mm NOOTJES INGEZONDEN STUKKEN oofdpgjwen Aspiein-/ BUITENLAND GEMENGD NIEUWS wm Door tusschenkomst van H. K. H. Prin ses Juliana, werd het Nationaal Crisis-CO' mité dezer dagen verblijd met de belang rijke gift van 25.000 v i een gever welke onbekend wenscht te blijven. In de week van 7 tot 12 Mei werden in ons land 77 faillissementen uitgesproken. De ontvang?m der Nederlandsche spoor wegen over het eerste kwartaal van dit jaar bedroegen 26.740.500 tegenover 29.658.624 in hetzelfde tijdvak van 1933. Het vervoer was dit jaar grooter dan in 1933, doch de belangrijke tariefsverlaging was oorzaak van den aanzienlijken achter uitgang in ontvangsten. In de Groningsche gemeente Wedde is een 9-jarige jongen door nekkramp aange tast, aan de gevolgen waarvan hij is over leden. Met ingang van 1 Augustus zullen bij de Staatsmijnen in Limburg 450 mijnwerkers, zoowel ondergrondsche als bovengrondsche, worden gepensionneerd, wegens den ver minderden afzet van steenkolen. Daar wegens den verboden invoer in Duitschland de slaprijzen kolossaal gedaald zijn, werden Vrijdag van de veiling te Venlo ongeveer 1000 kisten sla naar i.e mestvaalt verwezen. Zaterdagmiddag is Rome door een hagel bui geteisteri, zooals in tientallen jaren niet is voorgekomen. Er werden ruiten en straatlantaarns stukgeslagen en boomen ontbladerd. Volgens een verklaring van een Ameri- kaansch rechter ziji-t er in de Ver. Staten minstens 400.009 bandieten, die jaarlijks 13.000 millioen dollar schade veroorzaken of gemiddeld per dag 38 millioen dollar. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Zeeuwsche Hervormde diakenen. Onder de auspiciën van de Federatie van Diaconieën zullen de Hervormde diakenen van Zeeland op Dinsdag 22 Mei te Middel burg samenkomen. Volgens het programma van deze conferentie zal een inleiding wor den gehouden door den heer W. J. Hemmes, algemeen secretaris der Federatie en dia ken te Utrecht, over „De(n) grondslag van ons werk" en van den heer D. G. P. Mul- laard, diaken te Arnhem, over „Diacona le (n) arbeid zonder geld". Ds. M. van Era- pel te Middelburg hoopt aan het eind der vergadering een opwekkend woord te spre ken. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der le klas se D. C. M. Hetterschij, den 14den dezer geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord en de luitenant ter zee le klasse C. J. W. van Waning den 16en te Vlissingen. Bij beschikking van den minister van defensie is de officier van administratie der 2e klasse P. C. Walther, den 14den dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Toelatingsexamens tot de K.M.A. In 1934 worden voor toelating als cadet tot de Koninklijke militaire academie te Breda 5 plaatsen voor het wapen der genie van het leger in Nederland opengesteld en zulks ten behoeve van jongelieden, bedoeld in art. 26 der Wet op het militair onderwijs der landmacht. Voor de overige wapens en voor het dienstvak der militaire admini stratie van het leger in Nederland worden voor jongelieden, als hierboven bedoeld, dit jaar geen plaatsen opengesteld, evenmin als yoor het leger in Nederlandsch-Indië. Het schriftelijke gedeelte van het rang schikkingsexamen wordt afgenomen te Breda op Donderdag 16 Augustus en het mondeling gedeelte van dat examen, als mede het verdere rangschikkingsonderzoek, zal eveneens te Breda worden gehouden (duur 1 dag). De 1ste ploeg voor laatstge noemd gedeelte wordt opgeroepen vóór 28 Augustus e.k. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. SPELDJESDAG RECLASSEERINGS- WERK. 