500 300 25 VRIJDAG 2S MEI EERSTE BLAD No. 121 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60. Vlissingen.Telef. 10. Postrekening G0287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1934; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' pit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen VERORDENENDE BEVOEGDHEID AAN DEN MIDDENSTANDSRAAD- In den laatsten tijd is weer het vraagstuk van het toekennen van verordenende be voegdheid aan den Middenstandsraad ter sprake gekomen. In het bijzonder van R.-K. zijde heeft men gich het laatste jaar met middenstands vraagstukken bezig gehouden. De R.-K. Middenstandsbond stelde het meest ingrij pende programma op en wist de andere bonden te bewegen tot het opstellen van een urgentieprogram, dat z:in gedachten in groote lijnen althans weergaf. Van diezelf de zijde werd de gedachte 'geuit, om aan de.i Middenstandsraaf de belangrijke func tie van verordening te geven. Niet, dat er niet eerder gesproken is over het vormen van publiekrechtelijke instan ties, die den middenstand zouden vertegen woordigen. Dat was reeds eenige malen aan de orde. Doch deze zaak heeft jaren gerust en wordt nu door de voorstellen van R.-K. zijde weer in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. De bestaande Middenstandsraad heeft slechts een adviseerende functie. Hij dient d Regeering van advies over middenstands- sangelegenheden, doch daarmede is tevens iet einde van zijn invloedsfeer bereikt. De uiteindelijke beslissingen en de uitvoering der getroffen maatregelen gaan echter ge heel buiten hem om. Ingeval hij echter verordenende bevoegd heid zou krijgen, zou de situatie geheel anders worden. Dan tocL zou hij een alles- beheerschende positie verkrijgen uij het treffen en uitvoeren van maatregelen op iniddenstandsgebied. Doch bovendien zou er een geheel nieuw element in ons staatsrecht komen. Wel opent art. 194 van de Grondwet de moge lijkheid hiertoe, doch tot nu toe is van deze mogelijkheid geen gebruik gemaakt, zoodat er inderdaad van iets nieuws ge sproken kan worden. De oorzaak, dat de gedachte opgekomen is, om den Middenstandsraad een derge lijke veelomvattende bevoegdheid te geven, moet vooral daarin gezocht worden, dat het economische leven een dergelijk inge wikkeld karakter gekregen heeft, dat al leen de direct belanghebber den in staat zijn zich op elk moment een juist oordeel over de situatie te vormen. Deze, door de crisis ongetwijfeld, ver snelde ontwikkeling stuwt m de richting van het meer macht toekennen aan de organisaties der betrokkenen. En dat het dezer kant uit zal gaan staat bij ons vast. Vanzelf zijn wij hiermede echter gekomen op het cardinale punt van deze geheele kwestie. Naar onze meening Is het n.l. onmogelijk, om het vraagstuk van het toekennen van verordenende be voegdheid aan den Middenstandsraad op zichzelf te bezien. Het is een onderdeel van een veel grooter en ingrijpender probleem. Het is de verhouding van Staat en Maat schappij, die hi haar schaduw laat vallen op een detail. Alleen in dit licht bezien, is 0,l een mogelijkheid gegeven voor de op lossing van het probleem van het toeken nen der verordenende bevoegdheid aan den Middenstandsraad. Nooit kan en mag het echter hiervan losgemaakt worden. Want uan zou de toe stand ontstaan, dat op één bepaald terrein Van het maatschappelijk leven een orgaan bestond, door de betrokkenen zelf gevormd °n dat een verordenende bevoegdheid had. Hit zou echter, zoowel van het standpunt van den Staat als van het standpunt van de Maatschappij bezien, tot ongewenschte gevolgen leiden. Want door aan den Middenstandsraad een verordenende bevoegdheid toe te ken nen, zou in ons staatsrecht 'n geheel nieuw element gebracht worden, dat alleen op 1 terrein van den middenstand toepassing Zou v*nden. Vele verhoudingen zouden daar door scheef worden getrokken. Hoch ook voor een goede ontwikkeling ^'an het maatschappelijk organisme als ge heel genomen, zou een dergelijke uitzonder de positie van den Middenstandsraad Weinig bevordelijk zijn. Want de