500 300 25 MAANDAG 4 JUNI EERSTE BLAD I-oor Uwe ;No. 1&9 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. fill DE VÉLDE Jr., Walstreat 58-60, Vlissingen.Teief. 19. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ezoffdheid VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verhes van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Goedkooper electriciteit in Zeeland. Naar „c Maasbode" verneemt schijnt het in de bedoeling van de N.V. Prov. Zeeuw- gche Electriciteitsmaatschappij te liggen binnenkort de electriciteitstarieven ook voor vastrecht te verlagen. Scheldebeker-Zwemwedstrijd. Aan den 5den internationalen Schelde beker-Zwemwedstrijd, welke door den Zeeuwschen Zwem-Kring dit jaar op Za terdag 14 Juli zal worden gehouden, gaat, teneinde de daarvoor benoodigde vele gel den te helpen verkrijgen, op Zondag 10 Juni een interessant sport-evenement voor af. Op dien dag toch zullen twee vetera nen-elftallen van de Middelburgsche Vete ranen en van de Vlotte Vlissingsche Vete- ranen Voetbal Vereeniging elkander om 3 uur op het veld aan den Koudekerkscheu weg' tusschen de krijtlijnen ontmoeten, zoo dat het voetbalminnend publiek van een zeer bijzonder schouwspel zal kunnen ge nieten. Als scheidsrechter treedt op de official van den Kon. Ned. Voetbal Bond, de heer J. P. van Bel (reserve is de heer L. Doorn bos), terwijl de aftrap gedaan zal worden door onzèn burgemeester, den heer C. A. van Woeldereh. De wedstrijd zal door mu ziek wordén opgeluisterd, in de rust zal Marathon athletische oefeningen ten beste geven. De samenstelling der elftallen; Middelburg: Van Verre (Middelburg) Heijboer Hesselink (M.V.V.O.) (Quick, Nijm.) Nieuwenbuize Koers Kruijder (Wilhelmina) (Heracles) (H.B.S.) Sukkel Van Randwijk mr. Adriaanse (Vitesse) (Plercules) (Middelburg) Vlugter v. d. Harst (H.B.S.) (M.V.V.O.) Scheidsrechter Van Bel V. d. Kreke Erüelmann (E.M.M.) (D.F.C.) Van Everdingen Spuijman De Visser (V.O.C.) (Z.F.C.) (E.M.M.) Van Hijfte v, d. Jagt Risseeuw (Alkmaria) (M.V.V.O.) (De Mosschen) Dommissie Barentsen jE.M.M.) (Vlissingen) Matthijssen (E.M.M.) V 1 i s s i ng e n. Als reserves fungeeren Domenie, Ga- briëlse, de Wilde (Middelburg), Kriegsman, Vierhout, A. Smit, C. Smit, Montfoort, de Groen (Vlissingen). Daar we niet naar Rome gaan, gaat ieder Zondag a.s. natuurlijk naar dezen suggestieven kamp der „Matadoren",waar bij ongetwijfeld voetbal is immers een onberekendbaar spel wondere dingen gebeuren zullen V. T. T. Tot assistent le klasse bij den postdienst is benoemd de schrijver bij den post-, tele graaf- en telefoondienst H. de Boo van Uijen van het postkantoor te Utrecht, voor heen werkzaam aan het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Vlissingen. Zeeuwsche landdag Ned. Christen- Vrouwenbond. Op Woensdag 13 Juni wordt op Westhove h\j Domburg bov r»p-enoemde landdag voor Zeeland en Noord-Brabant gehouden. Het openingswoord spreekt mevr. D. M. J. BrouwerCappon, presidente der af dee ding Middelburg. Ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen zal een rede houden over „De vrouw in cri sistijd". Mevr. M. M. I-Iavelaarvan Beek Calkoen, presidente van het hoofdbestuur, beantwoordt de vraag „Wat beteekent de Bond voor ons Het slotwoord spreekt mevr. M. PetermeijerDonzelman, hoofd bestuurslid te Middelburg. Vreemdelingenbezoek. Gisteren kwamen uit Antwerpen hier aan de „Mercator" met 150 en de „Zee land" met 62 passagiers. Scheepvaartberichten. Gisteren is alhier binnen gekomen het Finsche stoomschip „Meren Neito" van Leningrad met een lading hout voor Mid delburg* Zware regenval. