500 300 25 No. 115 72e Jaargang DONDERDAG liljnt: firma F. VAK DE HELSE Ir.. Mstrait Sl-SS, llissinin. Iilil. IS. PistnMni (Kil 17 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND 1934- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels rl.- alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENKilNü „DE NEDERLANDS!'HF DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De luchtlijn RotterdamHaamstede. Het vervoer der Pinksterreizigers van Waalhaven naar Haamstede per K.L.M. belooft dit ja.ar een record te zullen wor den. Ofschoon sedert de zomerdienst is in gegaan dagelijks met een Fokker F VIII het traject RotterdamHaamstedeVlis- singen wordt afgelegd, is er thans reeds zooveel geboekt, dat op Vrijdag en Zater dag a.s. de capaciteit niet toereikend is. Voor Vrijdag zijn nl. nu al 22 passagiers ingeschreven en voor Zaterdag 64 teza men dus 86. Men verwacht de honderd te zullen halen. Den eersten dag zal er drie keer, den tweeden dag ten minste vijf keer gevlogen worden op deze onze kortste binnenland- sche luchtlijn, die de kortste ter wereld heet te zijn. Een groot deel van het thans geboekte aantal luchtreizigers komt Dinsdag a.s. eveneens per vliegtuig terug, zoodat het dien dag waarschijnlijk nog drukker zal worden. Pinkster-gymnastiekf eesten. Maandag worden de feestelijkheden be sloten met een eereavond onder hoofdlei ding van den heer M. Molhoek, aangeboden door de jubileerende V.T.V. In de groote zaal van het Concertgebouw zal alsdan een select programma worden uitgevoerd door de V.T.V., het Veteranenkorps K.N. G.V., Wilhelmina, L.O., den „Zebra" (de essence uit de verschillende aangesloten vereenigingen)U.D.I., Achilles en Medio- burgum. Voorts kunnen we nog mededeelen, dat het gemeentebestuur de grootst mogelijke medewerking verleent om deze breed aan gelegde turnfeesten te doen slagen, door het beschikbaar stellen van toestellen enz. Het is thans de vijfde maal, dat alhier een gewestelijke- of kringuitvoering wordt ge geven. 10-, 15-, 25-,30- en 35 jarig bestaan der V.T.V. Van deze 5 werden er 4, waar onder de laatste, mogelijk gemaakt door de vereeniging „Vlissingen Vooruit", welke hierdoor niet alleen de belangen van onze stad diende, doch er tevens indirect toe bij droeg om te komen tot een krachtig Ne- derlandsch volk. Dit streven heeft de 35- jarige V.T.V. onder de verschillende voor zitters en directeuren met hunne hulplei ders steeds voor oogen gehouden, zoodat de vereeniging thans kan bogen op een le dental van 287, dat zich in twaalf afdee- lingen wekelyks lichamelijk oefent. In vele steden en dorpen heeft de V.T.V. de licha melijke oefening gepropageerd, op vele wedstrijden heeft zij lauweren geoogst. Zulks is voor een vereeniging in de peri- plietie zeer zeker een prestatie. We hooren al zeggen door de harde werkers en ener gieke vereenigingen.„Maar Vlissingen geraakt toch al flink uit zijn isolement" en dan beamen we dit volkomen, maar toch zitten we voor verschillende zaken te vèr van het centrum en daarom is het een daad van wijs beleid geweest, dat de V.T.V. aan zich verbonden heeft den keurturner E. Melkman, over wien we reeds gisteren schreven. Deze gymriast-athleet,' tot en met op de hoogte van zijn tijd, geeft nl. weke lijks enkele lessen aan de leden der V.T.V., hetgeen een niet te onderschatten factor beteekent om te komen tot een verwerke- ^king van het devies mens sana in cor- pore sano, in de breedere lagen van onze samenleving. Dit krachtig ter hand nemen van de lichamelijke opvoeding doet ons in deze. jubileum-feestdagen dan ook zeer vol gaarne instemmen met het „Hou zee, hou zee met V.T.V." Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vertrek van de eerste Diesel trein Am sterdamArnhem. Minister Kalff openr de nieuwe haven van Harderwijk. Nieu we slaapwagens 3e klasse op de lijn Am sterdamParijs. De heer J. Hettema r.e a Amsterdam geeft een demonstratie met de tukschaats. Met deze nieuwe vinding kan men over tramrails, straat enz. rijden. Schiperoord, de man die verleden jaar met een waterfiets het Kanaal overstak, gaat het dit jaar doen met een wijnvat. Deze i.Notedop" is voorzien van zeil en radio. electrische verbinding Rotterdam Dordrecht tot stand gekomen. De Com missaris der Koningin in Overysel bezocht nieuwe los- en laadplaats van het TwenteRijnkanaal te Markelo.Instal latie van den nieuwen burgemeester van Roosteren, Geschenk van Hongaarsche moeders uit dankbaarheid aan Hollandsche moeders voor de goede verzorging hunner kinderen een beeldhouwwerk dat te 's-Gravenhage opgericht zal worden. Een nieuwe revue in den Stadsschouwburg: „Dat is Amsterdam". Lien Dey'ers, de bekende Nederlandsche filmster in het nieuwe restaurant van haar vader te 's-Gravenhage. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gistere a gehouden raadsvergade ring is het nieuwe lid, de heer R. van Roo (C.-H.), als zoodanig beëedigd. Het rapport inzake het openbaar U.L.O. werd overgelegd cn zal in de volgende ver gadering met een advies van B. en W. wor den behandeld. De heer Den Hollander (anti-rev.) had voorgesteld B. en W. te verzoeken geen vrijstelling te gevci aar. den directeur der gemeentewerken voor het maken van plan nen of het toezich': houden op andere wer ken dan voor rekening der gemeente wor den uitgevoerd, met uitzondering van die, welke in betrekking staan tot het gewoon onderhoud van de Godshuizen, waarvoor hij 350 ontvangt. Het betreft hier het voor komen, dat de architect ook plannen voor nieuwbouw aan het gasthuis maakt, daar door extra bezoldigd wordt, zooals de laat ste jaren nog al eens voor'-wam. Na zeer uitvoerige discussie, waarbij de heer Onderdijk (S.D.A.P.), wethouder van openbare werken, krachtig behoud van den bestaanden toe: and, althans voor den hui- digen functionnaris bepleitte, temeer waar geen groote wérken meer te wachten zijn, is de motie-Den Hollander verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de S.D. A.P., de V.D. en de heer Van Roo (C.-H.), voor 2 anti-rev., dc R.K., de V.B., de Bezui niger en de beide andere C.H. Aangenomen werd een wijziging in de wederkeerigheids-overeenkomst voor de hulpverleening bij brand met Vlissingen en hulpverleenings-overeenkomst met 14 an dere gemeenten op Walcheren. Geen over eenkomst is tot nu toe gesloten met West- kapelle, Aagtekerke en Meliskerke. Een belangrijk voorstel was dat om groo- tendeels in werkverschaffing over te gaan tot uitbaggeren van het grootste deel der vesten rond de stad (twee vesten zijn reeds bewerkt), het dempen van een klein stukje vest en het vervangen van twee bruggen d' vaste dammen. Dit voorstel gaf wel aanleiding tot ver schillende vragen, o.a. omdat het niet min der dan 113.000 zal kosten, waarvan de gemeente zelve 30.000 uit den post werk- loosheidsverzorg ng zal moeien betalen, terwijl zij nog 30.000 zal moeten leenen. Het is tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Een voorstel ot invoering van bepalin gen betrefiende uniform- en insigneverbod voor ambtenarc met het verbod vlaggen andere dan nationale of oranje uit te ste ken, ontslag bij revolutionnaire gezindheid enz., werd met het oog op den tija tot de volgende vergadering, vermoedelijk op 30 Mei, aangehouden. Aan de orde kwam een vraag van den heer v. d. Feltz inzake het maken van een bepaling tegen het uithangen van roode vlaggen enz. De heer v. d. Feltz nam deze vraag terug toen de voorzitter zeide, dat dit bg de binnenkert te behandelen nieuwe politieverordening ter sprake zal kunnen komen. Ook nam de heer Van der Feltz een vraag terug inzake het niet als onwettig schoolverzuim beschouwen van weg blijven van kinderen op 1 Mei. r voorzitter meen de toch nog eens met nadruk er op te moe ten wijzen, dat B. en W. nimmer ter zake iets hebben gedaan, dit berust bij de hoof den van scholen, bij de commissie tot we ring van schoolverzuim en bij den inspec teur van het L.O. De heer Van der Feltz had in een vorige vergadering aangedrongen op een nader onderzoek in verband met een adres van den ontslagen leeraar van de handelsschool Schmidt Degencr, die verdachtmakingen uitte inzake onrechtmatig genoten subsidie door die school, öpr. deelde nu mede zelf een uitgebreid onderzoek