NOOTJES MARINE EN LEGER Minder Tandbederf BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Hedenmorgen om 5 uur is het K.L.M.- vliegtuig „de Snip" van Schiphol naar In die vertrokken. Aan boord bevinden zich 3 passagiers. Voorts 275 K.G. post, 14 K.G. pakketpost en 117 K.G. goederen. a De oudste inwoonster -'an den Haag, mevr. Aa. Wisdom-Schmidt, is na geruimen tijd ziek en bedlegerig te zijn geweest, op ruim 102-jarigen leeftijd overleden. 9 De directie van de J. en K. Smits' scheepswerven te Kinderdijk, heeft zich, wegens gebrek aan werk, genoodzaakt ge zien een 50-tal arbeiders te ontslaan. 9 9 9 Het totaal aantal arbeiders der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Mei 1934 ondergronds 21133, boven gronds 10577. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand April 1934, 958.167 ton. 9*9 Een bijzonder bevoegde Spaansche mo narchistische persoonlijkheid heeft aan Havas medegedeeld, dac zij formeel het be richt tegenspreekt, dat ex-koning Alfonso afstand zou hebben gedaan van zijn aan spraken op de Spaansche kroon. 9 9* Volgens bericht uit New-York heerschte daar gisteren een hittegolf. De thermometer stond 88 graden in de schaduw, hetgeen een ongekend hooge temperatuur is voor dezen tijd van het jaar. Vrouwenstemrecht In de kerk. In het Meinummer van „Belijden en Be leven", het orgaan van den Bond van Christ. Geref. Meisjesvereenigingen, geeft de veldprediker in algemeenen dienst ds. H. Janssen op de vraag „Waarom mogen de vrouwelijke lidmaten geen stem uitbren gen bij het berc -«en van een predikant het volgende antwoord „Reeds jaren lang ben ik van oordeel, dat de vrouw in de ge meente het stemrecht toekomt, om de, een voudige reden, dat zij de belijdenis des ge- loofs heeft afgelegd en tot lidmate der ge meente is aangenomen. Nu is mij nooit dui delijk geworden, waarom dat men de vrou welijke lidmaten het stemrecht onthoudt." Kerk en politiek. De bisschop van Haarlem, mgr. Aenge- ïient, heeft op Pinkster in de kathedraal te Haarlem een predikatie gehouden. Daarin spoorde hij de Katholieken aan tot volg zaamheid jegens hun bisschoppen. De Ka tholieken, zei spreker, dienen de vermanin gen hunner bisschoppen te volgen, ook als het betreft het lidmaatschap van verboden yereenigingen. Het getuigt van eigenwijs heid en gevaarlijke kortzichtigheid, als de geloovigen de wenschen van de bisschoppen in den wind slaan en eigen inzichten vol gen hun verantwoordelijkheid is zeer zwaar. Zij mogen bekend staan als goede katholieken en al hun katholieke plichten vervullen, als zij den wenseh van hun bis schoppen in dit opzicht niet goed nakomen, is het met hun katholiciteit toch niet in orde. De ouders hebben ook den zwaren plicht te vervullen te zorgen dat hun kin deren geen lid zijn van bepaalde vereeni- gingen van jongeren, waartegen de bis schoppen hun waarschuwende stem deden hoorem Benoeming schoolhoofd. Tot hoofd der school te Sluis is benoemd mej. C. Daverveldt te Hoogerheide, thans op wachtgeld. By beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen ge last Met 22 Meide officier van administra tie le klasse W. J. Kruys op nonactiviteit gesteld wegens ziekte de officier van ad ministratie 2e klasse J. C. Meerhoek belast met den administratieven dienst bij de Ma rinekazerne te Amsterdam met 24 Meide officier van administra tie le klasse J. G. van Kregten toegevoegd aan den intendant der zeemacht te Den Helder, met standplaats Amsterdam de officier van administratie le klasse H. G. Gerdes op nonactiviteit gesteld wegens ziekte met 28 Meide kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede bij de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord als le officier de luitenant ter zee le klasse C. H. Brouwer op de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord met 4 Junide officier van administra tie 2e klasse P. Smit a. b. van Hr. Ms. Van Speyk de officier van administratie 2e klasse G. van Beusekom a. b. van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord met 8 Juni de luitenant ter zee 2e klas se W. M. de Vries a. b. van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord met 14 Junide luitenant ter zee le klasse A. G. Vromans, belast met het bevel over Hr. Ms. Friso de luitenant ter zee 2e klasse J. A. Vink, eervol ontheven van het tijdelijk bevel over Hr. Ms. Friso. By Kon. besluit ls op verzoek eervol ont slag verleend uit den militairen dienst, met ingang van 10 Augustus 1934, aan den reserve kapitein M. Schuit, van het reg. kustartillerie eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve le luitenant C. J. A. Wijnaendts, van het 8ste reg. inf. is den eervol ontslagen majoor der in fanterie J. C. C. Phaff, wien sedert de titulaire rang van luitenant-kolonel is toe gekend, op zyn verzoek eervol ontslag ver- doordof gij Uw landen poelsl mef Volgens lal rijke aflesten is dif de ervaring van zeer velen. leend uit zijn betrekking van stationscom mandant en hem toegekend de titulaire rang van kolonel is, met ingang van 26 Mei benoemd tot reserve-off1' cier tandarts 2e klasse de ser geant-titulair C. E. J. Leeflang, tandarts. Bij beschikking van den minister van de fensie is aan den reserve-luitenant F. W. Snepvangers van het 3e regiment infante die, toestemming verleend om zich tot 1 November 1935 in Ned.-Inr'ië op te houden. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND. De „Germania" drukt uit het officieele mededeelingsblad van de Arbeidsgemeen schap van Katholieke Duitsehers een „op roep tot afweerstrijd" over. Deze oproep heeft een beslissende beteekenis, inzoover de door Von Papen opgerichte Arbeidsge meenschap een door de NSDAP erkende organisatie is, welke door den plaatsver vanger van den Führer, Rudolf Hess, met bepaalde cultuur-politieke opgaven is be last. In den „oproep" wordt allereerst her haald, dat de Arbeidsgemeenschap voor Katholieke Duitsehers (AKD) zich als po litieke organisatie niet geroepen gevoelt, om voor het Katholieke geloof op de bres te staan. De AKD heeft slechts in het be lang van het nationaal-socialisme ervoor te waken, dat de grondslagen van de verhou ding tusschen de Katholieke Kerk en den nieuwen staat niet in het gedrang komen. Een hoofdfundament van den nieuwen staat ziet de AKD hierin, dat het nationaal- socialisme de godsdienstige verdieping van het volk als een belangrijke voorwaarde voor den cultureelen opbouw beoordeelt. De laatste weken en maanden, aldus de oproep, zijn er echter krachten op den voorgrond getreden, die een tegenstelling trachten te construeeren tusschen de grondbeginselen van den nieuwen staat en de christelijke belijdenissen. Het is helaas niet te bestrijden, dat er nog steeds geeste lijken zijn, die het aan een duidelijke be grenzing tusschen poliuek en godsdienst la ten ontbreken. Anderzijds mag echter niet ontkend worden, dat persoonlijkheden en kringen aanwezig zijn en, naar het schijnt, invloed hebben gekregen, die den kerkelij- ken vorm van de christelijke belijdenissen weer als een bijkomstige vereenigingskwes- tie behandeld willen zien. Bedoelde groepen verbreiden in hun anti-christelijk streven de leer, dat het nati.