SPORT LAND- EN TUINBOUW INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS De cape is thans weer in de mode. genomen een regeling van de uitwegen, vermits deze aangelegenheid voor de pro vincie reeds voorzien is in het Reglement op de provinciale wegen. De overweging, waarop het thans inge diende voorstel berust, is, d?t regelen ge steld behooren te worden, waardoor ge waarborgd wordt, dat de op het provinci aal wegenplan voorkomende wegen ook ih de toekomst aan redelijke eischen van het verkeer zullen blijven voldoen. Met het oog hierop moet het noodzakelijk worden ge acht, dat bebouwing onmiddellijk langs vorenbedoelde wegen in het algemeen, be houdens vergunning van Ged. Staten, ver boden wordt om langs de daarvoor naar het oordeel van Ged. Staten in aanmerking komende wegen bebouwing over een breede strook, behoudens vergunning, tegen te gaau, indien de belangen van het verkeer dit eischen. Verder bevat het ontwerp een voorschrift in verband met de schade, welke uit de toepassing van het reglement voor eigena ren en andere rechthebbenden kan voort vloeien. Hierbij is het standpunt ingenomen, dat slechts dan 'n aanspraak op tegemoet koming in deze schade wordt erkend, indien de betrokken eigenaar of rechthebbende als gevolg van de rechtmatige toepassing van het reglement onredelijk zwaar ge troffen wordt. Voetbrug over den Moerdyk. Hedenmorgen begon de Amsterdamsche Ballast Maatschappij met den arbeid aan de grondwerken, onderbouw, pijlers epz. van de nieuwe voetbrug, die over het Hol- landsch Diep zal gebouwd worden van Willemsdorp naar Moerdyk. Ongeveer een honderdtal werklieden zal daarbij worden te werk gesteld. De arbeidsbeurs te Dord recht moet het personeel daarvoor aanwe zen. Het werk zal vermoedelijk twee jaar duren. Er wordt geraamd, dat ongeveer een kwart millioen aan arbeidsloon zal worden besteed. De Nederlandsche voetballers in Italië. Het Nederlandsch elftal heeft in blaken- den welstand zijn concentratie-kamp te Como betrokken. Na een prachtige en niet te vermoeiende reis te Luzern werd overnacht arriveerde men gisterenmid dag in Cernobbio. Onmiddellijk is men met de mentale en physieke training aangevan gen en op de tennisbaan, die achter het hotel ligt, is gisterenavond reeds druk ge oefend, meldt „de Tel." Hiermede zal ech ter niet worden voortgegaan, daar scherpe steentjes op de baan liggen, die licht tot Verwondingen kunnen leiden. Hedenochtend zou men dan ook op het voetbalveld in Como de training voort zetten. Intusschen is er groot nieuws. De kans, dat Mijnders, die zooals men weet ziek is geweest, Zondag mee speelt, is zeer groot geworden. Zijn ziekte heeft hij thans geheel overwonnen en alleen de vraag of hy voldoende getraind is, zal bij de opstel ling van het elftal een rol spelen. Aan het eind van de reis was hy geheel fit, en voorzoover er spelers waren die bles sures hadden opgeloopen kan thans worden medegedeeld, dat ook zij weer geheel in orde zijn. Ook Bakhuys valt hieronder. De kwestie over het radio-voetbalverslag nog niet opgelost. Bij informatie is aan „de Tel." gisteren avond medegedeeld, dat in zake de uitzen ding van den voetbalwedstrijd Nederland Zwitserland te Milaan op Zondag a.s., nog geen beslissing is gevallen. De Avro had van de Vara nog steeds geen antwoord ontvangen aangaande de voorgesteld ruiling van den zendtijd van 5 tot 6 uur. „Het Volk" meldt, dat in een gisteren gehouden werkersvergadering van de fede ratie Amsterdam der Vara, de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. de Vries, eenige mededeelingen heeft gedaan over de onderhandelingen die gevoerd zijn met de Avro over de uitzending van den voetbal wedstrijd te Milaan. Zooals men weet hebben deze onderhan delingen nog niet tot overeenstemming