ma KPUDCR Last van Uw zenuwen? Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met p ijnha rd's ZenuwSa ijeiien Buisje 75 ct. ^ij A.poth. cn Drogisten. giraffe een gazone jong ter were1'! heeft gebracht. Ds laatste maal, dat de dieren tuin deze eheurtenis beleefde, wat od jaar geleden het giraffenjong bleef toen echter maar 4 maanden in lc In de Europee- sche en Amerikaansch diergaarden is het tot dusver Hechts viermaal voorgekomen, dat een giraffenjong geboren werd. De nieuwe bewoner van de diergaarde te Boe dapest kon een uur na de geboorte ie is op de eigen ige beener staan. Hij is 1.S0 meter hoog. Ook Italië heeft z ij n zeemonster. B-j het eiland Ischia voor Napels hebben Ita'iaansche een reusachtig monster gezien, dat v?.n tijd tot tijd opdook. De geweerschoten, d'e de visschers losten, hadden geen resultaat, waarna zij versterkingen uit Nareis rerui- reerden. Twee motorbooten der Na^olitaan- sche havenpolitie namen de jacht met ka rabijnen over, doch eveneens zonder gevo'g. Daarna werden twee groote pohtiebooten met machinegeweren en scherpschutters te hulp geroepen, die het monster zoo in het nauw dreven, dat het den uitgeretten net ten niet meer kon ontkomen. Men hoopt thans het monster met bijzondere toestellen aan land te kunnen trekken. Intusschen heeft men geconstateerd, dat de visch een lengte van ongeveer 20 meter heeft. Ernstig spoorweg-onge luk. In het station te La Roebelle is een rangeertrein met een snelheid van 50 K.M. op een stilstaanden personentrein ge reden. Twintig personen werden zwaar ge wond eenigen van hen verkeeren in levens gevaar. De machinist van den rangeertrein had geen acht geslagen op de signalen. Nieuwe dracht voor Duitsche boerenmeisjes. De nationaal-socialistische boerenleider Wilhelm Bochers heeft ev_n speciale dracht ontworpen voor meisjes van het plat'eland, volgens een ontwerp, dat gebaseerd is op oude Germaansche modellen. De dracht be staat uit een witte blouse, een groenen rok. een groen jakje en een wit gesteven mutsje. Deze dracht zal voor het eerst vertoond word op een te Friesack te houden boeren- week. Zeewater als brandstof. De „Sunday Dispatch" bevat een bericht over een opzienbarende uitvinding op het gebied van motortechniek, die een omwen teling teweeg zou brengen in de moderne bedrrjfs-economie. Het betreft hier namelijk de uitvinding van een nieuwe machine. Een jong uitvinder, een Duitsch ingenieur, die met'zrjn Engelsche vrouw zicx. in Engeland heeft gevestigd, zou een machine hebben uitgevonden waarmede .en schepen in de vaart kan brengen, die niet met kolen of zooals het thans bijna algemeen gedaan wordt, met olie gestookt worden, doch metzeewater. De eerste scheper, die voor deze uitvin ding in aanmerking zullen komen zijn on derzeeërs, die hierdoor in staat gesteld worden water in hun machines als brand stof te bezigen en daardoor hun actieradius oneindig te ver rooten. Men heeft de nieu we motor geprobeerd op wagens en statio naire aandrijfwerken en binnenkort zal men proefnemingen gaan doen op schepen. Er is al een vennootschap gevormd die zich ten doel gesteld heeft deze uitvinding, die voor Engeland van onschatbare waarde is, te vervolmaken. In deze eeuw van wetenschappelijke won derwerken, is deze uitvinding misschien wel de meest wonderbaarlijke. Het is alsof de steeds in de oneindigheid ronddwalende voorspellende geest van een Jules Verne nu tenslotte rust heeft kunnen vinden, nu men binnenkort ook de wonderschepen van een kapitein Nemo in de vaart zal zien, voortbewogen door 't element, waarop zij drijven, zichzelf tijdens de reis voorzag van brandstof, door het water door middel van een electrischen stroom te splitsen in waterstof en zuurstof, welke gassen in de machine worden gecomprimeerd en tot ont branding gebracht, waarna er een over verhitte stoom ontstaat, die zijn geweldige kracht op de schroefas overbrengt en ten slotte zestig