WOE2NSDAG -SÊÊÊÈ99 MEI EERSTE BLAD Neem 'n "AKKERTJE" No-109 72e Jaargang 1934^r. UitgaverFirma F. VAUOE VELDE ir., Walstraat 58-60. Vlissingen.Telef. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT /ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland JT JpBspeciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. jfëih. meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels/l..alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eenei (000 gulden bij levens- f*AA gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 gulden bij verlies i AA gulden bij verlies gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- i I si III lange ongeschikt- *%|||l door "4115 vaneen van l||l| vaneen M Hi van eiken kerd tegen ongelukken voorsj U U heid tot werken. UUU een ongeluk. (JUU hand, voet of oog. JLv<LP een duim Jl U U wijsvingertai Cff anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLJC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wegens den Hemelvaartsdag zal de „Vllssingsche Courant" morgen niet verschijnen. Flitsen De keuze van een nieuwen minister van economische zaken behoort toch in de aller eerste plaats tot de economische onderwer pen van fundamenteel belang. Hier is geen politiek in het spel, hier is slechts de prac- tische economie aan het woord. Alom woedt een felle economische oorlog; fundamenteele wijzigingen zijn op komst en het is de mi nister van economische zaken, die bij alles de leiding zal hebben te nemen. Meer en meer is het de overheid, die zich met han del, scheepvaart, industrie en vervoerswezen moet gaan bemoeien en op die post is slechts een man op zijn plaats, die uit er varing de dessous van het bedrijfsleven weet, die geleerd heeft op menschwaardige wijze met zijn personeel om te gaan, die doorkneed is in sociale problemen en die niet alleen het middel van loonsverlaging kent om de kostprijzen te kunnen drukken. Wij hebben aan den eenen kant een leger van bekwame menschen, die opgevoed zijn in de liberale economische begrippen en die dus niet kunnen aanvoelen, wat de realiteit van hen zou kunnen eischen. Aan de andere zijde hebben wij slechts weinigen, die aan voelen, wat er op het punt staat te gebeu ren en die zich wars weten te houden van politieke progi*amma's, die lijnrecht indrui- schen tegen de nog steeds heerschende staatsorde en die historisch gegroeid is. Uit die weinigen zal men een keus heb ben te doen. Wij willen in dit verband geen namen noemen uit vrees zeer competente men schen over te slaan. De nieuwe leider moet uit de midden-generatie komen. De oude generatie is in het algemeen niet in staat om grondig den draai te maken, die noodig is om uit het fossiele te komen tot het groeiende jongere denken. Hij mag aan de andere zijde niet te jong zijn, omdat per saldo de ervaring de grootste leermeester genoemd moet worden. Het moet een man zyn, die uiterst voorzichtig te werk gaat zonder het experiment te willen uitschake len. Hij moet organisatorisch talent hebben, want hij moet den landbouwsteun weten te co-ordineren met hetgeen de industrie zal gaan eischen, terwijl hij bovendien de leiding tot zich moet trekken van het zestig mil- lioen-plan, welke leiding weliswaar is over gelaten aan den geheelen ministerraad, tnaar waarbij Economische Zaken naast Sociale Zaken ongetwijfeld de hoofdrol ver- vervult. Hij moet verder leiding geven aan de ontwikkeling van de corporatieve orde- nings-gedachte, want zonder deze zal ons economische leven niet afdoende kunnen worden opgebouwd. Hij zal op een gegeven moment moeten durven om aan bepaalde corporaties wetgevende bevoegdheid te delegeeren, zij het in den beginne uiterst beperkt. Hij moet een open oog hebben voor mid- öenstandsproblemen. Deze problemen zijn byzonder gecompliceerd, want aan den eenen kant zal de onafhankelijke midden stand moeten worden beveiligd tegen de gevaren, die hem bedreigen, maar aan de andere zijde moeten de fouten worden uit gesneden, die onmiskenbaar aan hem kle ven. De distribueerende functie werkt in vele gevallen nog te duur en heel wat in grijpende maatregelen zullen moeten wor den genomen om hierin den juisten weg te kunnen bewandelen. Onze