ge leid. Aan het slot van zijn beschouwing zeide de heer De Vries, dat de Vara echter toch zal trachten, den Nederlandschen luiste raars een volledig ooggetuigenverslag te geven van den voetbalwedstrijd te Milaan, door te pogen van den heer Lotsy toestem ming te verkrijgen voor het uitzenden van dat gedeelte van den wedstrijd, dat valt m den tijd, waarin de Vara de beschikking heeft over den zender. Het zal aan ons niet liggen, zoo eindigde de heer De Vries, wanneer het Nederlandsche voetbalminnen- de publiek geen volledig verslag van dezen internationalen wedstrijd zou krijgen. (Zie verder „Draad en Lucht") „De Vierdaagsche". Het aantal inschrijvingen voor de jaar- lijksche Eéndaagsche Marschen van de Haagsche Wandelsport-vereeniging „de Vierdaagsche", die op 3 Juni a.s. worden gehouden, is thans reeds bevredigend te noemen. Zooals het nu te bezien staat zul len meer groepen dan in 1933 om de uitge loofde wisselprijs kampen, daar reeds meer dere wandelsportvereenigingen voor deel neming in groepsverband hebben inge schreven. De jury die te beoordeelen zal hebben welke vereeniging de hoogste propagandis tische waarde voor de wandelsport heeft, zal ook thans weer baar werkzaamheden verrichten onder leiding van den heer J. N. Breuense, secretaris van den Nederl. bond yeoï lichamelijke opvoeding, die deze taak met de meeste bereidwilligheid op zich ge nomen heeft. Alle waarborgen voor een juiste beoordeeling zijn derhalve aanwezig. Naast een bevredigend aantal groepen hebben reeds vele individv.eelen ingeschre ven, zoodat zich op 3 Juni a.s. een groot aantal wandelaars en wandelaarsters op weg zal begeven om de vastgestelde routes af te wandelen. De te loopen afstand bedraagt voor hee- ren 50 K.M. voor dames 40 K.M. voor jongens en meisjes jonger dan 17 jaar, 30 K.M. Circulaires met alle nedere bijzonder heden zijn verkrijgbaar aan het secretariaat Daltonstraat 11, Den Haag. De pruime-zaagwesp. In verschillende streken van ons land wordt een vry belangrijke tot zeer ernstige schade aan de pruimen aangebracht door de zoogenaamde steenrups, de larve van een kleine zwarte bladwesp. Reeds spoedig na den bloei vallen vele vruchtjes, die nog niet grooter zyn dan een erwt, af en vaak houdt het vallen der vruchtjes ook aan als zij al grooter zijn geworden en zoo kan het gebeuren, dat er ongeveer een maand na den bloei vrijwel geen vruchten meer aan den boom blijven hangen. Bekijkt men de afgevallen vruchtjes wat nauwkeurig, dan ziet men in de meeste een gaatje zitten. Schudt men de boomen eens flink, dan zullen er ook wel vruchtjes zonder gaatjes vallen, maar op deze vruchtjes zal men dhn in den regel een donker vlekje vinden. Snrjdt men de vruchtjes met donkere vlek jes open, dan blijken ze hol te zijn, de holte is gedeeltelijk met een bruine massa ge vuld en daarin zal men een geel-wit rupsje vinden dat den steen heeft opgegeten. Een echt rupsje is het niet, alleen de larven van vlinders mogen met dezen naam aan geduid worden, het „beestje" is een bas taardrups, d.w.z. de larve van een blad wesp. De kleine zwarte bladwespen of pruime- zaagwespen, vliegen tijdens den bloei. Zij hebben dus eitjes gelegd, met. de zaagvormige legboor, vandaar de naam zaagwesp, maken de wijfjes een insnijding in de kelk (het groene gedeelte onder de bloesem) en daarin leggen zij een zeer klein eitje. In den regel komen de eitjes binnen een week uit, maar bij koel weer kan het iets langer duren soms zelfs drie weken. Het te voorschijn komen van de kleine rupsjes is van belang voor de bestrijding. Lang is gezocht naar een goede bestrijdingsmetho- de en verschillende middelen gaven geen voldoende succes. Wanneer op het goede tijdstip wordt gespoten, kan men gebruik maken van de bespuiting van °fo