500 300 25 De moderne jeugd... PALMOLIVE is natuurlijk! DINSDAG 5 JUNI EERSTE BLAD -5—No. 130 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS „.ck zeep der Jeugd KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen afsluiting verkeer gedeelte van den spieghelstraat. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat een ge deelte van de Van den Spieghelstraat, ge legen tusschen de Van Dishoeckstraat en het Van Nispenplein, voor het verkeer met rij- en voertuigen is afgesloten op Woens dag 6 Juni en Donderdag 7 Juni a.s. Vlissingen, 5 Juni 1934. Burg. cr. Weth. voornoemd, van woelderen. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nieuwe tarieven by de P.Z.E.M. Lichttarieven Te Vlissingen en te Goes blijft de pry's per K.W.U. onge wijzigd. Op het platteland, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, is de prijs per K.W.U. van 34 cent verlaagd tot 32 cent. Vastrechttarieven: Te Vlis singen zijn de vaste bedragen ongewijzigd gebleven, doch de prijs per K.W.U. is Ver laagd van 5 op 4 cent. Voor Goes en het platteland zijn de vaste bedragen per jaar voor gewoon vastrecht tarief voor 3 t/m. 10 kamerwoningen respectievelijk verlaagd tot 19.15, 22.75, 27, 31.85, 37.35, 43.45, 50.20 en 57.55, terwijl de K.W.U.-prijs van 7 op 6 cent is gebracht. Het speciaal vastrecht tarief voor Goes en het platteland is ver laagd door de K.W.U.-prijs van 5 op 4 cent te brengen de vaste bedragen per jaar voor 3 t/m. 10 kamerwoningen zijn respec tievelijk gesteld op f 23.25, 27.75, 32.80, 38.40, 44.55, 51.25, 58.50 en 66.30. Bovenstaande verlagingen gaan in nè, de meteropname in Mei 1934. Pzem-Mededeelmgen. In „Ons Electriciteitsblad", orgaan voor electriciteitsverbruikers worden de volgen de mededeelingen gedaan Middengroep. Sedert het ver schijnen der laatste mededeelingen kwamen netuitbreidingen tot stand te Vlissingen (nieuw gedeelte),. Zoutelande (Duinweg), Biggekerke (Koudekerkscheweg en Molen weg), Koudekerke (richting Middelburg) en te Hoedekenskerke (de Kouter). In verband met wegsverbetering wordt te Heinkenszand een gedeelte van het bo- vengrondsche net vervangen door een on- dergrondsch net, evenzoo wordt thans het net in de Dijkstraat te Vlissingen door een kabel vervangen. Binnenkort zullen uitbreidingen volgen te Ceersdyk, Heinkenszand, Oostkapelle en Oudelande, terwijl tevens werd besloten tot electrificatie van Oostdijk en Hansweert Oostzijde. Te Vlissingen werden een tweetal nieu we transformatorhuisjes aanbesteed. Met den bouw is begonnen. In het kanaal door Zuid-Beveland werd, door het ankeren van een schip op een ver boden ankerplaats, een hoogspanningskabel omhooggehaald en stukgetrokken. Door omschakeling kon het Oostelijk deel van Zuid-Beveland na ongeveer 1 uur weer van stroom worden voorzien. Ue vuurtorens te Westkapelle zullen aan het net der P.Z.E.M. worden aangesloten. Hetzelfde is het geval met het Pompstation der Middelburgsche waterleiding te Oranje- zou, dat zal worden geëlectrificeerd. Kookdemonstraties werden gehouden te Westkapelle, Domburg, Arnemuiden, Hein kenszand, Nisse, 's Heer-Arendskerke,Goes, Kloetinge en Kattendijke. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Hij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alnier staan als werkzoeken- den ingeschreven 1 behanger, 32 grond- Werkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 taastieker, 11 metselaars, 17 opperlieden, *0 schilders, 43 timmerlieden, 4 ververs, 1 betonwerker, 2 opzichters, 2 machinaal- houtbewerkers, 5 meubelmakers, 4 politoer- ders> 2 stoffeerders, 1 kleermaker, 1 was- scher, 2 schoenmakers, 358 metaalbewer kers, 2 bierbottelaars/drankbereiders, 11 bl'ood/banketbakkers, 2 koks, 1 aide, 1 sla- &ei'. 