300 150 25 500 eerste blad 1000 100 De bekentenis van een man. MAANDAG Uitgave: Firma f. VAI! OF VELDE Ir.. Walstrsal 58-00. Vlissingên. Felel. ifi. Postrekening 68287 14 MEI Verschijnt oeoe iiks, uitoezonoerr op Zondar en algemeen erkende Ghristeliike feestdaren STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS HONTENISSE NED. REIS VEREENIGING. i'^O, 72e «jÊJêtrgètn? ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn '2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk '2.50 Voor België, Uuitschland en Frankrijk '3.40. Voor de overige landen bij wekel verz.'3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIIS Van 1 -5 regels 1.25 iedere regel meet 25 cent. Bij abonnement speciale priizen Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max luregels). Bii 3 maai plaatsing van 1öregels'l. alles bit vooruitbeia ling Ue abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bn verlies van een hand, voet oi oog. yulden bn verlies van een duim gulden Du verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinger AANOF.SI OTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAROF., INGESTELD DOOR DE VERFFNKiING „DF NEDERI.ANDSt HF DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De zomertijd. Hedennacht gaat de zomertijd in. Men denke er dus aan dat hedenavond voor men zich ter ruste begeeft, de uurwerken één uur worden vooruit gezet. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is verhin derd Woensdag a.s. het gebruikelijke spreekuur te houden. Pinkster-Gymnastiek-Feesten. Na onze voorloopige aankondiging in Haart jl. zijn we thans; nu personen, be sturen en vereenigingen met hun móeiza- men, omvangrijken arbeid gereed zijn ge komen, in staat onzen lezers definitieve mededeelingen te doen over de gymnas- tiek-feesten van den Zeeuwsch-Brabant- schen Turnkring van het K.N.G.V. op 18, 19 en 21 Mei a.s. alhier te houden ter gele genheid van het 35-jarig bestaan der Vlis- singsche Turn-Vereeniging en het 25-jarig bestaan harer dam esafdeeling, welker ad- f ministratieve en financieele regelingen zijn opgedragen aan de vereeniging „Vlissingên Vooruit" en de jubileerende vereeniging. Aan deze turn-festiviteiten wordt door ruim 1000 turnsters, turners en adspiran- ten deelgenomen, behoorende tot de „V.T. V.", het „Veteranenkorps van. het K.N.G. V.", „Prins Hendrik" (Breda), „Mediobur- gum" (Middelburg), „Ons Huis" (Middel- bur), „L. O.", „Olympia" (Kapelle), „Vol harding" (Goes), „Wilhelmina" (Middel burg), „Uitspanning door Inspanning" (Bergen op Zoom), „Achilles" (Middel burg), „Volharding" (Souburg), „Sparta" (Bergen op Zoom). Terecht schrijft de voorzitter van het onder bescherming van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden staande K.N.G.V., dr. J. H. O. Reys, in het programma-voorwoord „Om Pinksteren 1934 zal het in Vlissingên groot feest zijn, een feest, getuigenis af leggende van samen werking-, van levensblijheid en van dienst vaardigheid. Hier blijkt de samenwerking wel op een zeer overtuigende wijze. En al len, de organisatoren en de deelnemers, allen stellen zich in dienst van de Lichame lijke Opvoeding van het Nederlandsche Volk, de jeugd en de ouderen. Welk een werk daarvoor verricht moet worden, kan slechts de ingewijde begrijpen. Ziet daar. de belangelooze dienstvaardigheid voor een Goede Zaak, voor een iedeëele zaak. Komt allen en merkt op de organisatie, de orde en tucht, de gezonde en krachtige lichaams oefening, maar bovenalde vreugde en de blijdschap waarmede de oefeningen uitge voerd worden, de vreugde die zij in staat zijn te