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur brak een onweersbui los, waarbij de regen bij stroomen neerviel, In de Bouwen Ewout- straat zijn enkele kelders ondergeloopen, terwijl ook nog in andere stadsdéelen eeni- ge last werd ondervonden van het overtol lige water. Een ongeval. Bij het verrichten van werkzaamheden op het terrein van de Vlismar kwam de 48-jarige K. d. W., wonend te Biggekerke, te vallen doordat hij een ladder waarop hij stond, te schuin tegen een ketel had gezet, met het gevolg dat deze omlaag schoof. De man brak een been en werd naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. MIDDELBURG Voorzitter plaatselijk crisis-comité. De heer dr. M. van Empel, voorzitter van het plaatselijk crisis-comité heeft als zoo danig ontslag genomen. Bureaux rijkswaterstaat. De bureaux van den rijkswaterstaat te Middelburg en Goes zijn thans gezamenlijk overgebracht in het verbouwd pand in de St. Pieterstraat te Middelburg, waar vroe ger de industrie- en huishoudschool was gevestigd. Abdij-concert. Gistermiddag van 12 tot 1 uur werd het eerste Abdij-concert in dit seizoen gegeven door het Middelburgsche muziekkorps, on der leiding van den heer Joh. H. Caro. Hoe wel het weer niet zoo bijzonder gunstig was, viel aan het concert toch een vrij druk be zoek ten deel. Het met zorg samengestelde programma genoot een lofwaardige ver tolking. Examen Ziekenverpleger. Bij het in het gasthuis te Middelburg gehouden examen Ziekenverpleging diplo ma A slaagden de zusters A. Adriaanse, J. Bevelander, R. Christiaanr, J. van Doorn, C. van Doorn, W. Geldof, G. Hamelink, S. Jaarsma, J. Lindhout, C. -van Liere, C. de Reu, J. Sinke, C. de Voogd, F. de Vos, S. Wattel en E. Wouterse, allen opgeleid in het Gasthuis aldaar. ARNEMUIDEN Aangehouden. In verband met den eenige dagen geleden plaats gehad hebbenden brand in een land- bouwschuur en woning op de hofstede van zekere Goverse te Arnemuiden is Zaterdag j.l. door de politie aangehouden en ter be schikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere C., arbeider, wonende te Arnemuiden. Zooals men weet, was C. het eerst bij den brand en heeft hij de bewoners die zich ter ruste hadden begeven, gewekt. C. is als verdacht van den brand te hebben gesticht naar het Huit van Bewaring over gebracht. KOUDEKERKE Loop der bevolking. 16 tot en met 31 Mei 1934. Ingekomen: P. Steutel met ge zin, E 131 uit Goes Mej. A. Meijer, B 125 uit Biggekerke Mej. M. Clarisse, C 72 uit Zoutelande P. Verbage met gezin, E 244 uit Zoutelande Mej. C. L. van Dijk, E 155 uit OegstgeestJ. de Looff, D 189 uit Middelburg Mej. N. Schout, C 26 uit O. en W. Souburg. Vertrokken: D. C. Klaassen met gezin, van E 102 naarMiddelburg J. L. Plansoen met gezin, van D 207 naar Mid delburg P. Kaljouw, van D 189 naar Grijpskerke Mej; G. Ruissen, van C 11 naar Middelbui'g P. Leegwater, van B 296 naar MeppelW. K. Kaat, van A 107 naar Rotterdam. BIGGEKERKE Loop der bevolking*. Over de maand Mei 1934. Ingekomen: A. Janse van Koüde- kerke Ma. Jobse van Koudekerke A. de Potter van KoudekerkeT. Wisse van Domburg J. Wisse en gezin van Aagte- kerke K. Francke ~7an Westkapelle L. van Keulen van N. en Sint-Joosland J. Jobse van Meliskerke C. Tevel van Vlis singen B. Stroo van Grijpskerke J. de Bree van Zoutelande. V er trokken: J. van Keulen naar Meliskerke K. van Sluijs naar Grijpsker ke P. Pattenier, J. Jobse, A. Meijer en P. de Potter, geb. Schout, allen naar Koude- ker&e» ZOUTELANDE Loop der bevolking. Over de maand Mei 1934. Ingekomen: J. Brasser van West kapelle A. Hengst van Westkapelle O. L. A. Schlechte van Rotterdam O. Brun- nen van Arnhem W. Dekker van Oost- en West-Souburg C. Labruyère van Middel burg E. Basting van RetranchementK. H. T. de Zwart en gezin van Ende N.O.I. S. Schmitt van 's-Gravenhage A. Hui-1 bregtse van Westkapelle J. K. de Voogd van St. Laurens. W. A. de Witte naar Koudekerke P. Verhage naar Koudekerke L. de Bree naar Meliskerke J, de Bree naar Biggekerke M. Clarisse naar Koudekerke J. C. van