1000 500 300 100 25 WOENSDAG 30 MEI EERSTE BLAD No. 125 GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINÖENIEUWS 72e Jaargang VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheiele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekjel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. litim: firma f. ÏAR DE Vftöf li., lililsM 58-60, fliisingu.Telel. ID. PisMiiini 05181 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bij vooruitbetaling Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken.. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen inventarisatie van land- en tuinbouw 1934. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter algemeene kennis, dat tusschen 14 Mei en 1 Juni vanwege de 'Ge westelijke Landbouw-Crisisorganisatie .een Algemeene inventarisatie wordt gehouden van land- en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuurlijke personen (mannelijke en vrouwelijke) als rechtsper sonen (o.m. publiekrechtelijke lichamen, vereenigingen of stichtingen, die als geor ganiseerde zijn of moeten worden aangeslo ten bij een crisis-organisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of méér. dan een schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het indienen van een aanvrage tot toelating als georganiseerde bij een gewestelijke Landbouw-Crisisorga nisatie. .„Hij, die volgens bovenstaande regelen onder de telling valt en niet vóór of op 1 Juni door een der tellers vanwege on ge westelijke organisatie is bezocht, dient zi/ch zoo spoedig mogelijk bij de Landbouw-Cri- sis-organisatie in de provincie, waarin, zijn bedrijfsgebouwen gelegen zijn, aan te mel den." Vlissingen, 30 Mei 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREH. De Secretaris, F. BISSCH03?. MOOI TOCHTJE OVER DE ZEEUWSCHE WATEREN. Krachtige samenwerking tvasschen het provinciaal bestuur en <de Ver een iging voor Vreemdelingenver keer. Het zal wellicht nog steeds niet tot iede- Ten Zeeuw zijn doorgedrongen, van welk een groot belang het bevorderen van het vreemdelingenverkeer is voor do geheele provincie, voor de inwoners er vaia direct of indirect. Toe te juichen is het .zeker, dat het college van Ged. Staten dit wel inziet en op o.i. practische wijze ztfn medewer king tracht te verleenen om het de vreem delingen aangenaam te maken en afwisse ling te bieden. Het plan om in den loop van diszen zomer een proef te nemen met een boottocht over de Zeeuwsche wateren, is uitgegaan van dat college en om dit plan nader t« toetsen aan een practische uitvoerbaarheid, had het college Maandag jl. een pr-oefvaart ge organiseerd van Vlissingen, 'langs Middel burg en Veere en vandaar naar Zierikzee en „buitenom" terug. Te Vlissingen kwam een deel der genoo- digden aan boord bij den steiger aan den Koningsweg, doch velen wachtten te Middelburg aan de Loskado de komst van het nieuwe motorschip „de Oosterschelde" van den provincialen stoom.bootdienst af. Toen de boot zich van Middelburg in be weging stelde, waren aan boord als gast- heeren de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten, de 'heeren rar. R. M. van Dusseldorp en mr. J. 'H. M. Stieger, de griffier der Staten, dr. B. L. H. Tellegen, de chef van de vierde -afdeeling de heer A. J. van Lujjk. Van de bootdiensten waren de directeuren van den Wester- en den Oosterscheldedienst, de heeren G. J. de Jonge en P. de Bruijne,, de inspecteur, de keer J. J, p. Geldof en verschillende leden van den état-major van beide diensten pre sent. Van de gasten noemei.1 wij den heer R. H. Arntzenius, directeur v?an het Nederlandsen Loodswezen, de burgmeesters van Vlis singen en Goes, de heeren C. A. van Woel- dcren en G. A. Hajenihis en vertegenwoor digers van de Vereenigingen voor Vreem delingenverkeer te Vlïssingen, Middelburg, Goes, Breskens, TVer Neuzen, Domburg, ^Zoutelande, Vrouwepolder, Koudekerke en Oostkapelle, terwijl Kater te Zierikzee ook de V.V. aldaar zich aansloot. Het was ook vexor ons een aangename herinnering aan den tijd van voor 14 Mei •'■923, toen de dienst. MiddelburgZierikzee n°g geheel per boot werd uitgeoefend en die naar Schouwen gingen van uit Wal cheren ook het kj&naaltochtje