scheppen. Wie daarop let, wie de groote waarde van deze levensblijheid be seft voor ons geheele leven, voor ons werk, voor de maatschappij, die stelt zich als zoo- velen in dienst va.n de Gymnastiek. Dat de Pinksterdagen 1934 een hoogtepunt voor Vlissingên en voor de „Zebra" mogen vor men De organisatie wordt gesierd door een eere-comité met als beschermheer den Commissaris der Koningin in 'Zeeland, jhr. iur. J. w. Quarles van Ufford, als voorzit ter den burgemeester van Vlissingên, den heer C. A. van Woelderen en als leden de heeren W. P. Edelman, wethouder van on derwijs, dr. J. H O. Reys, voorzitter K.N.G. V., W. de Graaf, 2e voorzitter K.N.G.V., J. Th. Bakker, voorzitter Zebra, C. Wit, inspecteur L. O., dr. A. P. Smitt, school arts, dr. H. de Noo Bzn., directeur R.H.B.S., den onder-commandant der Kon. Ned. Ma- hne, den garnizoens-commandant, den di recteur van het Ned. Loodswezen, G. J. Sensing, directeur S. M. Zeeland, J. C. Saap, notaris, dr. A. Staverman en J. B. van Bel, official Kon. Ned. Voetbalbond. Behalve het bestuur en de directeur der V.T.V. hebben een werkzaam aandeel in de organisatie, het bestuur en de technische r-Wimissie van den „Zebra" het bestuur ta-ri „Vlissingên Vooruit", een commissie 'oor toestellen en feestterrein, terrein-com missarissen en een commissie voor ont vangst. i P. T. en T. De vakwerkman le klasse bij den techni- schen dienst J. A. van Tuijl, is verplaatst Van het post- en telegraafkantoor te Vlis singên naar het post- en telegraafkantoor Middelburg-. f Scheepvaartberïchten. Gisteren is binnengekomen het Neder landsche motorschip „Democrat" van Li verpool met een lading hout voor Middel burg.- MIDDELBURG Wijziging ambtenarenreglement. Burg. en Weth. stellen voor in het amb tenarenreglement op te nemen een artikel waarbij het den ambtenaar verboden is om in dienst of bij het gekleed gaan in uni form, insignes of andere onderscheidings teekenen of in dienst uniformkleedingstuk- ken te dragen, een of ander voor zoover die niet vanwege het daartoe bevoegde gezag zijn verstrekt of voorgeschreven of voor zoover niet tot het dragen daarvan aan de ambtenaren, in 's rijks dienst, door den voorzitter van den raad van ministers, vergunning is verleend. Verder dat de ambtenaar van een dienst woning geen andere dan nationale of oran jevlaggen zal mogen uitsteken of hijschen.' Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorend erf mag niet blijken van de politieke ge zindheid van de ambtenaren of zijn huisge- nooten. De wijzigingen betreffen verder o.a. verlof bij militaire diensten en daarna dat de vrouwelijke ambtenaar, die in het hu welijk treedt, eervol ontslagen wordt met den dag van haar huwelijk en als zij in concubinaat gaat leven. Verder, dat aan een ambtenaar eervol ontslag kan worden' verleend op grond van revolutionaire gezindheid en ook op grond van het lid zijn van .een door den voorzit ter van den raad van ministers dan wel door "den Commissaris dér Koningin als voor ambtenaren ontoelaatbaar aange merkte vereeniging. Bij ontslag wegens verandering in de in richting van een dienstvak zal in de eerste plaats voor zoodanig ontslag in aanmer king komen de gehuwde vrouwe'ijke amb tenaar, tenzij zij kostwinster van een ge zin is. Gevangeniswezen. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het college var regenten over het Huis van Bewaring te Middelburg mr. W. F. E. baron van der Feltz, lid van voormeld col lege. RITTHEM Onweer. Tijdens het hevige onweder, dat Z Ter- dagriorgen boven het Zuid-Costelijk deel van Walcheren losbarstte, werd een paard van den landbouwer J. C. te Ritthem in de weide door den bliksem gedood. De boom. waaronder het dier stond, was ge troffen. GOES Knoeieryen bij de tarwelevering op Zuid-Beveland. Enkele maanden geleden zijn in den „zak" van Zuid-Beveland eenige gevallen van knoeierij bij de uitvoering van de Tarwe- wet ontdekt. Thans is de rijkspolitie weer fraude op het spoor gekomen. De geruchten van fraude bij de aflevering van tarwe aan dc gewestelijke tarweorganisatie bleken juist te zijn. Naar wij vernemen, is geble ken dat niet minder dan 15 landbouwers bij de levering' van tarwe geknoeid hebben. Ze. zijn woonachtig in verschillende gemeenten van Zuid-Beveland. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet en men acht het niet onmogelijk dat nog meer knoeiers in han den der politie zullen vallen. Blijkbaar zijn dus na de vorige gevallen van fraude de controle-maatregelen van de zijde der Tarwe-organisatie nog 'et af doende genomen. Ontslag verleend als notaris. Bij Kon. besluit is aan E. B. Dumolerjn, op zijn verzoek, met ingang van 13 Mei ontslag verleend ure zijn betrekking van notaris te Hontenisse. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 30 April7 Mei werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Wijzigingen Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Hondius Zoon, Vlasmarkt K 145, effec ten en assurantiën. Bijkantoor gevestigd te Goes, Westwal 24. Beh. S. Westerterp. N.V. R. Koole Zoon's Bank, Zierikzee. Oude Haven A 362, bankiersbedrijf. Overl. Dir. A. C. van der Vliet, Nieuwe waarn.- Dir.S, L. Koricweg, N.V. De Middelburgsche Courant, Lange St. Pieterstraat A 73, uitgave en exploita tie Middelb. Crt. Over!. Adviseerend Comm. Mr. F. J. Sprenger. Nieuwe Adviseerend Comm. Mr. Th. Portheine. Vergadering van Zaterdagmorgen. In de Zaterdagmorgen in Grand Plotel Britannia voortgezette algemeene vergade ring werd de wenschelijkheid betoogd om onder de juniores propaganda te maken voor de Ned. Reisvereenigïng. De heer Dijkman die er op wees dat ver schillende leden deze vergadering per vliegtuig hier zijn aangekomen, herinnerde aan den schitterenden Pelikaan-tocht en de oprichting van het Pelikaan-comité, dat geheel losstaand van de K.L.M., de belan gen der luchtvaart wil bevorderen. Hrj dankte voor de som, die namens de N.R.V. is afgedragen kunnen worden aan dit co mité en vraagt verdere medewerking en steun voor dat comité. In de tweede plaats wijst spr. op de Cité Universitaire te Parijs, waar ook een Hol- landsch gebouw staat. Als in „Reizen en Trekken" een oproep voor steun tot betere inrichting daarvan wordt gedaan, hoopt hij, dat de bijdragen mild zullen vloeien. Ook de heer Van Ettinger doet een aan slag op de beurs der leden van de N.R.V. en wel tot het blijven voortgaan met het verleenen van financieelen steun aan de Eigen-gebouw-commissie. Alvorens de algemeene vergadering ge sloten werd, heeft de voorzitter nog eenige zakelijke meededeelingen. gedaan. De af- deeling Walcheren, in deze degen zeer actief', heeft er voor gezorgd, dat Zaterdag middag met de ferryboot een tochtje heen en terug kon gemaakt wo_:-.en naar Bres- kens. In de tweede plaats deelde de voor zitter mede, dat onmiddell'jk na het uit-, spreken van het slotwoord een foto zou worden gemaakt op het terras van Bri tannia. Hierna heeft de voorzitter een warm woord van dank gebracht aan de ernstige werkers ter voorbereiding der reizén enz de directie en het personeel van het cen traal bureau. .Ook een woord van dank aan degenen, die wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd statuair