procent zuiver water neerslaat. Men distilleert dan het zeewater om vol doende voorraad aanwezig te hebben. Al dus kan men, beginnende met een kleine gasvoorraad en wat gedistilleerd water de machine in werking stellen en zoo tot in het oneindige doorgaan. Het gebruik van smeerolie is noodig, doch in zoo geringe mate, dat dit van geen groote beteekenis is voor de zuinigheid van de machine. Deze waterstofmotor is onnoemelijk zuiniger dan een andere motor. Het vitale deel van de machine is de kamer waar de gassen door electrolyse worden verkregen en saamge- perst tot een druk van 5000 pond per vier kante centimeter. De man, die deze machine heeft uitgevon den is een Duitsch ingenieur, die met zijn Engelsche vrouw als zijn voornaamste me dewerkster twintig jaar lang met dit vraagstuk is bezig geweest. Als jongen be gon hij twintig jaar geleden een soort la boratorium. UIT DRAAD EN ILICHT EEN INTERVIEW MET MINISTER DE WILDE. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Naar aanlei ding van de beschouwingen in een deel der pers gewijd aan de rede door den minister van binnenlandsche zaken te Zwolle gel.ou den, heeft minister De Wilde in een inter view o.m. het volgende gezegd „Ik moet onomwonden verklaren dat ik, geprikkeld door enkele uitlatingen van den laatsten Lijd en met name door vermelding van mo tieven in een deel der liberale pers aan minister Cohjn toegeschreven ter zake van aanhouden van de ciïsiswinkelsluitingswet. mij he.jben laten verleiden tot uitlatingen jegens de liberalen, die ik in mijn kwaliteit ais minister zeker niet had hooren te bezi gen. Zeker had ik daarbij allerminst be doeld daar politieke beteekenis aan toe te kennen, trouwens daartoe bestond geen enkele anleiding, want de stemming in het kabinet is en was steeds voortreffelijk. Na tuurlijk spijt het gebeurde mij meer dan ik zeggen kan, vooral met het oog op minister Kalff, die door ieder van ons op hoogen prijs wordt gesteld en met wien ik zelf ook r.artelijk l:an samenwerken Ik vertrouw dan ook dat door deze verklaring de po.i- tieke verhoudingen, die goed waren, voor taan goed zullen blijven. Ten aanzien van het radio-vraagstuk merkt de minister op, dat de toewijzing van den dienst van de radio niet afzonde.- 'lijk bij de kabinetsformatie is ter spra ;e gekomen. De overgang tusse.ien het sas....s- bedrijf der P.f.T. van he- depai te.nent van Waterstaat naar dat van binnenlandsche zaken heeft in geen enkel opzicht verband gehouden met het radio-vraagstuk. Die overgang s uits-ki.. gese.a.d o:n het ai te omvangrijke departement van water staat te ontlasten. Aan den tcgcnwoc.geil minister van waterstaat zou, had de ge melde reden den overgang niet noodzake lijk g'maakt, de behartiging der radiobe- langen door minister Colljii met gelijk ver trouwen zijn opgedragen geworden als aan ieder ander. HET SPELLING-VRAAG STUII. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) In de jongste bestuursvergadering van den Ned. Journa listenkring is de vraag aan de orde ge weest of het kringbestuur een bepaalde uitspraak zal doen over de niéuwe spelling, welke met September zal worden inge voerd, dan wel daaromtrent eenig oordeel aan de algemeene vergadering zou voorleg gen. Het bestuur heeft beide vragen in ontkennenden zin beantwoord. Ook onder journalisten loopen de meeningen over het spellingscompromis zeer uiteen. Naar thans reeds gebleken is en mede met het oog hierop acht het kringbestuur het doen van een bepaalde uitspraak noch practiscb, noch noodzakelijk. Wat de invoe ring van de nieuwe spelling in de dagbla den betreft stelt het kringbestuur zich op het standpunt, dat deze vraag voor elk blad wel afzonderlijk door de leiding zal worden beslist. BOOM- EN BLQHMKWEEKERIJGN. 