Verzegel Uw Nationaal gevoel! UIT DRAAD EN LUCHT De netto opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede Gebruik ze op Uw correspondentie^ frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité, V Inmiddels had de leiding besloten, aam den heer Baars toch het woord te verleenen, waarop deze het podium beklom en een korte rede hield. Om 6 uur was de vergadering afgeloo- pen. Toen is het buiten nog tot ernstige ordeverstoringen gekomen. 'Aanvankelijk was alles rustig en ver spreidden de vergaderingbezoekers zich or delijk. Op den Zuid-Oost-Buitensingel had zich echter een troepje verzameld, dat, na herhaaldelijk daartoe aangespoord te zijn door de politie, niet wilde doorloopen. De motorbrigade ging er toen op af en dwong de menschen uit een te gaan. Hierbij schijnt een man te zijn aangereden door de motorpolitie. De man viel op de straat, doch in hoeverre hij gewond was, kon niet geconstateerd worden, daar eenige kame raden hem dadelijk opnamen en naar zijn woning droegen in een hofje aan den Zuid- Oo'st-Buitensingel. De politie werd toen heftig uitgeschol den. Het publiek, dat voor het grootste deel uit bewoners van het hofje bestond, werd uiteen-gejaagd1 en vluchtte het -hof je--in;' Aanvankelijk liet de politie het daarbij, doch toen het schelden niet ophield, trok zij het hofje in om de menschen te dwingen naar binnen te gaan. Nadat de agenten echter eenige passen gedaan hadden; werd plotseling een ge deelte van een groote houtèn kist voor hun voeten gegooid, direct gevolgd door een party glasscherven, die van een bovenver dieping rakelings langs het hoofd van een der agenten naar beneden kwam, gelukkig zonder iemand te verwonden. Uit de huizen werd toen nog allerlei naar de politie geroepen, waarop de agenten hun sabel trokken en het hofje schoon veegden. Eensklaps werd uit een bovenverdieping een zware ijzeren staaf van een meter lengte naar benedengeworpen, deze schramde een 'agent onbeduidend bij het oog. Toen wez'den de z'evolvers getrokken en werd geroepen, dat niemand zich voor de ramen mocht vertoonen of zich op de daken mocht bevinden. Alle ramen moesten dadelijk gesloten worden, anders zou er ge schoten worden. Nadat nog eenige malen door politieruiters en motorbrigade was opgetreden gelukte het eindelijk de rust te hei'stellen. Er bleef nu nog geruimen tyd politie in de buurt surveilleeren. Steenen op de rails. Vermoedelijk doordat jongens steenen op de rails hadden gelegd is Zondagmiddag tegen half zes een motorwagen van de Gooische Tram juist op de plaats, waar de tramlijn, de gemeente Naarden binnengaat, ontspoord en tegen de Oude Utrechtsche Poort gereden. De wagen >otste met zoo'n- kracht tegen de poort aan, dat een groot stuk muur vernield werd en de wagen als het ware 't metselwerk binnendrong. Won der boven wonder kwamen geen persoonlijke ongevallen voor, zoodat tengevolge van het haldadige en onnadenkende optreden van de jeugd alleen materieele schade is ver- oorzaakt.De ontspoorde motoiwagen maak te het onmogelijk voor de Gooische Tram om met de uit Amsterdam komende wagens naar het Gooi door te rijden. Ter plaatse moesten de reizigers overstappen in een achter het obstakel wachtende tram. Er werd begonnen met het opruimingswerk, waarmede men tegen half negen gereed was, zoodat van dat momen - af het verkeer weer regelmatig plaats kon vinden, Heidebrand in Noord- Brabant. Gistermiddag is op een perceel heidegrond, gelegen tusschen de ge meente Schayk en Nistelrode (N.