moeten aftreden aan de vergadering voor den aangenamen toon en de prettige medewer- king, waardoor vlug is kunnen worden af gewerkt aan de afdeeling Walcheren voor de perfecte verzorging dezer dagen en aan directie en leider van Britannia, waardoor de entourage en de verzorging zoo uitste kend in orde was. Met de opwekking, dat ieder lid propagandist voor de N.R.V. zal zijn, sloot de voorzitter de algemeene ver gadering. Fet feestdiner. Om half zeven vereenigden de leden zich aan een feestdiner, waaraan de heer Pan man welkom heette den burgemeester, den leider van Britannia, den heer Van Rbee- nen en mevrouw, de dames van voorzitter en secretaris en sprak de verwachting uit, dat Britannia wel iets goeds aan tafel zou brengen. Tijdens den maaltijd heeft de bur gemeester gewezen op het belangrijk werk van de N.R.V.. De heer Van Egmond stelde een dronk in op den voorzitter de heer Staal toostte op den burgemeester de heer Hardewijn van Leiden wijdde een dronk aan mevr. Panman. De heer Mets, secretaris van Vreemdelingenverkeer al hier, besprak de betrekkingen tusschen N. R.V. en V.V.V. De heer Noest bracht een woord van dank aan alle afgevaardigden, het hoofdbestuur en aan de commissie van ontvangst en voorbereiding, van welke laatste den heer Montz even naar voren bracht de heer H. van Nieuwenhuijzen, die het leeuwenaandeel der werkzaamheden voor zijn rekening heeft genomen. Een officieel slotwoord, waarin groote dankbaarheid werd betuigd voor het geno- tene, werd gesproken door den heer Pan man, waarna allen zich opgewekt naar de groote zaal begaven, waar De feestavond geopend werd door den heer A. A. Noest, met de volgende speech Nog nauwelijks een maand geleden stond ik op deze plaat", om onzen jaarlijk- schen feestavond in te leiden en het zou er voor oningewijden veel op gaan lijken, dat de Nederlandsche Reisvereenigïng niets an ders doet dan fuiven. Ik wil u, die zich door deze gedachte laat leiden even uit den droom helpen. Het feit, dat hier gisteren en vandaag de 28ste jaarvergadering werd gehouden, waar door de afgevaardigden en het hoofdbestuur in overleg met elkaar wordt getreden over den te volgen weg voor 1934t rechtvaardigt het geven van een feestavond ten volle, ten eerste omdat de afdeeling Walcheren als gastvrouw van haar hoofd- en medebe stuursleden het prettig vindt hare gasten na afloop van den inspannenden arbeid een aangename verpoozing te kunnen bezorgen en ten tweede omdat zij meent hierdoor het propagandistische deel van haar taak te kunnen bevorderen. Het doet mij veel genoegen als gasten op dezen avond te mogen begroeten onzen hooggeacliten burgemeester den heer Van Woelderen, die door zijn tegenwoordigheid blijk geeft met onze mooie instelling te sympathiseeren. Verder den voorzitter en secretaris van Vreemdelingenverkeer te dezer stede, die ongetwijfeld zullen besef fen, dat vreemdelingen trekken en reizen organisseren in zeer nauw verband tot el kaar staan of althans kunnen staan. Ons programma voor vanavond is, zooaLs u wel al bemerkt zult hebben, een eent Zeeuwsch program, omdat wij vermoedden, dat onze gasten dit aardig zouden vinden en wij meenden dan ook niet beter te heb ben kunnen doen, dan den heer Christ. Ma- zure, die zijn sporen op het gebied van volksdansen enz. reeds verdiend heeft, om zijn medewerking te vragen, waartoe hij als goed N.R.V.er onmiddellijk bereid werd gévohden. Ook de heer Belderok was zoo welwil lend aan ons verzoek te voldoen om gedu rende den dans, dus na afloop van de num mers te geven door den heer Mazure, eenige van zijn door