te hebben inge steld en tot de '-onclusi'i te zijn gekomen, dat adressant's houding meer dan ergerlijk is, en dat noch de directeur noch het be stuur der school zich iets te verwijten heb ben. De voorzitter zegde nog toe dat zoo mo gelijk reeds in de eerstvolgende vergade ring een voorstel inzake de winkelsluiting zal worden behandeld. Het bleek bij de rondvraag nog, dat de poging om de jeugdige werkloozen aan het werk te stellen, tot heden geen groot suc ces was door de weinige animo van de be trokkenen. De heer Onderdijk deelde mede, dat B. en W. overtuigd waren er eens een einde moest komen aan den toestand van het stuk in de Langedelft tusschen het her bouwde Grand Hotel en de zaak van de firma Helder. Met de eigenaren van dezen grond is overeengekomen om ter bevor dering van een althans tijdelijke verbete ring. nu van definitieven bouw niet veel zal komen voorloopig, dc stoepen voor den win kel der firma en het bedoelde stuk grond voor kosten der gemeente in trottoirs te Uoen veranderen. Het ligt in de bedoeling der firma om het open terrein ten spoedig ste met enkele etalagekasten vol te bouwen. De raad keurde overname van den grond en aanleg van het trottoir goed. Concerten Middelburgsch Muziekkorps. De eerste concerten van het Middel burgsch Muziekkorps zijn bepaald op Vrij dag 25 Mei, Vrgdag 8 Juni en het eerste Abdij-concert op Zondag 3 Juni, des mid dags van 121 uur. OOST- EN WEST-SOUBURG Een speldjesdag. Zaterdag a.s. houdt de R.-Kath. vereeni ging tot bestrijding der tuberculose „Her wonnen Levenskracht" een speldjesdag te Souburg. Gaarne wekken wij de ingezetenen op tot het koopen van een speldje voor dit menschlievend doel, dat wel geen nadere toelichting behoeft. 's-HEER ABTSKERKE In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere J. A.. landbouwer te Made, die eenigen tijd geleden met nog 2 andere personen werd aangehouden als ver dacht van diefstal van een vijftal runderen uit een weide onder de gemeente 's-Heer Abtskerke. BRESKENS Nieuwe autobusdienst. De stoomtram maatschappij „Breskens Maldeghem" is, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, voornemens een dagelijk- schen autobusdienst in werking te brengen van Oostburg over Zuidzande, Cadzand- dorp en Cadzand-strand naar Cadzand- haven en omgekeerd. AXEL De warenmarkt opgeheven. De op 2 September 1933 door mr. P. Die- leman op uitnoodiging en initiatief van de winkeliersvereeniging „E.M.M." te Axel opgerichte en met groote energie en idea lisme aangepakte warenmarkt, behoort tot het vei-leden, meldt het „DagbL v. N.-Br." De laatste maanden vertoonde de spoedig verloopen markt ernstige stuiptrekkingen en de laatste Zaterdagen werden dan ook maar eenige kramers meer geteld, zoodat zelfs het verplaatsen van de zaadhande laars van de graanmarkt naar de waren markt niet heeft vermogen te helpen. Thans is in de ledenvergadering der win keliersvereeniging besloten de markt op te heffen en den geheelen inventaris te ver- koopen, teneinde uit de opbrengst daarvan de groote schuldenlast, welke op de veree niging rust, te kunnen delgen. De prijzenswaardige volharding der stichters heeft dus niet gebaat. Alle pogin gen tot opleving en handhaving hebben achtereenvolgens schipbreuk geleden. HULST Tramlyn HulstWalsoorden. Naar aan het „Dagblad van N.Br." ge meld wordt, is bij de tramlijn HulstWals oorden, waar passagiersvervoer per tram sedert eenigen tijd is omgezet in vervoer per autobus, aan negen man personeel eer vol ontslag verleend. Slechts aan twee hun ner, die aan de vereischte voorwaarden vol deden, werd pensioen toegezegd, terwijl een tweetal anderen overgenomen werd bjj ge noemde autobustractie. Aan vijf personen, die 27, 27, 17, 18 en 16 dienstjaren hebben, werd ontslag verleend, nadat eenige uren te voren een door den minister van water staat met spoed gewijzigd R.D.V. was af gekondigd, waardoor zij niet meer in aan merking kwamen voor eenige uitkeering, uitgezonderd de teruggave van in het pen sioenfonds gestorte gelden. Vóór deze wijziging van het R.D.V. werd by eervol ontslag' aan niet-pcnsioengerecli- tigden drie weken loon uitbetaald voor elk dienstjaar. Aan de slachtoffers van deze reorgani satie werd mededeeling gedaan, dat zij aanbevolen zouden worden bij de plaatse lijke crisis-comité's. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Mei zijn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, nl. 1 in ieder der gemeenten Baarland, Hoedekenskerke, Sluis en Vlis singen, 1 geval van febris typboïdea te Groede en 1 geval van diphtherie te Clinge. RECHTSZAKEN Een noodlottig ongeval by een voetbalwedstrijd. Op 19 Februari 1933 had te Muiden een wedstrijd plaats tusschen de voetbalclubs Muiden en S.A.V.M. In de hitte van den strijd wierp de doelman van Muiden, Klaas Moolhuizen, zich op den bal, nagenoeg op hetzelfde oogenblik, dat de 19-jarige Am sterdammer F. T. trechtte het leeren mon ster weg' te rappen. Deze noodlottige sa menloop van omstandigheden was oorzaak, dat F. J. klaarblijkelijk Moolhuizen in de zijde schopte deze viel ten minste neer en werd zoo ernstig gewond, dat hij op 26 Fe bruari aan de gevolgen overleed. Gisteren heeft P. J. zich voor de Amster- damsche rechtbanl te verantwoorden ge had hem was ten laste gelegd, dat hij Moolhuizen opzettelijk, gewelddadig en krachtdadig in e zijde heeft getrapt, ten gevolge waarvan het slachtoffer is overle den. Subsidiair was aan verdachte dood door schuld te 1 ste gelegd Volgens het sectierapport was Moolhui zen overleden tengevolge "?n uremie, ont staan doordat de linkernier gespleten was. Prof. dr. S. ïapper verklaarde, dat dit onmogelijk was, aangezien de rechtemier bij microscopisch onderzoek gaaf was ge bleken uit het zeer onvolledige sectierap port kon getuige niet opmaken, wat dan wel de doodsoorzaak kon zijn geweest. Ook dr. Welcker, als getuige èl décharge gehoord, was van meening, dat, waar geen uiterlijke teekenen van laesie waren waar genomen, de dood niet het gevolg van een trap kan zijn -eweest. Waarschijnlijker acht getuige het, "at de linkernier gesple ten is doordat de ba1 met geweld de inge wanden heeft getroffen. Verdachte onlkende geschopt te hebben een groot aantel getuigen legde echter zeer tegenstrijdige verklaringen af. Het blijkt, d .t de verstandhouding tusschen Muide- naars en Amsterdammers niet al te best was den geh°.<- en dag varen er onaange naamheden. Na afloop van den wedstrijd was er zelfs gevochten. Het O.M ach. te h te laste gelegde niet bewezen en eisohte vrijspraak voor ver- uachte. De verdedig sloot zich bij dit requisitoir aan. KUNST De Oberammergauer Passiespelen. Ir het plaatsje Oberammergau, bekend door zijn beroemde „Passiespelen", wonen dertig families Lang, in totaal omvattende 113 personen. Na den naam Lang, die bet meest voorkomt, volgt de naam Bierling, bestaande uit 26 families met 85 leden. Een hunner Willy Bierling, een flinke hout hakker, vervult in de Passiespelen de rol van Johannus. Tijd as d Passiespelen voe gen vele deelnemers aan de spelen aan hun familienaam c 2n nummer toe om de leden met denzelfden naam uit elkaar te kunnen houden. In de Passiespelen komen ieder jaar weer de nam-m van de volgende spe lers voor Lang, Bierling, Zwink, Rutz en Mayr. Hans Zwink, die di* jaar de rol van Judas op zich neemt, is een bet-achterkleinzoon van Franz Seraph Zwin1:, die in de acht tiende eeuw vele van de fresco's schilderde op de huizen in het dorp. Deze familie is trotsch op de donv haar geleverde presta ties. Zij telde reeds vijf leden die de Chris tus-figuur uitbeeldden, vier Judassen, drie Petrussen, drie Johannussen en één Maria. De naam Mayr deed 150 jaar geleden zijn intrede in Oberammergau. Thans bevinden zich 23 personen in het dorp die dezen naam dragen. De bekendste leden 'an deze familie waren «sepli Mayr, de Christus in de Passiespelen an 1870—'71, 1880 en 1890. Guido Mayr, die de Judasfiguur in de spelen in de laatste twee uitbeeldde is...... een nakomeling van Joseph. Zijn dochter Klara speelt dit jaar een rol van Magdalena. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. In het Witte Huis is heden bevestigd, dat president Roosevelt en Huil werkeu aan het opstellen van een boodschap, welke Norman Davis te Genève zal voorlezen, waarin het standpunt der Amerikaansche regeering inzake de ontwapening nogmaals nauwkeurig zal worden uiteengezet. President Roosevelt overweegt voorts een formeele boodschap tot het Congres naar aanleiding van de oorlogsintriges van zekere zijde in de bewapeningsindustrie. Zooals bekend is heeft de Senaat reeds een aanvang gemaakt met een nauwkeurig onderzoek naar de methoden van Ameri kaansche oorlogsmateriaalfabrikanten. Het staat daarom nog niet vast, of Roo sevelt het resultaat zal afwachten van het onderzoek, dat ten minste een half jaar zal duren, dan wel of hij nog voor het einde van deze zitting zijn meening over deze kwestie zal kenbaar maken. WAARSCHUWING TEGEN DEN BEWAPENINGS-WEDLOOP. Diep bewogen door den ernst van den internationalen toestand en op verzoek van de vertegenwoordigers der verschillende Britsche Christelijke Kerken, heeft de Aartsbisschop van Engeland een nieuw be roep op de wereld gedaan voor den vrede. De Aartsbisschop legt den nadruk op het uiterst groote belang, dat de ontwapenings conferentie een werkelijke vermindering en beperking van en controle op de bewape ning tot stand brengt, daar een volkomen mislukking der conferentie onvermijdelijk tot een verderen algemeer.en bewapenings wedloop zou leiden en een onvergeeflijk ver raad zou zijn van de hoop en de verlangens der menschheid over de g'eheele wereld. Hij legde er den nadruk op. dat Versail les Duitschland verplichtte tot beperking en vermindering der bewapening „om de inleiding van een algemeene bewapenings beperking van alle naties mogelijk te ma ken". De prijs daarvan is de bereidheid om het principe te z nvaarden van een collec tieve nationale actie als leden van één groote wereldgemeenschap. DE FRANSCHE UITGAVEN VOOR BEWAPENING. Er is een jspreking gehouden tusschen de Fransche ministers van Financiën, Oor log, Marine cn Luchtvaart, die naar men aanneemt de verdeeling der credieten voor d landsverdediging ten doel had. Op 28 April is bij e Kamer een wetsontwerp in zake de defensie-credieten ingediend, dat momenteel in behandeling is bij de financi- eele commissie. Volgens dit ontwerp zal het Ministerie van Oorlog voor het begrootings- jaar 1934-'35 een crediet van 1.111 millioen van Marineao franc worden toegestaan voor de voltooiing der grensverdedirmgs-organisatie, Het ministerie van Marine zou van 1934 tot 1938 de beschikking krijgen over 825 milli oen franc voor de uitvoering van het pro gram voor het aanleggen van bimkerdepots voor de kustverdediging en versterking der marine-luchtvaart, terwijl het ministerie van Luchtvaart in het nieuwe begrootings- jaar de beschikking zou krijgen over 980 millioen franc voor de uitvoering van een plan tot uitbreiding der luchtbewapening. DE RADIO-REDE VAN DOUMERGUE. De radio-rede van Doumergue vindt in de Parijsche bladen grooten bijval. Voor namelijk bespreken zij de uiteenzettingen van Doumergue met betrekking tot de binnenlandsche positie. Slechts weinigen - gaan op het buitenlandsch politieke ge deelte van zijn rede in. Vooral de veilig- heidseischen van Frankrijk onderschrijven de dagbladen volkomen. De „Echo de Paris" schrijft o.a., dat Doumergue de juiste woorden gevonden heeft om te antwoorden op de uitdagingen, die in de laatste dagen van de overzijde van den Rijn uitgesproken zijn. „Le Jour" is van meening, dat het on mogelijk is den toestand van Frankrijk en zijn veiligheidseischen in enkele zinnen be ter tot uitdrukking te brengen, dan Dou mergue dit heeft gedaan. De „Quotidien" concludeert uit hetgeen Doumergue ten opzichte van de binnen landsche politiek gezegd heeft, dat hij bin nenkort uitgebreide volmachten aan de Kamer zal vragen. De vraag is daarbij slechts of het direct dictatoriale volmach ten zou betreffen oi niet. Léon Blum verwijt Doumergue zijn te genstanders de mogelijkheid te ontnemen bem te antwoorden. Doumergue spreekt voor den microfoon, omdat men hem daar niet van repliek kan dienen. Reeds thans echter is bekend, dat de regeering in de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1