500 300 25 Ürste blad WOENSDAG No. 114 72e Jaargang 1934: Uitgave: Firma f. M DE VEIDE Jr., lüfalstraai 58-60, Misgingen. Islsf. 10. Postrekening 66287 1G MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ^gêïëëntebestüur" STADS- EN PROVINCÜENIEUWS VL1SSINGSCHE COURANT ^ONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.251 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSGHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Aangifte nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen maken bekend, dat vanaf Maandag 7 Mei tot en met Zaterdag 19 Mei e.k. ge legenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scho len ter gemeente-secretarie le afdeeliiig (Kamer 7) iederen werkdag van 912% uur en van 25% uur (Zaterdags alleen van van 912uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 Septem ber 1934. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór of op 1 September 1934 zes jaar zijn geworden. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bg de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 5 Mei 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare U.L.O.-school. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat vanaf Maandag 7 Mei tot en met Zaterdag 19 Mei e.k. ge legenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, ter gemeente secretarie, le af deeling (Kamer nr. 7), iederen werkdag van 9 tot 12% uur en van 2 tot 5uur ('s Zaterdags alleen van 8 tot 12% uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 Septem ber 1934. Toegelaten kunnen worden de kinderen die vóór of op 1 September 1934 de zesde klasse eener lagere school hebben doorloopen. Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en han delskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit by de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 5 Mei 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar algemeene vergadering in het Concertgebouw, onder voorzitterschap van dr. A. Staverman. Na een woord van welkom tot de aanwe zigen sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit dat de vereeniging in het afgeloo pen jaar zonder moeilijkheden aan alle ver plichtingen had kunnen voldoen en er zelfs ia geslaagd was nog wat kapitaal aan de reserve toe te voegen. Het door ons reeds gepubliceerde jaar verslag van den secr.-penningmeester, den heer j. <je Meij werd met een woord van dank goedgekeurd. Eveneens werd goedge keurd de balans met verlies- en winstreke ning. Door den heer P. C. Machgeels was na- m®ns de controlecommissie schriftelijk rap- Port uitgebracht, waarbij medegedeeld werd dat de commissie na een nauwgezet onder zoek alles in orde had bevonden. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, om bij wijze van proef voor één jaar °P medisch advies de kosten van vervoer, oumen de gemeente, van en naar een zie kenhuis te vergoeden. In de controle-commissie werden herbe noemd de hee2-en P. L. Abrahamse, B. Hu- |"egtse en P. C. Machgeels voor -zoo ver aanwezig zal dezen heeren schriftelijk ennis worden gegeven van hun benoeming. Aan de beurt van aftreding was de voor zitter, dr. A. Staverman, die bij acclamatie We*xl herbenoemd. Niets meer aan de orde zijnde werd de Sadering door den ypor^itter gesloten, Pinkster-Gymxiastiek-Feesten. Zaterdag voor Pinksteren houdt het be stuur der jubileerende V.T.V. van 4 tot 6 uur receptie in Hotel Noordzee-Boulevard. Om 8 uur vangt in de groote zaal van het Concertgebouw aan de Emmastraat een groote gymnastiekwedstrijd aan tusschen de turners van „Prins Hendrik" (Breda) en de turners van de overige vereenigingen van den „Zebra". De wedstrijd omvat vrije oefeningen, oefeningen aan rekstok, brug, ringen, paard en paard-springen. El ke ploeg bestaat uit 6 turners, die allen alle oefeningen afzonderlijk uitvoeren. Zij