500 300 25 WOENSDAG 6 JUNI EERSTE BLAD Mo. 131 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., IValstraat 58-60, Vlissingen. lelet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PRQVÏNCIENIEUWS 1^3^: ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bij vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van e|ken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1ÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 8 Juni a.s., des voormiddags 10 uur, in het Gasthuis gelegenheid bestaat tot Jtostelooze inenting en herinenting tegen de pokken. Men wordt verzocht alsdan het trouw boekje mede te brengen. Vlissingen, 6 Juni 1934. Burg. en Weth. voornoemd, .VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. STUDIEBEURS. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, brengen ter openbare kennis, dat Bestuurders Collatoren van het Hen drik Nannes en Catrijn Epes Leen te Bols- ward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een Studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van de stichters, die naar de beurs wenschen te dringen, zullen zicli onder overlegging van een geboorteacte en met opgave van geno ten onderwijs, schriftelijk moeten aanmel den brj Ds. J. Vink te Bolsward vóór 1 Juli 1934. Zij moeten op 2 Juni 1934 de leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en die van 24 jaren niet hebben overschreden. Zij zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelij kend examen, waarvan de datum nader zal worden bekend gemaakt. Vlissingen, 6 Juni 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Opdracht voor een Schelde-Sulzer motor. Aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" is opdracht gegeven voor het ver vaardigen van de Schelde-Sulzer hoofdmo tor van 1000 P.K. voor het motorschip „Janssen" van de Kon. Paketvaartmaat- schappij, welk schip gebouwd wordt op de werf van J. Smit Jr. te "Rotterdam, Rijkstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1933. B ij s c h r ij v e n Nr. 246 Duitsche Consulaat (geopend van 10—12 en 15—17), Consul O. G. Hel dring, Badhuisstraat 24. Nr. 526 Ende, J. v. d., kruidenier en zui- velprod., Kerkstraat 3. Nr. 528 Wasscherrj, S. B. v. d. Linden, Van Dishoeckstraat 26. Doorhalen.: Nr. 459 Liiidenbergh, G., Assuradeur, Badhuisstraat 5. Bezoek minister Marchant. Heden heeft minister Marchant, verge zeld van enkele leden van de rijkscommis sie voor de monumentenzorg eerst een be zoek gebracht aan Middelburg en Veere. Hij heeft de lunch gebruikt in het Grand Hotel te Middelburg. Daarna is hij naar Vlissingen vertrokken ter bezichtiging van het Beursgebouw en van hier werd de reis naar Hulst voortge zet, ter bezichtiging van de restauratiewer ken van de kerk. Niet-officieel bezoek Fransche Aviso's De Fransche Aviso's, „Oisé", „Coucy" en -Fauquois" zullen op 24 Augustus een niet- officieel bezoek aan Vlissingen brengen. Klein Artis. Wij hebben aan de uitnoodiging van den leider van bovengenoemde inrichting, die, zooals in een advertentie bekend is ge- i maakt, ligplaats heeft gekozen -tegenover het stadhuis, gevolg gegeven om een be zoek te brengen. De naam is zeer juist ge kozen, want op dit tentoonstellingsschip ziin verschillende dieren, voor zoover de ruimte het toelaat te zien. Apen naast een papegaai, een vos naast een neusbeer, en dan verschillende deelen van het geraamte 0611 grootere dieren. Zoo zien we bijv. den bek van een haai, waar duidelijk waar neembaar is, dat eenige rijen der scherpe tanden achter elkaar zijn geplaatst. Het eigenaardige is nu, dat, wanneer een tand uit de buitenste rij verwijderd wordt of is, onmiddellijk de daarachter liggende zich opricht om de plaats van de vèrdwenen tand in te nemen. Naast de levende dieren, die hier opgesomd zijn, troffen we van tal van vogels en dieren