VlissingsciiB Courant HEEFT DE SCHOENEN Ter gedachtenis aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder PLOUVIER Prijs 43 cent TWEEDE BLAD FEUILLETON In het holst van den nacht BINNENLAND Wat hoort hij malse he sla Nog enkele albums voor» handen van het prachtwerk Verkrijgbaar bij de Administratie der „Vlissingsche Courant" van de van Donderdag 24 Mei 1934. No. 120. ONS WEEKPRAATJE. Onlangs reed iemand in de buurt van Wassenaar een beetjenu ja, zig-zag over den weg. En het „ongeluk" wilde, dat hij daarbij den een of ander dood reed met zijn auto. Die „iemand" was toevallig een baron, dragende een in Wassenaar en ver daarbuiten welbekenden naam. De man kwam voor en kreeg straf. De officier wil de hem drie maanden lang naar het gevang hebben en hem gedurende twee jaren het recht ontzeggen om een motorrijtuig te be sturen, maar de politierechter maakte' er een maand van en was blijkbaar van mee ding, dat de baron over een jaar wel weer met zijn motor op de maatschappij kon worden losgelaten. Enkele jaren terug zou een dergelijk feit een schoon brok klassestrijd-journalistiek hebben verwekt, temeer omdat de bijkom stige omstandigheden in deze affaire niet vóór den baron hebben gepleit. Deze had als getuige a décharge en als „deskundige" o.m. zijn huisdokter naar de strafzitting moeten meebrengen, om dien te laten ver klaren, dat zijn cliënt gewoon was om zóó veel alcohol te verzwelgen, dat de vóór het ongeluk gebruikte alcoholia een flesch wijn en drie glaasjes cognac op zijn phy- siek van geen invloed kon zijn geweest. Zooals gezegd klassenstrijd-journalis tiek verwekken dergelijke gebeurtenissen niet meer. Eerstens, omdat de nationalisti sche opleving de scherpte van dien strijd sterk heeft geminderd, tweedens omdat het tegenwoordig niet alleen meer baronnen of andere leden der bourgoisie zijn, die in auto's rijden, al of niet beschonken, en ge varen oplèveren voor het lichamelijk wel zijn van andere weggebruikers. Denzelfden dag, waarop de baron moest voorkomen, stond elders een arbeider te recht, die met zijn vrachtwagen panne had gekregen en het ding toen maar ergens langs den weg had neergezet en had laten staan. In den donkeren nacht reed toen een Naar het Duitsch, bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden) 22) Traute keek hem aan, in haar oogen een onuitgesproken vraag, die hij niet begreep. En er verliepen eenige seconden voor zij, °P rustigen toon, antwoordde ..Ja, heel in de verte. Maar wij kennen elkaar van jongs af, mijn vader heeft voor z?n opvoeding gezorgd zijn ouders zijn gestorven, toen hij nog een kind was. Het Is een uitstekende opname, vindt u niet goede moderne fotografen zijn in hun s°ort toch werkelijk kunstenaars. Alleen een eerste-rangs-portretschilder zou in staat zijn, om behalve een absolute gelijke- ^3, zoo'n karakteristiek beeld vol uitdruk- ftog te geven." Het was duidelijk dat zij het gesprek op ®en ander onderwerp wilde brengen. Maar Edch was geen bijster geschikt partner v°or een opgewekte conversatie. Bij ieder ^oord nam zijn verlegenheid en verwar ds toehij werd zich meer en meer be lust v:n de onmogelijkheid om met haar e spreken over wat hem bezwaarde, ter- ^'jl hij van aangezicht tot aangezicht met stoöd en haar jvarmé, sliege, klaak- jeugdige jonkheer zich tegen het onver lichte obstakel te pletter, dus dóód. De arbeider is „gestraft" geworden met 25 gld. boete. Men ziet in dergelijke aangelegen heden kan men niet meer spreken van klas- sestrijd en ook niet meer van een klasse- justitie. Op 2den Pinksterdag waren we er „er gens" we waren zelf een tochtje aan het maken getuige van, dat een automobi list stopte voor een politiebureau. Hij ging daar zijn beklag maken over een anderen automobilist, dien hij onderweg was gepas seerd en die op den zeer drukken verkeers weg met zijn wagen had geslingerd. Op klaarlichten dag. De man had het nummer van de auto enz. genoteerd. De politie nam nota van een en ander en zette buiten een wacht uit. Inderdaad werd de wagen even later opgevangen. We waren er bij, toen Ce bestuurder werd gesommeerd om uit zijn