's-GRAVENHAGE (C. B.) De „Staats courant" van hedenavond bevat verschil lende bescheiden van den minister van economische zaken, welke van belang zijn voor de Nederlandsche boom- en bloem- kweekerijen. In de eerste plaats zijn afgekondigd de statuten van de tegen de Ned. Eoom- en Bloemkweekerscentrale, welke stichting eveneens is aangewezen als crisisbureau. Vervolgens zijn door den minister ver schillende commissies .an advies ingesteld en wel een commissie voor de tecltrege- ling voor de boomkweeker'jen, voorts een commissie voor den export vcor de boom- kweekerijen, een commissie voor crediet- verleening aan boemkweekerijen, een com missie voor de teeltregeling voor de blosm- kweekerjjen en een commissie voor crediet- verleening aan bloemkweekers. EEN EUCHARISTIE GHE DEMONSTRATIE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Op het sport terrein Houtrust werd g isteren een groot- sche eucharistische demonstratie gehouden, waarvoor vele duizenden naar de residen tie waren gekomen. Onder de aanwezigen waren vele geestelijken. De bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, cele breerde een plechtig lof aan een altaar, dat omgeven met palmversiering en een 160-tal bloemstukken midden op het ter rein was ongesteld. VERKEERSONGEVAL. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Zondagoch tend omstreeks 9 uur heeft op den hoek Vaillantlaan en Hoefkade te 's-Gravenhage een aanrijding plaats gehad tusschen een tramrijtuig van lijn 13 en een rijwiel, be stuurd door den 24-jarigen H. B. P. De wielrijder bekwam een schedelbasis-frac- tuur en werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Het door de politie in gestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeval aan onvoorzichtigheid var den wielrijder te wijten is geweest. Deze reed nl. achter een tram van lijn 12 om de Hoef kade om en wilde daarbij nog voor den uit de thegenovergestelde richting komenden motorwagen van lrn 13 passeeren, waar door hij werd gegrepen met bovengemeld gevolg. Het slachtoffer was niet gehuwd. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. HARSKAMP. (V. D.) Gisteren is in het huis van D. v. d. Brink te Eeschoten een kachel, welke op steenen stond, plotseling scheef gezakt. Een kan kokende melk kwam hierdoor te vallen en de inhoud kwam terecht op het 3-jarig zoontje, dat voor de kachel aan het spelen was. Met ernstige brandwonden overdekt werd het kind naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd, waar het is overleden.. EEN BDROOVING. SITTARD. (V.D.) De heer W., kantoor bediende der aannemersfirma Den Breede Pot der Bout, is Zaterdag toen hij zich met een aanzienlijk bedrag aan geld naar het werk wilde begeven, aangevallen doe een 19-jarigen arbeider, die aan het Julia- na-kanaal werkzaam is. De heer W. werd met een ijzeren voor werp op het hoofd geslagen. In de daarop volgende worsteling kon de aanrander ie portefeuille met het geld niet bemachtigen. Op het hulpgeroep kwam een tweetal per sonen toesnellen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg. De politie heeft den man eenige uren later gearesteerd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 14 Mei 1934. 5e Klasse le Lijst. 1C00 No. 5239 6197 8124 15538 j No. 15301 No. 18311 J 150 No. 2362 S931 47C6 5139 5622 5714 5828 9561 13250 16^29 208Y2 DE VOLKEf-j BONDSRAAD. GENjjVE. (V. D.) De 79e bijeenkomst ;a den Volkenbondsraad zal hedenmor gen te half eïf onder voorzitterschap van ucn Portugeeschen vertegenwoordiger Vas- eonccj.os me een geheime zitting v»orden geopend. Op het program voor de eerste zitting staan interne kwesties betreffende ee Voiken bonds organen, terwjl tevens ter rake zal komen het Gran Cnaco-confhet tusschen Bolivia en Paraguay. Wat de arnweshe betr t, zal in deze bijeen komst aiieen worden vastgesteld wanneer zij zal worden behandeld. Vermoede.ijk zaï te.ens kennis women genomen van het rapport van de werkzaamheden van de Saarcommissie. Nog in den loop van den ochtend zal de openbare zitting op de ge heime zitting voegen. In deze eerste open bare zitting zal