naar Veere haakten, dat reeds van bovenaf de boot cen hiooi gezicht biedt over de dijken heen op dö landerijen van Zeeland's tuin. Maar spoedig verheft zich ook de massale kerk yan' het oude Markiezaat Veere met er achter de spits van den stadhuistoren als of e'lie tot de kerk behoorde, voor het oog der tochtgenooten. Van uit de sluizen kan meüi tijdens hét schutten het mooie stads beeld van Veere verder aanschouwen en als ook daar eventueel nog passagiers aan boprd zijn gekomen, gaat het verder voor bij-den Campveerschen Toren op de Zuid- vliet af en dus is men in het vaarwater tusschen Zuid- en Noord-Beveland. Men kan zich nu verlustigen in het fraaie land- sichap dezer beide eilanden met de typische torentjes van verschillende der dorpen als evenveel bakens, dat daar het hart klopt yan den landbouw en de veeteelt van de eilanden. De steigers van Kortgene en Wolphaarts- dijksche Veer, nu de beginpunten van den gewonen bootdienst op Zierikzee, zullen op deze pleiziertochten niet worden aange daan. Ditmaal voer de boot ook den steiger bij Katsche veer voorbij, omdat men wist, dat er geen gasten meer stonden te wach ten, maar in de toekomst zal hier aan uit Goes of elders van Zuid-Beveland komen den gaarne gelegenheid gegeven worden, zich voor de verdere reis in te schepen. Die reis gaat daarna de Oosterschelde over met het steeds op grooter afstand uit het zicht verdwijnende land van de beide Bevelanden, een zicht in de verte op Tho- len, maar steeds naderde den gropte to ren van Zierikzee, waarbij zich spoedig de andere hooge gebouwen voegen. Dit alles nog voor men het havenkanaal inzwaait. Maar dit kanaal invarende komt de oude tweede stad van Zeeland geheel te zien en meert de boot spoedig aan de ponton, die het aanleggen aldaar zoo veel vergemakke lijkt heeft. De boot zelve dient ook met een enkel woord beschreven te worden, en dan is te prijzen de comfortabele inrichting, de heer lijke zitjes op het dek, op het bovendek en in de kajuit. Ook op het bovendek is voor een goede beschutting op een groot deel zorg gedragen. De boot maakt een zeer so- lieden indruk en behalve het personeel van den eigenlijken dienst, zette ook de hof meester alles in het werk om door nette be diening en goede consumptie het de reizi gers zoo aangenaam mogelijk te maken. Dit was ook het geval bij den koffiemaal tijd, die met andere verfrissching in den loop van den dag zijn aangeboden namens de provincie. Bij aankomst te Zierikzee heeft de heer Gerritsen, namens de V.V. aldaar het ge zelschap verwelkomd, terwijl van het hotel Smalheer de nationale driekleur allen een welkom op Schouwen toeriep. Een wandeling door een deel van de stad met zijn indrukwekkende oude poorten, en gevels, bracht allen naar Concordia, waar V.V. haar informatiebureau heeft ge vestigd en waar de bekende Schouwsche eitjes de meesten goed smaakten bij een glas morgenwijn. De bedoeling is ook op de tochten met betalende passagiers ongeveer vijf kwartier te Zierikzee te vertoeven, opdat zij een in druk van de interessante stad kunnen kra gen. Precies te twee uur werden en zullen ook in de toekomst de touwen weer los gegooid worden en zette de „Oosterschelde" zich weer in beweging het havenkanaal uit en toen door de Roompot naar de Noordzee. In de Roompot krijgt men het zicht op Noord-Beveland en kan men o.a. de plaats van den jongsten dijkval waarnemen. Kort daarop komen de duinen van dit eiland in het zicht en is het wellicht ook voor vele Zeeuwen een openbaring, dat men ook daar over een vrij breede duinenrij beschikt, al is zij niet te vergelijken bij die van Schou wen, die men nog aan de horizon kan zien liggen. Men nadert nu den ingang van het Veer- sche Gat en ziet Veere weer op den achter grond, zelf koersende in de richting van Walcheren, waar op eenigen afstand eerst Vrouwenpolder, dan Oranjezon, en dan Domburg wordt gezien. Tc Domburg had men de attentie met de vlag. die bij het badpaviljoen staat, te salueeren, wat van boord af werd beantwoord. De route van de boot is nu zoo, dat men steeds dichter bij de kust komt, en daar door gelegenheid krijgt den beschermer van Walcheren, den Westkapelschen