-socialisme de christe lijke kerken door een nieuwe religie moet vervangen. De AKD moet met alle besiist- heid waarschuwen, wanneer door toonaan gevende persoonlijkheden gepoogd wordt, de nat.-socialistische wereldbeschouwing als het ware ambtshalve in een dergelijken godsdienstigen strijd te betrekken of zelfs den scholingsarbeid uinnen de partij-orga nisatie tot basis van dergelijke strevingen te maken. Dit zou immers beteekenen, dat de poor ten wijd geopend worden voor de ondermij nende en vrijdenkende elementen. Zouden hun strevingen de overwinning behalen, moet dit krachtens de ervaring leiden tot een ondergang van volk en staat. Anderzijds echter zijn er onder de Ka tholieken menschen aan het werk, voor wie het protesteeren tegen verwerpelijke aan vallen op godsdienstig terrein minder een aangelegenheid van het Geloof dan een kwestie van politieke houding is. Het is spelen met hoogverraad, wanneer zich ach ter de afweer tegen dergelijke aanvallen een strijd tegen den nieuwen staat verbergt. Tegen beide zijden komt de AKD öp en hiervoor roept zij den steun in van alle Katholieke Duitsehers. Aldus de oproep van Von Papen's orga nisatie. DE ANTI-SEMITISCHE CAMPAGNE IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" vestigt de aandacht er op, hoe de anti-semitische campagne, na het verbod van het beruchte ritueele moordnummer van „Der Stiirmer", niettemin krachtig wordt voortgezet. Het weekblad „Fréderlcus" vervolgt de ze ophitsende propaganda, terwijl Wilhelm Kube, een van de leiders van de nat.-soc. beweging en belast met belangrijke regee- rings-functies, een heftig anti-Joodsch ar tikel publiceerde in de „Westfal. Landesz.", een officieel partij-orgaan met een groote op^ag in West-Duitschland. „Frédericus" bevat op de eerste pagina een artikel onder een vet hoofdJoodsche moordenaars. De schryver betoogt, dat het zaak is het juiste licht te laten vallen op de Joden, waartoe het niet eens noodig ls om ritueele moorden als bewijs aan te halen van de verderfelijkheid van het Joodsche ras. Kube komt tot de conclusie, dat „de Jood het ge vaar is, de vijand. Door de Joden sterven volken en hun cultuur. Wanneer de natie de Joden eenmaal werkelijk kent, dan zal er voor de Joden geen plaats meer zijn in Duitschland." Rube noemt de Joden een moreele pest, die verdelgd moet worden, stelt hen verant woordelijk voor de dooden in den wereld oorlog en geeft hen ten slotte de verzeke- xing, dat zij scherp in het oog worden ge houden en dat „men him niet zal loslaten het zelfde spel te spelen tegen de Nazi's als in 1918". De korte aanhalingen bewijzen voldoen de, dat de ophitsende campagne onver minderd voortduurt. DE STEMMING IN HET SAARGEBIED. Op het jaarlijksch congres van den we reldbond van Volkenbondsliga's in Folke stone ls Dinsdag de stemming in het Saar- gebied ter sprake gebracht. Een door de Britsehe delegatie ingediende resolutie, waarin een beroep gedaan wordt op den Volkenbond, om te toonen, dat hij vast besloten is de stemming te doen geschieden onder voorwaarden, die alle lagen der be volking in staat stellen hun wenschen vrij en op gepaste wyze tot uiting te brengen, werd aangenomen. De Duitsche vertegen woordiger dr. Schn™ had een protest inge diend, daar hy van meening was, dat de wereldbond zich achter de regeeringscom- missie plaatste, welke laatste in conflict is met de Duitsche regeering. Een Belgische gedelegeerde stelde voor aan de resolutie de woorden „en zonder vrees voor vergel dingsmaatregelen" toe te voegen. Dr. Schnee bestreed dit amendement met de verklaring, dat dit klaarblijkelijk gericht was tegen de Duitsche regeering. Elf dele gaties stemden echter voor deze