scheepvaart zal haar aandacht op- eischen. Het is gemakkelijk om te zeggen, dat het sterk ingekrompen scheepvaartver keer niet toelaat om de schepen modern te houden en daaraan groote bedragen te be steden. Vergeten mag echter niet worden, dat juist in zulke tijden de concurrenten worden afgeslacht en na het afsluitings proces niet meer zullen kunnen meedoen. Moeten wij de kans loopen om voorgoed uit het Atlantische verkeer te worden ge drongen Moeten wij den pioniersarbeid op uid-Amerika stopzetten of moeten wy luist dubbel waakzaam blyven om onze Plaats onder de zeevarende landen te be houden Dit is geen eenvoudig probleem, tientallen millioenen mede gemoeid, die den eersten tijd niet zullen réndeeren en misschien blijken weggesmeten te zijn. Maar hiervoor heeft men gekocht de hand having van de plaats, die wij op zee steeds hebben ingenomen en bovendien hebben weten te behouden. Wanneer men de veelvuldigheid en de veelzijdigheid der economische problemen analyseéren, dan is het duidelijk, dat de nieuwe bewindsman van Economische Za ken aan tal van hooge eischen moet vol doen en dat men den juisten man heel moeilijk zal weten te vinden. De namen, welke den laatsten tijd genoemd worden, doen ons hopen, dat toch nog den meest geschikten zal worden gevonden. Uit be paalde kringen komt de vrees sterk naar voren, dat ons land zal worden gedrongen in de richting van het protectionisme. Het lijkt ons toe, dat men de realiteit hierbij uit het oog verliest. Men kan de maat regelen, die den laatster, tijd genomen wer den, fiscaal noemen, maar méér dan een naam is dit dan ook niet. In wezen zijn wij al aan de actieve handelspolitiek bezig, in werkelijkheid hebben wij den vrijhandel reeds vierkant den rug toegedraaid. Wan neer de komende bewindsman met zijn voeten op den beganen grond staat, zijn wij al tevreden. Meer hebben wij, wat economi sche theorie betreft, niet noodig. Een dankbetuiging van H.K.H. Prinses Juliana. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana heeft door Haren Kamerheer, aaa het bestuur en de leden van den „Vlissing- schen Oranjebond" Haar dank doen betui gen voor den Haar, ter gelegenheid van Haar verjaardag, aangeboden gelukwensch. Winkelsluiting hedenavond. Vandaag mogen de winkels 's avonds tot 10 uur geopend blijven, indien de winkelier zich op Hemelvaartsdag houdt aan de voor zijn branche geldende Zondagssluiting. Wie dus op Hemelvaartsdag de Zondagsregeling volgt, mag den dag van heden als Zaterdag beschouwen. Wie op Hemelvaartsdag zijn winkel als op een gewone weekdag geopend wil houden, voor dien is het vandaag een gewone Woensdag. Neutraal Kinderkoor „Euphonia". Concertgebouw. Onder groote belangstelling van ouders en genoodigden heeft dit, onder leiding van den heer J. F. J. Machgeels staande, kin derkoor gister zijn éénjarig bestaan ge vierd met een feestavond, waarop de kin deren een aardig programma, over het al gemeen, allerliefst hebben afgewerkt. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, den heer W. P. Risseeuw, waarin deze speciaal de aandacht vestigde op het neu trale karakter van het koor en opwekte dit door lidmaatschap of donatie te steunen, zong het reeds ongeveer zeventig stemmen tellende ensemble vier mooie liedjes Loot's „Liedje van den Bergenaar", „Voorjaars liedje" van de Wolff (een bijzonder melo dieus wijsje op Zuid-Afrikaanschen tekst), een snoezig „Wiegeliedje" van Hol en de „Muzikale jongens" van de Wolff, dat het- haald moest worden, daar de jongens nog mooier konden fluiten dan een nachtegaal. Daarop hoorden we van een tiental kinde ren twee-stemmig „De eik" van Hol en het welbekende „Angelus" van Van Rennes (jammer dat dit laatste te hoog lag voor deze kinderstemmen). Eenige solistjes brachten werkjes van den directeur „Huishoudstertje", „Neen"' en „Als vroeger een dametje uit wandelen ging" die door de leuke costuumpjes, het laatste was in één woord een juweeltje, hun uitwerking niet misten, evenmin als het door een meisje heel lief voorgedragen „Blondje" van Kools (bewerking Machgeels). Bijzonder in den smaak vielen ook 'n tweetal speellied- jes. Allereerst „Vlindertjes" van Wijnand Balke, dat door de kinderen snoezig