opgezette exemplaren aan, die de collectie completeeren, terwijl het midden der tentonstellingsruimte voor het grootste deel in beslag wordt genomen door het aquarium. Waar in onze stad een aquariumvereeniging bestaat, zal het hun een genoegen zijn, hier een wetenschappe lijk opgezet voorbeeld van hun liefhebberij object te aanschouwen. Waar vogels zijn tentoongesteld en we zagen in de collec tie het opgezette winterkoninkje, maar ook het nog kleinere goudhaantje is het niet meer dan natuurlijk, dat ook de eier-collec- tie niet ontbreekt. Op één ding, met betrek king tot de vogels willen we nog wijzen, nl. op het interessante nest van den" oven vogel, die een afzonderlijke broedkamer in zijn nest heeft ingericht en op dat andere nest, waar onder den ingang een buisvor mig aanhangsel is aangebracht, waardoor het dier bij dreigend gevaar kan ontsnap pen. We behoeven van de schitterende col lectie kleinere vischjes niets te zeggen, maar wijzen op den zgn. Christusvisch, afkomstig uit de Middellandsche Zee, waar aan het skelet verschillende bijzonderheden in verband met het lijden van Christus zijn waar te nemen. Naast de levende en opgezette dieren mogen we nog even wijzen op de voort brengselen door Indische volksstammen terloops wijzen we ook nog op de eetbare vogelnestjes, waarvan eenige zijn opgesteld van beenderen van vogels, visschen en andere dieren gemaakt, die dus een kleine koloniale verzameling* vormen. Men ziet dus, dat we niet te veel zeiden, toen we den naam „Klein Artis" zeer toe passelijk noemden. Met vol vertrouwen kun nen we dan ook een bezoek aan dit interes sante tentoonstellingsschip aanbevelen, dat veel leerzaams en interessants bevat. Bovendien heeft men hier het voorrecht steeds de beschikking te hebben over een. of twee explicateurs, die daardoor het aangename met het nuttige en leerzame verbinden. Een openluehtsamenkomst. Op het terrein van het Oude Gasthuis in de Koestraat wordt hedenavond 8.15 een openlucht-samenkomst gehouden, waarin als spreker zal optreden ds, A. de Voogd, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Delft. Het zangkoor der Jong Hervormden ver leent zijn welwillende medewerking. MIDDELBURG De Districtsarbeidsbeurs. In het jaarverslag 1933 van den dienst der Werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, tevens Districtsarbeidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Westerschelde herinnert de directeur er aan, dat in de gemeentelijke commissie van toezicht de heer P. Francois als lid en se cretaris is vervangen door den heer J. Mon- deel, en dat de door den Commissaris der Koningin benoemde commissie van toezicht op de districtsbeurs is geïnstalleerd. Van beide commissies is nu de heer J. Onderdijk voorzitter en de heer J. Mondeel secretaris. Door de vele werkzaamheden, voortvloeien de uit de verschillende crisis-maatregelen, werden de kantoor-uren verlengd, terwijl het personeel nog werd uitgebreid met een controleur. Zooals in het vorige jaarverslag is opgemerkt, werd de beschikbare ruimte te klein. In het laatst van 1933 kreeg de directie de beschikking over den» rechter vleugel van het gebouw cn konden de af- deelingen landbouw cn steunverleening af zonderlijk worden ondergebracht. Helaas kon in 1933 weer geen sprake zijn van eenige verbetering op de plaatselijke arbeidsmarkt en moest de directie voor het eerst sedert het bestaan der beurs een aan tal van meer dan 1000 werkloozen notee- ren. Alhoewel de ijzergieterij gedurende 1933 het bedrijf aan wist te houden, was de toestand overigens nog geenszins verbe terd. De slapte ir. de bouwvakken bleef be stendigd en daardoor ook in de aanverwan te bedrijven. Ook op „de Schelde" te Vlis singen bleef de opleving uit. Wel daalde het aantal ingeschreven werkzoekenden van 2838 op 2673, doch dit is het gevolg van