Rb MET DE POPPENKAST OP REIS. BURGERLIJKE STAND uren- i dei ake's. Jen kuiltje» rQr van wanneer i open- irermoe* twyfeld rerstan- nin, sJ® ;tueel<?il ze zei, 'lakkig, er wa tteerde r aller- ien hem len. belang- n-gezel- voor de 5 Erich Traute van het >lg<ï.) gee geheel machteloos. Zij kon niets uit richten hoewel ze met drie stralen water gaf. Het geheele pand is afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Be halve de inboedel zijn een hond en vier motorrijwielen verbrand. De brand is ont staan in het achterhuis. De oorzaak is on bekend. r- Zondagavond te ruim acht uur is een zware brand ontstaan in het groote pand waarin gevestigd was een winkel, bakkerij en stalling te Huissen. De brand greep zeer snel om zich heen en de vlam men sloegen van alle kanten naar buiten, zoodat de toestand, daar het gebouw mid den in de gemeente gelegen is, zeer ge vaarlijk was en de belendende perceelen ernstig bedreigd werden. De brandweer was met veel materiaal spoedig ter plaatse en tastte de vuurzee, die door de geheele Over- Betuwe zichtbaar was, energiek aan. Het gelukte haar een café, dat naast de bakke rij stond en dat reeds vlam gevat had, te behouden en ook uitbreiding van den brand aan andere belendingen te voorkomen. Het woonhuis, de winkel, de bakkerij en de stalling brandden volkomen uit. Van den inboedel en den inventaris kon niets wor den gered. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Een pinda-Chlnees beroofd. Op den provincialen weg tusschen 's-Gravenzande en Monster is een pinda-Chinees van een bedrag van 9 10 gulden beroofd. De man had den geheelen dag in het Westland zijn koopwaren te koop aangeboden en tegen den avond was het traditioneele broodtrommeltje met lek- ka-pinda zoo goed als leeg verkocht. De Oosterling besloot in de richting van Den Haag te wandelen, in afwachting van een gastvrijen autobestuurder, die hem zoo als meerdere malen gebeurt wilde mee nemen naar Den Haag, waar de Chinees tijdelijk in een gezamenlijk logies verblijf houdt. Onderweg werd de man aangespro- ken door twee wielrijders, die afstapten en een praatje met hem maakten. Van het eene onderwerp kwam het op het andere en tenslotte boden de wielrijders den Chi nees aan hem mede te nemen. Hij kon dan op den bagagedrager van een der wielrij ders gaan zitten. De vermoeide Pinda-man liet zich deze vriendelijke uitnoodiging geen tweemaal zeggen en nam achter op het rijwiel plaats. Op een duister gedeelte van den weg remden de wielrijders echter plotseling, stapten direct daarna af en wierpen den verbaasden en tevens verschrikten Chinees op den grond. Het hulpgeroep en schreeu wen werd door een der wielrijders belet door zijn hand op den mond van den pinda man te leggen. Tegelijkertijd haalde de an dere onverlaat de zakken van den man leeg, waarbij hij ongeveer 10 buit wist te ma ken. Daarna kozen beiden snel het hazen pad. Toen even later eenige wielrijders pas seerden troffen zij den jammerenden pinda man aan, waarmede zij zich naar de politie te Monster begaven. De rijkspolitie heeft inmiddels reeds een onderzoek naar de laffe daders van de berooving ingesteld. Een scheepsbrand. Gistermiddag om vier uur is brand ontdekt in de proviandruimte in het achterschip van het Duitsche stoomschip „Akka", dat bij de terreinen van het Maasveem aan de Maas haven te Rotterdam in lossing ligt. Daar zich aanvankelijk zeer veel rook ontwikkel de, kon men den vuurhaard niet vinden en ook kon men niet den omvang van den brand constateeren. Twee