Zeedijk van die kant eens rustig te bewonderen en dan te genieten van het zicht op de duinen tot Vlissingen toe, met de torentjes er ach ter, de villa's er op en de vele tentjes hier en daar er voor. Voor vreemdeling en inwo ner is een tocht langs Walcheren buitenom onvergetelijk. Te half zes meerde de boot aan de ponton in dc buitenhaven te Vlis singen. Uit dit alles zal wel reeds gebleken zijn, dat wij gaarne zoowel aan de inwoners van Zeeland als aan alle zoo welkome vreem delingen een tochtje als Maandag gemaakt is, aanbevelen. Voor het werven van deelnemers onder de vreemdelingen zijn de bureaux der V.V.'s in de eerste plaats aangewezen. Het was dan ook te begrijpen, dat bij 'n conferentie, die tijdens de vaart in de Zandkreek gehouden is, door den Commis saris der Koningin, in zijn welkomstwoord dank is gebracht aan allen, die aan de roepstem van Ged. Staten hadden gehoor gegeven. Spr. zeide, dat hij in werkelijkheid gastheer is als hoofd der provincie, maar zich toch meer gast gevoelt, omdat het initiatief is uitgegaan van een werkcom- missie uit het college. Spr. zou aan deze tochten het motto willen geven „Komt en ziet". Komt zien onze keurige boot, met haar salons en goede dekken, het land schap, de vèrgezichten, de luchteffecten, de mooie kustlijn met de duinen. Vertelt over de tochten, schrijft er over, ook in uw fol ders. De provincie organiseert deze tochten niet om er winst mede te behalen, het eigenlijke doel is bevordering van het vreemdelingenverkeer. Spr. hoopt, dat de commissie een goed inzicht heeft gehad en velen van deze reizen zuüen gebruik maken. Spr. zeide, dat men o.a. reeds ver schillende dagen heeft genoemd als het meest gewenscht voor deze tochten, dat er ook andere vragen naar voren zijn geko men en dat men nu bijeen is om te trachten dezes daarover inlichtingen te verkrijgen. De heer mr. Van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, zeide, dat bij de proefvaart van deze boot hij en de heer Stieger het plan opvatten, buitenom terug te gaan. Dit is gelukt en daardoor is het plan voor deze pleiziertochten gerijpt. De provincie wil de risico op zich nemen van de vaarten en daardoor ook iets doen in het belang van het vreemdelingenverkeer. Ook de vraag of de af vaarttijden zooal^.nu geschikt zijn, is naar voren gekomen. Algemeen bleek men die tijden goed te vinden, over den meest geschikten dag ontspon zich eenige discussie, maar ten slotte was men het algemeen eens, dat dit jaar gedurende Juli en Augustus des Maandags een tocht gemaakt zou kunnen worden, als verlenging o.a. van een week end te Middelburg, Vlissingen of Goes. De kosten van de reis zullen van af Vlissingen of Middelburg* 2.50 bedragen, van Katsche Veer of Zierikzee 5 en tegen matig tarief kan aan boord worden ge luncht. Auto's en fietsen kunnen tegen een matig tarief worden medegenomen, de auto's van Vlissingen uit na voorafgaande waarschuwing en van Middelburg niet makkelijk. De V.V.'s namen op zich een bijzonderen folder voor dit doel uit te geven, waarop de tocht wordt aangekondigd en benoemde een commissie van uitvoering van dit plan, zulks in afwachting van de in voorberei ding zijnde oprichting van een provinciale organisatie. De burgemeester van Vlissingen sprak aan het einde der conferentie dank namens allen tot Ged. Staten voor het nemen van dit z.i. voor Zeeland belangrijke initiatief. Aan het einde van den tocht, toen de haven van Vlissingen weer bereikt was, heeft dc voorzitter van V.V. te Middelburg, dc heer mr. J. Moolenburgh, namens de dame en de heeren, die aan den tocht deel namen, Ged. Staten hartelijk dank ge bracht voor het groote genot daarmede aan hen allen verschaft en voor de gulle ont vangst aan boord. KAMEROVERZICHT eerste kamel. Vergadering van Dinsdagavond. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming worden verschillende wetsontwerpen aangenomen Wijziging van de wet houdende regeling van de samenstelling cn bevoegdheid van den Raad van State wijziging van de voorschriften betreffende den burgerlijken stand naturalisatie van K. Berger en 20 anderennaturalisatie van A. Aikens en 19 anderen. Bij het wetsontwerp voorschrift voor do vergadering van houders van uitgegeven schuldbrieven aan toonder verklaart de heer Droogleever Fortuyn te hopen dat het wetsontwerp in een gevoelde leemte zal voorzien. Naar sprekers indruk heeft men met het oog op bepaalde gevallen het aan hangige ontwerp voorgesteld, terwijl niet voldoende de algemeene lijn in het oog ge houden werd, speciaal wat betreft de rege ling van obligaties onder trustverband. Spreker wil door een nouvelle aan de ernstige leemte tegemoet gekomen zien, waardoor ook nieuwe obligatiehouders on der de wet zullen kojnen .te yallen, De minister van justitie zegt dat het wetsontwerp bedoelt te zijn een noodrege- ling, die voor uitbreiding vatbaar is. Spre ker wil eerst even de praktijk der wet af wachten. Hij zal niet weifelen bij gebleken leemten verder te gaan. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming* aangenomen, waarna de vergadering te 9 uur verdaagd wordt tot hedenochtend 11 uur. Verzwegen vermogens. Voor Walcheren en .Noord-Beveland met uitzondering van de gemeente Middel burg, waarvoor de cijfers reeds werden ge publiceerd, hebben zich in totaal 542 per sonen aangemeld om, gebruik makende van de daartoe door den minister van financiën geboden gelegenheid, straffeloos hunne aangiften voor de belastingen naar inko men en vermogen te verbeteren. Het aldus nader aangegeven inkomen en vermogen bedraagt voor het belastingjaar 1933/34 resp. 115.393 en 2.600.6000 voor het jaar 1932/33 resp. 112.945 en 2.545.000 en voor het jaar 1931/32 resp. 106.672 en 2.508.600. Aangenomen kan o.i. worden dat door deze nieuwe aangifte ongeveer 50.000 aan den fiscus zal toekomen. Stoomtram Walcheren. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de stoom tram „Walcheren" werd als commissaris herkozen de heer C. A. van Woelderen. Wegens bedanken van den heer H. P. baron van der Borch tot Verwolde werd de heer jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bur gemeester van Westkapelle, tot commissa ris gekozen. Bij de rondvraag werd door een der aan deelhouders de vraag gesteld of, gezien de ongunstige financieele resultaten over 1933 de uitloting van obligaties niet tijdelijk moet worden stopgezet. Het college van commissarissen erkende dat hiertoe aanleiding kan bestaan in ver band met het thans aangenomen wetsont werp zullen commissarissen een voorstel dienaangaande voor 1 September a.s. over wegen. Algemeen Afdeelïngs Ziekenfonds Walcheren. Gisteravond hield het Algemeen Afdee- lings Ziekenfonds Walcheren onder voorzit terschap van den heer dr. A. Staverman haar jaarvergadering. Door den secretaris, den heer A. J. van Ockenburg, werd het jaarverslag over 1933 uitgebracht, waaraan het volgende is ont leend Ondanks de zeer benarde tijdsomstandig heden is het jaar 1933 geen slecht jaar ge weest voor het fonds. Wel is zeer goed merkbaar dat de financieele draagkracht van een groot deel onzer leden achteruit loopt. Vooral de gezinnen waarin langdu rige werkloosheid heerscht hebben met moeilijkheden te kampen. Het eerste symp toom hiervan was dat leden, welke nimmer met de betaling achter waren geweest, den bode van tijd tot tijd onverrichter zake heen zonden, waardoor de achterstand in beta ling grootere afmetingen aannam en ge vaar voor royement dreigde. Als gevolg van deze teekenen besloot ons bestuur maatregelen in voorbereiding te nemen die 't de gezinnen waarin de groot ste moeilijkheden voorkwamen wat gemak kelijker konden maken. Besloten werd een beroep te doen op al len die tot het fonds in eenigerlei dienst verband stonden om vrijwillig een deel van het vastgestelde honorarium af te staan en op deze wijze een „crisispot" te stichten. Het stemt tot groote voldoening dat wij hier kunnen mededeelen dat allen op wie een beroep werd gedaan onmiddellijk be reid waren ons te helpen. Zoodra vast stond dat wij over een zeker bedrag konden beschikken, besloot 't be stuur een commissie samen te stellen met de opdracht een regeling te ontwerpen. Op verzoek van ons bestuur namen de volgende heeren zitting in deze commissie dr. J. P. Vermaas, voorzitter, T. J. C. van Aartsen, E. Andriessen, A. J. Buisman, A. Cornelissen, dr. J. C. Huijsman, A. J. van