1000 500 300 150 100 25 12 MEI EERSTE BLAD No- lit 72e Jaargang 1934 Ililiavi: firma 1. (IN DE (E1DI li., HM SM Vlisiinp. lilil. 10. Pialritning 66231 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VÏNCÏEN1EUWS NED. REISVEREENIGING. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor Belgié, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENT itmjSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BFJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit 4 bladen Luchtpostdienst VlissingenRotterdam WaalhavenLondenParys. Met ingang van 15 Mei a.s. zal de lucht- vevbinding VlissingenRotterdam Waalha ven (van Vlissingen 17.25, te Waalhaven 18.05), welke aansluiting geeft op de lucht- diensten RotterdamLonden (te Londen 20.00) en RotterdamParijs (te Parij3 21.35) op werkdagen worden gebezigd voor bet vervoer van gewone en aangeteekendc- correspondentie, waarvan het luchtrecht 5 cent per 20 gram is voldaan. Eventueel wordt via dezen dienst ook correspondentie verzonden voor den lucht postdienst ParijsStraatsburgNeuren berg Praag Weenen Budapest BeogradBoekarest. Laatste buslichting ten kantore 16.45. De badplaats. De opening van het strandstoelenterrein en het zonnebad is door B. en W. bepaald op Zondag 13 Mei en van het zeebad en bet volksbad op Zaterdag 19 Mei. Ahambra-Theater. Onsterfelijke liefde Robinson Crusoe. Norma Shearer, de vrouw van den pro ductieleider der Metro Goldwyn, Irvin Thalberg, is een vrouw, die altijd een vrouw van de wereld blijft in de eerste plaats. Zij beweegt zich elegant en weet een toilet met smaak te dragen, zonder dat zij er te veel den nadruk op legt. Norma Shearer heeft dat gemeen met Greta Garbo, dat men haar slechts één of twee keer in een film van groot formaat kan zien. De prachtig verwerkte film speelt zich af voor een gedeelte in de jaren van den wereldoorlog en verder een heelen tijd daarvoor, namelijk omstreeks 1870. De plaats van de handèling is Engeland en het thema is een echt ouderwetsche liefdesro mance over een liefde, die tot over het graf heen reikt. Het handelt over een zeer gelukkig bruidspaar, waarvan de bruid, voor het huwelijksaltaar, door een afgewe zen minnaar wordt doodgeschoten. Lange jaren wordt zij door haar echtgenoot be treurd. Doch het leven gaat zijn gang, tot op een dag zyn nichtje, een wees, die bij hem een thuis heeft gevonden, liefde heeft opgevat voor den zoon van den moorde naar. Deze is na zijn wanhoopsdaad naar Amerika gevlucht en heeft zich daar later in den echt begeven. Langzaam ontwikkelt zich een film van verloochende liefde tot een bevredigend einde. Het publiek in de zaal leeft zeer in span ning de vele gebeurtenissen mee. Frederic March, voor deze gelegenheid door Para mount uitgeleend, vervult hierin een be langrijke rol, evenals Leslie Howard. Douglas Fairbanks heeft het avontuur van Daniël Defoe slechts uit de verte nage volgd. Het wordt ons bij jazz en cocktail oververteld. Een heeleboel keeren mislukt een dergelyke poging jammerlijk, maar ditmaal loopt het voortreffelijk af. Inder daad zijn de vondsten van Fairbanks zoo frisch en oolijk, zijn „oud maakt nieuw" blijkt zoo'n animeerend bedrijf, dat men geen gelegenheid krijgt, zich over zijn ge brek aan eerbied voor het klassieke jon gensboek te beklagen. Men geeft het gaar ne toezijn groteske variant is wonderwel geslaagd. Wat een vindingrijkheid vertoont deze Robinson Crusoë, die in zijn huis, dat allengs de afmetingen en het comfort van een res pectabel buitenverblijf verkrijgt, een warm