VAN AMSTEL EN IJ al haar bedrijven en, instellingen een uitge breide fraude-verzekering gesloten tot een .bedrag ad 44.000, waardoor de gemeente gedekt is tegen schade door verduistering, inbraak, diefstal, berooving, ontvreemding, brand, explosie, blikseminslag, onachtzaam heid of fraude door ambtenaren of beamb ten, ten aanzien van geld en/of geldswaar den, toebehoorende aan de gemeente of waarvoor zij verantwoordelijk is. Door het sluiten dezer uitgebreide frau- 'deverzekering konden de overeenkomsten van borgtocht, welke voor enkele compta bele ambtenaren waren aangegaan met de vereeniging van tot zekerheidstelling ver plichte gemeente-ambtenaren, worden be ëindigd. Ged. Staten van Zeeland berichten ons echter, dat het beëindigen der overeenkom sten van borgtocht voor de verschillende bedrijfsambtenaren alleen dan mogelijk is, indien de in de diverse bedrijfsverordenin- gen vastgelegde verplichting tot zekerheid stelling komt te vervallen. Zij verzoeken ons daartoe de noodige wijzigingen te be vorderen en deze ter goedkeuring in te penden. Alleen in de verordening op het badbe- 'drijf en in die van den vee- en vleeschkeu- ringsdienst is de verplichting tot zeker heidstelling respectievelijk ten aanzien van den comptabel-ambtenaar en den keurings veearts, hoofd van dienst, opgenomen en wel in, beide verordeningen in artikel 5. Wij stellen U mitsdien voor deze artike len in te trekken en een desbetreffend ont- werp-besluit vast te stellen. Een rekening-courant-overeenliomst. De overtollige kasgelden dezer gemeente waren tot voor enkele jaren gedeponeerd bij de firma P. J. Siegers Zoon, alhier. Wegens opheffing van dit kassiersbedrijf moest de bestaande deposito-overeenkomst beëindigd worden. In verband met den onzekeren toestand in het bankwezen werd geen nieuwe relatie met een andere bankinstelling geopend, 'doch werden de kasgelden gestort op de re kening der gemeente bij den Postchèque en .Girodienst. Hieraan zijn echter verschillende nadee- ïen verbonden. Een hiervan is dat de Giro dienst, zooals U bekend is, geen rente ver goedt. Plieraan zou tegemoet gekomen kunnen worden indien de gemeente een rekening courant overeenkomst sloot met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Zooals de naam dezer bank reeds aangeeft, is dit semi-overheidsbedrijf speciaal voor de gemeenten opgericht. Meerdere gemeenten in den lande zijn bns in dezen dan ook reeds voorgegaan. Wij wijzen er op dat het risico voor de gemeente minimaal is, terwijl toch rente kan worden gekweekt. Genoemde bankinstelling heeft zich reeds bereid verklaard bovenbedoelde overeen komst met de gemeente aan te gaan. Zij deelt ons dienaangaande mede dat het noodig is dat voor de gewone en voor 'de buitengewone uitgaven een afzonderlij ke overeenkomst wordt aangegaan, elk met een eigen crediet. Daar alle buitenge wone uitgaven echter reeds in een defini tieve geldleening opgenomen zjjn, zal voor alsnog volstaan kunnen worden met een overeenkomst te sluiten voor de gewone Uitgaven. Weliswaar heeft de gemeente thans nog Voldoende kasgeld beschikbaar en zou dus yoorloopig het sluiten van een deposito- jovereenkomst voldoende zijn, doch het laat zich aanzien dat binnen af zienbarentrjd tot opname van kasgeld zal moeten wor den overgegaan, weshalve het wenschelijk geacht moet worden thans direct een reke- ping-courant overeenkomst te sluiten. Wij brengen U in herinnering dat het raadsbesluit d.d. 22 December 1933, Nr. 15, tot het eventueel opnemen van kasgeld tot een maximum-bedrag van 150.000 voor het jaar 1934, door Ged. Staten reeds is goedgekeurd bij beschikking dd. 5 Januari 1934, N-. 