slangenwagens en een motorspuit zijn uitgerukt. De slan genwagens werkten elk met twee slangen, tevens werkte er een slang van het stoom schip zelf. De motorspuit heeft geen dienst gedaan. Zoodra het mogelijk was, is perso neel van de afdeeling brandbluschmiddelen in het ruim afgedaald, om door middel van lookmaskers den vuurhaard op te sporen. Toen dit gelukte, was de brand vrij spoedig bedwongen. Men kon echter niet voorko men, dat de proviandkamer met den gehee len inhoud is verbrand. Wat nog intact is gebleven, is geheel onbruikbaar geworden. Tot laat in den avond heeft personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen het schip bewaakt Een deftig smokkelaar. Een net gekleed heer met gabardine en bolhoed trotseerde Vrijdagavond de zware regenbui, die op het landgoed Nieuwkerit onder Goirle neerviel en stapte met moei lijken tred tengevolge van een schijnbare zwaarlijvigheid over een eenzaam pad. Plotseling ontmoette hij den ambtenaar M., die zich nieuwsgierig toonde naar de reden van die nachtelijke wandeling met zulk een regenweer. Bij een begin-visitatie bleek al, dat de man op borst en rug pakken sigarettenpa pier had verborgen en nadat hij den ambte naar tot bij hotel de Golf was gevolgd, be gon daar de uitpakking van niet minder dan 900 boekjes van dat papier, waarop een zware accijns staat. Deze hoeveelheid toch vertegenwoordigt een accijns van 225 gulden. Het bleek, dat deze deftig gekleede smokkelaar was afkomstig uit Nijmegen, die dus ver van huis zijn geluk wilde be proeven. Dat geluk was thans niet aanwe zig» evenmin als vroeger met de distilleer- fraude, waarbij dezelfde persoon betrokken Was. Het zal nu een duur grapje voor hem Worden. Margarine met valsche B 1 u e Ban d-v erpakking. De politie te Oud-Gastel heeft daar zekeren K. gearresteerd, als verdacht van knoeierij met zgn. Belgische margarine, welke in valsche verpakking van de bekende Blue Band aan den winkelier V. werd geleverd. e°or bet nagaan van K.'s gangen kwam de politie dezen zwendel op het spoor en kon de margarine bij V. in beslag worden genomen, welke aan de Crisis-zuivelcen- trale ter controle werd opgezonden. Ook bij K., die intusschen was gearresteerd, werd inmiddels huiszoeking gehouden, waar nog meer margarine in beslag werd genomen. Zoowel de verpakking als het rijksmerk bleken valsch te zgn. Verdachte is ter bewaring gesteld in de marechaus see-kazerne te Oudenbosch, terwijl het on derzoek door marechaussee en politie nog verder wordt voortgezet. Vermoed wordt, dat men met een breed opgezetten zwendel te doen heeft. De wereldtentoonstel ling te Pargs. Volgens „Paris Soir" zijn de Fransche Staat en de stad Parijs tot overeenstemming gekomen over de financiering van de in 1937 te houden internationale tentoonstelling. De Staat zal een crediet van 15 millioen toestaan en de stad een loterij inrichten voor een bedrag van 750.000.000 frank, tot dekking van de subsidie, groot 285 millioen, die ze beloofd heeft te storten. De biljetten van deze loterij zullen tege lijk met die van de Staatsloterij uitgege ven en van 1936 af in omloop gebracht worden. Ze zullen, gelijk dit bij de vorige tentoonstellingen het geval was, een aan tal kostelooze toegangsbewijzen, reducties op de middelen van vervoer en den prijs der vertocningen, alsmede een deelneming in de tombola meebrengen, die tegen het einde van de expositie wordt ingericht. Zoolang die loterij niet bestaat, zal de stad gemachtigd worden kort loopende bons uit te geven, ten