vehikel te stappen, maarde man was daartoe niet in staat. Hij moest van achter het stuurwiel worden weggesleept I Den anderen morgen kon hij weer vertrekken van het politiebureau, met een verbaal ver rijkt, maarzittende achter het stuur rad van zijn wagen We hebben den kerel gezien, maar of het een baron was dan wel een arbeider, weten we niet. Wel weten we, dat het twee dronken middenstanders waren, die op lsten Pink sterdag, des morgens om drie uur, de Lek inreden en daarbij het leven verloren. Waarlijk, men behoeft er geen klasse menschen eenig verwijt van te maken, van de onverantwoordelijke wijze, waarop ze omspringen met het leven van zich zel ve en van anderen, wanneer automobilisten, drank gebruikt hebbendé, het verkeer op den weg in gevaar stellen. Statistieken wijzen het toch uit, dat het drankgebruik in ons land sterk vermindert en inderdaad ziet men niet veel dronken menschen meerlóópen tegenwoordig. Het is evenwel, of dergelijke individuen zich gemakshalve een auto hebben aange schaft, teneinde zich motorisch te kunnen voortbewegen, als de beenen vérderen dienst weigeren. Het zij verre van ons te willen beweren, dat automobilisten drankmisbruikers zijn, maar wel schijnen drankmisbruikers tegen woordig allemaal automobilisten te wezen. En daardoor zijn ze veel gevaarlijker dan vroeger. De rechter treedt veel te slap te gen hen op. Een dronken automobilist hoort bij eerste overtreding voor drie jaar naar Veenhuizen te worden gestuurd baron, of arbeider en bij herhaling voor le venslang. volle stem hoorde. In elk woord dat hij zeggen zou, moest een schandelijke ver dachtmaking liggen. En toch moest hij zijn houding verklagen, zich verontschuldigen, zonder haar opnieuw te krenken. Wanho pig pijnigde hij zijn hersens om het verlos sende woord te vinden en zijn aandacht was nauwelijks bij het gesprek. Hij gaf korte, afwezige antwoorden, en wanneer hij een oogenblik zijn best had ge daan zichzelf tot meer belangstelling te dwingen, verviel hij al gauw weer tot zijn vorige verstrooidheid. Het zou begrijpelijk geweest zijn, als ze een abrupt einde aan het onderhoud had gemaakt en hem den rug toegekeerd had, maar ze gaf zich integendeel de grootste moeite om het telkens stokkend gesprek weer te doen vlotten. Er was iets pathe tisch in haar hardnekkige pogingen om de conversatie met Erich Roggenbach gaande te houden. Drie-, viermaal veranderde ze van onder werp zich steeds inspannend iets te kie zen, waai-van ze kon aannemen, dat het hem interesseeren zou, omdat het in ver band stond met zijn studievak. En hoe af wezig en verbijsterd hij ook was, het ont ging hem niet, dat ze daarbij een voor een jong meisje werkelijk bewonderenswaardi ge kennis, een algemeene ontwikkeling en een ruimen blik toonde, zooals hü tot dus ver nog bij geen van zijn vrouwelijke ken nissen had ontmoet. Maar het hielp hem iiietj om zjju innerlijke Zekerheid terug te Goederen in de doode hand. Het verslag is verschenen van de vaste commissie voor belastingen uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp betreffende heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doodè hand werd gesteld. Dit verslag heeft minister Oud aanlei ding gegeven, enkele wijzigingen aan te brengen. O.a. is het aantal vrijstellingen niet onbelangrijk uitgebreid. Voorts heeft de minister thans bepaald, dat de wet gedurende vijf jaar zal gelden. In de commissie was de vraag gerezen, of het thans wel de aangewezen tijd voor invoering van deze heffing is, nu vele in stellingen met een charitatief, sociaal of cultureel doel, welke door deze belasting zouden worden getroffen, door verlaging van subsidies en contributies haar inkom sten zien verminderen, terwijl tegelijkertijd door de toeneming van de behoefte aan steunverleening de uitgaven grooter wor den. In dit verband vroegen verscheidene leden der commissie zich af of niet eerst familiestichtingsinstituten.