aanvul ling, die daarmede aangenomen werd. De delegaties van Duitschland, Danzig en Hongarije stemden tegen, de Vereenigde Staten blanco. Een verder voorstel der Belgische delegatie tot instelling van een internationale politie tijdens en na de stem ming werd op voorstel van lord Cecil in getrokken. Nadat sir John Simon namens de Engel- sche regeering de gedelegeerden begroet had, gaf dr. Schnee een uiteenzetting van het Duitsche standpunt, waarbij hy o.m. zeide, dat de jeugd in Duitschland weigerde de erfenis van het verdrag van Versailles te aanvaarden. Betreffende het. uittreden van Duitschland uit den Volkenbond zeide dr. Schnee, dat Duitschland negen landen tot nabuur had, waarvan er zes tot aan de tanden bewapend zijn. De rechtsgelijkheid is slechts theoretisch, maar niet practisch toegestaan. Men moet zich in dezen toe stand indenken, om een jui3t oordeel te kunnen vellen. HET VRAAGSTUK DER ONTWAPENING. Sir John Simon vertrekt Zondag naar Genève om Engeland in de hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie te verte genwoordigen. BELGISCHE BEVOLKINGSSTATISTIEK. Volgens een officieele statistiek, telde het koninkrijk België einde December 1931 in totaal 8.813.449 inwoners, levende op een oppervlakte van 30.506 vierkante kilome ter. In 1930 telde men 8.092.004 inwoners. Bedroeg het bevolkingscijfer per vierkante meter, in 1880, 187 inwoners, in 1900 was dit reeds tot 247, in 1920 tot 251, in 1930 tot 265 en in 1931 tot 269 gestegen. Meer dan 1/5 van de bevolking het juiste percentage is 20.9 woont thans in de provincie Brabant, 15.5 in Henegou wen, 14.6 in de provincie Antwerpen, 14.2 in Oost-Vlaanderen, 11.9 in de provincie Luik, 11.3 in West-Vlaanderen, 4.6 in Limburg, 4.3 in Namen en 2.7 in Luxemburg. Laat men de provincie Brabant, die ge deeltelijk Vlaamsch, gedeeltelijk Waalsch is, in het midden, dan constateert men dat 44.7 van de bevolking het Vlaamsche land en 34.4 het Walenland bewoont DE ALCOHOLVERKOOP WEER VRIJ IN BELGIË. De correspondent van „het Vad." te Brussel meldt Sedert de reglementeering van den al coholverkoop in dien zin, dat in de koffie huizen en andere openbare lokalen geen al cohol meer mag worden geschonken, waar tegenover echter staat, dat de handelaars in wijn en likeuren wel alcohol mogen ver- koopen, maar dit ten minste in hoeveelhe den van 2 liter en meer moeten doen, is herhaaldelijk, vooral van liberale zijde, in het parlement moeite gedaan om de ge- heele of gedeeltelijke intrekking van de al cohol wet te verkrijgen. Tot dusver bleven deze pogingen echter zonder succes ten ge volge van het verzet geboden door de so ciaal-democraten en katholieke democra ten, die de bestaande en vaak ontdokeo reglementeering door een volledig verbod zouden willen zien vervangen. Thans is bij den Senaat door het tegen de prohibitie gekante lid Legrand, een nieuw voorstel ingediend, dat vooral daar het nieuwe bronnen van inkomsten opent voor de vrij berooide schatkist meer dan vroeger ingediende ontwerpen en amendementen kans blijkt te hebben een merderheid in het parlement te vinden. Het voorstel-Legrand komt hierop neer, dat de vrije consumptie van alcohol weer wordt toegelaten, met dien verstande nochtans, dat, bijaldien twee jaar achter elkaar een verhooging van het alcoholverbruik boven het gemiddelde van de jaren 19271931 mocht worden geconstateerd, de koning het recht zou hebben, op advies van den minis terraad, de vrye consumptie weer te ver bieden. De liberale senator Ingenbleek, gewezen intendant der „civiele lijst" van koning Albert, heeft, van zyn kant, een amende ment op het