lood- arsenaat gemengd met kalkmelk, terwijl ook contactgiften als nicotine en andere, met succes kunnen worden beproefd. Het vergif bedekt bij gebruik van een maaggif de vruchtbeginsels ,en zoodra de rupsjes zich trachten in te boren, krijgen zij een weinig vergif naar binnen en ster ven spoedig, in elk geval voordat zij kwaad hebben gedaan. Mochten de rupsjes niet di rect na de bespuiting te voorschijn komen, dan is een tweede bespuiting noodzakelijk. Men ziet ook hier weer hoe moeilijk deze bestrijding is, het eischt veel zorg en moeite om het gewenschte doel te kunnen bereiken. Propaganda voor meer melkgebruik. On het internationaal zuivelcongres te Rome kwam als belangrijk punt ter sprake dat der propaganda voor het gebruik van melkproducten in verschillende landen. Be sloten is, dat bij den int. Zuivelbond een speciale afdeeling voor dit onderwerp zal komen, waardoor men in verschillende lan den op de hoogte gehouder wordt van wat men op het gebied der propaganda inter nationaal doet en welke resultaten men er mee bereikt. Door den Zwitser Fluchinger werden interessante mededeelingen over het propa gandawerk in Zwitserland gedaan. Niette genstaande het melkverbruik ln dit land reeds 0.6 liter per dag en per hoofd der be volking is (in Nederland is het 0.3 liter), acht men toch de mogelijkheid aanwezig om dit door propaganda nog te verhoogen. Dit is ook noodig, omdat Zwitserland ten gevolge van de economische omstandighe den ongeveer 50 van zyn export van kaas en gecondenseerde melk verloren heeft. Men heeft den veestapel met 10 ingekrompen, doch verder wil men niet gaan, daar men hi~.rm.ede de bedrijfsecono mie der veehouders zou aantasten. Het ge bruik van melk op de scholen is in Zwit serland reeds lang ingevoerd, doch nu wil men de kop melk vervangen door de flesch melk. In elk opzicht doet men de ervaring op, dat het gebruik van melk de volksge zondheid en geestelijke ontwikkeling be vordert en men bindt vooral den strijd aan tegen het gebruik van koffie, thee en cho colade, producten, die ingevoerd moeten worden. Ook heeft men in Zwitserland het melkgebruik trachten te bevorderen door bijv. bij manoeuvres e.d. speciale melk- auto's te laten meerijden. Wel is waar wordt er dan behoorlijk melk gedronken, doch men heeft toch de ervaring, dat men om goede resultaten te bereiken, met de propaganda in de huishouding zelf moet doordringen. De Duitscher Zehgruber wees op de propagandistische waarde van kindertijd schriften, waarbij in de verhalen steeds het gebruik van melk wordt aangemoedigd. Vooral late men dan ook de kinderen zelf verhaaltjes schrijven, waarvan men de beste in het blad opneemt. Op dit gebied er ook in Nederland tot nog toe weinig gedaai^ niettegenstaande reeds van verschillende kanten herhaalde lijk getracht is, dezer, wagen aan het rollen te krijgen, schrijft de heer Geluk, secretaris der F. N. Z. Zoolang er op dit gebied geen algemeene samenwerking bestaat zal het moeilijk zyn iets positiefs tot stand te brengen, daar van geen enkele groep ver wacht mag worden, dat zij betaalt ten bate van anderen, die niet betalen. Laten we hopen, dat net voorbeeld van het buitenland in dezen goede gevolgen heeft. LUCHTVAART Nederland in de luchtrace Engeland Australië. Drie vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Luchtvaart-Maatschappij zyn gisteren naar Londen gevlogen, om aan de Royal Air Club de inschrijving met vier toestel len in te leveren. Voor den snelheidswedstrijd is ingeschre ven een machine van het nieuwe type der Douglas Aircraft Company uit Californië dit toestel zal worden bestuurd door Par- mentier. Voor de handicap-race zijn drie Fokker vliegtuigen opgegeven met Smirnoff, Frijns en J. J. Moll als bestuurders. Luchtbeschermingsdienst