ónder het bereik van den fiscus behooren. te .worden ge bracht. Voorts is het, meende men, zeer de vraag of de bate, welke uit deze heffing is te wachten, wel een juiste verhouding geeft tot de administratieve beslommeringen, welke de voorgestelde regeling met zich brengt. De minister antwoordde daarop, dat dit wel het geval zal zijn. Hij is verder van oordeel, dat de instellingen met een chari tatief, sociaal of cultureel doel minder ge troffen worden in het nastreven van die doeleinden, naarmate zij door haar voorge stane belangen meer uit contributies en giften moet behartigen. Hierbij komt dat vrijstellingen de gevolgen der belastinghef fing kunnen verzachten en wel juist daar, waar die verzachting het dringendst ge boden is. Ook het vermogen van familiestichtingen zal door de voorgestelde belasting worden getroffen. De vraag of de opbrengst van dat vermogen door de inkomstenbelasting zal moeten worden getroffen, wordt aan de orde gesteld door het inmiddels ingediende wetsontwerp betreffende belastingheffing van besloten naamlooze vennootschappen. Het vermogen, dat de bestuurders eener niet rechtspersoonlijkheid hebbende ver- eeniging in hun kwaliteit ónder zich heb ben, zal door de belasting worden getrof fen. Werd zulk een vermogen ongemoeid gelaten, dan zou het in fiscaal opzicht voordeel bieden, de rechtspersoonlijkheid te laten verjaren of een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging te vervangen door een, die geen rechtspersoon is. De coöperatieve vereenigingen zullen tenzij zij zooveel op neamlooze vennoot schappen gelijken, dat zij bij vergrooting van het geplaatste of gestorte kapitaal het zgn. kapitaalsrecht verschuldigd zijn onder de nieuwe belasting vallen. Intus- schen zal het bedrag der inleggelden wor den afgetrokken. Het belasten van de reserve van coöpe ratieve vereenigingen is naar de meening van den minister in overeenstemming met de grondslagen van het ontwerp. De in die reserves aanwezige draagkracht komt niet of nauwelijks tot uiting in het individueele vermogen van de leden. Dat winstuitdee- lingen van bepaalde soorten coöperatieve vereenigingen door de dividend- en tan tièmebelasting worden getroffen, staat aan het heffen van een belasting naar het to tale bedrag van de reserves niet in den weg. Het be teekent slechts, dat bij gelijk dividend de financieel krachtige vereeni gingen iets zwaarder worden belast dan de zwakkere. De minister heeft het bij nadere overwe ging wenschelijk geacht, de rijkspostspaar bank uit te zonderen van de vrijstellingen. De categorie der vrijgestelde lichamen wordt daarentegen uitgebreid tot de be- drijfsvereenigingen volgens de land- en krijgen. Nooit eerder had hij tegenover een vrouw gestaan, die een dergelijk volkomen harmonischen, nobelen indruk op hem ge maakt had. Er was een klaarheid in haar wezen, en bij alle bescheidenheid een on miskenbaar zelfbewustzijn en zelfgevoel, die gevoegd bij haar schoonheid en haar na tuurlijke charme, een mart van zijn smaak en beschaving in verrukking moesten bren gen. En toch had hij dit zelfde meisje in omstandigheden gezien, die een zoo zon derlinge en onverklaarbare tegenstelling vormden met het beeld, dat hij thans van haar kreeg, dat hij niet bij machte was haar naar de oplossing van dit raadsel te vragen. Het was hem alsof een ijskoude hand zich op zyn hart legde. Hij stond voor haar, als een verlegen schooljongen, die niet weet, hoe hij praten en zich gedragen moet in tegenwoordigheid van ouderen. Hij dorst haar zelfs niet aan te zien, en plotseling bleef zijn onrustig door de kamer dwalende blik op een plaats rusten. Op een marmeren opstand van een lagen spiegel stond tusschen andere snuis terijen en kunstvoorwerpen een reukwerk flacon, waarvan de inhoud gebruikt wordt om de atmosfeer in een eetkamer te ver- frisschen. De lichte dennennaaldenlucht, die Roggenbach al eerder in den kleinen salon opgemerkt had, kwam waarschijnlijk uit dit fleschje. Maar de zilveren huls, waarin de flacon stak, was het, die zijn aandacht geboeid hield - een fraai staal van, edelsmeedkunst, dat een beangstigen tuinbouw ongevallenwet en de ziektewet, vereenigingen bedoeld in zee-ongevallenwet risicovereenigingen krachtens de ongeval lenwet en de werkloozenkassen, gegrond op het werkloosheidsbesluit 