Ockenburg. Aan deze commissie werd toe gevoegd a.s secretaris de heer J. de Meij. In een viertal vergaderingen werd een regeling ontworpen en de binnengekomen aavragen behandeld. Ons bestuur had tot de commissie het verzoek gericht bij de toewijzing der aan vragen en bij het vaststellen van het be drag der korting, rekening te willen houden met het beschikbare bedrag ogdat niet mid- De Nederiands'che zuivere palm- ën 15cts. olijfolie zeep van. den in 't jaar bij gebrek aan fondsen de korting zou moeten worden stopgezet. De commissie kweet zich op lofwaardige wijze van haar taak en stelde het bestuur voor de korting* te bepalen op 0.10 per week voor de volwassen leden. Waar het ons bestuur bleek dat de commissie zeer nauwgezet rekening had gehouden met de financieele draagkracht van den „crisispot" konden wij tot onze groote voldoening de voorstellen der commissie ongewijzigd aan vaarden. Een woord van dank aan alle commissieleden voor het zeer omvangrijke werk wat door hen werd verricht, is hier zeker op zijn plaats. Naast dit zoo juist gememoreerde be langrijke feit had in 1933 voor ons fonds nog een gewichtige gebeurtenis plaats. Door. de reorganisatie der ziekenhuisverpleging, waarbij door de gemeente voor Vlissingsche leden de geheele klinische hulp zou worden betaald en door ons de vollege Röntgenolo- gische behandeling, moest afgewacht wor den hoe deze regeling zou werken. Hoewei één jaar een vi'ij korte tijd is om een volle dig oordeel te vormen, kunnen wij toch zeg gen dat deze regeling tot ons genoegen ge werkt heeft. Als gevolg van deze reorganisatie verze kerde het gemeentebestuur de vastbedeel- den van Maatschappelijk Hulpbetoon bij ons fonds, waardoor deze groep evenals onze andere verzekerden de vrije artsen en apothekerskeuze kreeg. Dat dit op prijs gesteld werd moge hieruit blijken dat deze bedeelden thans verdeeld zijn over alle huisartsen en apothekers te Vlissingen, zoodat inderdaad van deze vrije keuze in den ruimsten zin des woords gebruik is gemaakt. Onze gewoonte getrouw maken wij ook nu weer in dit verslag melding van de voor uitzichten van de Ziekenfondswet. Het wil ons toeschijnen dat de geruchten over de tot stand koming dezer wet nu wat vaste- ren vorm hebben aangenomen dan sinds lang het geval was. In hoeverre de zieken fondsen met deze wet gebaat zullen zijn, zal moeten worden afgewacht. In de samenstelling van het bestuur kwam dit jaar geen verandering. Het be stuur vergaderde zoo dikwijls zulks noodig bleek. Het personeel verrichtte zijn werk tot onze volle tevredenheid voor zoover het de boden betreft kan geconstateerd worden dat het werk wat lastiger is geworden, doordat velen onzer leden trager betalen dan vorige jaren. Gaarne willen wij onze leden nog eens opwekken zoo trouw moge lijk te betalen, dit maakt het werk gemak kelijker voor onze boden, die dan niet voor de tweede maal terug behoeven te komen. Ook nu weer in 1933 is 't ledental in alle onderafdeelingen gestegen, weinig minder zelfs hier en daar dan in de meest voor spoedige jaren. Door deze toename is het aantal zielen aangesloten bij ons fonds de 20.000 overschreden, zoodat onze voorspel ling in het jaarverslag over 1932 volkomen bewaarheid is. De cijfers van Nieuw- en Sint Joosland komen in dit jaarverslag voor het eerst voor, daar in Mei 1933 dit onderdeel is op gericht. Zonder al te veel moeite, krachtig geholpen do:or den huisarts ter plaatse, dr. A. J. de Weerd, slaagden wij er in de ver- eischte 100 volwassen leden, het minimum voor de oprichting van een onderafdeeling, bijeen te krijgen. Hieruit blijkt weer eens, dat wanneer op de juiste manier gewerkt wordt, het vrijwel overal mogelijk is ons Ziekenfonds er in te brengen. Het aantal leden van het onderdeel Nieuw- en St. Joosland bedroeg bij de op richting volwassenen 166, kinderen 80. In de verschillende onderdeelen bedroeg- het ledental Arnemuiden S volwassenen j 1932 1068, 1933 1107, meer 39 kinderen 1032 519, 1933 576, meer 57. Serooskerke volwassenen1932 369, 1933 390, meer 21 kinderen 1932 236, 1933 24.4, meer 8.,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1