-B.), brand ontstaan. Tengevolge "van de droogte en aangewakkerd door den wind, nam de' brand direct een gevaarlijk karakter aan, temeer, daar zich in de onmiddellijke om: geving uitgestrekte dennenbosschen bevin den, toebehoorende aan den Staat. Het vuur werd vrij spoedig ontdekt en onmiddellijk werd met het blusschingswerk aangevangen., Èeu ploeg arbeiders uit Schayk, onder leiding van den rijksbosch- wachter Moerman, trachtte het vuur te be dwingen. De brand woedde met groote he vigheid en verspreidde een verstikkenden rook. De dichtte rookwolken waren tot op vérren afstand zichtbaar. Met vereende krachten slaagde men er tenslotte in uit breiding van de vuurzee te voorkomen en den brand tot dit perceel te beperken. Eenige hectaren heidegrond, genaamd de Palmen, met jonge dennen-aanplant, zijn een prooi der vlammen geworden. Dank zij het krachtig blusschingswerk zijn de staatsbosschen-gespaard gebleven. Het ver brande .perceel was eigendom van den heer Ophoven te Schayk. - Naar de oorzaak van den brand is door de politie ter plaatse een onderzoek inge steld. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat de brand is ontstaan door het wegwer pen. van een brandende sigaret door eenige jongelui, die kort tevoren aldaar -hadden vertoefd. Een hond van verdriet gestorven. Eer zeldzaam staaltje van hondentrouw heeft men dezer dagen alhier, kunnen waarnemen, meldt de „Tel." uit Heerenveen. Reeds tijdens' de ziekte van den heer B. alhier, commandant van de rijksveldwacht, na een ziekte van eenige maanden overle- den.De heer B. bezat een prachtigen groo- ten Sint Bernard. De meester en de hond waren zeer.aan elkander gehecht en steeds in eikaars gezelschap. Reeds tijdens de ziekte van den heer B. was het dier lang niet zoo opgewekt, als anders. Toen echter de baas heenging, was het met de rust van de hona gedaan. Flewo scharrelde voortdurend doo^ het huis, over al zijn baas zoekende. Eten wilde het beest niet meer tot zich nerneu, met het gevolg, dat zijn krachten sterk verminderden en thans, is het arme-dier kennelijk van ver driet gestorven. Haar dochter gedood. In Madrid heeft een proces plaats gehad, dat nog al wat belangstelling heeft gewekt. Een moeder is er van beschuldigd haar dochter, te hebben vermoord. De vrouw donna Amora Rodriguez had bijzondere plannen met haar dochter, die zij Hildegart genoemd had, hetgeen betee- kent,,'t uur der kennis". Wie de vader van Hildegart is wil de moeder niet vertellen en natuurlijk zijn er dus allerlei gissingen, dat de vader een Engelschman is geweest. Nog voor dat het kind geboren was, had de moeder besloten, dat bet nieuwe leven leiding zou geven aan de wereld.. Toen het meisje dan ook geboren was, kreeg het van het begin af aan een speciale opvoeding. Niemand, die eenigen invloed op het jonge leven zou kunnen uitoefenen werd bij het meisje toegelaten. Deze. methode had ech ter, wel suqces. Haar yerstan.d was zoo goed ontwikkeld,dat zij spoedig haar leeraren, overtrof Zij behaalde-.haar; méest'ertrteL in de rechten voor zij nog 17 jaar oud was. Verschillende boeken van haar hand zijn verschenen en toen zij achttien was, was zij gepromoveerd in de philosophie en me dicijnen. Toen hadden de Madrileensche ge leerden haar. niets meer, te leeren en be gon zij de studie van politieke economie. In deze periode begon Hildegart de tirannie van haar moeder lastig te vinden. De liefde deed haar intrede in haar leven en dat zal waarschijnlijk wel de oorzaak van haar dood geweest zijn. De moeder bemerkte dat de dochter aan haar macht ontglipte, heeft haai* met revolverschoten gedood. De vrouw zelf geeft dit niet toe. Zij zegt, dat de Engelsche spionnagedienst moeite deed om Hildekart te bewegen voor Enge land te werken. Dan zou Hildegart dus af getrokken worden van het .werk, waarvoor haar moeder haar bestemd had. Ook verklaarde zij, dat een Engelsch schrijver zich voor Hildegart interesseerde. Hij wilde de schitterende gaven van het meisje verder ontwikkelen, maar de moe der was daarop tegen, aangezien zij niet uitgenoodigd werd haar dochter te verge zellen, Hoe dit alles zij, de rechtbank heeft de moeder veroordeeld tot 26 jaar gevan genisstraf. Aviatrice gaat in een klooster. -De bekende Roemeensche sportaviatrice Smaranda Braescu is in een klooster getreden. Zij was niet slechts een dér weinige Roemeensche sportaviatrices ook bij een wedstrijd in het parachute springen in Amerika heeft zij Roemenië vertegenwoordigd en daarbij door een sprong uit een hoogte van ruim 7000 meter het bestaande record