Vlissingsctie Courant DERDE BLAD VAN AMSTEL EN IJ "5 van de van Zaterdag 26 Mei 1934. No. 122. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG Vergadering van Vrijdag 25 Mei, 's middags ten half drie. Voorzitter de heer jhr. H. A. van Doorn. Tegenwoordig alle leden. De notulen van 2 vorige vergaderingen worden, na enkele opmerkingen van de heeren Leenhouts en De Friester. goedge keurd. Voorgelezen wordt een dankbetuiging van het kabinet der Koningin voor door den raad betoonde deelneming bij het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder. Gecontroleerd zijn de kas van den ge meente-ontvanger en van het woningbedrijf en alles is in goede orde bevonden. Door Burg. en Weth. is aangesteld als controleur bij de werkverschaffing de heer A. Poortvliet. De voorzitter deelt mede dat hij nog geen antwoord kan geven op de in den raad ge stelde vragen betreffende den Ouden Vlis- singschen weg, daar nog geen vergadering van het bestuur van dien weg heeft plaats gehad. Tot plaatsvervangend gemeente-secreta ris en onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt met algemeene stemmen benoemd de heer C. C. Mantz. Deze legt daarna in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hem geluk wenscht met deze benoemingen. De heer Mantz dankt met enkele woor den en geeft de verzekering, dat hij de be langen der gemeente naar zijn beste krach ten zal bevorderen. 0 Burg. en. Weth. stellen voor in beroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Ged. Staten tot niet-goedkeuring van het besluit van den raad om eervol ontslag te verlee- nen aan den onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, den heer Smith. De heer Suurmond kan kort zijn. Hij is van meening dat wanneer in de vorige zit ting duidelijk en onomwonden het stand punt van den inspecteur was te kennen ge geven, de beslissing wel anders zou zijn uitgevallen. Hij verwacht van beroep op de Kroon in het geheel geen resultaat en hij vraagt zich af of het openbaar onderwijs wel gediend zal zgn met tegen het besluit van Ged. Sla- ten in beroep te gaan. Met vrij grote zekerheid kan hg zeggen dat het beroep van den raad niet zal baten, gezien de uitspraak van de verschillende betrokken instanties. De anti-rev. fractie zal tegen het voor stel van Burg. en Weth. stemmen. De heer Goedbloed herinnert er aan, dat hij reeds in geheime zitting zich heeft uit gesproken tegen het ontslag van Smith. Tot zijn spijt heeft hij daarna zijn mee ning gewijzigd. Hij gelooft dat van 3 leer krachten er toch zeker 2 mannelijke leer krachten moeten zijn. Hij is het geheel eens BELANGRIJKE MEDEDEELING. De Nederlandsche filmindustrie welke, naar thans meer en meer blijkt, een be langrijke rol in het filmleven gaat vervul len, heeft behoefte aan jonge geschoolde krachten. Op dit gebied Is reeds gedurende twee jaren de filmtechnische leergang werk zaam. Thans heeft de maatschappij Cinétone het belang van een goede opleiding inzien de, toezegging gedaan, dit werk van den filmtechnischen leergang te steunen en wel op de volgende wijze De leerlingen van den Filmtechnischen Leergang worden in de gelegenheid gesteld in de klankfilmstudio der maatschappij Cinétone, Duivendrechtschekade te Amster dam, praktisch het moderne filmbedrijf te leeren kennen. Hiertoe is een regeling getroffen, waarbij de leerlingen van den Filmtechnischen Leergang gedurende eenigen tijd, onder lei ding van Willem Bon bij Cinétone werk zaam zijn. Tevens kunnen de leerlingen, zoo het be drijf dit toelaat, in staat gesteld worden by Cinétone korte, voor hen instructieve films, zelf te maken. Op deze wijze wordt een zeer goede uit breiding gegeven aan het practische en theoretische onderwas, zooals dit tot nu toe bij den Filmtechnischen Leergang gegeven werd. Overigens blijft