500 300 25 DONDERDAG 31 iVIBI EERSTE BLAD 72e Jaargang Uitgave: Firma F. f AR BE VELDE Jr., Walstras! 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR De gewijzigde steunregeling STADS- EN PROVüNCIENIEUWS --No. 126 1^3^, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verhes van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en, Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat bij Ko ninklijk Besluit dd. 12 Mei jl. Nr. 53 is goedgekeurd de oprichting door het Depar tement van Defensie van een oefenbatterij op het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie D Nr. 1794, plaatselijk gemerkt Oranjedijk. Vlissingen, 31 Mei 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP, DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Vlissin gen maakt bekend, dat het inschrijvingsre gister en het alphabetisch register betref fende de in deze gemeente voor den dienst plicht, lichting 1935, ingeschreven perso nen op de secretarie dezer gemeente van den 2en Juni a.s. af, gedurende tien dagen voor ieder ter inzage zullen worden gelegd. Tegen het inschrijvings- en het alphabe tisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift be zwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift moet bij ondergetee- fcende worden ingediend. Vlissingen, 31 Mei 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het Nederlandsch Correspondentïebureau meldt Naar aanleiding van enkele persberichten hebben wij ons gewend tot den minister van sociale zaken met de vraag, of reeds iets naders kan worden medegedeeld omtrent de voorgenomen wijziging in de steunrege ling, waarover bij de interpellatie van het Kamerlid Kupers uitvoerig gesproken is. De minister antwoordde bevestigend en deelde mede, dat het in zijn voornemen ligt om met 1 Juli de nieuwe voorwaarden te doen ingaan, waarop voortaan de ge meenten subsidie van het rijk zullen kun nen ontvangen in haar steun voor crisis- werltloozen. Binnenkort ontvangen de ge meenten opgave der nieuwe tarieven, die voor de onderscheidene groepen van ge meenten verschillend zullen zijn gelijk dit ook tot heden het geval was. Het is bekend zoo zeidc de minister dat de toestand der overheidskassen, zoo wel van het rijk als van de gemeenten, met bittere noodzaak dwingt tot een maatregel, waardoor minder geld dan tot nog toe voor den steun zal worden uitgegeven. Het rijk han zijn subsidies onmogelijk verhoogen. Het zal toch reeds de allergrootste moeite kosten om bij behoud van het zelfde be drag als voor dit jaar is beschikbaar ge steld voor werkverschaffing en steunverlee- ning de begrooting voor 1935 geheel of nagenoeg te doen sluiten integendeel zal op allerlei gebied drastisch bezuinigd moe ten worden. De gemeenten staan er voor een belangrijk deel even zorgelijk voor bij de interpellatie zoo zeide de minister heb ik reeds een aantal van 240 gemeenten genoemd, die toen reeds tezamen 15 milli- oen hadden uitgestooten terwijl Amster dam en Rotterdam dan nog met hun milli- oenen-tekort geheel buiten beschouwing ge laten werden. Sindsdien is de toestand zeker niet ver beterd. Er moet dus onvermijdelijk op allerlei gebied worden ingegrepen. Als gij thans wet eenige aandacht zoo zeide de be windsman de raadsverslagen in de cou ranten volgt, zal U treffen, hoe diep er in gesneden moet worden op sociaal of cultu reel of hygiënisch geb ».d. Het zal waarlijk jWet alleen de werbloozen-steun zijn, die de hoodige offers brengtalom moeten pijn- Uike dingen gebeuren. Want wat zou het lot van ons volk worden, als onze publieke financiën eenmaal ontredderd zijn Men kan er alleen met huivering' aan denken. Ea natuurlijk betalen de eenvouc(igsten dan zeker het gelag dat is toch in het buiten land duidelijk genoeg gebleken. Ik ben echter overtuigd geworden zoo §big de minister voort - dat óók de to taalbedragen voor werkloozen-steun niet zullen kunnen gehandhaafd worden. Van het oogenblik af, dat ik de noodzaak van verandering niet meer kon ontkennen, heb ik mij ingespannen