voor vrouwen gesla gen. Smaranda is ook thans nog houdster van dit record, daar het inmiddels nog niet is verbeterd. De jonge sportieve vrouw heeft thans haar gelofte afgelegd en is in een klooster getreden, waar zij zich voorbereidt om zich te wijden aan de katholieke missie in het Verre Oosten. Deze onverwachte stap van de jeugdige en alom geziene aviatrice heeft begrijpelij kerwijze groot opzien gebaard. -Een tribune ingestort. Tijdens de auto-races om de Grand Prix van Picardie. bij Amiens, stortte een 130 meter lange tribune in. Tot nog toe konden 18 ernstige gewonden geborgen worden. Kort tevoren was de wagen van den couireur Oen^aan over den kop geslagen. Zwaar, gewond werd de rijder naar een zie kenhuis overgebracht, waar hem onmiddel lijk een been moést worden geamputeerd. Epidemie van honds- dolheid. In het Oosten en het Zui den van Estland heerscht een epidemie van hondsdolheid, die uit Sowjet-Rusland is overgebracht. Driehonderd menschen, die door dolle honden of katten gebeten zijn, zijn naar het instituut Pasteur te Dorpat houdt dit eens voor den spiegel! Heeft U het gezien? Onthoudt den naam en vraagt eens aan Uw winkelier, hoe U een gratis proefstuk kunt krijgen. Als U dan weer in den spiegel kijkt, ziet U vast een vroolijk en opgeruimd gezicht! 's Morgens aan Uw waschtafeli (Tartu) overgebracht en de politie heeft bij haar razzia op de zieke dieren niet minder dan 7000 honden en katten doodgeschoten. Op verscheidene plaatsen heeft men om uitbreiding der besmetting tegen te gaan alle honden neergeschoten. Te Wesenberg (Rakvere) heeft een vrouw, die eenigen - tijd geleden door een dollen hond gebeten werd nagelaten naar een dokter te gaan en haar man was zich van niets bewust tot.zij een aanval van ra zernij kreeg en hem beet. Haar toestand is hopeloos. By Narva werd een heel gezin dat op het veld werkte door een dollen hond overval len, die alle leden van het gezin beet voor het gelukte hem dood te slaan. De ziekte heeft zich het eerst vertoond in het grens dorp Betsjoer, vanwaar zij zich met groote snelheid verspreidde, Een H i n doe tempel in N e w-Y o r k. In New-York staat een tempel, waarvan het pntstaan een zeer eigenaardige geschiedenis is. Jaren hadden de Hindoes in New-York gespaard om ein delijk een eigen tempel te kunnen bouwen. Toen men tenslotte, voldoende geld by elkaar had stuurde men een gezantschap naar Indië, dat daar- de opdracht moest ge ven en waken moest, over den bouw van den tempel. De plannen werden tot tevreden heid van de gezanten uitgevoerd en onder langdurige ceremoniën werden de bouw- stukken naar Amerika ingescheept. Na een moeilijke, rem kwam;men.tenslotte in.New-, York aan, waar onder, dezelfde ceremoniën de tempel werd uitgeladen en opgebouwd. Hij staat nu in het centrum van. het In dische gedeelte van New-York. N i e u w b'r o d. -— In Enge land zal anenbinnenkort een nieuw soort brood kunnen nuttigen. Het geheim van deze nieuwe methode van- - brood oakken schuilt in de behandeling van de tarwe, Meii heeft een speciaal procédé uitgevon den, waardoor men in den tarwekorrel cel len, die van groote voedingswaarde zijn. en tot nog toe gesloten bleven, kan doen bar-, sten, waardoor ze zieh mengen met andere voedingscellen en daardoor het brood een. zeer verhoogde voedingswaarde geven. Het geheim van het- procédé is, dat de. tarwe niet gemalen .wordt in een gewone korenmolen, he- wordt in korrelvorm ge bezigd voor de bereiding van een deeg, dat dan aan een zeer hoogen druk wordt bloot- gésteld. Het is deze hóoge druk die de bij zondere cellen doet springen. Het brood verschilt in uiterlijk niet van- one gewone brood, dé smaak is alleen fijner en de vervaardiging kan veel goedkooper geschieden, terwijl men' per hoofd minder kan nuttigen door de verhoogde voedings waarde. Mussólini heeft reeds dit nieuwe brood genuttigd eri gezegd, dat dit „De grootste uitvinding van de menschheid is, sinds de ontdekking van de electriciteit". Het was al-,ang bekend, dat juist de zemelen, bijv- tarwe