500 300 150 100 25 VRIJDAG 11 MEI EERSTE BLAD No. UO 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an algemeen erkende Christelijke Feestdagen Genade voor recht. STADS- EN PROVINGEWIEUWS LEG'N CIGAR.ET OP TWEE 25 CENT STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en. waar agentschappen geves tigd zijn 7 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verhes van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DJt nummer bestaat uit 2 bladen HET DRAMA VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN". Hier en daar gaat een stem op om ten opzichte van de veroordeelden inzake het drama van de „Zeven Provincië" nu maar eens genade te laten gelden voor recht. Men kan dit vraagstuk ongetwijfeld wel eens met ernst onder de oogen gaan zien, maar dan ook objectief. Dus anders dan we het dezer dagen in een zeker dagblad gedaan zagen, toen de redactie als argument voor gratie o.m. aanvoerde het z.g. gebleken „totaal verschillend standpunt, waarop de militaire justitie zich jegens officieren en minderen stelde." De bedoelde redactie ziet een scherpe tegenstelling tusschen „de lichte straffen, waarvan alle officieren van het muitende schip er af gekomen zijn" en de „geweldig zware straffen van de mui ters". Wij kunnen niet inzien, dat de officieren licht zijn gestraft. Veroordeelingen tot een jaar en langer, alsmede ontslag uit den dienst, zijn toch inderdaad heel zware von nissen voor menschen, die zelve ten slotte toch niets misdeden maar verzuimden het goede te doen. Met dat te constateeren, geven we tevens het groote onderscheid aan van de feiten, voor welke resp. de muiters en de officieren zich hadden te verantwoorden. De beschuldigingen, tegen elk dezer groepen uitgebracht, zijn van ge heel uiteenloopenden aard en mogen daar om nimmer met elkaar worden vergeleken. Een brandweerman, die de bestrijding van het vuur op ontactische of ondeskundige wijze aanpakt, staat geheel anders schul dig, dan degene, die den brand stichtte. Nóg zijn de processen inzake de „Zeven Provinciën" niet geheel geëindigd en daar om lijkt het praematuur om reeds te gaan aandringen op het verleenen van gratie, zij het dan voorloopig slechts in den vorm van verlichting der opgelegde straffen, welke inderdaad zoowel voor de officieren als voor de muiters zwaar zijn uitgevallen. We kunnen thans, zoo langen tijd nadat het drama zich voltrok, rustiger en objec tiever oordeelen. Ons rechtsgevoelen is door de feitelijke afdoening maar weinig bevredigd en wel, omdat we overtuigd zijn, dat slechts een deel der schuldigen is ge vonnist. Er is ook zooveel politieke schuld en die is niet te berechten. Op het oogenblik zijn de lijntjes in den militairen dienst weer vrij strak aange haald en thans zouden de meeste officieren wel weten, wat hun in geval van muiterij te doen staat. De moderne volksgeest gaat uit naar een krachtij- bestuur en naar het handhaven van orde en tucht. Enkele jaren geleden was dat nog geheel anders. Een officier was toen ipso facto een „moorde naar" en vele regeerders deden belangrijke concessies aan de publieke opinie door sol daten en matrozen als papkinderen te laten behandelen en den officieren voor te hou den, dat ze humaan moesten optreden, de rechten der minderen toch vooral moesten ontzien en geweld dienden te mijden. Dat is alles op zich zelf natuurlijk wel goed en juist, maar door het teveel aan nadruk werd toch de militaire geest van tucht verslapt en menige officier beteugelde zijn ijver, bang als hij was om zijn vingers aan koud water te zullen branden. Laten we, ons herinnerende den volks wees en den geest der autoriteiten van enkele jaren her, nu eens denken aan de Positie der officieren op de „Zeven Provin ciën", die plots gesteld waren tegenover oen troep gewapende muiters. Ze hadden ^oh „dapper" kunnen betoonen en kunnen schieten. Zeker Daarmee zou het dood vonnis zijn voltrokken ge—eest over eenige kuiters enover de officieren zelve. De dood zal hen misschien niet eens hebben ^geschrikt, maar wel zullen ze ongetwijfeld Wcmarteld zijn door de vraag als ik ge schoten heb en ook zelf gevallen ben, hoe 2aj dan de