worden beoordeeld door een jury, bestaande uit de heeren L. van der Steen (Vlissingen) en J. H. Koers (Middelburg), welke punten geeft, die gepubliceerd worden op in de zaal aanwezige borden. In den feestwijzer be vindt zich een zeer duidelijk staatje, waar op de toeschouwers bedoelde punten kun nen overnemen (potloodje meebrengen da mes en heeren hetgeen het sportieve en attractieve element alleszins verhoogt, ver mits ieder in de gelegenheid is zijn kansbe rekening te maken. Deze wedstrijd, welke onder leiding staat van den directeur der V.T.V., den heer M. Molhoek, belooft een bijzonder interessante te worden, daar er o.a. aan wordt deelgenomen door het ex- lid van het keurkorps R. Van Kerckhof, het lid van het jeugd-keurkorps J. de Keyser en, last but not least, door den keurturner E. Melkman, die in de ploeg van het K.N. G.V. ons land zal vertegenwoordigen op de wereld-turnkampioenschappen te Boedapest op 1 en 2 Juni e.k. Van de twaalf deelne mers ontvangen de 6 winnaars een verguld zilveren, de 6 verliezers een zilveren me daille, terwyl de hoogst geclassificeerde bo vendien een extra-medaille krijgt. De prij zen zijn met een foto van de tegenwoordige V.T.V. uitgestald bij den fotograaf Scher- penseel in de Kerkstraat. Eersten Pinksterdag is er niets te doen. Daar onze stad veel turners en turnsters zal herbergen, heeft de diligente firma Smits beslag gelegd op de groote Sokols- film, welke de indrukwekkende sportfees ten te Praag in beeld brengt. In Luxor- Theater worden op dien dag drie voorstel lingen gegeven, welke worden toegelicht door den voorzitter van den „Zebra", den heer J. J. Th. Bakker, zoodat den bezoe kers naast iets schoons tevens iets leer zaams wordt geboden. Maandag, 2de Pinksterdag, wordt de groote dag. Om half één verzamelen bestu ren van de diverse vereenigingen met vaan dels, signaal-afdeeling V.T.V. en het mu ziekkorps „Ons Genoegen" op de achter plaats van de Willem III. Deze klëurige stoet marcheert naar het stadhuis, waar de officieele ontvangst plaats vindt. De veree nigingen treden aan in de Verlengde Aagje Dekenstraat, vanwaar na de receptie ten stadhuize, in optocht gemarcheerd wordt naar het feestterrein aan den Koudekerk- schen weg. De afmarsch is bepaald op kwart voor twee. Die optocht van ruim duizend turnsters en turners in hun frissche kleedij, met ontplooide vaandels en banie ren en lustig spelende muziekkorpsen, zal gewis een buitengewoon prettigen indruk maken. De inwoners kunnen de feest vreugde verhoogen, door de vlaggen uit te steken, hetgeen zij ter eere van de V.T.V. en de vele bezoekers zeer zeker niet na zullen laten. Om half drie begint de groote openbare gymnastiek-uitvoering uitgaande van den „Zebra", onder hoofdleiding van den heer L. van der Steen. Een zeer uitge breid, afwisselend programma zal worden uitgevoerd, waarbij we de aandacht vesti gen op de Bonds-Vrije-Oefeningen 1934 door de verschillende af deelingen en het eerste officieele optreden van het Vetera- nenkorps K.N.G.V. De V.T.V. gaat met haar tijd mede en heeft den hoofdleider de beschikking gegeven over een microfoon met versterker. De „E.H."-dienst wordtin- gericht door de steeds bereidwillige T.C. van het Roode Kruis. De uitvoering eindigt om 5 uur, waarna gemarcheerd wordt naar de Willem III, alwaar de stoet ontbonden wordt. Dank zij de medewerking van den secre taris van „Vlissingen Vooruit", den heer J. M. Smits, komt Polygoon, zoodat mede een prachtige propaganda èn voor de lichame lijke opvoeding èn voor Vlissingen door middel van de film verzekerd is. Chr. zangvereenigiug „Hosanna". In een eenigszins feestelijk samenzijn vierde de Chr. zangvereenigiug „Hosanna" gisteravond haar 30-jarig bestaan. Na een openingswoord door den voorzit ter, den heer Ph. J. Woltering, werden de jaarverslagen