Viissiiische Courant DERDE BLAD VAN AMSTEL EN IJ Oe Nederlandsche Radio-Omroep. De nieuwe Avro-Studio. van de van Zaterdag 12 Mei 1934. No. 111. Critiek op de jeugd. Dr. Sloos e.a. veroordeelen mentaliteit. Toename jeugdmisdrijf in de ste~ den. Zeeland in bloei op de film. Marken's smeekschrift. Hol- landsche achterstelling in Duitsch- land. Dezer dagen heeft de bekende opvoed kundige, dr. Sloos, een weinig vleiend oor deel uitgesproken over de mentaliteit van de tegenwoordige jeugd, die hij als „leeg, luchthartig, zonder diepte, gespeend van alle idealisme" karakteriseerde. Onlangs vonden we in een der tijdschrif ten een beschouwing in ongeveer gelijken Een jeugdleider klaagde daarin o.m. over de geestloosheid en weinige ambitie onder de moderne jeugd, „die zich, met uitzonde ring van de sport, terugtrekt als een slak in haar huisje, zoodra het maar eenigszins op vermoeienis of geestesinspanning aan komt". Deze futloosheid was vooral door hem waargenomen tijdens kampementen. „Men amuseerde zich daar het liefst met zang en spel, het schrijven van ansichten en ver onderstelde in de kampleiders een soort koeli's, meegekomen om het zwaarste werk te doen en te bedienen. Welke illusie natuurlijk in omgekeerden zin in vervulling Is gegaan". Het ligt voor de hand, dat zoowel de diagnose van dr. Sloos als de ietwat pessi mistische beschouwing van den jeugdleider (was aan zijn kampen wel de zoo nood zakelijke training vooraf gegaan?) nog <:1 bestrijding hebben gevonden. Zij zijn dan ook sterk aan den eenzijdigen kant. Maar toch heeft het ons verwonderd, dat behalve het verwijt van pessimistische ge neralisatie, geen der bestrijders op de kern van het betoog is ingegaan noch getracht heeft argumenten te ontzenuwen. Daarentegen verdiept men zich, alsof het oordeel van dr. Sloos c.s. axioma was, in beschouwingen over de oorzaken van het kwaad „ouders en opvoeders verstaan de jongeren niet meer de politieke stroomin gen zijn van invloed, ook op de jeugd het onderwijssysteem deugt nietde zooveel moeilijker levensomstandigheden en som bere perspectieven in dezen tijd tegenover de zooveel zonniger van vroeger maken de jeugd sarcastisch en cynisch, benemen haar de illusies" enz. O.i. mag bij de erkenning van dit alles toch niet te veel gegeneraliseerd worden. Zoo bestaat er een hemelsbreed verschil tusschen de mentaliteit van de jeugd in de groote steden en die op het platteland, het platteland, waar de verleiding en de gele genheid tot vermaak minder groot is dan in de steden, het toezicht intenser kan zijn en het gezinsleven in den regel beter tot fcfln recht komt. Onze opvoedingsgestichten (Hoenderloo!) en tuchtscholen worden dan ook in hoofd zaak bevolkt door misdadige jeugd uit de steden en de delinquenten uit plattelands gemeenten vormen hiervan slechts een ge ring contingent. Onrustbarend mag momenteel wel de misdadigheid onder de Amsterdamsche rij pere jeugd genoemd worden. Men moge haar als een crisisverschijnsel signaleeren, een gevolg van werkloosheid en armoede in tal van gezinnen, het feit der toenemende jeugdverwildering is nu eenmaal daar en er gaat geen week voor bij, waarin de Amsterdamsche rechtbank niet meerdere gevallen van inbraak, dief stal, oplichting of chantage te berechten heeft, waarbij minderjarigen betrokken zijn. Ook de zeden- en kinderpolitie heeft met baar jeugdbemoeienissen de handen vol werk. Misdadigheid en zedenbederf gaan hu eenmaal hand in hand. Opvoeders en jeugdleiders staan hier Voor een uiterst moeilijk probleem. Hun invloed reikt niet verder dan de intelligen tie waarover zij beschikken