500 300 25 DINSDAG MJESI 1 EERSTE BLAD No. 124 72e Jaargang 1934' Uitgave: Firma F. VAi DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. IS. Postrekening 66287 Vorschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINOENIEÜWS DÖBBELMAN SPORT VLISSINCSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ci Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen uiii ■■■luiirutwniWBBa— De Nederlandsche Scheldevlucht 1934. Een kostbare trophee geschonken. Geen snelheidswedstrijd. De Zeeuwsche vereeniging voor Lucht vaart zal voortaan ieder jaar een vliegwed strijd organiseeren om een trophee, ge naamd „de Zilveren Scheldemeeuw". Deze trophee is geschonken door tien „stichters" van den prijs, allen bestuursleden der ver- eeniging, met aan het hoofd haar bescherm heer, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland. Zij bestaat uit een groote massief zilveren meeuw in neerstrijkende houding staande op een blok zwartgroen marmer. Op dit zeskantige voetstuk zijn zilveren platen aangebracht, in een daarvan zijn de namen der stichters gegraveerd en de andere vijf zijn bestemd voor de namen der jaarwin naars. De Zilveren Scheldemeeuw moet drie achtereenvolgende malen, of vijf ma len totaal, door denzelfden deelnemer ge wonnen worden, om in zijn eigendom over te gaan. Aan den vliegwedstrijd kan worden deel genomen door Nederlandsche vliegers met sportvliegtuigen van ten hoogste vier per sonen. De Nederlandsche Scheldevlucht is geen snelheidswedstrijd, doch een nauwkeurig- heids-navigatievlucht, waarbij de (telken- jarc te veranderen) route boven Zeeland het zwaartepunt vormt. De deelnemers ontvangen tijdig tevoren een eenvoudige schets der voor 1934 te vliegen route. Deze schets dient als aanwij zing, niet als navigatiekaart. Op grond van deze eenige dagen tevoren in hun bezit zijn de routekaart en van de op het oogenblik van den start beschikbare meteorologische gegevens, moeten de deelnemers, voor zij te Vlissingen starten voor de rondvlucht bo ven Zeeland aan de jury opgeven hoeveel minuten na den start zij denken in Haam stede te zullen landen en hoeveel minuten na het vertrek uit Haamstede zij wederom aan de finish op het vliegveld Vlissingen zullen landen. Op grond hiervan worden in hoofdzaak hunne prestaties beoordeeld. Ongeveer langs de buitenste grenzen der bebouwde kommen van eer tiental als ob servatie-hoekpunten tevoren aangegeven steden en dorpen moeten telkenmale drie linksche cirkels gevlogen worden. Voor 1934 bestaat de Scheldevlucht uit een gedeelte VlissingenHaamstede en een gedeelte Haamstede-Vlissingen. De tus- schengelegen observatie-hoekpunten zijn voor de route VlissingenHaamstede Oostburg, Terneuzen, Axel, Hulst, Tholen en Zierikzee. Voor de rorce Haamstede VlissingenKortg'eno, Goes, Veere en Westkapelle. Zij, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, kunnen een inschrijfformulier aanvragen bij den secretari i van de Zeeuw sche Vereeniging var Luchtvaart, ir. F. A. Holleman, Werf, Veere. N.V. Stoomtram Walcheren te Vlissingen. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Stoomtram Walcheren te Vlissingen, is het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ont kenen Het eindresultaat is, ondanks de inge voerde bezuinigingen over 1933 hoogst on gunstig, daar de sterke vermindering der inkomsten niet door bezuinigingen vol doende kon worden opgevangen. He 5 locomotieven legden 106.667 K.M. of gemiddeld 292 K.M. per dag de 9 autobussen 190.204 K.M. of per dag ge middeld 521 K.M. Het pensioenfonds steeg van 70.001 tot f 72.785, en over 1933 zal er 1500 in borden gestort. He vernieuwingsfondsen voor weg en Werken en voor materieel stegen tot resp. f 182.104 en 85.287, en zal er over 1933 resp 4765 en 3108 aan worden toege- -voegd. Het buitengewoon vernieuwings fonds steeg tot 4417. He gevolgen van de economische'crisis eh ook het nog steeds in meerdere mate gebruik maken van motorvoertuigen