het minder worden van het aantal in- en afschrijvingen omdat de individueele werkloosheid van langer duur blijft. Het aantal plaatsingen liep terug van 896 tot 707 en dat der werkgevers-aanvragen van 955 op 889. De tijdelijke vakafdeeling voor den land bouw, werkende voor Zeeland, Zuid-Hol- landsche Eilanden en West-Brabant, bleef ook dit jaar bestaan. Om 't verkregen con tact te behouden werd in Juli een kring Oostburg gevormd voor een tiental omlig gende gemeenten. Door een regelmatige propaganda wist deze afdeeling haar aan tal werkgevers-aanvragen nog uit te brei den van 1560 op 1568. Het aantal voldane aanvragen liep terug van 1300 op 1170. In de Wieringermeerpolder werden dit jaar 28 gezinnen geplaatst^ benevens 41 ongehuw de landarbeiders. Het aantal verzekerde arbeiders liep terug van 1738 op 1708. Aan contributie is betaald 20.324.71 tegen 21.367.86 in 1932. Werd in 1932 86.077.36 uitbetaald aan uitkeering, door verzwarende bepalingen in de verschillende kasreglementen bedroeg dit in 1933 70.162.04. Aan werkverscliaffing'sloon is uitbetaald 85.822.82 tegen 36.010.75 in 1932. Aan steun in totaal 161.559.18 tegen 135.861.20 in 1932. Eén aantal staten en tabellen verduide lijken verder hoe het verloop van werk loosheid, steunverleening, werkverschaffing enz. plaats had. Middeïburgschc IJsclub. Met de „Staatscourant" no. 106 zijn ver- ZQnden afdrukken van de statuten van de Middelburgsche IJsclub, gevestigd te Mid delburg. OOST- EN WEST-SOUBURG W. N. Jobsc. t Op 08-jarigen leeftijd is overleden de heer W. N. Jóbse, oud-lid van den gemeenteraad en oud-wethouder. De heer Jobse had eefest zitting in den gemeenteraad voor de liberale partij, doch werd later op een vrije lijst gekozen. RITTHEM Verbetering van den weg Ritthem— Oost-Souburg. De nieuwe bestrating van den weg Rit- them—Oost Souburg is na aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C.Wiskerke te Nieuwdorp voor 22068. De raming was 25000. Er waren 19 in schrijvers. De hoogste inschrijver was P. J. v. d. Sande te Breskens voor 27.777. Behalve nieuwe bestrating wordt de weg aanmerkelijk verbreed, voo zoover die in de gemeente Rittbem ligt. Ook worden eenige scherpe bochten geheel of ten deele wegge nomen. Deze week wordt reeds met de werkzaamheden begonnen. ZOUTELANDh Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergade ring was de heer Adriaanse wegens onge steldheid afwezig. Het voorschot op de vergoeding bedoeld in artikel 101 der lager onderwijswet 1920 vo~r plaatselijke schoolvereeniging wordt vastgesteld op 940, nadat de heer Verhage nog had gevraagd of ook de vergoeding niet eerder kon worden vastgesteld en daarop een ontkennend antwoord van den voorzitter had ontvangen. Over een voorstel om ongeveer 20 M2. grond te verkoopen aan den heer J. F. Ver meulen te Middelburg, staakten de stem men de heeren Koppejan, Maas en De Witte waren tegen, en wilden den prijs op 2 per M2. stellen, terwijl het voorstel was om 1.25 per M2. te bedingen. Na eenige toelichting over de strekking van een dergelijk besluit, wordt zonder hoofdelijke stemming bepaald dat een uit breidingsplan voor een gedeelte der ge meente wordt voorbereid. Eveneens wordt in beginsel besloten om den Willebrordusput zoodanig te doen af sluiten dat gevaar vopr invallen van kleine kinderen voorkomen wordt en toch gele genheid blijft bestaan om water te halen. Bij de rondvraag informeert de heer Ver hage naar beplantingen in den Duinweg en het gunnen van \3rv0er van zand aan iemand buiten de gemeente. Verder stelt hij voor in de zomermaanden des avonds te vergaderen. De voorzitter zegt dat de Duinweg nog verder afgewerkt moet worden, en dat het vervoeren van zand gegund is omdat die persoon het voor een lageren prijs wilde doen. Hij zegt wel de meening van den Raad te willen hooren over