en waarmede zij zich met volkomen toewijding aan de jeugd geven. Men koestert in de hoofdstad echter groote verwachtingen van het werkverrui mingsplan, waardoor aan honderden jonge arbeiders geregeld werk zal worden ver schaft. Zoowel de rechterlijke macht als gemeente-autoriteiten zijn van oordeel, dat werkverruiming als hier bedoeld, van groo ten invloed zal zijn b\j de bestrijding der jeugdcriminaliteit. Men wenscht bij deze werken, welke een omvangrijke administratie vorderen, te vens zooveel mogelijk jong kantoorperso neel te betrekken. Of hiervan ook een louterenden invloed op de jeugdmentalïteit zal uitgaan en de belangstelling voor hoogere, inzonderheid voor religieuze, levenswaarden zal toene men, waarvan thans velen het gemis be treuren, moet de toekomst leeren. Van Zeeuwsche zijde hier ter stede was men zoo welwillend onze aandacht te ves tigen op het journal van een aantal voor name bioscopen, waar thans een kleine aantrekkelijke film van Zeeland wordt ver toond. Wij hebben eenige dezer voorstellingen bezocht en inderdaad genoten van de in drukwekkende natuurtafereelen, die de ons aanbevolen film „Zeeland in bloei" te ge nieten geeft. De opname is, naar wij mee- nen, van een Haagsche filmmaatschappij. In hoofdzaak worden pittoreske Walcher- sche landschappen te zien gegeven, aar dige kijkjes in onder groen verscholen dorpen, bloeiende boomgaarden, dorpsbe woners in hun fleurige kleedij, de akkerbe werking met forsche paarden en het duin landschap. Het betrof hier geen opzettelijke recla me, doch een folkloristische introductie van een in de hoofdstad nog te weinig bekende zuidelijke provincie. De interessante film is, naar we vernamen, als een voorloopster te beschouwen van de grootsche Zeeuwsche film, die men in verband met het a.s. be zoek van Prinses Juliana, zal ensceneeren. Men herinnert zich mogelijk nog de on stichtelijke incidenten op het eiland Mar ken, eenige maanden geleden, waar een aantal ingezetenen het optreden van een vrijzinnig predikant in de vacantiebeurt wilde verhinderen door het veroorzaken van lawaai in de kerk. Er werd toen tijdens den dienst opzettelijk heen en weer geloo- pen, aan de deuren gerammeld en met stoelen gegooid, doch de predikant is on danks het rumoer met onverstoorbare kalmte blijven voortgaan en heeft de gods dienstoefening op de gebruikelijke wijze beëindigd. Hoewel er tenslotte maar enkele menschen in de kerk aanwezig waren ge bleven. Naar men ons van kerkelijke zijde mee deelde is Marken thans den meer legalen weg gaan bewandelen (nadat ook door rechtzinnigen tegen bedoelde ontwijding was geprotesteerd). De vrijzinnige predikant van Nieuwen- dam, ds. Nuis, die volgens rooster dezer dagen in aanmerking kwam voor de Mar ker vacaturebeurt, ontving op zekeren morgen bezoek van een paar stoere Marker kerkeraadsleden in hun typische kleeder dracht, die een soort smeekschrift van den kerkeraad kwamen toelichten. In dit schrijven werd hem verzocht van zijn beurt afstand te doen ten behoeve van een met name genoemden predikant van an dere richting. De afgevaardigden erkenden het recht van dominee op de beurt, maar zouden zich gelukkig achten, wanneer hij aan den wensch gevolg gaf. Ds. Nuis heeft toen zijn vreugde er over uitgesproken, dat men in Marken blijkbaar tot het inzicht was gekomen, dat balda digheden in een kerkgebouw met het doel een predikant te weren, niet zijn overeen komstig den geest van het Evangelie. De voorganger wenschte echter geen gefor ceerde godsdienstoefening en deelde daar om mede niet alleen één, maar al zijn beur ten te Marken