werd uitgebeeld. Men kon het hun aanzien, dat zij het wat fijn vonden te spelen voor zoo'n vlindertje met zijn teere, kleurige fladder vleugeltjes. Door de werking met lichtef fecten werd de weergave nog suggestiever. Daarna „Sneeuwprinsesje" van Dalcroze, waarin de sneeuwpret hoogtij vierde. De jeugd was hier echt in haar element en leefde haar fantasie volkomen uit. Een ge not te ervaren, dat deze hummels gelukkig nog niets beseffen van de nare tijdsom standigheden Tot slot voerde het koor het sprookjesspel in één bedrijf „Hoe prins Mario pleizier in 't lezen kreeg" (bewer king en muziek van Machgeels) op. Een voor kinderen zeer aantrekkelijk verhaal, waarin een prins, een koning, een goede fee, een heks, kabouters, .bloemenkinderen, enz. een rol spelen en dat zij dan ook op hun eigene, prettige wijze voor ons hebben laten leven. Van de „pakjes" was veel werk gemaakt, waaruit we weer eens zien kun nen, dat als de kinderen maar gemeten, de ouders zich gaarne een opoffering getroos ten. Verschillende attracties verhoogden de feestelijke stemming, al werd door één ex periment het geduld van kinderen en ver dere aanwezigen toch wel al te zeer op de proef gesteld. Overigens voor „Euphonia" en haar vol-ijverigen directeur een succes vollen avond, welken het publiek, blijkens de spontane bijvalsbetuigingen, buitenge woon heeft gewaardeerd. Als steeds kweet Charles Haaze zich naar wensch van zijn piano-aandeel. O. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Vrijdag 11 Mei, des avonds 8 uur, een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma: „The Shepherd", marsch, G. J.Pikaar Ouvert. „Fantastique", A. Govaert „Rumanisches Liebens leben", Ivanovici „Berceuse de Jocelyn", bariton-solo, B. Godard Fantasie sur de l'ope- rette „Nelly", Carel Bonman „Franzosische Lustspiel Ouverture" Keler Bela Marsch potpourri „Blue Danube", arr. C. G. Govaarts „Uit oud en nieuw", potpourri, arr. C. G. Govaarts Finale. Vlissingsche Wandelsport-Vereeniging. In verband met haar éénjarig bestaan had bovengenoemde vereeniging op 6 Mei jl., een 40 K.M. jubileum -marsch uitge schreven. Dat voor deze marsch groote belangstel ling bestond bewees wel het feit, dat werd deelgenomen door 11 vereenigingen en een groot aantal individueele wandelaars. Liet het weder eenige dagen vóór den marsch zich niet bijster goed aanzien, zoodat met vrees den Zondag tegemoet werd gezien, op dien dag zelf scheen het zonnetje zoo frisch en vroolijk, dat het leek alsof zij zelf er plezier in had. Begunstigd alzoo door schitterend weer en aangestaard door een groot aantal kijk- lustigen, startte om 9.50 uur de jubileeren- de vereeniging van het Concertgebouw, om als eerste het parcours te gaan doorwan delen. Daarna volgden om klokslag 10 uur de diverse deelnemende vereenigingen in hun fleurige kleedij, op den voet gevolgd door de. individueele wandelaars. Een beschrijving van het mooie parcours te geven zou ons te vèr voeren er zy ge noeg gezegd, dat overal langs den weg groote belangstelling bestond voor de voor bijtrekkende, vroolijk zingende en muziek- makende tippelaars. Nadat op Veere groote rust was gehou den, werd weer verder gewandeld totdat men onder Vlissingen, aan den Koudekerk- scheweg op het terrein van de V.C. Vlissin gen, welke dit welwillend had afgestaan, verzameld om gezamenlijk door de stad op te marcheeren. Was des morgens de belangstelling groot, des middags was deze overweldi gend. Overal langs den weg stond het pu bliek geschaard om getuige te zijn van de frischheid en vroolijkheid der deelnemens, aan wie niet te zien was, dat zij zoo juist 40 K.M. achter den rug hadden. In het Concertgebouw, alwaar ook de finish was, aangekomen, werd begonnen met de prijsuitdeeling. Deze geschiedde door den edelachtbaren heer C. A. van Woelderen, beschermheer der V.W.S.V., bijgestaan door den heer Lemmers, voor zitter van V.T.V. en den heer Carels uit Bergen op Zoom. De heer Van Woelderen gaf in een kort speechje zijn instemming te kennen met de verheugende gebeurtenis, dat de wandel sport als zijnde de meest gezonde, méér en meer beoefend wordt en eindigde met het verzoek om een driewerf hoera aan te hef fen voor de