en koudwaterleiding aanlegteen zuivel bedrijf organiseert de beschikking heeft °ver een kabelspoor; met een enorme kata- pult zijn viscbnetten in zee slingert en ten slotte, als hij aan den halsketting van Vrij dag twee radiolampen ontdekt, nog een draadloos toestel op den koop toe constru ct! Zyn kortstondige ontmoeting met Vrij dag wordt met hetzelfde lichte gemak be handeld als de idylle met Zaterdag, die niet 11,1 het boek staat„Ik zal het er nog eens DP nakijken", zegt Robinson, en zelfs de ontknooping Zaterdag wordt Ziegfeld-girl, v*tigehouden van den conventioneelen of sentimenteelen draai, waarin zij zich zoo acht had kunnen verstrikken. Zelden ziet men zulk een goede film voor mderen, voor de kinderen van dezen tijd, le het tikje ironie, dat in de overdrijving d^rbreektj zullen, weten te waardeeren boven den levensernst van den held van het boek. En ook wij, groote kinderen, verve len er ons niet bij. De camera maakte tus- schen alle parodie tal van schoone opnamen van Takiti of een vacantieoord daarom trent. Luxor-theater. Vervloekt goud. Duivelskunstenaars. Der traditie getrouw brengt Luxor weer twee hoofdfilms welke elk voor zich reeds een bezoek waard zijn. De eerste is een spannende Wild-West met Tom Mix in de hoofdrol, die zich als tot levenslang ver oordeelde moordenaar in de gevangenis laat opsluiten, teneinde in gezelschap te'komen van een drietal bandieten, die van een bankoverval verdacht worden en den buit TIMMERMAN' gggBH* verrukkelijke J||f zesteenen- ||fk Vf-^llË schoen schijnt allen dit ze dragen goed ie aoen. Al d< en uw voeten nog zoo'n pijn, met Timmerman's zesteenen schoen loopt U fijn. Alléénverkoop Bellamypark 54. verborgen hebben. Tom's gedrag tegenover de bewakers dwingt al spoedig bewondering af, vooral als hij een cipier knockout slaat, hij wint het vertrouwen van zijn celgenoo- ten en ontsnapt met hen. Groot alarm, si renes loeien, reflectors flitsen en zoeken den omtrek af, machinegeweren ratelen, een sensationeele achtervolging, doch de vluchtelingen ontkomen en bereiken den verborgen schat, welke ten slotte door Tom natuurlijk overmeesterd wordt en in veilig heid gebracht. Aan spanning en sensatie geen gebrek. We zien Tom als bokser, automobilist en ruiter verbluffende staal tjes leveren, welke bewondering afdwingen. Het culminatiepunt is een prachtige bosch- brand, waaruit Tom zich met zijn koffer weet te redden met behulp van zijn trouw paard Tony, door zijn verloofde Nora Lane (Judith Barrie) uitgezonden om den baas te zoeken. Behoeft het vermelding, dat Tom uiteindelijk levenslang krijgt met dit lieve meisje Het tweede hoofdwerk is een zeer fan tastische griezelfilm, druipend van geheim zinnigheid, spanning en sensatie vermengd met een flinke dosis humor, teneinde zenu wen en lachspieren beurtelings danig in actie te doen zyn. Twee magiërs, Azrah (Ralph Morgan) en La Tour (Victor Jory), zicli zelf oprollende loopers, zelf ontbran dende cigaretten, verborgen tangen, die iemand door den muur heentrekken, een stoel, die ontvlamt, een laboratorium met helsche machines, een onheilspellende dwerg en een geheimzinnige Chinees, ver dwijnende vloeren, welke voor den bewoner van het huis nog schijnen te bestaan, daar hij gewoon door de lucht wandelt, zweven de kleedingstukken, mysterieuze valluiken, grijnzende gezichten, spiritistische séances, onverklaarbare persoonsverwisselingen, en schrik niet lezer de gil van een reeds lang vermoorde vrouw, en nog veel meer, ziedaar een staalkaart van emotie en