500 25 eerste blad VRIJDAG 18 MEI NORTH STATE MAN te kapelle BIJ goes No. 116 72e Jaargang 1934 i: liin I. lm Dt IttlE li. fclstuat Sl-St, llissiniti.hlil. 10. Pisliiktnii) Kill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVSNCIENÜEUWS SPECIAALZAAK HAMMING MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn (2.20 per 3 maanden. Franco doot het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 ~5 regels 50 ct. tedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1. -alles bij vooruitbetaling [)e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESL OTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREF.NKilNO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" pit nummer bestaat uit 2 bladen OPENING BADSEIZOEN. Morgen 19 Mei wordt het badseizoen geopend. U kunt dan weer genieten van het zilte nat en uw huid laten bruinen in de warme zonnestralen. Het is nu dus tijd uw badgoederen weer in orde te brengen. Kom zonder verplichting tot koopen onze mooie sorteering eens zien. Zuiver wollen badcostuums (maat 42) vanaf I Voor zonnebaden brengen we speciale costuums met koordjes over dén rug. Badmutsen hebben we in de prijzen van 12 cent tot 1.25. Badschoenen, waarbij door de prima pasvorm verliezen uitgesloten is, kosten slechts 55 cent in alle maten. voorheen P. G. LAERNOES, Walstraat 81 (Adv.) Vliegdienst VlissingenRotterdam v.v. De passagiers die gebruik maken van den vliegdienst VlissingenRotterdam (Waalhaven) kunnen vandaar gratis per autobus de reis naar 's-Gravenhage voort zetten. Ook voor de terugreis van Den Haag kan gratis naar Rotterdam (Waal haven) worden gereden. Een ouderavond. De Vereeniging voor Geref. lager onder wijs hield gisteren een ouderavond. Na bezichtiging van het werk der leer lingen in de beide scholen, werd daarna in het jeugdgebouw der Geref. kerk met de ouders der leerlingen een bijeenkomst ge houden onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Na opening op de gebrui kelijke wijze, wees de voorzitter op de be zuinigingen bij het onderwijs, welke maat regelen geen rust brengen in het schoolle ven hij wees op de weinige vooruitzichten voor de jonge onderwijzers en op de zware taak, welke van het personeel onder deze moeilijke omstandigheden wordt gevraagd. Spreker uitte den wensch dat Gods zegen hij den voortduur op het onderwijs der scholen mag rusten. Hierna sprak de heer A. Schout, hoofd eener school over „Waarom Christelijk onderwijs Op duidelijke wijze liet spre ker vooral uitkomen de groote beteekenis van het Bijbelsch onderwijs, aansluitend aan de opvoeding der ouders, voor de kinderen. Ds. L. Rleisen sloot de druk bezochte bij eenkomst met dankgebed. Winkelnieuws. Hoor den heer J. J. de Jonge wordt mor gen in de Scheldestraat no. 18 een zaak in groenten en fruit geopend. De winkel is netjes verbouwd. Het tim merwerk werd uitgevoerd door den heer M. Maas en het schilderwerk door den heer J. Roelse. MLDDEI.BURG Schoolmuseum te Middelburg. Jh bet jaarverslag van bovenvermelde stichting vermelden we het volgende Met aantal onderwijsleden bedraagt thans 389, dat der andere leden 75, in to- taal dus 464. Door 27 gemeenten, 26 schoolbesturen en 5 vereenigingen werd subsidie verleend. In 1933 werden niet min der dan 470 uitgaven ontvangen. De lastige veelal dure reisgelegenheden in de pro De prijzen werden op 10 Mei j.l. uitgereikt aan A. GEELHOED, Havenweg H. 14, Nieuwdorp (Nederlandsche Kroon Rijwiel) I. P. v. d.