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 4 rei- ^:rs/agent£y, 4 win^ejhe^en^ep, 1 feestel ler, 6 chauffeurs, 7 kellners, 27 loopers, 3 portiers, 3 sleepers, 32 transportarbeiders, 16 kantoorbedienden, 7 .teekenaars, 2 mu sici, 1 onderwijzer, 39 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 90 losse arbeiders 3 winkel juf - frouws, 2 kantoorbedienden, 1 onderwijze res, 1 huishoudster, 11 dienstboden en 2 werksters. Totaal 789 ingeschrevenen, waarvan 132 in de werkverschaffing-. Vorige week 860 personen. Alzoo een vermindering 'van 71 werkzoeken den. Vlissingsche Schoolvereeniging. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de tentoonstelling van werk van dé leerlingen van de Vlissingsche Schoolver eeniging, welke gehouden wordt mofgen- middag van 2 tot 4 uur in het gymnastiek lokaal in het Prinsenboschje. Een jubileerende vereenïging. De' Christelijke. Vereeniging voor Jonge Mannen te dezer stede zal dit jaar 75 jaar bestaan. Een commissie, samengesteld uit leden en oud-leden van deze vereeniging over weegt plannen om dit feit feestelijk te. her denken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de Koningin en prinses Juliana bij de Curagao-herdenking in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Van het Stadion-concert onder leiding van Wil lem Mengelberg, in tegenwoordigheid van prinses Juliana. De belangstelling bij het plaatsen van de nieuwe verkeersbrug over den Rijn te Arnhem. De burge meester van Oostvoome, de heer S. da Silva, herdacht Zaterdag den dag waarop hrj voor 40 jaar in staatsdienst trad. Opening van een museum voor bijenteelt in Amsterdam. De nieuwe zweminrichting' van Nieuwpoort bij Schoonhoven wordt of ficieel geopend. Openingstocht van „de Nieuwe Meer" op de Westeinder Plassen. De Rotterdamsche Wielerbaan door de bouwpolitie afgekeurd. Een damescri- cketwedstrijd, enz. V.V.V. Propaganda. „Ons Nederland", het orgaan der A. N. V. V., komt ter gelegenheid van het con gres, dat dit jaar te Groningen wordt ge houden, met een kunstzinnig uitgevoerd Juni-nummer uit. Het secretariaat der V. V. V. alhier, heeft gemeend de propaganda voor onze badplaats, welke door het succes van het A.V.V.V.-congres het vorige jaar op voortreffelijke wijze is gemaakt, te moe ten levendig houden door van deze gelegen heid gebruik te maken ook een artikel aan Vlissingen, de sleutel der Nederlanden te moeten wijden, met de aanhaling „Everybody, who has a wide knowledge of Holland will say and will know, that he Isle of Walcheren is really unique. It is „Holland's Isle of Pax-adise"." Enkele wel gekozen foto's verhoogen den goeden in druk. Modern toerisme is veel meer vol actie dan bijv. het vreemdelingenverkeer uit de vooroorlogsclie jaren. Een zakelijke exploi tatie van een badplaats moet dit met wer kelijkheidszin bekijken en zich instellen op de gewijzigde mentaliteit van het groöte publiek. Wat Vlissingen en Walcheren te dien opzichte bieden, wordt dan ook onder de aandacht gebracht. In het bijzonder ver melden wij ook den zin Over „het gezellig decoratief, dat de vroolijke kano's vormen." Inderdaad, een uiterst aardige stoffage, die bij onze moderne badpLats behoort en een groote aantrekkelijkheid is. Hét unieke panorama van de boulevards, welke ieder Vlissinger in zijn wenschen tot één doorloop"-de, moderne promenade ziet groeien, de moderniseering der stad vooral ook door