in Overijsel. De commissaris der Koningin in Overijsel heeft een nieuwe circulaire gezonden aan de burgemeesters met betrekking tot de luchtbescherming. Thans wordt verzocht een proef te ne men met verduistering van openbare ver lichting. Daartoe wordt aanbevolen om in Mei gedurende een kort tijdsverloop de openbare verlichting te verduisteren. In overweging wordt gegeven de proef te ne men omstreeks nieuwe maan na het win kelsluitingsuur en op een uur, dat het ver keer daarvan zoo weinig mogelijk hinder ondervindt. De commissaris geeft dan in een circu laire als volgt de grondregels voor de ver duistering aan. In de uit een cogpunt van luchtbescher ming weinig belangrijke plattegrondsge meenten wordt de openbare verlichting geheel uitgedoofd in zeer belangrijke ge meenten worde zij tot het minimum be perkt de in. deze gemeenten gelegen buurtschappen van weinig belang dooven de openbare verlichting geheel. De enkele, in de meer belangrijke be bouwde kommen brandend blijvende licht punten, worden met blauw papier of doek omwikkeld. Hier kan pok de proef genomen worden deze lichtpunten eveneens te doo ven (hetgeen bijv. bij luchtalarm het geval zal moeten zijn). In de groote steden is de openbare ver lichting tot het uiterste te beperken. Ook hier is de omwikkeling van b'chtpunten toe te passen en is de hierboven bedoelde proef op haar plaats. Maatregelen zullen moeten worden genomen om het verkeer in de verduisterde gebieden te leiden. De daar mede belaste personen (politie) zullen, zoo mogelijk, daartoe var verkeerssignaal-lam- pen moeten worden voorzien. Luchtdienst DuitschlandZuid-Amerika. Aan den luchtdienst DuitschlanaZuid- Amerika zal ook door het luchtschip Graf Zeppelin worden dee1 genomen. De dienst zal des Zaterdags aanvankelijk om de 14 dagen, nl. op 26 Mei, 9 en 23 Juni, 7 en 14 Juli en vervolgens wekelijks worden uitge voerd. Op de dagen van vertrek sluit een luchtdienst Berlijn-Stuttgart of Berlyn- Stuttgart-Friedrichshafen aan op het vliegtuig dat van Stuttgart of het lucht schip, dat van Friedrichhafen naar Zuid- Amerika vertrekt. Het vertrek vindt steeds op Zaterdag plaats, het luchtschip komt dan des Dins dags in Zuid-Amerika aan (te Recife, Per- nambuco, het vliegtuig des Woesendags te Natal). Van d& plaats van aankomst be staat aansluiting naa^ Rio de Janeiro, Mon- tevido en Buenos Aires. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. SCHOOLGELDHEFFING R.H.B.S. Zeer geachte Redactie Zoowel op het spreekuur als bij de aan gifte van leerlingen als op andere wijze blijkt my, dat tal van onjuiste berichtende ronde doen in verband met de schoolgeld heffing, enz. Ik meen een dienst te bewij zen aan dat gedeelte van de bevolking van Vlissingen en omgeving, hetwelk belang heeft bij het Hoogere-Burgerschool-onder- wijs, indien ik het volgende mededeel. Alvorens zulks te doen dank ik de Re dactie van deze courant voor hare mede werking. I. Men meent, dat aan de H.B.S. geen parallel-afdeelingen meer zullen worden ge vormd. Dit is onjuistde H.B.S. gaat voort parallel-afdeelingen te vormen, slechts hebben de regelen, naar welke die vorming geschiedt, een wyziging ondergaan, welke dit jaar uitsluitend voor klasse I haar ef fect zal krijgen, II. Men meent, dat een leerling, die niet bevorderd wordt tot een hoogere klasse, ot die niet slaagt voor een der eindexamina. de school moet verlaten. Ir werkelijkheid blijft de gelegenheid tot doubleeren onver kort voortbestaan. III. Men meent, dat voor een leerling, die niet tot een hoogere klasse bevorderd wordt, het volgend jaar dubbel schoolgeld wordt geheven. Volgens de thans geldende schoolgeld re geling zal onder geen enkele omstandigheid dubbel schoolgeld geheven worden. Voor wie ten tweede male een klasse