de Leergang een organi met het besluit van Ged. Staten en zal dus tegen het voorstel stemmen. Bij afwezigheid van het hoofd dient deze vervangen te worden door een mannelijke leerkracht. De heer Smith is zeker geen mindere kracht dan de anderen. Er is gezegd, dat er kinderen van de openbare school zijn afgenomen in verband met het ontactisch optreden van dezen onderwijzer. Spreker heeft deze klacht on derzocht en het is hem gebleken dat dit een groote leugen is. In het belang van het openbaar onderwijs zal spreker hiervan niet meer zeggen. De heer De Priester zegt, dat zijn fractie geheel achter Burg. en Weth. staat om in hooger beroep te gaan. Dit is z.i. de eenig juiste consequentie. Het zou de eer van den raad te na komen als wij ons bij deze be slissing van Ged. Staten neerlegden. Spreker vindt echter de argumenten door Burg. en Weth. aangevoerd om in beroep te gaan niet al te sterk en toont dit nader aan. Wij moeten zoo objectief mogelijk zijn en er op wijzen dat het hoofd der school zelf heeft gezegd, dat hg Smith niet be voegd acht hem te vervangen. Verder wgst spreker op een Koninklijke beslissing van Juni 1933, waarin gezegd wordt dat personeel ontslagen kan worden, dat het kortst in dienst is. Spreker is van meening dat door het in beroep gaan het openbaar onderwijs juist het best bevorderd wordt. Spreker handhaaft ten volle, dat er wel degelijk kinderen van de openbare school zijn afgenomen om het ontactisch optreden van dezen onderwijzer. De voorzitter zegt, dat wij het hoofd er niet bij moeten neerleggen en de zaak tot het uiterste moeten uitvechten. Het ontslag is verleend omdat Smith de laatst aange stelde onderwijzer was en tevens achtten zij dit ontslag in het belang van het on derwijs. De heer Van Soelen kan zich met het voorstel volkomen vereenigen. Er is sedert de vorige vergadering niets veranderd. Ter wille van het onderwijs is het beter den heer Smith te ontslaan, daar hg de minst geschikte kracht is. Als het zoo niet was. dan zou spreker den moed hebben om op het vorig besluit terug te komen, doch dat is niet het geval. De heer Goedbloed gaat absoluut niet met het voorstel mee. Spreker gelooft dat er geen eerlijke weg gevolgd is er is op de een of andere manier gedraaid. Als het werkelijk tot schade van het openbaar on derwijs zou zijn, dan zou hij niet zoo stom zijn, zich er verder tegen te verzetten. De heer Lorier merkt op, dat het hoofd der school wel degelijk gezegd heeft, dat alle drie leerkrachten even geschikt zijn wat hun werk betreft. De toestand is dus wèl veranderd en daarom kan hij niet met het voorstel van Burg. en Weth. mede gaan. De heer De Priester wijst er op, dat uit deze geschiedenis voor Burg. en Weth. weer de les te leeren valt, dat zij den raad nooit te goed kunnen inlichten. Ware dit het geval geweest, dan zou veel misver stand voorkomen zijn. De latere verklaring van het hoofd der school, dat alle leerkrachten even goed zijn, wenscht hij niet voor zijn rekening te ne men. Wanneer de heer Smith terug kwam. zou dit toch zeker niet in het belang van het onderwijs zgn, daar de goede verstandhou ding onderling niet van de beste zou zijn. Hij is verder de meening toegedaan, dat Burg. en Weth. niet de krachtigste verde digers zijn geweest van het ontslag. Hij satie, welke geheel onafhankelijk is van Cinétone. Tevens is een nauwe samenwerking tot stand gekomen met het Algemeen Tech nisch Laboratorium „Atlab", welks leider drs. M. M. Biedermann een gedeelte van het onderwijs op zich zal nemen, waardoor vooral aan het electro-accoustische gedeel te der lessen een grooteren omvang kan worden gegevr „KOENIGSMARK". Naar wij vernemen is dezelfde regisseur, Leonce Perret, die tientallen jaren geleden een zwggende versie van de film „Koenigs- mark" maakte, thans