publieke opinie reageeren op top'n daad, wat zullen mijn superieuren 2eWgen, hoe zal de regeering oordeelen, «ie zullen in de Kamers straks gaan inter- Polleeren We zijn er van overtuigd, dat er veront waardiging zou zijn geweest, als de offi cieren het verzet in bloed hadden gesmoord, want hun optreden zou ontactisch zijn ge iten, onmenschelijk, bruut. Men zou hebbt drukki »on betoogd, dat zulke bloedige onder- *ng niet noodig was geweest, want «et bet- tekende zoete lijntje de muiters op den duur ook te vangen waren geweest. Toen het muiterschip dagen lang varende was, heeft de publieke opinie zich opgewon den en kwam een nationalistische tendenz naar boven, maar tóchwaarom is ten slotte nog zoo angstvallig de naam ver zwegen geworden van den officier, die een bom op „De Zeven Provinciën heeft laten vallen De officieren van „De Zeven Provinciën" mogen verkeerd hebben gehandeld hun handelwijze was tenslotte een uitvloeisel van den slappen geest in overheidskringen, waar men, o zoo bang was voorverant woordelijkheden. Al is het dus waar, gelijk we boven neerschreven, dat het nog te vroeg is om op gratie aan te dringen, wel is het thans tijd om te trachten de openbare meening gunstiger te gaan stemmen jegens de ver oordeelden. Dat geldt óók de muiters, die. hoe schul dig ze mogen zijn, mede slachtoffers moe ten worden geheeten van een dwalend over heidsbeleid. Men had de schepelingen te zeer behandeld als een soort arbeidscon tractanten. De tucht werd ondermijnd, doordat men ze vakvereenigingetje liet spelen, eischen liet stellen en dezelve aan hoorde, met delegaties confereerde, zich als overheid met moties liet beslingeren. We zeggen niet, dat de overheid wenschen van het vlootpersoneel moet negeeren en ontoegankelijk moet zijn voor grieven en bedenkingen, maar de verhoudingen in mili tairen dienst moeten anders worden gesteld dan in een industrieele onderneming. Menschen, die men een soort vakactie laat voeren, kan men op den duur niet terug houden om ook soms eens over een staking te prakkezeeren. Wat eenigen tijd geleden mogelijk bleek met „De Zeven Provinciën" zal thans, dank zij het veranderde overheidsbeleid, door niemand meer mogelijk wórden gehouden. Daarmede is tevens vastgesteld, dat de Overheid, mede schuld heeft gehad aan de beschamende gebeurtenis. In het besef daarvan behoort ze zich binnen afzienbaren tijd dan ook eens gena dig- jegens de gestraften te betoonen. „Gevoelige voeten ge vraagd". TIM MER MAN'S inrichting voor voetverzorging, helpt U zelfs in de moeilijkste gevallen. Alléén Bellamypark 54. Hemelvaartsdag. Het weerbericht voorspelde weinig of geen regen en warmer overdag. Gelukkig hebben wij gisteren de regenjas en de para- pluie thuis kunnen laten, want het is een zeldzaam prachtige Hemelvaartsdag ge worden. Heerlijk lenteweer met een beha lij ke temperatuur. Duizenden en duizenden hebben gisteren genoten van de prachtige natuur. Op de buitenwegen wemelde het van fietsers, die een uitstapte gemaakt hebben en het prachtige jonge groen hebben kunnen be wonderen. Ook uit andere deelen van onze provin cie werd ons eiland druk bezocht, hetzij per fiets, per auto of autobus. Ook zagen w\j reeds vele Belgische auto's. Onder de vele bezoekers waren ook een aantal leden van de afdeelingen Eindho ven en 's-Bosch van de Nederlandsche Reisvereeniging, die met toeringcars een ééndaagsche trip naar Walcheren maakten, waar bestuursleden dezer afdeeling zich bij hen aansloten. De lunch werd gebruikt in de sociëteit „de Vergenoeging" te Middel burg en het diner in het Grand Hotel „Bri tannia". Door den heer A. A. Noest, voorzitter van de afdeeling Walcheren van de Ned. Reis vereeniging, werd aan de koffietafel de vol gende toespraak gehouden Waar er wekelijks honderden vreemde lingen naar Middelburg en het eiland Wal cheren komen om van het moois wat dit begenadigde plekje biedt, te genieten en er dan vol lof over zijn, spreekt het vanzelf, dat wij er ooren naar hadden, toen onze algemeene voorzitter, de heer Panman, het voorstel deed om een z.g. A-reis uit te schrijven en wij daar onverwijld gevolg aan gaven, om zoodoende de leden