sen satie verwekkende ingrediënten, die deze bijzondere film samenstelden, welker intri ge behelst het tot klaarheid brengen van een moord langs spiritistischen weg, daar de politie er niet in slagen kon. De geluids montage verhoogt het effect van deze ho cus-pocus, welke eindigt in een happy-end tusschen David Adams (Clifford Jones) en Constance Russell (Sally Blane). Het bijprogramma bevat een aardige tee kenfilm, een grappige comedie over een lastige schoonmoeder, interessant nieuws van hier en daar, t :rwrjl sportliefhebbers hun hart nog eens kunnen ophalen aan den voetbalwedstrijd BelgiëNederland 24. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Enkele opnamen van den voetbalwedstrijd NederlandFrankrijk. Het portret van den heer P. H. Gallé, directeur van de filiaal-inrichting te Amsterdam van het Kon. Ned. Met. Instituut, die op 60-jarigen leeftijd te Hilversum is overleden. Een jachttentoonstelling te Arnhem, die geopend werd door mevr. Van Heemstra, echtge- noote van den Commissaris der Koningin. In de Amsterdamsche schoolwerktuinen zal een tuinwedstrijd worden gehouden. De onderwijzer geeft les in zaaien. Examens. Voor het examen als machinist, diploma A, zijn geslaagd de heeren A. Schriek en J. J. Maljers, leerjipgen van de Dre Ruyter- schoeli MIDDELBURG Motorclub „Scheldegouwen". Donderdag heeft de motorclub „Schelde- gouwen" wederom haar jaarlijksche kno- belrit gehouden. Aangemoedigd door het prachtige weer hebben de auto- en motorrijders blijk gege ven hoe dit jaarlijksch motorfestijn in den smaak valt en hebben deze vol animo inge schreven. Dat zulks meer is als vorige ja ren blijkt wel uit het aantal, deelnemers, nl. 107, die door den secretaris-penning meester, den heer Eijkelenboom, werden gestart. De deelnemers moesten knobelen in het Ned.'Koffiehuis te Middelburg en verder op 6 plaatsen op Walcheren zooals de steen aangaf. Vertrokken om 1.30 moesten de deelnemers om 6 uur terug zijn. Op tijd waren 96 deelenmers binnen, die allen voor minstens 2 prijzen in aanmerking kwamen, welke allen ter beschikking waren gesteld door winkeliers te Middelburg, Goes en om liggende plaatsen. 't Was van 1 tot 2 uur en. omstreeks 6 uur een drukke gezelligheid op de Markt, vooral toen de motorclub Zeeuwsch-Vlaan- deren uit Terneuzen allen gezamenlijk kwa men binnenrijden. Met medewerking van het bestuur van genoemde vereeniging en de politie hadden het verkeer en het parkeoren een goed ver loop. Na afloop van den rit werden de prijzen uitgereikt. De uitslag is als volgt 1. W. Goedhardt te Middelburg, 31 pun ten 2. L. van 't Westeinde, idem, 29 pun ten 3. W. te Roller te Vlissingen, 28 pun ten 4. L. A. Dalebout te Zierikzee, 27 pun ten 5. P. Boonman te Ovezande, 27 pun ten P. Galjon, idem, 27 punten 7. P. Do- minicus te Nieuwland, 27 punten 8. C. de Leeuw Middelburg. 27 punten 9- J- van Hekke te 's-Heer Arondskërke, 26 punten 10. J. Rooze, idem, 26 punten. Bij de prijsuitd ling bracht de voorzit ter, de heer P. de Hullu, een woord van dank aan de schenkers der prijzen, de in schrijvers en vooral aan de politie voor de zeer aangename medewerking. WESTKAPEl l E In vrijheid gesteld. De drie gebr. F. te Westkapelle, die de zer dagen door de politie werden voorge leid aan de justitie te Middelburg, als ver dacht van mishandeling gepleegd op hun vader, zijn wederom in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE Chr. Boeren- en Tuindersbond. De prov. afdeeling Zeeland van den Chr Boeren- en Tuindersbond hield te Zierikzee onder voorzitterschap van den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke haar jaarvergade ring, die o.a. werd bijgewoond door den Commissaris der Konir.gin in Zeeland, den heer G. van de Putte, lid van Gedep. Staten en den heer C. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer. De voorzitter gaf in zijn openingswooord uiting aan zijn dankbaarheid jegens de re geering voor den steun aan land- en tuin bouw verleend. Desondanks verkeeren deze nog steeds in moeilijke omstandigheden. Spr. wekte de leden op de regeeringsmaat- regelen stipt uit te voeren. Ook drong spr. aan op het zoeken van contact met de arbeidersorganisaties. Er kenning van elkanders rechten zou eer sa menwerking geven. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. A. Dominicus te Wemeldinge, bleek, dat de C.B.T.B. in Zeeland steeds blijft vooruitgaan. Alleen in Tholen is nog geen vasten voet verkregen. Na afhandeling van enkele huishoudelijke aangelegenheden sprak de heer C. Zwager man, rijksveeteeltconsulent te Middelburg, over de maatregelen inzake crisiszuivelwet en rundveebeperking. De heer Van den Heuvel wees op den voortdurenden groei van den bond en be sprak de plannen van het hoofdbestuur tot stichting van een bureau te Den Haag, enz. De Commissaris der Koningin wees in een ernstige toespraak op de vele voorrech ten die wij in Nederland genieten in ver gelijking met het buitenland. Er moge hier te lande dan eenige beperking van vrijheid zijn, wij hebben in ieder geval toch de vrij heid van geloofsovertuiging. En die is toch van grooter waarde, want boven de stoffe lijke gaan de geestelijke goederen. Nadat ds. Gerritsen, Ned. Herv. predikant te Zierikzee een slotwoord had gesproken, werd een autotocht door Schouwen ge maakt. Dit jaar wordt de algemeene vergadering van de N.R.V. te Vlissingen gehouden. Reeds in den vroegen morgen waren eenige der afgevaardigden per vliegtuig aangeko men, terwijl in den loop van den morgen verschillende anderen per trein Vlissingen bereikten, waar ze hun schreden richtten naar het Grand Hotel Britannia, dat deze paar dagen het punt zal zijn, waar het hart dezer over het geheele land verspreide ver eeniging zal kloppen. Aan de diverse reisgelegenheden waren verschillende leden der afdeeling Walche ren aanwezig om de vreemdelingen den weg te wijzen. Nadat van alle kanten van het land zich de bijna 100 afgevaardigden-leden verza meld hadden in het Grand Hotel Britannia, vereenigden ze zich in het nieuw aange bouwde deel van bovengenoemd hotel, dat met zijl gezellig geschikte tafeltjes en met zijn riant uitzicht op de zee, een waardige uitbreiding van het grootsche hotel vormt, aan een degelrjken en de directie van het hotel waardigen lunch, waar de voorzitter der afdeeling Walcheren het volgende wel komstwoord uitsprak. Rede van den voorzitter der afdeeling Walcheren. Nu we hier in Britannia aan den eersten maaltijd vereenigd zijn, gevoel ik me, als voorzitter van de als gastvrouw fungeeren- de afdeeling gedrongen u, namens ons be stuur van harte welkom te heeten in ons midden. Persoonlijk voeg ik daaraan toe, dat het me goed doet, daarbij enkele van de oude kennissen te mogen begroeten. Voor sommigen uwer was de reis hier heen lang en wij apprecieeren uwe aanwe zigheid daarom terneer. In eerste instantie liet het zich aanzien, dat de officieele ontvangst door Burg. en Weth. van Vlissingen, welke hedenmiddag plaats zal hebben, niet zou kunnen door gaan, omdat bet overgroote meerendeel van de afgevaardigden van