vrijwillig aan den kerkeraad af te staan. De beide kerkeraadsleden boden hierna hun excuses aan wegens het gebeurde, waarvan zij het ongepaste erkenden. Ook ontveinsden zij zich niet hun groote blijd schap over de tegemoetkomende houding van den predikant. Marken, „van outs een laegh en vis- scherseiland" (Vondel), kan dus voorloopig „ruhig" zijn. Een stadgenoot, industrieel, gaf ons gisteren inzage van een brief uit Westfa- len, het Duitsche industriegebied, waar de schrijver, Hollander, reeds meer dan 40 jaar gevestigd is. Zijn echtgenoote is een Duitsche, het gezin telt vier bijna volwas sen jongens, allen kerngezond en sterk van gestel. De briefschrijver klaagt zijn familie leden over de uitzonderingstoestanden voor Hollanders in Duitschland. Volgens een nieuwe rijksverordening ontvangen jonge lieden, die door het welvaartscomité naar de boeren worden uitgezonden, voortaan van rijkswege een vergoeding van 25 mark per maand. De boeren behooren verder te zorgen voor voeding en een toelage aan de bij hen te werk gestelde personen. Kort na de invoering van deze verorde ning werden beide zoons van den Holland- schen briefschrijver, die reeds op een boer derij werkzaam waren, weggezonden, on der mededeeling, dat na deze verordening Hollanders niet meer voor uitzending in aanmerking komen. Terecht critiseert de briefschrijver deze behandeling als niet strookend met de gastvrijheid en rechten die Duitschers in Nederland genieten. In den laatsten tijd is voor Hollanders zoo goed als geen werk te vinden, zij worden overal ten achter ge steld, de jongeren ondanks hun ver-Duit- sching. Hij hoopt een wensch waarbij we ons gaarne aansluiten dat de Nederlandsche regeering zich toch eens op de bres zal stellen voor de Hollandsche levensbelangen in Duitschland, want het wordt voor ons schrijft onzen landgenoot hier met den dag slechter en velen zijn reeds uit sluitend op de liefdadigheid aangewezen, wier steun slechts 1/3 bedraagt van dien in het vaderland. Corres Pondent. BRIEF UIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTELIJK DEEL. In onzen vorigen brief maakten wij met een enkel woord melding van den in de ge meente Breskens te spelen internationalen voetbalwedstrijd BelgiëNederland, n.l. tusschen de Rotterdamsche voetbalclub Xerxes en haar Koninklijk „gerenommeer de" Belgische zuster, de Brugsche vereeni- ging Cercle Sportif. Deze wedstrijd, als propaganda-match voor onze Zeeuwsch- Vlaamsche jongens bedoeld, en welke j.l. Zondag gehouden- werd, trok, zooals te ver wachten was, veler belangstelling Uit alle gemeenten van onze streek was men voor deze, voor ons althans zeer be langrijke, gebeurtenis op sportgebied naar de badplaats Breskens getrokken Personen, die men anders nooit of te nimmer op voet balterreinen aantreffen kon, gaven nu al daar acte de présence. De naam Lagendaal, op de veel verspreide reclamebiljetten in groote letters vermeld, heeft dan ook won deren verricht Geruimen tijd reeds voor den wedstrijd waren honderden belangstellenden op het Breskens' stadion samengestroomd, teneinde verzekerd te kunnen zijn van een goede kijkplaats. Bij het begin van den strijd waren naar schatting ruim 3000 per sonen op de voetbalkampplaats samenge pakt, die met niet-verflauwende belangstel ling de verrichtingen van de spelers gade sloegen. Het was voor de organiseerende vereeni- ging en voor vele winkeliers, de caféhou ders ook niet te vergeten, een goeden dag, waarop zij allen dan ook met tevredenheid zullen terug zien. Diezelfde belangstelling, die zelfde macht van menschen trof men op Hemelvaartsdag aan