MET DE POPPENKAST OP REIS. 'MOTJES SPORT BUITENLAND TDe HaagscHe YFahf Eêeïtf op'Hemelvaarts dag 171.900 passagiers ^vervoerd tegenover 135.700 iii 1933, Het maken "van den oüdëfbouw van de nieuwe brug over het Hollandsch Diep bij den Moerdijk met bijkomende werken is op gedragen aan de N.V. Amsterdamsche Bal last Mij. voor 953.000c Y In de meren en poelen'rondom" het Frie- sche dorp Trrhorne zijn omstreeks 100.000, door de Nederlandsche Heidemaatschappij gekweekte, jonge palingen losgelaten. De attorney-general heeft medegedeeld, dat de ontvoerders "ar. den oliemagnaat Gettle een losgeld eischen van 75.000 dollar. De moord op mverouw Henriot is opge helderd. Na een scherp verhoor heeft haar man bekend, dat hij haar heeft doodge schoten. de invoering van een nieuw reglement en van de statuten, waar heel wat moeite aan- vast zit. Naar aanleiding hiervan werden eenige vragen gesteld en beantwoord. Het jaarverslag werd goedgekeurd met een warm hartelijk dankwoord aan hoofd bestuur en secretaris van den afgevaardig de van Den Haag. Voorgesteld werd eea telegram te zenden aan den secretaris, die door ziekte verhinderd is tegenwoordig te zijn, met hartelijken wensch voor zijn spoe dig herstel, wat aangenomen werd. Ook werd dank betuigd aan den redac teur van „Reizen en trekken". Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende Ondanks de nog alom heerschende we reldcrisis heeft de N.R.V. een krachtigen financieelen vooruitgang mogen boeken en was de deelneming aan de reizen in 1933 aanmerkelijk belangrijker dan het vorige jaar. De generale reizen gingen naar Lugauo en Boppard, terwijl door groote deelname daarnaast gesteld kan worden die naar Boedapest. De afdeelingen legden groote activiteit aan den dag. In het afgeloopen jaar werd het binnen- landsch verkeer door middel van het aller oudste der voortbewegingsmiddelen onder houden. Het allereerst gebeurde dat op 7 Mei in Utrecht, toen een wandeling van 25 30 K.M. werd uitgevoerd door ruim 300 perso nen. Op 19 November belegde Amsterdam een georganiseerde samenkomst van circa 200 leden van vele afdeelingen, waarbij een rondgang werd gemaakt langs merkwaar dige gebouwen en door bijzondere stadswij ken. Vliegreizen werden gearrangeerd en uit gevoerd naar „la Ville lumière" en op Schiphol werd een N.R.V.-vliegdag gehou den, waar onder toepassing van een gere duceerd tarief aan de leden de gelegenheid werd geboden korte vluchten in verschil lende richtingen te maken en waaraan aar dige attracties werden verbonden. Ook aan propaganda voor Nederland ln het buitenland heeft de N.R.V. deelgeno men door het houden van een lezing in Noorwegen en een belangrijk deel in de ontvangst der plm. 400 Zwitsersche bezoe kers in het begin van Mei 1933. Aan cultureel werk werd gedaan o.a. door een cursus over Tsjecho-Slowakije en een daaraan verbonden reis, benevens door de aansluiting bij de Nederlandsche Cul tuurfilmcentrale. Als bewijzen van de activiteit der pas ingestelde propaganda-commissie vermeldt het jaarverslag o.a. den stand in den Oranjetrein en de expositie op de 41e jaar beurs van de Dameskroniek te 's-Graven- hage. Dank werd gebracht aan de leiders der gezelschapsreizen, die vergaderingen hiel den te Zutphen, Rotterdam en Amsterdam. Lof werd gebracht aan het personeel van het centraal bureau voor betoonden ijver en toewijding voor het werk der N.R.V. Er werden 533 reizen met 17.075 leden (vorig jaar 15.293) gemaakt. Als