einde de voorloopige uitgaven te kunnen bestrijden. Als de fi- nancïeele uitslagen hiervan gunstig uitval len, kan de Staat van de winsten de daar voor voorgeschoten 15 millioen afnemen. Als daarentegen de loterij niet aan de ver wachting beantwoordt, kan de stad het verschil op die bons bijpassen. Er zullen vaste gebouwen verrijzen, o.a. een staats- en een gemeentelijk museum. Een vreemde traditie. Tusschen Paschen en Pinksteren herhaalt zich in den Eifel een oude traditie. In het stadje Reinbach worden dan door de vrij- gezellenvereeniging meisjes gehuurd. Het is een sedert eeuwen terugkeerend ge bruik, dat ieder lid van de vrijgezellenver- eeniging een meisje „huurt", voor wie hij op danspartijtjes, wandelingen en feestjes moet zorgen. De huurprgzen worden in een gemeenschappelijke kas gestort, waaruit de verschillende festiviteiten worden be taald. Voor hun moeite ontvangen de Reihjun- g'en dat is de officieele naam een be paald aantal eieren. De belangrijkste per soon tijdens deze feesten is de veldwachter, die in zijn functie van ambtenaar, de „vei ling" bijwoont en zorg draagt, dat iedere Reihjungen slechts met zijn meisje uitgaat. De strijd tegen het ban dietisme. Te Chicago is een groot proces gevoerd tegen vooraanstaande bur gers, die er door de justitie van werden beticht betrokken te zijn bg zgn. racketee- ringspraktijken. Onder racketeeering dient in dit geval dan te worden verstaan het geld afpersen door georganiseerde benden aan menschen, die anders gehinderd wor den in de uitoefening van hun beroep of be drijf. De racketeers heffen kalmweg een schatting of anders stichten zij brand of doen zij invallen etc., zelfs zien zij niet op tegen mishandeling van onwillige burgers. De justitie te Chicago had nu gemeend, dat zij een complot op het spoor was gekomen van racketeers, o.w. een bekenden advokaat Aaron Sapiro ©n dr. Benjamin Squires, een docent aan de universiteit aldaar. Er waren nog 15 medebeklaagden. Al deze mannen nu zijn door de jury onschuldig verklaard. Meikever plaag in Noord- Duitschland. Evenals elk jaar zgn groote zwermen meikevers in alle dee- len van Noord-Duitschland te voorschijn gekomen. In Sleeswijk-Holstein, in de om geving van Hamburg, in het gebied rondom Liibeck en in Mecklenburg zijn de scholie ren te hulp geroepen on\ mede te helpen bij het vangen van de kevers. Op den weg MöllnSchwarzenbeck en bij Batzeburg moeten 's avonds de vol meikevers zittende motor- en fietsrijders met brillen en hoog opgeslagen jaskragen rijden en in massa's liggen des morens de door auto's gedoode kevers op de wegen, meldt „de Tel." In de Russee bij Kiel wordt eiken morgen drie uur lang op bevel van het gemeentebe stuur, het kerkhof door scholieren afge zocht, daar de graven met kevers bezaaid zijn. Voor 50 K.G. kevers wordt door het gemeentebestuur een mark uitbetaald. Ge heele dorpen treden des morgens aan, om tuinen en velden van de meikevers te zui veren. Baanvakken der spoorwegen zijn hier en daar geheel met kevers bezaaid. De houtvesterijen hebben voor het vernietigen groote premies uitgeloofd, daar de kevers reeds thans, ondanks alle maatregelen ter bestrijding, de grootste schade aanrichten. Zigeunermuziek in de kerk. In een Hongaarsche stad te Ze venburgen in Marosvasarhely hebben de aldaar wonende zigeuner-musici besloten getuigenis af te leggen vr hun aanhoorig- heid tot de R.K. Kerk. Zij gingen op zeer origineel© wgze te werk. Ze vormden onder de leiding van den primas Béla Bimbó één orkest en