hem zelf gemaakte en gecomponeerde levensliedjes ten gehoore te brengen. Van harte hoop ik, dat hetgeen u te zien en te hooren zult krijgen in den smaak za'> vallen en aan u allen een recht prettigen avond zal bezorgen. Het programma gaf een echten Zeeuw- sclien avond, die begonnen werd met de uitvoering van den Kleppermarsch, door boerinnetjes en boeren in Zeeuwsche dracht, waarna volgden de Provinciale rei. Spelletje op de weide, de ï- irlepijp, Het patertje. Wie deze dansen, ingestudeerd door den heer Chr. J. Mazure, heeft gezien en zijn manier van leiden kent, zal niet verwonderd zijn, dat de vreemdelingen zij het dan ook landgenooten gesmuld hebben van het gebodene. Van meer algemeenen aard, maar daar om niet minder inslaand, waren de drie nummers na de pauze Vlinderdans. Schermrei en de klok en de porseleinen poppetjes, welke èn door aankleeding èn door uitvoering ten zeerste het oog en den geest streelden. Tusschen deze twee groe pen van dansen en ook later, toen de aan wezigen zich op den veerenden dansvloer tot in de kleine uurtjes vermaakten, waar bij „The jolly Britannaders" zich zeer ver dienstelijk kweten van hun taak, gaf de heer J. Belderok Jr. eenige levensliedjes ten beste, waarvan er verschillende zeer insloegen. We mogen dit verslag niet eindigen zon der te vermelden, dat aan den heer Mazure een lauwerkrans werd aangeboden. De algemeen^ vergadering, die gisteren besloten werd met een tocht door Walche ren is een groot succes geworden voor de afdeeling Walcheren, die haar zware taak zeer verdienstelijk heeft vervuld. Rondrit door Walcheren, Als goede N.R.V.ers waren alle congres- leden, die zich voor den tocht rond Wal cheren opgegeven hadden, gisteren precies op tijd gereed om in de twee gereserveerde autobussen van de Stoomtram Walcheren te stappen en reed men, gechaperoneerd door den voorzitter van de afdeeling, die met den algemeenen voorzitter en een der hoofdbestuursleden plaats genomen hadden in een welvallend door een der leden be schikbaar gestelden luxen auto over Kou- dekerke, Biggekerke, Zoutelande, naar den beroemden zeedijk van Westkapelle, waar gelegenheid gegeven werd dit kunstwerk op waterbouwkundig gebied van nabij te beschouwen. Ofschoon dankbaar gestemd over het weer, dat zich Vrijdag en Zater dag wel van den besten kant heeft laten kennen, jammer was het, dat de zon nu ook nog niet even wilde medehelpen om het mooie frissche groen, waarover toch al niets dan bewondering geuit werd, op zijn allermooist te doen uitkomen. Met een rustig gangetje ging het verder naar Domburg en via Noord weg en Rijn- burgsche weg naar Vrouwepolder om van daar op Veere aan te stevenen. Welk een mooi schouwspel als men Veere van deze zijde benadert. En de Zondagochtendstem ming droeg het hare daartoe nog bij. On derweg waren we verscheidene dorpsbe woners in hun pieke-best tegengekomen en gepasseerd op hun weg naar het bedehuis. Wij hadden geen gelegenheid hen op den voet te volgen om getuige te zijn van hun devotie, doch wel voelden wij ons aange trokken tot meerdere kennis van de histo Ik dacht, dat Castella voor dames was! Want U moet er de dames over hooren over dat nieuwe product van Dobbelman. „Dat is iets verrukkelijks", zeggen ze, »- dat is nu eens zeep, die [e nergens zoo krijgt; de zuiverste palmolie, vermengd met kostbare olijfolie en zoo'n zacht, ge- disfingeero parfum 't Is „Schoonheids- zeep" zeggen de dames, een weldaad voor de huid Echte dameszeep dus, zou iedere man zeggen Totdat je de verleiding niet meer kan weerstaan en de Castella van je vrouw of je zuster