den tijd van vergaderen, maar deze toch tenslotte zelf te moeten bepalen. Na eenige besprekingen verklaren de heeren de Witte, Stroo en Verhage zich voor des avonds vergaderen en de heeren Koppejan en Maljaars zich daartegen. De heer Maas was tijdelijk afwezig. De heer Maljaars wijst nog op beschadi ging van mollen in den Boudewijnskerk- schen weg en vraagt eenige inlichtingen over de aangekochte steenen voor den „Oostweg." De heer Maas drukt er zijn spijt over uit dat in hetverslag van de voorlaatste raadsvergadering niet was vermeld dat de Raad de mededeeling van den voorzitter over het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder staande had aangehoord. De heer de Witte informeert nog naar beproeving der brandbluschmiddelen en naar de haperingen aan den regenbak bij de school. De voorzitter geeft de noodige inlichtin gen. KRUININGEN De landbouwtentoonstelling. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de groote landbouwtentoonstelling te Kruiningen op Woensdag 20 Juni a.s. Hier uit blijkt wel dat een bezoek aan deze ten toonstelling bijzonder aan te bevelen is. Gaarne wekkén wij hierbij dan een ieder ook op, dezen dag vrij te houden voor een bezoek aan deze interessante landbouw- GROEDE Loop der bevolking. Over de maand Mei 1934. Ingekomen: M. C. de Hondt van Kruiningen, Blekerstraat A 216; M. C. Ver- keste van Oostburg, Nieuwvlietscheweg W 69 C. du Bois en gezin van Zuidzande, Breskenscheweg A 166 R. W. Mazure van Duivendijke, Noordstraat A 300 H. C. Leenhouts van Biervliet, Tprenweg O 223 L. de Blaeij en gezin van IJzendijke, Krab- bendijk O 293 D. Koster van Goes, Rijks weg O 115 L. M. de Smit van IJzendijke, Kruisdijk O 162 C. M. Lampo van Aarden burg, Schoondijkschestraat O 226 J. van den Broecke van Schoondijke, Schoondijk schestraat O 226 S. M. de Vos van Oost burg, St. Bavodijk W 102 M. S. van de Walle van Schoondijke, Krabbendijk O 205; J. E. Mulder en gezin van Breskens, Mo lenstraat A 32 T. Kareis van Oostburg. Scherpbierscheweg W 10 M. J. Robijn van Oostburg, Scherpbierscheweg W 10 P. J. Ras van Mons en Pévéles (Fr.), Bresken scheweg O 70 C. L. de Roeck en Fr. de Roeck, beiden van Mons en Pévéles, Bres kenscheweg O 32. Vertrokken: B. M. de Martelaere, van Breskenscheweg O 33 naar Breskens M. J. Taillie, van Krabbendijk O 206 naar Schoondijke A. S. Voogdt, van St. Bavo dijk W 101 naar Haarlem P. M. Robijn, van Scherpbierscheweg W 14 naar Schoon dijke J. de Kraker, van Platteweg O 143 naar Zuidzande S. S. Verhage, van Markt A 66 naar Zuidzande C. S. de Kraker, van S. Bavodijk W 107 naar Zuidzande M. J. van der Hooft, van Platteweg O 139 naar Zuidzande D. de Lijzer, van Rijksweg O 191 naar Schoondijke H. van Peenen, van Molenstraat A 39 naar Aardenburg P. M. van Beun, van Kruishoofd W 136 naar Nieuwvliet J. Robijn, van Scherpbiersche weg W 14 naar Breskens S. M. C. Buize, van Lentedijk O 226 naar Breskens. OOSTBURG Vergadering obligatiehouders. In een te Oostburg gehouden vergadering van obligatiehouders van N.V. Stoomtram Mij. BreskensMaldeghem werd, mede in overleg met commissarissen en directie De- sloten een request aan den minister van waterstaat te zenden, waarin gevraagd wordt te willen medewerken opdat de Mij. weder aan hare verplichtingen inzake cou ponbetaling kan voldoen. Loop der bevolking. Over de maand Mei 1934. Ingekomen: I. Verschage van Zuidzande Cath. Ie Grand van Nieuwvliet M. A. van de Velde van Schoondijke D. S. de Schipper van Breskens C. M. Rijkaart van Zuidzande Cath. Hol van Aardenburg; E. M. Cauwels, geb. Marteijn van St. Kruis; E. M. Modde en gezin van Zuidzande C. Ie Grand, geb. Verschelling van Axel; J. Bosch van Almelo C. Stuij van Susteren J. de Nood van Waterlandkerkje S. L. de Nood, geb. de Jonge van Hoek J. van Hoorn van RetranchementP. Ras van Schoondijke