van onze na burige afdeelingen in de gelegenheid te stellen op voordeelige voorwaarden een dag- uit te zjjjn en hen tevens kennis te laten maken met een voor velen onbekend hoekje van ons mooie land. Wij stellen het zeer op prijs, dat U zoo spontaan gehoor hebt willen geveh aan de zen oproep en heeten U van harte welkom in ons midden. U moet zich nu niet voor stellen, dat wij U wonderen zullen laten zien. Wat er hier te zien is, is van. een een voudig karakter, doch juist door dien een voud zoo mooi. De stad Middelburg, met haar prachtige stadhuis en meerdere middeleeuwsche bouw werken van aanzien, getuigt van toenmali- gen grooten rijkdom, terwijl Veere, dat eveneens een stad van beteekenis is ge weest, de groote kerk en het in Gothischen stijl opgetrokken stadhuis zijn er de bewij zen van, nu „une ville morte" is geworden en door schilders „The Paradise of Pain ters" is gedoopt. De kraakzindelijke bevolking van ons eiland met hare fleurige kleedij geeft aan de dorpen een bijzondere charme. Hoe lief liggen Serooskerke en Oostka- pelle daar b.v., aan eene zijde ingesloten dóór de boss'cheh met aan de andere' zijde het open vrije veld. Domburg onder aan de hooge hil met de manteling én het tusschen eeuwenoude hooge boomen verscholen liggende Kasteel Westhove, zouden U vele dagen achtereen kunnen boeien. De beroemde zeedijk van Westkapelle, het in de duinen genestelde dorp Zoutelan- de, van waaruit men binnen door langs de duinen per fiets of te voet een der mooiste gedeelten van Walcherens natuurschoon kan bewonderen, het is alles even aantrek kelijk en interessant, terwijl Vlissingen, dat vroeger een eenvoudig visschersplaatsje was, zoo langzamerhand de allures begint aan te nemen van een mondaine badplaats. In 't kort heb ik U geschetst wat U van daag te zien zult krijgen. Wat U straks hier en vanavond in Vlissingen te eten ge geven zal worden, daarvan mag ik U niets verklappen. Ik hoop echter, dat het U niet zal gaan, zooals het vele reizigers naar het buitenland gaat. Zij hebben dan wèl geno ten maar om het eten zijn ze toch weer maar blij dat ze thuis zijn. Deze toespraak werd beantwoord door den heer Kobben, voorzitter van de afdee ling Den Bosch. Bij het diner in Grand Hotel Britannia werd o.a. het woord gevoerd door de heeren Van Veen, voorzitter van de afdeeling Eind hoven en Kobben uit 's Bosch, die beiden enthousiast waren over het bezoek aan Walcheren. Zij hadden zich niet kunnen voorstellen dat een bezoek aan Walcheren zooveel afwisseling biedt. Over de ontvangst door de afdeeling Walcheren waren zij opgetogen en zij durf den verzekeren dr.t de leden van de Ned. Reisvereeniging, die de algemeene verga dering te Vlissingen bijwor.an, de beste in drukken van hun bezoek zullen medenemen. Danspaviljoen Wilhelmina. „Wilhelmientje" is weer uit haar winter slaap verrezen. De directie, die er steeds op uit is haar bezoekers verstrooiing en amusement te verschaffen, heeft voor de eerste maanden voor een bijzondere attrac tie zorg gedragen. Zij engageerde n.l. de origineele Russische Stimmungs-Kapelle Orlow, met welk ensemble we Woensdag avond hebben kennis gemaakt. Wat dit or- kesl, dat uit veelzijdige instrumentalisten bestaat, die een verbluffende techniek pa ren aan een gr ote dosis muzikaliteit, ten gehoore brengt op populair en jazz-gebied, doch speciaal in origineele Russische stem mingsbeelden met muziek en zang, waar aan ook dans nog toegevoegd kan worden, verdient alle lof. Revoluties dooden een volksziel, met al haar droomerigheid en melancholie, vreugden en verdrietelijkhe den, nithaar idealen blijven onsterfelijk belichaamd in de kunst, die pacifisme en geen strijd ademt. Vandaar ook, dat het contact met het, op dezen openingsavond al aardig opgekomen, publiek reeds be stond, ai waren dé teksten van de liederen in de pot-pourri's en rhapsodieën, die zich kenmerkten door felle contrasten van fijne, lyrische stemmings-expressies en Slavisch temperament, onverstaanbaar. De levens lust en de vreugde kwamen dan ook tot over het podium. Op de balalaika, een drie-snarig natio naal Russisch tokkelinstrument, zijn deze musici ware