kans, dat e belangen van andere bedrijfstakken toeer of minder in het gedrang' zouden ko- Rk>et piet gering geacht worden. Onze conclusie kan dan ook geen andere zijn dan dat door het toekennen van ver ordenende bevoegdheid aan den Midden standsraad zoowel in het staatkundig als in het maatschappelijk leven een oneven wichtigheid zou geschapen worden, die tot allerlei verwikkelingen aanleiding zou kun nen geven en zeker niet zou bijdragen tot een betere verhouding van Staat en Maat schappij. Er zijn nu eenmaal vraagstukken, die al leen in grooter verband bezien kunnen worden en waarvan een gedeeltelijke op lossing geen oplossing is, doch de moeilijk heden slechts vergroot. Eén van die vraag stukken is o.i. dat, hetwelk wij in dit arti kel aanroerden. Het Zweedsche pantserschip „Oscar II". Hedenmorgen is hier aahgekomen het Zweedsche pantserschip „Oscar H", ko mende van Karlskrona. De kruiser heeft ligplaats genomen in de buitenhaven en zal hier tot Maandag blijven. Het geldt hier, zooals reeds gemeld, een niet-officieel bezoek. A. G. O. Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging een algemeene ledenvergadering in de bovenzaal van den heer Moeliker, die zeer slecht bezócht was. De voorzitter, de heer mr. P. M. W. J. van der Slikke, open de de bijeenkomst met een woord van wel kom en na meegedeeld te hebben, dat de secretaris door uitstedigheid afwezig was, gaf hij het woord aan den waarn. secreta ris, den heer Walt Meijer, tot het lezen van notulen en jaarverslag, die werden goedge keurd, nadat een der aanwezigen o.a. geïn formeerd had over het niet houden van een zesden avond. De penningmeesteresse, mej. Gasille, bracht het 15e financieel verslag uit, waar bij ze memoreerend, dat het jaar begon met 473 en eindigde met 493 leden de verzuchting slaakte, dat te veel leden meenden, dat de minimum-contributie regel moet zijn. Dit jaarverslag, dat, staande de vergadering, die eenige oogenblikken werd geschorst, werd nagezien door een tweetal der aanwezigen, liep over een bedrag in inkomsten en uitgaven van 2158.10, met een batig slot van 232.11. De commissie adviseerde tot ontlasting van de penning meesteresse over het beheer der geldmid delen over het afgeloopen jaar. De voorzit ter kweet zich van deze aangename taak, zooals hij het ook een opzichte van den secretaris had gedaan. Een der aanwezigen vroeg hierna het woord om te wijzen op een categorie per sonen, die wel in aanmerking kwamen om lid te worden der vereeniging, maar daar toe niet in staat zijn, daar ze groote on kosten moeten maken om zich verder te ontwikkelen. Wijzende op den naam der vereeniging Algemeen Geestelijke Ontwik keling vroeg hij of het niet mogelijk zou zijn deze categorie tegen verminderde con tributie als lid toe te laten. Nadat de voorzitter eenige vragen had gesteld om bedoeling en strekking van deze gedachte duidelijk voor zich tc hebben, zegde hij toe deze kwestie bij het bestuur in bespreking te brengen cn den vrager met den uitslag dezer besprekingen op de hoogte te brengen. De aftredende bestuursleden, mej. J. Ga sille en don heer mr. P. M. W. J. van der Slikke werden bij acclamatie herkozen. MIDDELBURG V ercen igin g Z iekenh u isverpleg in g op Walcheren. Gisterenmiddag hield de vereeniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren haar jaarvergadering in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg. Van de 18 af deelingen wa ren er 13 vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer jlir, H. A. van Doorn te Souburg, noemde het in zijn ope ningswoord, jammer, dat geen grooter aan tal personen aanwezig was, terwijl men juist eens getracht heeft dit te bevorderen door op een anderen dag te vergaderen en op een ander uur. Spr. vraagt voor enkele feiten de bijzon dere aandacht van de vergadering. De ver eeniging beleefde op 1 October jl. haar eerste lustrum en is in dat tijdvak zeer ve len tot zegen geweest er bestaat dan ook reden tot groote dankbaarheid. Wel is waar was 1933 financieel niet gunstig, maar daar tegenover staan de andere