Maelsaeke naar Meliskerke E Koppejan en gezin naar Meliskerke. GOES Wielerwedstrijden. Zaterdag had op initiaties van de wieler club Zeeland een wedstrijd plaats in de om geving van Goes. Het aantal ingeschreve nen bedroeg 76, .waarvan 65 personen heb ben deelgenomen en slechts 30 den tocht hebben volbracht. De transportcolonne van het Roode Kruis uit Vlissingen was aanwezig. Door den slechten toestand waarin de weg verkeerde na den ont- zettenden regen, het traject, liep over Wilhelminapolder en langs Kattendijke, zijn veel ongelukken voorgekomen. De trans portcolonne had dan ook druk werk. Door dat de regeeling onvoldoende was, liep het publiek voortdurend op deii weg. De wiel rijder Buis uit Middelburg kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij in zeer ernsti- gen toestand naar het gasthuis moest wor den overgebracht. Hedenmorgen was de patiënt- heel wat beter. De eerstaangekomene was de heer Drie- dijk, die opgaf in St. Maartensdijk te wo nen, maar aangezien dit onjuist bleek te zijn en hij een Brabander was, werd hij van deelneming uitgesloten. De eerste prijs werd dan ook toegekend aan den heer W. van Strien van Wolphaartsdijk, de tweede prijs aan J. J. de Smid te Middelburg, 3e prijs Jac. van Dijke en 4e prijs W. van Dijke, beiden uit Goes. OOSTBURG Eindexamen Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) Geëxamineerd zes candidaten ge de dames M. Dekker te Retranchement, J. Meijer te Breskens, M. De Pau en A. van Prooije te Oostburg. Afgewezen 2 candi daten. Een motorfiefcsongeluk met üoodelijken afloop. Naar eerst thans bekend wordt, is Za terdagochtend op den Rijksweg tusschen Oostburg en Schoondijke een ernstig motor- fietsongeluk gebeurd, dat r.an één persoon het leven heeft gekost. Door het springen van de achterband is een motorrijwiel, be stuurd door den heer Wieleman en op de due zijn zwager, Maes, beiden aannemers te Hoofdplaat, geslipt, tengevolge waarvan de beide heeren tegen den grond werden ge slingerd. De heer W. kreeg een lichte her senschudding, de heer M. werd zwaarge wond opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg, aar hij Zaterdag avond is overleden. Men brengt het ongeluk in verband met het vinden van kopspijkers, tengevolge waarvan den vorigen dag eenige auto's lek- ka banden hebben gekregen. Het is niet on mogelijk dat deze kopspijkers door een kwaadwillige op den weg zijn geworpen. TERNEUZEN Scheepvaavtbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn te Terneuzen langs de nieuwe sluis opgevaren 176 zeeschepen met een tonneninhoud van 165.008 N.R.T. en afgevaren 181 zeeschepen met een tonnenmaat van 170.281 N.R.T. In de overeenkomstige periode van het vorig jaar zijn in totaal opgeschut 173 zee schepen, metende 167.961 N.R.T. en afge schut 169 zeeschepen met een tonneninhoud van 166.860 N.R.T, Een ernstig verkeers-ongeluk. De drukke verkeersweg langs het kanaal TerneuzenGent heeft wederom 'n slacht offer geëischt. De heer Stouthamer, verte genwoordiger van de Arbeidsbeurs te Sas van Gent reed per motorrijwiel op de z.g. Zandstraat, een weg die ongeveer lood recht in verbinding staat met den weg langs het kanaal TerneuzenGent. Toen hij den weg omreed is lijj in botsing gekomen met een auto welke uit de rich ting Sas van Gent kwam. Hij kwam hier bij onder de auto terecht en werd een eind medegesleurd. 