1917. Echter zal het vermogen der vakvereeni- gingen niet worden vrijgesteld. Als een niet te onderschatten bezwaar tegen het ontwerp werd gevoeld, dat ook de kapitalen, bestemd voor in de toekomst te betalen pensioenen, aan deze heffing zullen zijn onderworpen. De minister is dienaangaande tot het in zicht gekomen, dat het inderdaad niet aan gaat, de contante waarde te belasten als de debiteur een instelling van de doode hand is, en die waarde vrij te laten blijven, indien de debiteur een N.V. is. Hij heeft daarom een wijziging aange bracht krachtens welke pensioenstichtin gen ook de contante waarde van nog niet ingegane pensioenen in mindering mogen brengen. Bovendien zal bij de gewijzigde regeling de contante waarde van de inge gane pensioenen niet behoeven te geschie den op de door de successiewet voorge schreven wijze. Naar de meening van een aantal leden der commissie zouden onder de uitzonde ringen ook moeten worden gebracht de be zittingen, bestemd voor de instandhouding van de openbare eeredienst. Geheel anders staat het met de bezittin gen uit welker opbrengst de openbare eere dienst wórdt bekostigd. Werden die vrijge steld dan zouden de grondslagen van het ontwerp worden aangetast. Wat de diaconieën en andere kerkelijke armbesturen betreft, meent de minister thans een redactie te hebben gevonden, waarbij de belastingadministratie zich zal kunnen onthouden van het beoordeelen van het beleid der instelling. De winkelsluiting. Door de firma C. Jamin te Rotterdam is een open brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaa) gericht naar aanleiding van de door den heer Smeenk in de Kamerzitting van Vrij dag 18 Mei geuite bewering „De agitatie tegen de winkelsluitingswet wordt gevoerd onder leiding van de firma Jamin, die nu juist niet in de eerste plaats om haar so ciaal ethisch besef bekend staat. Zij heeft haar personeels-organisatie er voor ge spannen, die aan de anti-rev. fractie heeft geschreven, dat deze de Zondagssluiting moet helpen beperken. Dan zullen wij met respect aan uwe partij denken". In dezen brief wordt hiertegen opgeko men. Wy ontleenen er het volgende aan De firma heeft er haar personeelsver- eeniging niet voor gespannen en evenmin de leiding in de ook door den heer Smeenk tenslotte geconstateerde agitatie. De agi tatie is uit zichzelf gegroeid, dit moet niet worden geweten aan den een of anderen persoon, maar aan de wet en het talmen met het aanbrengen van de noodige verbe teringen. De wet heeft al ruim' twee jaren de gelijkenis vertoonde met het foudraal van het medicijnfleschje, dat op onver klaarbare wijze uit Beiersdorf's sterfkamer verdwenen was. Deze onverwachte ontdekking overwel digde Erich zoo. dat al het andere erdoor op den achtergrond werd gedrongen, en er bij in het niet verzonk het deed hem ver geten, waar hij zich bevond en wie tot hem sprak. Het was hem physiek onmogelijk den blik van het fatale voorwerp af te houden en hij hoorde de vraag niet, die Traute tot hem richtte. Zij aarzelde even, voor ze die herhaalde, toen ze echter voor de tweede maal geen antwoord kreeg, trok een schaduw van intens verdriet en bittere desillusie over haar mooi, ernstig gezicht zonder verder een woord te spreken, wend de ze zich af en verliet langzaam, met tra gen slependen voet de kamer. Haar zwij gend heengaan bracht Erich even tot zich zelf. Hulpeloos keek hij om zich heen, maar hij was niet in staat zelfs een woord van verontschuldiging te stamelen. Het was of hij door een magnetische krach'; naar den spiegel werd getrokken, met een paar pas sen was hij bij het fleschje en nam het in zgn hand. Neen, een vergissing was thans uitgesloten. Als dit niet precies dezelfde huls was. dien hij bij Beiersdorf had gezien, dan was het toch zonder eenigen twijfel een zuster- exemplaar, het andere stuk van twee voorwerken, die samen één bijeenhoorend slachtoffers gemaakt en maakt er steeds meer. Zij wil den heer Smeenk gaarne voor stellen er voor wat haar firma betreft in de gelegenheid te stellen haar hier gegeven verklaringen nader door hem te onderzoe ken. De firma Jamin heeft