doubleert zal in de toekomst anderhalf maal het gewone schoolgeld verschuldigd zijn, doch deze bepaling is alleen toepasse lijk op leerlingen, die na 31 Augustus 1933 zyn toegelaten. Anders gezegd, onder de tegenwoordige schoolbevolking is er niet één enkele leerling, voor wien hier ooit IV2 maal het normale schoolgeld zal zijn te be talen. In klasse n (de laagste klasse, waar zich het geval van de verplichting tot betaling van iy2 maal het gewone schoolgé'ld kan voordoen) zal de 50 toeslag in daarvoor ir aanmerking komende gevallen voor het eerst te heffen zijn in den cursus 1937/1938, en dan zal dit verhoogde schoolgeld uitslui tend verschuldigd zijn over dat schooljaar 1937/1938. Bij bevordering aan het einde van genoemd schooljaar is voor den volgen den cursus weer het gewone schoolgeld ver schuldigd. De Directeur der Rijks H.B.S. m. 5-j. c. te Vlissingen, Dr. H. DE NOO Bzn. BLOEMPJESDAG „DRAAGT ELKANDERS LASTEN». Beleefd verzoeken wy U voor onderstaan de regels eenige plaatsruimte in uw veelge lezen blad. A.s. Zaterdag 26 Mei zal door het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Lasten", onderaf- deeling van het Christ. Nat. Vakverbond, in onze stad weder een bloempjesdag wor den gehouden. „Draagt Elkanders Lasten" heeft in den loop der jaren een breede plaats in ons volksleven ingenomen en honderden patiën ten zijn reeds door dit fonds in het bestrij den der gevreesde ziekte geholpen. Mogen wij er slechts aan herinneren, dat in het jaarlijksche verslag der plaatselijke T.B.C.-vereeniging steeds met groote waar deering gesproken wordt van het werk van „Draagt Elkanders Lasten". Met gepaste vrijmoedigheid wekken wij dan ook onze ingezetenen op Zaterdag a.s. onze dames-verkoopsters door het koopen van een bloempje te verblijden. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, Het plaatselijk "bestuur van „Draagt Elkanders Lasten Een stier op hol. Gister morgen heeft een kwaadaardige stier op het los- en laadterrein van de Rotterdam- sche veemarkt heel wat consternatie ver oorzaakt. Tengevolge van den zomertijd komen de boeren later dar anders aan de markt en daar 'l na Pinksteren altijd dub bel markt is, was 't nog heel druk toen een stier op eigen gelegenheid een excursie be gon, die zeer gevaarlijk voor heel de vee markt had kunnen worden al- hij zich niet al spoedig verward had in den doolhof van gangetjes, welke de speciale afdeeling voor schapen vormt. Niettemin was het dier zoo woest, dat men met angst en beven uitzag naar het moment, waarop hrj zich met geweld weer vry baan zou verschaffen en onder den voet loopen wat hem in den weg kwam. Vandaar aat dadelijk dappere Hollandsche toreadors aanrukten, niet met een degen, doch met een zak, om te probeeren, c e over den kop van het beest te erken, wat met veel in spanning tenslotte gelukte, zoodat het ver- volgens mogelijk werd den wild om zich heen trappenden stier weer te kluisteren in de noodige stevige touwen. Niettemin waagde de directeur van de Veemarkt het er niet meer op, het kwaad aardige beest alsnog op de markt toe te la- ten. Hij liet het liever naar het abattoir brengen, waar men over de middelen be schikt om zoo'n dollen klant voor goed te kalmeeren. Ongeluk bij schietoefe ning. Gisterenmorgen is in het kamp Waalsdorp bij Den Haag tijdens schietoefe ningen met een zwaren mitrailleur, juist nadat deze oefeningen aangevangen waren, de 20-jarige dienstplichtige Heynen, uit Den Haag, met het hoofd voor den loop van den mitrailleur gekomen. Het gevolg was, dat hij aoor een kogel werd getroffen. Terstond werd de oefening stop gezet. Le getroffene werd naar het militaire hospitaal gebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. Het parket en de officieren hebben een, onderzoek