eén stimulëer'ende wer king op de spijsvertering uitoefenen. De vezelcellèn byv. van boonen, tarwe enz. zijn rijk aan proteïne, maar de -men'schelijke en dierlijke spijsverteringssappen blyken niet iri staat te zijn dc gesloten cellen mèt proteïne te openen, zoödat deze van geener lei nut waren. Na langdurige proefnemingen heeft men nu een methode gevonden, waarbij men de proteïne vrij kan maken. Dé man, die déze methode heeft ontdekt, is de scheikundige, filosoof Efraim Rabinovitch uit Jeruzalem, die fabelachtige sommen geld aan deze ont dekking ten koste heeft gelegd. Hét nieuwe brood is op kleine schaal in Frankrijk ver vaardigd nn vandaar uit zyn kleine voor raden naar Engeland vervoerd per vlieg tuig, voornamelijk naar mënschén, die in Parijs met dit product kennis hadden ge maakt. De Fransche Senator Menier, behalve een der leidende figuren uit de Fransche diplo matie ook een wetenschappelijk geschoold man, heeft op zyn eigen boerderijen reeds proeven genomen met het voederen van zyn veestapel met tarwezemelen, bereid volgens de nieuwe methode, waarmede hy uitste kende resultaten heeft behaald. Gast„Vertel me .eens, kellner, wat is dat voor goéd je?? Kéllner „Dat Ts bouillon, mijnheer". Gast„Neen maar, is dat bouillon Nou, dan heb ik me dertig jaar, lang met bouil lon gewasschen". BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 28 Mei, 3 uur. De Amsterdamsche Effectenbeurs behield heden haar ongeanimeerd voorkomen, dat zij gedurende.de geheele vorige week bezat. De handel was van beperkten omvang en de koersen vertoonden algemeen een nei ging tot reactie. De moeilijke positie, waar in de Amerikaansche regeering bij de uit voering van haar herstelprogram is ge raakt, alsmede de onzekere politieke situa tie in Europa en de ongunstige verwachtin gen inzake de resultaten van de Berlijnsche Transferbesprekingen, waren de voornaam ste factoren welke het publiek in zijn gere serveerde houding deden volharden. Van de Industrieele fondsen kregen Philips vrij wat aanbod te verwerken hetgeen tot een koers verlies van 3 leidde. Aku's en Unilevers leden een fractioneel verlies, terwijl Ned. Fords op peil bleven. Ook in Koninklijken hadden de verkoopen de overhand. Deze waarden liepen na lageren inzet dan ook nog iets verder terug. Het verlies bedroeg per saldo ruim 1 De Amerikaansche soorten konden zich handhaven. Rubber- aandeelen waren verdeeld. Amsterdamrub bers volgden den rubberprijs, welke heden iets lager was en daalden 1 De minder courante soorten kwamen hier en daar iets hooger. Tabakken waren lager, evenals Suikerwaarden:. De Amerikaansche fondsen warenpfijshóudend. De Duitsche obligaties warén nauwelijks prijshoudend. De Young- leening opendeflauw, doch hei'stelde zich later. De Ned. Staatsfondsenmarkt gaf slechts onbeteekenende wijzigingen te zien. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 28 Mei 1934, dés nam. 3 uur (officiéél) Londen 7.50% Berlijn 57.71Parijs 9.73i/2 Brussel ƒ34.51; Zwitserland 47.97"; New-Yórk 1.47^. EERE-MEDAILLE VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) H. M. de Ko ningin heeft de eere-medaille voor kun sten en wetenschappen voor de huisorde van Oranje in zilver toegekend aan prof. ir. J. A. G. van der Steur, voorzitter van de rijkscommissie voor de monumentenzorg'en aan dr. J. Kalff, directeur van het rijks bureau voor monumentenzorg. MINISTER DE GRAAFF NAAR GENÈVE 's-GRAVENHAGE, (C.B.) De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graaff, is naar Genève vertrokken ter bijwoning van de zitting van de .algemeene ontwapeningsconferentie. NED. GROENTE- EN FRUITCENTRALE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Herhaaldelijk blijkt uit de verzoeken aan de N ed. Groente en fruitcentrale dat men in het onzekere verkeert omtrent de beperkingen van tuinr bouwgewassen op nateelt. Uitdrukkelyk wordt hierdoor aan de betrokkenen mede gedeeld, dat nateelt aan warmoezeryen slechts is. toegestaan indien die in 1933 ook werd beoefend. Ook dan dient op