bijzon dere reis wordt vermeld de populaire Kerstreis naar Parijs. Steeds meer wordt de deelname van privé-reizigers aan de ge zelschapsreizen. Het jaarverslag eindigt met de volgende woorden Wij mogen in algemeenen zin tevreden zijn met de be haalde resultaten, maar er blijven wen- schen bestaan, die wij met vereende krach ten kunnen vervullen tot heil der N.R.V. De afgevaardigde van Eindhoven brengt verslag uit van de commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester. Hjj geeft het hoofdbestuur opdracht den penningmeester te déchargeeren. Over het financieel verslag ontspon zich eenige discussie, die van te intern belang is om te vermelden. De vragen en opmer kingen daarover gemaakt, werden door den algemeenen penningmeester beant woord. Een der interpellanten had verzocht de salarissen te verlagen, wat door den voor zitter ten sterkste bestreden werd. De voorzitter dankte de personen, die critiek hebben uitgeoefend en den penning meester voor den arbeid door hem gele verd. De ontwerp-begrooting voor het vereeni- gingsjaar 1934 bedraagt in inkomsten en uitgaven 229.000. Na eenige sprekers beantwoord te heb ben, wordt ze door de vergadering goedge vonden. De financieels commissie werd gevormd door Enschedé. De volgende jaarvergadering wordt ge houden t§ 's-Hertogenbosch OJpa. ia ver band met het 750-jarig bestaan der stad. On ongeveer kwart voor elf kwam een dankbetuiging van den heer Sabel op het telegram tot hem gericht inzake zijn her stel. Vóór de stemming vroeg een der leden van de afdeeling het woord om de verkla ring af te leggen, dat deze afdeeling meent, dat het Zuiden recht heeft op een plaats in het hoofdbestuur. Hoewel de af deeling ditmaal niet geslaagd is zelf een candidaat te stellen, behoudt zij zich het recht voor een volgende maal te trachten een candidaat naar voren te brengen. Een der andere aanwezigen vroeg, waarom ditmaal in de vacature van wijlen mr. W. W. Osinga geen jurist was gesteld. Gekozen werd de heer J. G. Beurs (Utrecht), die de benoeming heeft aange nomen, waarop de heer Pasman hem en het bestuur geluk wenschté en hem ver zocht achter de bestuurstafel plaats te ne men. Een der afgevaardigden van Amsterdam verdedigt een voorstel met het oog er op, dat ieder lid mee moet kunnen leven en stelde daarna voor dat de notulen der jaarvergadering voortaan weer in het or gaan „Reizen en Trekken" zullen worden opgenomen, indien mogelijk in ten hoogste drie op elkaar volgende afleveringen. v De voorzitter weersprak het voorstel op grond, dat de notulen niet moeten en kun nen dienen voor het toonen van meeleven in de vereeniging. Van de 6000 exemplaren zijn slechts plm. 30 aangevraagd. Het overzicht van de vergadering zal een wei nig uitgebreider gegeven worden, dan vra gen misschien meer leden deze aan. Vóór het reisseizoen gepubliceerd kan niet en na het seizoen kost het te veel aan de kas Het voorstel kon dus niet gesteund worden door het hoofdbestuur en werd met over- groote meerderheid verworpen. Het voorstel Haarlem om in art. 10b in te voegen „buitenlandsche afdeelingstoch- ten" werd verworpen. De voorzitter wees op het beginsel der coöperatieve regeling bij onze afdeelings- tochten, terwijl er op gewezen werd, dat er nu een controle-commissie aangewezen wordt. Om 12 uur werd de vergadering ver daagd tot hedenmorgen 9 uur. De ochtendvergadering. Bij de rondvraag werd het woord ge vraagd door de afgevaardigden van