57, le afd. In verband hiermede zouden wij het cre- 'diet in rekening-courant eveneens willen bepalen op ten hoogste 150.000. De overeenkomst zou voorloopig kunnen Worden gesloten tot 31 December a.s., Waarna verlenging kan volgen. De rente in rekening-courant bedraagt öp dit oogenblik 4*4 's jaars over het 'debet, terwijl 1 vergoed wordt voor een credit saldo. Alle stortingen en opnemingen zijn pro- Visievrij en kunnen geschieden bij een der kantoren der Rotterdamsche Bankvereeni- ging, ten gunste of ten laste der rekening van de Bank voor Nederlandsche gemeen ten bij het kantoor van genoemde Bank- yereeniging te 's-Gravenhage. Wij hebben de eer U voor te stellen Overeenkomstig het vorenstaande te be sluiten en een desbetreffend besluit te ne men, Storten van vuilnis. Het komt ons gewenscht voor om gedu rende het zomerseizoen geen vuilnis te storten in de onmiddellijke nabijheid van den hoofdtoegangsweg der gemeente, doch uit te zien naar een plaats, welke daarvan zoover mogelijk verwijderd ligt. Ons oog is daarbij gevallen op een aan 'deze gemeente toebehoort id weiland, gele gen aan den Hoogeweg, tusschen het Koop mansvoetpad en den West Souburgsche- weg, kadastraal bekend in Sectie B, No. 151, groot 0.53.1" H.A., in pacht bij den heer J. Sohier voor 47 per jaar. Indien uw college zich met het boven staande mocht kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen het hiervoren omschreven weiland met ingang van 1 Juni a.s. uit de pacht te nemen. Verhuring stukje grond. Bij uw besluit van 12 Juli 1929, Nr. 15, werd met ingang van 1 Mei 1929 voor den tijd van 5 jaren, aan den heer W. D. Coo- mans, alhier, verhuurd een stukje grond, ter oppervlakte van 27.17 M2, liggende voor zijn café aan het Bellamypark en zulks tegfc. een huursom van 41 per jaar. De heer Coomans heeft ons verzocht bo venbedoeld stukje grond wederom voorden tijd van 5 jaren te mogen huren tegen de zelfde huursom en onder dezelfde voor waarden. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen, dienovereenkomstig te besluiten. Gemeentelijke woningen Verkuyl Quakkelaarstraat. Reeds eenige maanden zijn er enkele ge meentewoningen aan de Verkuyl Quakke- laarstraat onverhuurd. Ondanks verschillende pogingen welke door ons zijn aangewend om deze woningen weder te verhuren, zijn wij daarin niet ge slaagd. De oorzaak hiervan moet naar onze mee ning gezocht worden in de eenigszins hoo- ge huurprijzen van deze woningen. Het is ons namelijk gebleken, dat de huurprijzen van soortgelijke woningen, welke zich in de Verkuyl Quakkelaarstraat en dergelijke straten bevinden, voor den tegenwoordigen tijd eenigermate te hoog zijn. Met het oog op de vraag welke zou kun nen worden gesteld deelen wij U mede, dat zulks evenwel niet geldt voor de gemeente woningen aan de Paul Krugerstraat. De huren van deze woningen zijn over het al gemeen niet hooger dan de huurprijzen van de particuliere woningen in deze straat, vandaar dan ook, dat deze huizen regelma tig verhuurd zijn. Teneinde het leegstaan van woningen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat en het tengevolge daaraan verbonden huurverlies te voorkomen, achten wij het noodzakelijk de huurprijzen van deze woningen in dit bijzonder geval dus zonder daardoor eenige praecedent te willen scheppen ten aanzien van de overige gemeentehuizen te verlagen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen de huurprijzen van de benedenwoningen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat alhier te verlagen van 27.50 op 25 per maand en voor de bo venwoningen van 