'Mijnheer de Redacteurt Namens het hoofdbestuur van het Ge- noootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen verzoek ik U beleefd opname van het onderstaande in uw blad, voor wel ke opname ik U bij voorbaat mijn dank be tuig De speldjesdag, welke ten behoeve van het Genootschap op Zaterdag 12 Mei jl. werd gehouden, heeft een netto-opbrengst opgeleverd van 444.68, welk bedrag ik aan het Genootschap heb overgedragen. Ik dank allen die op eenigerlei wijze tot dit zoo mooie resultaat hebben medegewerkt, met name de collectanten, de winkeliers, die zich bereid verklaarden een affiche van het Genootschap in hun zaak .op te hanzen verdwijnen snel en zeker door TAB L E T TEN Uitsluitend verkrijgbaarindeoranje-bandbuisjes var» 20 tobl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. en last, but not least degenen, die door het koopen van een speldje of het ge ven van een bijdrage hebben medegeholpen deze collecte te doen slagen. Hoogachtend, De secretaris van het comité van voorbereiding, VAN DER SLIKKE. DE SCHULDENKWESTIE. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, sir John Simon, heeft zich in een rede te Manchester gericht tegen de Amerikaansche critiek, die een ongunstige vergelijking trok tusschen het huidige En gelsche begrootingsoverschot en Engelands standpunt inzake de schulden. Simon ver klaarde, dat hij deze groote betalingen niet de vraag was, of een land een begi-ootings- overschot had of niet, doch dat het voor naamste punt de schade was, die de we reldhandel en het wereldherstel door het overmaken van dergelijke groote bedragen ondervond. Met groote belangstelling volgt men te Londen de berichten uit Washington over het Amerikaansche standpunt ten aanzien van de kwestie der oorlogsschulden. Eeni- ge officieele Amerikaansche mededeelin- gen, dat /ashington een nieuwe Engelsche „erkenningsbetaling" in Juni a.s. als beta- lingsverzuim zal beschouwen, heeft men te Londen nog niet ontvangen. De „Times" meldt uit Washington, dat de vertegenwoordigers van minstens vijf sta ten, waaronder Engeland, van de Ameri kaansche regeering mededeeling hebben ontvangen, dat Amerika wel „erkennings betalingen" op V Juni zal accepteeren, doch niettemin d2 betrokken staten zal be schouwen als in verzuim zijnde. Deze mededeeling is gedaan aan de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Italië, Bel gië, Tsjecho-öi' wakije en Duitschland. De „Daily Mail" meldt, dat de Engelsche regeering waarschijnlijk op 15 Juni in het geheel niets zal betalen, indien Amerika geen nieuwe onderhandelingen voor een de finitieve regeling aanbiedt. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zou Barthou een mededeeling hebben ontvangen van den Italiaanschen gezant, volgens wel ke Mussolini met de Fransche regeering van meening is, dat slechts een nieuw aan bod der Engelsche regeering de ontwape ningsconferentie kan redden en wel een aanbod dat waarborgen behelst voor de Fransche veiligheid en zich verder uitstrekt dan de overeenkomst van Locarno. Het blad voegt eraan toe De laatste dagen heeft de italiaansche regeering ech ter nadrukkelijk aan de bij de ontwapening betrokken regeeringen verklaard, dat zij zal weigeren deel te nmen aan een betooging of een vereeniging van staten, welke zich tegen Duitschland richt. De Engelsche regeering heeft zich met het oog op de slechte vooruitzichten voor het ontwapeningsvraagstuk bezig gehou den met een onderzoek van den stand der Britsche weermacht, waarbij men in het oog heeft gehóuden, dat het onder zekere omstandigheden weer noodig kan worden, een Engelsche legermacht naar het Euro- peesche vasteland te zenden. MUSSOLINI OVER DE ONTWA PENING. Volgens bericht uit Berlijn bevat de „Börsenzeitung" een beschouwing van Mus solini onder den titel „Ontwapening of hoo- gere bewapening" waarin hij o.a. het vol gende heeft verklaard Voor de laatste maal zal ik thans over de ontwapeningsconferentie schrijven en over wat men er nog van verwachten mag. De vooruitzichten zijn van dien aard, dat men de ontwapeningsconferentie voor ge ëindigd moet houden en voortaan nog slechts van een conferentie voor de herbe wapening mag spreken. Na een algemeen overzicht van den toe stand te hebben gegeven komt het hoofd der Italiaansche regeering tot de conclusie, dat er geen andere uitweg meer is dan aan neming van het Italiaansche plan. Als de conferentie mislukt zullen de be wapenende volken met elkaar om de sterk ste weermacht concurreeren en