meestens, doch ook pianist en violist munten uit. Nina Sedowa is een sopraan met kwaliteiten, die ter afwisse ling aria's van Verdi, Leoncavallo e.a. zingt. De kapel Orlow is een gang naa.r „Wil helmientje" meer dan waard. Danslustigen maken we er voorts op attent, dat ook zij hun hartje kunnen ophalen. En wie weet, misschien leert Orlow hun nog wel den „trepack" Summa summartuneen bijzondere at tractie, waarmede directie zoowel als pu bliek als Bad-Vlissingen gelukgewenscht dienen te worden. O. Grand-Hotel Britannia. Gedurende de laat:, te maanden heerscht er in dit hotel groote bedrijvigheid, ten ein de voor het komende seizoen gereed te ko men. Om met den tijd mede te gaan waren veranderingen en verbeteringen noodig. Uitwendig kan men thans zien, hoe door een prachtig restaurant aan de eischen van het toenemende bezoek aan deze inrichting is tegemoet gekomen en dat Britannia een grootsch terras heeft gekregen, zooals er slechts weinig gevonden worden. In de keu ken vonden voorzieningen plaats, waardoor alle culinarische luchtjes tot dit gedeelte blijven beperkt en de tafel dus steeds een verrassing blijftde kurzaal werd door het wegbreken van de „box" vergroot, ter wijl rappe handen zich reppen om haar in een nieuw kleuren-kleed te schilderen. Wan neer we daar nog bijvoegen, dat in het na jaar het tooneel wordt gemoderniseerd en centrale verwarming wordt aangelegd, dan zal men overtuigd zijn, dat de directie al les in het werk stelt om het aanzien van haar hotel en Bad-Vlissingen te verhoogen, terwijl zij er in ruime mate toe bijdraagt om de werkloosheid te verminderen. Van 15 Juni af concerteert 'n het restau rant de Hongaarsche kapel „Elek Vörös", terwijl 1 Juli de Nederlandsche band van Harry Stafford arriveert om de dansmu ziek in de kurzaal en op het terras te ver zorgen. Alzoo Britannia heeft zijn maatregelen getroffen om ontspanning en genoegens te bieden en belooft zijn stijgende populariteit b'j vreemdeling en Vlissinger te handhaven, jc, te vergrooten. De officieele opening V£.n het restaurant vindt 18 dezer plaats. De boter- er eierpr\js. Ir> ^e Dinsdagavond alhier gehouden ve ing van de afdeeling Vlissingen van de. rist. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand, werd door den heer Booster, directeur v?.n de Middenstands- bank alhier, een lezing gehouden over „Het bankcrediet van den middenstand". Op deze lezing volgde een geanimeerde bespreking. Vervolgens werd besloten onderstaand adres aan Burg. en Weth. van Middelburg te zenden „De Vereeniging van den Christ. Handel drijvenden en I 'ustrieelen Middenstand in Nederland, afdeeling Vlissingen, in verga dering bijeen op 8 Mei 1934, kennis geno men hebbende van het feit, dat namens uw college de verkoopsprijs van boter en eieren door den marktmeester wordt vastgesteld, waardoor de belangen van de boter- en eierhandelaren ten zeerste geschaad wor den verzoekt uw college het bepalen van den verkoopsprijs aan de betreffende han delaren over te laten, (w.g.) P. I. Ham ming, voorz., H. van Kampen, secretaris." Een afschrift van dit verzoek zal aan de raadsleden worden toegezonden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De opening van de sluizen te Maasbracht in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie. De opening van de poppenten- toonstelling in de Gothische zaal te 's-Gra- venhage door H.K.H. Prinses Juliana. Het huwelijk van de bekende zangeres Jo Vincent met aen heer Bos, arts te O ver veen. Opening van het Museum van nieuwe religieuze kunst te Utrecht door Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. De opening van het Geologisch Instituut aan de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam. Het plan voor het nieuwe raadhuis te 's-Gravenhage. ontworpen door den architect Luthman. Het beroemde Rapenburg te Leiden is van zijn aantrekke lijkste aankleeding beroofd door gedeelte lijke rooiing van de boomen, waarvoor jon ge boompjes in de plaats zijn gekomen. Keuring van de laatste aapjeskoetsiers te Amsterdam. Concours van Christ. Zangvereenigïngen. Op het gisteren gehouden 20ste concours van Christelijke zangvereenigingen, aange