29 op 26 per maand, zulks met ingang van 1 Juni a.s. behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Een ontwerp-besluit wordt ter vaststel ling aangeboden. Verfraaiing van de omgeving van de badplaats. Als object voor de werkverschaffing leent zich uitstekend het aanbrengen van een beplanting op dè binnentaluds van den dijk om en het maken van een eilandje met beplanting in den Spuiboezem. Op overgelegde teekeningen is nader de juiste ligging van het eilandje en op welke wijze dit zal worden samengesteld, aange geven. De oppervlakte van de te beplanten taluds bedraagt ongeveer 16.000 M2., die van het eilandje 200 M2. Het leveren van de struiken en stekken zal, evenals het beplanten, door den plant soendienst van gemeentewerken geschie den. Ongeveer 30 werklooze arbeiders zullen plm. 12 weken hieraan tewerk kunnen worden gesteld. De totale kosten van dit werk worden ge raamd op rond 9800, waarvan plm. 7300 voor loon aan werkloozen. Aan het Rijk is bereids een subsidie voor de uitvoering van dit werk aangevraagd. Na de voltooiing van dit werk zal een belangrijke verfraaiing van de omgeving van de badplaats worden verkregen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen ons machtiging tot uitvoering van dit werk te verleenen. N.V. KON. MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Maat schappij „de Schelde" te Vlissingen is het jaarverslag door de directie uitgebracht. Daarin wordt het eerst herdacht het over lijden van den commissaris F. J. Sprenger te Middelburg, sedert 1900 commissaris en sedert 1925 vice-voorzitter van de N.V. De overledene heeft in die lange reeks van jaren de Maatschappij waardevolle advie zen gegeven en haar bovendien veelvuldig naar buiten gerepresenteerd. De heer ir. L. J. van Blerkom heeft op medisch advies zijn betrekking als hoofd ingenieur van scheepsbouw en ir. H. Suijver heeft wegens zijn leeftijd met 29 April jl. de taak van hoofdingenieur van werktuig- houw neergelegd, heide zijn echter als in genieur-consulent aan de maatschappij ver bonden gebleven en laatstgenoemde behield ook procuratie. Tot hoofdingenieur van werktuigbouw benoemde de directie met machtiging van commissarissen den heer ir. H. W. van Tijen, tot dusverre chef van het constructiebureau van de afdeeling machinebouw. Gedurende het geheele verslagjaar heeft de malaise zwaar op het bedrijf gedrukt. Het normale werk is haar grootendeels komen te ontvallen. Arbeid aan den bouw van passagiers- en vrachtschepen voor de groote vaart ontbrak geheel, voor de marine had de maatschappij nagenoeg geen werk. Vooral in den scheeps-machinebouw heeft de concurrentie tot ruïneuze prijzen geleid. De directie heeft zich dus beperkt tot het aannemen tegen verliesgevende prijzen van enkele orders, die zij noodig meende te hebben om de nieuwste constructies volko men te blijven beheerschen. Al deze ongun stige omstandigheden hebben de directie genoodzaakt om nieuwe wegen te zoeken. K^st dit reeds in normale tijden leergeld, thans is daar nog bijgekomen, dat geen redelijke prijzen waren te bedingen. De financieele resultaten zijn dientenge volge slecht. De maatschappij heeft niet alleen geen afschrijvingen verdiend, doch moest bovendien nog beschikken over ƒ450.000 uit de reserve voor onderhanden werken, om de winstrekening zonder for- meelen verliespost te kunnen sluiten. De maatschappij heeft een bescheiden hoeveelheid constructiewerk, voornamelijk bruggen, kunnen bekomen. De Rijkswater staat zegde werk toe bij de brug te Vianen. De directie hoopt, dat de opdracht spoedig zal komen en blijft pogingen doen om van verdere