden. Een viertal mannen werd ter zake gearresteerd. In een tijd waarin het drankmisbruik zoo stei-k is verminderd, is dit aantal beschonkenen voor één dag, bijzonder hoog. Nadat de mannen ontnuchterd waren en nadat tegen hen proces-verbaal is opge maakt, werden zij in vrijheid gesteld. Een vrachtauto te water. Hedenmorgen is op de Houtkade een vrachtauto te water gl eden. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Met een kraan wagen werd de auto op het droge ge bracht. MIDDELBURG Benoeming P.T.T. Tot chef-monteur hij den technischen dienst der telegrafie en telefonie te Middel burg is benoemd de heer H. Hoonhoud, thans monteur le klasse aan het post-, te legraaf- en telefoonkantoor te Middelburg. Verbetering in de Langedelft. De herinneringen aan de ramp van 7 De cember 1929 blijven in de hoofdstraat te Middelburg nog maar steeds voortduren, al moge er een en ander verbeterd zijn. Thans is in het open vak tusschen de zaak van de firma Helder en het herbouwde voorstuk van het Grand Hotel, waar kort geleden de laatste resten van den ouden gevel van het hotel zijn opgeruimd, een tijdelijke verbete ring aangebracht. Er is namelijk een goed afgewerkte houten schutting aangebracht, waarin twee ruiten zicht geven op twee vrij ruime étalagekasten, die de heer L. Helder in gebruik heeft genomen voor zijn op tische- en foto-artikelen. Scheldetunnels werden bewonderd, te Me- chelen. Onder leiding van den stadspropa- gandist, den heer Stadeler, werden tal van bezienswaardigheden van Mechelen bezich tigd, zooals „de besloten hofjes", het aarts bisschoppelijk paleis, het huis van de Oran je Nassau's, de St. Romboutskerk, enz. Het gezelschap is officieel ten stadhuize ontvangen waar de waarnemend burge meester hen hartelijk begroette. Aan de gasten werd een beiaard-concert door den beroemden Jef Denijn, aangeboden. De kruisbessen misère. De hoop, dat het dit jaar, na de belang rijke vermindering van het aantal struiken op Zuid-Beveland, eens wat beter zou gaan met de kruisbessen, is niet in vervulling ge gaan. De gemaakte prijzen bewegen zich gemiddeld beneden de 4 cent per K.G., zoo dat van een loonende teelt absoluut geen sprake is. De alfeveringskosten (plukken, vracht, veiJingskosten enz.) worden maar juist vergoed. Het is te voorzien, dat gezien deze treu rige resultaten de kruisbessen spoedig uit de meeste Zeeuwsche boomgaarden zullen verdwenen zijn. Daardoor zal de arbeidsge legenheid in Zeeland nog weer kleiner wor den en zal de werkloosheid nog meer toe nemen. Het is ook uiterst moeilijk om voor dit product een steunregeling te scheppen, om dat het een exportproduct is. Het huiten- land maakt echter dezen export steeds moeilijker door de hooge invoerrechten. BIERVLIET Loop der bevolking. Over de maand Mei 1934. Ingekomen: A. O. Spinnewijn van Hoofdplaat M. C. G. Everaard van Ant werpen L. F. Scherbeijn van Hoofd plaat B. de Vos van IJzendijkc.' Vertrokken; H. C. Leenhouts naar Groede E. M. Sonnemansvan Battingen naar HulstM. S. de Pré naar IJzendijke M. van Gelderland naar Boschkapelle. SCHOONDIJKE Generale Prins Willempolder. De ingelanden van den Generalen Prins Willempolder te Schoondijke hebben hun jaarlijksche algemeene vergadering gehou den. Over het dienstjaar 18331934 hebben de ontvangsten bedragen 39.711.43. de uitgaven 30.166.65, goed slot 9544.84. Een verzoek der pachters in den Diome- depolder om de voor het 4e en 5e pachtjaar toegestane verlaging van 4 der pacht som, ook voor de beide laatste jaren (6e en 7e pachtjaar) toé te staan, werd aangeno men. De inkomsten en uitgaven voor 't dienst jaar 19341935 werden begroot op een be drag van 36.582.79. Voor onvoorziene uit gaven is daarbij 2004.79 uitgetrokken. Het dijkgescnot werd bepaald op 7 per H.A. over 2996.82.03 H.A. OOSTBURG garefrKHjBAÏ/Jimf dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes von 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets ders der veilingsvereeniigng „Avicultura". Hoewel het bestuur, dat het vorig jaar ad viseerde tot liquidatie, over te gaan en welk voorstel met meerderheid van stemmen verworpen werd, nog zeer pessimistisch over den toestand oordeelde, kon eenige vooruitgang geconstateerd worden als ge volg van diverse bezuinigingen. Er waren 284 van de 800 aandeelen vertegenwoor digd, uitbrengende 62 sternen. De balans en d'- verlies- en winstrekening werden goed gekeurd. Dividend kon niet gegeven wor den het kleine winstbedrag diende tot af schrijving. De koers der aandeelen werd be paald op 50 Uit het verslag van den directeur bleek, dat in 't afgeloopen jaar, in hetwelk ge durende de 2e helft een belangrijke voor uitgang kon geconstateerd worden, waren geveild 716.829 eieren (waarvoor gemid deld ƒ2.13 per 100 werd uitbetaald), 2874 K.G. boter (gemiddeld ƒ1.43 uitbe taald) en voor 1046.10 fruit. Tot commissaris werd bij acclamatie her kezen de heer A. H. de Millian© en in de vacature J. P. de Smit, gekozen de heer R. Risseeuw met 39 van de 54 geldige stem men. IJZENDIJKE Loop der