ook door Duitschland zal aan dezen wedstrijd worden deelgenomen. Niemand zal Duitschland kunnen ver hinderen dat te doen, want dit zou alleen mogelijk zijn door een preventieven oorlog. Frankrijk weet echter, dat het in geval van een preventieven oorlog niet op die solida riteit zal kunnen rekenen die het in den laatsten grooten oorlog geholpen heeft, toen het den slag aan de Marne kon win nen, dank zij de neutraliteit van Italië. Waar de bezetting van het Roergebied reeds zooveel moeilijkheden heeft opgele verd voor de militaire en civiele autoritei ten, daar zou een bezetting van Duitsch gebied in dezen tijd er toe leiden, dat de preventieve oorlog spoedig in een werkelij- ken oorlog zou yeranderen, die enorme. offers zou vergen aan menschenlevens en aan kapitaal. Ik geloof, zoo schrijft Mussolini verder, dat het Duitschland van Hitier een militair ingrijpen van Frankrijk met het aller krachtigst verzet zou beantwoorden. Op het ooger rlik, dat de gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie moeten ver klaren, dat ontwapening een schoone maar gevaarlijke utopie is, zal de Volkenbond alle reden van bestaan verliezen. De Volkenbondspolitiek, die blijkbaar een statenblok verhinderen wil, zou dan ver vangen worden door de vooroorlogspolitiek en ten slotte zal dan zijne majesteit het kanon weer spreken. Ik schrijf deze woorden niet zonder diepe bezorgdheid. Een ontwapeningsconventie zou de wereld een periode van stabiliteit geven. Mislukking van de conferentie opent de deur voor onzekerheid. Wellicht is Engeland bereid zijn laatste kaart uit te spelen, nl. door zijn macht en zijn prestige in te zetten. De wereld wacht daarop sinds weken, nu in een tijdstip waarin het niet om het eind van kabinets coalities gaat, maar om het leven van mil- lioenen menschen en om 't lot van Europa. STANDBEELD VOOR KONING ALBERT. Vele ruime giften stroomen toe als bij drage voor de oprichting van een gedenk- teeken in Parijs vcor wijlen koning Albert van België. Een der eerste inteekenaars is president Lebrun geweest, die 2000 francs schonk en de oud-presidenten der republiek, Poinearé en Doumergue, die elk 1000 francs schon ken, terwijl de ministers in totaal 10.000 francs bijdragen e.de Bank van Frankrijk 5000 francs. Een roofovervol. Zaterdag avond heeft in een perceel aan den Rijs- wrjkscheweg brj 's Gravenhage een brutale roofoverval met poging tot moord plaats gehad. Genoemd perceel bestaat uit een parterre en drie étages. In de parterre is gevestigd een mandenzaak van den 53-jarigen E. Blancke de eerste étage wordt bewoond door de familie L., de tweede étage staat te huur en de derde is in gebruik bij den heer Blancke, die deze verdieping alleen bewoont. Zaterdagmorgen om 11 uur had zich bij den heer Blancke een persoon aangemeld om de tweede étage te huren. Men kwam toen niet tot overeenstemming, daar de be zoeker zeide, deze verdieping eigenlijk voor zijn zwager te billen huren. Hij wenschte, dat deze eerst de woning zou zien. Des avonds om zes uur zou hij daarom met zijn zwager terugkomen. Inderdaad kwam hij op het afgesproken uur met een andere persoon bij Blancke terug. Een van hen had een rijwiel bij zich. Blancke noodigde hen in het kantoortje achter de zaak om de huurkwestie nader te bespreken. Op een gegeven moment hebben beide bezoekers den heer Blancke, van wien zij vermoedden, dat hij geld in huis had, aan gevallen. Een der bandieten gaf hem daarbij met een looden waterleidingbuis, die hij bij zich had, een slag op het hoofd, terwijl den winkelier bovendien verschillende andere verwondingen werden toegebracht. De familie L., die zooals gezegd, de eerste étage bewoont, hoorde het gestommel en het gekreun van Blancke. Men begreep, dat er iets niet in orde was. De heer L. liep on middellijk naar beneden, wist de deur van den winkel af te sluiten en waarschuwde telefonisch de politie. De politie van het bureau Rijswijkscheweg was spoedig ter plaatse en verschafte zich toegang tot den winkel. Zij vond den