voorstel Legrand ingediend, bepalend dat de opheffing der prohibitie slechts geldig zou zyn voor drie jaar. Het parlement zou, eerst na dezen proeftijd, een definitief besluit nemen. DE FRANSCHE MANOEUVRES. Van Juni tot eind September zal het Fransche leger manoeuvres houden. De jongste methoden van mobiliseering zullen o.a. beproefd worden. Er zal een slag van acht dagen geleverd worden tusschen vol ledig gemechaniseerde strijdkrachten in de omgeving van het oefeningskamp van Mourmelon by Rheims. Verder zullen voor het eerst sinds den oorlog de reservisten, die tot de 41e divisie behooren, en 15.000 man, gemobiliseerd worden bij Nancy onder commando van de officieren en onderoffi cieren, die hen in oorlogsgeval zullen moe ten aanvoeren. Alle manoeuvres zullen ge houden worden in de buurt van Rouaan, Le Mans en Lyon. Gecombineerde leger- en vlootmanoeuvres zullen gehouden worden in de Baai van Quieberon aan de Atlanti sche kust. HET NIEUWE REGIME IN BULGARIJE. Prof. Tzankoff, de leider der Bulgaarsche „vernieuwingsbeweging", die de regeering- Georgieff reeds zijn stem heeft toegezegd, heeft aan een specialen correspondent van de „Nachtausgabe" een interview toege staan, waarin hij om te beginnen zijn vriendschappelijke gevoelens jegens het tegenwoordige Duitschland tot uiting bracht. In het verdere verloop van het ge sprek schilderde Tzankoff de toestanden in Bulgarije oor het aan het bewind komen van de regeering-Georgieff en zette uiteen dat de oude partijen van Bulgarije in dis- crediet zijn geraakt gelijk naar sprekers meening in net algemeen het parlementa risme van Centraal Europa inhoudloos ge- v orden is en slechts ontbindend werkt. Tzankoff zeide voorstander te zijn van het leiders-principe, en verklaarde met nadruk dat één man de verantwoordelijkheid moest dragen en niet een veelheid. Over fascisme en nationaal-socialisme sprekende, zeide Tzankoff dat alle volkeren en staten van Europa reeds thans onder den invloed staan van deze beide bewegin gen, ook Bulgarije. Men kan echter geen van deze beide bewegingen precies gecopi- eerd op andere landen overbrengen, aange zien ieder land zijn eigen naaonalen aard heeft. In Bulgarije bijvoorbeeld bestaat er geen Jodenvraagstuk. De Joden hebben in Bulgarije noch financieelen invloed in de pers, noch zijn Joden als redacteur werk zaam, Ook uit de literatuur, de muziek en het theater zijn de Joden verre gehouden. Zeer scherp uitte Tzankoff zich tegen het Balkan-pact, dat hij tegen Bulgarije ge richt noemde. Dergelijke verdragen, aldus Tzankoff, zijn geen garantie voor den vre de, veeleer het tegendeel. Hij gelooft niet dat het Balkanpact de onderteekenaars lang by een kan houden. De herzieningskwestie is geen Balkan probleem, maar een Europeesch vraagstuk. Dat de vredesverdragen herzien moeten worden is duidelijk. Het herzieningsproces is reeds begonnen, het kan misschien nog worden geremd, maar niet meer tot ver dwijnen gebracht. Aan het einde van het interview kwam prof. Tzankoff nog eens terug op net na tionaal-socialisme, waarbij hij zei» „Met de N.S.D.A.P. onderhouden wij geen directe maar slechts ideologische betrekkingen." DE ZILVERBOODSCHAP VAN ROOSEVELT, Uit Washington komen berichten, vol gens welke Roosevelt besloten zou hebben, het plan om een speciale boodschap ovei bijzondere sociale herzieningen aan het Congres te richten, te laten varen. Op hel oogenblik blijven er dus nog drie bood schappen over, die Roosevelt aan het Oon gres zal richten, nl. over de oorlogsschul den, over de belasting op cocosolie en ovei het waterverbruik. Verder wordt nog gemeld dat