op de wielerbaan te Oostburg, alwaar de wereldkampioen Van Egmond voor de attractie van den dag zorgde. Han Hollan der zorgde per radio tevens voor de uitzen ding van den voetbalwedstrijd Frankrijk Nederland, voor welk doel op de wielerbaan een luidspreker was opgehangen. What is in a name Lagendaal en Van Egmond. De voetbal- en wielrenkampioen. Wij hebben te Breskens het spel van onzen Lagendaal gade geslagen. Of nu onze ver wachtingen te zijnen opzichte te hoog ge spannen waren, of dat wij, geen voetbal expert zijnde, ons van een te critischen kant aangesteld hebben, dan wel, of hij zijn krachten wat gespaard heeft, wij weten het niet. Wjj willen dan ook geen oordeel vellen over de geleverde prestaties, maar zeker beantwoordden deze niet ten volle aan on ze verwachtingen. Wij zijn dan ook met Hemelvaartsdag niet naar Oostburg ge gaan, om dat andere sportwonder, den ren ner Van Egmond te aanschouwen en toe te jubelen. Wjj hebben ons van de sport een oogen blikje afgewend en gingen dien dag der halve ook niet naar de gemeente Zuidzan- de, alwaar belangrijke korfbalwedstrijden werden gehouden, noch aanvaardden wij de reis naar Groede, wier Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer atletiekwedstrijden, met muziek opgeluisterd, organiseerde. Wij hebben met Hemelvaartsdag de vrije na tuur opgezocht. Wij hebben op dien heerlijk langen, middenweekschen en zonnigen Zon dag een flinke wandeling gemaakt naar de Biesen. De Biesen. Slechts een heel klein gedeel te van de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking, en zoo goed als niemand, buiten onze streek woonachtig, kent de Biesen of heeft van haar ligging al eens gehoord. En toch is dat stukje Zeeuwsch-Vlaan deren, daar in het uiterste zuiden van on g vest, een be zoek ten volle waard. Waar het gelegen is Van de grensgemeente Eede af strekt het zich in Oostelijke richting uit tot voor bij de eveneens Zeeuwsch-Vlaamsche ge meente Sint Kruis naar de Belgische ge meente Sint Laurens. Hoe komt het dan toch, dat er voor deze streek, zoo bijzonder rijk aan natuurschoon, zoo heel weinig, eigenlijk geen belangstelling bestaat Waarom wordt deze grensstrook zoo weinig, althans door den niet-smokkelaar, bezocht Ja, wie zal het antwoord hierop geven. Een oorzaak lijkt mij welGeen re clame. Er wordt niet op den grooten trom geslagen en derhalve zal het ook niet ont dekt worden. Geen attractie in den vorm van een Lagendaal of een Van Egmond. Geen pers, die er het hare aan doen kan om bezoekers te trekken. Geen schokkende gebeurtenissen, die de veelal op sensatie beluste krantenlezers kunnen bewegen er eens een kgkje te nemen. Daar alles lan delijke, heerlijke rust. En de bewoners zelf Deze eenvoudige menschen hebben er geen behoefte aan om door de vreemdelingen te worden aangegaapt, om door hen met dik wijls neerbuigende vriendelijkheid en dik wijls ongepaste vrijmoedigheid te worden bezien, te worden toegesproken. Zij houden van hun streek, zijn tevreden met hun lot, met hun zorgen en zwoegen, met hun pover bestaan, die gastvrije zandboertjes daar in Zuidelijk West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het eerste bezoek, dat wij aan de Biesen brachten, was tijdens de oorlogsjaren. Met een speciale vergunning van de militaire overheid (toestemming om binnen een af stand van 50 M. van de grens te mogen vertoeven) togen wij van Eede uit op weg. Langs 's Graven Jans dijkje wandelden wij langs mulle zandpaadjes de uitgestrekte velden in. Aan gene zijde, zoover het oog reikte, boekweit- en havervelden, omzoomd door hoog opgroeiend