slechts aan de orde komen de vaststelling van de grenslijnen tusschen Syrië en Palestina. De L'ngelscne lord-zegelbewaarder Eden is reeds te Genève aangekomen. De Fran- sche minister van buitenlandsche zaken Banhou kwam hedenmorgen aan. GENEVE (V. D.) De Volkénhondsraad besloot in de zitting van beden zoowel de klacht der Duitsche volksgroep in Polen wegens onrechtvaardige behandeling bij de vergunningverlening voor het schenken van 'coholhoudende dranken, als de lclacht van Hongarije in verband met de inciden ten aan de Hongaarsch-Joego Slavische grens uit te stellen tot de volgende zitting. Om half 12 werd de openbare zitting van den raad geopend. Evenals in de geheime zitting waren Barthou, Eden en baron Alodey als vertegenwoordigers der groote mogendheden aanwezig. In spoedtempo werden eenige punten verwerkt, welke wer den aanvaard. De volgende zitting vindt morgenochtend om half 11 plaats. GOERING SPREEKT TE BREST TT. PRESLAU (V. D.) Op de boeren-demon- stratie te Breslau heeft na minister Darré minister-president Goering het woord ge veerd. Hij legde den nadruk op de beteeke nis van den boerenstand voor de veiligheid van het volksleven. Uit het boerendom is het vólk ontstaan. Als er thans vaak over geklaagd wordt, dat het oude vertrouwen tusschen de boeren en een deel der groot grondbezitters nog niet is teruggekeerd, dan ligt het daar aan, dat er eeuwen lang tus schen beide geen begrip is geweest en dat de man, die minder grond bezat, als minder waardig werd beschouwd. Nu echter moet ieder inzien, dat er in het Derde Rijk slechts boeren ziin, onverschillig of ze veel of weinig grond hebben. Wie dat niet wil inzien, is voor ons overbodig, aldus Goering. Ook het kapitalisme van de burgerlijke wereld heeft de grondslagen van den boe renstand doen wankelen, maar zoolang er geschiedenis is, is het verknocht zijn aan den grond het beslissende geweest. Nu staat de arbeider niet meer tegenover den boer, ze zijn tot elkaar gekomen. Dit tot el kaar komen w is zoo merkwaardig, dat er maanden noodig waren, eer men kon in zien, wat er eigenlijk was gebeurd. Dit zal in de wereldgeschiedenis eenmaal het Duit sche wonder zijn en blijven. Geen volk ter aarde kan op dergelijke ontwikkeling wij zen. Het moet ook eenmaal gelukken, ieder arbeider een stukje land te bezorgen, al is het nog zoo bescheiden. Wanneer dat ge lukt is, wanneer de laatste arbeider op eigen grond staat, dan zal Duitschland de finitief gered zijn en onoverwinnelijk voor al zijn vijanden. De grond waarop het Duitsche volk leeft, is iets heiligs, het is immers gedrenkt met het bloed van vele generaties. De grond is door God tot een erfelijk leen gegeven. EEN BESLISSING VAN HET DUITSCHE ARBEIDSFRONT. BERLIJN. (V.D.) Naar aanleiding van het besluit van den leider van het Duitsche arbeidsfront, dat het, lidmaatschap van R.-Kath. organisaties onvereenigbaar was met het lidmaatschap van het arbeidsfront is gisteren in de katholieke kerken een ver klaring voorgelezen waarin den geloovigen werd gezegd, dat te gevallen, waai zij vooi de keuze werden gesteld te bedanken vooi de katholieke organisatie of voor het ar beidsfront, zij hadden te antwoorden, dat met het oog op de aanhangige onderhan delingen over de toepassing van art. 30 van het concordaat betreffende rechten der katholieke organisr ties zij opdracht hadden niet te bedanken. DE BIJZETTING VAN DE ASCH VAN G.POE-LEIDER. MOSKOU. (V.D.) De bijzetting van de asch van den gestorven leider der G.Poe Meusin is gisteren op het Roode Plein te Moskou door tienduizenden arbeiders en soldaten van het roode leger bijgewoond. Na afloop van de rouwmeeting werd de urn door Stalin, Molotow, Kaganowitsj, en Worosjilow naar den muur van het Krem lin gedragen, waar de urn onder afseheids- muziek en een salvo van het geschut werd ingemetseld. TALLOOZE BRANDEN IN POLEN. WARSCHAU. (V.D.) Volgens een be richt in de Poolsche bladen