bezig met van de zelfde stof een sprekende film te maken. Deze film had evenals „Atlantide" en en kele andere uit dien tijd, zeer veel succes, vooral in Frankrijk en België, minder in het buitenland. EEN MEEUWENFILM. Op het Kiewo-meer nabij Moskou is een ontzaggelijke menigte meeuwen neergestre ken. Ruim 20.000 meeuwen hebben hier hun nest gebouwd en aan de oevers van het meer heerscht zulk een 'awaai, dat men zgn eigen stem niet kan verstaan. Van dit drukke vogelleven is een film opgenomen. BEDRIJVIGHEID IN DE PARIJSCHE FILMSTUDIO'S. Robert Siodmak is aan het werk in de studio's Paramount te Joinville, Zgn film hoopt dan ook, dat zg in Den Haag het be roep krachtig zullen verdedigen, met ge zonde argumenten en dan gelooft hij dat de raad alle kans heeft het beroep te winnen, temeer daar hy de motieven van Ged. Sta ten zeer zwak vindt. De voorzitter zegt, dat hij deze les er uit getrokken heeft, dat voortaan alles zwart op wit zal gezet worden. De heer Cysouw zegt, dat de voorzitter het besluit van den raad zeer goed verde digd heeft bij Ged. Staten. Het voorstel van Burg. en Weth. om in beroep te gaan bg de Kroon wordt daarna aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Suurmond, Lorier en Goedbloed. De heer Leenhouts legt nog de verklaring af, dat hg vóór het voorstel stemt, omdat Smith de laatst aangestelde leerkracht is. De aangevoerde zaken zijn voor hem van geen gewicht. Het adres aan de Kroon wordt gewgzigd naar de opmerkingen van den heer De Priester. Voorgesteld wordt over te gaan tot het uitvoeren van enkele werkobjecten, o.a. tot het aanleggen van een rywielpad langs den Ouden Vlissingschen weg. De voorzitter zegt dat enkel het arbeids loon voor rekening van de gemeente komt, daar de aankoop van grond door het on langs opgerichte comité zal worden be kostigd. De heer Janssen had gaarne cijfers ge zien, vooral wat het rijwielpad aan arbeids loon kosten zal. De voorzitter zegt toe deze opgave zoo spoedig mogelijk te verschaffen. De heer Janssen vraagt of het vast staat dat dit werk in werkverschaffing mag wor den uitgevoerd. De voorzitter zegt dat dit zoo goed als zeker is. De inspecteur voor de werkver schaffing staat er zeer sympathiek tegen over en wy zijn nu in onderhandeling met de Heidemaatschappg. De werkobjecten worden goedgekeurd. In behandeling kwam nu een adres van A. Bosschaart, wat betreft aansluiting van een door hem te verbouwen perceel aan de waterleiding. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat het hier nieuwbouw betreft en aansluiting dus verplicht is, waartegen adressant bezwaar maakt. De heer Suurmond merkt op, dat hier nog geen bouwvergunning is gevraagd. Wordt Bosschaart verplicht aan te sluiten, dan bouwt hij niet en zgn wg nog even ver. Het zal heel moeilgk zijn te beslissen, wat nieuw- of verbouw is. Hiervoor ont breekt elke basis en zal onbillijkheden en willekeur mogelijk maken. Hg is van meening dat Burg. en Weth. hier een beslissing van den raad willen uit lokken, wanneer aansluiting al of niet ver plichtend is, en dit acht hg niet juist. De heer Leenhouts komt tot dezelfde gedachtengang als de heer Suurmond, hoe wel op andere gronden. Het bevreemdt hem, dat Burg. en Weth. hier een uitspraak van den raad willen. Hg meent, dat deze zaak geregeld is in de bouwverordening en hg begrijpt dus niet, dat Burg. en Weth. dit in den raad bren gen. De voorzitter zegt dat het hier slechts een voorloopige aanvraag betreft. Burg. en Weth. beschouwen het als nieuwbouw, doch Bosselaar als verbouw van zgn perceel en nu heeft hij de kwestie aan den raad voor gelegd. heet „La Crise est passée" en Préjean speelt de hoofdrol. Maar ook by Pathé- Natan te Joinville zijn verschillende films in de maak. Jean Dréville, bg ons welbe kend om zijn samenwerking