RooseveK vast besloten is, geen Zilverwet te onder teekenen, die geen clausule inhoudt ovei de belasting van 50 op de winsten, die het gevolg zijn van de stijging der zilver- prijzen. Dit wijst er op, dat hij zich niet van zijn stuk laat brengen door de protes ten, die het zilverblok tegen deze voorge nomen zilverbelasting he .ft laten hooren. De zilverboodschap van Roosevelt heeft over het algemeen een zeer slechte pers ge vonden. De „New-York Times" beweert, dat de president de boodschap heeft opgesteld, zonder daarbij te kijken naar een gezonde monetaire politiek. Ongetwijfeld tracht Roosevelt een politiek compromis te berei ken. De „Journal of Commerce" zegt, dat de zilverproducenten waarschijnlijk in een slechteren toestand zullen komen dau tot nu toe het geval was. Van actieve zilver speculaties kan, zoolang het ministerie van financiën en het stabilisatiefonds op de markt opereeren, geen sprake zijn. De aan vulling van de Amerikaansche zilverreser ves is weliswaar van internationaal stand punt beschouwd, niet erg belangrijk, maar deze kan toch de reeds te groote basis voor de binnenlandsch-- credietverleening nog uitbreiden. Een ander blad, „Herald Union", merkt op, dat Roosevelt de verwarring t.a. van het zilvervraagstuk alleen aan zichzelf te wijten heeft. Het koele Pinksterweer. De weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft Dit ia wel een groote tegenvaller gewor den nadat de algemeene weerstoestand te gen het einde der week zoo snel verbeterde. Het eigenaardige is daarbij, dat het Weste lijke en Noordelyke gedeelte van ons land het meest te lijden hebben gehad van den plotselingen achteruitgang van het weer. Deze snelle achteruitgang werd veroor zaakt door de sterke uitbreiding van het gebied van hoogen druk, dat aan het einde der week over Zuid-Europa lag, maar toen nog niet veel te beteekenen had voor de weersgesteldheid In ons land. Door deze uitbreiding nam het luchtdrukverval naar de depressie, welke over de Noordzee voorbijtrok en tegelijk in beteekenis ach. teruitging, zoo sterk toe, dat de wind groote kracht kreeg. Het was ook eigenlijk alleen deze sterke wind, die het weer be dierf, want daardoor ontstond de afkoeling Regen is niet gevallen en daarop was ook geen kans by de sterk stijgende luchtdruk- king. De bewolking bleef echter een drei- gend aanzien behouden maar was toch niet va*-, het soort, dat regen kan geven. De vrees voor regen is echter haast even erg als de regen zelf en daarom is het zoo jam- mei, dat de meeste menschen aet onder scheid niet kennen tusschen regenende en niet-regenende wolken. Dat intussehen dit verloop van het weer de beteekenis had van een verbetering van den algemeenen weerstoestand in een groot gedeelte van West-Europa bleek pas giste- ren, toen de wind was verminderd en het weer onder den invloed kwam te staan van de warmere lucht, die toen werd aange- voerd. Jammer genoeg heeft de inleiding tot deze verbetering voor menigeen de Pinksterdagen bedorven. Maar in dezen tijd zijn de kansen op plotselinge afkoeling nog steeds zeer groot. Valsche munterjj in Twente. In verband met de aan houding van eenige personen te Zutphen en Enschedé wegens he - ir omloop brengen van valsch geld, vernemen wy nog het vol- gende Het betreft een valsche munterij, welke een onderzoek in verscheidene ge- meenten noodzakelijk maakte. De eerste ar restatie geschiedde korten tijd geleden te Zutphen, waar iemand werd aangetroffen die in het bezit bleek te zijn van 82 valsche rijksdaalders. De gearresteerde heeft na eenigen tijd, nadat het onderzoen van po- iitie en justitie zekere