1 Hij bekwam hierbij een been- en schouderfractuur, een enkel- en polsbreuk, terwijl hij bovendien aan het hoofd werd verwond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De auto was vrij ernstig beschadigd. De bestuurder hiervan heeft zich per particu liere auto naar Terneuzen begeven. Het ge heel vernielde motorrijwiel is door de ma rechaussee in beslag genomen. Omtrent de schuldvraag kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. ST. JANSTEEN Openluchtspel. Evenals vorige jaren zal te St. Jansteen nabij Hulst wederom een openluchtspel worden opgevoerd. Voor dezen zomer is daarvoor gekozen „Klokke Roeland" een deels historisch, fleels symbolisch spel van den heer Jos. A. Everaard te St. Jansteen. Het spel beweegt zich om de historische figuur van ridder Philips Vilain, heer van St. Jan ten Steene, die aanvankelijk schuch ter maar tenslotte krachtig optreedt als ijveraar voor de Vlaamsche zaak, waarvoor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in de eerste helft der 14è eeuw lijdt en strijdt, tot het tenslotte triompheert, zooals onder de tonen" der Roelandsklok achtereenvol gens aan het slot va.n elk bedrijf wordt uit gebeeld. De geest van het Vlaamsche volk uit dien tijd wordt in het spel belichaamd door den wijzen nar Uilenspiegel, die zich telkens op beslissende momenten vertoont. De eerste opvoeringen zullen op 12, 15 en 19 Augustus worden gegeven. Het Vrijwillig L3ndstonr.corps Motor- dienst afd. Zeeland naar de Harskamp. De vorige week werden in de Harskamp schietoefeningen gehouden door alle pro vinciale afdeelingen van bovengenoemden dienst. De afdecling Zeeland was b(j de laatste ploeg en vertrok Woensdagmorgen van de verzamèlplaats te Kapel le, onder commando van den reserve le luitenant J. C. Persant Snoep. Het detachement ter sterkte van ongeveer 60 man werd ver voerd met een autobus en een aantal par ticuliere auto's. Als sectie-commandant trad op de reserve 2e luitenant jhr. D. van Doorn. De heenreis waarbij steeds in colonne- verband werd gereden, liep over Den Bosch, Nijmegen en Arnhem en had een normaal verloop. Te Nijmegen, waar het veer over de Waal nog steeds wacht op de thans in aanbouw zijnde brug voor voetgangers, on dervond het transport geruimen tijd ver traging. Door het voortdurend voorbijtrek ken van lange sleepen met Rijnschepen en andere vaartuigen, werden we genoodzaakt ruim een half uur op de pont dit niet alle- daagsche schouwspel gade te slaan. Onder weg genoten we volop van de schoonheid van het Noordbrabantsch landschap, de Ve- luwsche bosschen en vergezichten. De Be- tuwsche meikersen rijpen steeds aan, doch waren ons nog „te zuur". Na onderweg eenige malen te hebben gerust, werd op den bestemden tijd e verzamelplaats bereikt, waar reeds verschillende andere secties wa ren aangekomen. Na voorzien te zijn van lakens en dekens konden we onze „logeer kamer" in orde brengen bij een soldaat is het al spoedig klaar, temeer daar het in- tusschen etenstijd geworden was en de trek in het warme potje grooter werd dan de zorg voor den stroozak. In de groote eetzaal, aan lange, keurig gedekte tafels gezeten, werden we door den tafel-president namens de onderofficieren van het vaste detachement welkom gehee- ten. Als het belletje gaat en een oogenblik stilte wordt verzocht voor het persoonlijk gebed, waarvan gelukkig nog door velen gebruik wordt gemaakt, toonen de Zeeuwen dat ze de Geldersche kost op de juiste waarde weten te schatten. Als de etenstijd is verstreken bewijzen de tevreden gezich ten dat het gesmaakt heeft. Voor zoover daartoe in de gelegenheid, werd nog een avondwandeling gemaakt om daarna het tentenkamp op te zoeken en als de luid ruchtigheid der kameraden het toelaat, zijn velen spoedig in Mórpheus' armen. Ook de Limburgers zijn in 't kamp, want liet „Waar in 't bronsgroen eikenhout" klinkt herhaaldelijk door de duisternis, terwijl ook door de Hollandsche kameraden de onont beerlijke koffergramofoon in dienst gesteld wordt om ons een zoo kort mogelijken nacht te bezorgen. Maar in de dennenbosschen is het gezond slapen, althans we hebben 50 minder slaap noodig dan in de Zeeuwsche lucht. Zoodra het ,~>ed en wel dag is, bege ven .de eersten zich naar het waschlokaal, 6! steeds het goede en