heer Blancke badend in zijn bloed, en met een schedelfractuur en andere wonden in het kantoortje liggen. Achter het perceel trof de politie een der daders aan. Deze werd aangehouden en ge boeid naar het politiebureau gebracht. Het bleek te zijn de 30-jarige monteur G. H., uit den Haag, die geen onbekende van de politie is. De tweede dader was over de schutting achter het perceel en door de tuinen aan de Deymanstraat ontkomen. Het spreekt wel vanzelf, dat de politie niet stil heeft gezeten om te trachten klaar heid te brengen in dit drama. Hoewel de verdachte, welke men ter plaatse kon arresteeren, in geen enkel op zicht wenschte mede te werken, kreeg de politie toch in den loop van den nacht een spoor van den tweeden dader. De aanwijzin gen, welke men kreeg, maakten het waar schijnlijk, dat de tweede dader de 27-jarige electricien en groentenventer J. A. O. zou zijn, die meestentijds in een logement ver blijf hield. O. kende den eersten verdachte goed en verricht af en toe wel eens een karweitje voor hem. Toen de politie verder uitzocht waar O. zich thans bevond, kreeg zij al spoedig een tip, welke in de richting Hoek van Holland wees. Gisterenmiddag is een auto met eenige rechercheurs van Den Haag naar Hoek van Holland vertrokken en inderdaad troffen zij O. daar aan en wel op het sta tion, juist op het ooger.hlik, dat hij aan het loket een kaartje voor den trein wilde nemen. O. werd gearresteerd en dadelijk naar Den Haag overgebracht. Reeds bg zijn eerste verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Ook de tweede verdachte heeft bekend den moordaanslag gepleegd te heb ben. Het vermiste goudgeld werd grooten- deels op O. teruggevonden. Slechts een klein gedeelte had hij voor zijn verteringen uitgegeven. Beide verdachten ztjn naar het huis van bewaring overgebracht. De toestand van den heer B. was heden morgen bevredigend. Een auto slaat over den kop. Zaterdagavond om half acht is op den rijksweg AmsterdamAmersfoort na bij het Blindeninstituut te Bussum een on geluk gebeurd, dat vermoedelijk twee slachtoffers zal eischen. Uit de richting Laren kwamen twee auto's, waarvan de achterste de voorste passeerde. In dezen wagen zaten de heer en me vrouw Lasonder, uit Naarden, en de 'moe der van mevr. L., mevr. Helwink. Mevrouw Lasonder zat aan het stuur met haar moe der naast zich. In de dicky seat zat de heer Lasonder. Even na het passeeren slip te de auto en sloeg eenige malen over den kop. De inzittenden werden er uit geslin gerd. Mevr. Halwink en de heer Lasonder werden bewusteloos opgenomen. Mevrouw Lasonder was nog bij kennis. Per politiebrancard is mevrouw H. naar de Majellastichting vervoerd de beide an dere slachtoffers werden per ziekenauto daarheen gebracht. Een uur later is mevrouw H. aan de be komen verwondingen overleden. De toestand van den heer Lasonder is hopeloos. Zijn vrouw kreeg ernstige wonden aan gelaat en hals, doch zij verkeerde gisteravond niet in levensgevaar. Een kind verdronken. - Gisterenmiddag is in de Delftsche Vaart te Rotterdam een 7-jarig knaapje verdron ken. Het kind is brj het spelen aan den kant te water geraakt. Eenige voorbijgan gers doken het na. Na een tijdje mocht het aan een 16-jarig meisje gelukken het kind op te halen. Personeel van de brandweer reserve-auto, dat spoedig aanwezig was, heeft getracht de levensgeesten op te wek ken. Later is deze poging door personeel van den geneeskundigen dienst voortgezet. De levensgeesten bleken echter reeds ge weken. Een echtpaar bij het motorrijden gewond. Zon dagavond zijn op den hoek van den Boezem- singel en den Goudscherijweg te Rotterdam een auto en een motorrijwiel met elkaar in aanrijding geweest. De auto werd licht be schadigd het motorrijwiel grootendeels vernield. De heer P. B. uit de Willem van Zuylenstraat, die de motor bestuurde en zijn echtgenoote, die op de duo zat, werden beiden gewond. De geneeskundige dienst bracht hen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, dat zij, na behandeld te zijn, weer