bruggen een redelijk aandeel te ver kregen. Het streven om leveranties te verkrijgen van de industrie begint succes op te leve ren de directie vermeldt als voorbeeld, dat zij kortgeleden een stoomturbine van 20.000 kw. afleverde ten behoeve van de Electri- sche Centrale van de Staatsmijnen. Aan mededeelingen omtrent vooruitzichten waagt de directie zich niet. De onstabiele economische toestand maakt alle bereke ningen onzeker. De uiterste zuinigheid zal betracht moeten wordenin de admini stratie wordt dat bemoeilijkt door het vele werk, dat nieuwe maatregelen en wetten medebrengen. Op 31 December 1933 waren in dienst 289 ambtenaren, waarvan 44 tijdelijke. Aan de fabriek waren nog verbonden 1498 werk- lieaen, waarvan er 450 momenteel buiten dienst waren. Afgeleverd werden een flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" voor het de partement van defensie twee Schelde- Sulzer motoren voor het pantserschip „Brinio" voor hetzelfde departementdrie motorveerbooten voor de provincie Zee land 'n landketel voor de Staatsmijn Mau rits en een voor het Prov. Electriciteitsbe- drrjf van Groningen, alsmede verschillende kleine ketels een dieselmotor voor het motorschip „Alfoer" van de K.P.M. twee ophaal bruggen voor den prov. waterstaat van Noord-Holland een grootere en 2 kleinere bruggen bij Nootdorp voor de Ne derlandsche Spoorwegen hefdeuren voor schutsluis IV bij Limmel voor den Rijks waterstaat Limburg en diverse kleine constructiewerken. Op 31 December waren nog onderhan den de turbinemachines en stoomketels voor een kruiser voor het departement van defensie en te Jevercn aan de N.V. Wilton- Feijenoord twee Sehelde-Sulzer Dieselmo toren voor den ombouw van het stoom schip „Siantar" van de N.V. Rotterdamsche voor de Staatsmijn Maurits een van 5375 voor de PZEM te Vlissingen benevens een drietal kleine landturbines verbouwing van het motorschip „Boschfontein (vroeger stoomschip „Nieuwkerk") voor de Ver. Ned. Scheepvaart Mij., waarin begrepen het le veren van twee Dieselmotoren het casco van een onderzeeboot voor de Nederland sche marine twee spoorbruggen voor de Ned. Spoorwegen nabij Zwolle en diverse kleine constructiewerken. Aan arbeidsloon is uitbetaald de som van 1.231.555.87. De winstrekening wijst aan uit komst van diverse werken ƒ474.130.80; huur gebouwen en erven 30.631.65 ex ploitatie woningen 6488.98 reserve voor afschrijving ƒ475.000 reserve voor onder handen werken 450.000. De debetzijde vermeldt: interest 66.348.25; salarissen en algem. onkosten ƒ651.316.69; ondersteuning gewezen beambten ƒ4547.38; bijdragen ten bate van personeelsbelangen 68.238.03 kosten Ongevallenwet en arbeidscontract 50.769.43 kosten Invali diteitswet 36.457.63 onderhoud gehou wen 8.986.92 exploitatie dok te Vlissin gen 3068.96 effecten 15.171.17 af schrijvingen 531.346.97. De balans wijst aan passivia aan aandee lenkapitaal 2.000.000 Staat der Nederl. ƒ1.957.597.24 crediteuren ƒ817.708.26; vooruitbetaling op werken in behandeling 2.852.675.63 onopgevraagde dividendbe wijzen 920 pensioenfonds 154.816.11 blijvende rentetrekkers wegens Ongevallen wet 260.322.50 reserve voor ongevallen- korten ƒ720.999.86; statuaire reserve 555.243.35 assurantie Eigen Risico 91.620.43 assurantie reserve 100.000 reserve voor onderhanden werken 150.000; reserve voor afschrijving 500.000. De activa zijn gehouwen, getimmerten en vaste inrichtingen ƒ4.606.806.37 buiten gebruik gestelde vaste inrichtingen 1 fabrieksterreinen 1 te sleepen activa 1 dok te Middelburg 1 losse machinerieën en gereedschappen 1 gereedschappen in centraal magazijn 1 vaartuigen 1 meubilair 