M. Lanse, geb. Masseilje van Schoondijke C. Verbocht van Oudenbosch. Vertrokken: M. C. Verkeste naar GroedeJ. Quist, geb. Leenhouts naar SchoondjjkeA. Porreij naar Schoondijke M. L. Scherbeleijn naar Aardenburg C. H. Dijkman naar Stavenisse D. Lere naar Aardenburg S. M. de Vos naar Groede R. Maenhout naar Cadzand J. E. Verb rug gen naar België (ambtshalve) C. M. Ver- praet naar GentA. Priem en gezin naar 'c Heer-Abtskerke J. A. M. van Zanten naar Roosendaal T. Robijn, geb. Kareis naar Groede J. S. Houwert, geb. Ie Grand naar Haarlem S. M. de Koning naar Eindhoven C. F. Hinneman naar Wissen- kerke J. S. Notebaart naar Zuidzande M. A. Coens, geb. Wille naar Aardenburg. Bevolking op 1 Juni 2709 zielen. SLUIS L\jn WestcapelleSluis. De lijn WestcapelleSluis zal worden geëlectrificeerd, zoodat waarschijnlijk dit seizoen nog de tocht naar Knocke vanaf Sluis per electrische zal geschieden. KERK- EN SCHOQINIEUWS Ger. Kerken. Beroepen te Monster ds. G* van Duinen, Oost-Indisch leger-predikanf te Magelang. Toespraak van den Paus. Het katholieke kerkblad voor het bisdonl Berlijn heeft de toespraak gepubliceerd van den Paus tot de Duitsche Pelgrims, die in het gevolg van Kardinaal Faulhaber en 12 Duitsche bisschoppen naar .iome waren ge reisd. Deze toespraak vormt één krachtig be roep om in de moeilijkheden betreffende de opvoeding van de jeugd, den godsdienst en de wereldbeschouwing in Duitschland. den tegenstand te handhaven. Als hoogste herder die „in zulke moei-* lijke tijden, zoo zware gevechten om de zie len voeren" noemde de Paus in het bijzon der Kardinaal Faulhaber en den bisschop Würzburg. „Gij komt," aldus de Paus, „tot ons ia een zoo belangrijke, zoo moeilijke, zoo fa tale stonde van de geschiedenis van den godsdienst, den ..atliolieken godsdienst in Duitschland. Gij komt om ons uw trouw te toonen en uw moedige en vaste voornemen deze schat tebewaren, er voor te strijden en wanneer het noodig is er ook voor te lijden. Wij weten wat gij en zoovele uwer broederen te lijden hebben gehad. Maar wij hopen, dat betere uren spoedig zullen ko men. Zeer in het bijzonder willen wij de ge heele Duitsche jeugd zegenen. Dezo jeugd welker vanen voor ons spreken, deze dier bare jeugd, die in deze moeilijke dagen zooveel te lijden heeft, deze jeugd, die zich zoo dapper toont e? die in haar handen de toekomst van Duitschland draagt. Een schoonere toekomst, juist omdat die toe komst in zulke handen rust", Examens. Bij het door het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Vlissingen gehouden examen voor machinisten aan boord van stoom- en of motorschepen in de binnenvaart zijn ge slaagd voor het voorloopig diploma machi nist aan boord van motorschepen, J. Ver sluis te Kruiningen en G. Mulder te Voorst. Voor het examen als machinist diploma B (theoretisch gedeelte), is geslaagd da heer H. Meijer, leeriing van de De Ruyter- school. Acte-examens L.O. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagden gisteren de dames S. J. van Baal te Wemeldïnge, A. N. A. Bakker en E. Dekker te Vlissingen. M. van Belois te Goes en A. C. Buijn te Koudekerke. Eén candidate ic afgewezen. Eind-examen Rijkskweekschool Oostburg. Geëxamineerd 1 vrouwelijke en 5 manne lijke candidaten. Geslaagd mej. J. de Rid der te Retranchement en de heeren J. J, Almekinden te Sluis, A. du Bois te Honte- nisse en J. Haartzen te Schoondijke. Afge wezen 2. RECHTSZAKEN Een kerkdief veroordeeld. Op verschillende plaatsen in het Gooi zijn in September v« 1 het vorige jaar brutale kerkdiefstallen gepleegd, o.m. in de R. K. kerk te Blaricum en te Kortenhof. Ook in Amsterdam hebben de kerkdieven geope reerd. In den nacht van 22 op 23 Septem ber werd de recidivist rf. op heeterdaad be trapt, nadat hij een poging had gedaan om

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1