jaren, waarin het mogelijk was een flinke reserve te vormen. Reeds in die enkele jaren hadden in het bestuur verwisselingen plaats. De voorgan ger van spr., mr. Wolderingh van der Hoop en dr. Van .der Bijl zagen, door vestiging elders, zich verplicht uit het bestuur te tre den. Hun is bij hun vertrek dank gezegd voor alles wat zij voor de vereeniging heb ben gedaan. Zonder een van de andere be stuursleden tekort te doen, weet spr. uit aller naam te spreken, wanneer hij in het bijzonder hulde brengt aan den secretaris penningmeester, den heer Onderdijk, voor zijn ijver en accuratesse, den wiskundig adviseur, den heer Van Geuns en den me- disch-adviseur dr. Orbaan, voor hun toewij ding om het werk der vereeniging in goede banen te leiden. Spr. eindigde met den wensch, dat het in het nieuwe 5-jarig tijdperk aller streven moge zijn, de vereeniging te brengen tot steeds grooter bloei. De reeds gepubliceerde jaarverslagen van den secretaris-penningmeester en op advies der financieele commissie ook de re kening, werden goedgekeurd. De heer Onderdijk' vond daarbij nog aan leiding er op te wijzen, dat het tekort over 1933 uit de reserve kan worden gedekt. Maar bovendien deelde hij mede, dat in de eerste 4 maanden van dit jaar 3000 min der aan verpleeggelden was uitgegeven dan in de eerste, vier maanden van 1933. Dit niettegenstaande er 1600 leden meer zyn. Men kwam nu weer tot het normaal aantal opnamen van 1931 en 3 932. Daarom be sloot, het bestuur met geen enkel voorstel tot vermindering van de rechten van de le den te zullen komen. Als de gelieele con tributie in hét belang van de leden wordt aangewend, blijft er nog de rente en is er ook de reserve. Men moet bij de vergelij king er ook rekening mede houden, dat ge woonlijk in het voorjaar vele opnamen plaats hebben. De vergadering herkoos tot bestuursle den de heeren dr. C- Orbaan en H. Oldc- man, beide te Middelburg. Tot lid van de financieele commissie be noemde de vergadering" de heer P. Wisse te St. Laurens, thans plaatsvervangend lid en tót plaatsvervangend lid den heer Koets te Grijpskerke. Bij de rondvraag stelde de heer Langen- beeke uit Arnemuiden de vraag of men niet een accoord met een of meer zieken huizen kan sluiten, waardoor het mogelijk is leden der vereenigingen goedkooper te doen verplegen. De heer Onderdijk antwoordde, dat dit in het bestuur ook wel overwogen is, maar wat het gasthuis te Middelburg betreft hier op legt de gemeente ieder jaar reeds 50.000 toe en dit zou bij vermindering van het verpleeggeld nog grooter worden. Vlis- singen zit ook gebonden aan contract met de gemeente. Bovendien zou 1933 geen goe de maatstaf zijn om een regeling op te baseeren of een bepaald aantal verpleeg- dagen te garandeeren. De heer Langcbeeke heeft ook meer ge doeld op Bethesda, dat naar hij meent te weten met moeilijkheden te kampen heeft. De heer dr. Orbaan zeide, dat deze moei lijkheden juist het gevolg zijn van een te hoog kostencijfer der verpleging, tegenover den verpleegprijs. Wel heeft men een groot stichtingskapitaal gekregen, maar nu komt men bij de exploitatie voor moeilijkheden te staan. Bij meer patiënten zullen de ver liezen op de verpleegkosten grooter wor den. De algemeene kosten blijven oogen schijnlijk gelyk, maar meer zieken zal di rect toename van het aantal leerling-ver pleegsters moeten mede brengen. De heer Langebeeke was voldaan over de antwoorden. De heer Onderdijk deelde nu mede, dat hy op initiatief van den heer Reijnhoudt een circulaire heeft ontworpen, die kan worden gebruikt voor het werven van nieu we leden. De circulaire zal worden verme nigvuldigd en dan ten gebruike aan de af- deelingen worden toegezonden. De heer Van Geuns deelde naar aanlei ding van vroeger naar voren gekomen wenschen mede, dat tot nu geen regeling is kunnen worden bedacht om tegen een verhoogde contributie verpleging in een hoogere klasse mogelijk te maken. De heer Onderdijk zeide, dat wel ernstig in voorbereiding is een regeling, waarbij men tegen een bepaald bedrag per jaar recht krijgt op eventueele