haar parken en plantsoenen en, „last not least", de gerenommeerde, gezel lige sfeer, die gelukkig nog niet onder be hoeft te doen voor de vroolijke levensgenie ting van vacantie-menschen bij onze groote concurrente, de Belgische kust, worden op de bekende wijze het Nederlandsche publiek weer voorgehouden. Ongetwijfeld is ons gezellig strand niet de minste propaganda, daar het toerisme heel slecht bureaucratie of belemmeringen verstaat. Teveel „Gemaszregel" drijft een voudig den Nederlander met zijn vele en goede gulcens Blankenberghe alleen telde het vorige seizoen 20.000 ingeschreven Nederlandsche gasten over de grenzen en schrikt de vreemdelingen af. Te minder kan ons land dit thans verdragen. Zeer juist is, dat de stad zelf in de aller eerste plaats propaganda is doch ten zeer ste kan men zich, in het belang onzer stad verheugen, dat o.ok .de .jxersp^ropaganda naar buiten, steunend op de gezonde basis der reëele, steeds verbeterende gegevens onzer Scheldestad, zich langs groote lijnen be weegt en dat er een hechte en vriendelijke samenwerking tusschen de betrokken in stanties bestaat. Wij herhalen. Voor ieder, die vreemde lingenverkeer werkelijk nadér bestudeert, blijkt, dat dit van belang is voor alle inge zetenen. En deze tijden zijn er niet naar om eenige bestaansbron niet ten volle uit te buiten of tot volledige ontwikkeling te brengen. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Greyfriars" dat aan de gasfabriek alhier een lading steenkolen heeft gelost, is heden naar New castle vertrokken. GOES Inspecteur directe belastingen. De inspecteur der directe belastingen, mr. G. B. Balkestein, hoofd van de Inspectie der directe belastingen té Goes, is ver plaatst naar Venlo en aangewezen als hoofd van de Inspectie der invoerrechten en accijnzen, aldaar. OOSTBURG Wielerwedstrijden. Door het ministerie van waterstaat is vergunning verleend voor den op 19 Juni a.s. te houden .(wieier)-wegwedstrijd, om op een drietal plaatsen den rijksweg te krui sen. Tijdens dien wedstrijd worden in de nabijheid der volgende plaatsen sprinten verreden, nl. Nieuwvliet, Hoofdplaat, Bier vliet, IJzendijke, Schoondijke, Eede, Sluis, Zuidzande en een eindsprint bij Oostburg. SCHOONDIJKE Eindlessen Landbouwschool. Zaterdag werden aan de Landbouwschool te Schoondijke de eindlessen gegeven in te genwoordigheid van den rijksiandbouwcon- sulent ir. C. Stevens, de commissie van toe zicht, diverse burgemeesters en wethouders en tal van andere genoodigden. De heer Van Dijk. hoofd der inrichting, heette allen van harte welkom, inzonder heid den rijkslandbouwconsulent en deelde daarna den 21 leerlingen der eerste klasse mede, dat zy allen bevorderd waren tot de tweede klasse met een gelukwensch aan allen, maar tevens met een waarschuwing, zonder nadere aanduiding, tot de zwakkere broeders, voor de toekomst, dat allen hun best.hadden te doen, waarna verdere bevor dering zeker niet zou uitblijven. Ook de 18 leerlingen der tweede klasse werden allen bevorderd, nadat de directeur hun eenige vragen gesteld had voorts werd het onder zoek voortgezet bij de leerlingen der derde klasse, waarbij de directeur liet uitkomen, dat hij over de gegeven antwoorden niet bepaald enthousiast was evenwel werdén alle negen bevorderd zij net dan ook met een ernstige waarschuwing. Ten slotte had het eindexamen plaats der 7 leerlingen van de 4e klasse, hetgeen een zeer bevrediger verloop had, waarover de heer Van Dijk dan ook zijn tevredenheid te kennen gaf. Bij monde van den heer Bleiker, burge meester van Schoondijke en waarnemend