zoo- Wel voor personen als voor goederen, deden zich gedurende het verslagjaar in nog ster tere mate gevoelen dan in 1932. Het ver- Voer van reizigers, goederen en vee, ook Van suikerbieten, liep wederom belangrijk achteruit. Hoor het zgn. taxibedrijf op nagenoeg alle plaatsen in het verkeersgebied der N.V., het vervoer van personen door vrachtauto's, het hebben van eigen wagens en het steeds toenemend gebruik van het rijwiel als gevolg van de verbetering van de wegen en maken van rijwielpaden, werd een groot aantal reizigers aan de diensten onttrokken. Op maatregelen van overheidswege waar door meer gelijkheid komt in de. exploita tie-voorwaarden van de tramwegen en het particuliere personen- en vrachtautover- voer, werd te vergeefs gewacht. De zeer lage vergoedingen, waarvoor vervoer moet worden bewerkstelligd, waren mede oorzaak van de buitengewoon ongun stige resultaten. Door overlijden en vrijwil lige ontslagname ontvielen twee personen aan den dienst, die niet zijn vervangen. Vervoerd zijn ruim 8.6 millioen K.G. sui kerbieten tegen 11 millioen in 1932 en 5.6 millioen in 1931. Het vervoér per autobus bleef op de lijn MiddelburgDomburg ook dit jaar weder achter bij het vorige. Een proef, genomen om in het zomerseizoen des Zondags eenige autobusritten Middelburg - Zuotelande v.v. te doen rijden, kon door het weinig gebruik dat van die diensten gemaakt werd, als niet geslaagd worden beschouwd. De tram vervoerde per dag gemiddeld 220 reizigers met een opbrengst van 54.25, de gemiddelde opbrengst per reizi ger alzoo 0.24% tegen 0.23% in 1931 en 1932. De totaal ontvangsten waren 56272.27, de exploitatieuitgaven ruim 108 daarvan of 61259.83, alzoo nadee- lig saldo 4987.56, waarbij komt aan be taalde rente en afgeloste obligaties 11770.31, totaal dus 16757.87. De ontvangsten der autobusdiensten be droegen MiddelburgDomburg voor 79558 reizigers, bagage en abonnementen, extra-ritten enz. 33210.40% lijn Middel burgWestkapelle.: 18838 reizigers enz. 5641.80, totaal 38852.20%. De uitgaven waren 36199.09, alzoo een saldo van 4240.21%, welk bedrag voor afschrijving op autobussen en vrachtauto's wordt be stemd. Het totaal verlies bedraagt met de bo vengenoemde toevoegingen aan verschillen de fondsen totaal 26.132.07, het saldo ver lies over vorige jaren 62895.56, maakt 87.027.63. De winst- en verliesrekening wijst aan in debet Saldo Ao Po 62895.56 alge- meene dienst 15146.26; tractie 17182.70; mouvement ƒ6564.58; werkplaats 9548.21; lijn en telefoon 12523.30 onderhoud ge bouwen 294.77 afschrijving autobussen en vrachtauto's 4240.21 renterekening 8770.31 aflossing 5 obligatieleening 3906 2000 idem 1918 1000 pensioen en vernieuwingsfondsen 9374.20. In credit personenvervoer 19802.22 goederenvervoer 23424.01 abonnementen 1412.20 postvervoer 2950 buitenge wone ontvangsten 4879.76 militair ver voer 59.22 pachtsommen overhoeken enz. 2069.35 huishuren 1675.52 ex ploitatie autobussen 4240.21 voor het saldo 89.027.63. De balans wijst aan in creditaandeelen kapitaal 250.000 rente voorschot rijk 245.019 5 leening 1906 46.000 te betalen coupons 966 crediteuren 5689 vernieuwingsfonds weg en werken 186.959 rollend materieel 88.396 on afgehaalde dividenden 177 afschrijvings rekening van afgeloste 4 obligatiën 1904 250.000 idem 5 1906 54.000 idem 1918 15.000 afschrijvingsrekening autobussen en vrachtauto's 29.203 pen sioenfonds 74285 buitengewoon vernieu wingsfonds 4417 reservefonds 943 af lossingsrekening renteloos voorschot van het rijk 4980. In debetwaarborgfonds provincie Zee land 11.000 idem bij het rijk 1024 terreinen 158.149 tramweg- en kunst werken 446.195 gebouwen 125.307 locomotieven 56.597 rijtuigen en wagens 98.849 autobussen en vrachtauto's 93.330 telefoon 8773 vast materiaal 31,881 meubilair 1533 debiteuren 7555 kas en kassiers 4938 magazijn 10.456 effecten van de vernieuwings fondsen 99.457 idem van het pensioen fonds 11.963 winst- en verliesrekening voor het saldo 89.027. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven 1 behanger, 34 grond werkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 8 metselaars, 15 opperlieden, 8 schilders, 3 stucadoors, 61 timmerlieden, 4 ververs, 1 betonwerker, 2 opzichters, 2 mach.-houtbewerkers, 5 meubelmakers, 4 politoerders, 2 stoffeerders, 1 kleermaker, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 430 metaalbe werkers, 6 bierbottelaars/drankbereiders, 10 brood/banketbakkers, 1 kok, 1 aide, 3 sla gers, 1 tuinman, 7 magazijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 1 be steller, 5 chauffeurs, 7 kellners, 22 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 31 transportarbeiders, 17 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouw.), 3 teekenaars, 2 musici, 2 onderwijzers (w.o. 1 vrouw.), 3 winkeljuffrouwen. 1 huishoud ster, 13 dienstboden, 2 werksters, 23 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 94 losse arbei ders. Totaal 860 ingeschrevenen, waarvan 132 in de werkverschaffing. Vorige week 878 personen. Alzoo een vermindering van 18 werkzoekenden. Jaarverslag Comité van Actie inzake kolenprijzen „Walcheren". Aan het jaarverslag loopende van 15 Juni 1933 tot en met 31 Mei 1934 is het volgen de ontleend Begin Juni 1933 werden de Kolenbpnden en Coöperaties verontrust door een schrij ven van de Prijzencommissie voor Walche ren, waarin de bekende bepalingen voor kwamen, die een ernstige bedreiging vorm den voor de taak en het bestaansrecht dier organisaties. Deze aanslag op de vrijheid onzer orga nisaties was voor het bestuur van de Ring van Kolenvereenigingen, rl. de heeren J. Stoel te Westkapelle, J. Jobse te Aagte- kerke en P. Janse te Biggekcrke, aanlei ding, pogingen in het werk te stellen om, evenals dit reeds in Noord- en Zuid-Beve land was geschied, allen op te roepen tot een gemeenschappelijk verweer. Op het alarmsein van deze drie genoem de personen volgde een vergadering op 15 Juni in het Militair Tehuis te Middelburg gehouden. Alle kolenbonden en coöperaties hadden dit sein begrepen, want zonder uit zondering waren alle besturen aanwezig. De waarnemend-voorzitter, de heer J. Jobse, sprak daarover in zijn openingswoord groo te vreugde uit, en hoopte ds-Mjjvende sa menwerking zou ontstaan tot afweer van de aanvallen der georganiseerde kolenhan del. De heer Van Oorschot uit Vlissingen leidde de besprekingen in, waarna een zeer geanimeerde gedachtenwisseling plaats vond. De zin der discussies was doortrok ken van denzelfden geest, n.l. verzet bieden en wel zoo krachtig mogelijk. Een comité werd benoemd, welke tot taak kreeg onze tegenstand voor te bereiden. In dit comité kregen zitting de heeren J. Jobse, Aagte- kerke L. P. van Oorschot, Vlissingen J. Stoel, Westkapelle A. Witte, Middelburg A. Roos, Vlissingen L. Duvekot, Vrouwe polder P. Janse. Biggekerke L. Melse, Serooskerke en M. Joosse, Nieuwland. De eerste werd tot voorzitter, de tweede tot secretaris-pennigmeester benoemd. In den loop van dit eerste vereenigings- jaar kwam de heer Joosse te overlijden, in wiens plaats tot aan de algemeene verga dering de heer P. Meliefste zitting nam. De heer Joosse, wiens nagedachtenis wij in dit verslag willen eeren, was een man als met hart en ziel onze actie steunde, en hem wil len wij allen als een voorbeeld stellen, om dat in hem leefde de groote liefde voor onze zaak, de drang om voor onze Walchersche bevolking zegenrijk werk te verrichten. Van ons comité ging het initiatief uit om te komen tot samenwerking met de in Zee land bestaande comité's. Deze samenwer king kwam tot stand in een te Goes gehou den vergadering op 29 Augustus 1933. Daardoor toch kwam er meer eenheid in den strijd, werd het werk der comité's zeer zeker verlicht. Dat de huisbrandcommissie uit de Kolen- conventie is ontbonden, danken wij mede aan de sterke hulp van onze bevriende or ganisaties, zooals „De Handelskamer" en