bevolking. Over de maand Mei 1934. Ingekomen: M. Spierens van Clin- ge E. de Jaeger van Hoofdplaat S. Steenaert van KoewachtG. de Koster van Sint Kruis S. ^eloen van Bassevelde C. Corijn van Waterlandkerkje A. du Pon en gezin van Schoondijke M. Seij van Bou- choute L. van Daele van Waterlandkerk je S. de Reve van Axel A. Dhuijvetter van Watervliet, N. den Hollander van. Schoondijke M. de Pré van Biervliet J. Mercy van Watervliet. Vertrokken: C. Vermeire en vrouw naar St. Marguerite L. de Blaeij naar Groede L. de Smit naar Groede V. de Pape naar Waterland-Oudeman B. de Vos naar Biervliet P. de Waele naar Hoofd plaat E. Gillis naar Berlicum M. de Meijer naar Nieuwvliet E. Beun naar Wa tervliet A. Bousren naar Waerschoot. Een autobusdienst. Door de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Mij. is aan Ged. Staten van Zeeland concessie aangevraagd tot het in exploita tie brengen van autobusdiensten IJzendijke Pyramide (acht dagelijksche diensten), IJzendijkeSchoondijkeBreskens (zes diensten), en IJzendijkeBelgische grens (3 diensten). Op de lijn IJzendijkeSchoon dijkeBreskens zou in genoemde richting te Schoondijke alleen worden gestopt tot het uitlaten en in omgekeerde richting al leen tot het opnemen van reizigers Naar verluidt zouden bepaalde diensten slechts rijden bij aanmelding van ten minste 5 rei zigers. Bij verleening der concessie zal het reizigersvervoer per tram zoo spoedig mo gelijk door de autobusdiensten worden ver vangen, meldt het „Dagbl. van Noord-Bra bant". TERNEUZEN Auto-ongeluk. Zaterdagmorgen omstreeks half zeven is nabij Axel een auto-ongeluk gebeurd. Eeu vrachtwagen van de N.V. „de Hoop" uit Ter Neuzen is daar op een boom gereden en vernield. De bestuurder*, de heer J. v. d. P„ heeft een arm gebroken. Het ongeluk is door het onwel worlen van den bestuurder gebeurd. Hij is later naar het ziekenhuis to Ter Neuzen vervoerd. Zijn toestand is be vredigend. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. tot dijkgraaf van den Joanna-Mariapolder C. M. P W. Hanssens, te St. Anneland b. met ingang van 2 Juli, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Joanna-Mariapolder C. J. J. Kooijman, te St. Annaland. Cursussen in melken. Dank zij het. lofwaardig streven der Ver eeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland zijn dit jaar wederom twee cur sussen in melken op Walcheren gehouden, zulks onder leiding van den heer W. Sie- tema, hoofdassistent van den rqkszuivel- consulent in Zeeland en met mej. J. Dekker als voormelkster. De uitreiking van de diploma's aan 19 der 22 leerlingen, had plaats op het kan toor der Coöp. Zuivelfabriek Walcheren te Middelburg, welke fabriek groot belang heeft bij goed en zindelijk melken. De Wal- chersche Melltfederatie verleende ook steun aan deze cursussen. De namen der gediplomeerden zijnLe. van Nieuwenhuijze, Oostkapelle Ca. Roo- ze, St. Laurens Le. Klijfhout, Biggekerke; J. Simonse, Sa. Louwerse, B. van de Broe- ke, allen Gapinge Ja. Willemse, St. Lau rens C. van Slooten, Souburg A. Klijf hout, Biggekerke P. Wondergem, Seroos- kerkeF. Schulz, Arnemuiden Ma. Si monse, J. Wattel, beide Gapinge Aa. Wil lemse, St. Laurens A. Karelse, Bigge kerke C. van Sluis, K. Louwerse, beide Middelburg A. van-Tatenhove, Gapinge en A. In 't Anker, Oostkapelle. GOES Een excursie. Zaterdag maakte de oudheidkundige ver eeniging „de Bevelanders" een excursie, naar Mechelen. Drie volle autobussen brachten de leden der vereeniging na een kort oponthoud te Antwerpen, waar de De Diomedepolder. In de vergadering van'den Diomedepol der (tusschen Aardenburg en Oostburg) werd de heer F. H. E. Modde, die moest af treden als dijkgraaf doch beslist niet meer in aanmerking wilde komen, na drie stem mingen vervangen door den heer M. P. de Feijter. Voorts was keuze van een gezwor rene noodig, ter vervanging van den heer Iz. J. Nortier, die ook niet meer vopr her benoeming in aanmerking wilde komen. Be noemd we2'd de heer Johs. le Clercq te Re- tranchement, terwijl tot afgevaardigde bij het Waterschap der Sluis aan de Wielingen gekozen werd de heer De Feijter voor noemd. Ten aanzien van verharding van een weg in den Zwinpolder werd besloten het vroe ger genomen besluit om gedurende 20 jaren per jaar 50 hij te dragen te handhaven, terwijl dit bedrag met hoogstens 10 pet. zal verhoogd worden, enkel bij hooge noodza kelijkheid, voor het bedrag dat er ten be hoeve van het onderhoud nog tekort mocht zijn. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der ingelanden besloten den afgevaar digde bij 't Waterschap der Sluis aan de Wielingen op te dragen, aan te dringen op bezuiniging, o.m. voor kosten der vergade ring, voornamelijk consumptie en presen tiegeld, terwijl beter toezicht gewenscht is. Aan meerdere afgevaardigden van diverse polders schijnt dezelfde opdracht verstrekt te zijn. Veilingsvereenigmg „Avicultura". Zaterdag-namiddag werd te Oostburg de jaarvergadering gehouden van aandeelhou-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1