Am sterdam, Utrecht, Haarlem en Tilburg, die verschillende punten ter sprake brachten, welke van huishoudelijken aard waren. Een uitzondering daarvan dient gemaakt te worden voor den aandrang dat voor het nieuw op te richten gebouw der N.R.V. niet persé in Den Haag moet gezocht worden. De voorzitter deelde mede, dat dit in het geheel niet in de bedoeling ligt. Ook werd verklaard, hoe het komt, dat het jaarboekje niet zoo vroeg verschenen is als het hoofdbestuur dit wel wilde. Even eens werd aangevoerd het punt van de ver goeding aan de kleinere afdeelingen. Na beantwoording der verschillende op merkingen, kreeg de heer S. de Leve d9 gelegenheid om zijn lezing te houden over den verderen opbouw van de Nederland sche Reisvereeniigng. Spr. wil iets zeggen over den uitbouw )n de diepte, die van veel grootere beteekenis is dan de vermeerdering van het ledental Hij begint met te herinneren aan het kleine clubje, dat bezield was met gevoel voor na tuurschoon en zucht om te reizen en te trek ken. Organiseeren van reizen en trekken ging hand aan hand. Als voordeel hadden de oprichters het feit, dat ze iets nieuws, iets moois kwamen brengen. En naar de richtlijnen van die oprichters wordt nog steeds voortgewerkt. Daardoor kon de ver eeniging zich sterk uitbreiden. Maar de omstandigheden zijn gewijzigd en spreker noemde er enkele het splitsen der bevol king in groepen en groepjes, waardoor op richting van andere organisaties niet kun nen uitblijven. En daarnaast het oprichten der reisbureaux, die bij ons ten achter staan, omdat ze niet het onbetaalde 'leider schap kennen. Een andere gelukkige fac tor is, dat de Nederlander, meer dan in vroegere jaren vreemde talen spreekt en kan leeren,. waartegenover staat, dat de behoefte, onder leiding een reis te gaan maken, verminderd is. Dit zijn slechts enkele der redenen, welke van invloed kunnen zijn op de grootte van ons ledental, op den omvang van het werk. Wij moeten allen paraat zijn om te voorko men dat het ledental inkrimpt. Maar we moeten steeds er aan denken, dat de N.R. V. het Nederlandsche volk van dienst moet zijn. Wij moeten meer geven dan an deren, wij moeten onze taak verbreeden en verdiepen. De programma's wijzen dat uit Maar daar moeten de leden, die eens een minder bekend uitstapje hebben gemaakt, voor zorgen, door daarover mededeelingen be kend te maken. Spr. wijst ook op het belang van een goed leiderscorps, die noodzakelijk op ver schillend gebied (bouwkunde en geologie) moet enworden voorgelicht. Daarvoor kun nen ook dienen het bestudeeren van ge- schriftjes handelend over vreemde landen en volken, terwijl ook lessen in de moderne talen noodzakelijk zijn. Als voorzitter der propaganda-commissie wijst spreker op het noodzakelijke om nieuwe denkbeelden, frissche ideeën te krijgen. Dan wordt aangedrongen op het controleeren of „Reizen en Trekken" in de wachtkamers ter lezing ligt, wat veeJ moeite kost. Tenslotte geeft spr. de mid delen aan, die voor de naaste toekomst vatbaar lijkenbeter ingericht gebouw, met gelegenheid voor het inrichten van kleinere en grootere bijeenkomsteneen goed ingericht reisarchief, waar alle moge- ljjke inlichtingen kunnen verkregen worden Maar toen hij zag dat 't Cobalt was, Was hij geweldig in zijn sas. Ik wijs je evenwel den weg Naar onzen burgemeester, zeg. Zoo gingen zij dan allen sa&m, Baas Cobalt met de kast vooraan Ik hoop nu maar, dat ik op het terrein Met mijn poppenkast mag