struikgewas, waar- tusschen de braambessen je zoo apetijtelijk tegenlachten. Aan de andere zijde de elec- trische draad, door de Duitschers in het be zette België als grenswachtster opgesteld. Aan gene zijde de vredige natuur, aan de andere zijde niets dan herinnering aan het wreede oorlogsgebeuren, electrische draden en in de verte kanonnengedreun. Thans bij ons bezoek niets anders dan de landelijke rust, de zonnige, heerlijk ruiken de natuur. Een leeuwerik, hoog in de lucht zingt er zijn hoogste lied en wijst ons den weg aan, naar het gehucht Moershoofde, HL Ook de A.V.R.O. gaat bouwen thans zijn het geen enkele plannen meer, doch nu is het definitief geworden. En wanneer alles medewerkt, dan hoopt men reeds in Augustus van het volgend jaar gereed te zijn. Wij meenden niet beter te kunnen doen, dan eens met de architecten te gaan pra ten. Wij vonden den heer Merkelbach gaar ne bereid ons het een en ander te vertellen van het enorme werk, waaraan hij en zijn compagnon, de heer Karsten, momenteel onafgebroken arbeiden de A.V.R.O.-studio, die als 't ware in de schaduw van het machtige Hilversumsche raadhuis als een grootsch en waardig monument aan den 's Gravenlandschenweg zal verrijzen Reeds verschenen teekeningen op zijn bu reau en zijn hand wees naar de muren, waar vele teekeningen tot in de kleinste bijzonderheden de toekomstige studio-com plexen in beeld brachten. Wij haastten ons te zeggen, dat het niet onze bedoeling is een weergave te geven van alle technische finesses die bij dergelij ke groote bouwwerken te pas komen. En wij erkenden gaarne, dat wij, hoewel vat baar voor de schoonheid van fraaie gebou- weliswaar hooren, maar bestaat er ook een mogelijkheid, dat men deze uitzendingen van nabij kan volgen Ja zeker, ten deele tenminste af en toe wel. U moet weten, dat de omroeplei- ding van de A.V.R.O. hierop in het bijzon der haar aandacht heeft gevestigd. Zoo zul len wij naast de gewone studio's ook een concertzaal bouwen, waarin naast de ge wone studio-uitvoeringen, eventueel ook gelegenheid bestaat, publiek toe te laten. Op deze wijze krijgt het geheel hierdoor een grootere waarde, omdat een dergelijke studio-zaal in gevallen er geen gebruik van behoeft te woi'den gemaakt voor uitzendin gen, op andere wijze kan worden geëxploi teerd. Op deze wqze komen de studio's wel licht nogal uit elkander te liggen Nee, absoluut niet, wel wordt deze zaal eenigszins afzonderlijk gebouwd, maar de andere studio's worden zoo gerang schikt, dat de plaats van den omroeper het centrum zal worden, en h\j met slechts en kele passen al deze vertrekken, bestemd voor uitzendingen en technischen dienst, kan bereiken. Wij begrijpen, dat de scheidingsmuren Laat ik u even in de reden vallen met zeggen, dat wij in overleg met de daar juist genoemde adviseurs, besloten hebben geen daglicht door te laten, daar vensters of ramen het geluid slecht isoleeren. Zoo als ik reeds zeide, hebben wij zeer veel aandacht besteed aan geluidsisolatie en in een dergelijk bedrijf moet daaraan dan ook wel de hoogste eischen worden gesteld. Heeft u geen bezwaar ons iets te ver tellen van de technische plannen, betreffen de deze isola'iie Nee, kijk eens, er zijn verschillende isolatiematerialen in den handel, maar het groote bezwaar van deze materialen is, dat men nog niet ove*: de ervaring beschikt, waaruit is gebleken in hoeverre men hier mede practisch succes heeft. Met onze ad viseurs hebben wij nu getracht iets te vin den, waarbij wij deze materialen niet be hoeven te gebruiken. Dit hebben wij gevon den in het systeem van „geen contact", d.w.z. de wanden, vloeren