gebruikt Het is niet mooi, dat weet ik, maar U zult het kunnen begrijpen, als U Castella kent - Handen vol weelderig geurig schuim kreeg ik en een gladde soepele huid na het wasschen. En nu weet ik; Castella is er ook voor mannen! rie van het godsdienstig leven op dit eiland en wij wendden daarom direct onze schre den naar het monument van Veere, de groote kerk. Op zeer te prijzen manier werden ons door den heer Geldof, de steu- telbewaarder van dit kerkgebouw, zeer in teressante dingen verteld en getoond en met bijzondere aandacht luisterde het gezelschap naar de uitleggingen van dezen eenvoudigen man. Na het verlaten van de kerk wandelden wij over de markt, bleven eenige oogen- blikken voor het stadhuis staan, de stellin gen benoodigd voor de restauratiewerken zijn wel storend om een goeden indruk van het mooie bouwwerk te krijgen en ging het verder langs het Schotsche Huis naar de a Kampveerschen Toren, waar een kopje koffie werd gebruikt. Men was algemeen van meening, dat Veere wel iets bijzonders is en het jammer zou geweest zijn, als de tijd ons ontbroken had om dit juweeltje van vroegeren glorie te bezoeken. Om 11.40 uur werd weer ingestapt en kort daarop verlieten we Veere en begaven we ons op weg naar Middelburg, waar de warme lunch in de sociëteit „de Vergenoe ging" ons wachtte. Bij deze lunch voelden enkelen der af gevaardigden behoefte om riog eens uiting te geven aan nun gevoel van dankbaarheid voor al hetgeen zij gedurende deze drie da gen genoten hadden en werd het bestuur van de afdeeling Walcheren een pluim op den hoed gestoken. Ook het hoofdbestuurslid de heer De Leve, meende nog even het woord te moe ten vragen. Hij begon te zeggen, dat hij zooals wel bekend mag verondersteld worden, nogal eens artikelen schrijft. Wat hem dan dik wijls de grootste moeilijkheid daarbij geeft, is het vinden van een geschikt of pakkend opschrift. Ook over deze 28e jaarvergade ring zóu hij een artikel willen schrijven, maar om hiervoor een opschrift te vinden vond hij heelemaal niet moeilijk. Hij zou het zoo populair mogelijk willen zeggen, opdat ieder volkomen begrijpen zou, wat hij bedoelde en meende daarvoor niet be ter te kunnen kiezen dan het volgende „Het was in Vlissingên voor den bakker". De afdeelingsvoorzitter zeide, dat het hem bijna wee te moede werd door de over stelping van loftuitingen op het bestuur, maar het deed hem toch bijzonder genoe gen, dat hij met zijn medebestuurders en allen, die hem verder ter zijde hebben ge staan erin geslaagd is om dit congres tot een succes te maken. Het was geen ge makkelijke taak, omdat twee jaar geleden de afdeeling Alkmaar zóó schitterend uit den hoek was gekomen, dat evenaren moeilijk, overtreffen wel uitgesloten leek. Hij bracht warmen dank aan het hoofd bestuur voor zijn welwillende houding, zoo wel bij de voorbereiding als bij de uitvoe ring en loofde de goede N.R.V. geest onder de aanwezigen. Als u, zoo besloot hij, nu maar eenr verder vertellen >il, dat het hier niet zoo slecht is te vertoeven en wij ook u te gelegener tijd nog eens weer mogen zien, dan dienen wij daarmede de belangen onzer Nederlandsche Reisvereeniging, waarvan ieder goed Nederlander lid be hoort te zijn. De heer Panman, de algemeen voorzit ter, uitte daarna nog eenige hartelijke woorden aan het adres van het bestuur en besloot dezen laatsten maaltijd met een goede reis en tot weerzienr. Het hoofdbestuur en de afgevaardigden vertrokken gisterenmiddag gedeeltelijk per trein en voor een ander gedeelte per extra vliegtuig.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1