uitgebracht. Het jaarverslag- van den secretaris getuigde van een opge wekt vereenigingsleven ep de vereeniging kan dankbaar op het afgeloopen jaar te rugzien. Het ledental bewoog zich in stij gende lijn. Aangezien enkele leden van „Hosanna" in het ziekenhuis „Bethesda" verpleegd- werden, heeft de zangvereeniging den vorigen zomer een uitvoering in den tuin van genoemd ziekenhuis gegeven. Spreker denkt dankbaar aan de medewer king door het bestuur van „Bethesda" daartoe verleend. Mede aan verschillende andere bijzondere samenkomsten verleende de vereeniging haar medewerking. Het ledental van het kinderkoor is sta tionair gebleven. Met genoegen mag de se cretaris constateeren, dat ook onder de jongeren de liefde voor den zang een steeds ruimere plaats inneemt. Ook in het afgeloopen jaar is het werk van „Hosanna" rijk gezegend geweest. Ge trouw aan haar hondslied „Een in geest en streven" gaat de vereeniging het nieuwe jaar weer moedig in. Het jaarverslag van den was minder optimistisch. Deze hoopte dan ook dat velen de vereeniging met hun donatie zullen steunen. In verband met het behaalde succes op het zangconcours op Hemelvaartsdag- werd door den voorzitter namens de vereeniging aan den directeur, den heer J. W. Bommel- jé, een souvenir arngeboden, hetgeen onder groote instemming der leden werd overhan digd. Ook een tweetal leden werden ter ge legenheid van hun 25-jarig lidmaatschap gehuldigd. De avond werd verder afgewisseld door zang en voordracht, en is zeker door de gezellige sfeer, welke er heerschte, in den smaak gevallen. Belgische consulaten in Zeeland. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" meldt Bij Koninklijk besluit is het rechtsgebied van het Belgische consulaat te Vlissingen uitgebreid over de eilander. '-'oord-Beveland en Walcheren, alsook ove-- het kanton Oost burg in het arrondissement Middelburg. Voorts is het rechtsgebied van het con sulaat van België te Hansweert uitgebreid over het eiland Zuid-Beveland en tenslotte is het rechtsgebied van het Belgische con sulaat te Roosendaal uitgebreid over de kuitons Bergen op Zoom, Tholen, Zeven bergen en Zierikzee. Autozwerftochten voor Pinksteren. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, wekt de bezitters van auto's op gedu rende de Pinksterdagen tochten door ons eigen land te maken. Voor een bezoe1- aan Zeeland wordt de volgende route opgegeven met tusschen haakjes de kilor i .afstanden Bergen op Zoom Krabbendijke (20. Kruiningen (6.Goes (16. Middelburg (23.Vlissingen (8. Zoutelande (13.Domburg (13. Veere (16.Middelburg (7.Goes (23.Kruiningen (16.Krabben dijke (6.Bergen op Zoom (20. Examens typografische vakken. Door de Leerlingen-Commissie voor de Typografie in het district Zeeland werden op 12, 14 en 15 Mei de jaarlijksche examens voor handzetter en drukker afgenomen. Na onderzoek der ingeleverde proefstuk ken konden alle candidaten tot het prac- tisch en mondeling examen worden toege laten. Voor handzetter slaagden de leerlingen J. G. Boel, Middelburg L. A. van der Schelde en L. van Vessem, Zierikzee. Voor courantzetter: J. van der Sande, Tholen. Voor drukker: C. Huyssoon en G. J. Offenbeek, Middelburg J. C. Ver schuur, Zierikzee. Allen slaagden. Het praktisch onderzoek had plaats op de drukkerijen der firma's Oosterbaan le Cointre te Goes en G. W. den Boer te Middelburg. MIDDELBURG Het openbaar U.L.O. Het rapport is verschenen van de com missie ad hoe tot het aan den raad uitbren gen van een advies tot event ueele reorgani satie van het openbaar uitgebreid lager onderwijs. De taak der commissie was als volgt omschreven „te adviseeren over de wijze, waarop bezuiniging tot stand kan worden gebracht, hetzij door vereeniging der beide U.L.O.