met Joris Ivens in de Creosootfilm, maakt een goede speelfilm naar een scenario van Roger Ferdinand, „Un coeur d'or", waarvan Har ry Baur, Suzy Vernon en Josseline Gaël de voornaamste medespelers zgn. Raymond Bernard is er bezig met de interieur-opne mingen voor zgn film „Tartarin", waarin, zooals reeds bekend is, Raimu de titelrol vervult Intusschen zijn de twee broers Jacques en Pierre Prévert, bezig met een nieuwe film, naar „Le Commissaire est bon enfant" van Courteline. Hun vorige film was „l'Affaire est dans le sac", en had veel succes. Veel artisten zijn weer voor nieuwe films geëngageerd. In de eerste plaats de beroemde liedjeszanger Georgius, de lieve ling van de bewoners van het 14de arron dissement, die de laatste jaren in de rue de la Gaieté zijn eigen zaaltje had, waar het, als hg er optrad, tjokvol was, doordat ten slotte tout Paris erheen trok. Georgius gaat dus voor de film spelen. René Hervil zal zijn regisseur zijn en Pierre Maudru vervaardigde het scenario, dat „Le Train fantöme" heet. HANS RICHTER TE PAKIJS. Toen Joris Ivens voor Philips de groote fabrieksdocumentaire maakte, had Hans Richter opdracht een reclamefilm voor de Philipsradio te vervaardigen. In den trant van dat oude, zeer knap gemonteerde re clame-filmpje, dat destgds veel succes had en in zeer veel landen werd vertoond, heeft hij thans twee nieuwe radio reclamefilms gemaakt voor Philips. De eene, „Hallo, hallo (met muziek van Milhaud) is op gebouwd op het grondthema de verveling van een groot gezin op Zondag als er geen radio is. Wat kan men door radio allemaal te weten komen Een levendige montage van weekjournaals, beurs-, sport- en weer berichten, concerten, en welk een prachtige De heer Leenhouts zet uiteen dat Bosse laar niet voldoende is ingelicht. De heer De Priester zegt, dat adressant met zijn verzoek aan den raad voorbarig is. Hij moet eerst aan Burg. en Weth. een ver zoek tot bouwen richten. Is de adressant dan met de beslissing van Burg. en Weth. niet tevreden, dan kan hg zich tot den raad wenden. De raad kan op dit oogenblik geen uit spraak doen en hg stelt daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Burg. en Weth. moeten aan de hand der bouwverordening een beslissing nemen. Het voorstelDe Priester wordt aange nomen met algemeene stemmen. Burg. en Weth. stellen voor verschillen de strooken grond aan te koopen in ver band met de verbetering van den Nieuwen Vlissingschen weg. De heer Janssen vraagt, of het wel noo- dig is, dat de raad hierover nog beslist. Het voorstel tot verbetering is aangenomen en hiermede heeft de raad uitgesproken dat de gevraagde kosten zullen betaald worden. Hy vindt dat de eigenaars zeer billijk hun grond willen verkoopen, behalve een enke le, die nogal een hoogen prgs heeft ge vraagd. Rondvraag. De heer Lorier vraagt waarom de jonge boompjes aan den Nieuwen Vlissingschen weg niet zijn gerooid door arbeiders uit on ze gemeente. Hg vindt het jammer dat men hiervoor menschen van buiten onze ge meente heeft genomen. De secretaris zegt dat wg hierop geen invloed hebben kunnen uitoefenen. De heer Louwerse heeft klachten verno men dat bij stormwind de koolasch in den Padweg de huizen binnenwaait en veel last veroorzaakt. Een vrouw heeft tegen hem gezegd „De burgemeester moest hier eens wonen". De voorzitter zegt dat hij bij storm deze vrouw op de thee zal noodigen, dan zal zij zien dat bg hem ook veel stof binnenkomt. De heer De Priester dringt er op aan, dat voortaan de notulen der laatst gehouden vergadering aan de leden zullen worden verstrekt. Het is erg lastig als men steeds enkele notulen ten achter is. Dit wordt toegezegd. Verder dringt hij aan op verdere bestra ting van de Burgstraat. De heer Janssen vraagt of Burg. en Weth. al met de Pzem hebben gesproken over het