om de regelingen zóó te treffen, dat zij nog het minst pijnlijk zou den zijn. Meent U zoo vroegen wij met eenige aarzeling dat U daarin geslaagd is Ik denk er niet over zoo luidde 't ant woord om te zeggen, dat er. geen pijn gedaan wordt. Laat ieder, die over de zaak zich een oordeel vormt, overtuigd zijn, hoe zeer mijn beslissing mijzelf is ter harte ge gaan. Maar onder deze „mits" kan ik toch verklaren, dat ik overtuigd ben, inderdaad eenigermate geslaagd te zijn. Naast de overtuiging, dat maatregelen onvermijde lijk waren, put ik trouwens uit deze over tuiging de kracht om met beslistheid voort te gaan. Vooreerst moet U niet vergeten, dat een deel der maatregelen noodig zou zijn, ook als de overheidskassen er niet toe noopten. Het steunbedrag wordt in den regel aldus bepaald, dat men met een grondbedrag plus toeslag voor eenige kinderen komt aan het maximum-percent, dat bereikt mag worden. Deze regeling is gemaakt om naar behoefte te kunnen steunen zoodat groote gezinnen meer krijgen dan kleine. Dit zal men wel algemeen goed vinden. Maar wat gebeurt er nu, als het loon daalt dat dit hier en daar enorm gebeurt, behoef ik U niet te zeggen Dan daalt automatisch het maximum, dat iemand mag bereiken want dit bedraagt een zeker percent van het loon, dat thans zou kunnen verdiend worden, als men niet werkloos was. Liet ik nu. de grondbedragen onveranderd, dan zou iemand via het oude grondbedrag al spoe dig aan zijn nieuwe maximum toe zijn, zon der dat er nog ruimte was voor kindertoe slagen. Dit wordt echter door niemand ver dedigd met de daling van de loonen moet dus automatisch een daling van het grond bedrag gepaard gaan. Ik kan mij niet voor stellen, dat daartegen eenig redelijk verzet rijst. Acht Uwe Excellentie dit de hoofd zaak zoo vroegen wij. Allerminstdit is nog maar het nuch ter constateeren van een eenvoudig feit. Doch nu komt de rest. Waar de loondaling automatisch vermin dering van het maximum steunbedrag met zich brengt en waar de overheidsfinanciën ook afgezien daarvan vermindering verg den, daar moest ik overwegen, hoe met het beschikbare geld zoo te handelen, dat bin nen deze limiet de meest-behoeftigen het minst zouden lijden. Daartoe heb ik allereerst besloten, dat de thans bestaande grondbedragen van 8 en lager niet worden verlaagd. Ik moet hierbij een opmerking maken want deze uitspraak kan misverstand wekken. Reeds lang is er van arbeiderszijde op aangedrongen, dat de gemeenten in ver band met den daar geldenden levens-stan daard in klassen of groepen verdeeld zou den worden voor de steunnormen. Ik heb thans daartoe besloten en er wordt aan mijn departement in nauw overleg met de con tact-commissies uit de gemeenten èn uit de vakcentralen krachtig gewerkt om een zoo zuiver mogelijke classificatie te ver krijgen. Daarbij kan het natuurlijk blijken, dat in een bepaald dorp de norm thans wel 8 is, doch 7 zou moeten zijn. Dan komt daar dus een verlaging tot stand. Maar precies even verklaarbaar is, dat als norm 7 gold, terwijl nu blijkt, dat het 8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten intreden. Dit één en ander is dan echter alleen het gevolg van een juistere classificatie, doch gaat geheel om buiten de verlaging van de. normen. Wel wordt overigens bij de nieuwe regeling bijv. een norm van f 13.50 verlaagd tot 12 of een norm van 10.50 tot 9.50 maar 8 niet tot 7 7 niet tot 6. Dan is er nog iets. Tot heden was voor dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseer den niet alleen het grondbedrag lager dan voor uitgetrokkenen, doch ook de kinder bijslag. Zijn er eenige kinderen, dan wordt aldus het inkomen voor de dubbel-uitge trokkenen wel belangrijk lager dan voor de uitgetrokkenen. Dit zal nu algemeen ver anderen, zooals ik het pas in Twente ver anderd heb. Ik ben dan ook van oordeel, dat de kinderbijslag voor dubbel-uitgetrokke nen of ongeorganiseerden niet lager moet gesteld worden dan voor dc uitgetrokkenen wordt bepaald. Dat zijn dus al twee middelen om de