vroegen permissie van den pas toor om inplaats van orgelmuziek hun eigen orkest in de kerk toe te laten en aan de Mis met hun muziek deel te nemen, het geen de pastoor toegestemd heeft. Bij het begin van de Mis speelden ze de ouverture van Mendelssohn, daarna de briefaria van Tosca, de Ave Maria van Schubert en Gou nod, de Siciliana van Puccini en een ge deelte van Verdi's Troubadour. De violen, Er was geen één kind op de boot Dat niet van het spel genoot. Wat vonden zij dat reuze fgn, Die rechter met de harlekijn. Toen kwamen zg in het dorpje de Zaan En zagen juist een politie staan „Agent", vroeg de baas, „hoe moet ik gaan' Ik moet bij den burgemeester aan." De agent, die stond te praten op zgn gemak, Wist niet wie hem opeens zoo aansprak; Van schrik sprong hij een meter hoog, Zoodat zijn pijp zijn mond uitvloog. (Zaterdag vervolg) de bas en de cymbalo klonken prachtig in de oude kerk, de zigeunermuziek heeft de aanwezigen geboeid. Dillinger. T"~ een Ameri- kaansch blad wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de berichten in de couranten over het doen en laten van den bandiet Dillinger en zijn sensationeele ontsnappin gen den man tij een groot deel van het Amerikaansche publiek aan een zeer onge- wenschte en ook werkelijk ongezonde popu lariteit hebben geholpen. Dit bleek zeer sterk, toen onlangs te Washington in een bioscoop het portret van Dillinger op het doek kwam, hetgeen bij een deel van het publiek aanleiding gaf tot een applausje. Blijkbaar was er niemand onder het ge hoor, die daartegen in verzet kwam. Olifant tegen sneltrein. Kort geleden, zoo meldt de „United Press", graasde een olifant, vergezeld van een olifanten-koe en kalf de nabijheid van een midden door de binnenlanden van Ceylon loopende spoorbaan, toen plotseling een sneltrein kwam aanrijden, waarvan de bestuurder door een plotselinge bocht in de baan de dieren niet zien kon. De olifant, die klaarblijkelijk in de meening verkeerde, dat het kalf door een onbekend monster werd aangevallen, hief zijn slurf omhoog en viel de locomotief aan. De in volle vaart rijdende machine wierp den olifant echter achterover, zoodat bij half - bedwelmd de helling afrolde. Deze botsing was in alle wagens voel baar. Ofschoon het dier doodelrjk gewond was, bezat het nog genoeg kracht om zich eenige honderden meors in de wildernis te sleapen, waar het na eenige dagen van lij den, eindelijk stierf. De grootste windsnel heid. De grootste snelheid van den wind, die ooit werd waargenomen, is, naar de „United Press" meldt, in het berg-ob- servatorium op de Mount Washington op 20 April j.l. opgenomen. Op dezen dag be droeg om half tien 's morgens de snelheid van den wind 30 K.M. per uur. Tegen den middag nam de wind toe en bereikte om 12.25 uur een snelheid van meer dan 300 K.M. Tegen één uur was de snelheid 366.4 K.M. per uur, en na een uur nam de storm toe tot ongeveer 370 K.M. per uur, wat eenige minuten aanhield. Het vorige snelheidsrecord van den wind, dat op 5 April werd opgenomen, bedroeg 262.4 K.M. per uur. Alexander Mackenzie, een der drie waarnemers uit het observato rium, deelt mede, dat de storm zeer luid ruchtig was geweest. Dit geluid was echter geen huilen, doch een toon, die een snelda- lende lift tevoorschijn brengt. Tijdens de geweldige orkaan, die het gebouw echter geen schade toebracht, was de tempera tuur iets boven het vriespunt De waarne mers waagden zich naar buiten omdat zij voortdurend den windmeter van gs moes ten bevrijden. Hun poolkleeding