V.W.S.V. in het byzonder en de wandelsport in het algemeen. Verschillende mooie prijzen, buiten het persoonlijk onderscheidingsteeken en ie groepsmedaille, werden uitgegeven aa.i resp. als vèrstkomende groep, grootste groep, grootste damesgroep en grootste korps aan „Sparta" te Bergen op Zoom, Turnvereeniging „Volharding" te Souburg, V.A.V. „Marathon" te Vlissingen en een groep militairen van Hr. Ms. Wachtschip, terwijl de Middelburgsche vereeniging „Door Training Sterk" een lauwertak be haalde als zijnde de vereeniging, welke de beste indruk had gemaakt. De transportcolonne van het Rood© uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Kruis zorgde voor de geneeskundige be handeling. Voor deze sympathieke mede werking is hier een woord van dank zeer zeker op zijn plaats. Een gezellig samenzijn, waarbij de wan delaars zich niet onbetuigd lieten op den dansvloer, besloot deze mooie en sportieve wandeldag. Een droeve plechtigheid. Het stoffelijk overschot van den heer J. F. A. van de Velde, die Zaterdag op zoo droevige wijze om het leven is gekomen, werd hedenmiddag op de Noorderbegraaf plaats ter aarde besteld. Een schat van bloemen bedekte de lijk baar. Aan het hoofd van den stoet op de be graafplaats liep éen der leerlingen van de grafische school te Utrecht, waar Ie over ledene gedurende enkele jaren zijn vakop leiding had genoten, met het korpsvaandel. Achter de familie volgde een deputatie van leerlingen van genoemde school, met den waamemenden directeur, den heer L. C. H. de Jong, leeraar van den cursus voor machinezetten. Op de begraafplaats was zeer groote be langstelling. Nadat de kist met het stoffelijk omhulsel van den betreurden afgestorvene onder het korpévaandel in de groeve was neergelaten, trad het eerst naar voren de heer De Jong, waarnemend directeur van de grafische school te Utrecht. Nog nimmer, aldus spreker, was een zoo zware taak op zijn schouders gelegd als in dit oogenblik, nu hij afscheid moest nemen van een zijner leerlingen, een der beste leerlingen. Namens directeur, leeraren en leerlingen gaf hij uiting aan hun diepe droefheid. Om zijn sympathiek karakter was de overledene zeer bemind, en om ook zijn ijver. Spreker herinnerde aan zijn be haalde successen bij vakwedstrijden en een dankbare herinnering zullen wij allen aan Jan behouden als van een besten vriend. Met een bewogen Dag jongen, wij danken u voor alles wat ge voor ons zijt geweest, nam de heer De Jong afscheid van zijn betreurden leerling. Een vriend van den overledene, de heer Douwe Kuiken uit Maarssen, trad nu naar voren en wenschte zijn betreurden vriend, met wien hij zoo vaak samen was geweest, een „rust zacht, beste Jan", toe. Vervolgens nam de heer J. Bakker, chef ter drukkerij, het woord en sprak ongeveer het volgende Zwaar beproefde ouders, zusters, broeder en familieleden van den overledene. Hier bij de groeve staande van uw zoo geliefden Jan, voel ik behoefte namens het personeel vanaf deze plaats te getuigen, dat ook wij ten zeerste medeleven in dit voor U zoo zware verlies. Onwillekeurig denken we aan eenige weken terug, dat Jan zich bij ons op kan toor en werkplaats bevond. Hoe wij hem feliciteerden met zijn succes op de vak school en hoe hij daarna vertrok om een nieuwen cursus in machinezetten te volgen, dit om zich steeds meer te bekwamen voor dat, waar gij, ouders, hem opgeleid wildet zien als onzen toekomstigen patroon. Helaas dit alles heeft niet zoo mogen zijn, een Hoogere Macht heeft anders beschikt. Ouders, zusters en broer van Jan, wij hopen dat U de kracht moogt ontvangen dezen zwaren slag te dragen dat de wonde genezen moge, al zal zij een diep litteeken bij U achterlaten. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in aangename herinnering voortleven. Jan, beste jongen, rust zacht. De oudste zuster van den overledene sprak eenige woorden van afscheid en zij herinnerde er aan, hoe haar broer 14 dagen geleden haar nog had bezocht en vroolijk al wuivend was weggereden. Vader, moeder en wij Jan, missen je zoo erg. Nadat door de familie en vele vrienden bloemen op de kist waren gestrooid, werd door ds. L. C. J. Visbeek het „Onze Vader" gebeden. De heer F. van de Velde dankte diepbewo gen voor de laatste eer aan zijn betreurden jongen bewezen. Hij deed dit tevens namens zyn echtgenoote en kinderen, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren. Door de hartelijke en waardeerende woor den bij de geopende groeve was hij zeer getroffen. Op ontroerende wijze nam hij van zijn diepbetreurden zoon afscheid. De droeve plechtigheid, die op alle aan wezigen een diepen indruk maakte, was hiermede geëindigd MIDDELBURG Vragen van raadsleden. De heer mr. baron Van der Feltz, Chr< Hist, lid van den gemeenteraad te Middel burg, heeft bekend gemaakt, dat het in zijn voornemen ligt om zich na verkregen toestemming van den raad in de eerstvol gende vergadering van den gemeenteraad inzake twee kwesties tot B. en W. te rich ten. De eerste kwestie betreft het uitste ken van roode vlaggen op 1 Mei aan het Volksgebouw, hetwelk de heer Van der Feltz aanleiding geeft te overwegen opna me van een artikel in de politieverordening voor te stellen, waarbij het uitsteken van vlaggen of andere onderscheidingsteekenen welke uitdrukking zijn van een staatkundig streven, verboden •<-ord De tweede kwestie betreft het als niet onwettig schoolverzuim beschouwen van het wegnemen van kinderen op 1 Mei. Een gevolg van breedsprakigheid? Uit een voorgesteld wijziging in de be grooting 1933 blijkt, dat de kosten van het drukken van het officieel raadsverslag 552.38 meer kostte dan was geraamd. Had dit door minder uitvoerigheid bij ds besprekingen niet kunnen worden voor komen, zonder dat er ook maar één belang? minder door zou zijn gediend? Eervol ontslag verleend. Wegens reorganisatie, waardoor haai; werkzaamheden overbodig zullen worden, hebben Burg. en Weth. met ingang van 1 Mei aan mej. L. W. M. van der Zanden eervol ontslag verleend als kantoorbedien de by de gemeentebedrijven. Zij stellen voor haar wachtgeld te verlee- ner. berekend naar hare laatst genoten wedde zijnde 1700 en overeenkomstig ds verordening uit te betalen gedurende T, jaar, 3 maanden en 6 dagen. WESTKAPELLE Mishandeling van een vader. Maandag- :s de vrachtrijder F., wonende te Westkapelle op het erf achter zijn wo ning door 3 van zijn zoons ernstig mishan deld geworden. Oe aanleidende oorzaak tot de vechtpartij en de daaruit voortgevloeide mishandeling moet blijkbaar worden ge zocht in een vermoedelijk minder zachtzin nige wijze waarop hij zijn jongens dien morgen had gewekt voor hun werkzaamhe den. Bij de vechtpartij is de vader door een zijner zoons zoodanig met een vijl" op het hoofd geslagen, dat de man bewusteloos ineen zeeg. Döor die mishandeling in woede ontstoken, heeft de vader de zoons nog met een gèopend mes achterna gezeten, doch is er gelukkig niet in geslaagd, daarmede kwaad te doen. De politie is met het ge beurde in kennis gesteld en heeft de drie knapen in verzekering gesteld. Ze zijn verder aan de justitie te Middelburg voor geleid. VROUWEPOLDER School voor Christ. Onderwys. Met de „Staatscourant" no. 88 zijn ver zonden afdr'cïken van d^ gewijzigde statu ten van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener School voor Christe lijk Onderwys te Gapinge, gevestigd te Ga- pinge, gemeente Vrouwepolde.v, GOES In wijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg' is da invrijheidstelling bevolen van J. P., chauf feur en A. B., werkman, beiden te Goes, die eenigen tijd geleden door de politie te Goes werden aangehouden en ter beschik king van de justitie te Middelburg werden gesteld als verdacht van heling en diefstal van aardappelen en steenkolen. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist ia ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Breskena ƒ36.80; te Hulst ƒ117.34, ƒ28.88. ƒ19.92, 12.40, 4.90, 4.50, 3.61 te Oostburg ƒ5.82, 53.04, ƒ36.30, ƒ31.72, ƒ14.64, ƒ157.84, ƒ7.84, ƒ7.56. ƒ5.22, ƒ4.26, ƒ3.80, 3.30, 2.31 te Sas van Gent 51.22, ƒ37.81, ƒ15.15, ƒ14.06. ƒ9.24. ƒ8.28: tfl Temeuzen ƒ53.94, ƒ5.62, ƒ35.94, 29.50, ƒ24.56, lö.28, ƒ17.93. ƒ13.02. ƒ11.64, 10.95, 6.66, 3.25 te Vlissingen 12.50, 6.86 bij den ontvanger der successierech ten te Middelburg 17.57, onder de lettera N. N.16.32 onder de letters N. N.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1