die opper vlakte de beperkingen volgens de bedrijfs- grootte op de nateelt te worden toegepast. Op land waarop in 1933 dus alleen een na teelt van warmoerij-gewassen en een voor teelt van warmoezerygewassen en een voor- sen heeft plaats gehad, mag thans dus géén voorteelt van warmoezerijen voorko men. Indien dit later het geval is mag ook in 1934 niet eerder begonnen worden met planten of zaaien als in 1933. Zooals bekend is stellen de overtreders door de strafmaatregelen welke krachtens de landbouwcrislswetgenomen kunnen worden zeer veel in gevaar. BE CORRUPTIE IN HET RÖTTERDAMSCH SLACHTHUIS. ROTTERDAM. (V.D.) Het O.M. bij de rechtbank alhier, heeft tegen elk der acht verdachten in de zaak van de corruptie bij het Rotterdamsche slachthuis een gévan- genisstraf geeischt van 6 maanden mèt' af trek van de preventieve hechtenis, SUIKERSMOKKELARIJ. BERGEN-OP-ZOOM, (V. D.) Bij de fir ma M. alhier is ongeveer 5000 K.G. suiker in beslag genomen, wélke frauduleus uit België moet zijn ingevoerd. De suiker was in zakken geborgen en op hét terrein der fabriek opgeslagen. Tegen M. is proces verbaal opgemaakt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 28 Mei 1934. 5e Klasse 9e Lijst, 50.000 No. 13122 2000 No. 8136 1500 No. 7508 1000 No. 9153 14915 20131 400 No. 3338 11267 18621 200 No. 2663 6873 7604 8857 10S96 16960 100 No. 380 1676 7127 8640 8944 9920 10597 12308 12757 17366 19838 DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. LONDEN. (V-. D.) De „Times" meldt uit München dat Julius Streichér in de „Fr. Tagen-Zeitung" onder het opschrift.,: „Een historisch oogenblik" mededeelt, dat thans de laatste Jood is vertrokken uit de streek, van Hersbrück nabij Neurenberg, dat daar mede het eerste. Frankische district is ge worden, waaruit de Joden zijn verdreven. De streek omvat 36 dorpen met in totaal 22.000 inwoners en maakt deel uit van het rijke hopkweekende. gebied in midden- Frankenland, 'waar de hophandel vpor het, overgroote gedeelte in. han.den van Jood- sche kooplieden was, voordat de nat.-soc. een aanvang maaktendoor economischen druk de hopkweekers te beletten met de Joodsche handelai*en zaken te doenDe gebeurtenis werd gevierd met het hijsclien van de hakenkruisvlag op het huis van den laatst vertrokken Jood. AARDBEVING IN GRIEKENLAND. ATHENE. (V. D.) In. Pyrgos in den Pe-' loponesus heeft een krachtige, aardbeving groote schade aangericht. In verschillende huizen ontstonden scheuren, zoodat èeh aantal woningen, zelfs .onbewoonbaar is ge worden. In de dorpen in de omgeving zyn. verscheidene gebouwen ingestort. De bevol king Heeft in de opén lucht overnacht,, daar gevreesd werd voor een herhaling van de aardbeving. EEN NIEUWE SPIONNAGE-AFFAIKE. PARIJS. (V.D.) Volgens dé „Paris Soir" is een nieuwe spionnage-affaire ontdekt. Een zekere Laiimon, die werkzaam was'bij de in aanbouw zijnde fortificaties in de om geving van Thionville is gearresteerd.Na een langdurig verhoor heeft de man be kend, dat hij opdracht had tot het verzame len van gegevens betreffende deze vesting werken. De man is van Duitsche nationa liteit. Zijn ouders wonen in Duitschland, hoewel htl zelf in de Moeselstreek' is gebo ren. Hij heeft bekend in voortdurende re latie te staan met een buitenlandschen spionnage dienst Men verwacht binnenkort verdere arrestaties. HEFTIGE BOTSINGEN. PARIJS. (V. D.) In Rijssel is het tot heftige botsingen gekomen tusschen ver- koopers van rechtsche dagbladen en een aantal socialisten. Eerst toen mobile guar- des de politie te hulp kwamen, gelukte het de ordeverstoorders uiteen te jagen. HET ONTZETTEND AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. PARIJS. (V. D.) Het onderzoek naar de oorzaak van het ernstig ongeluk bij Lipost- hay, waarbij 13 personen levend, zijn ver brand en verscheidene anderen zwaar wer den gewond, heeft nog geen definitief re sultaat opgeleverd. De chauffeur van de .-autobus, die inmid dels is gearresteerd, verklaart dat het

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 3