het Centraal Bureau uit het Ned. Land- bouwcomité. Gaarne zouden wij aan U voorleggen het groote financieeie voordeel voor onze Wal chersche bevolking bereikt. Daarvoor ont breken ons de juiste gegevens. Nemen wij echter de leveringen in 1932 als basis, dan blijkt uit de in ons bezit zijnde gegevens een levering van 11.000 ton brandstoffen. Waar de prijs waarvoor de bonden leverden gemiddeld 3 per ton lager was als de voorgeschreven prijs der handelaren, dan becijferen wij een voordeel van 11000 X 3 is 33.000. In werkelijkheid is het echter meer, daar de leveringen voor 19331934 hooger waren. Als de handelaren dezen strijd eens ge wonnen hadden, en wij die hadden verloren, dan had onze Walchersche bevolking zeer minimaal berekend 33.000- meer moeten betalen voor de brandstoffen. Nu de huisbrandcommissie is ontbonden, en de eerste aanval afgeslagen, mogen wij ons niet in slaap laten wiegen, doch er re kening mee houden dat de pogingen van die zijde worden herhaald. Uit het financieel verslag blijkt dat de inkomsten en uitgaven 186.16 bedroegen met een voordeelig" saldo \_ar. jf 42.03* De nie"üwe: .Schooi iGeicHzoe p Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" aan de Park kade te Rotterdam. De Gooische tram ontspoort in de oude Vestingpoort te Naarden. De bekende marktkoopman „Professor Cocadorus" op het Amstelveld te Amsterdam. Hij is gisteren overleden. Truus van Aalten, de jonge Nederlandsche filmster, vertrekt na haar verblijf in Ne derland naar Weenen, waar zij in eenige groote films zal optreden. Springcon cours in Den Haag. Luchtbeschermiiigs- oefeningen te Zaltbommel. De nieuwe bad- en zweminrichting aan de IJzeren Vrouw, te 's-Bosch. Roode Kruis oefe ningen te Enkhuizen. PvOeiwedstrijden voor studenten te Alphen. Kattenten toonstelling te Scheveningen. MIDDELBURG Tentoonstelling ambachtsschool. In hét schoolgebouw van de ambachts school te Middelburg wordt morgen van 1012 en van 24 uur een tentoonstelling gehouden van proefwerk van teekeningen. Moord te Middelburg. De mishandeling Zondagavond gepleegd op de 48-jarige weduwe ConollyKlaassen is tot een moord geworden, want de vrouw, die des nachts een operatie had ondergaan is gisterenavond om 7 uur aan de haar toe gebrachte verwondingen in het Gasthuis overleden. De aangehouden 52-jarige caféhouder C. J. M. had ook gisteren doorloopend ont kend de vrouw met het nog in een der won den aangetroffen dolkmes te hebben gesto ken, maar toen hij gisteravond na het over lijden van het slachtoffer opnieuw gehoord werd, bekende hij den misdaad te hebben gepleegd. De schede van het mes, waarnaar gister door de politie gezocht werd, had de man in zijn café in de W.C. weg geworpen. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen en heden zou dr. Hulst uit Leiden sectie verrichten. M. blijft natuurlijk in verzekering en zal daarna aan de justitie worden voorgeleid. BIERVLIET Hoofd R. Kath. Jongensschool. De heer A. Spinnewijn, wachtgelder te Biervliet, is benoemd tot hoofd van de R. Kath. jongensschool te Hoofdplaat. ZU1DZANDE Maatschappij van ooft- en tuinbouw. In de te Zuidzande gehouden algemeene vergadering van de Maatschappij tot be vordering van ooft- en tuinbouw in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, werd besloten 600 aan prijzen beschikbaar te stellen voor de in September te houden tentoon stelling, aan welke tentoonstelling een be zoek ral worden gebracht door H. K. H. Prinses Juliana. AXEL Stoomtramdicnst opgeheven. De personendienst op de lijn AxelDrie- schouwenMoerbeke (België) van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij wordt met ingang van 1 Juni a.s. opgeheven. De goederentreinen blijven loopen op dit baan vak. KERK- EN SCH001NIEUWS Afscheid dr. J. B. Bakhuizen van den Brink Wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft Zondagavond dr. J. N. Bakhuizen van den Brink afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Kralingen. De