-scholen, hetzij door reorganisatie van school G, waarbij het karakter van het onderwijs aan die school zooveel mogelijk bewaard blijft." De commissie heeft gemeend gerechtigd t j zijn nog iets verder te gaan, omdat het alles omvattend doel, dat bij de instelling der commissie voorzat, toch was het uit eindelijk verkrijgen van minder lasten op de begrooting voor het U.L.O. De commissie heeft in drie van de zes vergaderingen gehoord de hoofden der bei de gemeentelijke U.L.O.-scholen, het hoofd van een bijzondere U.L.O.-school en den in specteur van het L.O. Na zeer uitvoerige besprekingen met de verschillende gehoorde deskundigen is de meerdei'heid der commissie to, de conclusie gekomen, dat combinatie van de bestaande scholen ongewenscht moet worden geacht. De commissie verwacht van een combi natie geen groote bezuiniging, al is een be rekening terzake n et te maken, o.a. door het te verwachten verloop van leerlingen en omdat men ook moeilijkheden zou krij gen met de keuze van het personeel en de getouwen. Tenslotte zou het onmogelijk zijn om een combinatie onmiddellijk door te voeren, omdat de leerlingen, die thans de scholen bezoeken, een dusdanig verschillen de opleiding hebben genoten, dat zij onmo gelijk zonder meer bij elkaar kunnen wor den gevoegd. Van een voortgaande geregel de studie zou dan ^een sprake kunnen zijn. Eventueele combi"atie zou dan ook alleen mogelijk zijn door met ingang van den nieuwen cursus, ook meisjes toe te laten tot de jongensschool, of omgekeerd, en op de andere school het z.g.n. uitstervings- systeem toe te passen. Ook deze laatste maatregel echter ver werpt de meerderheid der commissie, om dat in de eerste jaren i geen geval een be zuiniging zal worden verkregen integen deel en omdat in de verdere toekomst een bezuiniging- haar zeer problematiek lijkt. De heer Den Hollander kon zich met vo renstaande beschouwingen niet vereenigen en heeft te dezer zake een minderheidsrap port toegevoegd. Hij wijst er o.a. op, dat li't v/aar moge zijn, dat Middelburg door het bezitten van een aparte U.L.O.-school voor meisjes aantrekkelijker is dan het zonder deze zou zijn, maar het feit, dat geen andere Zeeuwsche gemeente is over gegaan tot het stichten van een dergelijke school, kan evenzeer aangevoerd worden als bewijs van het minder klemmende van het argument, omdat hoogstwaarschijnlijk i Jer gemeentebestuur zal trachtexx de aan trekkelijkheid vsn de gemeente te bevorde ren met alle daartoe dienstige middelen. Bovendien, het feit, dat leerlingen uit an dere steden van Zeeland, die de Middelburg- sche school bezoeken, daarvan een belang rijk gedeelte vormen, pleit voor de opvat ting, dat verschillende gemeentebesturen geen groote voordeelen verwachten van de instandhouding- van een dergelijke school. De heer Den Hollander meent, dat te be ginnen bij de eerstvolgende toelating, meis jes en jongens tesamen onderwijs moeten gaan genieten, of de 2e en overige klassen der meisjesschool doorgaan, waardoor over enkele jaren beide scholen zijn samenge smolten. Het verkeer in de Langedelft. Men zal zeker wel hebben opgelet, dat de borden, aangevende het verbod tot het berijden van de Langedelft- in de richting DamMarkt op Zaterdag van 4 tot 10 uur zijn weggenomen. Als men denkt, dat daar mede dit verbod wordt opgeheven, heeft men het mis. Voor Zaterdagavond zullen de borden weer terug zijn en dan zal daar op bijgevoegd zijn, dat ook op Donderdag en wel tusschen 11 uur en 6 uur het rijden in genoemde richting is verboden. Dit ver bod zal dan volgende week Donderdag In gaan. Men zij dus nu reeds gewaarschuwd, want ook van het verbod van den Zaterdag vallen nog iedere week verschillende slacht offers. Inbraak. Tijdens de afwezigheid van de bewoners heeft men zich vermoedelijk met een val- schen sleutel toegang verschaft tot een woning in de Leliestraat. Uit een kast in de keuken is eenig geld ontvreemd. Langs de achterzijde is de woning verlaten. De politie stelt een onderzoek in. KRUININGEN Landocuwtentoonstelling. De groote landbouwtentoonstelling uit gaande van de Z. L. M., zal op Woensdag 20 Juni te Kruiningen worden gehouden. Er zal o.a. een demonstratie plaats hebben van boerenwagens op luchtbanden. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Ingekomen: E. M. Bril-Verhage, van Oostburg A. Goedhals, van Stavenis- se S. M. Catsman, van IJzendyke S. M. Robesin, van Sluis Pi J. van Beveren, van Brouwershaven A. van de Velde, van Groede M. van Waes, van HoofdplaatJ. D. Dekker, van Hoofdplaat. Vertrokken: S. A. Leenhouts, naar Breskens H. Sonneveld, naar Vlis singen A. Bruijnooge, naar IJzendijke G. Lek, naar Breskens J. Verplanke, naar Sluis S. Risseeuw, naar Amsterdam J. J. Verduijn, naar Breskens A. Dekker, naar HoofdplaatA. A. Verstraaten, naar Groede. Een ernstig ongeval. Een landbouwersknecht reed te paard over den geasphalteerden rijksweg onder de gemeente Schoondijke, toen het dier door de gladheid van den weg uitgleed en den berijder over den kop op den weg neer wierp, waar hij bewusteloos bleef liggen. Geneeskundige hulp, die direct was ingeroe pen, constateerde een zware hersenschud ding. Het slachtoffer werd per auto naar zijn ouders te Waterlandkerkje overge bracht. WATERLANDKERKJE Loop der bevolking. Ingekomen: O. A. Loete, van Sluis C. Couqué, van IJzendijke. Vertrokken: P. M. Beerens, naar Oostburg E. F. de Smet, naar Oostburg. HOOFDPLAAT Een benoeming. De heer E. van Hecke, hoofd der R. K. school te Hoof dpi"-.t, is als zoodanig be noemd te Welberg, gemeente Steenbergen. TERNEUZEN Tenieuzen gaat feestvieren. Naar men ons mededeelt, heeft zich hier ter stede een comité gevormd dat zich ten doel stelt het 350-jarig bestaan van Ter- neuzen als stad feestelijk te vieren. Zoo vond gisteravond op de bovenzaal van liotel „Centraal" een vergadering plaats waarvoor een 25-tal plaatselijke ver eenigingen waren uitgenoodigd. Dat er voor een en ander animo bestond bleek wel uit het feit dat 20 besturen van vereenigingen aan den oproep van het c ité gehoor had den gegeven. Op de vergadering werd be sloten om binnen zeer korten tijd wederom een bijeenkomst te beleggen, alwaar de plannen nader zullen worden vastgesteld. Zeer waarschijnlijk zal de feestelijke her denking in het begin van de maand Sep tember plaats hebben. HOEK Eervol on'rs!^- verleend. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 September 1934 aan J. van Hermon, op eig'en verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Hoek. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar inkomen en/ of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Breskens 17.69, 9.90, 6.72 Kortgene 10.89 Oostburg 313.25, 23.88, 13.25, 11.94, 11.94, 7.78, 6.22, 5.22, 4.22 Vlis singen 46.48, IS. AANBESTEDINGEN Namens Ged. Staten van Zeeland is he denmorgen te Middelburg aanbesteed het verbeteren van den Nieuw n Vlissingschen weg tusschen de tramhalte te Abeele en Souburg. Inschrijvers waren L. G. J. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 56.537 L. van Boven, Ellewoutsdijk 54.980 Th. Cambier, Breskens 54.890 J. H. van de Ven, Vlissingen 54.820 N.V, Noord-Nederlandsche wegenbouw, Harlin- gen 54.700 M. E. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke 54.660 L. J. Dekker, Veere 54.600 J. P. Deurloo, Tholen 54.000 Iz. Lagasse en Zoon, Kou dekerke 53.500 Jac. Joh. Jansen, Middel burg 53.280 C. Dekker, Middelburg f 53.150 P. F. Voet en P. F. de Waal, Hon- tenisse 53.000 P. Dekker, Veere 52.953: C. van de Klippe, Vlissingen 52.550 Joh. Jac. Jansen, Middelburg 51.492 M. Hoogesteger, Wemeldinge 51.860 P. J. van de Sande, Breskens 51.520 W. van der Linde, Kattendijke l 50.294

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1