uit de lucht op ons zou neerdalen en dan te laat hier zou zijn, doch het verblijdt ons, dat dit over groote deel gemeend heeft den goeden wil van ons stadsbestuur te moeten respectee ren en gezorgd heeft tijdig hier te zijn. Wij hebben, voor zoover dat in ons ver mogen lag, alles gedaan om te zorgen, dat het u gedurende uw verblijf alhier, gemak kelijk en prettig zal worden gemaakt en wij hopen, dat u zich spoedig bij ons thuis zult gevoelen. Mocht er onverhoopt hier of daar iets haperen, dan zoudt u ons ten zeerste ver plichten ons daarvan onverwijld kennis ze geven. Het informatiebureau, hetwelk in de hall van dit hotel speciaal voor onze leden is opengesteld voor den duur van hun verblijf alhier, geeft u intusschen gratis alle mo gelijke inlichtingen. Er is de laatste week nacht en dag ge werkt om dit nieuwe restaurant voor 11 Mei klaar te krijgen om ons dus de pri meur ervan te geven en wy danken daar voor de hotel-directie. Niet alleen dat wij nu onze maaltijden kunnen gebruiken in een ruime frissche zaal met een heerlijk mooi uitzicht op zee, doch ook hebben wij er dit groote voordeel mede bereikt, dat onze vergaderzaal na afloop van de werkzaamheden direct kan omgebouwd worden in een feestzaal, zon der dat wij daar iets van bemerken. Van harte hoop ik, dat de Vlissingscbe zeelucht u een goeden eetlust mag bezor gen, opdat de tafel alle eer wordt aange daan en de kok over ons tevreden kan zijn. Op deze rede volgde een luid applaus. Om een bewijs te geven van de harte lijke verhouding, die onder de leden heerscht en een klein staaltje van de waar deering, die de sprekers, welke zich wel willend ter beschikking der afdeelingea stellen, genieten, vermelden we hier het volgende feit. Dc heer Krom uit Gouda heeft aan de heeren Panman en Pieters, die zich verdienstelijk hadden gemaakt door een lezing over de Dolomieten en Ve netië en over Luxemburg gracieuselijk aan geboden een schilderij resp. een gezicht op Venetië en van de Hallerbach in Luxem burg. Officieele ontvangst ten stadhuize. Om half 4 zijn de leden ontvangen door het college van Burg. en Weth., waarbij de burgemeester, de heer Van Woelderen, een welkomstbegroeting hield. In tegenwoordigheid van het geheele callege van Burg. en Weth. riep de burge meester een hartelijk welkom toe aan die leden van de N.R.V., die naar dit uiterste Z.W.-deel van ons land waren gekomen. Dubbel hartelijk kon het zijn, waar de sta tuten der .vereeniging gaan in dezelfde richting, die het gemeentebestuur zoo gaarne inslaat. Zoowel de een als de ander leggen den nadruk op het toerisme, dat ook. het doel is van het gemeentebestuur. Aanhalende, dat de tijd, dat ons eiland wei nig bezocht was, voorbij is, nu Zeeland heel gemakkelijk te bereiken is door de mo derne verbindingen, wijst spr. erop, dat on langs hier de kleinste luchtlijn die tot nog toe rendabel blijkt is geopend met een verlenging naar Brugge. Het vraag stuk van het vreemdelingenverkeer is heel anders geworden en wie wat langer op ons schoone eiland blijft, zal zien, dat we hier op Walcheren op ouden bodem leven. De belangstelling naar hier gaat in stijgende lijn en velen, die naar Zeeland komen, zul len het leeren kennen als iets anders dan modder en slijk. Den Hollanders onder u zal het genoegen doen hier de kennis op te frisschen uit den gouden tijd onzer repu bliek, toen Zeeuwen en Hollanders hand aan hand gingen. Op dat punt doorgaande wijst spr. op de hekken en de overblijfselen van kasteelen en groote landhuizen, die zooveel aan