sloten bij den „Ring Zeeland" van den Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumveree- nigingen in Nederland, dat gehouden werd in den boomgaard van den heer W. de Groene te Kapelle, behaalde de Christelijke zang vereeniging „Hosanna" van Vlissingen, directeur de heer J. W. Bommeljé, in de eerste afdeeling met 232 punten een eersten prijs en promoveerde alzoo naar de afdee ling Uitmuntendheid, terwijl de Christel, zangvereeniging „Looft den Heer" van 't Zand, eveneens onder leiding van den heer Bommeljé, in de tweede afdeeling met 243 punten ook een eersten prijs behaalde en dan hebt Ge precies de lengte, breedte en dikte van zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES". Ge hebt er geen last van in Uw vestzak of taschje. Wel kunt Ge last krijgen van Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn of Zenuwpijnen, maar dan kunt Ge die dadelijk verdrijven met de "AKKERTJES" uit Uw zakdoosje. Zaidoos [j Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent 20 centGe kunt hieruit 4 x Uw zakdoosje vullen. en promoveerde naar de eerste afdeeling. Voorwaar een mooi succes voor directeur! en beide vereenigingen. Het concours stond onder leiding van den voorzitter van den ring Zeeland, den heer Ph. J. Woltering te Vlissingen. De jury bestond uit de heeren F. Pijlman te Amsterdam en H. W. de Wolff te Rot terdam. Accordeon-vereeniging „Crescendo". De Eerste Vlissingsche Accordeon-ver-< eeniging „Cresendo", directeur de heer M. P. Ventevogel behaalde op een groot nation naai concours van accordeon en mond- accordeon-vereenigingen te Wemeldingc het hoogst aantal prijzen nl. zilveren me-» daille,. Ie. prijs, 25, en extraprijs 10. De vereeniging heeft een rondgang door het dorp gemaakt en des avonds twee con certen op verschillende tenten, gegeven voor een zeer groote belangstelling. Zaterdagmiddag te ongeveer 5 uur, zal deze vereeniging een concert geven bij de opening van de kinderspeeltuin in Tuin stad. Collecte Reclasseeringswerk. De reclasseering roept aller medewerking in om de collecte, die op Zaterdag U Mei a.s. gehouden zal wor den, te doen slagen. De tijdsomstandigheden nopen den Staat zijn subsidies te besnoeienin plaats van ze te vermeerderen. De tijdsomstandigheden nopen de reclas seering haar werk te vermeerderen inplaats van 't te besnoeien. Bezuiniging op de administratiekosten van het Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen (o, eeuw-oude naam, wat geeft gij ons goede reclasseeringswerk toch slecht weer is niet mogelijk, omdat die onkosten altijd reeds zóó matig zijn ge houden, dat ze niet meer te verlagen zijn, dan ten koste van verlies aan nuttig effect. Wij moéten dus een beroep doen op par ticuliere hulp en die hulp moét verschaft worden, wil de reclasseering haar heilzame taak blijven vervullen en blijven waken, dat ondanks de nood der tijden de misdaad curve niet in de verkeerde richting gaat. Elke misdaad brengt lec en ellende. Elke gevangene kost de gemeenschap geld, vaak, veel ï-eer geld dan noodig zou zijn geweest om hem te reclasseeren. Ondanks de nood der tijden blijft de re classeering haar uit diepe beschaving ge boren werk met succes volvoeren, direct ten bate der gederailleerden, indirect ten bate van ons allen Helpt daarom ookallen MIDDELBURG Te water reden. In den nacht van Woensdag op Donder dag reed een cu»,o komende uit de richting Vlissingen bij de brug naar den Poelendale- singel in plaats van die brug dan wel den Langevielesingel op, recht uit de vestkant af. De wagen kwam ten dtele in het water terecht, doch de 5 inzittenden bleven onge deerd. Een hunner ging de hulp van een garagehouder inroepen, die den gehavenden wagen met zijn 'kra-.nwagen op het droge bracht en naar zijn werkplaats overbracht. Dc bestuurder is volgens het nummer van den auto een verhuurde - uit Vlissingen. De politie stelt een nader onderzoek in. De brand in de Lange Delft. Sedert den hevigen brand, die op 7 De cember 1929 Middelburg teisterde, ver keert het deel van de hoofdstraat, de Lan ge Delft, waarin de brand woedde nog tea

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1