minst gesteunden tegemoet te komen. Heeft Uwe Excellentie deze maatregelen genomen zoo vroegen wij om het zoo genaamde ethische minimum te handha ven? De minister glimlachte eenigszins bitter. De waarde van liet ethisch minimum zoo antwoordde hij erken ik sociaal en moreel ten volle, maar ik kan er practisch zoo weinig mee doen. Een voorbeeld Ik zal geen namen noemen, maar bij het uit gebreid overleg, dat ik met meerderen heb gehouden, werd van uit een paar gemeen ten mij gezegd, dat het. door mij in het oog gevatte grondbedrag voor bepaalde groepen uiterst ongewenscht is omdat het ligt bene den het bestaansminimum, terwijl men in die zelfde gemeenten voor andere groepen vrijwillig en geheel buiten mij om een lager grondbedrag hanteerde. Ligt dat lagere dus niet beneden het bestaansminimum Intusschen zoo keerde onze zegsman tot zijn rustiger betoog terug heeft de kwestie van het minimum mij zeer bezig gehouden. En niet alleen mij, doch ook de afdeeling aan mijn departement, die dit on derwerp regelmatig behandelt. Het resul taat is geweest, dat in plaats van de gel dende maximum-percentages een schaal is vastgesteld met een klimmend percentage. Daarin wordt uitgegaan van twee gege vens de loonhoogte en het kindertal. Het is duidelijk, dat de nood stijgt naarmate de loonbasis lager ligt en de kinderschaar tal rijker is. Om daaraan tegemoet te komen, zullen de werkloozen met een hooger loon basis en met weinig of geen kinderen rela tief minder moeten ontvangen doch de an deren relatief meer. Ik ontveins mij niet, dat langs dezen weg nog meer dan vroeger met de behoefte wordt gerekend. Maar nu ik binnen het bedrag, dat rijk en gemeenten geven kunnen, óf de eene óf de andere me thode volgen moest, heb ik de methode ge kozen, die aan de slechtst-gesitueeerden tegemoet komt en hun uitkeering verhoogt. Verhoogd vroegen wij, en U moet verlagen om geld te winnen Toch wordt er ook verhoogd, zeide de minister met nadruk. Hier heb ik de grafi sche voorstelling. Eenerzijds de loonbedra gen, anderzijds de gezLxigrootte. Hoe meer het loon daalt en het gezin groeit, hoe meer het percent rijst tot 90 pet. toe, ook in de steden. Een zeker aantal gezinnen zal door deze schaal voortaan méér ontvangen dan totnogtoe, ondanks de steunverla ging" Ik hoop, dat U dit goed onthouden zult. Wij vroegen, of de minister het aantal van deze gezinnen kon schatten. Het antwoord luidde ontkennend want het is niet bekend, hoeveel gezinnen binnen een bepaalde gemeente vallen in een be paald hokje, dat telkens een zekere gezins grootte en een zekere loonbasis vértegen- woordigt. Zeer lage loonen en zeer groote gezimien zijn in de steden uitzondering, dat weet ik wel, zeide de minister. Er zal dus een aantal personen met goede loonbasis en klein gezin gevoelig achteruit gaan. Nie mand weet het beter dan ikzelf. Maar wie onder het hooger percentage komt te val len en bij de nieuwe schaal méér geld in handen krijgen dan thans, vóórdat mijn maatregel werkt, die is dan toch geholpen. In de groote steden, om U enkele con crete voorbeelden te noemen iemand met een loonbasis van 21 en twee kinderen ontvangt bij de tegenwoordige regeling 13.65 bij de nieuwe regeling zal hij 14.70 ontvangen. Iemand met een loon basis van 23 en een gezin van vier kin deren gaat niet achteruit. Iemand met een loonbasis van 25 en een gezin van zes kinderen klimt door de nieuwe regeling van f 17.50 tot 17.75, neeft hij acht kinderen dan maakt dit thans voor hem geen ver schil bij het nieuwe systeem klimt hij tot 18.25. Om U niet in al te veel détails binnen te leiden, laat ik de aparte kwestie van de gezinsinkomsten nu maar rusten. Overi gens zeg ik dit één en ander niet zoo besloot de minister om den indruk te wekken, alsof de komende wijziging „zoo kwaad nog niet is", ik verkeer niet in de stemming om te raillecren. Ik zeide reeds, dat een grondslag van 13.50 12 zal moeten worden. De ongehuwden-kostgan- gangers zullen hun bedrag van f 10 of 9 of 8.50 ook wel zien dalen. Wordt