den Ouden Middelburgschen weg voorkomen. Waar uw vereeniging zulke hoogst belangrijke excursies maakt, doet het spreker genoegen, u te begroeten als medewerkers van vreemdelingenver- keer, waarbij hij er nog eens op wijst, dat de tijden van isolement en niet gesteld zijn op bezoek voorbij zijn. Ge hebt een goeds keuze gedaan met hierheen te komen, vooral in dezen tijd van het jaar, waarbij bet spr. verheugt, dat het weer zoo schit terend meewerkt. Met het uitspreken van den wensch en de hoop, dat in deze schit terende tijden des jaars goede indrukken van hier zullen worden meegenomen be sluit de heer C. A. van Woelderen zijn toe* spraak. De heer Panman, algemeen voorzitter der N.R.V. vangt zyn antwoordrede aan niet het bedanken voor de rede van den burgemeester en verklaart, dat de vereeni ging gekomen is met schitterend weer in een mooie omgeving, waardoor de eerste indrukken zeer gunstig zijn. U hebt ge zegd, mijnheer de burgemeester, dat uw isolement „geweest" is en dat de modern ste vervoermiddelen dit hebben bereikt, maar wij zijn ook modern gisteren ia reeds een deel gekomen met de moderne autobus, een deel is per ouderwetsche trein gekomen en vandaag is ook een gedeelte uit de lucht komen vallen. U sprak oven oude herinneringen aan den gouden tijd, maar er zijn nog andere herinneringen, waarvoor de toeristen naar hier komen en dat zijn de eigenaardige kleederdrachten, die door het moderne toerisme verdreven worden. Spr. geeft aan Vlissings burge meester een dringenden wenk om te trach ten, die kleederdrachten te bewaren, daar door toch zal het schilderachtige in deze. streek behouden blijven. Met nogmaals een woord van dank ein digde spr. zijn toespraak, waarna luid ap plaus weerklonk. Na het ronddienen van den eerewijn, stapten de deelnemers in de touringcars, die hen hadden gebracht en volgden den Nieuwen weg tot Souburg om verder naar Middelburg te rijden langs den ouden weg. Daar werd langs de kaden gereden, over Je Markt naar de Oude Abdij, waar uitge stapt werd, en vanwaar verschillende deel nemers zich verspreidden om fotografische opnamen te doen. Van de Markt werd na weer naar Britannia gereden, waar den. deelnemers een diner wachtte. De avondvergadering. Het congres werd gisterenavond 8 uur in de groote zaal van Britannia geopend met een toespraak van den heer A. A, Noest, voorzitter van de afdeeling Walche ren. In zijn openingswoord wenschte spr. allen hartelijk welkom in deze werkzaal. Het eerste deel hebben we nu achter den rug en zooals hij in zijn welkomstwoord heeft gezegd, hoopt hij, dat allen zich goed hebben geamuseerd. Hij heeft geen klach ten vernomen en hoopt dus, dat alles goed is gegaan. Hij verwacht dus, dat de afdee ling daarin is geslaagd. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de vergadering prettig zal verloopen met een succesvollen uitslag. Daarna las de algemeen voorzitter, de heer Panman, de openingsrede voor. Vervolgens werden de notulen, na een kleine opmerking, onveranderd goedge keurd. Door den voorzitter werden mededeelin- gen gedaan van eenige zaken, die er op wijzen, dat de groei van de N.R.V. gezond en sterk is. Het zijn achtereenvolgens het pensionneeren voor personeel, waarover ge hoopt werd het volgend jaar de mededee- ling te kunnen doen, dat het ingevoerd is het zoeken naar een nieuw gebouw, waar de vereeniging uitgegroeid is het instel len van een nieuw filiaal te Amsterdam daarnaast een zakeljjke mededeeling oven

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1