1 bouwterreinen 17.965.65 woningen Glacis 35.000 deelnemingen in andere ondernemingen 6.595.45 officieel te Amsterdam genoteerde fondsen en idem verbonden ten behoeve van derden 528.802.93 niet-officieel genoteerde fond sen ƒ3.665.56; magazijngoederen 751.323.53; onderhanden werken voor rekening van dorden 3.529.443.57 onderhanden werken voor eigen rekening 40.491.33 debiteuren 609.798.16 kas en bankiers 27.325.92 te vorderen interest 385.12 te vorderen huur 3091.67 onkosten 1200.12. N.V. Nationaal bezit van aandeeïen Kon. Maatschappij „De Schelde te Vlissingen. Gedurende 1933 heeft deze N.V. 4 gewone aandeeïen uitgegeven, waarvoor een gelijk aantal aandeeïen N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" is ingebracht. De in het bezit der N.V. zijnde aandeeïen „de Schelde" zijn pari op de balans opgenomen. De raad van beheer is niet in staat op de gewone aandeeïen der N.V. diviaend uit te keeren, daar „de Schelde" over 1933 geen uitdee- ling doet. Dividendbewijs no. 15 der prefe- renve aandeeïen zal vanaf 25 Mei betaal baar zijn met 40. De winst- en verliesrekening vermeldt in creditdeposito-rente 360 uitkeering Kon. Mij. „de Schelde" 743.64, en debet onkosten en belasting 734.64 en netto winst ƒ360, waarvan pref. aandeelhouders 4 van 9000 is 360. De baians geeft aan passiva preferent aandeelenkapitaal 9000 gewoon aandee lenkapitaal 2^000.000 dividend preferente aandeeïen 360 dividend gewone aandee ïen ƒ1260 (4 div. bewijzen no. 11 ad 55 en 16 no. 12 ad ƒ65) dividend- en tan- tièmebelasting 32.58. Onnes' vrijspraak. Wat nu Ambtelijke relaties van Koning. Johanknegt patiënt. Politieke relletjes sabotage of ondeugdelijk materieel. West loopt leeg. Huurdaling dupeert winkelstand. Het vrijsprekend vonnis inzake den ge- fingeerden diefstal in het kasteel Nijen- rode heeft ondanks het sensationeele van het geval en den langen duur van het pro ces, bij niemand hier ter stede verwonde ring gewekt. In het ongunstigste geval veronderstelde men een veroordeeling van den kasteelheer overeenkomende met den duur van diens voorloopige hechtenis (een jaar), zoodat zijn invrijheidstelling in ieder geval op den dag van de uitspraak van het vonnis verwacht werd. Naarmate de geloofwaardigheid van den kroon-getuige Koning al meer en meer in twijfel werd getrokken, hetgeen vooral tij dens de zittingen der laatste weken en in verband met diens antecedenten tot uiting kwam, verbeterde de positie van verdachte Onnes, wien het niet aan feu sacré heeft ontbroken om zijn voornaam ste beschuldiger te woord te staan. Nu het openbaar ministerie in hooger beroep gaat, wacht ons dus een nieuwe be handeling voor het hof. Als vrij zeker mag men aannemen, dat in verband hiermede ook de procedure te gen Koning en diens handlangers uit de onderwereld, aanvankelijk bepaald op het laatst van Mei, opnieuw uitgesteld zal worden. Het is overigens een der meest mysteri- euse affaires die de Amsterdamsche recht bank ooit te behandelen kreeg. Een be jaard officiant in het paleis van justitie verzekerde ons, dat er in de rechtzaal ver moedelijk nog nimmer op zoo geraffineerd- brutale wijze is gelogen als in de zaak- Onnes. Hij betwijfelde dan ook of zelfs een behandeling van het hooger beroep onder leiding van den scherpzinnigen president mr. Jolles, ooit klaarheid in deze duistere zaak zal brengen. Wij vernamen daar voorts nog, dat Jo hanknegt vermoedelijk wel niet als ver dachte of getuige voor het hof zal kunnen verschijnen. Hij is nl. dezer dagen in een inrichting voor zenuwpatiënten opgeno men. De psychiaters zouden hem ontoere kenbaar hebben