kwam hen daarbij goed te pas, hoewel zij op handen en voeten moesten kruipen om niet omver geblazen te worden. EEN MIJNRAMP. Volgens een telegram uit Freiburg (Breis- gave) is in een schacht van de kolenmrjn Breggingen gistermorgen te 10 uur brand uitgebroken. Een deel van de aldaar arbei dende mijnwerkers kon naar boven komen, een ander deel werd afgesloten. Nadat men gedwongen was alle reddings pogingen op te geven omdat deze hopeloos bleken, is de schacht dichtgemaakt. Nadat het besluit genomen was de bran dende schacht van de kalimrjn Buggingen dicht te maken, ontving" de chef van de af deeling mijnwezen, te Karlsruhe, „Ober- bergrat" Ziervogel, de pers om mededeelin- gen te doen betreffende oorzaak en gevol gen van het ongeluk. De brand ontstond op den bodem van een schacht, die 796 meter diep is, en wel op een punt waar een zijgang van de sehacht af gaat. Er was een breuk in den kabel ge komen en de stop van de „zekering" werd uit het schakelbord geslagen. De electricien die belast was met het toezicht op het schakelbord en een opzichter zagen, dat een steekvlam van 6 8 meter lengte uit de plaats kwam waar de kortsluiting was ontstaan. Door die steekvlam was het hout aangetast. De brand brak om 10 uur des morgens uit en werd, naar uit het voor gaande blijkt, dadelijk ontdekt. Direct wer den de voorgeschreven maatregelen geno men. Er ontstond bij den brand spoedig een zeer sterke rook-ontwikkeling. De red dingsploeg, ter sterkte van 14 manschap pen, drong onmiddellijk de zijgang in, waar het vuur woedde. Daar was de rook-ont wikkeling zoo sterk, dat men absoluut niets meer kon zien en aan reddingsmoge lijkheden, ook met zuurstofapparaten, niet te denken was. De ploeg mijnwerkers in deze schacht, ten getale van 150 man, was des morgens vroeg te zes uur de mijn ingegaan en werk te in de buurt van de plaats des onheils. Het deel van de ploeg dat werkte in de gang vóór de plaats waar de kortsluiting ontstond, kon naar boven komen. De dichte rook, die de zijgang Introk, heeft de aldaar arbeidende mijnwerkers den uitweg afge sneden. Zij moeten allen door den rook zijn gestikt of door het koolmonoxyde zijn ver giftigd. Men beeft getracht reddingspogiren van den anderen kant in de zijgang te laten doordringen om langs dien weg de inge sloten mijnwerkers te kunnen redden. De dichte rook en de steeds heviger wordende ontwikkeling van mijngas maakte ook dat onmogelijk. Er bleef niets anders over dan de schacht dicht te maken. Dat was noodig om te voorkomen dat door het voortwoeden van den brand alle mijngangen zouden in storten waardoor alle latere pogingen tot berging onmogelijk zouden worden. De alarmeering van de reddingsploeg ge schiedde nog geen halve minuut na het uit breken van den brand. Men trachtte nog per telefoon in contact te komen met de ingeslotenen, wat in één geval gelukte. La tere pogingen hadden geen resultaat meer. Men kan er met alle waarschijnlijkheid op rekenen dat de ingesloten mijnwerkers vergiftigd zijn door koolmonoxyde. Fen uur na het uitbreken ven den brand kon de be drijfsleider nog één van de ingeslotenen bereiken en hem levend naar boven bren gen. De man vertoonde ernstige brandwon den en was reeds zwaar vergiftigd door mijngas. Hij stierf op weg naar het hospi taal. Zijn lijk is het eenige wat tot nog toe geborgen kon worden. De mijnwerkers in deze mijn zijn allen uit de buurt afkomstig. De schacht blijft 10 k 14 dagen herme tisch gesloten. Eerst dan kan men probee- ren in de zijgang door te dringen waar de lijken liggen. MIDDELBURG. GETROUWD; J. Krijger, 24 j. en B. MoJ, 26 j. BE"AbLEN W. C. Tjebbes, geb. James, d. OVERLEDEN; S. Thorenaar, 59 j., geh. met J. den Toonder. Th. Lauret, 79 j., wed. van L. Lauret. OOSTBURG. Over de maand April 1984. GETROUWD: J. A. Quist, 31 j. en L. Leenhouts, 30 j. BEVALLEN: A. M. de Smit, geb. Brakman, z. L. M. Wijffels, geb. van Hijfte, z. E. M. Loh- man, geb. Nobus, d. J. W. Matthgs, geb. Wage, d. I. M. Poppe, geb. van de Kerk- hove, d. T. Riemens, geb. 