vergoeding van operatiekosten. OOST- EN WEST-SOUBURG Een serenade. Gisteravond bracht het Sruburgsch fan farecorps „Vlijt en Volharding", directeur de heer J. van Soelen, een serenade aan haren beschermheer jhr. H. A. van Doorn, als uiting van vreugde over het behalen van een le prijs op het concours te Krui- ningen, waardoor deze vereeniging thans in de afdeeling uitmuntendheid komt te staan. Dat de heer Van Soelen heel wat gelukwenschen in ontvangst had te nemen voor het behaalde succes, spreekt vanzelf. GOES Gemeenteraau. De burgemeester biedt zijn excuus aan. Het nieuwe Gasthuisbe- stuur benoemd. Financieele tegenvaller. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Goes. Alvorens met de gewone werkzaamheden te beginnen, legde de bur gemeester de volgende verklaring af „Naar aanleiding van het gerelateerde in de notulen van de vorige raadszitting, wensch ik u mede te deelen, dat ik mij met betrekking tot enkele daarin behandelde punten, te scherp heb uitgelaten tegenover sommige leden, van uw raad. Dat is mijn bedoeling niet geweest en ik wensch daarover mijn leedwezen te betui gen. Gedurende het nu voor mij afgebakende tijdperk, dat ik waarschijnlijk nog als voor zitter van den raad zal fungeeren, wil ik er, van mijn kant, gaarne naar streven, een zoo goed mogelijke verstandhouding te be vorderen, tusschen den raad en zijn voor zitter." Adhaesie werd betuigd aan een door den Chr. Besturenbond aan den minister van waterstaat gezonden adres, waarin wordt verzocht in de bestekken voor werken in Zeeland de voorwaarde op te nemen dat aannemers verplicht zijn eerst arbeiders uit de omgeving tewerk te stellen. Besloten werd weer de gemeente te rang schikken in de derde klas fondsbelasting en 100 opcenten op die belasting te heffen. In een vorige vergadering besloot de Raad op verzoek van hoogere autoriteiten om de kleedingtoelage voor politieagenten met 50 te verlagen, maar ging hij meteen over tot verhooging van het aanvang- en maximum-salaris met 50. Dit laatste nu verkreeg niet de goedkeuring van den mi nister. De Raad besloot echter nu dit be sluit te handhaven en te wijzen op de sala rissen van de rijksveldwacht die hooger zijn, ook gerekend met toegepaste kortingen, dan die van de gemeente-politie. Met algemeene stemmen werd besloten ook hier een verordening in te voeren tot beperking van radiostoringen. Het is daar bij verboden toestellen te gebruiken die hinderlijke hoogfrequente uitstralingen ver oorzaken. anders dan van 0 tot 8 uur en van 18 tot 18 y2 uur. Enkele leden vonden dat de radio-liefhebbers wel wat onevenre dig veel van den tijd krijgen. Nu de nieuwe Gasthuisverordening door Ged. Staten is goedgekeurd, kon het Gast- huisbestuur definitief worden samenge steld. Tot leden daarvan werden benoemd de neeren A. Vermaire en J. S. Visscher (beide raadslid), dr. J. M. Planteydt (me dicus), J. A. Pieterse en A. M. C. J. Tho- masse (uit de burgerij). In de volgende ver gadering zal voor de laatste categorie nog iemand worden benoemd. De heer Van der Wart (oud-bestuurslid) wilde nu de Gasthuiskwestie teneinde is, dank brengen aan den oud-voorzitter den heer Joh. Pilaar, die zooveel voor het Gast huis deed. Een voor de tweede maal ingediend voor stel om over te gaan tot autotractie bij de gemeente-reiniging (aanschaffing van een eerste auto voor dit aoel) werd na krachti ge bestrijding door B. en W. teruggenomen. Vooral werd aangevallen een rapport van de firma Geesink te Weesp, waarin werd betoogd dat auto-tractie zooveel goedkoo per was dan die van paarden. Ten slotte deed de voorzitter eenige me- dedeelingen van financieelen aard. Het is gebleken dat de belasting-administratie zich bij het opgeven van de beraamde be lasting-opbrengst heeft vergist. Er zal op 9400 minder moeten worden gerekend. Bovendien moet voor werkloozensteun 10.000 meer worden geraamd, nu aan den aanleg van het zwembassin in werkver schaffing nog niet kan worden begonnen. Daarvan is reeds 14.670 gevonden. Voor de andere 5000 zullen nog voorstellen worden gedaan. Daarover