ingesteld, om de oorzaak van dit noodlottige ongeluk te kunnen vaststellen. Een doofstomme inbre ker. Gisterennacht hebben twee inbre kers getracht zich toegang te verschaffen PARI]SCHb MODEBRlEt Luchtige capes voor warme dagen. Ook aan het mode-firmament zijn er sterren van verschillende grootte. Ook daar vinden we vaste sterren, die trouw hun zon mevrouw Mode in dit geval vergezellen en kometen, die een oogenblik door hun schittering verblinden, maar spoedig weer verdwijnen. Tot de vaste ster ren zouden we bijv. de blouse kunnen re kenen, die eigenlijk nooit geheel uit de mode is en altijd weer onder den een of an deren vorm opduikt. De staartsterren daar entegen zijn de wonderlijke grillen en klei nigheden, die we alle met bewondering en verbazing bekijken, maar die we bijna geen van allen koopen, omdat ze te bizar, te kostbaar, te weinig flatteus ofwel te opval lend zijn. Er zijn ook mode-artikelen, die zich langzamerhand aan het mode-firma ment heerschen andere wetten en geschie den er dus ook andere dingen dan aan een gewonen sterrenhemel, tot vaste sterren ontwikkelen. Zoo is bijv. het aardige klee- dingstuk dat we onder den naam cape ver staan, hard op weg een vaste verschijning te worden. Capes worden op alle uren van den dag gedragen en bij alle soorten van japonnen en mantels. Het begrip cape is dan ook zeer rekbaar. We verstaan er evengoed den luchtigen lichten schouderkraag onder als het stevig omhullende kleedingstuk dat tot aan de taille reikt. Er zijn capes in allerhande vormen, pun tige en ronde, sommige met een rechte zoom, andere met strooken of met afgewerkt. Vveer andere zijn van onderen verwijd door ingezette driehoekige punten, oftewel godets. Enkele capes zyn van een kraag voorzien, andere weer worden vast gespeld of gestrikt. Om een japonnetje van het vorige jaar te moderniseeren is er niets effectvoller dan een kleine cape in bijpassende tint. Of mis schien ook juist in contrasteerende kleur, om aan een heel simpel toiletje iets fleu rigs te geven. Op een donkerblauwe japon zal bijv. een Schotsche cape alleraardigst staan. Men kan dan manchetten, zakjes en ceintuur ermee in overeenstemming bren gen en het geheel zal een practische leuke jurk opleveren voor heete zomerdagen. Wil men daarentegen een lichte zomerjapon iets gekleeder maken, zoo bestaan er schattige capes, geheel van smalle geplis- seerde volants in rose, wit, lichtblauw of groen, die allerliefst zullen doen op een luchtig toiletje. En voor sportjaponnetjes heeft men pittige capejes van heel soepel geverfd leer, die men met een fijn lijntje goud of zilver heeft afgezet. Verder zijn er voor den avond nog de zeer elegante capes. Sommigen zijn geheel met steentjes of loovertjes bewerkt, ande re zijn van ingehaald fluweel vervaardigd, enkele zijn met bont afgezet, andere met franjes en ruches. Hier viert de ïantasle hoogtij. Hier kan ze ook hoogtij vieren, daar ze officieel niet tot het toilet behoort en daarom juist zeer fantastisch mag zijn. Als voorbeeld hiervan diene de cape van onze tweede teekening, die van roze satijn is en op een zwarte japon gedragen wordt, Ze eindigt van voren aan de taille, op den rug valt ze echter zeer lang. De lengte van de cape laat men in Uet algemeen afhangen van de gestalte en het .iguur der draagster. By ieaer past 'n ver schillende lengte, soms zullen alleen de mouwen overvleugeld worden, terwijl het andere gedeelte der japon vrij blijft. Een heel smal slank figuurtje ziet er over het algemeen yoordeeüger in een cape uit dan een forsche gestalte. Verder blijft de cape een kwestie van smaak en vooral ook een kwestie van ze weten te dragen en zich op de juiste ma nier weten te bewegen. WILHELMINE-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 6