't Gilde, d. L. Vermaire, geb. Verhelst. OVERLEDEN: P. J. Klaaijsen, 76 j., wed. van P. J. van de Sande. M. A. Elfrink. 56 j., ongeh. M. Nobus, 33 j., man van M. M. De Brau- wer. J. Noreijaert, 76 j., ongeh. STOOMVAARTLIJNEN „Costa Rica" 6 Mei van Cristobal n. Car tagena „Dinteldijk" (uitr.) 6 Mei te Londen „Gaasterland" (thuisr.) 7 Mei v. Colombo „Garoet" (uitr.) 4 Mei van Makalla „Joban de 1 /itt" (uitr.) 7 Mei te Sabang „Johan van Oldenbarnevelt" 6 Mei van Sabang, Batavia naar Genua „Kota Radja" (thuisr.) 5 Mei v. Belawan „Kota Tjandi" (uitr.) p. 5 Mei Kaap del Armi „Nieuwkerk" (thuisr.) 5 Mei v. Port Said „Poelau Laut" 5 Mei van Batavia n. Amst. „Rietfontein" (thuisr.) 7 Mei te Kaapstad „Sitoebondo" (thuisr.) 7 Mei van Marseille „Statendam" (uitr.) 5 Mei v. Southampton „Stuyvesant" 4 Mei van New-York naar Port au Prince „Slamat" (thuisr.) p. 6 Mei Kaap del Armi „Springfontein" 6 Mei te Bremen v. Rott. „Simaloer" (thuisr.) 6 Mei te Londen „Sibajak" (uitr.) p. 5 Mei Perim „Tanimbar" (uitr.) 5 Mei van Genua „Tosari" 3 Mei van Vancouver n. Calcutta „Zeelandia" (uitr.) 5 Mei van Rio Grande AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-theater. Van Vrijdag 4 toten met Donderdag 10 Mei „Meisjes in Nonnenkleed" en „De Chineesche Bruid". Luxor-theater. Van Vrijdag 4 tot en met Donderdag 10 Mei „De Mummie" en „The Phantom Express". Danspaviljoen Wilhelmina. De origineele Russische Kapel. lederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag Con cert van 811.30 uur. Woensdag, Zaterdag en Zondagavond en Zondag middag gelegenheid tot dansen. Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Mei. Alge- meene Ned. Reisvereeniging, Grand Hotel Britannia. Vrijdag 7.30 uur nam. en Zaterdag 9 uur voorm. „Aagtekerk" (thuisr.) 6 Mei te Suez „Alphacca" (uitr.) p. 6 Mei Dungeness „Alkmaar" 4 Mei van Tocopilla naar Mol- lendo „Crijnssen" (uitr.) p. 5 Mei Dungeness „Djambi" 4 Mei te New-York van Phila delphia SlVkenytseitfia dooi uei Kon. iVieleutuiuyisch Instituut te üe Bilt. Hoogste barometerstand 774.2 te Rennes. Laagste barometerstand 736.1 te Reyk javik. Verwachting tot den avond van 9 Mei Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Warmer. Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. De depressie, welke in Duitschland giste ren onweer bracht, vult snel op, terwijl de hooge drukking in Skandinavië weinig af neemt. De depressie op den Oceaan heeft alleen op IJsland daling van beteekenis ge geven, zoodat de vooruitzichten voor de eerste dagen gunstig zijn en stijging van temperatuur te wachten is. In Ierland en Schotland valt regen bij krachtigen Zuiden wind. Frankrijk heeft grootendeels kalm weer met veel zon in het Zuiden. In West- Duitschland valt nog lichte regen na sterke afkoeling, maar zal het later opklaren. In het Oosten duren de abnormaal hooge tem peraturen nog voort, evenals in Zweden en Finland, zoodat om de Oostzee nog onweer te wachten is,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 7