vanzelfsprekend, gelijk zoovelen, zoowel voor zichzelf als in vereeniging met insiders, hare bezwaren tegen de winkelsluitingswet ongecamou- fleerd recht op het doel af doen kennen, zoowel vóór als na invoering der wet en met haar het personeel. Dit alles niet uit liefhebberij of dwarsdrijverij, maar uit noodzaak, gezien de funeste gevolgen. Inmiddels kan onze firma slechts met honderdtallen duizenden vertrouwen en ho pen, dat tenslotte in deze aangelegenheid de meerderheid der Kamerleden haar stem zal uitbrengen voor een algemeen noodza kelijk geachte alleszins aldoende verrui ming der verkoopgelegenheid op Zondag, dat in overeenstemming met de reeds van oudsher door die groote meerderheid ge volgde en algemeen bekende levens- en ge dragswijze, waarbij nl. het koppen op Zon dag evenmin als deelnemen aan optochten, samenkomsten, sport, vermaak, reizen, bij wonen van voorstellingen, etc. eenig be zwaar ontmoetten. Een anti-lawaai congres. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, zoo mogelijk in het ko mende najaar een anti-lawaai congres te organiseeren, waarop o.m. verschillende sprekers van naam uitgenoodigd zullen worden het woord te voeren over de vraag stukken welke met de actie voor meer stilte verband houden. Het Stadion-concert wordt uitgezonden. Het Stadionconcert zal over de wereld klinken. De grootste gebeurtenis op mu ziekgebied sinds jaren worat uitgezonden. De V.A.R.A. verzorgt de uitzending voor Nederland. De Phohi zendt het concert uit naar de West en de Oost. Naar de West di rect, naar de Oost via gramofoonplaten, daar het uur voor directe uitzending niet geschikt is. Er bestaat verder alle kans, dat ook in Amerika het concert gehoord kan worden. Gezien de populariteit, die dr. Willem Men- gelbreg daar geniet, bestaa er bij den om roep van de Vereenigde Staten zeer veel belangstelling voor dit zeldzame muziek feest. Onderhandelingen over de uitzending worden gevoerd. Maatregelen tegen lintbebouwing. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij de Prov. Staten ingediend een ontwerp- reglement, houdende provinciale maatrege len tegen de ^ntbebouwing. In dit ontwerp is de thans nog bij de Eerste Kamer aan hangige Rijksregeling, behoudens enkele in den aard Ier zaak gelegen afwijkingen, gevolgd. Zoo weid in het ontwerp niet op- garnituur vormden. Een andere verklaring voor deze absolute overeenkomst tusschen twee snuisterijen, die kennelijk door den zelfden kunstvaardigen handwerksman vervaardigd waren, was er niet. Nog hefti ger dan tevoren brandde het verlangen in hem klaarheid te krijgen, maar tevens was hij z' -.h uit tragische zekerheid bewust, dat deze klaarheid hem geen bevrijding en ge luk zou brengen. Een groote matheid, alsof hij uit een diepe bewusteloosheid ont waakt was, had zich over zijn geest en zijn ledematen gelegd, toen hij langzaam en met tegenzin naar het gezelschap terug keerde. Ludwig Falkenhayn had zich met eenige van zijn oudere vrienden in de rookkamer teruggetrokken, en Roggenbach voegde zich bij hem. De gastheer presenteerde hem een kistje zware geïmporteerde siga ren, die hij zelf altijd rookte en zette daar op het gesprek voort, dat door Erich's bin nentreden even afgebroken was. „Neen, dat plan is volkomen onuitvoer baar geworden", wendde hij zich, ongewoon geïrriteerd voor zijn doen, tot een heer met grys haar, dien Roggenbach als den leider van een ander groot bankiershuis kende. „De eigenaars van de terreinen vragen zoo'n krankzinnigen prijs, dat rentabiliteit bij voorbaat uitgesloten is. Dat is het na tuurlijke gevolg van dat stuk in de „Abend- zeitung." Het is een van de gemeenste in triges, die ik ooit heb beleefd." Wordt vervolgd.). De heerlijkste sla zonder slaolie is als een keuken zonder fornuis! Bij sla hoort slaolie, bij malsche sla de fijnste slaolie: Saladine. Kies bij den groenteboer het beste; heerlijke, jonge zomer-sla en bij den kruidenier óók het beste: Saladine! GOUDZEGEL 80 CENT - GROENZEGEL 65 CENT - ROODZEGEL 50 CENT Ook verkrijgbaar bijA. VOLMER, Bellamypark, Vlissingen.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 5