verklaard. Mogelijk ook neemt de behandeling voor het hof straks nog een sensationeele wen ding. Uit de aanteekeningen in een der bjj Ko ning gevonden boeken toch moet gebleken zijn, dat er geheime relaties werden onder houden met beambten bij het gevangenis wezen en de recherche. Achter hunne na men werden de bedragen geboekt, die zij het hoofd der Amsterdamsche onderwereld schuldig zouden zijn etc. Een uiterst com promittante ontdekking, die mogelyk niet voor het hof, doch eerst bij de behandeling van de strafzaak tegen Koning, Witbraad en consorten ter sprake komt. Of berecht men haar disciplinair? Ook verwacht men dat het als juist ge bleken feit, nl. het vervoer der Onnes-schil- derijen in een auto van een der Amster damsche commissarissen de commissa ris is een zwager van Johanknegt niet onbesproken zal blijven. Hoewel bedoelde commissaris en enkele andere hooge functionnarissen ongetwijfeld te goeder trouw zijn geweest, hoegenaamd geen geldelijk voordeel van haar medewer king hebben genoten, kan hun blind ver trouwen in een politioneel geheel onbe voegde toch niet anders dan schromelijk lichtvaardig genoemd worden. D arnevens eischt de billijkheid stellig een woord van ernstig protest tegen de unfaire gestes van de betrokken Amster damsche verzekeringsmaatschappijen. Wanneer er van ontoelaatbare handelin gen sprake moet zijn en dat is in deze zaak zonder twijfel het geval als ge volg waarvan in eenige corpsen slachtof fers zullen vallen. Wanneer men voorts niet geschroomd heeft zich de hulp van minderwaardige individuen en trucs te ver zekeren om de uitbetaling van de verzeke ringssom te ontgaan, dan treft het verwijt deze ongeoorloofde handelingen te hebben uitgelokt allereerst hen, die van achter de schermen daartoe suggereerden. Het rechtsgevoel voelt zich bevredigd door het feit, dat zoowel de president van de rechtbank als het openbaar ministerie deze machinaties in krasse bewoordingen hebben gelaakt. Na een periode van betrekkelijke poli tieke rust, behalve in den raad, waar na onverkwikkelijke debatten door de oppo sitie gevolg is gegeven aan den hekenden eisch van gedeputeerden in zake herclassi ficatie, worden weer verschillende stads wijken in rep en roer gebracht door natio- naal-socialistische en extremistische col porteurs. Dikwijls avonden achtereen. Meestal zijn het jeugdige personen, die deze relletjes uitlokken door schelden en hand gemeen en de politie noodzaken met gum mistok en sabel in te grijpen. In Oost heeft de politie een dezer avon den, na uit de huizen met steenen en au- dere projectielen bestookt te zijn er is ook geschoten eenige straten moeten afzetten. De nieuwe zgn. overvalwagens bewijzen bij zulke onlusten goede diensten. Winkeliers en goedgezinden in de her haaldelijk bedreigde buurten zullen het on getwijfeld toejuichen, wanneer straks de nieuwe wetgeving op de handhaving der openbare orde in staat blijkt de wanorde lijkheden te voorkomen. Deze nemen een uiterst gevaarlijk ka rakter aan, gezien ook het feit der be schieting van de woning van oud-wethou der De Miranda. Men wil hierin een fascistische wraak neming zien wegens op colporteerenden gepleegde mishandelingen, en de politie stelt dan ook o.m. een onderzoek in deze richting in. Zij kan echter ook uit het kamp van andere tegenstanders komen. (Het is de eerste politieke revolveraanslag hier ter stede). Naar men weet dragen ook onze communisten den heer De Miran da een doodelijken haat toe. De politie onderzoekt voorts de vele ge vallen van tramontsporingen. Uiteraard is zg op dit terrein technisch niet deskundig, maar de tramingenieurs