kerk aan de Hoflaan was bij deze ge legenheid overvol. Alvorens zijn predikatie aan te vangen, heeft dr. Bakhuizen van den Brink eenige persoonlijke woorden gespro ken Daarna hield hij een predikatie over 2 Corinthe 5 18. Na den dienst heeft ds. Pott als voorzit ter van den kerkeraad namens, kerkeraad en gemeente eenige hartelijke woorden ge sproken. Hij besloot met dr. Bakhuizen en zijn gezin Gods zegen toe te wenschen, waarna de gemeente dezen toezong Psalm 121 4. Nadat dr. Bakhuizen van den Brink ds. Pott en de gemeente had dank gezegd, werd de dienst met het uitspreken van den ze gen gesloten. Chr. Nationaal Zendngsfeest. Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons plaats voor het volgende Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 4 Juli op Middachten bij de Steeg wordt gehouden, zullen als sprekers optreden de heeren Ds. Joh. Rauws wel komstwoord dr. J. F. Beerens, pred. te Utrecht openingsrede G. Bakker, zende ling op Borneo „Grepen uit het zendings leven onder de Dajaks" ds. H. L. Both, pred. te Arnhem „De groote oogst en de weinige arbeiders" dr. J. H. van Broekhui zen, gezant der Unie van Zuid-Afrika „Die Sending en die naturellenvraagstuk in Suid- Afrika" ds. D. Crommelin, zendingsdirec- tor „Een Javaansch apostel op Bali" dr. W. J. L. Dake, zendeling-arts te Ban doeng „Uit de medische zending op West- Java H. Gordeau en F. J. F. van Hasselt Jeugddienstds. C. J. Hoekendijk, oud-zen deling van West-Java, thans pred. te Bus- sum „Zendingsproblemen" dr. H. Kaajan, pred. te Utrecht „Wij wenschen Jezus te zien" ds. H. Kluin, directeur Neerbosch ,„Zijt daders des Woords" H. Lehman, zen deling in Suriname „Hoe Suriname's sla- venkroost als Christengemeente naar zelf standigheid streeft" J. van de Weg, zen deling op West-Java „De taak van den. kerkeraad op het zendiiigsveld" ds. R, Dijkstra, pred. te Amsterdam Slotrede. Op den vooravond treden als sprekers op ds. J. H. Buinink, pred. te Rneden en ds. H. J. Hack, predikant te Arnhem. Gei'. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Zeist door ds. D. van Dijk te Gronin gen. Een Pauselijke onderscheiding. Het heeft Z.H. Paus Pius XI behaagd, op voorstel van Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, den heer P. N. L. Staal, onderdirecteur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, te benoemen tot rid der in de orde van den H. Gregorius de Groote. De heer Staal werd met dit ridderkruis begiftigd wegens zijn groote verdiensten op het gebied van katholieke werken en in stellingen in het algemeen en der katho lieke Missiën in het bijzonder. Deskundigen examens moderne talen. In de commissies, belast met het afne men der akte-examens voor moderne talen L.O. en M.O. A, zijn o.a. benoemd voor Fransch S. A. Leopold, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Goes als ondervoorzitter en lid en dr. H. de Noo Bzn., directeur der Rijks H.B.S. te Vlissingen als lid voor Hoogduitsch A. Petermeijer, leeraar aan het Gymnasium en aan de Rijks H.B.S. te Middelburg, als lid en dr. F. C. A. Philips, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Oostburg', als plaatsvervangend lid. VOETBAL, rrogramma voor Zondag 3 Juni. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. De BaronieMiddelburg. TegelenJuliana Promotiecompetitie 3e klasse. ZeelandiaDe Zeeuwen. Axel—H.K.I. Hoe speelde het Nederlandseh elftal Wij lezen in „de Sportkroniek" Het spel van het Nederlandseh elftal was minder goed dan in de succesvolle voor wedstrijden, maar na rust kwam de gang er weer goed in. De voorhoede is wat onder de verwachtingen gebleven en ook de an dere linies waren over het geheel matig. Toch was het spel zeer voldoende en stellig heeft Holland van een goed elftal eervol verloren. Van der Meulen heeft nog niets van zijn capaciteiten ingeboet en hij maak te geen fout. y/eber werkte goed weg',

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1