en plafonds van de te isoleeren ruimten komen nergens met elkaar of met het overige gebouw in aan raking, daardoor krijgt men ruimten, wel ke geïsoleerd zijn. Dit heeft natuurlijk niets met de accoustiek uit te staan, wen, slechts een klein snippertje Idee heb ben van de ontelbare technische problemen. Er trok 'n klein glimlachke om den mond van ons geïnterviewd slachtoffer, dat zwij gend zooveel beteekende je moet ook niet denken, dat ik je in al onze geheimen vol ledig zal inlichtenWe knikten beschei den en vroegen daarop zakelijk We zijn reeds tevreden, meneer Mer kelbach, als u ons iets in 't algemeen van uw plannen zoudt willen vertellen, waar voor al onze lezers zich zonder twijfel zul len interesseeren. Welnu, u ziet van hieruit het terrein waarop de studio's zullen verrijzen. Een terrein, dat zeker ten opzichte van alle omstandigheden prachtig is gelegen. Ver der zou ik u willen voorstellen m(j maar eenige vragen te stellen over datgene, waarvoor uw lezers zich, naar uw meening, het meest zullen interesseeren. Een studio, of juister gezegd, de ver schillende studio's, begonnen wij aldus uiting te geven aan onze nieuwsgierigheid, z(jn vanzelfsprekend ten dienste van het omroeppersoneel, de orkest< enz., die be last zijn met de uitzendingen. De luister vinken kunnen dit door hun luidsprekers DE NIEUWE A.V.R.O.-STUDIO. tusschen de verschillende studio's wel van een bijzonder materiaal zullen moeten zijn, hoe wordt dit verzorgd Dat is zeer zeker een van de grootste moeilijkheden bij dezen bouw, vooral daar hierin niet veel practische voorbeelden zijn. Wij zijn echter in staat een dusdanige in richting te verkrijgen, dat van niet minder dan zeven studio's eventueel gelijk uitzen dingen kan plaats vinden. Ook is het zoo, dat wanneer een uitzending geschiedt van het omroeporkest onder leiding van Nico Treep, in een studio daarnaast ongestoord gerepeteerd kan worden door Kovacs Lajos en zijn band, zonder dat de uitzending hier van ook maar eenige schade ondervindt. De accoustiek eischt natuurlijk ook specialen zorg Natuurlijk. Maar wij worden hierbij door uitstekende medewerking bijgestaan. En wel door de professoren Fokker en Zwikker, namen die u welbekend zullen zijn. U vertelde daar juist, dat in de stu dio's alle geluiden van nevenvertrekken uit gesloten zullen zijn. Maar hoe is het hier mede ten opzichte van buiten Ramen kunnen toch nooit Dus hiervoor moeten weer andere maatregelen worden getroffen Ja, ook hiervoor zijn verschillende materialen in den handel, maar ook hier stuiten we op vele moeilijkheden. Want accoustiek verandert naar gelang de mu ziek die er wordt gegeven. Het is duidelijk, dat in een zaal, ---ar v een persoon zingt, een geheel andere accoustiek moet zijn, dan in een zaal waar bijvoorbeeld een xylophoon-speler een solo geeft. Daarom moet de accoustiek in de verschillende stu dio's regelbaar zijn, ik bedoel, men moet den nagalmtijd naar wensch kunnen rege len, hetzij verlengen of verkorten. Uit den aara der zaak heb oen wij hiervoor reeds verschillende proeven genomen. Het zal u echter wel duidelijk zijn, dat wij gelukkig in staat zijn gesteld het beste te maken dat te verkrijgen is, en hiervoor zullen dan ook kosten noch moeite worden gespaard. Wat moeten wij nog meer weten Dat er een gramotheek komt, e. i koffiekamer, een solistenkamer, een receptiezaal Dat is alles vanzelfsprekend. Wij dankten den heer Merkelbach voor zijn uiteenzet ting, in de c ertuiging, dat hij onzen lezers iermede een grooten dienst heeft bewezen^

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 9