voorzitter der commissie van toezicht, wer den de leerlingen der 4e klasse geluk ge- wensebt, waarbij hij de diploma's uitreikte en nog eenige wijze lessen voor het a.s. le ven als landbouwers mede gaf. De heer Stevens herinnerde er aan, dat dit jaar het 10-jarig bestaan der school her dacht wordt en dat met de leerlingen, die thans met diploma dc inrichting verlaten, in tótaal aan 76 leerlingen het einddiploma werd uitgereikt. Spreker achtte de school een zegen voor de streek. Hij nam deze gelegenheid waar om ook eenige woorden te richten tot de ouderen ter zake van de verschillende regeeringsmaatregelen, die bedoeld zijn niet als individueelen steun, maar als steun aan het bedrijf, waarbij op de medewerking van allen moet kunnen gerekend worden, zoodat ook de Neder landsche arbeiders voorrang behooren te hebben boven vreemdelingen. De kosten der controle moeten kunnen verminderd wor den. Spreker zeide te gelooven in een bete ren tijd we mogen niet langer spreken van landbouwcrisis of crisis in het algemeen, maar van een nieuwe tijdperiode met heel andere economische verhoudingen dan vroe ger. Hij waarschuwde o.a. tegen onbesuisde pachtmen moet potlood en papier mede nemen om bij gelegenheid te kunnen uitre kenen wat de gevolgen van een hooger hod bij openbare verkoopingen of verpachtingen kunnen zijn men moet er niet zoo maar op inhakken. Zij toont zich niet anders dan zij is, en kent geen gekunsteldheid! Uit den aard der zaak gebruikt de Jeugd van onzen tijd dan ook de zeep die uit natuurlijke schoonheids-oliën, zonder bijvoeging van eenig dierlijk vet, is samengesteld: Palmolive zeep. Het is de olijfolie die deze zeep haar zachtgroene kleur verleent, en u dat heerlijke, overvloedige schuim geeft waardoor zelfs de kleinste poriën van uw huid grondig worden gereinigd. Pas tweemaal daags onze 2 minu ten behandeling toe: 's morgens en 's avonds gezicht en hals gedurende twee minuten flink masseeren met het rijke, fluweelzachte schuim van Palmolive zeep én warm water. Daarna afspoelen, eerst met warm, dan met koud water. Dit is de een voudigste methode en de meest doeltreffende.' om uw teint frisch en aantrekkelijk te houden. Spreker besloot met een hartelijken ge lukwensch tot dé geslaagde leerlingen. Een der leerlingen dankte daarop met eenige hartelijke woorden, ook namens zijn kameraden, den heer Van Dijk voor zijn onderricht en de werkelijk zeer aangename wijze, waarop hij steeds met hen omging. De heer Van Dijk sprak daarna een alge meen woord van dank. Bevorderd zijn van de le naar de 2e klasse A. I. Becu te Groede, R. C. de Bruijckere te Aardenburg, J. A. den Hamer, A. A. de Hulster, P. de Hulster, A. Ra- mondt en J. H. Vermue te Schoondijke, A. O. J. Haverbeke enA. J. van Hoeve te Biervliet, P. de Huilu en P. J. Vercouteren te Retranchement, J. Kools te Cadzand, A. J. Leenhouts, C. Quaak en B. A. van der Slikken te IJzendijke, D. P. Luteyn en P. C. Verhage te Nieuwvliet, E. J. de Milliano te Waterlandkerkje, Pr. J. de Milliano te Oostburg, C. Pladdet en M. J. Quaak te Zuidzande. Van de 2e naar de 3e klasse C. Baecke te Hoofdplaat, A. J. Bliek en A. Haverbeke te Biervliet, P. van Cruijningen, W. Quaak en B. Knibbe te Zuidzande, J. Dees, J. Dhont, A. Salome en A. de Hullu te Groe de, A. de Feijter te Waterlandkerkje, J. Haak, E. de Smet en M. E. Bonte te Sint- Kruis, J. Haartsen en A. Termote te IJzen dijke, J. Moggre te Schoondijke en J. Schee- Ie te Eede. Van de 3e naar de 4e klasse Z. Cornelis te Nieuwvliet, J. de Hullu te Retranche ment, J. Provoost en J. Haverbeke