resultaten had opge. leverd, bekend de valsche rijksdaalders te hebben vervaardigd. In samenwerking met de Nederlandsche Centrale voor falsifica tion te Amsterdam werd het onderzoek ge leid door de officieren van justitie te Zutphen en Almelo, terwijl in Enschedé de leiding van het onderzoek berustte bij den noofdinspecteur Boerrigter. Er hebben tal van huiszoekingen in verband met deze zaak plaats gehad en naar aanleiding daar van werd 'n ingezetene, een werkloos arbei der, die vroeger te Lonneker, doch gedu rende den laatsten tijd te Enschedé woonde, gearresteerd. In zijn woning waren aanwij zingen gevonden, dat hij bij de zaak was betrekken, doch dit staat nog niet vast. In tussehen wordt het onderzoek in deze zaak nog voortgezet. Door een auto overre den en gedood. Gistermiddag is op den hoek van de Nieuwe Parklaan en Wagenaarweg te Scheveningen de heer K, uit de Asterstraat, die daar fietste, in bot sing gekomen met een auto. Hij geraakte tusschen den auto en een boom bekneld, De man is zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht, waar hij des avonds la overleden. Vy'f dooden door uit stroomend gas. Te Feldkirchen in Karinthie vilde een jongen zijn bal uit uen put halen. -lij geraakte bedwelmd. Vier personen wilden hem helpen, doch ook zy geraakten buiten bewustzijn. Toen de brand weer de vyf ongelukkigen ten slotte kon bergen, bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Weer een bomi anslag te Salzourg. Officieel v.ordt medegedeeld, dat een onbekende Woens dagmiddag een bom heeft geworpen in de Kapitelgasse, waardoor van 'n gebouw alle vensterruiten wren vernield. Te Landeck in Tirol werden 25 nationaal- socialisten, die op het punt stonden met kalk en kwasten in het dorp te gaan schil deren, in een café gearresteerd. Onder de gearresteerden b vond zich de onlangs uit het concentratiekamp W^ellersdorf ont vluchte nationaal-socialist Eduard Chrony, die waarschijnlijk opnieuw naar Woellers- dorf zal worden overgebracht. Bandieten in Weenen's riolen. De Weensche politic heeft een speciale brigade gevorma voor de be strijding van de misdadigers, die een toe vlucht hebben gezocht in de riolen van de stad. Dit kanalen-stelsel heeft een lengte van 270 kilometer en de politie brengt dit stel sel nauwkeurig in 'raart. De misdadigers, die hier hun toevlucht hebben gezocht, ken nen hier den weg op hun duimpje en dik wijls dringen zij vanuit de riolen in de hui zen er boven door. Meestal zyn zij gewapend met revolvers. De nieuwe politie draagt een uniform, wdke gelijk is aan die van de beambten der stadsreiniging en is uitgerust met sterke electrische lamper en haken om de mangaten van de rioleering tc openen. Behalve met de menscinlyxe ratten m de riolen, heeft deze politie ook rekening te houden met de c hte ratten, welke hier een buitengewone grootte bereiken en dikwijls niet aarzelen een mensch aan te vallen. Groote diefstal van sokken. Eenigen tyd geleden kreeg een jonge Duitscher, die te Amsterdam met scheermesjes ventte, uit medelijden van de directie van een firma in textielgoederen aan de Keizersgracht een betrekking op het magazijn. Dezer dagen bemerkte men, dat van een bepaalde soort sokken weinig tverd omgezet, terwyi deze sokken toch overal te koop waren in winkels. De directie ver moedde diefstal en liet den inventaris op maken en inderdaad kw?m het uit, dat een grocte hoeveelheid sokken gestolen was. De politie werd hiervan in kennis gesteld en al dadelyk viel de verdenking op den jongen üuicscher. Bij een verhoor bekende de jon'

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2