vermoeden sabo tage en deswege valt er wel te recherchee ren. Ons komt het echter voor wij wezen er reeds eenige weken, geleden op dat in de versnelde diensten de oorzaak van de vele botsingen en ontsporingen gezocht moet worden. Het materieel, aftandscb en ouderwetsch geconstrueerd als het meeren- deels is, leent zich niet voor snelheidsre cords la. De toestand is dus hoogst gevaarlijk, voor stadgenoot zoowel als vreemdeling. Een onpartijdig, deskundig onderzoek zou hier zeer gewenscht zijn. 9 Er zijn gevallen waarvan men placht te zeggen, dat het geneesmiddel erger is dan de kwaal. We zouden dit niet van toepassing willen zien op den grooten uittocht in nieuw- West, de stichting van Berlage met haar in gevarieerden stijl gebouwde, vriendelijke huizen en breede verkeerswegen. Maar een feit is het, dat velen endanks de door een aantal concurreerende woning-maatschap pijen ingevoerde huurverlaging nieuw-West zijn ontvlucht. Motief de buurt wordt nu te rumoerig, er vestigen zich in de goedkoop geworden woningen te veel Jordaners. De trek is nu, doch om nog vele andere redenen, naar het zgn. Geuzenkwartier en Landlust (complex tusschen Haarlemmer weg—Admiraal de Ruyterweg—Kostver- lorenkade). In de Berlage-buurt staan thans honder den beneden- en bovenwoningen leeg en de huurdaling blijft er aanhouden. De huren van de benedenhuizen aan Hoofdweg, Vespucistraat, Van Galenstraat e.a., in de laatste jaren reeds gedaald, Hoofdweg van 55 tot 45, Vespucistraat van 40 tot 35, enz., worden thans reeds aangeboden voor respectievelijk 38 en 33 Toch prefereert men de met nog weer moderner comfort gebouwde woningen in het nieuwe kwartier, waar de huurprijzen zich ook al in dalende lijn bewegen. Een minder gewenscht gevolg van deze huurdaling en de daardoor wel ietwat ge wijzigde standing van de buurt, waaraan te voren vermoedelijk niemand heeft gedacht, is het overcompleet aan „luxe zaken". Voorname chocolateriën en sigarenwinkels, comestibel- en fijne heerenmodezaken enz., verdwijnen stuk voor stuk over de geheele linie de tweede en derde-rangszaken daarentegen domineeren. Een verschijnsel dat zich ook in eenige gedeelten van Zuid moet voordoen. Het winkelbedrijf is dan wel riskant, men moet bij het aangaan van verplichtin gen ten slotte ook op het verval van een bepaalde stadswijk bedacht zijn. Zoo blijkt de huurverlaging, al is zij voor velen een uitkomst, voor bepaalde catego* riën van neringdoenden, wier branche om zetting van het bedrijf niet toelaat, weer funest Corres Pondent. BRIEF UIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTELIJK DEEL. In dezen tijd is het voor de meesten van ons heel moeilijk om een werkkring te ver krijgen om haar te behouden en nog meer dan dat, om daarin vooruit te komen. Overal, in alle takken van bedrijf doet de crisis zich zeer zwaar gevoelen de fabri kant tracht èn door het ontslaan of niet meer aanstellen van personeel, èn door ra tionalisatie, tot de hoognoodige en ge- wenschte bezuinigingen te komen de par ticulier zal zich slechts in uiterste nood zaak tot een ambachtsman wenden tenein de gebleken veranderingen en herstellingen aan zijn eigendommen te doen aanbrengen, enz. enz. Zoo zijn er legio vele personen en instellingen aan te wijzen, die thans zich meer dan eens :ullen bedenken voor en al eer zij gelden zullen uitgeven, terwijl deze vroeger hieraan niet behoefden te denken toen de gulden na-oorlogsche tjjd er was de welvaart-periode, waarin men voor de „veraangenaming des levens" op de dubbel* tjes niet behoefde te zien.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 10