zijn. Baas Cobalt, die werd toegelaten, Mocht met den burgemeester praten. Toch was hij erg aangedaan Toen hij zoo voor hem kwam te staan. Dinsdag vervolg door een bevoegd bibliothecaris. Er moet gestreefd worden naar het werven om in- tellectueele personen aan te sporen bij te dragen tot de verdieping mee te werken. Ook dienen speciale reisboeken uitgegeven te worden in de Nederlandsche taal. Dan zijn er noodig eigen chalets, eigen homes voor onze groepen. In aansluiting met de lezing van den heer De Leve, bepleit de heer Oltmans van het hoofdbestuur het werken onder de jeugd, daarbij wijzend op het werken van den Nederlandschen Trekkersbond, die in dat opzicht hetzelfde beoogt voor de jeugd als de N.R.V. voor de ouderen. Hij dringt daarom aan op de propaganda onder de jeugd, om juniores te kweeken en daartoe in iedere afdeeling een jeugd-commissie te kiezen. Hierna werd nog gelegenheid geboden ie rondvraag voort te zetten, waardoor nog verschillende interne zaken ter sprake kwamen, waarvan we o.a. vermelden het verzoek aan het hoofdbestuur om bij een voorkomende vacature een der jongeren te candideeren. De heer Beurs van het hoofdbestuur be spreekt de resultaten van de wandeltoch ten. De voorzitter, een vraag van Leiden be antwoordend, betreurde, dat er geen sa menwerking is met de V.V.V., hoewel er wel moeite voor gedaan is, daar dit geen pro paganda voor ons land inhoudt. Hij con stateerde, dat dé N.R.V. niet alleen is voor reizen naar het buitenland, maar wil het toerisme in ons eigen land ter dege bevor deren en steunen met al onze kracht. Rotterdam wees op den tocht met de Zeeland-booten op 24 Juni en wekte op tot deelname aan dezen unieken zeetocht. De afgevaardigde dringt er bij de leden van de N.R.V., tevens leden van de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer, op aan, te trachten de samenwerking tus- schen beide vereenigingen te versterken. Hilversum wenschte de pers te verzoe ken mee te werken aan samenwerking van V.V.V. en N.R.V. Ook de afgevaardigde van Sneek wees op de weinige samenwerking en zeide. dat elke afdeeling bij schrijven aan de afdeelin gen van V.V.V. daarop wel antwoord zal krijgen. Hij beloofde echter deze kwestie op de algemeene vergadering ter sprake te zullen brengen. De laatste spreker van Amsterdam dankte het hoofdbestuur en den voorzitter voor de prettige leiding van dezen dag. De voorzitter steunde ten sterkste war gezegd is ten opzichte van den boottocht, die het hoofdbestuur zeer gaarne zou doen slagen. Voor andere sprekers van het hoofdbe stuur uitgaande, zooals een der vragen ver zocht, zal gezorgd worden. Eenige sprekers hadden interne zaken behandeld, die door den voorzitter werden beantwoord. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse jhr. E. J. van Holthe, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, wordt 21 Mei geplaatst bij de onder- zeedienstkazerne te Willemsoord. De luitenant-kolonel der mariniers C. J. O. Dorren, wien vergund is uit Oost-Indiè terug te keeren, wordt 22 lezer aan boord van het m.s. „Johan van Oidenbarnevelt" te Genua en daarna hier te lande terugver wacht. KERK- EN SCH00LN1EUWS Vrge Evang. Gen. Bedankt voor het be roep naar Enschedé door ds. M. van der Vis te Goes. Ger. Gem. Beroepen te Goes ds. J. D. Barth te Borselen. Examencommissie hoofdakte. Door den minister van onderwijs zijn in de commissiën, welke in 1934 belast zijn met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte v. n bekwaamheid be noemd in Rotterdam Itot leden C. J. Bakker en E. Mos, beiden leeraar aan de rijkskweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen, te Middelburg W. A. J, M. Stroux, leeraar aan de rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Zierikzeedr. K. Huizinga, directeur en J. W. van Swigchem, leeraar aan een bij zondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Middelburg in Rot terdam IIK. Dekker, directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, te Middelburg. Ontslag onderwijzeressen by huwelijk. B. en W. van Rotterdam stellen den ge meenteraad voor, in overeenstemming met het genomen besluit tot ontslag bij huwe lijk aan vrouwelijke ambc maren, in het vervolg ook eervol ontslag te verleenen aan de onderwijzeressen bij he- L.O., die vóór den 45-jarigen leeft^d in het huwelijk tre den. VOETBAL. De .vereldkampioenschappen. De regeling var. dc wereldkampioen schappen is als volgt Eindigt een wedstrijd in een gelijk spel, dan wordt er 2 x 15 minuten verlengd. Er wordt gewisseld zonder nirt. Mocht ook da geen beslissing ge**allen zijn, dan wordt de wedstrijd overgespeeld. Eindigt de tweede ontmoeting wederom in een ge lijk spel, dan wordt al weer 2 x 15 minuten verlengd. Zou er ook dan geen beslissing gevallen zijn, dan beslis het lot. Een wijziging, zoos ls de reglementen die aangeven, die overigens wel van groot be lang mag worden genoemd. Want het over spelen van een wedstrijd is daardoor tot een minimum beperkt. ZwitserlandNederland. Naar „de Sportkroniek" meldt is thans met den Zwitserschen Voetbalbond over eenstemming bereikt inzake het vaststelier van den wedstrijd ZwitserlandNederland in het a.s. najaar. Dat wordt dus de tweede ontmoeting in dit jaar tusschen beide lan den. Het oordeel van de Fransche pers. Voor de Franschen is de voldoening ora de overwinning van Donderdag te grooter, daar het de eerste maal was, dat zij ovei onze landgenooten zegevierden en de Ne derlandsche ploeg als bijzonder sterk gold Dat de wedstrijd op het terrein van de Oranje-hemden uitgevochten werd, in te genwoordigheid van een reusachtige me nigte, die niet moede werd het nationale elftal aan te moedigen, verhoogt er de be teekenis van. Deze zouden, naar het oor deel van de Fransche bladen, door over maat van zelfvertrouwen gezondigd heb ben. Zij waren „overtraind". Dat zelfver trouwen werd aangewakkerd door de drie snel op elkaar volgende doelpunten, die zft in dertien minuten maakten en zouden hun noodlottig geworden zqn. Aanvankelijk speelden de Franschen slap, naar het oor deel van het „Petit Journal". Mattier wae toen niet op dreef, maar Verriest, de spil, reageerde prachtig en Mattier vond zijn normalen vorm terug. De „Petit Parisien" en de „Matin" geven de eer voor den ommekeer aan Keiler. De „Matin" prijst vooral het moreeie gehalte en den vechtlust van de Nederlanders, niet zoozeer hun bedrevenheid. Het is niet de schuld van de Nederlanders, dat zjj den wedstrijd verloren. Allé bladen geven hoog op van het vaste geloof, dat Dij de onzen in de zegepraal bestond. De Franschen hebben vooral woorden van lof voor Bak- huys en Smit. Thépot, Mairesse, Rio en de bovengenoemden moeten zich vooral onder scheiden hebben. Na de rust was de aanval van de Nederlanders niet zoo zeker meer Zij verzwakten en de Franschen kwamen verontrustend opzetten. De verdediging der Nederlanders gaf het op en het is een won