vroeger dooven der lantaarns. De voorzitter zegt, dat deze zaak met de autoriteiten is besproken. Nu mogen wg wel lantaarns om half 12 blusschen, maar met het gewonnen geld geen nieuwe lan taarns plaatsen. We schieten er dus niets mee op. Er is gezegd De verlichting op Souburg is prachtig en het kan best een beetje minder. Meerdere leden komen hier tegen op en wijzen o.a. op de slechte verlichting in de Nieuwstraat. De heer Goedbloed wijst op den slechter toestand in de Steeenenpad, vooral bij re gen is het daar een modderpoel. De heer Cysouw heeft deze zaak reeds onderzocht. De rioleering ligt daar niet goed en het zal zeer veel moeite kosten dit te veranderen. Burg. en Weth. zoeken ech ter naar een oplossing. De heer Suurmond zegt, dat daar een dwaze toestand is geschapen. Hij dringt op spoedige oplossing aan, daar hebben de be woners recht op. Hierna ging de raad over in een zitting met gesloten deuren. muziek van Darius Milhaud, door hemzelf voor de camera en de microfoon gespeeld met hier en daar filmische effecten, zooals we die van Hans Richter gewoon zgn, toont dit. Ook Mengelberg en het Con certgebouw-orkest ontbreken niet. Het is jammer, dat enkele, zeer enkele passages, zooals die, waarin een brievenbesteller, op elke verdieping, verschi.'ende muziek en nieuwtjes door de radio van de flat op vangt, tenslotte o, utopie Pic.card uit de stratosfeer kan hooren spreken, wegens al te groote lengte gecoupeerd moeten worden. Een tweede reclame-filmpje, van den rijken en den armen boer, is voor het plat teland bestemd en laat zien, hoe de arme boer die zich een toestel aanschaft, door de landbouwberichten zoodanig vooruit komt, dat tenslotte de rijke boer achterop raakt en zich ook een radio aanschaft. Ook hier is men voortdurend in spanning en men kan gerust zeggen, dat de beide film pjes ver uitsteken boven wat men zich ge woonlijk van een reclame-film voorstelt. Laten we hopen, dat Hans Richter ons weldra op iets anders zal vergasten, dat hij zijn ontegenzeggelgke regiegaven zal kunnen toonen met een groote speelfilm, lezen wij in de filmrubriek van de „N.R.Ct." DUITSCHE PRIJZEN VOOR BOEK EN FILM. In een feestelgke bijeenkomst van de Duitsche „Reichkultur-kammer" zgn ter gelegenheid van de 1 Mei-viering der na- tionaal-socialisten, de prijzen voor litera tuur en film uitgereikt, welke de Duitsche regeering in Mei 1933 heeft ingesteld. De Stefan George-prijs, groot 12.000 mark, wej.d toegekend aan Erich Euringei voor zyn boek „Deutsches werk". Voorts werd de Universum-film „Flüchtelinge" van den regisseur Gustav Uciky bekroond met een wisse rijs, bestaande jiit een kunst werk lat de filmkunst verzinnebeeldt. De jury voor deze prijzen was benoemd door minister Goebbels. Verlangd werd da* de bekroonde werken de gebeurtenissen in Eindelijk tunnelbouw - On* dergrondsche verkeerswegen. De N.Z.T. beveelt. Gevolgen van concessie-vrijgevigheid. Tooneel- seizoen. Begrooting opnieuw af gewezen. Er dreigt bedenkelijk conflict. De vorige week vertoefden hier ter st.de twee buitenlandsche ingenieurs op het ge bied van tunnelbouw. Naar we vernamen waren beide heeren uitgezonden door een buitenlandsche maatschappij, welke onder neming reeds aanbiedingen voor tunnelaan- leg aan het gemeentebestuur moet hebben gedaan. Zg zou ook betrokken zijn geweest bg den tunnelbouw te Antwerpen. Hoewel officieel hieromtrent nog niets gepubliceerd is in den regel geschiedt dit per communiqué aan de plaatselijke pers zou het ons toch niet verwonderen, wanneer het juist bleek, dat Amsterdam zich nader op de hoogte wil stellen van de vorderingen bg den modernen tunnelbouw. Het valt toch niet aan te nemen, dat de ingenieurs „voor eigen rekening" kwamen. Er bestaat hier nl. een gemeentelgke commissie, die met de bekende