is door de tal- looze branden, welke in den laatsten tijd In Polen hebben gewoed in het geheele land reusachtige schade aangericht. Alleen reeds in de Kielce zijn tot nu toe 20 dorpen bijna geheel in de asch gelegd. Aangezien de hittegolf nog steeds voortduurt, ont staan nog voortdurend nieuwe branden in vele bosschen en dorpen. EEN ZANDSTORRL NEW-YORK. (V.D.) Een duistere zand- torm, over een lengte van 1500 mijlen en een breedte van 1000 mijlen woedt nu reeds eenige dagen. Deskundigen schatten, dat de storm reeds thans een hoeveelheid van 300 mil- lioen ton vuil heeft meeg voerd en zijn van meening, dat dit de grootste zandstorm is, die ooit is voorgekomen in Noord-Amerika. Drie kwart *'an het land is er door getrof- f Er kan nog niet bij benadering ge schat worden hoé groot de schade is die door dezen storm is aangericht, doch reeds thans taxeer 1 men, dat de tarweopbrengst er 20 millioen bushels minder door zal wor den, dan voor den storm geschat werd. EEN GASHOUDER IN DE LUCHT GEVLOGEN. awNGKONG. (V. D.) Op een der Wes telijke eiland m van de stad Hongkong is een der beide aldaar staande gashouders, de grootste van Zuid-China, in de lucht ge vlogen. De huizen in de omgeving werden geheel vernield en op tal van plaatsen brak brand uit. Tot nog toe heeft men een 20- tal dooden geborgen, terwijl ruim 100 ge wonden in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Omtrent de oorzaak van de ramp ver luidt dat klaarblijkelijk le gasdruk te sterk is geweest, waardoor het bovendek van den gashouder werd weggeslagen. Een reusachtige gasstroom ging over de stad en ontbrandde op alle plaatsen waar open vuren brandden, o.a. ook in vele woonhuizen. Dientengevolge sprong kort daarna de gashouder in de lucht. Vele be woners, in wier huis brand ontstond, spron gen uit de ramen van bun woningen en anderen renden met verbrande gezichten en verschroeide haren de straat op. Onder de dooden, die grootendeels door brandwonden onherkenbaar zijn, bevinden zich vele vrouwen en kinderen. De brand weren uit de geheele omgeving verleenen assistentie op de plaats van de ramp. tiiURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 14 Mei, 3 uur. De Amsterdamsche Fondsenmarkt had heden weer een ongeanimeerd verloop. De verdere reactie in Wallstreet en de ver dere prijsdaling op de Londensche Rubber- markt, waar de noteering tot 6% reageer de, waren de voornaamste oorzaken van het gebrek aan belangstelling, dat oorzaak was van een eerder zwakke koersstemming. Een uitzondering werd gemaakt voor Phi lips, welke een vaste stemming ten toon spreidden op geruchten, dat in de heden gehouden commissie-vergadering voorge steld werd een interim dividend van 6 over het boekjaar 19331934 uit te keeren. Het fonds steeg tot 230, doch het hoogste peil bleef niet behouden. Ned. Fords gaven slechts onbeteekenende wijzigingen te zien. Aku's en Unilevers waren nauwelijks prijs houdend. Rubberaandeelen waren flauw. Amsterdam-rubbers waren 2 lager. Ta bakken lagen gedrukt- Suikerwaarden ga ven kleine koersverliezen te zien. H.V A.'s liepen een kleinigheid terug, evenals de overige soorten. Redjangs waren vast en stegen tot 160. Koninklijken waren 1 lager. De Duitsche obligaties bleven op peil. De Ned. Staatsfondsenmarkt was gunstig gestemd bij uiterst kalmen handel. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 14 Mei 1934, des nam. 3 uur (officieel) Londen 7.53% Berlijn 58.10 Parijs 9.74 Brussel 34.47f2 Zwitserland 47.89i/2 New-York 1.47%. MARKTBERICHTEN GRAANMARKT -- ROTTERDAM. 14 Mei 1934. Binnenlandsche granen. Haver 6— 6.20 Chevaliergers! 55.50 Kleine groene erwten 6—7.75, Schokkers 9.50 10.75 Bruineboonen 8—9.50. alles per 100 K.G. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM 14 Mei 1934. Brielsche Eigenh .ers 3—3.50 Zeeuwsche blauwe 44.50 Zeeuwscb. eigenhei ïers 2.80 3 Zeeuwsche bontt 44.50 bravo's 3.804.50 Beve landers 3—3.60 industrie 2.30 3.10 red star 3.80—4.20, alles per H.L. Malta's (winter) 11—12 ct., Malta springs 1415 ct., beiden per K.G. Met -^delijken aanvoer, gewone vraag. VLASMARKT ROTTERDAM. 