-VLiE I Biezeiingsstraat 197, Kapelle (Gouden Damesring met diamanten) D. SMAELEGANG, Westweg b 102, Krabbendijke (Fototoestel) Tien andere North State rookers (Lederen étui met North State sigaretten) vincie zijn wel de oorzaak, dat het aantal ingeschreven bezoekers in 1933 een achter uitgang vertoont vergeleken met 1932. De inkomsten der vereeniging gaan aanzien lijk achteruit. Bezuinigingsmaatregelen moeten daarom bijtijds getroffen worden. De rekening over het jaar 19321933 sluit met een nadeelig saldo van 143.87. De be grooting voor het nieuwe dienstjaar is ia ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 688.50. De algemeene vergadering zal gehouden worden op 26 dezer te Goes. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Damestasch met inhoud bij Meijer, Bu- teuxstraat B 209 Engelsche sleutel op het gemeentehuis. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. C. van de Ket terij, van Vlissingen mej. A. Verberkmoes, van Vlissingen D. van de Voorde, van Oost- en West-Souburg P. Pattenier, van Biggekerke C. Sturm, van Ritthem W. A. de Witte, van Zoutelande O. Bouman, van Groningen J. Jobse, van Biggekerke J. Adriaanse, van Middelburg I. Groenen- berg, van Ned. Oost-Indiëmej. C. den Hollander, van Aagtekerke J. van Keulen, van Oostkapelle J. Lindenberg, van Mid delburg L. J. van Wouwe, van Kloetinge D. Zandbergen, van'Haarlem; J. de Munck, van Oost- en West-Souburg J. Kal jouw, van Oost- en West-Souburg W. H. Hen- drikse, van Middelburg". V ertrokken: Mej. J. Francke, naar Ritthem W. Dekker, naar Middel burg mej. M. Jobse, naar Biggekerke mej. A. J. Dekker, naar Nieuw- en St. Joosland F. Adriaanse, naar Vrouwepol der A. de Potter, naar Biggekerke C. Aarnoutse, naar Middelburg M. de Meul- meester, naar Nieuw- en St. Joosland M. Jakobsen, naar Serooskerke mej. J. Bal- jeu, naar Middelburg J. Harthoorn, naar Oost- en West-Souburg Mej. A. M. Jobse, naar Middelburg B. Blok, naar St. Lau rens H. Dingemanse, naar Gr\jpskerke. BIGGEKERKE ZendingsfeeDt. Op tweeden Pinksterdag des middags half drie wordt te Valkenisse een zendings- feest gehouden (bij ongunstig weer in de Herv. Kerk te Biggekerke). Als sprekers treden op ds. L. C. Spijker boer te Souburg, zendeling G. J. F. C. Bak ker van Borneo, mevr. BakkerV alken - burgh, ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen en ds. C. J. W. Korevaar te Biggekerke. VEERE Installatie burgemeester. De nieuw benoemde burgemeester der gemeente Veere, de heer D. Huinink, is Woensdag als zoodanig geïnstalleerd. Bij aankomst in de gemeente werd de heer Huinink verwelkomd door den voorzitter der ontvangst-commissie, den heer Holle man. Vervolgens werd de burgemeester door het hoofd der bijzondere school, den heer W. de Wolf geluk gewenscht. In de raadzaal had daarna de installatie plaats en werd de nieuw-benoemde burge meester toegesproken door den loco-bur gemeester, den heer F. J. Castel, die de hoop uitsprak dat God den heer Huinink kracht, wijsheid en beleid zal geven om een goed burgemeester te zijn. Hij wenschte den heer Huinink en fami lie geluk en werden aan mevr. Huinink door een nichtje van den loco-burgemees ter bloemen aangeboden. De heer Huinink aanvaardde daarna zijn ambt met een rede, waarin hjj verklaarde de belangen der gemeente naar zijn beste weten te zullen behartigen. De heer J. W. van 't Hoff, burgemeester van St. Laurens, sprak namens collega's den heer Huinink hartelijk toe. GOES Verzwegen vermogens. Op de inspectie der directe belastingen te Goes, omvattende 19 gemeenten van het eiland Zuid-Beveland werd in to aal door 258 personen gebruik gemaakt van de ge boden gelegenheid om hun aangiften be treffende inkomen en vermogen met de be lastingadministratie in orde te maken. Hierbij kwam aan het licht een verzwe gen inkomen van 57.319 en een vermo gen van 1.287.000 van welke bedragen over de belastingjaren 19311932 en 1933 1934 de ontdoken belastingen werden na gevorderd. Tegen fraudeurs die in het vervolg ont dekt worden zal met gestrengheid worden opgetreden. 