der, dat de Franschen niet meer doelpun ten maakten. Nicolas was niet op de hoog te van zijn taak en Alcazar toonde zich vermoeid. Voor het overige wordt üeï Fransche samenspel geroemd. Volgens een van Nederlandsche zijde ver nomen meening zouden de Franschen zelfs de leren de baas zijn, althans in schrander heid. Volgens de „Petit Parisien" zijn het Ne- derlandsche en het Fransche elftal van ge lijke waarde, maar was het eerste niet in zqn besten vorm. De „Republique" is van oordeel, dat de Fransche victorie volkomen verdiend is en alle spelers recht op erkentelijkheid heb ben. Het „Petit Journal" eindelijk besluit zijn verslag met de woorden Dit drama ia twee zoo verschillende bedrijven zal als een der schoonste verrichtingen van het Fran sche voetbal in herinnering blijven. KORFBAL. De seriewedstvjjden van Madjoe. Begunstigd door prachtig zomerweer, erden Donderdag de doo^ Madjoe uitge schreven wedstrijden gespeeld. Uit alle dee- len van Zeeland en vanuit Noord-Brabant war ende deelnemers (sters) naar het Mad- joe-veld gekomen. Precies op tijd kon wor den aangevangen en alle wedstrijden had den een vlot verloop. Alleen met het oog op het groote aantal w trijden hadden de scheidsrechters een zware taak. De uitslagen vat. de 1ste ronde luiden Madjoe H—VI. R.H.B.S. 0-3 Madjoe ITogo 4—0 ExcelsiorZeelandia 2—3 O.D.I.S.S.S. 2—0 VolhardingJulians. 1—1 (door Juliana met straf worpen gewonnen) *^.D.S.Rapide 3—1 's Middap" vonden de herkansingsronde en afvalronden plaats. RapideMadjoe n 2—0 S.S.S.—Exceptor 1—12 VolhardingTogo 0—2 2de ronde JulianaH.D.S. 1—4 R.H.B.S.—Excelsior 0—3 RapideZee .a:4 ^ir 1—10 Madjoe ITogo 4—0 3de ronde O.D.I.H.D.S. 0 ExcelsiorZeelendia 0—3 Ronde om den 4< en der 5en prijs O.D.I.Excelsior 2—4 Voor de finale wren overgeblevenZee landia, H.D.S. en Maujoe x Deze wedstrij den waren zeer mannend en Zeeiandia kon iet de uitsla jen z'-.ei tevreden zijn: Madjoe IZeelandia 1—2 H.D.S.Zeeland: i 1—1 door Zeelandia met strafworpen gewonnen. De einduitslag was dus 1ste prijs Zeelandia (Hansweert). 2de prqs H.D.S. (Ouwerkerk). 3de prijs 4de prijs Excelsior (Zierikzee). 5de prijs O.D.I. (Klunde/t). Verder ontvingen een medaille Vliss. R.H.B.S., Togo (Goes), Rapide (Axel) en Juliana (Willemstad). De wedstr'jden trokken nog al wat be langstelling. Ongetwijfeld heeft Madjoe hierdoor "eel propaganda voor de korfbal sport gemaakt. AANBESTEDINGEN Door het gemeentebestuur van Ritthem is aanbesteed het uitvoeren van verbete- ringswerken aan den Ritthemschen straat weg. Raming 25.000. Inschrijvers he heeren C. Wiskerke te Nieuwdorp 22.068 P. Dekker te Veere 23.496; L. la Gasse te Koudekerke ƒ23.600, L. J. Dekker te Veere 23.740; Gebr. Knuist te Goes-'s-Heer Arendskerke 23.870A M. Kuijper te Middelburg 23.900 J. Ver- hejjke te Ellewoutsdyk 23.963L. var Boven te Ellewoutsdrjk 23.980 N. var der Linde te Scharendijke 23.984 J- Ha ringman te Colijnsplaat 24.200 C. var de Klippe te Vlissingen 24.690 J. Geldot Hzn. te Serooskerke (W.) 24.871J- H van de Ven te Vlissingen 24.970 M. Hoo gesteger te Wemeldinge ƒ25.440 L. G. J van der Ven te Koudekerke 27.274; J&c Jon. Jansen te Middelburg ƒ27.380 Job Jac. Jansen te Middelburg 27.545 C. ker te Middelburg ƒ27.650; P. J. van de Sande te Breskens 27.777. BALDWIN O /JiLiJti HET ONTWAPEN INGS VRAAGSTUK, ln een vergadering van den bond va :onservatieve vrouwen-organisaties bei''

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2