14 Mei 1934. Aanvoer 3200 K.G. blauw 4555 ct., 7200 K.G. Holl. geel 42/260 ct. Aanvoer niet groot, beperkte vraag. Een gedeelte bleef onverkocht. VEEMARKT ROTTERDAM. 14 Mei 1934. Aanvoer 679 vette runderen, 164 vette kalveren, 3 nuchtere kalveren, 140 schapen of lammeren, 693 varkens. Prijzen per Kilo Vette koeien 5862, 5256, 4044 ct. vette ossen 5456, 48 50, 4044 ct. vette kalveren 7080, 50 60, 3545 ct. schapen 42, 37, 34 ct., per- stuk 21, 14, 10 lammeren 44, 39, 34 ct., per stuk 18, 12, 9 varkens (levend ge wicht) 34—35, 29—31, 25—27 ct. OverzichtVette koeien en ossen ruimer aanvoer, handel kalm, prijzen als Dinsdag tot 2 ct. boven noteering. Vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen iets lager tot 5 ct. boven noteering. Scha pen lamr eren aanvoer korter, handel lui, prijzen onveranderd. Varkens korter aan voer, handel stug, prijzen onveranderd- VEEMARKT AMSTERDAM. 14 Mei 1934. Aanvoer 727 vette koeien le kwaliteit 6062 ct., 2e kwaliteit 5258 ct., 3e kwa liteit 4250 ct. per K.G. slachtgewicht 73 melk- en kalf koeien per stuk 170 230 266 vette kalveren le kwaliteit 40 50 ct., 2e kwaliteit 3038 ct., 3e kwali teit 2228 ct. per levend gewicht112 nuchtere kalveren per stuk 36 63 schapen per stuk 1822 100 lamme ren per stuk 9—12 820 varkens vleeschvarkens van 90110 K.G. 4041 ct., zware varkens 3940 ct., vette var kens 3839 ct. per K.G. slachtgewicht37 paarden per stuk 60110. Aangevoerd uit Denemarken 3 wagons geslachte runderen. OverzichtRunderen groote aanvoer, stugge handel, le kwaliteit iets afbrokke lende prijzen. Vette kalveren groote aan voer, handel willig, prezen lager. Varkens flinke aanvoer, steepende handel, prijzen nauwelijks te handhaven. ü'iiii. ugesteta door iel Bon. Meteorologisch instttuui te üe BiU. Hoogste barometerstand 768.6 te Aku- reyri. Laagste barometerstand 745.2 te Skude- naes. Verwachting tot den avond van 15 Mei z Meest matige Noordelijke tot Noord-Wes telijke of Westelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen, Iets koeler, vooral des nachts. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt, hedenmorgen te 7.45 uur aan alle posten „Weest op uw hoede I" Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit otjicieele gegevens samengesteld door Het Bon. Met. Instituut. Het hooge drukgebied in het Oosten is geheel verdwenen, die in het Westen nam in beteekenis af, die over de Britsche eilan den handhaafde zich over den Oceaan en breidde zich i.aar IJsland uit. Thans daalt over IJsland de baromete" weer. Een de pressiekern verplaatste zich van IJsland af O.Z.O.-waarts en ligt thans over het Noor den van de Noordzee. Over Denemarken daalt thans de barometer het krachtigst, zoodat het minimum waarschijnlijk wel Oostwaarts af zal trekken. Over het Noor den van de Britsche eilanden waait het hier en daar krachtig uit het Noord-Wes ten. Ook aan onze kust groeide de wind kracht hier en daar tot 5 of 6° Beaufort, In het overige gebied waaien matige tot zwakke winden. De depressie heeft uit het Noorden koude luchtmassa's aangevoerd, zoodat over vrijwel het geheele gebied de temperatuur gedaald is. Aan de Schotsche kust en op ue Faroër valt zelfs hier en daar sneeuw. De grootste neerslag-hoeveel- heden werden over het Noorden van Enge land afgetapt, waar de achterstand van het depressiegebied buiig weer bracht en over Zuid-Skandinavië, aan den voorkant van hel deprersiegebied. Er is voor ons land aanhouden van het gure weer te wachten, met verdere afkoeling, vooral des nachts (nachtvorst). De regenkansen zijn betrek kelijk gering. De bovenlucht is vrij droog en de daling van den luchtdruk op IJsland doet afnemende buiigheid verwachten,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 3