's-GRA VENPOLDER Installatie burgemeester. Gistermiddag is de heer J. van Meeren- donk geïnstalleerd als burgemeester van de gemeente 's-Gravenpolder. De nieuwe burgemeester, die reeds meer dan acht ja ren het ambt van gemeente-secretaris ver vult en Dinsdag naar elders was vertrok ken, arriveerde omatreekv uur aar» de grens tusschen Kloetinge en 's-Gravenpol der. In optocht trok men eerst door het dorp, zoodat de stoet pas om 3 uur aan het gemeentehuis aankwam, waar de plechtige installatie plaats vond. Op hartelijke wijze droeg de loco-Lurgemeester Schouten het voorzitterschap van den raad over. Ver scheidene burgemeesters uit de omgeving waren hierbij aanwezig. Des avonds hield de burgemeester recep tie in het gemeentehuis. OOSTBURO De ronde van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor den op 19 Juni a.s. te houden weg wedstrijd te Oostburg, is door Ged. Staten vergunning verleend voor alle te volgen wegen, geen Rijkswegen zijnde. Op een drie tal plaatsen moet de Rijksweg overgesto ken worden indien hiertoe niet de ver- eischte vergunning mocht worden beko men, dan worden de kruispunten te voet genomen. Voor den wedstrijd bestaat groote be langstelling, tal van inschrijvingen zijn reeds binnen gekomen, terwijl de gelegen heid tot inschrijving tot 16 Juni is openge steld. Er zijn frs. 5000 aan prijzen en premiën de eerste prijs bedraagt fr. 750, beschik baar gesteld door de Kavewee-fabrieken onderweg worden een drietal sprints ver reden. Een drietal bekers zijn uitgeloofd, n.l. door de Kaveewee-fabrieken, het blad de „Sportwereld" te Brussel i den Zuid-Ne derland schen Wielerbond daarvan wordt er een uitgereikt aan den eerst-aankomen- den Nederlander, een aan den eerst-aanko- menden Belg en do derde aan de Renners club met den besten uitslag. Gestart wordt aan het begin van den Zuidzandschen straatweg bij Oostburg om te eindigen aan de Wielerbaan, waar een telefoon wordt aangelegd, teneinde uit elke plaats die gepassc rd wordt, den stand van den wedstrijd te kunnen opgeven. Deze wedstrijd is de grootste, ooit in Zeeland gehoude en loopt over 110 ..M. Tijdens den rit wo-den kleine wedstrijden gehouden op de Wielerbaan, afgewisseld met muziek, om de op de baan wachtende bezoekers aangenaam bezig t - houden. KERK- EN SCH00LN1EUWS TERNEUZEN Scheepvaartberiehten. Het Belgische motorschip „Lydoir", ko mende van de Ru' r met kolen geladen, bestemd voor Parijs, is gisteravond bij Terneuzen omhoog gevaren. Het roer van het schip was defect. Nadat een gedeelte van de lading was overgeladen is het schip door de sleepbooten „Charles" en „Baltic" naar Terneuzen gesleept en zal aldaar het defect hersteld worden, Stemming kiescollege. Bij de Woensdag gehouden stemming voor leden van het kiescollege van de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, zijn de 21 candidaten gesteld door de vereenigingen „Schrift en Belijdenis" ei. „de Naam des Heeren is een sterke toren" gekozen. De andere richtingen hadden geen candidaten gesteld. Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk. In de gisteren gehouden vergadering werd kennis genomen van het verslag van ds. S. J. M. Hulsbergen, predikant te Hoe- dekenskerke, die op verzoek van de Alge meene Synode een deel van de Nederlan ders in Noord-Frankrijk heeft bezocht. Het blijkt, dat de Nederlandsche landarbeiders in dat deel van Frankrijk zeer verspreid wonen en veelal moeilijk te bereiken zijn. Intusschen mag worden verondersteld, dat het vasthouden van den band die hen aan Nederl' nd en aan de protestantsche kerk bindt, door arbeid als die van ds. Hulsber gen zeer wordt bevorderd. Aan dien predi kant zal dank worden betuigd en zijn ver slag zal in de bijlagen worden opgenomen. Ds. B. ten Kate. De oud-predikant bij de Ned. Herv. ge meente te, Rotterdam, ds. B. ten Kate te Velp, is gisterenmiddag op den rijksstraat weg bij het Rozenbosch door een auto aan gereden. Met een gebroken been en een ge blesseerden arm is hij naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Vereeniging van protesteerende kerkvoogdijen. In de gisteren te Utrecht gehouden jaar- l^jksche algemeene ledenvergadering van de Vereeniging van protesteerende kerkvoog dijen, welke druk bezocht was, heeft de heer A. van der Graaff, te Biezelinge, se cretaris der vereeniging, het jaarverslag uitgebracht. Daarin worden verschillende feiten ge noemd, welke in het laatste jaar zijn voor gevallen inzake geschillen tusschen predi kanten en kerkvoogdijen, over kwesties van bestuur en beheer. De Bond van predi kanten, aldus het verslag, spoort steeds aan tot processen over traktementen, aan slagen van den raad van beheer enz. Tot nog toe wenscht de Synode niet tot een nieuwen beheersstrijd over te gaan. Het i3 een gebiedende eisch, dat ondanks teleur stellingen, alle kerkvoogdijen zich scharen onder de protesteerenden, om tezamen te rug te zien te krijgen, wat rechtens aan die kerkvoogdijen toekomt. De kapitein-luitenant ter zee H. Vreeden- berg, wien vergunt is uit uost-Indië terug te keeren, is 9 Mei aan boord van het m.s. „Dempo" van Batavia vertrekken, wordt 29 Mei te Marseille e daarna hier te lande terugverwacht. Koninklijke marine-reserve. Dit jaar kunnen jongelieden worden toe gelaten tot de opleiding tot luitenant ter zee bij de Koninklijke marine-reserve. Vereischten leeftij 1 op 1 October 1934 beneden 22 jaar dip'oma derde-stuurman. Inlichtingen verkrijgbaar b;-! de lilde af- deeling A van het departement van defen sie. Aanmelden vóór 31 Juli. Toelating adelborsten. De minister van defensie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in 1934 bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten adelborsten voor de 3-jarige opleidingen voor den zeedienst en voor den stoomvaart dienst en voor de 2-jarige opleiding voor de administratie. Aanmelden vóór 2 Juni. Voor inlichtin gen wordt verwezen naar het reglement voor genoemde inrichting, dat kosteloos verkrijgbaar is bij het departement van defensie (lilde afdeeling A) en bij den commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord (Den Hel der). De tot majoor bij het regiment kustartil- lerie benoemde kapitein G. van Hulstijn is bestemd tot hoofd-instructeur bij dat korps en komt an Bergen op Zoom in Den Helder in garnizoen. Aan den reserve le luitenant mr. J. A. E. Buijskool van het reg. kust-artillerie is ontslag uit den dienst verleend wegens lichaamsgebreken. 