konden verlaten. AUcO tegen een boom. Tusschen Grave en Mill is 'n personenauto, waarin de familie Stiphout uit Venray ge zeten was, met groote snelheid tegen een boom gereden, waarna de wagen in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. De auto werd zwaar gehavend. Door het breken van de ruiten werden alle inzitten den vrij ernstig gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd, waar hun geneeskundige hulp werd verleend. Daarna kon'" ei. vier person i, twee dames en twee heeren, naar hun woning te Venray worden vervoerd de oude heer Stiphout, wiens toestand zorgwekkend is werd in het ziekenhuis opgenomen. Wielrijders aangereden door auto. Op den rijksweg van Enschede naar Glanerbrug is gisternacht een auto, komende i"t Glanerbrug, in volle vaart op vier wielrijders, dit. van tegen overgestelde richting kwamen, aangereden. Een der wielrijders, zekere M., werd zwaar gewond hg liep een beenbreuk en een ern stige hoofdwonde op. D andere wielrijders bekwamen «-een letsel. Dc bestuurder van den auto, de 25-jarige H. u't Weerselo, die naar later bleek en der den invloed van drank verkeerde, reed door. De politie vond zijn auto naderhand in elkaar gereden in een sloot langs den weg. H. zelf was er vandoor gegaan en had in Enschede een taxi gehuurd en zich naar zijn woning in Weerselo laten brergen. Laat in den nacht werd H. door de politie van zijn bed gelicht en naar het politiebureau te Enschede overgebracht, waar hij is opgesloten, Een kind verpletterd. Zaterdagavond had onder Leur een ernstig verkeersongeval plaats, hetwelk aan een 6-jarig knaapje het leven heeft gekost. De expediteur J. v. d. Brink uit Breda reed met zijn zware 2% tons vrachtauto onder het gehucht Zwartenberg, toen hij bg een scherpen bocht van den weg plotseling moest remmen. Doordat de wagen ledig was is de wagen door het plotseling rem men omgeslagen. Zijn 6-jarig zoontje, dat zich in den bak bevond geraakte onder den wagen en werd vrijwel verpletterd. Het lijkje werd naar het gasthuis te Etten over gebracht. Do bestuurder liep bij het onge val slechts eenige lichte schramwonden aan het hoofd op. In groot gevaar ver keerd. Naar de S-correspondent van het „Hbld." uit Londen meldt, hebben Za terdagmiddag onze gezant en mevrouw De Marees van Swinderen, in groot gevaar verkeerd. Met hun auto op weg om een bezoek te brengen, sprong eerst de voor band nadat deze was gerepareerd en de auto verder ging, sprong de achterband. Mevrouw Van Swinderen werd uit den auto geslingerd, doch bekwam gelukkig geen ernstig letsel. Onze gezant evenwel werd aan de hand gewond. Zij werden naar de legatie teruggevoerd. Hun toestand is bevredigend. Onkwetsbare smokkel auto. In verband met de veelvuldige smokkelarij, waarbij gebruik gemaakt wordt van gepantserde auto's, heeft de Belgische douane aan de grens versperringen i bracht, bestaande uit stalen platen, voor. zien van pinnen, welke platen door kettin- gen onderling aan elkaar verbonden zijn, In den nacht van Zaterdag op Zondag is een zwaar geblindeerde auto met gesmok keld vee in razende vaai bij Meerdonk- Wouw België ingereden. De douanen had- den de versperringen geplaatst van ünkg naar rechts, waarop de commiezen een re. gen van kogels afschoten. Een der kogelg ketste op de stalen platen van den auto terug en trof een der douanen. De man moest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De auto wist in het duister te ontkomen. Tot dusver heeft men van den wagen geen spoor gevonden. Een duikboot voor den smokkelh int el. In het kanaal van Gent naar Brugge, nabij Oostkamp, heeft een schipper een kleine duikboot op. gehaald, die in nacht van 5 Mei aldaar door onbekender tot zinken is gebracht. De boot is 3.25 meter lang, 80 centimeter breed, voorzien van een schroef en bewo gen door fietspedalen, en blijkt voor den smokkelhandel op de waterwegen tusschen Nederland c- België bestemd geweest te zijn. Autobus in een ravjjn, Een autobus met 20 passagiers, die een bezoek hadden gebracht aan