er bo vendien geregeld korter dan 48 uur per week in een bedrijf gewerkt, dan wordt natuurlijk ook dit in rekening gebracht. Maar dat zal ook met beleid toegepast worden aldus de minister. Waar een lan gere werktijd regel is, moet nu natuurlijk ook met het grooter aantal week-uren ge rekend worden. En als een korten tijd in een fabriek de arbeiders uit solidariteit met hun makkers korter werken en lager week loon ontvangen, om. aldus meerderen aan het werk te krijgen, dan is dat een uitzon deringsgeval, dat niet gehanteerd mag wor den alsof het den regel aang'eeft. Alles te zamen genomen vertrouw ik, dat ik gegeven de situatie zooveel doen lijk heb verzacht en dat ik menschelijk heb gehandeld. Zeebaden. Van 19 tot 26 Mei werden in het gewone bad genomen 182 zeebaden, waarvan 106 door dames en 76 door heeren en in het volksbad 36 baden, waarvan 20 door dames en 16 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 57 graden en van het water 56 gra den. De Ylismar. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Vlissing- sche Mineraalolie- en Asphalt Raffinaderij, gevestigd te Vlissingen, werd besloten over het boekjaar 1933 6 ui te keeren. Tot commissarissen werden benoemd de heeren C. A. van Woelderen en jhr. H. A. Gras- winckel. Diploma ziekenverpleging. Gisteren slaagden voor het diploma zie kenverpleging A de in het Christelijk zie kenhuis „Bethesda" opgeleide zusters J. de Klerk, J. Poppe, T. Veen en M. Gillissen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinglictl. Afscheid van den Haagschen burgemees ter, jhr. mr. dr. Bosch Ridder van Rosen thal. De Koningin Emma-kliniek op „Meer en Bosch" van de Chr. Ver. voor verpleging van lijders aan vallende ziekten is heden door minister Slotemaker de Bruine geopend. Het prov. ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum bestond Dins dag' 25 jaar de verpleegsters organiseer den een kermis voor patiënten en verple gend personeel. Installatie van den heer Warnaar als burgemeester van Hazers- woude. Burgemeester De Viugt begroet op Schiphol zijn college uit Huil. De Dietsche spelers onder leiding van Willem van der Veer vertrekken naar West-Indië voor een kunstreis. Brand bij de firma Alex Meijer te Amsterdam. Scheepvaartberïchten. Heden is hier binnengekomen het Engel- sche stoomschip „Greyfriars" van New castle met een lading steenkolen voor de gasfabriek alhier. Het Nederlandsche motorschip „Nijver dal", komende van Antwerpen, bestemd naar Londen, is gisteravond wegens motor- schade uit zee teruggekeerd, gesleept door het Nederlandsche motorschip „Grietje" en op de haven gesleept. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam aan de orde de wijziging van het ambtenarenreglement in den geest als door de regeering als wen- schelijkheid naar voren is gebracht. Gedu rende 2Vz uur hebben verschillende raads leden bezwaren ingebracht, vooral ten op zichte van het ontslag aan de huwende ambtenares, het voorgaan van gehuwde ambtenaressen in geval van ontslag van personeel en de kwestie van ontslag" bij re volutionaire gezindheid. Tegen beide eerstgenoemde onderdeelen stemden de 5 S.D.A.P.'ers en mevrouw Weijl (V.D.) en tegen het laatstbedoelde alleen de S.D.A.P. Een niet minder breedvoerige discussie ontspon zich over het voorstel om te bepa len, dat winkels in een bepaalde branche en in een bepaald, zeer beperkt deel, van de gemeente op Zondag tusschen 15 Juni en 15 September geopend zullen mogen zijn van 11 tot 3 uur, zulks in verband met het steeds drukker wordende vreemdelingen verkeer op Zondagen. Vooral ook de vraag hoe men het beste kan bevorderen, dat in die winkels, dap geen personeel aanwezig is. heeft een onderwerp van juridische en andere beschouwingen uitgemaakt. Ten slotte is het voorstel van Burg. en Weth. onveranderd aangenomen met 10 tegen. 6 stemmen, die der C.H. en A.R. Het derde voorstel, dat ook vele leden het woord deed nemen, was dat naar aanleiding van het rapport der commissie ad hoe in zake reorganisatie van het openbaar U.L.O. Vooral de door de meerderheid voorge stelde opheffing van de 5de klasse der meisjes U.L.O.