'TKLEINSTE AVONDTASCHJE is altijd nog groot genoeg om bovendien zonder bezwaar zoo'n klein en plat metalen zakdoosje met drie "AKKERTJES" te bevat ten. Het is zoo practisch, want nu kunt Ge altijd en overal AKKER-CACHETS bij U hebben, die telkens van pas komen in gevallen van Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Migraine, Vrouwenpijn, Lusteloosheid, enz. Koop vandaag nog zoo'n doosje. Zakdoos 11 Glazen buis met 12 slaks slechts 52 cenl 20 cent 11 Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. De kapitein J. P. Klingenspoor van het le reg. infanterie te Assen is met ingang van 15 Mei geplaatst bij den staf van het regiment kustartillerie met standplaats Den Helder. Bij Kon. besluit is benoemd en aange steld tot reserve le luitenant bij het reg. kustartillerie, de reserve tweede luitenant C. G. Meerburg. Aan sergt. maj. instr, C. C. Verheul van het 3e regiment Infanterie, is bij beschik king van den commandant van de III Divi sie, met ingang van 28 Mei de zilveren medaille voor 24 jarigen dienst toegekend. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 18 Mei 1934. Verduistering in dienstbetrekking A. H. v. A., 40 jaar, arbeider remmer te Rotter dam, thans in voorarrest. 1 jaar gevange nisstraf, waarvan 6 maanden voorwaarde lijk met aftrek voorarrest. H. v. d. C., 45 jaar, vlashandelaar te Oostduinkerk thans in voorarrest, terzake van verduistering. 6 weken gevangenis straf met aftrek voorarrest en bevel tot invrijheidsstelling". Verduistering. F. J. P., 26 jaar, koopman t. Vlissingen. 4 maanden gevangenisstraf, Overtr. Vleeschkeuringswet. F. H. V., 38 jaar, slager te Sas van Gent E. D. V., 45 jaar, veehandelaar te Sas van Gent. No 1 bevestiging van het vonnis, waarvan hoo- ger beroep met uitzondering straf, 40. of 10 dagen hechtenis. No. 2 bevestiging vonnis met uitzondering straf, 50 boete of 10 dagen hechtenis. Overtr. Motor- en Rrjwielwet, J. de W., 21 jaar te Oost- er West Souburg. Beves tiging vonnis, waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 10 boete of 5 dagen hechtenis. Oplichting. A. M. V., 27 jaar, vertegen woordiger te Kapelle. 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. Verduistering. A. D., 31 jaar, stoelen- matter te 's-Gravenpolder, 2 maanden ge vangenisstra?. Overtr. Tarwewet. H. J. de V., 49 jaar, bakker te Kuitaart. Bevestiging van het vonnis, waarvan hooger b .roep met uitzon dering van de straf, f 25 boete of 10 dagen h chtenis. Overtr. Crisis Zuivelwet G. H. H. v. d. V., 49 jaar, landbouwer te Clinge H. B., 56 jaar, IandbouweHoter-n Clinge H. B., 56 jaar, landbouwer te Hon- tenisse C. de P.. 60 jaar, wed. A. de B., te St Jansteen R. F. v. H., 60 jaar, land bouwer te KoewachtA. L, 63 jaar, land bouwer te Koewacht D. H. P., 31 jaar, melkventer te St. Jansteea A. R., 30 jaar, landbouwer te Sc. Jansteen C. H. wed. E. P., landbouw.,:cr te Clinge A. S., 61 jaar, landbouwer te St. Jansteon K, L. de O., 37 jaar, landbouwer te St. Jansteen. Voor alleen bekrachtiging van het vonnis, waar tegen verzet, met vernietiging van het von nis, waarvan hooger beroep en veroordee ling tot 2 geldboeten va.i ƒ10 of 2 maal 5 dagen hechtenis. Moeder mishandelde haar zoontje. Eenige maanden geleden heeft voor de rechtbank te Haarlem een 22-jarige ge huwde vrouw terecht gestaan, omdat zij op 14 November jl. in haar woning in de Stormstraat te Haarlem haar tweejarig zoontje in drift met de vuist tegen den grond had geslagen en het kigd daarna zpp

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1