officieels voortvarendheid nu al ongeveer 10 jaar bezig is het vraagstuk te bestudeeren of men voor de steeds urgenter geworden verbinding tusschen Amsterdam en haar over-IJsche gebied een brug of tunnel zal bouwen. Er waren in de commissie aanvankelgk vele voorstanders van brugbouw, doch het succes met de Scheldetunnel heeft, naar men zegt, hun opinie gewgzigd. Vermoedelijk zou de commissie reeds lang tot een bevredigende conclusie zijn ge komen, wanneer van over 't IJ op haar trage werkwijze en de te nemen beslissing drang was uitgeoefend, doch de over-IJers hebben zich hoegenaamd niet voor de com missie geïnteresseerd. Honderden aan den overkant (Amsterdam-Noord) weten zelfs van haar bestaan niet af. Wel is er eens gecritiseerd„geef ons liever eerst een gemeentelijk ziekenhuis". Nu is het bovendien een publiek geheim, dat de winkeliers in Noord niet geporteerd zgn voor een sneller verbinding met Am sterdam. Zij vreezen voor vermindering van het toch al niet te groote debiet. Daaren tegen zouden de thans sterk flor eerent'e Fokkerfabrieken zeer gebaat zijn met een tunnel of brug, waardoor het tegenwoor dige watertransport dan grootendeels per auto zou kunnen geschieden. Ook in de binnenstad zouden enkele on- dergrondsche tunnels goede diensten bewij zen. Men zal in de city daartoe toch te eeniger tijd moeten komen of het snelver keer dienen om te leggen. De toestand bgv. op het Muntplein en in de Leidsche- en Reguliersbreestraat is zelfs sedert de in voering der automatische signalen hier en daar, onhoudbaar, een moderne stad on waardig. Ook op het levensgevaarlijke sta tionsplein met zijn trams, taxi's en zich daar tusschen indringende reizigers dik wijls het tooneel van een wilde vlucht voor komende en gaande vehikels dient te worden ingegrepen. Omtrent de spoedig eindigende overeen komst met de Noord-Zuidhollandscho Tramwegmaatschappg een niet minder belangrijke aange'egenheid verneemt men officieel nog niets. Deze onderneming exploiteert momenteel de grootendeels in de binnenstad gelegen ondoelmatige lokaallijn Spuistraat-Sloter- dgk, terwijl ook haar tramtreinen Amster damZantvoort deze route nemen. het hedendaagsche Duitschland op pakken de en artistieke wijze zouden weergeven. STRENGE CENSUUR OP FILMS IN CHINA. De Chineesche regeering heeft een stren ge censuur ingesteld op alle buitenlandsche. films als gevolg van het feit dat vele dezer films de Chineesche karakters ongunstig voorstellen. Alle geïmporteerde films moeten voor taan e^rst naar Nanking gezonden worden om door een speciale keuringscommissie te worden onderzocht. „LADY KILLER" GOEDGEKEURD. Naar wij vernemen is de film „Lady Killer" met James Cagney thans met een enkele coupure door de keuringscommissie goedgekeurd. HAPPY DAYS ARE HERE AGAIN. Men heeft de les goed geleerd in Ame rika en de kunst van de Europeesche regis seurs nauwkeurig afgekeken. Den laatsten tijd komen er dan ook films uit Amerika, die volkomen verschillen van de kinderach tige producten waarvan Uncle Sam vroe ger het speciale geheim scheen te bezitten. Het schijnt dat mede daardoor Holly wood aan het begin van een nieuwe periode van bloei staat. Een van de firma's, die een merkwaar dige activiteit ontwikkelt is de R.K.O. Ra dio. Een staf van vgf duizend menschen vindt in dit reuzenbedrijf weik en het in totaal uitgegeven bedrag aan loon be draagt per week het kapitale bedrag van 500.000. Een twintigtal films zgn er reeds van ieze firma verschenen, waaronder „Flying Down to Rio", „de Show der shows", „Little Women" met Katharine Hepburn, „One Man' Journey" met een prachtrol voor Lionel Barry more, „Ann Vickers" met in de hoofdrol Irène Dunne, „Son of Kong" met Robert Armstrong, bekend uit „King ;<ong" enz

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 9