-school vond bestrijding, o.a. van den wethouder van onderwijs, den heer Boasson (V.D.) Ten slotte vereenigde de raad zich zon der hoofdelijke stemming met de voorstel len tot het doen van het verzoek om ont heffing van de verplichting tot het geven van onderwijs in „lichamelijke oefening" aan die schooltot opheffing van de func tie van vakleeraar in aardrijkskunde en ge schiedenis tot het op wachtgeld stellen van de betrokken leeraren, de heeren W. de Graaf en E. Mos en van den amanuensis J, W. Hoogesteger. Het voorstel tot opheffen van de 5d© klasse is aangenomen met 9 tegen 7 stem men, die der S.D.A.P. en V.D. Ten slotte kwam na een langdurige ver gadering met gesloten deuren de benoeming- van een secretaris van het Burgerlijk Arm bestuur aan de orde. Op voorstel van mevrouw Weijl (V.D.) ia de benoeming aangehouden, omdat zij meende, dat er een oplossing is, die voor- deeliger voor de gemeente zal zijn. Secretaris Armenraad. Tot secretaris van den Armenraad te Middelburg is benoemd de heer J. M. van Linschoten te Vlissingen. Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland. De Chr. Boeren- en Tuindersbond houdt dit jaar zijn jaarvergadering te Middel burg. Woensdagavond opende de heer prof. dr< P. A. Diepenhorst de vergadering, die in de bovenzaal van de „Vergenoeging" werd ge houden, na het zingen van Ps. 33 11 en gebed, en wees er op, dat deze vergadering uitsluitend een werkvergadering was en slechts een proef, omdat dan de vergade ringen van Donderdag een ander karakter; kunnen hebben. Bij de behandeling van het jaarverslag over 1933 bleek bij informatie, dat in dat jaar 529 het netto-cijfer voor ledenwinst is geweest. Het verslag en ook de rekening zijn goedgekeurd. Aan de orde kwam de oprichting van een centraal secretariaat te Den Haag. Men heeft een secretaris noodig, die- zich geheel aan den bond kan geven, ook al zal die wel licht niet op dezelfde wijze het secretariaat kunnen waarnemen als nu mr. J. W. Goed- bloed te Goes. De crisis vraagt veel van den bond. Er is veel te confereeren en te re- presenteeren. Vandaar het voorstel van het bestuur. Voor dit alles is geld noodig en eerst moet de bestaande schuld uit den weg worden geruimd. De heer C. v. d. Heuvel heeft zich bereid verklaard de actie daar voor te leiden. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook zijn wijzigingen in de statuten aan genomen waardoor de bond zal veranderen in een federatie van afdeelingen en daar naast buitengewone leden en begunstigers. Ook is de mogelijkheid geschapen tot het afsluiten van collectieve arbeidsovereen komsten. Bezwaren zijn naar voren gebracht tegen hen, die lid zijn van den bond en daarnaast van de Z. L. M. Barak voor besmettelijke ziekten op Walcheren. Wij hebben in ons vorig nummer gemeld, dat de Kroon met vernietiging van het be sluit van Ged. Staten van Zeeland, aan het bestuur der Godshuizen te Middelburg, als nog vergunning heeft verleend tot het her bouwen van barakken voor besmettelijke ziekten. De Kroon overweegt in de eerste plaats, dat, nu de toestand op het eiland Walche ren zoodanig is, dat bij eventueel plotse ling optredende gevallen van een ernstige infectieuze ziekte aldaar nergens gelegen heid bestaat tot behoorlijke isolatie, de her bouw van de bestaande en afgekeurde ba rak noodzakelijk moet worden geacht. Wel iswaar bestaat omtrent de aansluiting van buitengemeenten aan het gasthuis te Mid delburg nog onzekerheid en beraden ver schillende gemeentebesturen zich blijk baar nog omtrent aansluiting aan een der ziekenhuizen te Vlissingen, doch de Kroon acht zulks niet van gewicht, nu in laatst genoemde gemeente nog geen barak voor lijders aan besmettelijke ziekte bestaat, terwijl het nog geheel onzeker is, of te eeniger tijd wel tot bouw van een zoodanige inrichting zal worden overgegaan. Ook de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1