Merche-les- Dames de plaats, waar koning Albert van België is verongelukt, is op den terugweg in een acht meter diep ravijn gereden. Twee inzittenden bekwamen ernstige ver- wondingen de overige 18 liepen slechts lichte kwetsuren op. Ernstig ongeluk met een race-auto. Tijdens de auto- races, welke de automobielclub „Ile de France" in Fontainebleau had georgani seerd, is een Bugatti-wagen, die bestuurd werd door Erich Lore, 300 meter voor de finish in het dicht opeengepakte publiek ge reden. De coureur van den ongelukswagen is in het ziekenhuis aan zijn zware verwondingen overleden. Lore was een schuilnaam voor den militairen vlieger Cochin, daar hij zich onder zijn eigen naam in diensttijd niet aan autoraces mocht deelnemen. Hij was 28 jaar oud. De dooden uit het publiek zijn twee vrouwen, een 23-jarige drukker uit Fontainebleau, die zich juist eenige dagen geleden verloofd had, een toeschouwer uit Parijs en twee artilleristen uit het garnizoen van Fontainebleau. Een der gewonden is er zéér ernstig aan toe en ligt met een been- breukd en hoofdwonden in het ziekenhuis. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vastnaar men zegt, stak vlak voor de Bugatti een hond over. De toeschouwers trachtten den coureur op den hond opmerk zaam te maken. Deze werd hierdoor afge leid, zoodat hij het beheer over zijn machine, die 180 K.M. per uur liep, verloor. De wa gen reed op de toeschouwers in en bleef tegen een boom steken. Het aantal slachtoffers van het ongeluk is gestegen tot 8. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat de oorspronkelijke veronderstelling dat de coureur zou zijn uitgeweken voor een op de baan loopenden hond, niet steekhoudend is. Integendeel zou zijn gebleken dat de racewagen zelf constructiefouten had. Een der beide remblokken was onderweg los geraakt en van den wagen gevlogen. Toen de wagen kort voor de finish een snelheid van 170 K.M. had, wilde de coureur rem men. Aangezien slechts een der wielen werd geremd, werd de wagen opzij geslagen en kwam in de toeschouwers terecht. Geweldige band b ij Stamboel. De reusachtige petro- leumtanks in Tsjoeboektoe, een aan den Aziatischen ka.it van den Bosporus ^e'egen plaats, op ongeveer 20 K.M. van Stamboel, welke toebehoox m aan de Standard Oil Cy, zijn in den loop van den nacht op Zondag in brand geraaxt. Een ontzaggelijke vuur gloed slaat t^gen den hemel. De brandweer der onderneming en uit de omliggende plaatsen, stellen alle. in het werk om bet vuur in zijn vaait stuiten, doch de krach- t gc Noordenwind wakkert het onweer staanbaar aan. De oorzaak van den brai.d is nog niet bekend. Ook is onbekend of men schenlevens verloren zijn gegaan. Een s c h e e p s o n g e I u k brj Bremen. De sleepboot „Merkur" is gezonken na een botsing met de „Albert Ballin". Vijf leden der bemanning, o.ra. de kapitein, konden worden gered. Zeven man nen en de vrouw van den kok zijn inge sloten. Tot nu toe was het niet mogelijk ben te redden. Uit Bremerhafen wordt gemeld, dat de bergingswerkzaamheden bij de „Merkur" moesten worden opgegeven. Het schip is gekapseisd. De twee machinisten, twee sto kers, de kok en diens vrouw worden als verloren beschouwd. Den geheelen Zondag zgn de werkzaam heden tot lichting van de Zaterdag iu de monding van de Weser gezonken zee sleepboot „Merkur" met alle denkbare mid delen voortgezet. De pogingen bleven echter vruchteloos. Het schip ligt midden in de vaargeul. Bij vloed is het geheel onder wa ter, brj eb steken alleen de steven en een deel van de kiel boven het water uit. Drie uren na het ongeluk hielden plotseling de aanvankelijk zeer duidelijke en daarna steeds zwakker wordende klopteekens der ingeslotener op. De kapitein, de stuurman, een matroos, een leerling en ec stoker werden gered. De „Merkur" was een der grootste Lloyd sleepbooten. BI ij de geoei rtenis in de Boeda pester diergaarde. In den dierentuin van Boedapest heeft men zoo juist de sensatie beleefd, dat

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2