te IJzen dijke, P. Quaak en A. D. Risseeuw te Zuid zande, J. P. Risseeuw en J. P. van Dijke te Groede en R. J. Scheele te Sluis. Het einddiploma werd verworven door C. Aemaudts en P. Aemaudts te Sluis, A. Dellaert, G. Dellaert en W. Quaak te IJzen dijke, J. J- de Feijter en H. J. Vermue te Schoondijke. De volgorde der namen houdt geen rang orde in. Toegelaten tot de 1ste klasse A. van de Ree, I. J. Haartsen, J. Ramondt, J. Moggre, en S. de Feyter te Schoondijke, A. F. Ro- sendaal te Nieuwvliet, P. I. Dirkx en H. H. Vercraeije te Aardenburg, Z. Dhont te Groede, A. Haak, S. Bonte, G. van Hal en A. G. van de Vijver te St. Kruis, A. J. de Milliano te Waterlandkerkje. A. Man neke en J. Flikweert te Breskens, J. Dek ker te Retranchement, C. de Milliano te IJzendijke en O. F. Plasschaert te Oostburg. Emeritaat aangevraagd. In de godsdienstoefening van Zondag morgen heeft ds. J. H. van 't Hof, predi kant bij .de (Ned. Hervormde gemeente te St. Laurens de gemeente mededeeling gedaan van zijn voornemen om met October a.s. emeritaat aan te vragen. Ds. Van 't Hoff staat sinds 1899 in bo vengenoemde gemeente. Examens. Voor het examen als machinist diploma. B is geslaagd d<* he.er A. Bode, 1oerling van de De Ruyterschool. Radio-examens. Het aantal candidaten, dat zich aanmeldt voor deelneming aan de radio-examens is den laatsten tijd dermate uitgebreid, da.fi de examens geruimen tijd in beslag nemen. In verband hiermede moet er rekening mede worden gehouden, dat in het tijdvak van 1 September 1934 tot 1 Juli 1935 niet meer dan 2 examens zullen kunnen worden, gehouden. Het examen dat gewoonlijk in de maand Januari aanvangt, zou dan moeten vervallen. Vice-admiraal C. J. G. de Booy f Op 81-jarigen leeftijd is te Oegstgeest overleden de gepensionneerde vice-admiraal C. J. G. de Booj^. Geboren 24 Juni 1853 te Beverwijk, kwam hij' 1 September 1868 te Willemsoord aan en werd 1 September 1870 adelborst le klasse. Als zoodanig reeds verwierf hij na op de „Djambi" en de „Citadel van Antwerpen" gediend te hebben in 1873 het eereteeken Deli, wegens het deelnemen aan de krijgs verrichtingen tegen dit sultanaat in 1872. Na 1 September 1874 luitenant ter zee te zijn geworden, nam hij deel aan de tweede expeditie tegen Atjeh en verwierf daarbij het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven met de gesp Atjeh, benevens Atjeh (Kraton) medaille in 1875, welke in 1879 werd gevolgd door de gesp Samalangan. Dat is dus een zeer bijzondere combinatie eereteekenen uit den allereersten grooten tijd van onzen Atjeh-oorlog. Ook buiten de marineloopbaan verwierf De Booy zich naam. Want hij heeft deelge nomen aan den bekenden vierden tocht van de „Willem Barendts" naar de Noordelijke IJszee van Mei tot 26 October 1881. 1 Juli 1885 luitenant ter zee le klasse geworden, voerde hy het bevel over de stoomkanonneerbooten Geep, Dog, Bulgia, de schoeners Dolfijn en Zeehond, tijdens welk laatste commando hij 21 October 1895 werd bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee. Na drie maanden het bevel over hefi pantserdekkorvet Sumatra te hebben ge voerd in Indië, werd hij 16 October 1900 ka pitein ter zee. 20 Juni 1908 werd hij benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, in wel ke functie hij 10 October 1913 tot vice-ad- miraal-titulair werd bevorderd. 1 Januari 1923 ging admiraal De Booy wegens het bereiken van den fatal en leeftijd met pen sioen. Vice-admiraal De Booy was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en ridder 4e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1