het beste, daarom alleen Aspirin- I A BlE TTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijg boor inde oranje-bandbuis|es van 20 tabl, 70 ets. en oranjezakjes van 2 to bi. a 10 ets. hetwelk de laatste jaren ook een gedaante verwisseling ten goede heeft ondergaan. Er is nu een ruime gelegenheid ontstaan om je heerlijk te wasschen, wat in deze stoffi ge omgeving, vooral als de auto's het uit los zand bestaande parkeerterrein op en af rijden, wel noodig is. Het kamp heeft een eigen watertorentje. Het ontbijt begint reeds des morgens om 6 uur we zagen er verscheidene die op dat uur, niet een versch cadetje, maar een half broodje naar binnen hadden gewerkt. Anderen deden 't bescheidener, doch maak ten van de thee, die in groote kannen ge serveerd werd, een dankbaar gebruik, want drinken moet je altijd in dit „dorstige"1 land. De eigenlijke schietoefeningen geschied den in verband met de andere provinciale afdeelingen, en bestonden uit karabijn-, mi trailleur- en re vol verschieten, waarbij door enkele Zeeuwsche deelnemers nog 'n prijsje werd behaald. Des middags werd een oefe ning gehouden, waarbij werd verondersteld dat de rijdende colonne beschoten werd door een verdekt opgestelden vijand de man schappen stijgen dan uit de wagens en ne men afwerende maatregelen. Des avonds werd een oefening gehouden in de richting Apeldoorn, waarbij het tot een treffen kwam en de veronderstelde vij and, waarvan eenigen werden gevangen genomen, werd terug gedrongen. Na een warmen vermoeienden dag zoch ten we onze legerstee weer op. Zooals ge bruikelijk is het den laatsten avond zeer; rumoerig, waaraan door eenige officieren, van piket spoedig een eind werd gemaakt. Den volgenden morgen namen we weer afscheid van de inmiddels gemaakte vrien den en wenschten elkaar een tot weer ziens toe. Iedere afdeeling houdt appèl, allen be stijgen de wagens en de eene na de andere afdeeling verdwijnt van de parkeerplaats, met het „Adieu, wij moeten Onze terugweg gaat over Utrecht. We maken nog kennis met de pas in ons land verschenen zgn. benzine-stations, waarvan er ook in Zeeland één is geplaatst. In Gor- kum zien we de werkzaamheden aan de brug over de Waal, die met de reeds be staande brug aan het Keizersveer de vaste verbinding van N ord en Zuid tot stand zal brengen. Te Bredr stoppen we voor een kleine reparatie en dan gaat het verder op( Zeeland aan. Onder Woensdrecht, aan het zeebad „De Duintjes" zien we ineens de zee, de Ooster- schelde, en dan klinkt het spontaan: „Waar: de blanke ton der duinen". Langs de vruchtbare Zuid-Bevelandscha korenvelden welk een verschil met de schrale producten op de zandgronden bereiken we nu spoedig het lieflijke Kapel le met zijn zwaren, reeds van verre zichtbaren prachtigen kerktoren. Wij nemen afscheid van commandanten en kameraden en keeren na een vermoeien den, doch prettigen tocht, huiswaarts. Waterschappen. Bij Kon. besluit is benoemd in de provin cie Zeeland tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Jonk- vrouw-Axtnapolder J. Vogelaar te Kortgene. KERK- EN SCH00LN1EUWS Vryzinnig Hervormden in Zeeland. Na een wijdingsdienst, geleid door ds. H< E. Barnouw te Zierikzee, en een gemeen schappelijke koffiemaaltijd is Zaterdag in 't Nederduitsch Herv. vereenigingsgebouw te Zierikzee de jaarlijksche vergadering der Provinciale vereeniging var Vrijzinnig Her vormden in Zeeland door dr. Landstra van, Middelburg geopend. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende penningmeester, de heer J. C. Paapj te Vlissingen herkozen en in een bestaande vacature gekozen de heer C. M. van den Broeke van Aardenburg. Bij de behandeling van den bescb jvings- brief van de algemeene jaarlijksche ver gadering werd &a breedvoerige besgrekihg

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1