zijn B. en W. in correspondentie met Ged. Staten. Bij de rondvraag werd het gelaakt dat B. en W. het stelsel van contra-prestatie voor werkloozen reeds hebben toegepast zonder daarin den Raad te kennen. B. en W. zegden alsnog een bespreking in den Raad en de werkloozeh-commissie toe. THOLEN De Thoolsch» brug aan het branden. Bij het teren van botkisten onder de Tlioolsche brug te Tholen is door het over- koken van een teergot een hooge etagel licht brandbare geteerde kisten in brand geraakt. Spoedig werd ook de mosselen- loods van den heer Cleer aangetast, waar door het vuur zoo hoog oplaaide, dat ook de bodem van de brug in brand geraakte. Door krachtig optreden van de brandweer kon het vuur evenwel nog tijdig gebluscht worden. De schade is niettemin vrij groot. IJZENDIJKE Aan de gevolgen overleden. De stroodekker W. C.( die voor eenige maanden van een stroomijt is gevallen en waarbij hij ernstige inwendige verwondin gen opliep is thans aan de gevolgen over leden. TERNEUZEN Spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen. Naar gemeld wordt zijn de bedrijfson- kosten van de spoorwegmaatschappij Me chelenTerneuzen in 1933 weer belangrijk gestegen tegenover 1932. De bedrijfswinst beuroeg in 1933 290.917 franc tegenover 2.745.044 franc in het vo rig boekjaar. Daar de lasten en afschrij vingen een bedrag van 1.532.936 franc eischen, was er in het afgeloopen jaar een verlies van 1.242.019 franc. Dit verlies is 'loc- de uitkomsten van het vorig jaar teruggebracht kunnen worden op 121.254 franc. ZAAMSLAG Benoeming hoofd Christ, school. Tot hoofd aan de Christ, school te Rui- genhoek, gemeente Zaamslag, is benoemd de heer J. Philipse, thans hoofd van de school te O then e. Het kanaal door Zuid-Beveland. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens voor te rtellen in de afdeelin- gen te doen onderzoeken in een vergade ring op Woensdag 30 Mei des morgens om elf uur het wetsontwerp tot onteigening- van perceelen, erfdienstbaarheden, en an dere zakelijke rechten noodig voor ver breeding van het kanaal door Zuid-Beve land en verhooging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende werken. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 Mei zijn in onze provincie voorgekomen 13 gevallen van roodvonk, waarvan 6 te 's Heer Arends- kerke (w.o. 5 gevallen in één gezin), 2 te Schore (het tweede geval in één gezin) en 1 in ieder der gemeenten Arnemuiden, Krab- bendijke, Vlissingen, Ierseke en Zuidzande en 2 gevallen van dyphtherie, nl. 1 te Clin- ge en 1 te St. Jansteen. RECHTSZAKEN Rechtbank tc Middelburg. Diefstal met braak J. K„ 30 jaar, ar beider te Groede, thans in voorarrest. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voor arrest. Diefstal met braak M. v. d. H„ 33 jaar. arbeider te Groede, thans in voorarrest, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Heling C. J. S., huisvr. J. K., te Groede, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Vernieling C. S., 44 jaar, landbouwer te Hontenisse, 10 of 10 d. h. Overtr. Arbeidswet J. A. H., 32 jaar, molenaar te Biervliet. Vernietiging vonnis waarvan hooger beroep, 5 of 2 d. h. Overtr. Crisiszuivelwet L. K., 28 jaar, zuiv elf abrikant te Axel. Vernietiging von nis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtr. Motor- en RijwielwetF. M. M., 30 jaar, chauffeur te Terneuzen. Vernieti ging vonnis waarvan hooger beroep. Vrij spraak. Poging tot bankroof. Voor de rechtbank te 's Bosch heeft te recht gestaan de 25-jarige kantoorbediende A. H. C. te Eindhoven, verdacht op 12 Maart te Eindhoven te hebben gepoogd bij de Nederl. Bank geld weg te nemen door daartoe, gewapend met een stuk ijzeren buis, het bankgebouw binnen te dringen, den beambte Sellen een paar slagen met het ijzer te geven. Sellen maakte alarm, waarop verdachte het hazenpad koos. Verdachte gaf toe, dat hij voor de ge weldpleging opzettelijk een looden buis had gekocht. Getuige Sellen verklaarde, dat hij aan tafel zat toen verdachte hem ongemerkt

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1